De stadsversierders van Leiden %kmwjf Bewoners stellen ultimatum aan woningbouwvereniging Grafitti-kunstenaars sparen monumenten en particuliere huizen 1 f i* /F - "f v 1 r- ""fu W V f/i I p 4kAnpl Jft lm ikiM* -mp «jM 1§:; WÈ M f W w Over verwarming flats Slaaghwijk Kort geding over verkoop van cd's in Passage van Breestraat Verdacht van kledingdiefstal aclielin vrije lijd Vrouw onwel na brand in woning Lange jurk belemmert remmen DONDERDAG 7 MEI 1987 LEIDEN Voor een aantal Leidse scholieren betekent de wiskundeles iets heel anders dan het oplossen van algebra- of meetkundeproblemen. Dan worden er in agenda's of op onooglijke kladblaadjes schetsen gemaakt voor snelle graffiti of opvallende muurschilderingen. Pas ter plekke wordt bekeken of er voor de outline een fatcap of een skinny cap nodig is, of er wel of geen throw up's aan te pas komen en of de tag nu links- of rechtsonder komt. Tijdens die actie heten de scholieren geen Loek, Matthijs of Robert, maar Maic, Zoré of Cash. Samen noemen ze zich Mad Piecers, FBI of ATB. Ze doen keer op keer van zich spreken en ze worden snel bekender. De ene keer kost graffiti maken een klein kapitaal aan spuitbussen, de andere keer vangen de groepen veertig gulden per vierkante meter. Illegaal of legaal: als je piece maar niet gecrossd wordt. LEIDEN - In een gesloten café aan de Beestenmarkt zet een groep van zo'n tien jongens, leeftijd 15 tot 20 jaar, boven een groeiend aantal le ge cola-flesjes, de beweegredenen om graffiti te beoefenen uiteen. Ie dereen praat door elkaar, vult el kaar aan of corrigeert elkaar; pas na verloop van tijd komt er enige lijn in het gesprek. "Als je begint, beperk je je tot het schrijven van je eigen naam. Dat doe je voor de spanning, omdat het niet mag, maar ook om aan andere schrijvers te laten weten dat je nog actief bent. Dat laatste is vooral be langrijk. Je doet het niet om de stad te vervuilen of om Leidenaars dwars te zitten, maar om concurre rende groepen de loef af te steken". Met de concurrentie tussen graf- fitigroepen valt het tegenwoordig echter wel mee. Jeroen Visscher, tijdens snelle straatacties beter be kend onder zijn 'schrijversnaam' Jesse, legt uit dat dat vroeger an ders was. "Dan hoorde je bij één bepaalde groep en daarmee was je automatisch tégen andere groepen. Dat leidde dus tot ruzies en daar mee tot het crossen, het bekladden van andermans werk. Maar na ver loop van tijd werden de groepen steeds losser. Mensen begonnen individuele acties en leden van de ene groep gingen samenwerken door Rob Smit met leden van andere groepen". De onderlinge gemoedelijkheid wordt onderstreept door het feit dat de jongens die ten behoeve van dit ar tikel een interview geven, deel uit maken van maar liefst vier groe pen: de Mad Piecers (Leids), ATB (All Time Bomb, ook Leids), FBI (Fun By Imagination, Leids/Am- Artistiek "Graffiti", zo laat men weten, "is persoonsreclame, vergelijkbaar met de manier waarop bedrijven bedrijfsreclame beoefenen. Een vorm van egoïsme dus eigenlijk. Maar, eerlijk is eerlijk, het is bij ons niet zo dat alles aan dit egoïsme wordt opgeofferd. We sparen mo numenten en particuliere huizen". De drang tot artistieke vooruitgang is de groepen daarbij niet vreemd: "Na verloop van tijd gaat het schrijven van alleen je naam verve len. Dan wil je mefer". Vervelende uren op school, weekeinden en vakanties zijn dan de juiste tijdstippen om de teken- technische vaardigheden te ver groten. De letters krijgen outlines en worden met kleurvlakken opge vuld. De juiste kleurcombinaties worden met behulp van viltstiften ontworpen. "Als je eerst maar goed kunt schetsen, dan is het echte spuitwerk eigenlijk relatief een voudig". Pas als het ontwerp in de JfP w W Jf? De kaalslag aan de Hogewoerd is een aantrekkelijke plaats voor graffi ti-kunstenaars. De muren zijn met tal v open lucht moet worden uitge voerd worden de overeenkomstige spuitbussen uitgezocht. In de meeste gevallen zijn ze gewoon in de winkel te koop. "Je kunt wel kleuren laten maken, maar dat is vrij duur en dus alleen maar bruik baar voor een opdracht waarvan de onkosten worden vergoed. Eigen lijk hoeft het ook niet, er bestaan al zo ongelooflijk veel kant-en-klare kleuren in spuitbussen". Ook op de muur wordt er met schetsen gewerkt. De eerste schetslijnen worden in een zo licht mogelijke kleur en in een groot aantal varianten aangebracht. Daaruit worden vervolgens de bes te gekozen, die in een donkerder kleur worden overtrokken. Dat is meestal de kleur waarmee de let ters worden opgevuld, waarna ten slotte in zwart de eigenlijke outline wordt getrokken. Maar voor het il legale werk is dat allemaal Veel te omslachtig. "Als je snel moet teke nen, dus op plaatsen waar het ge vaarlijk is, beperk je je tot een throw up: een routinetekening waar thuis eindeloos op geoefend ïs. Je gebruikt dan een spuitbus met een fatcap, een wijd kapje waarmee je een tamelijk dikke straal verf tot je beschikking hebt". Tijdrovend De grote werkstukken, de teke ningen dus die bij passanten en an dere buitenstaanders niet zozeer ir ritatie als wel bewondering oproe pen, worden in graffiti-kringen pie ces genoemd. De tekenaars heten dan vanzelf piecers, een woord dat in de Nederlandse taal ietwat krom tot schrijvers geworden is. Leiden kan zich ondertussen beroemen op een groot aantal pieces van ge noemde graffiti-crews, die ver spreid door de hele stad op opval lende en minder opvallende plaat sen zijn aangebracht. En wie één van de crews eenmaal van nabij aan het werk heeft meegemaakt, valt voor het vakmanschap van de piecers. Wat er aanvankelijk uitziet als aarzelend artistiek gedrag, tot niet veel meer leidend dat tot on duidelijke, slecht verdeelde vor men, blijkt tenslotte de aanloop te zijn tot een spetterend resultaat in een eigenzinnige stijl. Het maken van een tekening van enige omvang is een tijdrovende aangelegenheid. Pieces kunnen dus eigenlijk alleen tot stand ko men met toestemming van de ge meente, of in opdracht. En over op drachten hebben de jongens de laatste tijd niet te klagen gehad. De Haarlemmerstraat heeft na slui tingstijd veel weg van een galerie met werk van de Mad Piecers en All Time Bomb. Er is bijna geen rolluik dat niet door hen onder handen genomen is, waarbij het onlangs vervaardigde 'drieluik' voor C&A wel als voorlopig hoog tepunt mag worden betiteld. Boete De jongens zelf spreken echter sterk relativerend over het uitvoe ren van opdrachten. "Het illegale werk doe je voor jezelf en voor an dere schrijvers, de opdrachten hoofdzakelijk voor het geld. Op drachten komen namelijk lang niet altijd uit jezelf voort, maar worden uitgevoerd aan de hand van aan wijzingen die je van te voren krijgt. Vooral de leesbaarheid van de let ters is een voortdurend punt van discussie. We hebben daarom de stelregel opgesteld dat hoe meer we conform opdracht werken, hoe meer geld we vragen. Maar een richtprijs van veertig gulden per vierkante meter kunnen de op drachtgevers wel aanhouden. Zet dat maar in de krant". Met de sterke arm van de wet zijn de jongens allemaal wel eens in aanraking geweest. "De politie moet iemand op heterdaad betrap pen om hem wat te kunnen ma ken", laten ze door hun ervaring verkregen kennis blijken, "en dat weten we meestal wel te vermij den. Maar één keer, toen we een trein onder handen namen, waren we er gloeiend bij. Boete: 700 gul den per persoon". "Maar dat valt nog mee in verge lijking met andere landen. We ken nen iemand in Duitsland die een week heeft vastgezeten voor zijn graffiti-activiteiten, terwijl je in Amerika drie jaar kunt krijgen voor het 'versieren' van een metro. Zo gezien is Nederland behoorlijk tolerant". "De mensen noemen het schade, maar het hangt er maar vanaf met welke ogen je het bekijkt. Wij von den die trein mooier mét onze teke ning dan zonder". Op de vraag welk onbereikbaar object de crews nu graag nog eens onder handen zouden willen ne men, roept iedereen allerlei sug gesties steeds luider door elkaar zonder dat er een eensluidende eindmening wordt bereikt. Ten slotte echter, onder schaapachtig gelach, komt het hoge woord eruit: "De hoedjes. De hoedjes van ko ningin Beatrix. Daar zouden we graag eens een paar spuitbussen op uitproberen". De bijeenkomst in het buurthuis Op Eigen Wieken werd gisteravond door veel bewoners van flats in de Slaaghwijk bezocht. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De bewoners van Slaaghwijk (in de Merenwijk) gaan hun eisen voor betere verwarming kracht bijzetten. Zij geven de be heerders van de flats met de slech te verwarmingsinstallaties (Wo ningbouwvereniging Leiden en de Protestants Christelijke Woning bouwvereniging) tot 1 september de tijd om op hun eisen in te gaan. Als de woningbouwverenigin gen de eisen niet inwilligen, dan zullen de de inmiddels door huur ders opgerichte stookkostengroe- pen de bewoners oproepen de ver- warmingskosten niet meer te beta len, maar op een aparte rekening te storten. Martin van der Velde, pas toraal werker in de Slaaghwijk, die gisteravond een informatieavond voor bewoners voorzat, wees er op dat voor zo'n actie soüdariteit van de buurtbewoners wordt verlangd. "Zo'n actie slaagt alleen, wanneer een grote groep meedoet. Het vergt bovendien een goede organisatie". Een andere mogelijkheid is het nemen van juridische stappen. De huurders kunnen zich beroepen op de huurprijzenwet en stellen dat de kosten voor warmte niet in verhou ding staan tot de huurprijs. De be woners vroegen zich gisteravond tijdens de informatieavond in buurthuis Op Eigen Wieken af of rechtzaken die door mensen indi- LEIDEN - Een 30-jarige vrouw uit Den Haag is gisteren aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De vrouw werd in C&A door de be drijfsrecherche in haar kraag ge grepen nadat zij probeerde met 17 blouses en een rok met een geza menlijke waarde van 800 gulden de winkel te verlaten. Zij bleek ook spullen ter waarde van 200 gulden bij zich te hebben die ze had ont vreemd bij V&D en de Hema. vidueel worden gevoerd, wel rechtskracht hebben voor alle be woners. Bovendien werd gesteld dat een proces wel jaren kan du- Een derde middel om op te ko men tegen de slechte warmte-in- stallatie, is het protesteren bij de huurcommissie tegen de huurver hoging op 1 juli. Frans de Munck, een van de Technisch Bewoners Adviseurs van de Stichting Wel zijn, betwijfelde echter of zo'n actie kans van slagen heeft, omdat de slechte verwarming niet te wijten is aan slecht onderhoud. Alleen dan heeft bezwaar maken tegen huurverhoging zin. Een van de eisen van de bewo ners is dat het contract met Wamte- meter bv wordt opgezegd. Dit be drijf uit Schiedam verricht voor tal DEN HAAG/LEIDEN - De winkel Funtronics aan de Botermarkt moet stoppen met de verkoop van compact disc-players, zo eiste de verhuurder van de Breestraat Pas sage, Edho bv uit Pijnacker, giste ren bij de Haagse rechtbank. De andere huurder in de Passage, de firma Overgaauw, heeft namelijk het exclusieve recht dergelijke ap paraten aan de man te brengen. De verkoop door Funtronics is daar om in strijd met de gesloten huur overeenkomst. Mr. Keereweer, raadsman van Edho bv, verklaarde gisteren dat zijn chënt door Overgaauw tot het kort geding is gedwongen. Over gaauw. de eerste huurder, heeft bij het sluiten van de huurovereen komst geëist dat geen andere zaak in de Passage geluids- of beeldap- paratuur mag verkopen. De eerste van woningbouwverenigingen en particuliere verhuurders de warm- teregistratie met behulp van ver dampingsmeters. Deze meters kunnen volgens zeggen echter 30 procent afwijken ten nadele van de bewoners. Bovendien is de bereke ning van de verwarmingskosten door Warmtemeter bv voor een leek niet te begrijpen. De Woning bouwvereniging Leiden (WBL) heeft het contract al opgezegd. De WBL wil de warmtemeting zelf verrichten. Bewoners vertelden gisteravond over de meningsverschillen die met de controleurs van Warmteme ter waren ontstaan bij het opne men van de meterstanden. De Munck adviseerde de aanwezigen om de registratie niet te onderteke nen, wanneer er een meningsver schil bestaat over de meterstan den. tijd gaf de komst van Funtronics geen problemen, maar sinds kort verkoopt de zaak goedkope com pact disc-players. 'Prijsafbraak' en 'dumpartikelen uit het Verre Oos ten', kwalificeerde mr. Keereweer de verkoop. Hij noemde die in strijd met de afspraken die tussen Edho en Funtronics waren ge maakt. De laatste zou alleen 'soft ware, hardware en geavanceerde apparatuur' verkopen. En dus geen geluids- of beeldapparatuur. De advocaat van Funtronics, mr. Boersen, bestreed dat cd-spelers niet onder die omschrijvingen zou den vallen. "Compact disc-players zijn geavanceerde apparatuur", al dus Boersen. Hij zei verder dat de cd-spelers met een simpele aanpas sing geschikt kunnen worden ge maakt voor computergebruik. En bovendien verweet hij Overgaauw ook computerspullen te verkopen, zoals monitoren. "Op mijn verzoek is de deur waarder naar Funtronics toege gaan en heeft gevraagd of de be wuste cd-spelers geschikt zijn om in combinatie met een computer gebruikt te worden. Twee verko pers beantwoordden dit ontken nend", reageerde mr. Keereweer op het verweer van Boersen. Hij bleef bij zijn eis om de ver koop te verbieden op straffe van een dwangsom van 5000 gulden per overtreding. Hij wees het ver zoek van mr. Boersen van de hand om zes maanden respijt zodat de aanwezige cd-spelers kunnen wor den verkocht. "Die verkoopt Fun tronics maar in de andere filialen", aldus Keereweer. De uitspraak volgt over een week. Johnny Carson Jongerenwerk Quetal presen teert vrijdag in buurthuis Op Ei gen Wieken de hernieuwde rythm and blues en rock and rollband Johhny Carson. De formatie be staat uit Jan van Toonr (zang), Andrew Spieker (drums), Holger Schwed (basgitaar), Hein Linger (gitaar), Fred Algra (gitaar) en Toos en Trudy (back vocals). Aanvang 21.30 uur, zaal open om 20.00 uur. Bingo Majorettenvereniging The Ko per Girls organiseert vrijdag weer een bingo met loterij. De bingo wordt gehouden in de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad. Aanvang 20.00 uur, zaal open om 19.00 uur. Open huis De verzorgingstehuizen in Lei den en omgeving houden vrijdag open huis. Dit is in eerste instan tie bedoeld om ouderen die bin nen afzienbare tijd naar een ver zorgingstehuis zullen moeten ver huizen, kennis te laten maken met de toekomstige woonomstan digheden. Maar overige belang stellenden zijn eveneens welkom. Met het open huis hopen de ver zorgingstehuizen een aantal mis verstanden over deze vorm van bejaardenzorg weg te nemen en willen zij zich naar de buitenwe reld toe wat opener opstellen. De deelnemende tehuizen zijn Lo- renzthof Rijn en Vliet, Room- burgh, V.d. Willig enburgh, 't Huis op de Waard, Robijnzicht, Groenhoven en Haagwijk in Lei den, Huize Rustenborgh in Oegst- geest. Huize Emmaus in Zoeter- woude en 't Hofflants Huys in Voorschoten. De tehuizen zijn vrijdag alle van 14.00 tot 16.00 te bezoeken. LEIDEN - Vermoedelijk doordat kleding die bij de schoorsteen lag vlam vatte, is gisteravond rond kwart over acht brand ontstaan op een zolderverdieping van een wo ning aan de Lage Morsweg. De 31- jarige bewoonster is met verschijn selen van rookvergiftiging overge bracht naar het AZL. De brand weer moest eraan te pas komen om het vuur te doven. Over de schade is nog niets bekend. Rond half één vannacht ging een bouwkeet op het Ir. Driessenplein in brand. De oorzaak is waarschijn lijk kortsluiting in een meterkast. Ook deze brand is door de brand weer geblust. LEIDEN - Een 31-jarige Leidse au tomobiliste is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding op de Herensingel. Zij is met een ver brijzelde knieschijf en snijwonden aan haar benen overgebracht naar het AZL. De vrouw reed op de Herensin gel achter twee andere auto's. De voorste remde ter hoogte van de splitsing met de Os- en Paarden- laan af om linksaf te slaan, de twee de deed hetzelfde. De vrouw wilde ook remmen maar slaagde daar niet tijdig in omdat ze met haar schoen in haar lange rok bleef ste ken. Om een aanrijding te voorko men, week ze uit naar rechts maar raakte toch de rechterachterkant van haar voorligger. De vrouw kwam vervolgens tegen een boom tot stilstand. Haar auto en de boom liepen forse schade op. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Chantal Petronella Elisabeth d.v. J.G. Lepelaar en T.M. Lo- vink, Alida d.v. J.W. de Graaf en J. Noordervliet, Johannes z.v. J.W. de Graaf en J. Noordervliet, Chantal d.v. 'J.G.M. van Steijn en M.J. Hovius, Desia- na d.v. F.C.M. Kuiper en P. van Beek.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15