OOK HET VUEL EN WEE VAN ONS PROMOTIETEAM WORDT IN MIJ BREED UITGEMETEN Historische vondst in Wassenaar 'Opstopping' in Zoeterwoude Scherven, werktuigen en een graf van ongeveer 4000 jaar oud REGIO LEIDEN DONDERDAG 7 MEI 1987 Foto links: een overzicht van het opgravingsterrein in de Wassenaarse pqlder Wete ringpark. Op de voorgrond zijn archeologen op zoek naar scherven. Achter de kuil is het graf. Foto rechts: met mes en le pel legden twee onderzoekers skeletten bloot in het 4000 jaar oude graf. Op het bord rechts wordt de plaats van hoofden en andere lichaamsdelen aan gegeven. (foto's Holvast) Enkele grote aardewerk scherven en een brok vuursteen, gevonden in de Wassenaarse polder Weteringpark. (foto Holvast) WASSENAAR - Archeologen heb ben in een Wassenaarse polder een 'zeer belangrijke vondst gedaan. Op de plaats waar binnenkort een nieuwbouwwijk moet komen, von den zij circa 4000 jaar oude aarde- werkscherven en vuurstenen werktuigen en een graf uit die pe riode. Onderzoekers van de Leidse universiteit hebben inmiddels vier vrijwel complete skeletten blootgelegd en hopen binnenkort twee andere skeletten aan het zand te ont rukken. De vondst van een dergelijk groot graf is zeer bijzonder omdat de tot nu toe ontdekte graven uit de overgangsperiode van de late steentijd naar de bronstijd hooguit één ske let herbergden. Volgens onderzoekers is het heel goed mogelijk dat in die kleine gra ven rijke mensen lagen, die met klokbekers en al in een grafheuvel werden begraven. In de Wassenaarse kuil zouden slechts simpe le zielen liggen. De eerste vondsten werden 18 en 20 april gedaan, nadat de uitvoerder bij graafwerk zaamheden voor het uitbreidingsplan 'We- teringpark' oude scherven boven zag ko men. De ingeschakelde Stichting Histo risch Centrum Wassenaar nam na een in spectie contact op met de provinciaal ar cheoloog drs. D.P. Hallewas. Hij herkende het vondstmateriaal als klokbeker-aarde werk en nam contact op met prof. dr. L.P Louwe Kooijmans van het Instituut voor Prehistorie van de Rijksuniversiteit Lei den. Hij besloot tot een noodopgraving om de relatief zeldzame en zeer oude vondsten 'nader te kunnen documenteren'. Dit bete kent in de praktijk dat zo'n tien studenten en leden van de plaatselijke Stichting His torisch Centrum de plek waar de scherven gevonden zijn met een schop reepje voor reepje afgraven en fotografisch vastleggen waar en in welke bodemlaag de verschillen de vondsten liggen. Ze willen zo te weten komen of de vond sten in de bewonerslaag zitten en stellen de ouderdom vast van het klokbeker-aarde werk en wikkeldraad-aardewerk. Het komt in de vorm van scherven, brokken en splin ters 'nederzettingsmateriaal' tot de onder zoekers. Dat is echter heel normaal omdat in de overgangsperiode bewoners geen hele potten in de grond stopten. Alleen kapot materiaal (vuilnis) werd begraven. De werkzaamheden in en rond het vier bij twee meter grote graf geschieden zo mo gelijk nog voorzichtiger. Het botmateriaal, dat op de grens van het grondwater heeft gelegen, verkeert namelijk in slechte staat. Met mes en Iepen schrapen de onderzoe kers in groepjes van vijf aarde rond de rood-bruine skeletten weg. Ze stoppen de grond in zakjes, zodat in het laboratorium gezocht kan worden naar zaadjes. Deze zaadjes moeten inzicht geven in de levens stijl van de vroege Wassenaarders. De skeletten worden, half onttrokken aan het zand, van verschillende kanten gefoto grafeerd. Op een groot ruitjesvel wordt de precieze locatie van hoofden, bovenbenen, armen en andere lichaamsdelen zorgvuldig aangegeven en voorzichtig ingekleurd. Zo dra de skeletten helemaal zijn vrijgekomen, worden ze zodanig geconserveerd,dat bij la ter onderzoek leeftijd, geslacht en mogelijk de doodsoorzaak kan worden vastgesteld. Strandvlakte Voorzover de onderzoekers dat na een ruime week graven kunnen overzien be woonden de mensen een kleine nederzet ting op een geïsoleerde duintop. Rond de duintop, die in de tijd van nu twee kilome ter van zee ligt, bevond zich een soort strandvlakte met hier en daar andere duin topjes. Dat is duidelijk te zien op de bouw plaats, waar iets verderop al kleigeulen be ginnen. Een deel van die geulen is mogelijk later ontstaan: de onderzoekers gaan ervan uit dat de duintop veel groter is 'geweest aan het einde van de late steentijd. Op de duintop stonden grote woonstal- boerderijen, waarvan overigens nog geen spoor is teruggevonden. Ze bewoners hier van voorzagen mogelijk in hun levenson derhoud door landbouw en veeteelt. De tijd waarin Nederlanders zich met de mam- moetjacht bezighielden, was in 1700 vóór Christus al verleden tijd. Omdat de duintop niet zo groot (meer) is, verwachten de onderzoekers volgende we*»k de noodopgraving te kunnen afron den. Hun uitvalsbasis, een kleine bouw keet, komt dan weer in handen van de wel willende uitvoerder. Hij heeft direct na de vondst het opgravingsterrein voor enkele weken vrijgemaakt en gaf onderzoekers geen moment een opgejaagd gevoel. Ster ker nog, hij en zijn mannen staan immer klaar om te helpen bij het verplaatsen van grote stukken zand. Vandaag willen ze bij voorbeeld het topje direct naast het graf wat afvlakken, in de hoop daar nog meer skeletten te kunnen vinden. Bezoekers Grote angst is nu dat massa's bezoekers roet in het eten gaan gooien. De eerste be langstellenden zijn al gesignaleerd. En stu dent Erik Jungerius verwacht dat de onder zoekers van nu af aan 's nachts bij de vond sten moeten waken, die voor wetenschap pers van onschatbare waarde zijn, maar op veilingen niets zouden opbrengen. Echt waardevolle zaken als munten bestonden bijvoorbeeld nog niet aan het eind van het neolithicum. Ook overdag is waakzaamheid geboden: de honden van sommige bezoekers kunnen in enkele sprongen en beten de totale ske- lettenverzameling teniet doen. Het verzoek om de precieze plek van de vondsten niet duidelijk te noemen, lijkt wat achterhaald. De vindplaats ligt aan het einde van de Van Duivenvoordelaan en dicht by het nieuwe Van Polanenpark. Veel bewoners van die wijk kunnen vanuit huis of tuin zo de lager gelegen bouwkuil inkijken. Inbraak in Warmond WARMOND - In een woning aan de Endepoellaan in Warmond is gisteravond door nog onbekenden ingebroken. De daders braken de achterdeur open en onderzochten het huis grondig. Omdat de bewo ners met vakantie zijn en de rom mel die de dieven gemaakt heb ben, kon de politie nog niet zeggen wat er vermist werd. Heineken doopt eigen tulp LEIDERDORP - De Leider- dorpse basisschool 'De Spring- schans' is gisteren winnaar ge worden van het schoolkorfbal- toernooi, dat op sportpark 'De Bloemerd' werd afgewerkt. De Springschans kreeg voor haar prestatie de wisselbeker uitgereikt. De Siem van der Stoel-school eindigde als twee de, gevolgd door de Kastanje laan-school. Volgens woordvoerder M. van Hamersveld van het orga niserende Velocitas is de schoolkorfbaldag grandioos verlopen. In totaal deden 600 Leiderdorpse schoolkinderen eraan mee, afkomstig van veer tien scholen. De dag verliep volgens een strak 'draaiboek'. "Als je de kinderen tien minuten rust gunt, lopen ze weg. En dan duurt het tijden voordat je ze allemaal weer bij elkaar hebt", legt de woordvoerder uit. (foto Holvast) Zakennieuws Uitzendbureau LEIDERDORP - Vanaf morgen heeft Leiderdorp de beschikking over een 'eigen' uitzendbureau. Luba Uitzend Buro opent dan een filiaal in winkelcentrum Winkel hof. Het uitzendbureau is geves tigd aan de buitengalerij. De nieuwe vestiging staat onder leiding van Dana Apcar en Michiel Kok. De opening gaat met de nodi ge festiviteiten gepaard. Weiland omgeploegd vanwege prop in apparaat ZOETERWOUDE - De jaarlijkse 'vooijaarsschoonmaak' van het aardgasleidingnet is is voor de ei genaar, de Gasunie, in Zoeterwou de niet helemaal vlekkeloos verlo pen. In het weiland tegenover de Vrouwenweg, nabij de op- en afrit van de A4, raakte het schoonmaakapparaat, een soort polyester prop, verstopt in één van de buizen. Het hele weiland moest worden omgeploegd om het euvel te kunnen verhelpen. Dat kostte dagen. De klus is nu zo goed als geklaard. Volgens Gasunie-voorlichter Boon is het zeer ongebruikelijk dat tijdens de schoonmaakactie pro blemen optreden. "Ik werk hier nu negen jaar en dit is de tweede keer dat ik zoiets meemaak", verklaart hij. "Jaarlijks gaat er een polyester apparaat door het totale leidingnet. In Zoeterwoude bleek het vast te zitten. Met geluidsgolven hebben we het apparaat opgespoord, dë leiding opengezaagd en vervolgens de schoonmaakmachine verwij dert". Hoe het tot de 'opstopping' kwam is nog niet bekend. Het ap paraat, in vaktermen de 'Polypik' genaamd, beweegt zich dankzij het verschil in gasdruk zelfstandig voort door de buizen. Het schuift als een prop alle 'onregelmatighe den' in het aardgas voor zich uit tot aan een bepaald station. Bij zo'n station komen de leidingen boven gronds en kunnen vuiltjes of water worden verwijderd. Soms blijft het apparaat hangen in een scherpe bocht of haakt het in een rooster van de zijleiding vast. Meestal houdt de Gasunie een dergelijke schoonmaakoperatie als het buiten al redelijk warm is. Boon: "Bij een hoge temperatuur wordt er minder gas gebruikt en kunnen we makkelijker schoon maken. Gelukkig kon in Zoeter woude het gas via zijleidingen wor den omgeleid en heeft de consu ment er niets van gemerkt". Boon verwacht in de toekomst geen problemen meer in Zoeter woude. "Het leidingnet daar ligt er al lange tijd. En bij aardgas geldt: hoe ouder de leidingen, des te schoner het gas". ZOETERWOUDE - Biermagnaat Freddie Heineken heeft gisteren een naar hem genoemde tulp gedoopt. Hij deed dat op het terrein van de brouwerij in Zoeterwoude. De tulp dankt zijn naam aan z'n gele kleur en witte kraag. De bloem werd opgekweekt door de heer B. Reus uit Berkhout. (foto anp» Discoshow J.B.L.-disco verzorgt komende zondag, 10 mei, een 'flitsende licht en discoshow' in het Voorschotense jongerencenlrum de Lindehoeve gelegen aan het Van der Haar- plein. Tijdens deze show zal de 16- jarige Peter van der Meerdie schitterde in de play-back show, een imitatie weggeven van het Amerikaanse popidool Michael Jackson. Aanvang half drie zon dagmiddag. Pauwhof Lize Noske viool) en Annette Ro gers (piano) verzorgen komende zondag een concert in de Wasse naarse Pauwhof gelegen aan de Paauwlaan 2a. Het concert begint niet zoals gebruikelijk op lunch tijd, maar 's middags om vier uur. Het tweetal brengt werken van Brahms, Fauré, Tsjaikowsky, El- gar en Kreisler. Reserveren is aan bevolen en kan via telefoonnum mer 01751-14283. Koffieconcert. Muziek uit de laat-17e en 18e eeuw wordt komende zondag ten gehore gebracht in de Leiderdorpse Muzenhof Gordijnsingel 4. Het gaat om werken van Bach, Coupe- rin, Telemann, Gabrielli en Loeil- let. De uitvoerenden zijn Jeanne van der Linden (blokfluit en tra verso), Jan van Thoor (cello), Piet ter Burg (clavecymbel) en Jan van der Linden (clavecymbel). Aan vang zondag half éénde koffie is klaar om twaalf uur. Fietsdag Ook Warmond fungeert komende zaterdag als startpunt en controle post voor de landelijke fietsdag, die de ANWB organiseert. Het vertrek punt in Warmond is dit jaar het re- creatie-eiland Koudenhoom. De route zal eveneens via dit eiland worden geleid. Het vertreksein wordt om negen uur 's ochtends ge geven. De fietsroute kost drie gul den en is in de voorverkoop ver krijgbaar bij het VVV-informatie centrum aan de Dorpsstraat 106 en aanstaande zaterdag bij de start op Koudenhoom. .(wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14