E1DEN Texaco eist van garagebedrijf Janson half miljoen gulden LEIDSCH H DAGBLAD Ouders op Herhaling stopt overleg fusie 'Bouwopdrachten naar bedrijven met werknemers uit achterstandsgroepen s DONDERDAG 7 MEI 1987 U2-drama (3) Directeur C. Hugens van de Leidse VW bestempelde de toe standen die zich zaterdag af speelden bij de voorverkoop voor de concerten van U2 als 'mensonterend' en 'te erg voor woorden'. Blij kan hij evenwel zijn dat hij afgelopen weekeinde niet de scepter zwaaide over de Rotterdamse, Goudse of Dor- drechtse VW. Tijdens het dinsdag gevoerde overleg tussen de directeuren van alle VW's in Zuid-Holland bleek volgens Hugens dat Lei den er in vergelijking met onder meer die drie steden "nog vrij ge nadig vanaf is gekomen". Zijn collega in Dordrecht bijvoor beeld viel de ellende ten deel om vrijdagnacht door de politie uit zijn bed te worden gehaald. Of hij de verkoop maar alvast wilde beginnen daar de op kaarten be luste massa niet meer in de hand kon worden gehouden. De term 'voorverkoop met ver hoogd risico', tot nu toe alleen gebezigd in voetbalverband, heeft nu ook in de VW-gelede- ren zijn intrede gedaan. Het mo ment waarop zich rond de voor verkoop voor concerten van pop grootheden in de toekomst ware veldslagen zullen afspelen, wil len de VW's echter een grote stap voor zijn. Volgens Hugens zijn er ten aanzien van de voor verkoop voor het concert van Prince overal voorlopige maatre gelen getroffen. In Leiden ook. De VW alhier is uitgekomen op: volgnummertjes. Diezelfde din gen dus als waarmee zaterdag zo werd gehannest dat heel wat U2- fans achter het nest visten. Maar er zit, naar men hoopt, nu iets meer systeem in. Mensen die kaarten hebben besteld, krijgen een volgnummer. De bezitters van de nummers 1 tot en met 47 worden geacht hun kaarten za terdag tussen negen en elf op te halen, de volgende 47 tussen elf en één, enzovoorts. Hugens be valt dit bestelsysteem tot nu toe best. "Maar we zijn nog maar twee dagen bezig. Als het een succes blijkt, kunnen we er mis schien wel mee doorgaan". Voorlopig betreft het een noodoplossing. Hugens heeft, als lid van de stichting Theaterbe spreekbureaus, van zijn Zuidhol landse collega's de opdracht ge kregen de problemen daar aan te kaarten. Uitgekristalliseerde ideeën over welke kant het zou opmoeten, heeft hij nog niet. "We zouden kunnen zeggen: de VW verkoopt geen kaarten meer voor die risicovolle grote concerten. Probleem is dat dat wel een unanieme beslissing van alle VW's zou moeten zijn. En die unanimiteit is vaak ver te zoeken: het zijn allemaal afzon derlijk verenigingen met eigen belangen". Belang bij handhaving van de voorverkoop hebben in elk geval al de VW's die niet met onder havige problemen hebben te ma ken, aangezien ze aan die voor verkoop ook geld overhouden. Hugens zegt het te betreuren als VW's zouden besluiten te stop pen met kaartverkoop. De VW verdient altijd wat met de ver koop, hoewel daar volgens de di recteur vaak ook aanzienlijke kosten tegenover staan, zoals af gelopen weekeinde in de vorm van extra personeel dat moet worden ingezet en kosten van wege glasschade en schoonma ken. Voorts zou een stukje dienstverlening door de VVV verloren gaan. Als de VW's ermee zouden kappen, wie zou de voorverkoop dan op zich moeten nemen? "Je zou kunnen volstaan met ver koop bij de stadions waar die grote concerten worden gehou den", oppert Hugens. "Maar nog maals: het zou jammer zijn als het zover komt". Post 'Personeel is stout met post', staat boven een artikeltje in het magazine Cicero van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Privé-post versturen in een offi ciële bedrijfsenvelop is een vorm van 'kleine criminaliteit' waar aan werknemers in heel wat be drijven en instellingen zich bij tijd en wijle schuldig maken ten einde de werkgever op te laten draaien voor de portokosten. Bij het AZL gaat het, zo blijkt uit het bericht, om een bedrag dat niet meer als leuk valt te be stempelen. Vorig jaar onder schepte de postdienst van het ziekenhuis een berg privépost die het AZL bij versturing zón 35.000 gulden aan portokosten had gekost. In het eerste kwar taal van 1987 kwam voor 15.000 gulden aan 'portofraude' boven water. Op jaarbasis betekent dat een bedrag van zo'n 60.000 gul den. Toch mooi meegenomen met het oog op de omvangrijke tekorten waarmee het zieken huis heeft te kampen. Hoofd van de postdienst van het AZL, D.G. Paats, wenste over deze kwestie wel Cicero, maar niet ons te woord te staan. Een Koningslinde, compleet met sierhek, heeft Leiden gisteren ten geschenke gekregen van een bierbrou werij die zo wil vieren dat haar produkt ook in de Leidse regio weer verkrijgbaar is. Burgemeester Cees Goekoop was gevraagd de kolos van tien meter hoogte en met een gewicht van ruim drie ton te planten op de Molenwerf. Als we de brouwerij mogen geloven hebben ze Leiden van een paradepaardje voorzien: de boom zit goed in stam en kruin, is pas 15 jaar oud, opgegroeid op het domein van de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij in Hummelo en is met zijn volle ronde kroonvorm van circa zes meter een flinke jongen. (foto Jan Holvast) Zijn antwoord op de vraag hoe privé-post wordt onderschept, nemen we daarom uit het AZL- magazine over: "Hoe we zien of iets privépost is of niet? We let ten er goed op hoe de post is in gepakt, wie de geadresseerden zijn, of het drukwerk is of niet en of er een afzender bij staat. Nage noeg alles wat we nu open maak ten om te zien of het privépost was, bleek dat inderdaad te zijn. Een enkele keer hadden we het mis en dan plakten we de enve loppe weer keurig dicht en werd die alsnog verzonden. Maar je krijgt er oog voor". Volgens Paats zijn vooral de proefschriften die studenten op AZL-kosten proberen te verstu ren, gemakkelijk te herkennen. "Laatst onderschepten we een hele stapel proefschriften. De portokosten voor die stapel zou zeker 4000 gulden hebben bedra gen". Wanneer privépost wordt on derschept en de afzender is be kend, dan krijgt die afzender zijn enveloppen terug met het ver zoek zelf postzegels te kopen. Als de afzender onbekend is, gaat de post gewoon de deur uit, maar wel zonder frankering. Met als gevolg dat de geadresseerde strafport moet betalen. Het ziekenhuis wil zijn werk nemers bewust maken van de mogelijkheden om post voordeli ger te versturen. Voordeliger voor het AZL, wel te verstaan. Volgens Paats wordt veel druk werk dichtgeplakt zodat het als brief gefrankeerd moet worden. Besparingen zijn ook te halen als post, die niet per se de volgende dag op de plaats van bestem ming moet zijn, met de dagver- werking wordt meegestuurd. Het ziekenhuis zal er voor de be wustwording van het personeel een brochure tegenaan gooien met daarin allerlei wenken om de uitgaven op de post 'Post' te drukken. DEN HAAG/LEIDEN - Te xaco wil dat garage Janson aan het Leidse Levendaal stopt met de verkoop van brandstof die door andere oliemaatschappijen wordt geleverd. Texaco eiste dat gistermiddag in kort geding voor de Haagse rechtbank. De oliemaatschappij vroeg bovendien toestemming aan de president van de rechtbank om beslag te mo gen leggen op de eigendom men van Janson. De pomphouder verkoopt sinds half februari van dit jaar brandstof van een ander merk, maar voert nog wel de naam Texaco. De olie maatschappij heeft de leveranties gestopt, omdat Janson een schuld zou hebben van meer dan 250.000 gulden. Dit bedrag zou Janson zelf hebben gekort op de rekeningen. Bovendien wil Texaco een schade vergoeding voor elke liter brand stof die sinds februari door andere maatschappijen is geleverd. Bij el kaar beloopt de schuld inmiddels zo'n half miljoen gulden. Er zijn al jaren problemen tussen garage Janson aan het Levendaal en Texaco. Beide partijen beschul digen elkaar van het veroorzaken van de problemen. In 1970 begon Janson met de garage aan het Le vendaal. Zes jaar later sloot hij een contract met Texaco voor de leve ring van brandstoffen en smeer middelen. In dat contract werd Janson verplicht alleen brandstof fen en smeermiddelen te verkopen van dit merk. De omzet van het benzinestation bleef echter achter door concurrentie van de Shell- pomp aan de Hoge Rijndijk. "De prijs moest lager zijn dan die van de Shell. In 1982 werd gecon stateerd dat het verkooppunt al leen rendabel kon worden ge maakt als de omzet zou worden verhoogd. Afgesproken werd dat de acties van Shell zou worden ge volgd en dat de prijs van de benzi ne steeds anderhalve cent per liter onder die van de concurrent zou liggen", schetste mr. Muller, raads man van Janson, gisteren de histo rie. Juist deze afspraak leidde tot de nu nog steeds bestaande proble- Schulden Janson verkocht tegen de af spraak in nog steeds benzine en smeermiddelen van andere leve ranciers, vertelde mr. Blécourt, de advocaat van Texaco. "Nadat we in 1982 met een kort geding hebben gedreigd, beloofde hij beterschap. Maar in '82 waren er ook al beta lingsmoeilijkheden". In afwijking van het contract waarbij contante betaling bij aflevering was afge sproken, bepaalden Texaco en Janson dat de laatste twee weken de tijd kreeg om het geld over te maken. "Telkens waren er weer proble men over te late of gedeeltelijke betaling", zei Blécourt. Eind 1983, begin '84 werd het Texaco te gor tig. Het krediet van 75.000 gulden dat Janson bij de benzineleveran cier had, was 'fors' overschreden. Texaco weigerde nog te leveren: Janson werd voor de eerste keer drooggelegd. Opnieuw werd er ge dreigd met een kort geding, het geen weer hielp. Janson betaalde een deel van de schuld, aldus Blé court. Maar het ging wederom mis. Nu werd wel een kort geding aange spannen, maar nog voordat de rechtbankpresident een uitspraak deed, werd een compromis gèslo- ten. Janson kreeg extra kortingen en beloofde op tijd te betalen. Hij zou voortaan zelf uitrekenen aan de hand van de geleverde liters hoeveel Texaco van hem kreeg en niet meer wachten op de rekenin gen. Steeds kwam Janson op een lager bedrag uit dan dat op de reke ning van Texaco stond vermeld. Soms honderd gulden lager, maar ook soms duizenden guldens. Texaco vroeg in juli 1986, terwijl de schuld van Janson zou zijn op gelopen tot meer dan honderddui zend gulden, om een gesprek. "Tel kens was er wat. Dan was Janson ziek, dan was hij weer op vakantie. Uiteindelijk lukte het om op 17 fe bruari 1987 een gesprek te hebben. De schuld bedroeg op dat moment meer dan 250.000 gulden. Nadat Janson was gevraagd waarom hij steeds maar een deel betaalde van de rekening, zei hij: dat doe ik zo maar. Wat heeft verder praten dan nog voor zin", verklaarde Blécourt de aanleiding tot het kort geding. Texaco legde Janson wederom droog, waarna de benzineverkoper naar een andere leverancier stapte. Maar in het contract met Texaco staat dat als Janson elders benzine koopt, hij per liter 7 cent schade vergoeding moet betalen. De schuld van de Leidenaar is mede daardoor opgelopen tot een half miljoen gulden. Reden voor mr. Blécourt om de Haagse rechtbank president toestemming te vragen voor het leggen van beslag op de ling' na de fusie weinig meer zal overblijven. Voorzitter W. Ploeg van de stich ting maakte dit gisteren bekend tij dens de raadscommissie voor on derwijs. Hij vroeg de commissiele den een besluit over de subsidie verordening basiseducatie - waar over de gemeenteraad zich maan dag buigt - uit te stellen. Neemt de raad de verordening wel aan, dan zou 'Ouders op Herhaling' als zij niet fuseert zonder geld kunnen komen te zitten. De fusie van instellingen voor basiseducatie is een wens van de gemeente Leiden. Die hoopt daar mee te bereiken dat deze vorm van volwassenenonderwijs doelmati ger kan werken. 'Ouders op Herha ling' verzette zich aanvankelijk te gen de samenvoeging, maar legde zich erbij neer toen de gemeente raad enkele van haar voorwaarden gedeeltelijk overnam. Van deze mogelijkheid vindt de stichting weinig terug in het fusie plan. Vandaar dat ze nu voorlopig uit de stuurgroep is gestapt die de samenvoeging moet voorbereiden en eerst met haar achterban - de medewerkers en cursisten - wil praten. panden waarin de garage is geves tigd. Problemen LEIDEN - De Stichting Ouders op Herhaling heeft het overleg over de fusie met een aantal andere instel lingen voor basiseducatie opge schort. De stichting wil zich eerst intern beraden over het fusieplan dat nu op tafel ligt. 'Ouders op Her haling' vreest, gezien dit plan, na de samenvoeging haar eigen ka rakter te verliezen. Ze is bang dat daardoor medewerkers en cursis ten zullen weglopen waardoor van het werk van 'Ouders op Herha- Stenen vallen uit watertoren LEIDEN - De watertoren aan het Utrechtse Jaagpad bleek gisteren niet helemaal bestand tegen de for se wind. Een aantal stenen uit het bovenste gedeelte liet los. De om geving van de toren, die volgens de politie bouwvallig is, is afgezet om ongelukken te voorkomen. Van daag zijn de herstelwerkzaamhe den begonnen. Enkele maanden geleden is met behulp van een hoogwerker een onderzoek inge steld naar de staat van de waterto- Het Texaco-benzinestation van Janson aan het Levendaal waar volgens een woordvoerder van de oliemaat schappij andere benzine wordt verkocht. (foto Jan Holvast) LEIDEN - D66 wil dat de gemeen te bij het gunnen van opdrachten ook rekening houdt met onder meer het aantal buitenlanders en vrouwen dat in dienst is bij de be drijven die voor de projecten heb ben ingeschreven. De gemeente zou een opdracht moeten geven Mr. Muller, de raadsman van Janson, ontkent dat zijn cliënt in de krijt staat bij Texaco. "Janson betaalde steeds. Voordat de reke ning er was, had hij al betaald. Conform de kortingsafspraken re kende hij zelf aan de hand van de geleverde liters uit hoeveel hij moest betalen. Naar aanleiding van de hogere rekeningen heeft hij vele malen aan Texaco gevraagd om een specificatie van die rekenin gen. Maar pas vandaag hebben wij die gehad", zei Muller. Over Texaco was de raadsman helemaal niet te spreken. "Vanaf het begin zijn er problemen ge weest. De prijzen waren te hoog, het onderhoud aan de installaties was slecht en Janson werd steeds geconfronteerd met wisselende vertegenwoordigers. En dan krijg je dat de linkerhand niet weet wat de rechterhand doet. Gevolg: no deloze geschillen". Ook na het gesprek van 17 fe bruari had Muller namens Janson Texaco nog een paar maal uitgeno digd voor overleg, maar daar wilde de oliemaatschappij niet aan. "Te xaco was daartoe niet bereid. Eerst moest die 250.000 gulden worden betaald, maar Texaco weigerde een specificatie van die rekening te ge ven", aldus Muller, die het vreemd vindt dat Texaco nu zeven cent eist voor elke liter brandstof die door andere leveranciers wordt gele verd. "Het is een scheve voorstel ling van zaken. Janson wil wel de gelijk afnemen, maar Texaco wil niet leveren". De Haagse rechtbank doet over een week uitspraak. Voorstel van D66 aan gemeente: aan een bedrijf dat voldoende men sen uit deze zogenoemde achter standsgroepen in dienst heeft, zelfs al is dat bedrijf iets duurder. "Dat is de prijs die de gemeente hiervoor moet betalen", zo stelde het D66-raadslid Langenberg giste ren. Hij opperde zijn plan tijdens een gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor onder wijs, economie, financiën en socia le zaken over de nota 'Een eerlijke kans op werk in Leiden'. Langenberg stelde voor al in sep tember een proef te beginnen met deze 'positieve discriminatie' van bedrijven. Volgens hem kan de ge meente op deze wijze, zonder zich direct te bemoeien met het perso neelsbeleid van bedrijven, toch be werkstelligen dat mensen uit ach terstandsgroepen een grotere kans krijgen op een baan. Ook de PvdA lanceerde gisteren eenzelfde plan. Alleen wil de PvdA wat minder drastisch van start gaan. De socialisten stelden voor, zo liet PvdA-woordvoerder me vrouw De Boer weten, eerst te on derzoeken hoe een en ander in het vat moet worden gegoten voordat de gemeente hiermee bedrijven be nadert. Te vroeg PvdA-wethouder Van Dongen (onderwijs) ziet nogal wat haken en ogen aan het plan van Langenberg. Volgens haar moet er in het college en in de verschillende raadscom missies eerst maar eens stevig over dit onderwerp worden gediscus sieerd. In elk geval is het veel te vroeg om nu al een besluit te ne men hierover en in september met een proef te beginnen. Wethouder Fase van economi sche aangelegenheden vroeg zich gisteren af of het wettelijk wel mo gelijk is bedrijven aan dergelijke voorwaarden te binden. Ze zou het verstandiger vinden bedrijven niet met eisen te bestoken, maar ze te overreden meer buitenlanders. vrouwen en langdurig werklozen in dienst te nemen. Het PvdA-raadslid De Boer stel de ook voor om bedrijven die zich in Leiden willen vestigen, te vra gen een bepaald aantal vrouwen, buitenlanders en langdurig werk lozen in dienst te nemen. Van Don gen merkte daarbij op dat de direc tie economische zaken - nieuwe - bedrijven al wijst op het doelgroe penbeleid van de gemeente. Volgens haar kan echter wel worden onderzocht of er voorwaar den kunnen worden gesteld en hoe scherp die voorwaarden eventueel kunnen zijn. De wethouder vindt dat de gemeente toch ook vooral het goede voorbeeld moet geven wat betreft het in dienst nemen van mensen uit achterstandsgroe pen. "En dat is tot dusver geen ge makkelijk proces gebleken", stel de ze. Kritiek Het WD-raadslid Geertsema verwijt wethouder Van Dongen dat het met de voortgang van het doelgroepenbeleid maar matig is gesteld. De nota 'Een eerlijke kans op werk' is volgens hem een onsa menhangend samenraapsel van plannen. "De trein is nog niet echt op de rails gezet", zo verklaarde hij. Geertsema nam het met zijn kri tiek op voor zijn partijgenote wet houder Fase. Haar werd ruim een jaar geleden nog verweten weinig te doen aan de zorg voor achter standsgroepen. Deze taak ging bij het aantreden van het nieuwe col lege over naar Van Dongen. De PvdA-wethouder wuifde de kritiek van Geertsema weg. Hij let te, zo meende ze, louter op de in middels acht maanden oude nota. "Ondertussen is er hard gewerkt aan het uitwerken van plannen die in de nota slechts in grote lijnen zijn aangegeven", aldus Van Don gen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13