Zakgeld is 'leergeld' Level 42: van funkgroep naar wereldband Lichtend pad maakt Peru politiestaat Sm AU M le dai WOENSDAG 6 MEI 1987 PAGINA 9 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Zo Af ent» Wo»d ie wel ie M i« «fawert eens w&riiïb Jat ie zin "Mkt dab (e eert oftave toemaal ^wurumit rimini.. Klaar K/as... Gitarist Boon Gould zit er ont spannen bij op de harde houten bank in het kale kleedhok. „Het is leuk dat we onze wereldtour nee juist hier in Nederland (Rot terdam) beginnen. Bij jullie had den we in '81 ons eerste echte grote succes met Love Games. We waren hier zelfs eerder een grote act dan in Engeland", zegt hij. „Na Nederland doen we in mei de rest van Europa. In juni, juli en augustus loeren we door de Verenigde Staten. Misschien volgen Japan en Australië in sep tember. maar dat staat nog niet vast. In oktober zijn we weer thuis". Level 42 heeft de spits eraf ge beten. Twee uitverkochte con certen in de Ahoy-hallen zijn achter de rug. Tijd voor inter views hebben zanger-bassist Mark King, toetsenman Mike Lindup en de broers Phil Gould (drums) en Boon Gould (gitaar) eigenlijk niet. Hoewel, twintig minuten heeft de laatste toch wel In de zeven jaar die zijn ver streken sinds het verschijnen van hun eerste single Love mee ting Love is het hard gegaan met Level 42. Het groepje dat ooit een platencontract kreeg omdat de maatschappij ook graag een funkbandje wilde, is uitgegroeid tot een act van wereldformaat, die over de hele wereld inmid dels meer dan drie miljoen lp's heeft verkocht. Met de voorlaat ste single Lessons in Love scoor de Level 42 zijn grootste hit tot nu toe. Het titelnummer van de laatste lp Running in the Family staat momenteel hoog in de Eu ropese hitparades. Nerveus „Nu hebben we twee keer voor een uitverkocht Ahoy gespeeld. Vroeger zouden we vreselijk ner veus zijn geworden van zo'n mensenmassa. Toen reden we met een oud bestelwagentje met onze eigen apparatuur achterin hier het land door om in kleine zaaltjes te spelen", zegt Gould. „Het is allemaal toch nog vrij snel gegaan en dan raak je lang zaam gewend aan het idee dat je voor achtduizend mensen staat te spelen die allemaal komen om jou te zien. Het is wat we altijd wilden, maar als het gebeurt schrik je toch even. Ik zie het als de vruchten van zeven jaar kei hard werken, als een soort belo ning. Het is ons niet zo makkelijk afgegaan als sommige mensen wel eens denken". In die zeven jaar wisselde de groep nog niet één keer van sa menstelling. Zo lang intensief met elkaar optrekken heeft vol gens Gould nog nooit tot proble men geleid. „We zien elkaar drie kwart van het jaar. Dan moet je wel weten wanneer je elkaar met rust moet laten. Dat lukt ons tot nu toe prima, ook omdat we el kaar al zo'n vijftien jaar kennen. We zien elkaar bijvoorbeeld nooit als we eens een paar'weken thuis zijn. Daarnaast is het zo las tig om een nieuw bandlid in te werken. Daarom kunnen we maar beter bij elkaar blijven", zegt hij lachend. Gezichts- en geluidsbepalende man bij Level 42 is bassist en leadzanger Mark King, vooral vanwege zijn overdonderende basspel. Daarnaast is hij ook de gene die het meest naar buiten treedt, zoals in interviews en in het Ferry-Aid project van Boy George, een remake van de Beat les-hit Let it Be, waarvan de op brengst naar de slachtoffers van de ramp met de Herald of Free Enterprise gaat. Het zit de rest van de groep niet zo dwars dat King naar buiten toe. het gezicht van Level 42 is. Gould: „Als Mark zin heeft mee te doen aan zaken als Ferry- Het kind dat zegt dat het te veel zakgeld krijgt, moet nog geboren worden. In het gezin is zakgeld en zeker de hoogte daarvan vaak een bron van twist. Vandaar dat het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) een boekje open doet over zakgeld. Het boekje is eigenlijk voor de ouders of opvoeders bestemd. Dat neemt niet weg dat de infor matie ook handig is voor de be steder van dat geld. Het Nibud stelt heel simpel dat zakgeld eigenlijk leergeld is. Je leert de waarde van geld kennen. Je leert, vaak via een harde leer school, je wensen af te stemmen op dc dikte van je portemonnee. Je leert dat alle dingen geld kos ten. Als je je geld 5 minuten na dat je het in handen hebt gekre gen, opmaakt bij de patatboer dan is het op voor de rest van de week. Die manier van uitgeven heeft voor- en nadelen. Je zit niet met de kwellende vraag wat je met je geld zal gaan doen. Wel vervelend voor je vriendin die die week jarig is. Want jij hebt geen geld meer voor een ca deautje. "Jij doet niet wat we zeggen? Okee, dan krijg je ook geen zak geld". Wie kent dat ouderlijke dreigement niet? Het Nibud vindt datje zakgeld niet mag ge bruiken als sanctiemiddel of als beloning voor goed gedrag. Want wie een beetje slim is, merkt ge woon dat als je je op een bepaal de manier gedraagt, je ouders wel afkomen met dat zakgeld. Volgens het Nibud leer je zo niet met geld omgaan maar kweek ie jezelf het door je ouders gewen ste gedrag aan. Voor sommige mensen rust op geld een taboe: daar praat je niet over. Het Nibud vindt dat je dat juist wel moet doen. Praten kan immers een boel duidelijk ma ken. Voor jou is het minder inte ressant als je ouders je uitleggen waarom je niet naar Verwegistan op vakantie kan vanwege de af lossing van de hypotheek. Maar met de prijzen van chips, platen, de ene schoen of die merkschoen heb je vaker te maken. Om een indicatie te geven om welke bedragen het kan gaan bij zakgeld, bijgaand enige gemiddelden. Het gaat om bedragen per week Leeftijd 6-7 jaar: minder dan f 2,-, leeftijd 8-9 jaar: tussen f 2,- en f 3,-, leeftijd 10-11 jaar: tussen f 3,- en f 4,50, leeftijd 12-13 jaar: tussen f 4,50 en f 6,50, leeftijd 14-15 jaar: tussen f 6,50 en f 10,-, leeftijd 16-17 jaar: tus sen f 10,- en f 15,-, achttien jaar en ouder: f 15,- en meer. (Bron: Scholie- renonderzoek 1984). In het boekje schrijft het Ni bud dat aan zakgeld een aantal voorwaarden verbonden kunnen worden. Op een vast tijdstip moet je een afgesproken bedrag krijgen. Je kunt het beste met je ouders afspreken welk gedeelte van je zakgeld besteed moet wor den aan vaste uitgaven, (bijvoor beeld de contributie van een club), en welk gedeelte vrij is voor snoep, make-up of stripboe ken. Als andere voorwaarde on derstreept het Nibud nogmaals dat je zakgeld niet moet hoeven verdienen als een soort loon naar werken. Want dan ga je volgens het Nibud weer voorbij aan het feit dat zakgeld leergeld is. Het Nibud is voorstander van de zogenaamde 'harde leer school'. Wil jij je geld besteden aan een of ander flutding? Ga je gang. Je komt er zelf snel genoeg achter dat je je geld in het water hebt gegooid. Je maakt je geld in één keer op? Uitstekend. Maar dan moetje wel zelf, hoogstwaar schijnlijk met een kop als een boei, aan je moeder uitleggen waarom ze geen moederdagca deau krijgt. Het boekje 'Zakgeld leergeld' geeft verder nog tips over sparen of uitgeven, hoogte van het zakgeld, kleedgeld e.d. Eén ding mag je niet uit het oog verliezen: zakgeld is geen ge schenk uit de hemel maar een uitgavenpost op het huishoud budget. En je begrijpt natuurlijk wel dat niet elk gezin een zelfde ruime huishoudportemonnee tot z'n beschikking heeft. Dat is de minst leuke, maar niet te ver waarlozen les uit de Nibud-uitga- ve. Mochten je ouders en jijzelf geregeld in de clinch liggen over allerlei geldzaken, dan is het wel licht handig om even met het Ni bud te bellen. Want het Nibud heeft meerdere zaken gepubli ceerd over die o zo glibberige materie geld. Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting Laan 20 2512 GN 's-Gravenhage 070-469527 Aid moet hij dat doen. Ik heb echt geen bezwaar tegen derge lijke projecten, zo lang het ver diende geld maar naar de juiste mensen gaat. Ik kan me wel voorstellen dat mensen denken dat wij eigenlijk alleen maar een soort begeleidingsband zijn voor Mark, ze zien hem tenslotte het meest. Maar in werkelijkheid is dat absoluut niet het geval. Mark schrijft over het algemeen de ba sis van onze songs, maar een maal in de studio voegen wij daar allemaal nog erg veel aan toe. Phil en ik schrijven bijvoor beeld alle teksten". Hitpotentie De laatste twee albums van de groep, World Machine en Run ning in the Family, staan bol van lekker in het gehoor liggende songs, die een aanzienlijke hitpo tentie blijken te hebben. De jazz achtige stukken van eerste lp's zijn verdwenen. „We hebben daar in 1985 bewust voor geko zen, vlak voor we aan de opna men voor World Machine begon nen. We hadden met onze mu ziek een bepaald niveau bereikt en toen zeiden we tegen elkaar: het moet anders. Mark zet nu een basisidee op een tape, komt daarmee naar de studio en we gaan met z'n allen aan het werk om er een echte song van te maken. Vroeger werkten we op een heel andere manier. We waren toen eigenlijk veel meer een muzikantenband In de studio gingen we lekker met z'n vieren zitten jammen en daar rolde dan een melodie uit. De tekst kwam op de tweede plaats. De liedjes die dat oplever de klonken goed, maar het waren geen pakkende songs. Dat heb ben we op World Machine en Running in the Family dus heel anders aangepakt en zie, het wor den grote hits", lacht Gould. „Het succes dat we nu hebben biedt ons de mogelijkheid op een volgende plaat eens iets heel an ders te proberen. Mensen ken nen je naam en willen naar je luisteren omdat ze je van vorige platen kennen. Maar ik weet nog absoluut niet hoe die volgende plaat zal gaan klinken. Begin vol gend jaar gaan we de studio weer in en dan zien we wel. Ik hoop dat we met iets anders kunnen komen. Om geloofwaardig te blijven kun je niet keer op keer het zelfde blijven maken". Sowjetunie „Hoe lang we nog doorgaan? Tja, nu we zo succesvol zijn, zul len we er het beste van maken. We willen nog een hoop doen, zo als een toernee door de Sowjet- Unie. Daar hebben we veel zin in. Maar je kunt natuurlijk nooit zeggen hoe lang we nog op dit niveau zullen doorgaan. Terug naar het circuit van de kleine clubs willen we in ieder geval niet meer. We zijn niet zo'n band die eeuwig blijft doormodderen als de glans er eenmaal af is. Ik denk dat we lang voor dat mo ment tegen elkaar zullen zeggen: dit was het dan, we hebben het wel gezien. We zullen stoppen op het hoogtepunt". DEN HAAG - In Peru heerst meer dan ooit angst en terreur. De links-extre mistische guerrillabewe ging Sendero Luminoso (lichtend pad) heeft na reeds zeven jaar dood en verderf te hebben gezaaid in vooral het Andesgeberg- te, nu het gehele land de to tale oorlog verklaard. In een onlangs gepubliceerd docu ment kondigde de organisa tie aan overal in Peru aan vallen te plegen tegen de 'gevestigde orde'. Burgers zullen niet langer worden ontzien, aldus de guerrilla strijders. Hoe serieus de dreigementen moe ten worden genomen, blijkt uit tal rijke verwoestende acties van de laatste tijd in zowel het Andesge- bergte als de hoofdstad Lima. Sinds januari hebben de guerrilla strijders meer dan 500 aanslagen gepleegd. Daarbij werden ook bui tenlandse bankiers, Peruaanse za kenlieden en andere niet tot de re gering behorende personen tot doelwit gekozen. door Ad Gijselhart Gisteren werd Lima opgeschrikt door een reeks van gelijktijdige bomaanslagen op een aantal minis teries, kazernes en banken. In de zes miljoen mensen tellende stad brak paniek uit. Radiostations meldden dat veiligheidsdiensten in Lima op talrijke plaatsen in de stad om zich heen begonnen te schieten. Minstens één voorbij gangster werd gedood. Tezelfder tijd ontplofte een bom in de be langrijkste elektriciteitscentrale van het land in de deelstaat Huan- cayo, 300 kilometer ten oosten van Lima. Hierdoor viel in nagenoeg heel Peru de stroom uit. Apra Tot voor kort hanteerde Lich tend Pad de strategie van 'selectie ve aanslagen' op hoge militairen, politie-agenten, functionarissen van de regerende sociaal-democra tische APRA-partij en 'verraders' aan de beweging. Die strategie lijkt definitief van de baan. Begin april viel een commando van de guerril la-organisatie een restaurant in een woonwijk in Lima binnen, dicht bij een militaire kazerne. De rebel len openden het vuur op de aanwe zigen en doodden zonder onder scheid des persoons drie militairen én vier burgers. Kort hierna richt ten guerrillastrijders in de deel staat Huancavelica een bloedbad Politiestaat aan in een bus met militairen mijnwerkers. economische ontwikkeling, land hervorming en hulp aan de armen zou de regering er uiteindelijk wel in slagen het geweld te smoren. Mi litair optreden moest zoveel moge lijk worden vermeden. i Lichtend Pad poseren voor de camera's na een toevallige ontmoeting met journalisten De linkse terreurorganisatie heeft onlang het hele land de oorlog verklaard en die woorden jaar lanceerde Garcia t door talrijke bloedige aanslagen. De maoïstische beweging, die wordt beschouwd als de fanatiek ste guerrilla-organisatie van La- tijns-Amerika, staat onder leiding van de voormalige hoogleraar filo sofie Abimael Guzman, aangeduid als 'presidente Gonzalo'. De orga nisatie wil de democratische rege ring van president Garcia omver werpen om een arbeiders- en boe- renstaat op te richten in de geest van wijlen Mao Zedong, de vroege re Chinese communistische leider. De beweging bestaat vooral uit jonge Indiaanse boeren uit het ar me achterland van Peru. Sinds 1980, toen de groep met haar gewa pende strijd in de zuidoostelijke deelstaat Ayacucho begon, zijn meer dan tienduizend Peruanen als gevolg van het geweld om het leven gekomen. De opzet van Lichtend Pad is het land te ontwrichten om het volk rijp te maken voor revolutie, me nen deskundigen. De senderistas 'streven naar destabilisering van het democratische systeem, naar een machtsovername door de mili tairen en naar sociaal-politieke po larisatie die moet leiden tot een willekeurige repressie', zegt de Pe ruaanse socioloog Raul Gonzalez, een vooraanstaande kenner van Lichtend Pad. De voormalige president van Pe ru, Fernando Belaunde Terry, heeft in 1983 en 1984 geprobeerd via grootscheepse militaire acties af te rekenen met de linkse opstan delingen, maar slaagde daar niet in. Ook de huidige president Alan Garcia kan het guerrillageweld niet de kop indrukken. Vorig 'humane' (Toto APi anti-terroristische strategie. Met Maar het plan van president Gar cia mislukte. De senderistas ble ven doorgaan met onrust zaaien. Tot overmaat van ramp werden in juni vorig jaar bij gevangenisop standen in Lima meer dan 200 aan hangers van Lichtend Pad gedood. Volgens Amnesty International had het leger velen van hen gefol terd en standrechtelijk geëxecu teerd. hoewel de gedetineerden zich al hadden overgegeven. De re bellen reageerden onmiddellijk en zwoeren voor elke gedode kame raad tien 'vijanden' te doden. Sinds de nieuwe strategie van Lichtend Pad, beseft Garcia dat driestere maatregelen nodig zijn om de terreur te bestrijden. Na een reeks aanslagen, waaronder de mortierbeschieting van het presi dentiële paleis op het moment dat Garcia er aanwezig was, riep de president in februari alle Peruanen op actief deel te nemen aan de anti guerrillastrijd. "Ik wil van Peru geen politiestaat maken, maar wat nu gebeurt vereist een totale actie met deelneming van het hele volk. Iedere Peruaan moet een politie man worden", zei hij toen. Begin vorige maand besloot de regenng-Garcia de strafwetgeving aan te passen aan 'het terroristi sche tijdperk'. Het Congres aan vaardde een voorstel de gevange nisstraf voor terreurdaden waarbij geen slachtoffers zijn gevallen met minstens tien jaar te verlengen. De gerechtelijke procedures zullen worden versneld en er komen spe ciale anti-terreurrechtbanken met zorgvuldig geselecteerde, anonie me rechters om intimidatie tegen te gaan. "Het probleem van Peru is het Lichtend Pad", zei onlangs een se nator van de APRA-partij, "alle an dere problemen - buitenlandse schuld, inflatie, werkloosheid - ver bleken hierbij". Een Peruaanse politieman houdt de wacht bij een poel van bloed, een stille getuige van de aanslag, een paar maanden geleden, op de politicus Cesar Lopez. Hij was een belangrijk lid van de Aprista-partij (foto api

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9