Beeldhouwen in slachthuis Sportraad Noordwijk wil tweede golfbaan Steeds meer leerlingen voor 'bouwschool' Katwijkse brandweer steeds vaker op 'technische toer' Derde bouwmarkt welkom in Alphen Alphense beeldliouwer wil karakteristiek gebouwtje In Noordduinen een 9-holes-baan Alphen zet leerlingen basiseducatie uit streek buiten de deur Grote belangstelling van schoolverlaters voor Hillegomse praktijkopleiding PAGINA 14 W III WOENSDAG 6 MEI 1987 Beeldhouwer Frits Garenfeld NOORDWIJK - De Sport raad, het overkoepelend or gaan van alle Noordwijkse sportverenigingen, is voor stander van de aanleg van een tweede golfbaan in Noordwijk. Een tweede baan vergroot de mogelijk heid voor sporten overdag en leidt er bovendien toe dat meer ouderen gaan sporten. De gemeente heeft de sportraad om advies gevraagd nadat begin fe bruari de Noordwijker K. Tio het plan presenteerde om in de Noord- duinen een zogenaamde 9-holes- baan aan te leggen. De baan moet, in tegenstelling tot de meeste golf courses, openbaar worden. De ini tiatiefnemer wil, om de exploitatie van de baan sluitend te krijgen, een vereniging oprichten. Daar naast kan iedereen voor een be paald bedrag op de baan terecht. Mede gezien het openbare karak ter van de baan moet de gemeente volgens de sportraad alle mede werking verlenen aan de totstand koming ervan. Niet alleen voor de inwoners van het dorp betekent de baan een uitbreiding van de sport faciliteiten, ook toeristen zullen van de baan gebruik kunnen ma ken. De baan betekent dan ook een uitbreiding van de toeristische at tracties van Noordwijk en is in dat licht bezien, aanbevelenswaardig. Het is de bedoeling de baan op de huidige trimbaan in de Noord duinen te situeren. Dit terrein is de laatste jaren vooral in gebruik als honden-uitlaatplaats. Mocht de Noordduinen niet mogelijk zijn, dan wil Tio uitwijken naar de Ho- gewegpolder. Aanleg op een ter rein in de Zuidduinen is volgens Tio niet mogelijk. Daartegen zou van natuurbeschermingszijde te veel bezwaar bestaan. Inmiddels hebben verschillende natuur- en milieuorganisaties, waaronder de stichting Duinbe houd, bezwaar aangetekend tegen de aanleg van een golfbaan ter plaatse. In de brief die de stichting aan het gemeentebestuur heeft ge schreven, stelt zij dat flora en fauna sterk worden aangetast als er in de Noordduincn een golfbaan wordt aangelegd. De Noordduinen is volgens de sportraad juist een ideale plek om een tweede golfbaan aan te leggen. In een brief aan het gemeentebe stuur »schrijft de raad dat het ter rein goed bereikbaar en is gelegen HOTEL NOORDWIJK - Het hotel De Instuif aan de Duinweg in Noordwijk aan Zee wordt wellicht uitgebreid. De eigenaar van het ho tel, P. Zonneveld, heeft de gemeen te Noordwijk toestemming ge vraagd het aantal kamers van 26 naar 38 te mogen vergroten. De 12 extra kamers worden on dergebracht in een vleugel die Zonneveld achter het bestaande pand wil laten bouwen. De nieuw bouw zal uit drie lagen bestaan. in het toeristisch centrum van het dorp. Het nabijgelegen Wantveld staat garant voor voldoende par keerplaatsen. Bovendien is het ter rein van nature geschikt voor de aanleg van een golfbaan. De grond van de trimbaan is in eigendom van de gemeente. Dat betekent volgens de sportraad dat het gemeentebestuur bij de ver huur of verkoop van de grond ei sen kan stellen ten aanzien van de inrichting van het terrein en de ta riefstelling van de golfclub. Bij vestiging van de baan in de Hoge- wegpolder of de Zuidduinen zou dit niet mogelijk zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense beeldhou wer Frits Garenfeld ziet het helemaal zitten. Hij heeft het oog laten vallen op het voormalige noodslachthuis in Alphen. Waar tot voor kort keurmeesters met het keurmes in de ene en een stempel in de andere hand dode koeien, varkens en schapen op hun consump tieve mogelijkheden be snuffelden, wil Garenfeld er in alle rust zijn creatieve ac tiviteiten tot ontplooiing brengen. Het slachthuis moet het atelier van de beeldhouwer worden. door Rob van der Zanden Eerder zijn pogingen om het con sultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) in het oude pand te vestigen, mislukt. Voornamelijk vanwege de protesten van de buurtbewoners. Het CAD krijgt nu elders een nieuw onderkomen. Te gen de komst van een beeldhou wer zal de buurt geen bezwaar heb ben, meent Garenfeld. Gisteren was het precies één jaar geleden dat Garenfeld (31) zijn ver zoek bij de gemeente deponeerde De Alphenaar zegt het gevoel te hebben dat hij aan het lijntje wordt gehouden. "Steeds wordt me ver teld dat ik over een maandje nog maar eens moet bellen. Dat doe ik nou al een half jaar lang. Ze willen geen duidelijkheid verschaffen. Ik hoor geluiden dat de gemeente de arm dat voor hem een taxatie- rapport maakte. Vervolgens bracht hij een bod uit van 84.000 gulden voor het in 1929 gebouwde pand. Met de omliggende grond erbij wil de beeldhouwer 131.000 gulden neertellen. Hij zegt aan de weet te zijn gekomen dat destijds het CAD een bedrag van 100.000 gulden, in clusief grond, zou neertellen. Er moet trouwens nog een hele boel worden vertimmerd wil er uit eindelijk een atelier en woonruim te ontstaan. Dat kost, schat hij, zo'n 50 tot 60.000 gulden. Het pand is eigendom van de vleeskeuringsdienst, die binnen af zienbare tijd wordt geliquideerd. In die dienst neemt de gemeente Alphen voor ongeveer de helft deel. Secretaris van dit samenwer kingsverband is Alphens gemeen tesecretaris G.A. de Graaff. Hij ont kracht de kritiek van Garenfeld als zou die aan het lijntje worden ge houden. "De beeldhouwer moet bij de vleeskeuringsdienst zijn, dat heb ik hem ook duidelijk gemaakt. De gemeente Alphen heeft over het pand niets te vertellen. Binnen kort is er een vergadering van het bestuur van de vleeskeurings dienst. Dan komen de liquidatie en het pand aan de Aarkade aan de or de. Het kan best zijn dat dan blijkt dat de dienst het maximale uit het pand en de grond wil halen om zo de schuldenlast te beperken", zegt De Graaf. Garenfeld is bang dat sloop van het pand en verkoop van de grond de uiteindelijk meest aantrekkelij ke oplossing is. "Voor mij betekent het gebouw heel wat. Sloop zou zonde zijn. Het ding staat welis waar niet op de monumentenlijst maar het is een prachtig geval. Als je het goed bekijkt, kun je zien dat er door de bouwers aandacht aan is besteed. De architect van de ge meente heeft het destijds volgens de stijl van de Amsterdamse school gemaakt", zegt de kenner, die het onderkomen als ideaal om schrijft voor een kunstzinnige be stemming. "In een atelier moet je ruimte hebben. Je moet de hoogte in kun nen met je spullen. Maar ik wil het niet alleen hebben omdat het prak tisch goed uitkomt. Het hele ge bouwtje past schitterend in deze oude buurt en het hééft gewoon iets voor mij". Als voorbeeld wijst de Alphenaar naar een zuil met de ingemetselde tekst 'Vleesch ver koop'. "Prachtig. Echt handwerk". In zijn huidige woonhuis in Al phen heeft hij boeken vol met fo to's van het slachthuis. In een lege slachtruimte exposeert de beeld houwer met als onderschrift: 'In de hoop dat dit mijn toekomst wordt'. Hij is gek van het 430 vierkante meters tellende huis, maar de ge meente is niet al te gevoelig voor zijn ideeén, zo lijkt het. Voorlopig heeft hij zijn gereed schap en creaties - voornamelijk spiraalstructuren - opgeslagen in een boerderij van een kennis. Toen hij driejaar geleden met zijn vrouw in Alphen kwam wonen, had hij tij delijk zijn atelier aan de Prins Hen drikstraat. Hij kan niet helemaal rondkomen van het beeldhouwen. Om wat bij te verdienen, runt hij met een vriend een marktkraam op het Amsterdamse Waterlooplein. Garenfelds geduld raakt op. "Al phen heeft genoeg bouwgrond. Dit gebouw moet behouden blijven. Er gaat al zo veel plat de laatste tijd. Op kunstgebied zie ik ook al zo weinig hier in de gemeente. Ik wil mijn atelier misschien straks open stellen voor anderen, zodat het een soort open werkplaats voor kun stenaars wordt". Brandschade vorig jaar zeer laag KATWIJK - De Katwijkse brand weer wordt steeds vaker ingescha- veel liever ziet dat het pand wordt keld voor technische hulpverle- gesloopt zodat vervolgens grond kan worden verkocht. Mis schien wachten ze op een project ontwikkelaar. Ik weet het allemaal niet meer, maar ik wens nu na een jaar toch wel onderhand te horen wat ze willen", zegt de in 1983 in Eindhoven afgestudeerde beeld houwer. Vorig jaar nam hij een bureau in ning. In 1986 rukte het vrijwilli gerskorps van de kustplaats 67 keer uit voor met name het verhel pen van stormschade en wate roverlast. Dit aantal ligt 34 procent hoger dan in 1985, zo blijkt uit het jaarverslag van de brandweer. Vooral in de maand oktober ver leende de Katwijkse brandweer erg veel technische hulp bij een Moeilijk 3 gevraagd Hoewel de raad niet advies uit te brengen c nier waarop Tio zijn baan wil in richten, is de secretaris van de raad, S. Rog, van mening dat de initiatiefnemer wellicht beter een 6-holes-baan kan maken. Rog :"Een 9-holes'baan is niet erg span nend voor een geoefend speler. Die is daar gauw uitgespeeld. Op een 6-holes-baan zijn de banen langer en moeilijker. Dat is voor begin nende en geoefende spelers inte ressanter". De ambtenaren van de gemeente Noordwijk buigen zich mnomen- teel over het plan van Tio. Op niet al te lange termijn zal het initiatief aan de orde worden gesteld in de verschillende adviescommissies van de gemeente Noordwijk. De gemeenteraad heeft het laatste woord. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vijf tig deelnemers aan cursussen van de stichting Educatie Volwassenen in Alphen, die buiten Alphen wo nen, dreigen vanaf augustus de les sen te worden geweigerd. Alphen wil dat de betrokken tien gemeen ten. waar die deelnemers wonen, meebetalen aan de kosten van de basiseducatie. De Stichting Educatie Volwasse nen in Alphen (STEVA) biedt vol wassenen uit Alphen en de hele streek de mogelijkheid tot elemen- momenteel met een jaarbudget van ruim twee ton. De bijdrage uit de omliggende gemeenten kan op lopen tot maximaal zestigduizend gulden. Enkele gemeenten uit de Rijn streek hebben vooralsnog zeer te rughoudend op het Alphense ver zoek gereageerd. De gemeenten komen elk in aanmerking voor een bedrag uit de rijksregeling regiona le basiseducatie. De gemeente Nieuwkoop heeft in de welzijns- raad al bepaald de zestienduizend aantal najaarsstormen. Op één dag rukte de wagens 23 keer uit voor onder meer het vastspijkeren van dakbedekkingen en het leegpom pen van ondergelopen kelders. An dere vormen van hulpverlening waren in 1986 het bevrijden van mensen die vastzaten in een lift, dat kwam negen keer voor, en het assisteren bij zware verkeersonge vallen. Bij twee ongevallen werden de beknelde slachtoffers door de brandweer bevrijd. De brandweer rukte vorig jaar 115 keer uit voor het blussen van branden. Dit aantal is vrijwel gelijk aan dat van 1985. Wel is het totale schadebedrag door brand sterk verminderd. Het vuur richtte in 1986 slechts voor 293.000 gulden schade aan, het laagste bedrag van de afgelopen tien jaar. In 1985 werd nog voor 5,4 miljoen gulden schade aangericht. Baldadigheid In 1986 nam het aantal loze alar meringen met 31 procent af. Het jaar daarvoor moest de brandweer nog 58 keer de kazerne verlaten na een loze melding terwijl dat vorig jaar nog maar 40 keer voorkwam. De loze meldingen werden voorna melijk veroorzaakt door de auto matische brandmeldinstallaties in de verzorgingstehuizen, het mu seum en bedrijven. De voornaamste oorzaak van de kleinere brandjes in de gemeente is baldadigheid. De brandweer werd in 1986 23 keer ingeschakeld voor brandjes die door de jeugd waren aangestoken. Dat is twee keer zoveel als in 1985. Het Katwijkse korps, dat bestaat uit 42 vrijwilligers en 3 beroeps krachten, verleende vorig jaar twee keer regionale bijstand. Aan de brandweer van Noordwijkerhout werd assistentie verleend bij een zwaar verkeersongeval en in Val kenburg werd geholpen bij een brand in een autosloperij. taire bijscholing, zoals alfabetise- gulden aan subsidie te laten schie- leerlingen. De basiseducatie draait moeten indienen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen ziet geen aanlei ding de komst van een derde bouwmarkt naar die plaats te dwarsbomen. Weliswaar zal een tij- HILLEGOM - Het gaat goed met de Stichting Samenwer kingsverband Praktijkopleiding Bouw (SSPB) in Hillegom. Onder het motto 'al doende leert men' leidt de stichting nu al zo'n drie jaar schoolverlaters van mavo en lager beroepson derwijs op tot bouwvakker. Met veel succes, want de belang stelling voor de opleiding van de SSPB neemt nog steeds toe. De school begon met 40 leerlingen. De tweede lichting, die sinds augustus vorig jaar bezig is, is al twee keer zo groot. De loods waarin de school is ge huisvest, onderstreept het prak tijkgerichte karakter van de op leiding. Op de loods na hebben de leerlingen alles zelf vervaar digd: kantine, leslokaal, be stuurskamer, kantoor, toiletten en de keuken tot en met de hou ten asbakken. door Letty Stam Een leerling die na de oplei ding van de SSPB niet aan de bak komt, is een unicum, meent de boomlange M.J. Ebbing, coör dinator van de SSPB. Trots beent hij door het pand. Hier en daar wijst hij op kleine 'schoon heidsfoutjes'. Zo hangen de deu ren van de bestuurskamer bij voorbeeld niet alledrie even netjes. Een leek valt het niet eens op, maar hem wel. Samen met leermeester J.J. Beliën heeft Eb bing de dagelijkse leiding van het opleidingscentrum in han den. "Eigenlijk is de opleiding uit pure noodzaak ontstaan", vertelt Ebbing. "Na de ineenstorting in 1979 krabbelde de bouwwereld begin jaren tachtig weer lang zaam overeind. Werk was er wel. maar geen goed geschoold perso neel. Jaarlijks verdwenen zo'n 5800 mensen uit de bouw, terwijl er maar 3000 bouwvakkers bij komen. Vandaar dat aannemers de koppen bij elkaar staken en in 1984 deze stichting oprichtten". Bij de SSPB zijn ongeveer 200 bouwbedrijven uit de regio Haar lem, de bollenstreek, de Haar lemmermeer en de Meerlanden aangesloten. Het merendeel is lid van de aannemersbonden NVOB en NOV. Leerlingen gaan met de SSPB een dienstverband aan en krijgen loon volgens de cao-nor- men van de bouw. De lid-bedrij ven van de SSPB kunnen de leerlingen voor een bepaalde tijd of voor een bepaald vakonder deel 'huren'. Is de klus geklaard, dan gaan de leerlingen weer te rug naar school of door naar een ander bedrijf. De leerlingen werken vier dagen per week en volgen één dag theorie op een van de streekscholen. Particulier Dat de opleiding op particulier initiatief is ontstaan, valt volgens Ebbing makkelijk te verklaren. "Op een lts hebben leerlingen maar twaalf praktijkuren in de week. Dat is voor een doe-vak als bouwvakker veel te weinig. Bo vendien zijn de jongens vaak he lemaal niet gemotiveerd. Ze kie zen metselen of timmeren omdat hun vriendje of neefje dat ook Coördinator M.J. Ebbing voor een fundering. Wijzend midden op de foto, leermeester J.J. Beliën, die uitleg geeft aan een groep leerlingen van een technische school op bezoek bij de SSPB. (foto wim Dijkman) doet. Of omdat vader in de bouw werkt. Hier zien ze waar ze mee Bezig zijn en dat stimuleert enorm". In de school staan werkstuk ken op ware grootte die de ver schillende fasen van de opbouw van een huis laten zien. De leer lingen hebben de bekisting van een betonfundering. de houten opbouw van een huis en het dak zelf gemaakt. Het dak is zo goed als klaar. De houten dakspanten steken onder de pannen uit en zijn op sierlijke wijze afgewerkt. "Eigenlijk verpest ik de jongens hier", licht leermeester Beliën toe. In plaats van de tegenwoor dige recht-toe-recht-aan blokken laat ik ze zien dat je ook anders, gevarieerder kunt bouwen. Ik wil de leerlingen leuke dingen bijbrengen en daardoor hun inte resse en creativiteit stimuleren". Aan sommige stukken werken de leerlingen in groepsverband, andere projecten moeten ze al leen doen. "Ik geef bijvoorbeeld de opdracht om bij meneer X een dakkapel aan te brengen. De leerling moet dan de maten op nemen en berekenen hoeveel materiaal hij nodig heeft", vertelt Beliën. "Soms stuur ik een leer ling wel drie keer terug. Omdat hij bijvoorbeeld te weinig mate riaal heeft berekend". Waarschuwing Beliën kwam na een bedrijfs ongeval in de bouw op de school terecht. Dat verklaart misschien de waarschuwingsborden die de betonnen muren van de loods sieren. "Die borden heb ik uit verschillende schaftketen ge haald", zegt Belien. "De muren zijn nogal kaal en als de jongens aan het werk zijn aan de machi nes kijken ze er onwillekeurig naar. Heel nuttig, want er gebeu ren nogal wat ongelukken in de bouw". In de avonduren volgde Belien de lerarenopleiding: "Om bij te blijven en om te kijken welke lessen leerlingen op de lbo krij gen. Dan kan ik ook beter beoor delen wat ze al kunnen of had den moeten weten en wat op school niet is behandeld". De vakleraar probeert zo min mogelijk als schoolmeester op te treden. "Dat kan ook niet want ik heb jongens van alle leeftijden. Als een jongen op 21-jarige leef tijd nog eens begint aan deze op leiding omdat hij om wat voor re den dan ook tot nog toe de boot heeft gemist, vind ik dat heel knap. ik probeer ze respect voor elkaar bij te brengen. Niet ieder een leert immers even makkelijk of is even vlot met een bepaalde klus. Ze moeten leren geduld voor elkaar te hebben, in de bouw wordt in teams gewerkt en dan is dat dus heel belangrijk. Ach, ik probeer ze gewoon liefde voor het vak bij te brengen", be sluit Belien glimlachend. delijke overbewinkeling ontstaan, maar dat zou door de groei van de gemeente worden weggewerkt. In de afgelopen maanden heeft de ge meente van de diverse markton derzoeken ontvangen vgn de par tijen in het conflict: Gamma Bouw markt, Haalhout en de nieuweling Karwei. In een ambtelijk advies wordt er voor gepleit de bemoeienis van de gemeente te beperken, met name met het weren op planologische gronden van Karwei, de derde hob byhal. Eventuele overbewinkeling van de zaken in de buurt van de Hoorn behoort tot het onderne mersrisico, zo wordt gesteld. "Het gaat ons uitsluitend om het bewa ken'van de levensvatbaarheid van de bestaande winkelcentra", aldus J.G.M. Zweers, de'ambtenaar die het advies aan het college van B en W heeft opgesteld. Karwei Bouwmarkt wil zich in Alphen vestigen op het industrie terrein Rijnhaven, in feite vlakbij de al bestaande vestigingen van Haalhout en Gamma. De nieuwe hal krijgt een opppervlakte van 1460 vierkante meter. De reeds ge vestigde hobbyhallen zijn enkele maanden geleden gekomen met uitgebreide rapporten over de 'krappe' marktsituatie in die sec tor. De komt van Karwei wordt daarin afgeraden. De diverse rap porten (ook een van Karwei) ko men tot zeer uiteenlopende, zelfs tegenstrijdige conclusies. De on derzoeken met elk een eigen distri butie-analyse dienen met hun ver schillende interpretaties immers concurrende belangen. Leiden Dienstencentrum Morschwijck - Top aaslaan 19, uitvoering van het stuk 'Oud Speelgoed' door Theater Toverlei, voor mensen van 55 jaar en ouder, 19.30 uur. Laktheater - Theaterschool met The Gig' en 'Vade Mecum', 20.30 uur. Schouwburg - concert Rob de Nijs 'Vrye Val', 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - voorjaarsconcert stu dentengezelschap Sempre Crescendo, 20.15 uur. DONDERDAG Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij buurtver. De Buitengewo- De Werkwijzer, in Manjkeschool - Bern- hardstraat 3, bijeenkomst voor alle Lei- derdorpse werklozen om wensen te in ventariseren, 10-12 uur. Oegstgeest T. Koenenlaan 1-3 - huiskamerbueen- komst PvdA, 20 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14