Deel bos Stevenshof te vroeg gekapt Proef Breestraat begint chaotisch LEIDSCH DAGBLAD Nog geen vrolijk gezicht gezien' Verdachte van mishandeling aangehouden Bewoners krijgen gedeeltelijk gelijk Jongen (15) met luchtdruk pistool op stap Aangifte van aanranding LPSP houdt mini-thriathlon Problemen bij verkoop van kaarten U2 Codi-markt Haarlemmerweg dicht vanwege de harde concurrentie HE LEIDEN - "Ik heb nog geen vrolijk gezicht gezien". De agenten die de afsluiting van de Breestraat van ochtend moesten begeleiden, kre gen weinig waardering van auto mobilisten die hun weg plotseling versperd zagen. De stroeve gezich ten in de auto's maakten duidelijk dat er weinig begrip was voor deze verkeersmaatregel van de gemeen te, de beide agenten hadden heel wat uit te leggen. Het moment van de afsluiting werd zorgvuldig gevolgd door on der meer wethouder Peters (ver keer) en de heer Leeuwenburgh van de NZH. Hun aanwezigheid werd door agenten en omstanders aangegrepen om duidelijk te ma ken dat de proef weinig kans van slagen heeft. Beide heren waren er getuige van dat in ieder geval de start van de proef zeer chaotisch verliep. Ondanks de lange en zorg vuldige voorbereiding stonden vanochtend om 9 uur ambtenaren van verschillende afdelingen op el kaar te wachten. Het duurde meer dan een uur voordat het betreffen de verkeersbord op de plaats van bestemming was gearriveerd. De ambtenaren die het achter in de wagen hadden liggen, waren elders in de stad bezig. Door de afwezigheid van een ste nen poef, werd op het kruispunt Breestraat/Gangetje tijdelijk een dranghek geplaatst om het au toverkeer de doorgang onmogelijk te maken. In de loop van de dag is de poef alsnog geplaatst. Ook op de omleidingsroutes bleek er het een en ander fout te gaan met de bor den. Rond tien uur was het lang verwachte moment aangebroken dat het hek kon worden geplaatst en de auto's werden terugge stuurd. Vanaf dat tijdstip gingen de bussen langzamer door de Bree straat rijden (Leeuwenburgh: "we hebben afgesproken dat er vanaf het eerste moment stapvoets wordt gereden") al ging dat niet iedere buschauffeur even gemakkelijk af. Om 12 uur werd de Breestraat aan de kant van het Kort Rapenburg afgesloten. Vanochtend vroeg werd begon nen met de werkzaamheden op de Breestraat zelf. Alle paaltjes en parkeermeters werden wegge haald en parkeerhavens en bushal ten werden ongevuld tot stoep- breedte. De rest van deze week wordt besteed aan de aankleding van de Breestraat, het aanbrengen van nieuwe lijnen op het wegdek en het plaatsen van bloembakken. Volgende week maandag wordt de afgesloten Breestraat door wethou der Peters officieel geopend. De heer Van Groeningen (ge meentelijke directie verkeer) is ui terst optimistisch gestemd over de afloop van de proef. "We hebben de afgelopen weken alle omlei dingsroutes nog eens afgereden om te bekijken welke moeilijkhe den zich daar kunnen voordoen. Maar volgens ons is het allemaal best te doen. De tijd die het kost om om de stad heen te rijden, valt erg mee". Volgens Van Groenin gen is met politie, brandweer en GG en GD afgesproken dat ook alarmverkeer de Breestraat zoveel mogelijk gaat mijden. Probleem is echter dat er op de smalle Hooi gracht geen ontsnappingsroute is wanneer het alarmverkeer in de fi le komt vast te zitten. De verwach ting is dan ook dat sirenes en zwaailichten niet uit de Breestraat verdwijnen. LEIDEN - Het Dierenbevrijdingsfront (DBF) is in de nacht van zaterdag op zondag op verschillende plaatsen actief geweest in Leiden. Een huidenwinkel aan het Noordeinde werd onder vuur genomen met een verfbom (zie foto Jan Holvast). Op de stoep schilderden de actievoerders de letters 'DBF'. Ook twee bontzaken aan de Nieuwe Rijn waren doelwit van acties van het Dierenbevrijdingsfront. LEIDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 24-jarige Leidenaar aangehouden op verdenking van zware mishan deling. De man zou op de Bree straat een 18-jarige Hazerswoude- naar van zijn bromfiets hebben ge duwd en hem daarna een klap in het gezicht hebben gegeven. Een 30-jarige Leidenaar die zich met de zaak bemoeide, werd ver volgens ook afgetuigd. Hij liep een gebroken kaak op en letsel aan de neus. De man moet een operatie ondergaan. De dader beschadigde vervolgens ook nog een geparkeer de auto. De man is ingesloten. LEIDEN - De Noord wij kerhoutse politie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag een 15-jarige jon gen aangehouden, die met een luchtdrukpistool in de bus zat. Bij i het instappen in Leiden was het pi stool op de grond gevallen en dat was door de chauffeur van de bus opgemerkt. Hij waarschuwde de politie, die de jeugdige inwoner van Noordwijkerhout bekeurde. LEIDEN - Een Leidse vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding. Terwijl de vrouw op haar fiets in de tunnel onder de spoorlijn bij de Lage Morsweg reed, werd zij door een passerende fietser betast. Beiden kwamen ten val, waarna de vrouw de jongeman op de vlucht joeg door te roepen en te slaan. LEIDEN - De Leidse Politie Sport Vereniging houdt op zaterdag 27 juni ter gelegenheid van haar 60- jarig bestaan een kwart triathlon. Dat is een wedstrijd waarbij een ki lometer gezwommen, 45 kilometer gefietst en 10,5 kilometer hard ge lopen moet worden. Het parcours leidt langs polderlandschappen in de omgeving van Leiden. Als herinnering krijgen de volbrengers een stan daard waarop de jubileummedaille van de Leidse Politie is bevestigd. Informatie verkrijgbaar onder het r 258888. LEIDEN - De voorverkoop voor een concert van de groep U2 heeft zaterdagochtend voor chaotische taferelen gezorgd bij de Groenoordhallen. Ongeveer 500 muziekliefhebbers waren naar de kassa's gekomen voor de 1600 be schikbare plaatsen. In de chaos sneuvelden enkele ruiten. Zeven agenten hebben uiteindelijk de or de hersteld. Duivensport Postduivenvereniging De Zwa luw vloog uit St. Ghislain. De uit slag: 1,10 J. Hoogervorst; 2 W. van Ommen; 3 P. van Leeuwen; 4 H. Verhoork; 5 J. Verhoork6 combinatie Aertssen; 7 J. v.d. Kooij; 8 H. v.d. Kooij; 9 P. Ver hoork. Duiven van leden van De Blauwkras vlogen dezelfde wed vlucht: 1,8,9,10 combinatie Nie- wendijk; 2,5 F. v.d. Wetering; 3,4,6 A. Houweling7 H. Montag- De uitslag van eenzelfde wed vlucht bij LPC: 1,5,6,7,10 P. de Haas; 2,9 J. de wolf; 3 A. Singe- ling4,8 J. Stafféleu. Postduivenvereniging Leider dorp vloog ook vanaf St. Ghis lain: 1,3,5,7 P. Sloos; 2 D. van Seggelen; 4.9 G. Hendrïkse; 6 R. Kappetein; 8 J. van Laar en zn.; 10 T. Petit. Postduivenvereniging De reis duif: 1,4 W. Kop2 W. Tolboom; 3,8,9 H. de Groot en zn.; 5,7 A. v.d. Dop; 6 Penseel; 10 S. v.d. Hoven. De uitslag bij Postduivenver eniging De Snelvlieger: 1 F. Jan sen; 2,6 combinatie J en N; 3,4,7.8 J. Groenendijk; 5 B. Vlekke; 9 L. v.d. Tuin; 10 combinatie Pen en De Vriendenclub: 1 W. Siera Wz. jr.; 2 R. v.d. Dop; 3 F. Ladan; 4,10 Th. Dongelmans; 5 Gebroe ders Van der Voorn; 6,8 W. Vijl- brief; 7 combinatie Bodijn/Vin- kesteijn; 9 A. bink. Postduivenvereniging Het Oos ten: 1,6,10 R. v.d. Niéuwendijk; 2 A. Pracht; 3,4,5 combinatie Van Putten/Van Weer en: 7 C. v.d. Berg; 8 J. Smit; 9 H. van Klave- Hengelsport SUST viste in het Amsterdam- Rijnkanaal: (eredivisie) 1 H. Dorrepaal 21725 gram; 2 H. Kruyff 11300 gram; 3 P. van Houten 6700; 4 H. Wolvers 5350 gram; 5 D. Smit 3350 gram; 6 J. Vissers 2975 gram; 7 T. Abspoel 2950 gram. Uitslag eerste divisie: 1 D. Aalbersberg 8400 gram; 2 H. de hoed 7450 gram; 3 R. Smit 4950 gram; 4 B. v.d. Water 3700 gram. TOP viste eveneens in het Am sterdam-Rijnkanaal: 1 D. Schou ten 121 st, 2994 cm; 2 C. Hoppen brouwer 91 st, 2131 cm; 3 S. Teu- nissen 77 st, 1797 cm; 4 C. Schou ten 70 st, 1607 cm; 5 H. Schouten 55 st, 1367 cm; 6 J. Moenen 54 st, 1334 cm; 7 T. Hoppenbrouwer 51 st, 1187 cm; 8 F. Oudshoorn 45 st, 1001 cm; 9 W. van Berkel 38 st, 873 an; 10 B. Heemskerk 36 st, 819 cm. LEIDEN - De gemeente Leiden is begin april te haastig geweest met het kappen van het bos bij de Bep- py Nooijstraat in de Stevenshof- polder. Slechts een deel van het terrein had door directie groen bouwrijp gemaakt moeten worden. Ongeveer een derde deel van het bos had moeten blijven staan. Het ten onrechte gekapte bos wordt vermoedelijk in november a gen door nieuwe aanplant. Een aantal weken geleden wekte het kappen van het bos grote be roering onder bewoners van met name de Beppy Nooijstraat. Door het kappen kwam ook aan het licht dat het bestemmingsplan voorziet in een bedrijfsterrein. Veel bewo ners zeiden daarvan niets. Ze ver keerden in de veronderstelling dat het bos zou blijven zoals het was. Omdat het koopwoningen betreft vrezen de bewoners dat de huizen ernstig in waarde zullen dalen door de vestiging van twee bedrijfshal len zo dicht in de buurt. Ambtenaar D. Halfwerk van di rectie ruimtelijke ordening geeft toe dat er met het kappen een ver gissing is gemaakt. "Een deel van het bos had nog moeten blijven staan. Dat had volgens het bestem mingsplan pas veel later gekapt kunnen worden. Nu zitten de be- LEIDEN - De Codi-markt aan de Haarlemmerweg is met ingang van vorige week gesloten. Volgens een woordvoerder van het bedrijf moest de vestiging dicht "wegens de pure overbevolking van super markten in de omgeving". Het be drijf aan de Haarlemmerweg was daarom "niet langer levensvat baar". Bij de Codi-markt waren vijf mensen werkzaam. Een van hen is overgeplaatst naar het filaaal aan het Levendaal. Die vestiging blijft open. Binnenkort wordt dat filiaal zelfs totaal vernieuwd. De andere vier werknemers hebben volgens een woordvoerder van de Codi- markt een baan aangeboden gekre gen bij een vestiging buiten Lei den. Zij hebben dat aanbod echter niet geaccepteerd. Wat er met het gebouw aan de Haarlemmerweg gaat gebeuren is nog niet bekend. Het pand is eigen dom van Estate bv uit Heemstede. De supermarkt in kleding, schoei sel en sportartikelen Piet Kerkhof heeft belangstelling getoond voor het winkelpand. De komst van Kerkhof naar de Haarlemmerweg zal echter zeker op verzet van buurtbewoners stui ten. Zij vrezen parkeeroverlast, omdat het bedrijf ook klanten van buiten de wijk zal aantrekken. De vestiging van een filiaal van Kerk hof zou bovendien in strijd zijn met het bestemmingsplan. Het plan biedt op die plaats in de wijk alleen ruimte voor een bedrijf dat voorziet in de dagelijkse behoefte. Kerkhof valt daar buiten. Volgens gemeente-ambtenaar L. Meijer, voorzitter van de werk groep Groenoord, heeft de buurt het liefst woningbouw op de plaats van de Codi-markt. Meijer denkt echter dat dat moeilijk te realise ren zal zijn. "Er moet een financier worden gevonden. De gemeente kan dat niet betalen". Inmddels heeft er wel een ge sprek plaatsgehad tussen de ge meente en Kerkhof. De gemeente heeft liever dat de kledingsuper- markt zich in het centrum vestigt, dicht bij of in het zogenaamde 'kernwinkelapparaat'. Volgens Meijer hebben Kerkhof en de ge meente nog niet gesproken over een concrete andere lokatie in Lei den. WKKÊÊKÊÊ - lliiffiPS Het voormalig onderkomen van de Codi-markt. De supermarkt moest wijken voor de harde concurrentie. komende zomer met een kaal terrein". Te laat drongen de te lefoontjes van de bewoners door tot de ambtenaren van ruimtelijke ordening. Halfwerk legt uit dat op dat moment de kappers al het stuk hadden neergehaald dat had moe ten blijven staan. "Waren ze aan de andere kant van het terrein begon nen, dan hadden we ze zeker laten "stoppen met kappen daar waar het moest", zegt Halfwerk. Chef buitendienst van directie groen, J.T. Siebenga, zegt dat het niet de bedoeling was om het hele bos neer te halen. Toch lijkt hij er niet al te zwaar aan te tillen. "Het had over een half jaar toch wegge haald moeten worden. Als we het hadden laten staan, had dat uitstel van executie betekend". Siebenga kondigt aan dat er een vijverpartij met een eilandje op de plaats van het bos komt. De rest van de grond wordt herbeplant. Het heel zal ech ter pas in november hersteld kun nen worden. Geluidshinder Bewoners van de Beppy Nooij straat beseffen dat het kwaad reeds is geschied en dat er niets meer aan te doen is. Bewoners Dekkers en Daoud hebben met 9 andere bewo ners een bezwaarschrift ingediend bij de gemeente tegen de bouw plannen voor twee bedrijfshallen. Daoud vindt het onjuist dat al be gonnen is met kappen, nog voor dat er vergunningen zijn afgege ven. In verband hiermee is een ad vocaat in de arm genomen. Een klacht van mevrouw Daoud is dat leken van bestemmingsplannen niets begrijpen. "Ik heb destijds niet de plannen ingezien. Toen ik dat een aan maand geleden dat wel heb gedaan, begreep ik er nog niets De bedrijven die in de Stevens hof gaan bouwen zijn Wagemaker Natuursteen bv. en aannemersbe drijf Meijer. De bewoners zijn vooral bang voor mogelijke over last van de steenslijper Wagema ker. Ook het pand die deze onder neming laat neerzetten van 7 meter hoog en 50 meter breed, wordt als ontsierend beschouwd. De bewo ners begrijpen niet dat een bedrijf dat uit een woonomgeving ver huist, opnieuw door de gemeente bij een woonwijk wordt neergezet. Halfwerk moet hierbij het een en ander rechtzetten. "De gemeente heeft niet de bedrijven gevraagd om te verhuizen. Dat is andersom gegaan. Die bedrijven waren van mening dat de behuizing te krap werd. We hebben die bedrijven di rect doorverwezen naar de afdeing milieu. Onderzoek wees uit dat de bedrijven wel zouden kunnen vol doen aan de normen die daarvoor bestaan. De hinderwetvergunning is nog niet afgegeven, maar zal wei nig problemen opleveren. Als dat van tevoren niet zeker is, doen be drijven niet zo'n investering", zegt Halfwerk. Volgens Halfwerk is van tevoren nog wel een plan gewijzigd. Wage maker wilde de hal haaks op de weg hebben. Hierdoor zou de in gang min of meer tegenover de woonwijk komen te liggen. Door de gemeente is voorgesteld om de hal een kwart slag te draaien. De muur aan de kant van de woonwijk is geheel dicht en wordt geïsoleerd zodat de geluidshinder tot een mi nimum wordt beperkt. Halfwerk wijst erop dat op het bedrijfster rein de stadsverwarming eigenlijk de 'zwaarste' onderneming is die in de Stevenshof komt. Dat in ver band met een superketel die reeds in gebruik is genomen. Procedures De consternatie over het gekapte bos hangt nauw samen met de on bekendheid van de bewoners met de bestemmingsplannen. Volgens Halfwerk ligt het percentage van de mensen die het bestemmings plan inkijken alvorens ze tot huur of koop van een woning overgaan, niet boven de 20. "Dat is heel wei nig. Veel mensen gaan ontzettend gemakkelijk af op de informatie die ze van de makelaar krijgen. Wel te goeder trouw, maar te gemakke lijk. Het zijn tenslotte geen brood jes die je bij de bakker haalt. Die gooi je weg zodra er schimmel op komt. Met huizen blijf je jaren lang verbonden aan zware lasten. In dit specifieke geval schijnen bewo ners te horen hebben gekregen dat het gebied groen zou blijven. Dat is natuurlijk erg slecht van een make laar", zegt Halfwerk die zich met bestemminsplannen bezighoudt Dat mensen niet weten hoe be stemmingsplannen werken, kan Halfwerk wel begrijpen. Deze zit ten ingewikkeld in elkaar. "Ik ben ook blij met de informatieavonden die de gemeente houdt voor de kandidaten van de nieuwe wonin gen. Een derde deel van de avond gaat al op aan het uitleggen van de procedures om bezwaar aan te te kenen. Dat laten we ook nog eens in de verslagen opnemen zodat dat thuis nog eens kan worden nagele zen. In deze tijd van deregulering is het er voor de burger niet mak kelijker op geworden", zegt Half werk ietwat cynisch. In verband met de regeltjes en de procedures spreekt hij van een spanningsveld tussen rechtsbe scherming en het makkelijker ma ken van regels. "Als je buurman iets doet dat je niet zint, wil je dat de regeltjes in jouw voordeel wor den uitgelegd en dat de gemeente de activiteiten van je naaste direct de kop indrukt. Andersom wil je dat de gemeente zich flexibel op stelt en zo min mogeLijk in de weg legt om te doen watje wil. Nu is het kruimelwerk zoals duiventillen en dakkapellen al gemakkelijker ge maakt, maar dat spanningsveld blijf je houden". Overleden: q. de Neef, geb. 14 mei 1900, gehuwd geweest met P. Huge; L.H. van Rijn, geb. 8 juni 1936, man; G. van Vliet. geb. 1 jan. 1937. man; M.J.F. van Grieken, geb. 23 juli 1962, vrouw, J. Overvoorde, geb. 21 jan 1912, man; M. de Beij, geb. 12 sept. 1603, gehuwd ge- 20 juli 1907 J.A. Kok; W. Nagtegaal, geb. Vanmorgen werden alle Waal-palen (Leidenaartjes) en parkeermeters uit de Breestraat verwijderd als teken dat de straat met name voetgangersdomein is waar bussen, taxi's en fietsers te gast zijn. (foto wim Dijkman»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9