Witte Huis hielp met wapens Contra's Paus:werkloosheid is maatschappelijkschandaal Radicalere koers bij Westduitse Groenen Volgens oud-VS-ambassadeur Afghanistan ontkent arrestatie ex-president Guerrilla El Salvador valt weer kazerne aan Deel Suriname geïsoleerd Verzetspriester Rupert Mayer zalig verklaard Bisschop Bomers haalt uit naar KRO MAANDAG 4 MEI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - President Reagan wist af van de pogingen van particulieren om de Contra's van Nicaragua van wapens te blijven voorzien, in de tijd dat het Congres de regering uitdrukkelijk verboden had wapens te leveren. Dat hebben de twee leiders van de speciale Congrescommissie, die zich vanaf morgen over de Iran-Contra's-affaire gaat buigen, senator Daniel Inouye en afgevaardigde Warren Rudman, gisteren gezegd. „Reagan wist veel meer dan het Witte Huis wil toegeven, en hij wist zeker dat er geld werd opgehaald voor deze wapens", aldus Inouye gisteren voor de tv. De senator zei overigens niet te weten of ook re geringsfunctionarissen daadwer kelijk betrokken waren bij deze ac ties ten behoeve van de Contra's. Met die laatste opmerking rea geerde hij op een artikel in de New York Times van gisteren, waarin Lewis A. Tambs, de vroegere Ame rikaanse ambassadeur in Costa Ri ca, zegt dat zijn staf hielp bij le- veranties aan de Contra's in uit drukkelijke opdracht van rege ringsfunctionarissen in Washing ton. De uitspraken van Tambs en de twee commissie-leiders trokken gisteren in Washington zeer de aandacht. Want als bewezen zou worden, dat de president niet al leen afwist van de wapenleverin gen aan de Contra's, maar daar ook actief bij betrokken was, zou dat politiek dynamiet kunnen opleve ren. Dat zou namelijk betekenen, dat Reagan in de jaren 1985 en 1986, toen nog het verbod van het Con gres gold om de Contra's van wa pens te voorzien, dit verbod in het geheim zou hebben overtreden. grootste overwinningen sinds de Tweede Wereldoorlog zou schen ken'. MEXICO STAD - Voor de tweede keer in 30 dagen heeft de Salvado raanse guerrilla een belangrijke militaire vesting aangevallen. Dit keer was de belegerde stad San Francisco Gotera, in het noordoos ten van El Salvador, het doelwit. Even na middernacht, terwijl de soldaten lagen te slapen, barstte er een regen van mortiergranaten los. De guerrilleros, volgens officiële versies zo'n 200 manschappen, ver nietigden de landingsbaan net even buiten de stad, drie militaire vrachtwagens en een tank. Vol gens Radio Venceremos, de spreekbuis van de rebellen, zou er ook „aanzienlijke schade" zijn toe gebracht aan de kazerne in het hart van de stad. Volgens militaire woordvoerders is de schade daar echter beperkt. De guerrilleros beweren dat er tijdens de actie 36 soldaten zijn ge dood. Kolonel Mauricio Vargas, de commandant van de troepen in San Francisco Gotera, heeft toege geven dat er 12 militairen zijn ge sneuveld. Volgens hem zouden er 16 guerrilleros zijn gedood. Amper een maand geleden ver nietigden de rebellen de kazerne van El Paraiso, het militaire opera tie-centrum in de noordelijke pro vincie Chalatenango, sinds het be gin van de burgeroorlog, 7 jaar ge leden, een van de bolwerken van de guerrilla. Ook in Morazan heb ben de rebellen altijd sterk ge staan. Vanuit de vesting in San Francisco Gotera probeert het le ger schoonmaak-acties" te onder nemen. Ook al was de guerrilla-aanval minder succesvol dan die van een maand geleden tegen El Paraiso, met de actie maakt het gewapende verzet duidelijk nog altijd over een grote vuurkracht en de nodige strijdlust te beschikken. Woord voerders van het Salvadoraanse le ger en de regering van president Jose Napoleon Duarte beweerden de afgelopen maanden dat de guer rilla aan het doodbloeden was. Waarnemers geloven dat de re bellen de afgelopen jaren hebben afgezien van spectaculaire acties om niet nog meer Amerikaanse hulp voor het bewind in San Salva dor te provoceren. Momenteel ont vangen de Salvadoraanse autoritei ten meer dan 2 miljoen dollar per dag uit de Verenigde Staten. Dat de rebellen nu hun strategie hebben gewijzigd lijkt vooral te maken te hebben met de interne politieke situatie. Aan de ene kant wil men de opmars van ultra rechtse militairen binnen het leger een halt toeroepen. En aan de an dere kant wil men het door Duarte sterk teleurgestelde volk duidelijk maken dat het gewapende verzet nog altijd een politiek alternatief vormt. Tijdens de 1 mei-manifestatie eisten duizenden arbeiders in de straten van San Salvador het aftre den van Duarte. De gemiddelde koopkracht van de Salvadoranen is de afgelopen drie jaar met bijna de helft verminderd. Meer dan 50 procent van de arbeidsactieve be volking is gedeeltelijk of perma nent werkloos. Zo'n 40.000 slacht offers van de aarbeving van eind vorig jaar zitten nog altijd letterlijk en figuurlijk op straat. Nu de Verenigde*Staten op het punt staan om harde maatregelen te nemen tegen illegale buitenland se arbeiders lijkt de chaos kom pleet te worden. Duarte heeft de Amerikaanse president Ronald Reagan verzocht om tijdelijk poli tiek asiel te verlenen aan de naar schatting 1 miljoen Salvadoranen die zich in de Verenigde Staten be vinden. Jaarlijks maken deze „gastarbeiders" meer dan 500 mil joen dollar naar huis over. Indien ze worden gedwongen terug te gaan naar El Salvador zullen de so ciale spanningen daar ongekende hoogtepunten bereiken. door Henk Dam Afgevaardigde Rudman zei daar over gisteren: „Als particulieren op eigen houtje wapens aan de Con tra's zijn gaan leveren, dan is er niets aan de hand. Maar als blijkt dat de president met hen aan het samenzweren was, dan is het een heel ander verhaal". Met name de uitspraken van Tambs zijn opvallend. Volgens de ze voormalige ambassadeur waren zowel de Nationale Veiligheids raad, in de persoon ZEEBRUGGE - De ontruiming van de Herald of Free Enterprise is in volle gang. Zaterdag werden deze auto's Oliver en vrachtwagens uit de ruimen getakeld en op de kade van de haven van Zeebrugge gedeponeerd. Gisteren werd North, als de CIA als het ministerie no9 een dode - een Britse chauffeur cfie achter het stuur van zijn vrachtwagen werd. gevonden - geborgen van buitenlandse zaken betrokken waardoor het officiële dodental nu 183 bedraagt. (foto anpi bij wapenleveringen aan de Con tra's in de tijd dat dat niet mocht. Van deze functionarissen kregen ambassademedewerkers in Costa Rica de opdracht de Contra's logis tieke hulp te verlenen, en ook par ticulieren die zendingen naar de Contra's stuurden, bijstand te ge- Babrak Karmal - in ongenade - (foto AP MOSKOU (AFP/UPI/DPA) - Be richten over de arrestatie van de Afghaanse ex-president en ex-par- tijleider Babrak Karmal zijn on juist. Dit heeft een woordvoerder van de Afghaanse ambassade in Moskou vandaag meegedeeld. Hij omschreef de berichten als „leu gens". aterdag had het Chinese persbu reau Xinhua bekendgemaakt dat de vroegere Afghaanse leider in de gevangenis was beland. Een dag la ter verspreidde radio-Teheran het zelfde bericht. Karmal, die na de Sowjetinval in december 1979 aan de macht kwam, werd vorig jaar mei als par tijleider opgevolgd door de huidige sterke man Najib, het voormalige hoofd van de Afghaanse geheime dienst. In november verloor Kar mal tevens zijn ceremoniële post van president van de Revolutionai re Raad. Volgens westerse diplomaten viel Karmal destijds bij Moskou in ongenade omdat hij er niet in slaagde de moslim-rebellen te ver slaan die strijd leveren tegen het communistische bewind en de in Afghanistan geleverde Sowjettroe- pen. Volgens Xinhua hebben aan hangers van Karmal het herhaalde lijk aan de stok met Najib. Buitenland kort De uitspraken van Tambs en de werkelijke betrokkenheid van Amerikaanse regeringsfunctiona rissen zullen zeker aan de orde ko men in de eerste fase van de hoor zittingen van de speciale Congres commissies die de Iran-Contra's- affaire moet uitzoeken. Deze zittingen beginnen morgen met het verhoor van oud-generaal Richard Secord, de man van wie wordt aangenomen dat hij de lei ding had over de bevoorrading van de Contra's BELFAST (AP/ AFP/Rtr) - Bij een politiebureau in Belfast is zaterdag een lid van het Ierse Republikeinse Leger om het le ven gekomen toen een bom, kennelijk voortijdig, ontplofte. Een hoogzwangere vrouw die in de buurt in een auto zat raak te door scherven gewond, maar haar toestand was bevredi gend, zei de politie. Volgens ooggetuigen was de omgekomen man bij het poli tiebureau aan de Springfields IRA-lid door eigen bom gedood Road uit een auto gestapt met twee blikken die hij in een steegje naast het bureau droeg. De politie zei dat het IRA la ter de verantwoordelijkheid had opgeëist en had gezegd dat de gedode man een van zijn le den was „in actieve dienst". In de buurt van een dorp ten noorden van Belfast heeft de Noordierse politie zaterdag 1,2 ton explosieven ontdekt. De gecamoufleerde spring stof werd gevonden toen de po litie bij Toombridge een weg controle hield en een veewagen doorzocht. De hoeveelheid explosieven in plastic zakken is de grootste waarop de politie van Ulster ooit de hand heeft gelegd. DUISBURG - De Westduitse Groenen zijn nog bij elkaar, maar de kloof tussen de gematigde 'rea- los' en de radicale 'fundis' lijkt na het gisteren in Duisburg afgesloten congres vrijwel onoverbrugbaar. De realos onder wie invloedrijke politici als de ex-milieuminister van Hessen, Joschka Fischer, en de gevreesde advocaat Otto Schily moesten geduchte klappen incas seren. door Hans Hoogendijk Het nieuwe partijbestuur telt ne gen radicalen en nog maar drie ver tegenwoordigers van de gematigde lijn. Jutta Ditfurth, de radicale eco- loge, krijgt twee geestverwante woordvoersters naast zich. De kans op een samenwerking tussen de sociaal-democratische SPD en de Groenen is na dit moeilijkste congres in het nog zo prille bestaan van de Groenen verder weg dan ooit. De 640 gedelegeerden hebben een zwaar weekeinde achter de rug. De Groenen hielden zich vrij dag eerst bezig met het thema 'vrouwen'. Een groep pragmati sche vrouwen eiste de oprichting van een speciale werkgroep voor moeders. Zij stelden dat de Groe nen deze grote groep vrouwen veel te lang hebben verwaarloosd en zich te veel hebben gericht op de Reagan gisteren niets gezegd de nieuwe onthullingen. Reagan gebruikte een rede voor de Vereni ging van Amerikaanse Krantenuit gevers vooral om nog eens zijn har de beleid inzake Nicaragua te ver dedigen. Reagan deed dat in de weten schap, dat het Amerikaanse Con gres in toenemende mate sceptisch staat tegenover voortzetting van de hulp aan de Contra's. Het is lang niet zeker dat dat Congres zal in stemmen met zijn begin dit jaar in gediende verzoek voor nog 105 miljoen dollar hulp. De president zei, dat het stoppen van de hulp aan de Contra's zou be tekenen, dat de Sowjet-Unie de vrije hand in Midden-Amerika krijgt, en dit land 'een van de DEN HAAG/PARAMARIBO speech heeft president (ANP)-De dorpen langs de Boven j Surinamerivier zijn niet meer be reikbaar sinds leden van het Junglecommando de brug over de Marshallkreek afgelopen donder dag hebben opgeblazen. Dit is in betrouwbare kringen in Paramari bo vernomen. De weg over de Marshallkreek biedt de enige com municatiemogelijkheid over land met het gebied van de bosneger- stam der Saramaccaners, langs de Boven-Surinamerivier. Ook Klaas- kreek en Brownsweg in het district Brokopondo ten noorden van het stuwmeer, waar grote concentra- militaire ties bosnegers wonen, zijn nu geï soleerd. Het gebied is van enorme econo mische betekenis door de aanwe zigheid van de waterkrachtcentra le te Afobaka. Door acties van het verzet is eerder het oostelijke dis trict Marowijne weggevallen voor houtexploitatie. Daardoor is het Brokopondo-gebied van vitaal be lang geworden voor de houtmaat schappijen, waarvan Bruynzeel de grootste is. Door de vernieling van de brug kan er geen hout meer worden ver voerd. Over de rivier is dat momen teel ook onmogelijk omdat de wa terstand te laag is. Bij de oliepalm- ondernemingen Victoria en Phe- dra zijn de werkzaamheden al en kele weken gestaakt door intimida tie van het Junglecommando, zo wordt in Paramaribo gezegd. Transport van voedsel, medicij nen en andere benodigdheden is nu slechts via de lucht mogelijk. Maar er zijn al geruime tijd geen luchtverbindingen meer uit voor zorg tegen eventuele sabotageac ties. LONDEN - Een groots opgezette demonstratie tegen de werkloosheid in Engeland is gisteren geen onverdeeld succes geworden. Het was de bedoe ling van de Hands Across Britain beweging om een menselijke ketting tussen Londen en Liverpool te vormen. Hiervoor waren minstens 300.000 mensen nodigmaar dit aantal werd op geen stukken na gehaald. Van een gesloten ketting was in elk geval geen sprake zoals ook uit de AP-foto blijkt die werd gemaakt bij Londen. vrouwen met een baan. De femi nisten verzetten zich daar fel tegen en spraken van een 'Moeder BV, naar het conservatieve vrouwen beeld van de CDU'. Uiteindelijk werd er een compromis bereikt, dat inhoudt dat er extra aandacht aan vrouwen met kinderen zal wor den besteed. Vanaf dat moment domineerden de radicalen het congres, ondanks het verzet van de realos en de steeds groter wordende tussen groep. De gematigde Groenen ble ken echter niet in staat om eigen kansrijke kandidaten naar voren te schuiven. Het gevolg was dat zon dag de fundamentalisten alle drie de posten van partijwoordvoerder konden bezetten. Aan het einde van hun congres besloten de Groenen ook nog om de voor 25 mei geplande volkstel ling te boycotten. Ook dit gebeur de tegen de zin van de meer gema tigden. Rond deze volkstelling wordt al jaren gestreden. Een eer dere poging van de regering om het volk te tellen was mislukt, na dat Westduitslands hoogste rech ters hadden bepaald dat de anoni miteit niet was gewaarborgd. De opstellers maakten een nieuw ontwerp en dat werd, behalve door de Groenen door alle politieke par tijen, de vakbeweging, de werkge vers en de kerk gesteund. Bij wet werd een en ander geregeld. Boy cot of oproepen tot boycot zijn strafbaar. Meer dan twintig Groene parlementariërs hebben al een boe te van bijna 10.000 gulden gekre gen omdat zij zich voor een boycot hebben ingezet. Desondanks be sloot het congres om de volkstel ling te boycotten. Doodseskaders NEW YORK (AP) - Tussen 1980 en 1984 zijn doodseskaders in Hondu ras verantwoordelijk geweest voor de moord op bijna 200 vermeende linkse activisten. Dit zegt een voor malige Hondurese legerofficier, die zelf deel heeft uitgemaakt van zo'n commandogroep, in een inter view met de New York Times. De uitlatingen van de 29-jarige ex-officier, Florencio Caballero, zijn door zowel Hondurese als Amerikaanse regeringsfunctiona rissen, die anoniem wilden blijven, bevestigd. De doodseskaders wer den getraind door leden van de Amerikaanse geheime dienst CIA. Tv-dominee Jim Bakker, die in maart na een seksschandaal aftrad als leider van het televisiestation PTL (Praise The Lord), heeft aangekondigd dat hij niet meer als televisiepredikant zal optreden, tenzij er een wonder gebeurt. Hij kondigde aan in een boek zijn visie op de gebeurtenis sen van de afgelopen tijd te geven. Zijn vrouw Tammy zei dat ze graag bij een arts zou gaan werken. Privatisering President Aquino van de Filip pijnen heeft toestemming gegeven voor de privatisering van 113 staatsbedrijven, waaronder de Phi lippine Airlines, het Manilla Hotel, enkele banken en 19 dochteronder nemingen van de staatsoliemaat schappij. De bedrijven zullen zelf een plan moeten opstellen voor de verkoop aan het publiek. De be drijven waren genationaliseerd on der het bewind van ex-president Marcos. Computer-bandiet Een Westduitse zakenman is door een rechtbank in Los Angeles tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens illegale uitvoer van computers en andere technologi sche produkten naar oosteuropese landen. De zakenman, die door de Amerikaanse autoriteiten de groot ste technologie-bandiet ter wereld is genoemd, kreeg verder 30.000 gulden boete. BONN - Paus Johannes Paulus heeft het afgelopen weekeinde zijn faam van de man met de vele ge zichten waar gemaakt. Terwijl hij in Keulen en later bij de zalig verklaring in München van de je zuïetenpater Rupert Mayer zeer be houdende taal bezigde, waren zijn toespraken in het Roergebied uit gesproken progressief. door Hans Hoogendijk In Kevelaer, Essen, Bottrop en Gelsenkirchen sprak de paus voor al over de zorgen van de werkne mers. Hij noemde onvrijwillige werkloosheid een maatschappelijk schandaal. Diep bezorgd toonde hij zich over de crisis in de kolen- en staalindustrie die vooral het Roergebied zwaar treft. Hij riep po litici, werknemers en werkgevers op tot solidariteit. De paus stelde nadrukkelijk dat de werknemers het recht hebben op medezeggen schap en mede-eigendom van de produktiemiddelen. Hij stond ook uitvoerig stil bij de milieu-vervui ling en riep op tot een stapsgewijze ontwapening. Meer dan 300.000 gelovigen hoor den de paus aan, eerst in Kevealer en later in het Roergebied. De paus ging niet in op de incidenten tij dens zijn bezoek aan de deelstaat Noordrijn-Westfalen. In Keulen brandde een katholieke kerk tot de grond af, in Bonn bleef de schade in een Evangelische Kerk beperkt tot 1,5 ton. De politie sluit een sa menhang met het pausbezoek niet uit, omdat op de kerken onder meer de leus stond gekalkt: „Wij houden van kerken...brandend". Wanhoop Kevelaer. De eerste pelgrims wa ren de avond tevoren al neergestre ken in dit stadje net over onze grens. De hotels en pensions zaten stampvol, velen sliepen in hun au to. Zangkoren, de schutterij en een processie met fakkels kortten de tijd. 's Ochtends was het klam en nat in het ook bij Nederlandse bede- vaartsgangers bekende Kevelaer. De stemming was niet stuk te krij gen. Paus Johannes Paulus werd begroet door 100 zangkoren en tien blaaskapellen. Na het gebed waar mee de paus het bedevaartsseizoen opende, bracht hij zijn veiligheids agenten tot wanhoop. Johannes Paulus ging naar de mensen toe. Hier een aai over een kinderhoofd, daar een hand. De vele duizenden Nederlanders werden in hun eigen taal begroet en gezegend. In het stadion werd hij begroet met marsmuziek. Uit 70.000 kelen klonk de kreét: „Grusz Gott en har telijk welkom". In zijn preek maande Johannes Paulus tot waakzaamheid tegenover de geva ren van de technologische vooruit gang. Bij de milieuproblemen en de gevaren van radio-actieve stra ling gaat het volgens de paus al lang niet meer om de nu levenden, maar om de komende generaties. Gisteren in het met 80.000 men sen gevulde Münchener Olympi sche Stadion sprak Johannes Pau lus de koppige jezuietenpater Ru pert Mayer zalig. Mayer was vanaf het begin van de Hitler-dictatuur een fel tegenstander van de nazi's. Hij belandde in de gevangenis en in het concentratiekamp Sachsen- hausen, voordat zijn eigen kerk hem naar een klooster verbande. Vlak na de oorlog stierf hij tijdens Maar in München was ook de 'andere' paus weer aan het woord. Hij klaagde dat er in de Bondsre publiek zo veel echtscheidingen plaats vinden en zo weinig kinde ren worden geboren. Een mis in het stadion van Augsburg ging niet door, omdat Zuid-Duitsland gister avond werd geteisterd door een noodweer. De paus sprak later op de avond in de Dom van Augsburg. Beieren en Baden-Württemberg zijn de laatste etappes op de reis van paus Johannes Paulus door de Bondsrepubliek. Vanavond vliegt hij terug naar Rome nadat hij eerst nog een oecumenische godsdienst heeft bijgewoond en een ontmoe ting met kanselier Kohl heeft ge had. Een rijtje nonnen wacht in het Olympisch stadion van München op de komst van de paus die even later de priester Rupert Mayer zalig zou verklaren. (FotoAP) HILVERSUM (GPD/ANP) - Bis schop Bomers van Haarlem heeft zaterdag in een toespraak in het Duitse Kevelaer een felle aanval gedaan op de KRO. Bomers noem de de manier waarop de KRO de berichtgeving rond het pausbe zoek in 1985 heeft verzorgd, 'prij zenswaardig, maar de katholiek ge heten omroep heeft het bestaan het toch al zwaargehavende pausbe zoek met een hopeloos negatieve en onjuiste paneldiscussie nog ver der te beschadigen'. plaats Kevelaer, waar ter gelegen heid van het bezoek van paus Jo hannes Paulus II meer dan tiendui zend Nederlandse katholieken wa ren samengekomen. Bomers zei verder dat velen de paus in Keve laer hebben willen ontmoeten 'uit een diepgevoelde behoefte om iets goed te maken, om de paus een duidelijk teken van aanhankelijk heid en verbondenheid met hem te geven. Menigeen denkt met schaamte terug aan 1985'. Volgens de bisschop van Haarlem zijn er zware schaduwen gevallen over het bezoek van de paus aan Neder land in 1985. „Wie denkt niet met pijn in het hart terug aan de aan houdende stroom negativiteit vóór, tijdens en na dit bezoek? Be ledigingen, onwaardige spotternij en, bedreigingen, schunnigheden, niets heeft men nagelaten om het pausbezoek kapot te krijgen. In een land dat meent prat te kunnen gaan op zijn tolerantie, zijn mensen die zich van het station in Utrecht naar een ontmoeting met de paus begaven, bespuugd en bespot. Heel de wereld heeft de tv-beelden kunnen zien van bendes die met stokken en stenen de paus te lijf wilden gaan", aldus mgr. Bomers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5