Klein-linkse bestuurders op zoek naar het 'eigen beleid' Lammers wil arbitrage in stukgoed Psychiaters: handhaaf huidig beleid voor oorlogsgetroffenen Politie zet 40 man in na gij zeling/roof V alkenburg Van Thijn opent joods museum Protest MS-patiënten tegen sluiting kliniek ICTO heeft weer nieuwe voorzitter M- 49r MAANDAG 4 MEI 1987 PAGINA 3 'Onderhandelen heeft geen zin meer' ROTTERDAM (ANP) - Een arbitragecommissie met ver tegenwoordigers van werkgevers, werknemers en het mi nisterie van sociale zaken moet het conflict in het Rotter damse stukgoed op te lossen. Een andere mogelijkheid dan het uitbrengen van een bindend advies is er niet meer. Dat stelt commissaris van de koningin in Flevoland Lam mers, die tot vorige week het overleg over het conflict leid de. Lammers stuurde alle partijen za terdag een brief met zijn bevindin gen. Hij constateert daarin de weg van rechtstreekse onderhandelin gen, al dan niet onder leiding van een onafhankelijke voorzitter (zo als Lammers) geen mogelijkheden meer biedt. Lammers stelt daarom arbitrage voor, die uitsluitsel moet de schepen kunnen worden behan- brengen in de twee hoofdproble- deld. Ook op dit punt staan party- huis te rij den/Voorlopig kan dat nog. men: het door de werkgevers ge- en lijnrecht tegenover elkaar, al wenste ontslag van 350 overcom plete stukgoedewerkers en de fle xibilisering van het werk. Lammers noemde het conflict van een dermate gewicht dat be noeming van drie bemiddelaars van verschillende disciplines hier op zijn plaats is. "Drie is wijzer", zei hij. Hij wilde nog niet ingaan op de vraag of hij eventueel bereid is een van de drie bemiddelaars te worden. „Dat is vraag x", aldus Lammers. Zoals bekend willen de werkge vers in de Rotterdamse stukgoed sector de 350 stukgoedwerkers ontslaan in het streven naar een rendabele bedrijfsvoering. In de stukgoedsector wordt verlies gele den. Ze verklaarden zich onlangs bereid om gedurende zes maanden te proberen overtollige stukgoed werkers elders aan een baan te hel pen en pas daarna ontslag vragen 'als uiterste concessie'. De elkaar doorspreken", Vervoersbond FNV wijst ontsla- der Van Nimwegen. merkt Lammers in zijn brief op de besprekingen te hebben gecon stateerd dat 'van werknemerszijde bereidheid bestaat tot het treffen van een regeling'. Werkgeversonderhandelaar Zee- bregts reageerde zaterdagavond negatief op de aanbevelingen. In een voorlopige reactie ('Ik moet eerst nog mijn achterban raadple gen') zei hij onder meer: "Wij zitten niet op arbitrage te wachten. Wij vinden hoe dan ook dat aan het wegwerken van het structurele ri overcompleet een eindigheid moet argumenten' zitten". Ten aanzien van de flexibi lisering merkte Zeebregts op: "Ik zie niet goed in wat arbitrage kan samenhang tussen traumatische doen. Dit is in feite een zaak die ervaringen uit de Tweede Wereld- moet worden geregeld in het cao- oorlog en psychische stoornissen overleg". die pas veertig jaar later aan de op- Bij de Vervoersbond FNV was pervlakte komen, is in een bedui- zaterdagavond nog feen reactie te dend aantal gevallen te vinden. De i. x lx -x... de psychiaters UTRECHT (ANP) - Er zijn geen wetenschappelijk steekhoudende het huidige beleid i uitkeringen krijgen. "We moeten het nog met literatuurstudie ook niet dienen als basis voor poli tieke besluitvorming. Meer dan zestig psychiaters en internisten hebben deze verklaring liteit bij oorlogsgetroffenen' in Utrecht. De medici hebben in hun dagelijkse praktijk veel met oor logsgetroffenen te maken. De lite ratuurstudie van Schudel en Pep- plinkhuizen heeft in kringen bestuur- Schudel en Pepplinkhuizen, die oorlogsgetroffenen veel beroering deze samenhang ontkent, mag dan gewekt. Volgens beide psychiaters kan een verband tussen traumati sche oorlogservaringen en psy chisch leed anno 1987 meestal niet in redelijkheid worden vastge steld. De commissie-Van Dijke, die de minister van WVC moet adviseren over vereenvoudiging van de be staande wetten voor oorlogsgetrof fenen, zal naar verwachting op ba sis van de omstreden literatuurstu die nadere voorstellen doen. Voor de duizenden mensen die op grond van de nieuwe Wet uitkeringen burger-oorlogsslachtoffers '40-'45 een aanvraag hebben ingediend, kunnen de voorstellen verstrek kende gevolgen hebben. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse burgemeester Van Thijn heeft gisteren met het uit spreken van de joodse zegen- spreuk 'bracha' en het aanbrengen van een kokertje aan de deurpost het nieuwe onderkomen van het Joods Historisch Museum aan het Jonas Daniël Meijerplein officieel geopend. Met deze handeling was het museum in het geheel geres taureerde voormalige hoogduitse synagogecomplex, dat oorspron kelijk uit vier synagoges heeft be staan, ingezegend. Koningin Bea trix en prins Claus waren bij deze plechtigheid aanwezig. De opening werd verder bijge woond door bondskanselier Vra- nitzky van Oostenrijk, ambassa deur Sufot van Israël, diplomatie ke vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten en West-Duitsland, premier Lubbers en andere minis ters. Ook nazi-jager Simon Wiesen- thal bevond zich tussen de geno digden. "Het nieuwe museum staat er ook ter ere van de 410.000 joden die tijdens de Tweede Wereldoor log naamloos werden weggevoerd en vermoord", aldus mevrouw Mu- saph-Andriesse in een welkomst woord namens het bestuur van het Joods Historisch Museum. De opening van het museum heeft wel het nodige stof doen op waaien. Zo heeft het bestuur van de Nederlands-Israëlische hoofd synagoge in Amsterdam het bijwo nen van de opening door de Oos tenrijkse bondskanselier 'onaan vaardbaar' genoemd. Het bestuur liet zijn protest horen in opdracht van de kerkeraad, die hiertoe ano niem had besloten. VALKENBURG (GPD) - Bij de bankroof donderdag in Valken burg is voor enkele tonnen aan Ne derlands en buitenlands geld en aan waardepapieren buitgemaakt. Het betrof allemaal geld van de NMB-bank. De privékluisjes in de bank werden niet geopend. Het is duidelijk dat de drie ban dieten, die van woensdag op don derdag drie Valkenburgse gezin nen hebben gegijzeld en op die ma nier de NMB-bank in Valkenburg hebben geplunderd, brutaalweg het uitgestippelde overvalscenario hebben veranderd. Zij hadden ge dacht reeds op woensdagavond de bank te kunnen beroven door di recteur Defesche onder bedreiging van vuurwapens te dwingen de bank en de kluizen te openen. De complicaties, die daarna opdoem den met de verschillende sleutels, hebben zij vervolgens voor lief ge nomen. Toen de overval niet meer kon plaatsvinden in de stille en donkere uren hebben zij volop het risico genomen om deze bij dag licht uit te voeren. NIJMEGEN (ANP) - "Ouderen beleid, dat moest ik van de grond tillen. Overal gekeken of daar een links antwoord op was gege ven. Maar nee, ik mocht het hele maal zelf bedenken". De Leidse wethouder Han de la Mar vatte het probleem waarvoor circa 45 radikaal-linkse gemeenteraads leden, wethouders en statenle den in Nijmegen bijeen waren gekomen, zaterdag in een note- dop samen. Na een periode van herbezin ning over landelijke politieke sa menwerking tussen PPR, PSP en CPN hoeft de discussie niet meer te gaan over de oorzaken van de mislukking. De kiezers vinden een afzonderlijke bijdra ge in de machtsvorming door klein-links op dit moment onge loofwaardig, zo constateerde het Zuidhollandse statenlid Eric Meijer op het congres. "Als je niet eens je eigen partij overeind kunt houden, want wil je dan met het op gang brengen van sociale bewegingen", zo zei een van de deelnemers, die zich niet als partijlid wil afficheren maar als 'radikaal-links'. "Wij fantaseren ons een achterban". Voormalig PSP-kamerlid Wil- bert Willems, thans statenlid in Brabant, signaleerde dat zijn geestverwanten zich steeds min der gelegen kunnen laten liggen aan actie en pressie-groepen. De maatschappelijk ingekapselde actievoerders kloppen al aan bij de PvdA en zelfs bij het CDA voor subsidie. Krakers en andere anarchistische stromingen, wordt door de radikaal-linkse partijen de deur gewezen. "Radikaal-links droeg niks meer bij aan nieuwe ontwikke lingen," zo verklaarde Willems. Zijn partijgenoot Eric Meijer droeg een oplossing aan voor ra dikaal-linkse bestuurders die geen echte achterban meer ken nen en die geen bestuursfïlosofie meer hebben. "Onze rol is in de eerste plaats de echte PvdA te zijn. De hoofdstroming heeft de zaak verraden. Wij zijn de pres siegroep om hen te corrigeren". Die oplossing bleek voor een deel van de bestuurders en raadsleden niet bevredigend. Maija Lucas (CPN): "Wat is er zo eigen aan radikaal-links meer dan alleen strategisch en tactisch - dat wil zeggen hoe we moeten omgaan met de PvdA? Het idee van links-radikale samenwer king verwordt tot een kiesvereni ging. Wij pikken ideeën op uit bewegingen en vertalen het par lementair". Lui "Ligt dat aan luiheid of gebrek aan creativiteit," zo vroeg de voorzitter van de conferentie in zijn afronding aan de bestuur ders. Het antwoord werd binnen enkele minuten geformuleerd. De afdelingen Den Haag (links meerderheidscollege), Leiden en Delft zullen binnen een halfjaar, nog voor de behandeling van de gemeentebegrotingen, een con ferentie beleggen over de manier waarop vraagstukken als oude renbeleid en omgaan met bezui nigingen kunnen worden beant woord met een links-radikaal be stuursbeleid. "De maakbaarheid van de plaatselijke samenleving vormt het verschil. Je kan ande re dingen veranderen en beter ook," zo concludeerde het Zwol se raadslid Duvee. Op 16 mei zal het PPR-congres in Zwolle een partijbestuursmo tie behandelen om aan de eerst komende landelijke verkiezin gen met een zelfstandige lijst deel te nemen. Alleen in het Eu ropese Parlement is radikaal- linkse partijvorming mogelijk. Voor de landelijke bestuurders van radikaal-links blijkt een dis cussie vooralsnog van onderge schikt belang. gen van de hand. De bond houdt vast aan het in 1985 afgesloten so ciaal akkoord voor de stukgoed sector, dat gedwongen ontslagen in principe tot 1991 uitsluit. EINDHOVEN (ANP) - Het lelijke eendje, dat in de loop der jaren uitgroeide tot de zwaan uit het sprookje Daarnaast willen de werkgevers Andersen, is dit weekeinde door zijn Nederlandse fans officieel ten grave gedragen. Onlangs kondigde Citroen na jarenlange geruchten en ontkenningen daarover aan dat de 2CV uit produktie gaat. In Eindhoven kwamen gistermiddag zo'n 400 bezitters van de legendarische Franse auto bij elkaar om hun eend symbolisch naar zijn laatste rustplaats te brengen, compleet met doodsgraver. Daarna stapten ze weer in hun eend om terug naar ?-Van Dijke heeft al eerder voorgesteld om bij aanvra gen voor een uitkering de bewijs last om te draaien, dat wil zeggen dat de aanvrager zelf aannemelijk moet maken dat hij inkomsten derft vanwege oorlogservaringen. De psychiaters en internisten ver klaarden zaterdag dat omkering van de bewijslast 'ziekmakend zal werken, de rechtszekerheid onder graven en hoogst onheus zal zijn'. Volgens de psychiaters en inter nisten kunnen traumatische oor logervaringen 'zich over het gehele verdere leven en over dat van hun kinderen uitstrekken'. De kosten van ten onrechte toegekende uit keringen wegen volgens zenuwarts Van Dantzig in het geheel niet op tegen de terugslag die een strikter toekenningsbeleid zou hebben, niet alleen op de aanvragers, maar ook op mensen die al geruime tijd een uitkering hebben.",Het is voor mij onbegrijpelijk dat de regering voor een klein beetje geld (naar schatting zo'n 40 miljoen gulden) het fundament van veertig jaar zou willen afbreken", aldus Van Dant zig. NIJMEGEN (GPD) - ifaS-patiën- ten die zich door sluiting van de af deling experimentele neurologie in Nijmegen volledig in de steek gela ten voelen, hebben hun laatste hoop gevestigd op de landelijke politiek. Tijdens een demonstratie ve bijeenkomst in Nijmegen, afge lopen zaterdag, is een oproep aan politiek Den Haag gedaan het be sluit van bestuur en directie van het Nijmeegse academisch zieken huis ongedaan te maken. „De vier ton die nodig is om de afdeling van professor dr. O. Hom mes open te houden, kan best ge vonden worden", aldus de bood schap van ongeveer driehonderd MS-patiënten die naar Nijmegen waren gekomen. De boodschap werd meegegeven aan PvdA- Tweede-Kamerlid Servaes Huys. Hij heeft toegezegd op politiek ni veau alles te zullen ondernemen om de sluiting ongedaan te maken. Daarvoor zal hij speciaal minister Deetman (onderwijs) en staatsse cretaris Dees (volksgezondheid) aanspreken. Tijdens de bijeenkomst bleek duidelijk dat de MS-patiënten zich niet zonder slag of stoot gewonnen zullen geven. Er zullen diverse stappen ondernomen worden om de beslissing van het ziekenhuis bestuur ongedaan te maken. Een daarvan is een onderzoek in over leg met het Juridisch Adviesbu reau Gezondheidszorg naar de mo gelijkheden het besluit voor de rechter aan te vechten. Alle in Nijmegen aanwezige MS- patiënten gaven te kennen zeer Extra controle in openbaar vervoer blijft HILVERSUM (ANP) - De 1450 ex tra controleurs en informatievers trekkers in het openbaar vervoer zullen ook in 1988 ingezet blijven. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wist tijdens het nachtelijke kabinetsberaad van af gelopen woensdag dertig miljoen gulden los te krijgen van minister Ruding (financiën) om dit experi ment voort te zetten. Als gevolg van de aanwezigheid van deze controleurs hebben de ge bruikers van het openbaar vervoer een veiliger gevoel gekregen en is het zwartrijden drastisch terugge drongen, zei de minister van ver keer en waterstaat zaterdag voor de TROS-microfoon. veel baat te hebben bij de behan delwijze van professor Hommes. „Iedere andere arts laat je in bed liggen. Hommes doet tenminste iets voor ons. Bij hem voelen we ons niet afgedankt", aldus een van de veel gehoorde uitlatingen. „Wij hebben recht op hoop", gaf actievoerdster Anita van Kempen (MS-patiënt) directievoorzitter. Al van het Sint Radboudziekenhuis te kennen. Al kon de verontruste MS- patiënten echter weinig bieden. „Er moet een landelijke bezinning en coördinatie komen. Ik zal uw problemen bespreken met directie en bestuur", zo zei hij. BAARN/UTRECHT (ANP) - De verenigingsraad van het Interker kelijk Comité Tweezijdige Ontwa pening (ICTO) heeft zaterdag in Baarn W.C. de Vries uit Eindhoven gekozen tot voorzitter. De Vries (68) was de enige kandi daat. Hij volgt Janssen van Raay op die is afgetreden wegens zijn benoeming tot lid van het Euro pees parlement. W.C. de Vries uit Eindhoven is na N. de Jong (gereformeerd) en mr J.L. Janssen van Raay (evange- lisch-luthers) de eerste rooms-ka- tholieke voorzitter van het ICTO. Ook politiek gezien vertoont deze oud-Philips-employé na beide CDA-ers een ander gezicht: De Vries is lid van de partijcommissie buitenland van de WD. Secretaris Mient-Jan Faber van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft zaterdag tijdens de campagneraadvergadering van het beraad de Westeuropese reactie op de ontwapeningsvoorstellen van Sowjet-leider Gorbatsjov gehe keld. Volgens Faber zijn alle 'oude vooroordelen weer uit de kast ge haald'. „Men gaat er bij voorbaat vanuit dat zonder kernwapens een conventionele oorlog is te ver wachten. Niet de vraag hoe we de samenleving gaan inrichten - in kernwapenvrij Europa is het ten slotte een veranderd Europa - maar of er een korte of lange oorlog ge voerd moet worden speelt voor hen. Men negeert het element van ontspanning. Het vertrouwen is volledig op kernwapens gesteld en niet op menselijke relaties", aldus Faber. Hoewel de politie al tientallen tips heeft gekregen, met name van mensen in Valkenburg en Epen, is er over hun identiteit nog niets be kend. Aan de hand van aanwijzin gen door de slachtoffers van de gij zeling zijn gisteren wel al composi tiefoto's samengesteld. De politie noemt de binnengekomen tips zeer waardevol. Over de wijze waarop het vakantiehuis in Terziet aan de drie bankrovers is verhuurd wil de politie in het belang van het onder zoek nog niets loslaten. Er wordt slechts medegedeeld dat de wo ning enkele dagen geleden werd gehuurd. Gisteren is het onderzoek op vol le kracht voortgezet, zowel in het bankgebouw in Valkenburg als in het vakantiehuis in Terziet. Ook de omgeving van Terziet werd afge zocht. De Opel Rekord van me vrouw Defesche is nog niet terug gevonden. Het onderzoeksteam is inmiddels verdubbeld tot rond veertig mensen. EEMNES - Prins Bernhard heeft zaterdag aan de vooravond van de nationale dodenherdenking vandaag, in Eemnes een monument onthuld ter nagedachtenis aan de vele geallieerde vliegers die in de Tweede We reldoorlog zijn omgekomen in de strijd tegen nazi-Duitsland. Na de ont hulling legden kinderen van de Mariaschool een krans bij het monument. De school heeft het gedenkteken geadopteerd, wat betekent dat de school het onderhoud ervan voor zijn rekening neemt. (foto anp> ADVERTENTIE Katoenen badjas Ruimvallend model, kuitlang. Keuze uit shawlkraag of kimonostyle. In de kleuren wit, bleu, roze, aqua of geel. Maten S, M en L VROOM 10 0 JAAR Zolang de voorraad strekt DREESMANN ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3