■B 0E BH 'Doe nou maar gewoon Knieblessure remt Gerard Nijboer af Myricks springt ver in Japan Boelatova zit Vriesekoop weer dwars Het devies van UVS-jubilaris Wim van Loef: MAANDAG 4 MEI 1987 PAGINA 21 DEN HAAG (ANP) - Het interna tionale atletiekseizoen, met als hoogtepunt het tweede toernooi om de wereldtitels van 29 augustus tot en met 6 september in Rome, begint langzaam op gang te ko men. Bij wedstrijden in het Japan se Shizuoka zorgden Larry My ricks en Said Aouita voor de hoog tepunten. De Amerikaan Myricks, die begin maart in Indianapolis de eerste officiële wereldkampioen verspringen (indoor) werd, liet bij het verspringen een afstand van 8,61 meter opmeten. Myricks nestelde zich daarmee op een ge deelde derde plaats op de wereld ranglijst aller tijden achter wereld recordhouder Bob Beamon (8,90 m) en Carl Lewis (8,79 m). Ook de Russische Europese recordhouder Robert Emmijan heeft 8,61 meter achter zijn naam staan. Toch voert Myricks niet de wereldranglijst van het nog jonge seizoen aan. Die eer is weggelegd voor viervoudig Olympisch kampioen Carl Lewis, die vorige week zondag 8,77 meter sprong. Myricks zegevierde ook op de 100 meter in 10,26 seconden. Said Aouita, de tweevoudige we reldrecordhouder op de 1500 en 5000 meter, deed in Shizuoka een vergeefse aanval op zijn wereldre cord op de vijf kilometer (13.00,40). De Marokkaan, die zich enkele we ken op hoogte in Mexico had voor bereid, zegevierde in 13 minuten en 19,97 seconden, wat hem de eer ste plaats op de wereldranglijst van dit seizoen opleverde. Achter Aoui ta werd zijn landgenoot Brahim Boutaib in 13.28,29 tweede. Van zeer goed gehalte was de 84,16 meter, die de Japanner Kazu- hiro Mizoguchi met de speer wierp. De 25-jarige Aziaat klom met die prestatie naar de derde plaats op de wereldranglijst aller tijden. Al leen wereldrecordhouder Klaus Tafelmeier (85,74 m), die achter Mi zoguchi met 81,28 m tweede werd, en de Amerikaan Tom Petranoff (85,36 m) wierpen met de nieuwe speer, die vorig jaar op 1 april werd ingevoerd, verder. BREDA (ANP) - Flioera Boelatova heeft Bettine Vriesekoop dit sei zoen behoorlijk dwars gezeten. In januari hield de sportstudente uit Moskou de Hazerswoudse in Bazel af van haar derde zege in de top twaalf, gisteren in Breda was ze wederom te sterk in de finale van het derde Grand Prix tafeltennis toernooi voor vrouwen. Vriese koop werd voor de derde keer tweede: 18-21,21-18,10-21. Boelato va won voor de eerste keer en pak te tien mille mee. Olga Nemes, de winnares van de voorgaande twee afleveringen, was door haar schildklier-ziekte, niet aanwezig. Er waren nog meer afwezigen in Breda. Miijam Kloppenburg bij voorbeeld. De speelster uit Lich tenvoorde ging zaterdagavond in het competitieduel tegen Scylla door haar rug. De momentopname van de fysiotherapeut wees op een ernstige blessure, foto's moeten vandaag in het ziekenhuis de waar heid aan het licht brengen. Ook de Bulgaarse Guergueltsjeva (oog ziekte) en de Russin Kovtoen (visa- problemen) ontbraken. De organir satoren slaagden er in Sonja Gref- berg als invalster te strikken, maar -de ongetrainde Finse speelde geen rol en werd achtste en laatste. Door de afschrijvingen werd de tienkamp teruggebracht tot een achtkamp. Voor Vriesekoop stond er meer op het spel dan het zakcen tje van tien duizend gulden. De Eu ropese Tafeltennis Unie heeft in een poging het toernooi meer ge zicht te geven, het evenement op gewaardeerd. De Grand Prix telt voortaan mee bij de samenstelling van de wereldranglijst. De eerstvolgende ranglijst komt eind juni uit. Het wordt een bijzon dere en belangrijke, want aan de hand van dat klassement worden de vrijkaartjes voor de Olympische Spelen in Seoel 1988 uitgereikt. Breda was het laatste toernooi, dat punten kon opleveren voor de ranglijst. Om die reden was Vriese koop extra gemotiveerd. Haar di recte uitverkiezing was nog lang niet zeker, de eindoverwinning in Breda kon de laatste twijfels bij de gedelegeerden wegnemen. Al twijfelde de speciaal door de ETTU naar Breda afgevaardigde Belgische gedelegeerde Damman nauwelijks aan Vriesekoops vrij kaart. "Het zal me verrassen als Vriesekoop niet bij de vijf Europe se speelsters zal behoren, die auto matisch geplaatst worden voor Seoel". Einstand: 1. Boelatova, 2. Vriese koop, 3. Hrachova, 4. Bellinger, 5. Bati- nic, 6. Popova, 7. Perkucin, 8. Grefberg. Beker voor Aalsmeer HANDBAL - Aalsmeer heeft zater dag voor het eerst in zijn bestaan de Nederlandse handbalbeker ver overd. Aalsmeer zegevierde in Arn hem met 19-13 over Sittardia. Bij rust waren beide ploegen nog in evenwicht: 7-7. Doordat Sittardia dit seizoen landskampioen werd, waS Aals- fpieer al verzekerd van Europees handbal. Voor 400 toeschouwers was Kees Boomhouwer met zes treffers de schotvaardigste Aals meerder. SCHIPHOL (GPD) - In de nadagen van zijn imposante carrière lijkt Gerard Nijboer de tol te moeten betalen voor al het 'gesjouw' dat hij in de loop der jaren heeft verricht. De 32-jarige Drent wordt achter volgd door blessures die het gevolg lijken van een overdaad aan trai- ningsarbeid en van zijn slepende manier van lopen. Op dit moment wordt Nijboer geplaagd door een knieblessure die hem gisteren niet alleen afremde in de internationale Schiphol Road Run, maar ook in zijn voorbereiding op het WK ma rathon dat komende zomer in Ro me wordt gehouden. "Ik had hier eigenlijk helemaal niet willen lopen", schetste de voormalige Europese kampioen gistermiddag het directe gevolg van zijn blessureleed. "Als alles goed was gegaan, had ik vandaag meegedaan aan de marathon van Pittsburgh, maar dat was absoluut niet verantwoord". Vandaar dat Nijboer zich onder gure weersom standigheden meldde bij de start van de de internationale wegwed strijd over tien kilometer op de snelle wegen rond de nationale luchthaven. Die beschouwde hij als een conditietest en een tempo- training. Maar al in het begin van de door de Belg Jean-Pierre Pau- men voor Marti ten Kate en Klaas Lok gewonnen wedstrijd raakte de 'peetvader' van de Nederlandse wegatletiek flink achterop. Overbodig Vorig jaar, toen hij de Schiphol Road Run meenam in zijn ook al door blessures geteisterde voorbe reiding op het EK in Stuttgart, kon Nijboer nog prima meekomen in het sterke deelnemersveld, waarin hij nu bijna een minuut moest toe geven op Paumen, die een winnen de tijd van 28 minuten en 56 secon den liet noteren. "Maar toen had den we in het eerste gedeelte de wind tegen waardoor het tempo niet zo hoog lag", kon Nijboer zich herinneren. "Dat was nu precies andersom waardoor het al meteen verschrikkelijk snel ging. Daar door kwam ik alleen te lopen en met die tegenwind in het laatste gedeelte was dat ontzettend De blessure aan Nijboers lin kerknie, die op Papendal twee keer in de week door bondsarts Peter Vergouwen wordt behandeld, stak in de wintermaanden de kop op. "Misschien dat ik mijn knie heb overbelast bij het trainen op een bevroren en besneeuwde onder grond", gist Nijboer. Bovendien vermoedt de psychiatrische ver pleegkundige dat zijn manier van lopen, waarbij hij naar eigen zeg gen zijn linkervoet teveel naar bin nen draait, de kwetsuur heeft ver ergerd. Gerard Nijboer: Het lijkt wel of er iets los zit". (archieffoto GPD) "Wat er nu precies aan de hand is, weet ik niet. Het is net alsof er iets los zit. Volgens Vergouwen is het kniegewricht geïrriteerd en er zou zelfs sprake kunnen zijn van een vergroeïng van de knieschijf'. De bondsarts heeft zijn lopende patiënt voorgesteld een 'kijkje' te nemen in de knie, maar daar voelt de Nederlandse recordhouder wei nig voor. "In het gunstigste geval zou me dat twee weken achterop werpen in mijn trainingsschema en zolang er niets echt kapot is, lijkt zo'n ingreep mij overbodig". Rome Ondanks zijn blessure traint Nij boer, die zichzelf vorige maand heeft getest tijdens een loop over twintig kilometer ("Dat ging best aardig"), zo'n 180 kilometer per week. "Zonder noemenswaardige pijn en dat was een paar maanden geleden wel anders. Ik heb kenne lijk toch baat bij de behandeling op Papendal", stelt Nijboer die in de loop van deze maand in gezelschap van Carla Beurskens naar de Ver enigde Staten afreist waar hij in Wheeling (in de buurt van Pitts burgh) zal meedoen aan de Ameri kaanse titelstrijd op de twintig ki lometer. "Daarna blijf ik nog een tijdje in Amerika om in de warmte te trainen". Waarna Nijboer zich zal melden op Papendal waar hij zijn knie op nieuw laat onderzoeken en de ba lans wil opmaken van het voorsei zoen. Op grond daarvah zal hij zijn programma voor de rest van het loopseizoen samenstellen. Of daar in ook het WK in Rome wordt op genomen, is nog de vraag. Nijboer: "Uiteraard is Rome het doel van dit seizoen, maar ik zal daar alleen meedoen als ik het gevoel heb dat ik fit en in vorm ben. Als dat niet het geval is, blijf ik thuis, want ik weiger ten koste van mijn eigen ge zondheid op het WK te verschij- Belangrijker dan Rome vindt Nijboer vooralsnog Seoel, waar volgend jaar de Olympische Spe len worden gehouden. "Dat blijft voor mij toch het meest aanspre kende evenement. Ik wil liever daar dan in Rome mijn internatio nale afscheid vieren. Maar dat neemt niet weg dat ik als het even kan het WK zal meepikken". Nijboer wil niet in dezelfde fout vervallen als Alberto Salazar die in 1983 afzag van deelname aan het WK in Helsinki om zich optimaal te kunnen voorbereiden op de Olympische marathon in Los An geles. Daar faalde de Amerikaan evenwel hopeloos. "Voor mij een bewijs dat zelfs absolute toplopers maar een geringe kans op succes hebben", meent Nijboer. "Daarom ga ik van het standpunt uit dat je moet lopen wat je lopen kunt en moet pikken wat je pikken kunt". JAAP VISSER Olympiakos aan kop VOETBAL - In het Griekse voetbal is Olympiakos bijna landskam pioen. Het won zondag met 1-0 van Diagoras. Het door Thijs Libregts getrainde PAOK, dat met 1-0 van Iraklis won, staat tweede op zes punten van Olympiakos. OFI, met de Limburger Sjeng Gerards als coach, verloor met 0-1 van Kalama- ria. AEK verloor met 0-3 van Pana- thinaikos. Nederlaag Leipzig VOETBAL - Lokomotiv Leipzig, op 13 mei tegenstander van Ajax in de finale van de Europa Cup voor bekerwinnaars, heeft zaterdag op de 22e speeldag van de Oostduitse competitie een nederlaag geleden Het verloor op eigen veld met 1-0 van Karl Marx-Stadt. Door het ver lies werd Lokomotiv op de rang lijst gepasseerd door Dinamo Dres den. De clubs hebben evenveen punten (31), maar Dresden het be tere doelsaldo. Rosario kampioen VOETBAL - Rosario Central heeft zaterdag het Argentijnse voetbal kampioenschap behaald. Op de slotdag van de competitie speelde Rosario in de uitwedstrijd tegen Temperley gelijk: 1-1. Daarmee be hield de nieuwe kampioen een voorsporng van een punt op New- ells Old Boys. Het roemruchte In- dependiente werd derde, Boca Ju niors vierde en Racing Club vijfde GP-zege Lendl TENNIS - Vlak voordat hij in Ede de vorig jaar veroverde titel verde digt, heeft Ivan Lendl in het week einde in Hamburg zijn eerste Grand-Prix-zege van 1987 behaald. De 27-jarige Tsjechoslowaakse nummer één van de wereldrang lijst was in de finale van de 81ste Open Duitse kampioenschappen beduidend sterker dan zijn landge noot Miloslav Mecir. Hij won de herhaling van de Open Amerikaan se kampioenschappen met 6-1,6- 3,6-3. 151ste overwinning TENNIS - Chris Evert heeft het in ternationale toernooi van Largo ge wonnen. De als eerste geplaatste Amerikaanse versloeg in de eind strijd de nummer vier, haar landge note Kate Gompert, met spreken de cijfers: 6-3, 6-2. Het was de 151e toernooizege voor Evert, die over weegt haar carrière te verlengen met het oog op een eventueel op treden van tennissers bij de Olym pische Spelen in Seoel. Naish beste surfer SURFEN - De Amerikaanse surfer Robby Naish heeft gisteren in de ijskoude golven van de Scheve- ningse branding opnieuw toegesla gen. De jonge Björn Dunkerbeck, het Spaanse talent van Nederland se afkomst, kon niet op tegen de souplesse en de kracht van routi nier Naish. In sprongkracht waren beide surfers aan elkaar gewaagd, maar het golfrijden ging Naish be ter af. Stephan van den Berg werd op de vierde dag vierde. Turnwinst Doomebosch TURNEN - Bianca Doornebosch heeft gisteren in Joure de laatste wedstrijd van de serie Grand Prix- wedstrijden turnen gewonnen. De turnster uit Zutphen, die na de eer ste dag al de leiding had met 37,15 punten, haar sprong werd later op gewaardeerd omdat de jury een fout had gemaakt, was de enige uit de Olympische klasse die zondag ook de keuzestof turnde. Doorne bosch kwam uit op een totaal van 73,40 punten. De andere turnsters lieten de keuze-stof schieten om dat zij vorige week aan een zwaar toernooi in Roemenië hadden deel genomen. Wendy Tol won zaterdag bij de verplichte nummers. Raymakers op dreef PAARDESPORT - Piet Rayma kers heeft gisteren het- hoofdnum mer van het nationale concours hippique in Baarlo gewonnen. De ruiter uit Asten-Heusden was met het paard Jogger de enige, die in de tweede barrage foutloos bleef. Rob Ehrens was met Olympic Sunrise wel sneller, maar hij maakte één springfout. Ehrens moest Ad van de Wetering, die wegens een wei gering van Al Capone één straf- punt minder opliep, nog laten voorgaan. In finale onderuit VOLLEYBAL - Het Nederlands mannenvolleybalteam heeft het goede optreden bij het zeven-lan- dentoernooi in Bottrop niet met de eindzege kunnen afsluiten. Nadat Oranje zaterdag West-Duitsland met 3-1 (15-11,15-4,12-15,15-11) had verslagen, was gisteren de finale tegen Finland; de negende wed strijd in tien dagen, teveel van het -goede. De Finnen wonnen met 3-0 (16-14,15-8,15-9) en bevestigden daarmee het beeld, dat zij deze week van zichzelf opbouwden. Park houdt titel BOKSEN - De Zuidkoreaan Park Chong-Pal heeft gisteren in Seoel zijn wereldtitel boksen in het mid dengewicht volgens de IBF-versie behouden. Park zegevierde op punten over de Amerikaan Lindell Holmes. De International Boxing Federation is de derde en kleinste internationale boksclub, naast de World Boxing Council en de World Boxing Association. GP-driebanden BILJARTEN - Dick Jaspers heeft zaterdag het Grand-Prixtoernooi in driebanden Rotterdam gewon nen. In de finale eindigde hij met Aart Gieskens na 53 beurten op 50 caramboles. LEIDEN - UVS mag blij zij dat het op die bewuste zondag in 1968 als enige Kikkerpolderver- eniging de toegangshekken had geopend. Anders had Wim van Loef, bezig aan zijn wekelijkse wandeling vanuit de Leidse Vo- gelbuurt waar hij toen woonde, zijn duizendste wedstrijd als lei der van het eerste elftal gisteren wel eens ergens anders kunnen Dat kan hij zich nu niet voor stellen, "want ik ben in de loop der tijd een echte UVS'er gewor den", maar desondanks berust zijn band met de Leidse hoofd klasser op toeval. "Want ik had helemaal geen familie die nauw bij de club betrokken was. Ook niet bij andere verenigingen trouwens. Zelfs heb ik vroeger ook nooit gevoetbald maar ge korfbald. Verstand van het spel had ik helemaal niet, maar als je je vijf keer achter elkaar bij de zelfde club laat zien, wordt er al snel gevraagd of je iets wilt doen". Hij was voorbestemd om plaats te nemen in de contactcommissie, maar toen bleek dat zijn aanwe zigheid in de begeleiding van de seniórenelftallen dringender was gewenst, werd hij gebombar deerd tot teamleider. Aanvanke lijk van het vierde, incidenteel ook nog wel eens van een ander elftal. Pas later bij de hoofd macht van de amateurtopper vond hij, zo bleek na enkele sei zoenen, definitief zijn draai. "Het was de bedoeling dat ik het een paar jaar zou doen en dan weer zou weggaan. Daarmee kreeg ik dus problemen, want de jongens wilden me graag hou den". Zo ging het dus elke keer als hij zijn afscheid aankondige en dus was zijn voor de hand lig gende bijnaam Heintje Davids snel gevonden. Elke keer vond hij wel weer een reden om door te gaan. Zo heeft hij heel wat trai ners voorbij zien trekken. Van Piet Kantebeen tot Wally van Schooten en van Gerard Desar tot Melbi Raboen en nu dus Arie Lagendijk. "Toen Gerard De$ar vertrok, vond ik het wel eens leuk om het met een onbekende trainer (Melbi Raboensamen te werken. Toen hij wegging, dacht ik definitief te stoppen, maar op het moment dat ik hoorde dat Arie Lagendijk zou komen, heb ik besloten er nog één seizoen aan vast te plakken. Hem heb ik als speler nog meegemaakt en ik vermoedde dat ik goed met hem zou kunnen samenwerken". Over en sluiten Dat blijkt inderdaad het geval reden waarom hij opnieuw voor één jaar heeft 'bijgetekend'. Maar aan het einde van het vol gend seizoen is het over en slui ten. Ondanks de toespelingen van voorzitter Bart van Leeuwen gistermiddag tijdens de tweede huldiging (eerder had hij van de spelers cadeaus gehad, "maar liever had ik twee punten ge had", aldus Van Loef), wekte de bijna 53-jarige Leidenaar de in druk er na het volgend seizoen, zijn twintigste, hoe dan ook een punt achter te zetten. Dat staat vast. Althans, op dit moment. Wim van Loef treft in de kleedkamer van UVS de voorbereidingen op het treffen tegen RCH. Voor de duizendste keer. "De reden? Nu kan ik met alle jongens nog heel goed opschieten. Ik heb met niemand problemen, kan het met alle spelers fantas tisch vinden. Maar het leeftijds verschil wordt steeds groter en dus kan ik beter vertrekken voor dat er moeilijkheden mochten .ontstaan". Volgens Fred Filippo, voor stopper van het eerste elftal, is 'het bijna onmogelijk om met Van Loef ruzie te krijgen en volgens hem gaan zijn argumenten dan ook niet op. "Het leeftijdsverschil wordt voor een man als Wim nooit te groot", aldus de ex-be taald-voetballer. "Hij is typisch iemand die het voetbalwereldje goed kent en met wie je een beetje kan dollen. Dat voelt hij heel goed aan. De zaken die hij moet regelen zijn altijd perfect in orde, maar daarnaast doet hij nog veel meer dingen. Hij hoort gewoon bij het muebilair. Ik zeg altijd dat UVS met twaalf man speelt. We winnen niet alleen met z'n twaalven, maar we verliezen ook met z'n twaalven". Annecdotes van de altijd op de achtergrond werkende Van Loej blijken schaars. Wat Theo van Seggelen, de middenvelder die sinds lange tijd met hem optrekt, in de loop der jaren is opgeval len, is dat zijn elftalleider "altijd verkeerd rijdt bij uitwedstrijden. Hij weet nog steeds de weg niet. Veel meer dan dat het een heelfij- door Fred Segaar ne kerel is, is er eigenlijk niet te vertellen'. Hij is niet iemand die op de voorgrond treedt". Dat doet hij bewust. "Als ik bij een andere vereniging kom, her kennen ze mijn gezicht wel", al dus de op het kadaster van de provincie Zuid-Holand werkza me Van Loef. ï'maar ik denk dat bij andere clubs niemand me kent. Ik beweeg me nogal onop vallend. En zo wil ik het maar houden ook. Doe nou maar ge woon. Ik heb het niet zo op die ik-figuren. Daar lopen er al ge noeg van rond. Dat zijn typisch ir ik afstand Gezellig Zoals hij op gepaste tijden ook afstand weet te nemen van UVS, dat hem drie doordeweekse avonden en de zondag in beslag neemt. Maar als hij bij zijn club alles heeft gedaan wat hij moet doen, kan zijn vrouw hem altijd thuis verwachten. "Dat is denk tyc een voorwaarde. Als je na elke training aan de bar blijft han gen, gaat het thuis natuurlijk al snel mis. Nou heb ik het voordeel dat ik geen drinker ben. Na af loop van de wedstrijd neem ik met de jongens een pilsje. Niet eens omdat ik het lekker vind, maar omdat het gezellig is". Maar ook om de overwinning te vieren of om de nederlaag weg te spoelen. "Want al bemoei ik me helemaal niet met het technische beleid, op de bank leef ik natuur lijk wel vreselijk mee. Een paar jaar geleden was ik er zo mee be zig dat ik tijdens de wedstrijden krampen kreeg", legt hij zijn hand op zijn hart. "Ik heb veel voor het voetbal over, maar het gaat met te ver om er een hart aanval van te krijgen. Toen heb ik tegen mijn vrouw gezegd: 'Of ik stop, of ik moet het van me af leren zetten". Natuurlijk deed hij dat laatste, al kostte het hem de nodige moei te. Niet zo vreemd, want UVS maakte nog niet zo heel lang gele den met twee degradaties en twee kampioenschappen een bewogen periode door. "Ik heb natuurlijk best wel wat meegemaakt. Suc cessen en teleurstellingen. Toen we kampioen werden heb ik ge huild, maar ook toen we degra deerden huilde ik". Hij zal die wedstrijd in Naald wijk, waar UVS in een beslis singswedstrijd tegen HOV het predikaat amateurtopper voor lopig kwijt raakte, nooit verge ten. Daar ontdekte hij ook hoe de verhoudingen tussen de Leidse clubs precies lagen. "Ik heb daar mensen van andere vereniginen smadelijk zien lachen. Dat ze het schitterend vonden dat wij de gradeerden, heb ik nooit kunnen begrijpen. Zoiets doet me pijn. Wij waren er op dat moment ka pot van, maar we hebben altijd geweten dat we terug zouden ko- Zo geschiedde en dus werkte hij zijn duizendste duel als elftal-be geleider (vriendschappelijke- en bekerduels meegerekend) giste ren afin de hoofdklasse. "Daarin hoort UVS gewoon thuis. De club zit goed in elkaar. Vooral de jeugdopleiding functioneert, voor zover ik dat kan beoordelen, uitstekend. En dat is toch de ba sis. Het is een heel fijne club". Hij zal UVS dan ook missen als hij na zijn twintigste seizoen af scheid neemt. Zijn vrouw An ("Zonder wie ik het nooit had kunnen doen", aldus Van Loef) weet dat zeker. Gelukkig hou ik ook van voetbal. Was dat niet het geval dan was het natuurlijk heel anders gelopen. Maar er zijn ook andere dingen. We hebben een caravan waar we veel te wei nig gebruik van maken". "Ik heb wel eens het gevoel dat ik mijn vrouw tekort doe", zegt Wim van Loef. "Je weet niet hoe lang je nog leeft. Dus zolang het nog kan". "Ik ben nog geen ouwe zak, maar onbewust raak je een beetje verzadigd. Ik ben er van over tuigd dat ik het zal missen. Er zal waarschijnlijk een gat vallen. Ik had toch drie keer in de week mijn loopje. Ze zullen me waar schijnlijk, best nog wel eens zien". Het hek staat voor hem in elk geval altijd open.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21