R 'De hoogste tijd voor een babbel' Zware straf voor de 'Koninklijke' Cruijff woedend op spelers Ajax MAANDAG 4 ME11987 PAGINA 13 Verdeeldheid troef bij PSV Scheidsrechter vervangen Lesje aardrijkskunde John Bosman komt goed weg Zwemmen in watertank Braziliaan Careca naar FC Napoli NAPELS (ANP/SID) - Diego Ma- radona krijgt een dure assistent. Napels, dat op het eerste Italiaanse kampioenschap afstevent, contrac teerde dit weekeinde de Brazi liaanse international Careca. Voor de 26-jarige Careca betaalt de rang- lijstaanvoerder van de Serie A een transfersom van drie miljoen dol lar (ruim zes miljoen gulden). Aanvankelijk had de huidige werkgever van Careca, FC Sao Paulo, 4,8 miljoen dollar gevraagd De recette van een vriendschappe lijke wedstrijd verzoet het verschil voor de Brazilianen. Correda Fer laino. de baas van Napels, heeft na deze transactie nog twintig miljard lire (pak weg 34 miljoen gulden) over om wat aanvullende aanko pen te doen. Op zijn verlanglijstje staan aanvaller Guanluca Vialli (Sampdoria) en verdediger Gio vanni Francini (AC Milan.) BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD EINDHOVEN (GPD) - Op weg naar de landstitel heeft PSV dringend behoefte aan een restaurateur die, desnoods provisorisch, de scheuren kan dichten in de sterk verdeelde ploeg. Want van een hecht collectief is in Eindhoven allang geen sprake meer. Tot grote hilariteit van aartsrivaal Ajax, dat de onvolwassen kliekvorming bij de concurrent met genoegen gadeslaat. ,,In plaats van er samen een goede wedstrijd van te maken", luchtte Ruud Gullit zaterdagavond na de winst (4-0) op FC Twente zijn hart, „lopen de spelers tegen elkaar te schelden. Dat zegt toch genoeg". Met de lastige wedstrijden tegen FC Groningen (uit) en Roda JC in het vooruitzicht acht Gullit het de hoogste tijd „om eens met elkaar te gaan babbelen. Deze 4-0 verbloemt alles, want je kunt toch niet tevre den zijn als je speelt zoals van avond. Ik loop van het ene straf- LEIDEN - "Niet te geloven, hij stopt ermee. Dat is nou al de derde keer dit seizoen dat ons dat bij een 1-0 voorsprong overkomt", zo uitte Ronald van der Pot namens VTL zijn ongenoegen over de beslissing van arbiter Steenbrink. Maar de leidsman kon gisteren in het duel tussen LDWS en VTL na een half uur weinig anders doen, want normaal lopen was er voor hem op dat moment niet meer bij. "Een oude blessure die me parten speelt", haalde de man uit Oudewater misnoegt de schou ders op. "Ik kan niet meer aanzetten en ik heb geen zin om die belangrijke wedstrijd uit de hand te laten lopen omdat ik het niet meer kan volgen. Ik staak dus. Nee, ik weet ook niet hoe het ver der moet". Maar tot genoegen van de 22 spelers en de 500 toeschouwers was er een oplossing voor handen. Onder de kijkers bevond zich ook arbiter Wim Rijsdam en die bleek best bereid om het dan toe pittige duel te hervatten. En tot een goed einde te brengen, al zal Van der Pot, althans over de 1-2 uitslag" daar met gemengde ge voelens aan terugdenken. OOSTKAPELLE - Scheidsrech ter Van der Linden uit Benthui zen kon zaterdagmiddag zijn oren niet geloven toen hij de mi- crofonist van Oostkapelle in be dekte termen zijn objectiviteit in twijfel hoorde trekken. Terwijl Van der Linden zich in de kleedkamer voorbereidde op zijn debuut in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal hoorde hij de Zeeuwse speaker vlak voor het degradatieduel tussen Oost kapelle en RCL (1-3) uitgebreid melding maken van het feit dat de 38-jarige arbiter afkomstig is uit Benthuizen. "En dat ligt vlak bij Leiden", liet de microfonist zijn gehoor van 500 toeschouwers weten. "Dus de scheidsrechter van vanmiddag woont bij RCL om de hoek", voegde hij er insi nuerend aan toe. Uiteraard schoot die medede ling bij Van der Linden, en de be stuurlijke afvaardiging van de Leiderdorpse tegenstanderin het verkeerde keelgat. Nog voor. het beginsignaal deed de onberi spelijk fluitende arbiter zijn be klag bij de elftalleider van Oost kapelle, dat door de nederlaag te- Ook na afloop van de wed strijd, toen Van der Linden in de bestuurskamer de 'boosdoener' tegen het lijf liep, gaf de spellei der blijk van zijn ongenoegen over de mededeling van die mi crofonist. Die wist zich evenwel van de prins geen kwaad, getui ge zijn opmerking: "Ik heb toch zeker niets verkeerds gezegd? Ik heb de mensen alleen maar een lesje aardrijkskunde gegeven". schopgebied naar het andere, ik voel met net een jan doedel. Dat irriteert mij enorm". Het is de taak van trainer Guus Hiddink om van de bv-tjes weer een eenheid te ma ken. Maar hoe moeilijk dat is weet hij inmiddels als geen ander. Hid dink kan kletsen als Brugman, maar evenmin als Hans Kraay heeft hij het recept gevonden om het onprofessionele gedrag uit te bannen en de verwende vedetten weer op een lijn te krijgen. In tegenstelling tot een week eer der bij PEC Zwolle (2-0 verlies) liep het nu allemaal met een sisser af. Maar met een tegenstander die aanvallend iets meer in zijn mars heeft dan FC Twente, had de rege rend kampioen zaterdagavond op nieuw averij op kunnen lopen. In het eerste half uur was het Ensche- dese jeugdparlement gelijkwaar dig aan de ervaren thuisclub en schuwde FC Twente de aanval niet. De ploeg deed dat met goed voetbal en met zoveel flair en durf dat PSV, met de prima keepende Van Breukelen voorop, toch even raar op z'n neus moet hebben geke ken. Conform de afspraak hield FC Twente in die periode de ruimtes ZURICH (DPA) - Real Madrid moet zijn twee eerstvolgende thuiswedstrijden in de Europa Cup achter gesloten deuren en in volledige afzondering spelen. Verder kreeg de Spaanse voetbalkampioen een boete van 40.000 Zwitserse frank (54.000 gulden) opgelegd en tenslotte werd de Real-aanvaller Juan Gomez Juanito voor vier jaar van elke wedstrijd onder UEFA-vlag uitgesloten. Dat waren de voornaamste van de uitzonderlijk harde straffen, die de tuchtcommissie van de Europese voetbalunie (UEFA) naar aanleiding van de dubbele Europa-Cupveldslag Bayern-Real zaterdag in Zürich bekend maakte. Het spelen van twee duels zonder publiek, tv en radio heeft Real te danken aan het gedrag van het Ma- drileense publiek bij de return van de halve finale tegen Bayern Mün- chen. Voor en tijdens do wedstrijd werden in het Bernabeu-stadion vuurpijlen, donderslagen, Stenen, knuppels, ijzeren staven en sinaas appels op het veld gegooid. De scheidsrechter, Vautrot uit Frank rijk, en de aanvoerder van Bayern München, Augenthaler, werden daardoor getroffen. Het Europa- Cupduel begon daardoor later en moest later om dezelfde reden voor enige minuten worden onderbro ken. Voor het „bijzonder onsportieve gedrag" van de ploeg van coach Leo Beenhakker bij het eerste be kerduel in München werd Real met 40.000 frank beboet. De club had op dat gebied een voorwaarde lijke straf lopen. Juanito, de speler die in München rood kreeg na het in het gezicht trappen van Mat- thaus, werd wegens „uiterst grove gewelddadigheid" ten opzichte van een tegenstander (ook een her- halingsgeval) voor vier jaar uitge sloten. Juanito is geschorst voor UEFA-wedstrijden van zijn club en het nationale team tot 31 juli 1992. Hugo Sanchez, de spits van Real, kreeg voor zijn derde gele kaart een schorsing van één UEFA-be- kerduel opgelegd. Klaus Augen thaler tenslotte, de aanvoerder van Bayern die in Madrid uit het veld gestuurd werd na het slaan van Sanchez, kreeg vier wedstrijden schorsing. Daarbij werd door de tuchtcommissie in het oordeel meegenomen, dat de geprovoceer de Westduitser al eerder, in de achtste finale tegen Austria Wien, gewaarschuwd was. Bosman John Bosman kreeg voor de rode kaart in de eerste halve-finalewed- strijd uit de Europa Cup, op 8 april Zaragoza, De Joegoslavische scheidsrech ter had na de wedstrijd al laten we ten een coulant rapport op te stel len over de actie van Bosman, die twee weken geleden al voorlopig geschorst werd voor één wedstrijd. De Amstelveense international bleef daarom aan de kant in de re turn van 22 april in het Olympisch Stadion. Na de Europa-Cupfinale in Athene heeft Bosman zijn schor sing reeds uitgediend. Ajax kreeg ook nog een boete van zesduizend Zwitserse frank (8100 gulden) straf. De tuchtcommissie UEFA gaf de Ajax-middenvelder voor zijn revanche-aktie ten op zichte van de Spanjaard Guerri een schorsing van twee wedstrijden. De provocerende Guerri, die de in Zaragoza twee keer scorende Bos man voor de ogen van arbiter Pe- trovic tegen de grond sloeg, werd voor vier duels geschorst. relatief lichte supporters op het speelveld i gewonnen halve finale Olympisch stadion in Amsterdam. Eerder dit seizoen was Ajax, na de kwartfinale in De Meer tegen Mal- mö, ook al bestraft. Real Zaragoza kreeg overigens een gelijke boete als de Amsterdammers wegens vergrijpen van het Spaanse pu bliek, dat met sinaasappels en an dere voorwerpen gooide. Met na- Het moment dat Juanito vier jaar internationaal voetbal kostte. Bidden hielp in zijn geval dus weinig (f< den. John Bosman had zelf nog op een wondertje gehoopt. „Heel diep in mijn hart had ik stille, heel stille hoop, dat ik er misschien met één wedstrijd schorsing vanaf zou ko men. Die scheidsrechter had zich bepaald positief uitgelaten. Maar ik moet eerlijk zijn: een straf van twee wedstrijden is redelijk. Zeker als je het vergelijkt met die elf jaar, die die Albanese voetballer aan zijn broek heeft gekregen. Zoiets is toch haast niet te bevatten. In elk geval ben ik er volgend de eerste Europese bekerwedstrijd weer bij. Maar toch, die finale mis sen, dat is verre van leuk", aldus de Ajacied, die met begrip de schor sing van vier wedstrijden van zijn slaande tegenstander Guerri aan hoorde. AMSTERDAM (GPD) - Na af loop van de door Ajax met 2-0 ge wonnen wedstrijd tegen AZ was er in de perskamer een merk waardig optreden van twee trai ners. De verliezende AZ-coach, Hans Eijkenbroek, glom van te vredenheid en de winnende Ajax-baas, Johan Cruijff, kon zijn woede nauwelijks bedwin gen. „Het is dat de regels het niet toestaan, anders had ik zeven man gewisseld. Het was bar en boos, zo slecht". „Ik heb Bosman naar de kant ge haald. Na tien dagen rust mag je wel wat meer verwachten van een prof. Maar Van Basten was ook één van de grote kandida ten", sneerde de technisch direc teur elf dagen voor de Europa Cup-finale tegen Lokomoti- vLeipzig. AZ-trainer Hans Eijkenbroek nam de twee verliespunten op de koop toe. „Je moet niet vergeten dat we voorin Loggie en Tol mis ten. Nu ontbrak de stootkracht om het Ajax moeilijk te maken. Na de perikelen rond het zwarte geld deze week verwachtte ieder een natuurlijk dat AZ hier een geweldig pak slaag zou krijgen. Dat is gelukkig niet gebeurd". Volgens de AZ-trainer was het aftreden van bijkans het comple te AZ-bestuur op geen enkele manier van invloed geweest op zijn voorbereiding. „Ach, er ko men wel weer een paar nieuwe bestuursleden. Voor de techni sche staf en de spelers geldt mo menteel maar één ding. Overle ven. We moeten in de eredivisie blijven. Hoe het dan verder gaat, zien we dan wel weer". AZ begon heel voorzichtig. Goed gegroepeerd voor doelman Hans de Konine lieten de Alk maarders Ajax rustig komen. AZ gaf nauwelijks een kans weg en op momenten dat Van Basten, Scholten en Bosman er toch in slaagden de AZ-muur te slopen stond daar steeds weer De Ko ning. De goalie was in De Meer weer eens in goeden doen. Niet voor niets werd hij gekozen tot 'man van de wedstrijd'. Een titel die eerder dit seizoen alleen Boe- rebach van Go Ahead als niet- Ajacied verdiende. In de 27e minuut ging het ech ter ook voor De Koning mis. Van Basten verschafte zich ten koste van Vonk vrije doorgang naar de achterlijn. De voorzet werd ter nauwernood door Bosman ge mist, waarna Rijkaard alsnog corrigeerde, 1-0. AZ slikte even, maar hield tot aan de rust verder stand. Even was er de dreiging van een strafschop toen Vonk en Haastrecht Van Basten in het strafschopgebied tegen het gras werkten. Scheidsrechter Geurds wuifde de overtreding echter weg. Ook in de tweede helft weiger den de Amsterdamse 'premieja gers' de jacht op groot wild te openen. Integendeel. AZ pro beerde stiekem van de lamlendi ge stemming die zich van Ajax meester maakte te profiteren. De ijverige Patrick en brutaaltje Van Ham verschenen voor Men zo die overigens geen moeite had de te zwakke schoten onschade lijk te maken. Dit onverwachte tegenstribbelen irriteerde met name Jan Wouters. Als een ver wend kind dat zijn zin niet krijgt, liep hij pruilend rond; schop pend naar alles wat bewoog. In dit geval was het vooral Patrick die het moest ontgelden. De an ders zo driftige AZ-speler rea geerde verstandig. Hij liet zich door provocateur Wouters niet uit zijn tent lokken. De onmacht van Wouters was de onmacht van Ajax. Zonder ar chitect Arnold Mühren - hem was enige rust gegund om te ge nezen van een lichte blessure - liepen de hoofdstedelingen steeds meer achter de feiten aan. Het was dat AZ voorin stoot kracht ontbeerde, anders had Ajax het nog knap lastig kunnen krijgen. Zeker omdat de tweede, beslissende goal lang op zich liet wachten. Pas in de 85e minuut nam Ajax definitief afstand. De Koning kon nog wel reddend optreden bij de inzet van Bosman, maar was, nadat Castelijn de bal niet goed kon wegwerken, daarna kansloos op het schot in de krui sing van Van Basten: 2-0. De punten waren binnen, Ajax bleef zaterdagavond in het kielzog van PSV. Die gegevens waren echter niet genoeg om Cruijff mild te stemmen. Daarvoor had zijn ploeg een betere prestatie moe ten leveren. klein en zocht het in balbezit snel de helft van de tegenstander. „Als je zo goed kunt voetballen", ver weet Kees Rijvers later de ploeg, „snap ik niet hoe diezelfde spelers tegen Excelsior zo kunnen teleur stellen. Dat duidt op onzekerheid". Daar was nu aanvankelijk geen sprake van, met als gevolg dat FC Twente tot twee keer toe (Lippo- nen en Pouls) een riant uitzicht kreeg op de openingstreffer. Het gemis aan een afmaker brak FC Twente echter andermaal op. „Maar als je ziet", maakte Gullit van zijn hart geen moordkuil, „hoe dat eerste doelpunt tot stand komt... dat is lachwekkend. Op links worden wij compleet wegge speeld en kom ik per toeval in bal bezit". Scheidsrechter Egbert Mul der deed vervolgens de rest. De rechtspreker zag geen overtreding in de duwende beweging van René van der Gijp, die Fred Rutten wel erg bruusk aan de kant zette. Toen was het voor de topscorer van PSV (samen met Koolhof) nog een koud kunstje om Snelders te passeren. Verstrikt gend redelijk onder controle en raakte PSV steeds meer verstrikt in zijn eigen onhandigheid om de Twentse defensie open te breken. Dat paste precies in het straatje van FC Twente. Maar op slag raak te de ploeg het spoor volledig bij ster en lieten de spelers zich wel erg gemakkelijk aan de kant zet ten. Binnen tien minuten vielen de Enschedeërs tot drie keer toe ten prooi aan een lichte tempoversnel ling bij de tegenstander en konden Koolhof en Gullit de voorsprong gemakkelijk opvoeren tot 3-0. Ver in de tweede helft, die net zo goed schriftelijk afgedaan had kunnen worden, bepaalde Van der Gijp de eindstand op 4-0. Al even kwetsbaar als FC Twen te is momenteel PSV. De lands kampioen leek een paar weken ge leden freewheelend op de landsti tel af te gaan, maar heeft zich in middels aardig in de nesten ge werkt. Het verschil met Ajax be draagt nog maar een punt, de onze kerheid rond de opvolging van Hans Kraay en het ongeduld bij trainer en spelers (Arnesen, Valke, Koolhof) die nu eindelijk wel eens willen weten waar zij aan toe zijn, komt de rust al evenmin ten goede. „Vorig jaar omstreeks deze tijd", klaagde manager Kees Ploegsma zaterdag zijn nood, „waren 80 pro cent van de contracten rond. Nu ligt alles stil, daar word ik stapel gek van". Daar kwam vorige week de affai re-Van Breukelen nog eens over heen. Drie dagen na de interland tegen Hongarije weigerde de doel man echter opnieuw -de pers te woord te staan. „Iedereen wordt bedankt voor de bloemen en de goede wensen, maar ik bepaal zelf het moment en de krant aan wie ik opening van zaken zal geven. En dan zou het wel eens aardig kun nen gaan spoken in dit land". Datzelfde is misschien al wel eer der het geval in Eindhoven als PSV onverhoopt weer uitglijdt en Ajax er als lachende tweede met de landstitel vandoor gaat. Dat spook beeld hangt de ploeg duidelijk bo ven het hoofd. COLORADO SPRINGS (DPA) - De beste zwemmers van de Verenigde 'Staten zullen zich in een computer gestuurde watertank voorbereiden op de Olympische Zomerspelen van Seoel, in 1988. In het Olympische trainingscentrum in Colorado Springs wordt een supermodern stromingskanaal gebouwd, dat met een gewoon zwembad nuawe- lijks iets gemeen heeft. Het 25 meter lange 'stromende bassin' functioneert als een 'water- tredmolen'. De atleten zwemmen in de tank tegen een kunstmatig opge wekte stroom in. Die heeft een ma ximale snelheid van drie meter per seconde. Computers zorgden voor een gecontroleerde en gelijkmatige stroomsnelheid in het hele bassin. Volgens woordvoerder Jeff Di- mond van de Amerikaanse zwcm- bond hebben Oost-Duitsland, i- pan en de Sovjetunie al de berd, king over dergelijke trainings- tanks. „Met onze technologie zullen wij echter de beste ter wereld krij gen", aldus Dimond. Ook kanoërs en roeiers zullen in de tank oefenen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13