'Middenstand moet zich nu aanpassen' 'Haal verkeersobstakels weg' FESSsnmm, Winkels in Voorschoten-centrum dankbare objecten voor project-ontwikkelaars 8B11I1B! en PvdA en WD in Leiderdorp komen met voorstel Tentoonstelling over verzet in Leiderdorp MAANDAG 4 MEI 1987 -LEIPSCH m DAGBLAD: VOORSCHOTEN - Voor- schoten-centrum is in be weging. Nadat er jarenlang amper panden waren ver kocht in de Schoolstraat, zijn projectontwikkelaars druk in de weer met trek kers en andere nieuwelin gen. Blokker en 't Kruidvat vestigen zich in de winkel straat en Etos lijkt te vol gen. door Paul van der Kooij In het kleine winkelcentrum langs het Ambachtspad komt lin gerie, fijne groente en een zaak met luxe cadeaus, terwijl Haagse make laars twee maanden geleden ook nog schermden met Hubo, een ge renommeerde Haagse banketbak ker, schoenengrossiers als Bata en Van Haren, een textielsuper en een verkoper van tafellinnen. De laatste tijd laten zij echter nauwelijks wat los en ook plaatse lijke middenstanders houden zich danig op de vlakte. Het nieuws dat ook Etos zou komen, ontlokte Cen trumwinkelier-bestuurder Van Wees eerder deze maand een 'gos- siemijne'. Een telefoontje later zegt Werkwijzer De Stichting 'De Werkwijzer' in Leiderdorp, een stichting voor alle werkzoekenden, wil de wensen van alle Leiderdorpse werklozen inven tariseren. Naar aanleiding van die inventarisatie kan een programma worden samengesteld. 'De Werk wijzer' nodigt alle werkzoekenden uit om aanstaande donderdag7 mei, tussen tien en twaalf uur langs te komen op het adres Bern- hardstraat 3 in Leiderdorp (de voormalige Marijkeschool). Geza menlijk kan dan worden bekeken welke aktiviteiten gewenst zijn en wat haalbaar is. Mensen die op 7 mei niet kunnen maar wel ideeën hebben, kunnen op werkdagen tus sen tien en twaalf uur langskomen of bellen: telefoon 891426. Bachconcert Leden van het 'Van Wassenaer Ensemble' geven morgen een be vrijdingsconcert in cultureel cen trum Warenar, Kerkstraat 75 in Wassenaar. Het concert begint om kwart over acht. De twee pianisten Toos onderdenwijngaard en Paul Niessing verlenen er hun medewer king aan. Het hele programma is gewijd aan twee Bachs: Johan Se- bastiaan en Joh. Chr. Voor infor matie over plaatsbespreking: tele foon 01751-18382. de man van de herenconfectie: "Je houdt het toch niet tegen. Als je die mensen opbelt en zegt dat ze dat niet moeten doen, hoor je: maar ik ben projectontwikkelaar". Bovendien stonden de drogisten, voor wie de twee superdrogisten écht een bedreiging kunnen vor men, niet bepaald op hun achterste benen. Zo zei drogist Panacee: "hoe meer zielen hoe meer vreugd. "Wat moet je dan nog", zegt Van Wees berustend. Meeprofiteren maar. Door dienstbaarheid, goede service, uitstekende reclame, vak kennis, een goed assortiment en een aantrekkelijke winkel, moeten de ondernemers de mensen behou den die door de nieuwe trekkers naar het centrum zijn gelokt. Luxe Luxe en kleinschaligheid kun nen hierbij toverwoorden zijn. Zo zegt Van Wees dat in de winkelcen tra rond Voorschoten "al een enorm aanbod is van het normale niveau". Hij heeft het vooral voor zien op luxe herenschoenen, luxe kleuter- en kinderkleding, lingerie, fijne groenten, luxe cadeaus en lu xe lederwaren: "Nu hoor ik klan ten vaak zeggen dat ze niet eens een behoorlijke koffer kunnen ko pen in het dorp". Andere branches lijken overver tegenwoordigd. "Er zijn te veel sla gers", zegt Van Wees gedecideerd, "en te veel optiekzaken". "Bij de damesmode is er zelfs sprake van een ongezonde situatie", vult me de-bestuurslid Harteveld aan. "Na een maand hangt de nieuwe mode alweer in de uitverkoop. Men gunt elkaar het licht in de ogen niet. Daar moeten nodig afspraken over worden gemaakt'Ook het aantal kunnen omschakelen en ik 2 Feestverlichting en muziektent? VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense Centrumwinkeliers hebben vergevorderde plannen om feest- verlicjting en een muziektent aan te schaffen. De feestverlichting zou rond de donkere feestdagen in Schoolstraat en Voorstraat een plaatsje krijgen om "lichtjeskij kers" te trekken. De muziektent is een plaatsje toebedacht op het zogeheten Eve nementenpleintje, iets voor de bloeraenzaak. Als het aan de win keliers ligt, blijft het vijf bij vijf meter grote onderstel van de tent permanent staan op het plein. Het bovenstuk wordt geplaatst zodra er iets wordt georganiseerd en de auto's het veld moeten ruimen. Toen de gemeenteraad besloot dat het stukje straat tussen Schoolstraat en Treubstraat een soort pleintje moest worden, ver wachtte hij dat de winkeliers hier regelmatig actief zouden zijn. "Het accent lag veel te veel op ons", vinden woordvoerders van de Centrumwinkeliers. "Als wij iets kunnen doen, zullen wij dat Schoolstraat en verhuist mogelijk helemaal niet. Het protestants- christelijke schoolbestuur heeft weliswaar aangekondigd naar Starrenburg te willen, maar het is niet nalaten. Maar wij vinden dat noS helemaal niet zeker of die a ook verenigingen wat moeten doen om het centrum levend te houden Hoe de beide projecten vraag wordt gehonoreerd. Boven dien bestaat de kans dat er één een christelijke school komt moeten worden gefinancierd is nieuwbouwwijk én een christelijke nog niet helemaal duidelijk. De ondernemers zijn nog in gesprek met 'de bank' en hopen op spon sors voor de "bijzonder dure plan banketbakkers achten de twee i de hoge kant, terwijl er een nieuwe zaak in de wachtkamer zit. het liefst het advies willen geven de zaak goed te verkopen". Namen noemen de bestuurders Betekent zoiets ellende? Volgens natuurlijk niet en over de inrich- de woordvoerders is dat moeilijk te ting van gevel en winkel hebben de zeggen. De middenstand moet twee zelfs een uiteenlopende me- alert zijn en zonodig bijsturen. Om ning. Zweert Van Wees bij een mo- een indruk van hun opvattingen te dern en goed aanzicht en een dito geven, noemen ze wat ^winkeliers interieur, volgens Harteveld speelt v i belangrijke rol: juden van het verfijnde, oude winkeltje". Een op vallend gegeven. authentieke winkel die de juiste toon hebben: Karei ook nostalgie van der Meer (schoenen). Beekman "De klanten hóuden en La Mode (damesmode) en Van Dam (juwelier). Ook de schoenen zaak Meijer, waar winkeliers en wethouder Van Leeuwen een tijd- hÏ ïon/t cf straat, wemelt van de blokkedozen lang mee zijn beziggeweest, had mooi in zo'n luxe rijtje "Men heeft dat immers soonlijke bediening en een rigoureus verbouwde winkels De pandjes die nog wél authentiek ogen, hebben vaak een woon- of Toerfietsen Het Voorschotense 'Avanti' biedt alle fietsliefhebbers morgen de gele genheid om mee te doen aan een re creatieve fietstocht van 35 kilome ter door Cronestein, via Noord A Stompwijk en de Vlietlanden. Startplaats van deze 'bevrijdings- tocht' is het clubhuis van Avanti aan de Raadhuislaan 45 in Voor- schoten. Men kan daar tussen elf lijk te maken met uur en half twaalf wegrijden. Vol wassenen betalen vijf gulden, kin deren twee gulden. i de Goud En de zaken die dit niveau niet hebben, kunnen die wel omscha kelen? "Een garantie dat je omzet gaat stijgen heb je als ondernemer nooit", zegt Van Wees eerlijk. "Voorschoten mag dan aantrekke lijk zijn, wat betreft inkomen en groei van de bevolking, het is geen kip met gouden eieren". Zo blijven veel Voorschotenaren winkelen in hun vroegere woonplaatsen: Lei den, Den Haag en Leidschendam. "Die afzuigkracht is groot. Daar moeten we alert op zijn", zegt de man van de luxe herenkleding". Ander probleem is dat sommige middenstanders "niet capabel ge noeg zijn om om te schakelen" of eenvoudigweg het geld ontberen voor grote investeringen. Boek handelaar Harteveld: "Er zijn za ken die nu al in financiële moeilijk heden zitten. Dat heeft waarschijn- dernemers regelmatig klaagzangen over "het onderbro ken winkelfront" en "een aantas ting van de gezelligheid". "Maar ja, als je het dan met een wethouder probeert eens te worden over schattige winkeltjes in die Kerke- zaethe-huisjes, valt het halve dorp over je heen", zegt Harteveld moe deloos. Ook de ontwikkelingen rond de Gevers Deynootschool zijn weinig hoopgevend, merken de midden standers op. De school verdwijnt de eerste tien jaar niet uit de school in de Schoolstraat. Jeugd Liever wijzen de ondernemers daarom op positieve ontwikkelin gen. Nieuwe winkeliers zijn er ge noeg en vooral de jeugd ligt op de loer, zegt Harteveld. "Ze willen eigen onderneming en hebben of lenen wat kapitaal. Kijk maar naar Ruudolf, die jongens zochten een gat in de markt en pakken het aar dig aan. Ook de dochters van Van Beveren willen het nu zelf probe ren in het pand van hun vader". Zij gaan vanaf juli sportartikelen ver kopen in dat deel van het pand, dat een etalage heeft aan de School straatkant. In het andere deel van het pand blijven kachels en andere verwarmingselementen staan. Ontegenzeggelijk een positief verhaal. Maar hoe zit dat nou met de hoge vlucht van huur- en koop prijzen? Net als in echte steden verkopen projectontwikkelaars el kaar panden met flinke winsten en dreigen ze met grote boetes wan neer winkeliers een beetje terug krabbelen. Frustreert dat de ont wikkelingen niet? De bestuurders willen de sfeer vruchtbaar houden en voeren aan dat anderen zo leuk hebben kunnen verdienen aan het ex-pand van Stolk, omdat de han delaar in sportartikelen zich slecht had laten voorlichten over ontwik kelingen op de markt: "Hij had meer dan een adviseur moeten ne men of naar de prijs van het pand van Van der Meer moeten kijken". Van een heksenjacht zou geen sprake zijn en speculanten hebben in Voorschoten evenveel kans als elders. Niks bijzonders hoor. Ook de klaagzangen over de ma gere horeca-voorzieningen, vooral afkomstig van makelaars, probe ren de twee snel te ontkrachten. "Voorschoten ligt niet gunstig ge noeg om als uitgaanscentrum te fungeren", weet Van Wees. Hij vindt het dan ook logisch dat Hof stad winkels, de hyperactieve Haagse makelaar, nooit heeft voor- geborduurd op de plannen voor een uitgaans- en theatercentrum in en rond het Wapen van Voorscho ten en het Greenway-theater: "Het betere publiek gaat hier niet in de kroeg zitten. Dan moet er heel wat veranderen". Weekeinde vol inbraken en vandalisme in Oegstgeest OEGSTGEEST - In Oegstgeest zijn zaterdagmorgen een aantal auto's van hun spiegels ont daan. De daders, twee inwo ners van Kaageiland van 13 en 17 jaar oud, trapten al fietsende de spiegels van de auto's. De politie kon de jongelui in de kraag vatten en stelde de diag nose op 'baldadigheid met te veel drank'. Uit een tuin op de Begonia- laan in Oegstgeest is zaterdag nacht door nog onbekende da ders een parasol en wasgoed ontvreemd. De dieven probeer den tevens de buitenboordmo tor van een boot mee te nemen maar deze poging mislukte. In de Jelgersmakliniek op de Rhijngeesterstraatweg en in het horecabedrijf Het Witte Huis op het Wilhelminapark in Oegstgeest is zaterdagavond in gebroken. De dader, een 23-ja- rige verslaafde man uit Noord- wijkerhout liep beladen met zijn buit, waaronder walkmans, fototoestellen en een stereora- diocassetterecorder, op de Ge versstraat en werd daar door de politie aangehouden. De Noordwijkerhouter zal binnen kort voor de 49-ste keer voor de rechter verschijnen. Op de Zonnebloemlaan in Oegstgeest is zondagmorgen, ingebroken in een auto. Na de achterruit uit de wagen te heb ben gesneden, gingen de nog onbekende dieven er vandoor met een boormachine, twee lampen, een aantal sleutelbos sen, een gereedsschapskist en 4 muziekcassettebandjes. De waarde van de vermiste goede ren is onbekend. LEIDERDORP - De om- lichten op de Engelendaal streden verkeersobstakels moeten van een 'groene bepaald 0p (je Leiderdorpse Van der golf worden voorzien. soort management, een gebrek aan -tf n d inzicht. Ook de leeftijd speelt mee. Val* ^Oilmanweg moeten Dat stellen de fracties van PvdA er Die mensen zullen maar moeizaam verdwijnen en bijna alle WD in Leiderdorp. Zij hebben el- LEIDERDORP - Honderden leerlingen van Leiderdorpse basisscholen zullen de komen de dagen, onder begeleiding van oud-verzetsstrijders, de tentoonstelling 'Tekens aan de wand' gaan bekijken. Een ten toonstelling over het nazisme in de jaren '40-'45 en het herle vend fascisme nu, die van 4 tot 16 mei te zien is in de ontvangs thal van het Leiderdorps ge meentehuis (Statendaalder). Organisatoren van deze ver- zetstentoonsteliing zijn de Lei derdorpers C. (Chris) Keijser en J. Tolman van de Stichting Verzet-herdenking Leiderdorp. Ze trachten met name de plaat selijke jeugd te bereiken. Schoolkinderen moeten een beeld krijgen van de oorlogsja ren; het moet hen duidelijk worden welke consequenties racisme en fascisme kunnen hebben, vinden Keijser en Tol man. Vandaar dat zij alle Lei derdorpse scholen een uitnodi ging hebben gegeven om de tentoonstelling onder begelei ding van oud-verzetsmensen te komen zien. Er is een veertigtal verzetsmensen van toen inge schakeld om bij de beelden tekst en uitleg te geven. De tentoonstelling is tot 16 mei te zien op werkdagen, steeds tussen negen en vijf uur. Het materiaal is afkomstig van de Protestantse Stichting Bi bliotheekwezen - Mede-organisator Chris Keijser (uiterst rechts) bekijkt de verzetstentoonstelling i het Leiderdorps ge- (foto Holvast) kaar 'gevonden' waar het aankomt op uitvoering van het verkeerscir culatieplan. Liggen de twee partij en juist op verkeersgebied regel matig met elkaar in de clinch, nu kloppen ze bij burgemeester en wethouders aan met een compro misvoorstel om het verkeersplan toch uit te voeren, zij het in aange paste vorm. Aanleiding voor de WD en PvdA om samen rond de tafel te gaan zitten is het gegeven dat het verkeerscirculatieplan te duur dreigt te worden. Aanvankelijk was er een slordige 350.000 gulden voor uitgetrokken, maar onlangs bleek dat er 180.000 gulden meer nodig is. Dat geld zou onder meer moeten worden gebruikt voor maatregelen die erop gericht zijn het verkeer zoveel mogelijk uit de bebouwde kom te weren en te lei den via wegen als de Persant Snoepweg, de Engelendaal en de provinciale wegen. Zoals het cree- ren van uitvoegstroken op de En gelendaal, de reconstructie van het kruispunt Laan van Ouderzorg/ Van der Valk Boumanweg, de be ruchte 'obstakels' op de Van der Valk Boumanweg en de versmal ling van de Laan van Ouderzorg. Begin vorig jaar heeft de ge meenteraad voor de uitvoering.van het verkeersplan 350.000 gulden beschikbaar gesteld. De benodigde extra 180.000 gulden is nog niet ge reserveerd: onlangs zei de raads commissie financiën 'nee' tegen het voorstel. Men oordeelde dat de raadscommissie verkeerszaken nu eerst maar eens moet gaan uitzoe ken of en hoe er kan worden bezui nigd op het verkeerscirculatieplan. PvdA en WD, samen net goed voor een meerderheid in de ge meenteraad, hebben nu een aantal uitgangspunten opgesteld. Wat de Engelendaal betreft vinden de twee partijen dat er een groene golf moet komen vanaf de Persant Snoepweg tot aan de provinciale weg, met uitzondering van de krui sing met de Rietschans. De geplande uitvoegstroken moeten er niet komen, vinden PvdA en WD. De rijstroken moe ten over de volle lengte worden be stemd voor rechtdoorgaand en links-, dan wel rechtsafslaand ver keer. Fietspaden zouden tweezij dig berijdbaar gemaakt moeten worden. En de Engelendaal zou ten slotte ter hoogte van Winkelhof een pleinachtig karakter moeten krijgen. Opzienbarend in het WD/PvdA- plan is het voorstel om de zo om streden obstakels op de Van der Valk Boumanweg, ter hoogte van de Dijkgravenlaan en bij de Span- jaardsbrug, te verwijderen. Dat ter wijl de PvdA er altijd een voorstan der van is geweest. De WD wilde bij monde van raadslid J. de Waard nogal eens kritische kanttekenin gen bij de obstakels zetten. Om te vermijden dat de Van der Valk Boumanweg daarna toch weer een te gewilde sluiproute wordt waar langzaam verkeer in de verdrukking komt, wordt voorge steld om op de kruising Splinter- laan/Spanjaardsbrug een veile oversteekplaats te creeren. Via be- bording moet het doorgaand ver keer vanaf de Spanjardsbrug via de Zijldijk naar de Engelendaal worden geleid. De aansluiting van de Dijkgravenlaan zou definitief moeten worden afgesloten. En op de kruising met de Laan van Ou derzorg dienen verkeerslichten te komen. Voorts moet worden on derzocht of het fietspad op de Van der Valk Boumanweg aan twee kanten berijdbaar kan worden ge maakt. De raadsleden Molkenboer (PvdA) en De Waard (WD), die het voorstel namens de twee partijen hebben ingediend, verzoeken bur gemeester en wethouders om het te bespreken tijdens de eerstko mende vergadering van de com missie verkeerszaken. Dan zal het plan wel moeten worden doorge licht op de financiële gevolgen. ZOETERWOUDE - Een 21-ja rige automobilist uit Leiden is zondagmorgen vroeg tegen een brugleuning aangebotst op de kruising Burgemeester Smeetsweg/Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. De Leidenaar, die volgens de politie vermoe delijk de macht over het stuur had verloren, raakte eerst de brugleuning waarna de auto tot stilstand kwam bij een boom. De man, die had gedronken, liep zelf geen letsel op. Zijn au to, een VW-Kever, raakte ech ter zwaar beschadigd. De Lei denaar, een dienstplichtig mili tair, werd na een blaastest door de politie overgedragen aan de marechaussee. ifoto Ho: 'Meerburg' wordt derde ZOETERWOUDE - De afdeling jazzgymnastiek van de Zoeter- woudse gymnastiekvereniging 'Meerburg' heeft afgelopen week einde de derde plaats gehaald in de strijd om de nationale kampioen schappen van de NKGB. Zowel de dames (vanaf 16 jaar) als de meisjes werden derde. In totaal deden tien dansgroepen mee Als eersten ein digden respectievelijk Sparta Ven- lo en RSG Roermond met 26 en 21,80 punten. De dames van Meer burg behaalden 23.15 punten. Ove rigens heeft 'Meerburg' een uitno diging op zak om in oktober dit jaar mee te doen aan interantionale wedstrijden in Duitsland. Exhibitionist in Oegstgeest OEGSTGEEST - Bij het tunneltje op de Wassenaarseweg in Oegst geest maakte een exhibitionist af gelopen vrijdag een aantal dames aan het schrikken. Toen de politie ter plaatse kwam, was de man in geen velden of wegen meer te be kennen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11