'De angst kwam meestal later' UIT HET riïl*eïï*y Ook perkplanten te zien op Zomerflora Alphens verzetsman: 'Het heeft niets met heldhaftigheid te maken' PRINCESNA HYACINTA MAANDAG 4 MEI 1987 N. Hemmes (rechts) en P. van Rijsdijk: "Voor het eerst zullen op de tentoonstelling Zomerflora in de Rijnsburgse veiling nu naast zomerbloemenook perkplanten te zien zijn". (foto wim Dijkman) - "Het assortiment perkplanten is de laatste jaren dras tisch uitgebreid. Elk jaar komen er nieuwe soorten bij of krijgen de bekende soorten als de petunia en de gera nium een nieuw kleurtje. Door de uitbreiding van het sortiment is ook de verkoop in zowel binnen- als bui tenland flink gestegen. Vandaar dat we dit jaar voor het eerst op de jaarlijkse zomerflora aandacht zullen beste den aan deze tak van de tuinbouw". Hartje zomer, van 2 tot en met 6 juni, staat de veiling Flora in Rijnsburg weer in het teken van de zomerbloemen. Dan wordt daar de expositie Zomerflora ge houden. Voor het eerst in het in middels zevenjarig bestaan van de expositie, wordt er dit jaar dus een flinke plaats ingeruimd voor de perkplanten. N. Hem mes, vertegenwoordiger van het bestuur van de veiling en P. van Rijsdijk, secretaris van het orga niserende comité, zijn bijzonder te spreken over deze uitbreiding. P. van Rijsdijk: "Het is op uit drukkelijk verzoek van de telers zelf dat we ook de perkplanten bij de tentoonstelling betrekken. Er bestaat namelijk nergens in de wereld een tentoonstelling perkplanten. En dat terwijl het voor vakmensen heel belang rijk is om op de hoogte te blijven i de nieuwste ontwikkelingen. Dat is nu mogelijk op de Zomer flora". Hemmes heeft wel een verkla ring voor de enorme uitbreiding van het aantal geteelde en ver kochte perkplanten: "De tuin is steeds meer een verlengstuk van het huis geworden. Door vakan ties naar verre landen hebben ook de Nederlanders geleerd in de zomermaanden buiten te le- n. Meer aandacht voor de tuin resulteert natuurlijk in een gro ter verbruik van perkplanten". De tentoonstelling Zomerflora is bestemd voor vakmensen en consumenten. De vakmensen a er nieuwe variëteiten, voor consumenten is een bezoek aan de expositie niet alleen een leuk dagje uit, maar bovendien moge lijkheid om ideeën op te doen voor hun eigen tuin. Hoewel ook de consument voordeel heeft van het feit dat dit jaar ook perkplan ten op de tentoonstelling te zien zullen zijn, ziet Hemmes toch vooral het belang hiervan voor de telers. De veilingvertegenwoordiger: "In Rijnsburg en omgeving wor den van oudsher heel veel bol- bloemen getrokken. Aan het eind van het vooijaar zijn de kas sen leeg en moet de tuinder op zoek naar andere mogelijkheden. Er worden hier al heel veel zo merbloemen geteeld, maar een uitbreiding van het bedrijf met perkplanten kan ongetwijfeld voor velen rendabel zijn". De Zomerflora werd tot voor kort in augustus gehouden. Het grootste deel van de zomerbloe men staat dan in bloei, zodat het niet al te moeilijk is een fraaie ex positie in te richten. Perkplanten in augustus tonen is evenwel on mogelijk. Na uitvoerig overleg tussen de telers van zomerbloe men en van perkplanten is beslo ten de tentoonstelling begin juni te houden. Voor beide partijen is dit geen sinecure. De meeste perkplanten zijn namelijk tegen die tijd wel uitgebloeid. "Het is voor de telers echt een uitdaging om ook in die tijd nog met moooie planten voor de dag te komen. Zij zullen daarvoor al hun vakmansschap moeten aan wenden". Het late tijdstip bete kent overigens wèl dat de consu ment dit jaar eigenlijk niets meer aan heeft aan de ideeën die hij op de expositie opdoet. De nieuwe perkplanten moeten immers pas volgend vooijaar de grond in. Hemmes ziet echter dit niet als een probleem: "De kwekers ko men met de nieuwste variëteiten. Ze moeten natuurlijk wèl de gedood. Die haat ben ik nu kwijt, na een proces van jaren. Ik begreep later dat niet alle Duitsers achter Hitier stonden en niet alle Duitsers joden hadden vervolgd. En de be vrijding brécht ook niet zó'n ge- weldigde ommekeer in het recht. Het jaar na de oorlog ben ik waar nemend hoofd geweest van de POD, de politieke opsporings dienst. Ik verhoorde toen mensen. De doodgewone jongens dwong je met wat smoezen en bluf een be kentenis af en stuurde je naar de gevangenis in Scheveningen. Maar als je de hoge Pieten wat vroeg, antwoordden ze dat ze eerst met hun advocaat wilden spreken. Ve len slipten erdoor". "Zolang er nog zoveel mensen naar de dodenherdenking komen, moet die blijven bestaan. Ik ga vanavond zélf niet. Ik zou tranen in m'n ogen krijgen en een man mag niet huilen. Ik herdenk de slachtof fers tóch wel. Ik weet precies wat er met hen is gebeurd. Het gaat om mensen met wie ik aan tafel heb gezeten, overvallen heb gepleegd. Op scholen moet de kinderen op eenvoudige wijze duidelijk worden gemaakt hoe mensen in die jaren hun leven op het spel hebben ge zet, dat mensen met inzet van hun leven voor de vrijheid hebben ge streden. Vertel ze over Hitler, over dictatuur, over democratie. Vertel ze over de mannen en vrouwen in het verzet en vooral over hun mo tieven. Maar vertel geen heldenver halen". Deze 'Princesna Hyacinta' kreeg ii LISSE - Ondanks de wat mindere, weersomstandigheden hebben ve le duizenden mensen het afgelo pen weekeinde genoten van de bloemenmozaieken in Lisse. Er waren dit jaar 66 bloemschilderijen gemaakt, 21 meer dan verleden jaar. Op nagenoeg elke hoek van de straten en in vele tuinen was het geduldwerk van de Lissenaren te bewonderen. J. Suurmond van de organise rende Commissie Bloemenmo- zaiekwedstrijden is dik tevreden over de deelname: "Het bloemen- mozaiek leeft in een dorp als Lisse. Dat blijkt ook wel uit de lange his torie. Al voor de oorlog werkten de inwoners van één straat samen aan het vervaardigen van een bloem- mozaïek. Na de oorlog verwaterde de traditie een beetje maar sinds een jaar of 15 is iedereen weer laai end enthousiast". de ereklasse een tweede prijs. (foto Holvast) Er komt, zo vertelt Suurmond, nogal wat bij kijken voordat een bloemmozalek aan het publiek kan worden tentoongesteld. Als eerste moet er worden gezorgd voor vol doende hyacinten. In de 66 kunst werken, die overigens ook vandaag nog te bezichtigen zijn, zijn maar liefst 1568 curvers (mandjes) hya cintennagels verwerkt. "Door de prima medewerking van de hyacintenkwekers uit Lisse en omstreken is het geen probleem om aan voldoende bloemen te ko men. Zij zijn bereid bij het koppen van de bollen de bloemen niet zo maar op de zogenaamde porrie- hoop te gooien, maar netjes in manden .te leggen. Die enorme hoeveelheid bloemen wordt ver volgens door de commissieleden opgehaald en verdeeld onder de mozaïekmakers". Bloemenmozaieken in Lisse vernield LISSE - Vandalen hebben enkele bloemenmozaieken voor de Don Boscoschool in Lisse, waaraan vele uren werk waren besteed en die met veel toewijding waren ge maakt, vernield. Ook een bloemenmozaïek bij een woning aan de Heëreweg in Lisse werd kapot gemaakt. Gestolen autoradio snel ingebouwd KATWIJK - Dank zij een tip van een oplettende voorbijganger heeft de Katwijkse politie een 27-jarige Amsterdammer en zijn 20-jarige vriendin uit die plaats aangehou den die uit een geparkêerde auto op de Strandweg in Katwijk een ra dio hadden gestolen. De politie had binnen de tien mi nuten de autokrakers in de kraag gevat. Het duo bleek tot verbazing van de politie de gestolen radio al in de eigen auto te hebben inge bouwd. "Politiekorpsen in de bollen streek hebben ook belangstelling voor de twee getoond", aldus een woordvoerder van de politie. MAANDAG Leiden Marekerk - Dodenherdenking, 19 uur; aansluitend om 19.45 uur, stille tocht. Lakcinema - films-'Het fort van Dou- ram, een legende', 20.15 uur; 'Himatsu- ri'. 22 uur. Oegstgeest Monument Bos van Wijckerslooth - her denkingsbijeenkomst, 19.45 uur. Warmond Monument nabij gemeentehuis - Heren weg, dodenherdenking, 20 uur. Voorschoten Monument Kon. Julianalaan - herden kingsbijeenkomst, 20 uur, vertrek vanaf gemeentehuis om 19.30 uur. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk, dorp - dodenherden king, 19 uur, daarna stille tocht naar ge meentehuis vanaf 19.40 uur. Gedenksteen - kranslegging, 20 uur, ge volgd door koffie op het gemeentehuis. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk - Hoofdstraat, herden kingsbijeenkomst, 19 uur. Hoofdstraat - vertrek stille tocht naar aula begraafplaats, Hoogmadeseweg, 19.30 uur. Aula begraafplaats - Hoogmadeseweg, herdenkingsbijeenkomst en kransleg ging, 20 uur. Wassenaar Schouwweg ter hoogte van Nachtegaal laan - formeren stoet richting oorlogs monument, tussen 19.30-19.45 uur, om 20 uur herdenkingsplechtigheid. DINSDAG Leiden 't Parlement - Nieuwstraat 45, start be- vrijdingstocht, 9-15 uur. De Bakkerij - Oude Rijn 44c, Raad van Kerken Leiden en Vluchtelingenwerk Leiden/Oegstgeest organiseert discus sie het vluchtelingenbeleid, 20 uur. Stadsgehoorzaal - bevrijdingsbal '87,18 Oegstgeest Kempenaerstraat - jaarmarkt, vanaf 10 uur, met play-back show, 10-12 uur en optreden Peter Douglas om 18.30 uur. Lange Voort - kunstmarkt, vanaf 10 uur. Warmond Pleintje by de pomp - Dorpsstraat, start fotopuzzeltocht, 11-12 uur. De Baan - Hosconcert muziekvereni ging St. Matthias, 20 uur. Voorschoten Voorstraat - Jeu de Bouleswedstriid, he le dag. Clubhuis Avanti - Raadhuislaan, start 35 km. lange fietstocht, starten tussen 11- 11.30 uur. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk, dorp - bevrijdingscon cert m.m.v. De Rijntamboers, de Zoeter- woudse Mandolinevereniging en de St. Jans's Fanfare, 20 uur. Lelijk eendje nog lelijker na uitwijken voor echte eendjes ALPHEN AAN DEN RIJN - Er bleef zaterdagmorgen niet veel over van een zogenaamd lelijk eendje. Een 27-jarige bestuur ster uit Reeuwijk zag nabij de spoorwegovergang op de Bos- koopseweg in Alphen plotse ling twee eenden, die op hun dooie eentje de weg oversta ken. Om het leven van de beest jes te sparen trapte de vrouw hard op de rem. De eenden ontsnapten zo aan een wisse dood, maar de lelijke eend raakte in een slip. Het voertuig klapte aan de andere kant van de weg tegen de vang rail. De bestuurster bleef onge deerd, de auto raakte zwaar be schadigd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vreemden hoeven niet te weten wie hij is. Zijn naam wordt daarom niet genoemd. Hij is geen held en voelde zich dat ook niet, ruim veertig jaar geleden ten tijde van de Duitse bezetting. "We waren verzetsmènnen, geen verzetshelden", stelt de 77-jarige Alphenaar, na zich eerst te hebben gelegitimeerd met een lidmaatschapsbewijs van de LKP, de Landelijke Knokploegen, en met een document dat aangeeft dat hij sinds de oprichting officier was bij de Binnenlandse Strijdkrachten. "Veel mensen van mijn leeftijd zeggen in het verzette hebben gezeten. Ik vraag dan altijd of ze dat kunnen aantonen. Velen verheffen zich daar namelijk ten onrechte mee, omdat het heldhaftig staat als je zegt dat je in het verzet hebt gezeten". door Gerard Haverkamp Hij weet wel beter, al heeft de ge- pensioneerd gemeenteambtenaar het altijd - de laatste jaren uitge zonderd - prachtig gevonden om over z'n verzetsdaden te praten. Bij voorbeeld over de eerste dropping waar hij bij was, met de opdracht 'naar bewind van zaken te hande len'. En in uiterste nood naar de stengun te grijpen... In diepe duisternis lukte het de beginneling echter niet zijn wapen in elkaar te zetten. "En dan staat daar geen held, dan staat daar ge woon een jongen met grote moei lijkheden. Een andere keer waren we een container kwijt. Terwijl ik in m'n eentje het donker stuk wei land afzocht, hoorde ik geluid. Ik zag iets blinken en dacht dat het een Feldgendarme was, met zo'n stuk blik voor z'n borst. Op die mo menten realiseer je je niets meer. Ik trok m'n pistool, zou schieten maar zag op het allerlaatste mo ment dat het een koe was, met een witte bef'. "De angst kwam meestal later, heb ik bij mezelf vaak gemerkt. Als je dan in zo'n weiland staat met ge trokken pistool, heeft dat niets met heldhaftigheid te maken. Meer met je karakter en met het feit dat je in zulke situaties toch de tegenwoor digheid van geest bezit". Verbaasd "Ik zou vandaag niet meer dur ven wat ik toen heb gedaan. Daar verbaas ik me nog steeds over. Ik had een vrouw en een kind. Waar schijnlijk was ik op een geschikte leeftijd om iets krachtdadigs te kunnen ondernemen". Tijd om daarover na te denken werd door geen enkele verzetsstrij der genomen. Het gebeurde ge woon. Kort na zijn trouwen begon het in dit geval met de weigering Bevrijdingsdag. Verzetsstrijders marcheren door het centrum van Alphen. de radio, het koper, tin, lood en an dere zaken in te leveren. Een tin nen servies dat nu nog bij hem in de kamer staat, verdween destijds ook onder de grond. "Daarmee ver richt je verzetsdaden, maar het be tekent niet dat je in het verzet zit", aldus de verzetsman. "Ik was de oudste van veertien kinderen. Een jongere broer was bij me in de kost en bezocht in Al phen de HBS. In de weekends ging hij naar huis. Na zo'n reis vertelde hij me Leen Valstar te hebben ont moet, een oude vriend van me uit m'n geboorteplaats. Ik had het idee dat Valstar moest onderduiken en vroeg m'n broer hem eens mee te nemen. Op den duur kwam hij re gelmatig langs en bleef hij slapen. Al die tijd wist ik niet beter dan dat hij onderduiker was. Maar toen hij m'n vrouw op een gegeven mo ment een boterbon wilde geven, zaten in zijn tas tientallen vellen met boterbonnen. Bleek hij een dag eerder in Hazerswoude een overval te hebben gepleegd en dat hij hoofd was van de KP in West- Nederland". Onder de schuilnaam 'Bertus' vertolkte Valstar ook in de Rijn streek een leidende rol in het ver zet. Hij dirigeerde onder meer de overval op het raadhuis in Alphen (18 januari 1944), nauwkeurig op gezet met de verzetsman die in dit verhaal aan het woord is. Eind 1944 werd Valstar gearresteerd en in Vught gefusilleerd. "Meerdere van mijn strijdmakkers zijn gefusil leerd. Ik denk aan Pieter Doelman en zijn vader. De Pieter Doelman- straat in Alphen is voor mij een blijvend gedenkteken". Maatje "Ik vroeg Valstar hand- en span diensten te mogen verrichten", gaat het relaas verder. "Dat wilde hij graag, omdat ik op het raadhuis werkte en dus bij allerlei stempels kon en toegang had tot de bevol kingsadministratie. Na verloop van tijd verschafte hij me buitge maakte blanco persoonsbewijzen". "Ik mocht aanvankelijk niet mee bij droppings en overvallen, later wel. Eerst hadden we nog burge- (foto Lux) meester Colijn, die wel vermoedde dat ik in het verzet zat, maar dat heb ik altijd ontkend omdat hij te vreesachtig was tegenover de be zetters. Aan het einde van de oor log kregen we burgemeester Zuy- dervliet, een NSB'er. Niemand op het gemeentehuis, waar praktisch alle ambtenaren anti-nazi waren, die hem groette. Maar van het ver zet kreeg ik opdracht maatje met hem te worden. Hij wist niet wat hij hoorde toen ik hem voor het eerst 'goedemorgen' wenste. Hij zei: "U bent geen NSB'er en toch groet u mij, maar wat heeft u tegen het nationaal-socialisme?" Ik ant woordde dat ik tegen de jodenver volging was en dat mijn vader we gens hulp aan onderduikers gevan gen zat. Hij is aan de gevolgen daarvan overleden. Hij vroeg of ik toch met hem wilde samenwerken in het belang van de gemeente Al phen. Nou, daar hoefde ik niets op tegen te hebben". De 'vriendschap' met Zuyder- vliet rendeerde spoedig. "Er waren veel werklozen. Ik zei tegen de bur gemeester dat ik overdag niet meer klaar kwam met m'n werk en dat ik 's avonds wilde overwerken. Nie mand mocht na acht uur over straat, maar ik kreeg toen een pa piertje met het stempel en de hand tekening van de Ortskommandant om in het donker wèl buiten te mo gen zijn. Bij een dropping of over val kon ik dan voorop op de fiets. Wanneer ik afstapte, zou de groep achter mij weten dat er onraad was. Het is gelukkig nooit gebeurd. Zélf heb ik verder veel plezier van die ontheffing gehad". "Ik ben nooit gesnapt omdat ik altijd bijzonder voorzichtig was. Moest ik voor het verzet een enve lop wegbrengen, dan reed ik er thuis eerst met m'n fiets overheen. Zou ik dan worden aangehouden, kon ik altijd zeggen dat ik de enve lop onderweg had gevonden, dat ik er zelfs nog overheen was gefietst. Sommigen van m'n kornuiten wa ren helaas wel eens wat erg roeke loos". Haat "Iedereen had zo zijn eigen mo tief om in het verzet te gaan. Mijn grootste reden was de haat tegen de nazi's. Zij hebben mijn vadër kans krijgen hiervan voldoende te produceren. Daarvoor kunnen ze dat extra jaar gebruiken". Ook de telers van zomerbloe men wordt het niet gemakkelijk gemaakt. In tegenstelling tot de perkplanttelers, is begin juni voor zomerbloemtelers aan de vroege kant. P. van Rijsdijk: "De .laatste jaren is bij de teelt van zo merbloemen juist het vervroe gen en verlaten belangrijk ge worden. Voor kwekers kan het heel aantrekkelijk zijn iets vroe ger met een produkt te komen. Hartje zomer zijn immers veel mensen op vakantie. Door de tentoonstelling zo vroeg te hou den kunnen de telers zich van hun beste kant laten zien". De expositie is traditiegetrouw ontworpen door de Noord wij ker- houter Leo Strenger. Hoofdar rangeur is Herman van den Berg. Niet zonder trots vertelt Hem mes dat de oppervlakte van de tentoonstelling met de komst van de perkplanten is verdub beld. Zomerflora 1987 wordt ge houden in de spikplinternieuwe importhal die een vloeropper vlakte van 2500 vierkante meter heeft. De veiling Flora investeert het nodige geld in de expositie. Voor veilingvertegenwoordiger Hem mes is dit niet zo verwonderlijk. Hemmes: "De veiling heeft een fikse omzet aan perkplanten en zomerbloemen. Verleden jaar gingen er 122 miljoen zomerbloe men met een gezamenlijke waar de van 30 miljoen gulden over de klok. Aan perkplanten zetten we in 1986 voor 3,2 miljoen gulden om. In vergelijking met het daar aan voorafgaande jaar betekende dit een stijging van meer dan 11 procent. Die handel zit dus flink in de lift". Zomerbloemen zijn er in vele soorten en maten. Volgens Van Rijsdijk zijn delphinium, mar griet, violier en monnikskap wel de bekendste vertegenwoordi gers van deze gewasgroep. Op de Zomerflora zullen evenwel meer dan 130 soorten te bewonderen zijn. Er is, zo vertelt Van Rijsdijk, door veredelaars en telers van zo merbloemen de afgelopen jaren veel aandacht geschonken aan de verbetering van de houdbaar heid van zomerbloeiers. Zo wor den er tegenwoordig rassen ge teeld die van nature een langer vaasleven hebben en krijgen de zomerbloemen al op de kwekerij een behandeling met houdbaar heidsmiddelen. Al met al is het vandaag-d-dag gemakkelijk mo gelijk een dag of tien van een bos zomerbloemen te genieten. Net als bij andere bloemsoor ten is ook bij zomerbloemen en perkplanten het koopgedrag van Nederlanders wezenlijk verschil lend van dat van de inwoners van de ons omringende landen. Hemmes vertelt dat de Engelsen wat bloemen betreft echte 'gele genheidskopers' zijn. Alleen bij bijzondere gebeurtenissen wordt een bos bloemen aangeschaft. Dat geldt niet alleen voor de bos chrysanten in de herfst, maar net zo goed voor een gemengd zo- merboeket. Hemmes: "De Engelsen zijn daarentegen wèl bereid het no dig geld te spenderen aan perk planten. Datzelfde geldt voor Duitsers, Oostenrijkers en Zwit sers. Toch zullen er naar die lan den nooit zo heel veel perkplan ten worden geëxporteerd. De Duitse tuinders bijvoorbeeld we ten geraniums te telen waaraan die van ons nauwelijks kunnen tippen". Hemmes en Van Rijsdijk ver heugen zich duidelijk op de ko mende bloemententoonstelling. Vorig jaar kwamen maar liefst 16.000 bezoekers naar de Rijns burgse veilinghal. Hemmes ver wacht dit jaar tenmnste een ge lijk bezoekersaantal. De veiling man: "De vakman komt om zich op de hoogte te stellen van de nieuwste ontwikkelingen op be drijfsniveau. De consument komt ideeën opdoen voor zijn ei gen tuin. Dan is er ook nog een hele grote groep mensen, vooral bejaarden, die graag bloemen en planten zien. Al met al ben ik er zeker van dat het de eerste week van juni ongelooflijk druk zal zijn". MONICA WESSELING

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10