Hoop op spoedige opheffing sancties Dollar brengt beurzen in rep en roer 'Een ramp voor regionale bladen' kivesteringspremie moet uittocht bedrijven voorkomen Flevoland per trein bereikbaar Brazilië devalueert de cruzade Massa-ontslag bij Iberia Sterke groei van handel met Zweden ZATERDAG 2 MEI 1987 PAGINA 7 Reagan wacht op nadere analyse houding Japan WASHINGTON (GPD) - De dollar is ver genoeg gedaald ten opzichte van de Japanse yen. Verdere daling zou contraproduktief zijn, zo staat in een gezamenlijke verklaring die de Japanse premier Nakasone en president Reagan gisteren hebben uitgegeven. DEN HAAG - Om de saaie parkeermeters wat op te vrolijken is men in de gemeente Den Haag begonnen met een proef waarbij de meters worden voorzien van een afbeelding. Kunstenaar Martin Helm schilderde dit kie zelsteeneffect op een parkeermeter aan de statige Lange Voorhout. Van de gemeente Den Haag mogen er best meer van dergelijke kunstwerken wor den aangebracht zolang de kosten maar worden gedragen door sponsors. Overigens is het de vraag of automobilisten in Den Haag veel vrolijker worden van de meters omdat zij er binnenkort meer geld in zullen moeten stoppen omdat de gemeente de parkeertarieven gaat verhogen. (Foto gpdi De verklaring kwam na drie dagen van besprekingen tussen de twee leiders, besprekingen die vooral zijn gegaan over de steeds ernsti ger wordende handelsproblemen tussen Japan en de Verenigde Sta ten. Nakasone heeft bij zijn bezoek zeker niet alles gekregen dat hij Dollar zakt ondanks goede nieuws AMSTERDAM (ANP/UCN) - De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de Europe se wisselmarkten gedaald. In Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 2,0175 gulden tegen 2,0310 gul den op woensdag. Later daalde de dollar nog iets verder en no teerde een slotkoers van 2,0100 gulden. De Nederlandse ban ken hebben hun advieskoersen met twee cent verlaagd tot 1,96 gulden bij aankoop van dollars en 2,08 gulden bij verkoop. De koersdaling van de dollar is enigszins verrassend, aange zien twee berichten de dollar koers eigenlijk een duw in de rug hadden moeten geven. Zo kondigde premier Nakasone van Japan tijdens zijn bezoek aan de VS aan om binnenkort de rente op kortlopende lenin gen te verlagen. Bovendien liet Paul Volcker, de machtige pre sident van het stelsel van cen trale banken in de VS, door schemeren dat hij de afgelopen tijd de geldmarkt iets heeft ver- krapt en daarmee een geringe stijging van de rentetarieven heeft toegestaan. Gisteren maakte een aantal Amerikaan se banken bekend hun „prime rate", het rentetarief dat zij hanteren voor hun meest kre dietwaardige cliënten, te verho gen van 7,75 tot acht procent- Geldhandelaren schreven de koersdaling toe aan technische factoren en geruchten. STOCKHOLM/LONDEN (ANP/RTR) - Vijf grote zink- producenten in Europa gaan onder druk van de overcapaci teit studeren op de mogelijkhe den voor gecoördineerde ver mindering van de produktie en de afzet om de prijzen te stabili seren, zo blijkt uit een donder dag uitgegeven verklaring. Een tweetal andere producenten, waaronder Shell-dochter Billi ton, zal zich volgens zegslieden in de industrietak mogelijk bij het initiatief aansluiten. Billi- ton was gisteren niet bereik baar voor commentaar. De vijf, die goed zijn voor veertig procent van de Westeu- ropese produktie en 25 procent van de wereldproduktie, zijn de Zweedse Boliden, Outokumpu uit Finland, de Franse Penna- roya, de Westduitse Preussag Kort Zakelijk Ledenwinst De vakcentrale FNV lijkt defini tief uit het dal van jarenlang leden verlies te zijn gekropen. In het eer ste kwartaal van dit jaar kon de vakcentrale per saldo 5.000 leden bijschrijven, terwijl ze in dezelfde periode van het vorig jaar nog 500 leden kwijtraakte. De winst is vooral te vinden bij de ambtena renbond AbvaKabo, waar 3.200 nieuwe leden werden ingeschre ven. Thans telt de grootste FNV- bond 246.000 aangeslotenen. Sowjet-Unie In de Sowjet-Unie is gisteren een nieuwe wet van kracht geworden, die een beperkte liberalisatie van de economie mogelijk maakt. De wet is onderdeel van het program ma van partijleider Gorbatsjov om de inefficiënte Sowjet-economie te hervormen. De nieuwe wet op per soonlijke arbeid bepaalt dat men sen in hun vrije tijd ook voor zich zelf mogen werken, op voorwaarde dat zij dit bij de plaatselijke autori teiten melden, belasting over het hieruit verkregen inkomen betalen en geen anderen in dienst nemen. Wegenwacht De ANWB heeft moeit om aan Wegenwachters te komen. De au tomonteurs die deze bond zoekt, lijken in Nederland dun gezaaid. Al geruime tijd bestaan er bij de ANWB 20 vacatures voor gediplo meerde automonteurs in de regio Amsterdam en Rotterdam door Henk Dam wilde hebben. Zo weigerde Reagan in te gaan op het verzoek van de Japanse premier om al direct een eind te maken aan de hoge invoer rechten op Japanse produkten als kleuren-tv's en personal compu ters. Reagan legde deze hoge invoer rechten enkele weken geleden op als straf, omdat Japan zich volgens de Amerikanen niet houdt aan een handelsovereenkomst op het ge bied van computerchips, en de VS oneerlijke concurrentie zou aan doen. De Amerikaanse president gaf Nakasone gisteren enige hoop op een weliswaar niet onmiddellijke maar dan toch in ieder geval spoe dige beëindiging van de sancties. Hij zei dat over twee weken de ge gevens over Japan's houding inza ke de handel in chips nog eens be keken zullen worden. Mocht dan blijken, dat het land zich alsnog aan de overeenkomst is gaan houden, dan zullen de invoer- ALMELO (ANP) - De handel tus sen Nederland en Zweden is tus sen 1981 en 1986 belangrijk ge groeid. De export van Zweden naar Nederland ging jaarlijks met gemiddeld twaalf procent omhoog en de uitvoer van Nederland naar Zweden steeg met ongeveer elf procent per jaar. In 1986 was de waarde van de Zweedse export naar Nederland vier miljard gul den en de import vanuit Nederland iets meer dan drie miljard gulden. Dit heeft H. Danelius, ambassa deur van Zweden in Nederland, vrijdag in Almelo bekend gemaakt bij de officiële opening van de Ne derlandse vestiging van het Zweedse bedrijf Flexoprint. Deze onderneming is gespecialiseerd in Zinkproducenten studeren op samenwerking en Vieille Montagne uit België. Verwacht wordt dat Billiton en Australian Mining and Smel ting (AM&S) ook bij het over leg worden betrokken. Billiton is samen met AM&S eigenaar van de zinkproducent Budelco in Budel. Opvallende afwezige in het gezelschap is de Westduitse on derneming Metallgesellschaft. Dit bedrijf is onlangs banden aangegaan met de Canadese Cominco en MIM Holdings uit Australië, twee van de grootste Voor enkele zeer belangrijke ef fectenbeurzen begon deze week bijzonder alarmerend. Vooral Tokio en New York bevonden zich in een soort paniektoestand die zich wat eerstgenoemde be trof vooral uitte op de aandelen markt en wat New York aanging op de obligatie- en rentemarkt. Inzet was opnieuw de dollar die afgelopen weekeinde in Amster dam tot rond twee gulden was af gegleden en maandag in Tokio bodemloos dreigde weg te zak ken. De waarde bereikte daar het nieuwe na-oorlogse dieptepunt van 135 yen en dit trok in New York in paniek de obligatie- markt omlaag en de rentemarkt omhoog. door C. Wagenaar Ook op de goud- en zilver markt ontstonden vele wilde toe standen met scherp oplopende prijzen. Alom werd gevreesd voor een nieuwe dollarcrisis die met de handelsoorlog tussen Amerika en Japan als spil tot een financiële wereldcrisis zou kun nen leiden. Tokio liet de grootste koersval uit de geschiedenis zien met bij na 5 procent lagere aandelen- koeisen en sleepte daarmee ook de meeste Europese beurzen, waaronder Frankfurt en Amster dam, mee. De algemene index rechten ongedaan kunnen worden gemaakt, zo beloofde Reagan. De twee leiders zeiden in hun slotverklaring het met elkaar er over eens te zijn. dat er dringend iets moet worden gedaan aan de scheefgetrokken handelsverhou ding tussen de twee landen, die aan Amerikaanse kant een tekort van 58 miljard dollar toont. Reagan beloofde van zijn kant iets te zullen doen aan het enorme Amerikaanse begrotingstekort, terwijl Nakasone toezegde dat Ja pan de eigen economie zal stimule ren teneinde daarmee de vraag ook naar buitenlandse goederen te be vorderen. Bovendien, aldus Nakasone, zal Japan zijn markt meer voor buiten landse produkten openen. Bij wij ze van voorproefje heeft hij Reagan gezegd, dat Japan voor 1 miljard dollar aan onder meer supercom puters en vliegtuigen in Amerika zal bestellen. Reagan zegde Nakasone van zijn kant toe, dat hij de protectionisti sche wetsvoorstellen die de afgelo pen week door het Huis van Af gevaardigden zijn aangenomen, ze ker met zijn veto zal treffen. de produktie van exclusief ge schenkpapier. In de Nederlandse fabriek wordt produceerd voor de EEG-markt. Die biedt volgens di recteur M. Kemper van Flexoprint goede mogelijkheden voor zijn bc drijf. In de afgelopen decennia is het aantal Zweedse ondernemingen met een Nederlandse vestiging fors gestegen. Ook nadat Zweden en de EG in 1972 een vrijhandels verdrag sloten vestigden zich Zweedse bedrijven in ons land. Op dit moment zijn 200 bedrijven uit Zweden door dochterondernemin gen in Nederland vertegenwoor digd. Het gaat hierbij zowel om grote, middelgrote als kleine fir- mijnbouwondernemingen ter wereld. Een woordvoerder van Boli den zei donderdag dat de over capaciteit in Europa de afgelo pen twee tot drie jaar heeft ge leid tot een daling van de zink- prijzen. De overcapaciteit komt volgens hem overeen met de produktie van één smelterij. De woordvoerder verklaarde dat het niet de bedoeling is een kar tel te vormen. Over een eventu eel akkoord zal overleg worden gepleegd met de Europese Ge meenschap om ervoor te zor gen dat geen EG-bepalingen worden overtreden, zo zei hij. Zink wordt voornamelijk ge bruikt ter voorkoming van cor rosie van staal. De belangrijk ste toepassingsgebieden zijn de automobielindustrie en de bouw. liet maandag in Amsterdam zes punten vallen en in' Frankfurt kwam de daling op 4,5 procent. Gelukkig kon ook ditmaal een echte crisis worden voorkomen. Washington herhaalde de opmer king van minister Baker van vo rige week waarin hij vertelde geen belang meer te hebben bij nog lagere dollarwaarden en de waarde van zijn munt in de na bije toekomst sterk gestabili seerd zag. Dit verhoogde de geza menlijke inspanningen van tal rijke centrale banken met uitge breide steunoperaties op de valu tamarkten in te grijpen en het zichtbare effect bleef niet uit. De dollar begon zich te herstellen. In Tokio tot 140 yen en in Am sterdam tot 2,03 gulden. De Amerikaanse obligatie- markt liep fors op en de goud- en zilvermarkt zakten uiterst scherp in. De hoop dat het bezoek, dat de Japanse premier Nakasone deze week aan Amerika brengt, ruimte schept voor een oplossing van het handelsconflict tussen beide landen groeit. Dit laatste hield voor de rest van de week de koersontwikkeling op vele effec tenbeurzen in zijn greep. Daar om was er in feite geen sprake van een krachtig herstel maar overheerste de houding van af wachten en onzekerheid. Ook de Amsterdamse effecten beurs, die opnieuw met een ge broken week te maken had, kon zijn haussekrachten niet hervin UTRECHT (ANP) - Vanaf 31 mei is Flevoland, Nederlands jongste provincie, per trein bereikbaar. Met ingang van de zomerdienst ne men de Nederlandse Spoorwegen een deel van de Flevolijn in ge bruik, waardoor een rechtstreekse treinverbinding ontstaat tussen Amsterdam en Almere. Almere krijgt naast een hoofdstation twee kleinere stations (Almere Muziek wijk en Almere Buiten). De rit Al mere CS-Amsterdam CS gaat 25 minuten duren. Volgend jaar wordt de Flevolijn doorgetrokken tot Lelystad. Op het oude land komen er eind mei vier nieuwe stations bij. Amersfoort krijgt een tweede sta tion in de wijk Schothorst. Dat ligt op de lijn Amersfoort-Zwolle. Alle stoptreinen, twee per uur in beide AMSTERDAM (GPD) - „Als het derde televisienet een commercieel net zou worden, valt te verwachten dat slechts enkele grote zendgemachtigden samen met enkele grote uitgevers aan de moordende concur rentiestrijd kunnen deelne men die dan zal volgen. Zeker is dat bij een dergelijke ont wikkeling een groot deel van de re gionale dagbladen en de vele voor al verliesgevende dagbladtitels uit de boot zullen vallen". Dat zei drs. J. A. M. van Tienen, voorzitter van de directie van het uitgeverscon cern Audet (totale dagbladoplage 450.900) gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Audet neemt, samen met de in de Nederlandse Dagblad Pers den. Dinsdag trad hier wel een zeker herstel in. Maar toen woensdag de handel sloot stond het algemeen beursgemiddelde drie punten lager dan eind vorige week en de lokale industrie zelfs vijf punten. Alleen de Londense effecten beurs bleef de ene triomf na de andere vieren. Het vorig jaar door de dollar sterk omlaag ge trokken Britse pond blijkt de En gelse economie een krachtige impuls te hebben gegeven. De Britse concurrentiepositie op de wereldmarkten is toegenomen, de economische groei is versneld en werkloosheid neemt af. Dit bracht Engeland er deze week zelfs toe een renteverlaging door te voeren van een half procent, want het land wil de huidige waarde van het pond sterling graag handhaven. Desondanks bleef de Britse munt toch licht stijgen. Onze beurs heeft het daarente gen veel moeilijker. In het koor van de pessimistische stemmen over onze economische vooruit zichten mengde zich deze week ook de president van de Neder- landsche Bank, dr. Duisenberg, die het volgens velen wel heel erg bont maakte. Maar de sombe re visie van de president veroor zaakte toch een gedrukte stem ming op het Damrak waar woensdag in een lauwe stem ming werd gesloten. richtingen, zullen er stoppen. NS heeft het stationnetje van Huls horst, ten noorden van Harderwijk, laten vervallen om ruimte te ma ken voor dit nieuwe station. In Hulshorst stapten dagelijks zo'n honderd mensen in en uit. Op sta tion Schothorst verwacht het spoorbedrijf dagelijks 2.000 reizi gers. Aan de spoorlijn Den Bosch-Nij- (NDP) verenigde dagbladuitge vers, krachtig stelling tegen de door minister Brinkman geopper de mogelijkheid van een commer cieel derde net. Van Tienen noem de dat een ondermijning van de zo juist in de Mediawet zo moeizaam bereikte situatie. „Als de omroepfi- nanciën dan zo nodig moeten wor den aangevuld met meer opbreng sten uit reclame, die voor het grootste deel ten koste gaan van de gedrukte media, laat dat dan liever gebeuren via het wettelijk aange paste STER-model", aldus de di rectievoorzitter van Audet. De nieuwe Mediawet, die begin 1988 in werking treedt, regelt in ar tikel 133 de wijze waarop de ge drukte media delen in de meerop brengst van de STER als gevolg van de uitbreiding van de zendtijd in 1987 en volgende jaren. Die rege ling verdient, aldus Van Tienen, geen schoonheidsprijs, maar er valt mee te leven. Daarom was de Er waren ook nogal emotionele toestanden ontstaan door de vol komen onverwachte grote emis sie van het Philips-concern waar door bijna 10 procent meer aan delen in omloop zullen komen. De vergulde pil van ruim 40 pro cent meer winst in het eerste kwartaal bleek niet voldoende om de koers van het aandeel van een vrij scherpe reactie te weer houden. Dat was ook het geval in Am sterdam. De meeste hoofdfond sen bleven dicht bij huis, maar vele lokafe aandelen moesten sterk inleveren. Rond 10 procent lager kwamen Giessen-De Noord en AOT te staan. Vijf pret eerste kwartaal sprake was van een nog altijd stijgend tekort. De Europese optiebeurs had weer met een korte werkweek te maken, want na vier dagen han del werd de periode afgesloten. De gemiddelde dagomzet kwam op 45.000 contractij onze grootste handelspartner, de Duitse Bondsrepubliek, goed gaan. Be kend werd deze week dat het overschot op de Duitse handels balans in maart met 19 procent is gestegen en dat het eerste kwar taal van 1987 een record over schot heeft voortgebracht van 28 miljard marken wat 24 procent meer is dan vorig jaar in het eer ste kwartaal. Overigens wel heel wat beter dan in ons land waar juist sprake DEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Limburg komen binnenkort ook in aanmerking voor een subsidie op grond van de investeringspremie regeling (IPR) als die investering tenminste 75 arbeidsplaatsen schept. Minister De Korte van eco nomische zaken heeft dat gisteren in een brief aan de Tweede Kamer duidelijk gemaakt. Hiermee ver dwijnt volgens hem het subsidie nadeel ten opzichte van het buiten land, waardoor de vlucht van be drijven vanuit Limburg naar met name België kan worden voorko- De minister voert hiermee een nieuwe norm in om de IPR-subsi- die te kunnen krijgen, nadat er in de Tweede Kamer en daarbuiten breed verzet was ontstaan tegen de afslanking van de regeling. Die af slanking was volgens De Korte no dig gezien de overschrijdingen van het IPR-budget in 1984 en 1985. Met name de voorwaarde dat be drijven bij uitbreidingsinvesterin gen alleen voor de subsidie in aan merking komen als minimaal 20 procent van de uitbreiding binnen een straal van 10 kilometer ten op zichte van de concernactiviteiten wordt gedaan, zette kwaad bloed omdat dit tot vlucht van bedrijven naar België zou leiden. De minister laat deze voorwaarde thans niet ge heel los, maar stelt dat bedrijven de subsidie ook kunnen krijgen als zij voldoen aan de voorwaarde van het scheppen van tenminste 75 ar beidsplaatsen. Om niet in nieuwe overschrijdin- megen komt het station Den Bosch Oost, waar elk half uur treinen in beide richtingen stoppen. Ten zuiden van het centraal station in Maastricht, aan de spoorlijn naar Luik, komt het nieuwe station Maastricht Randwyck. De stoptrei nen uit Roermond (een per uur) en Heerlen (twee per uur) zullen naar dit nieuwe station doorrijden, ter wijl de intercitytrein Maastricht- Brussel er eens per uur zal stop pen. In het Drentse Dalen tenslotte wordt ook een nieuw station in ge bruik genomen. Deze nieuwe halte is het resultaat van een initiatief van de burgemeester van Dalen. De stoptreinen Zwolle-Emmen zullen er eenmaal per uur stoppen. NS verwacht in Dalen dagelijks 250 in- en uitstappers. verbazing bij Audet en andere krantenuitgevers groot toen minis ter Brinkman in zijn toelichting op de Mediawet in de Eerste Kamer sprak over een „intermezzo" en vervolgens het perspectief naar een commercieel derde net open de. Audet is een van de uitgevers van grote regionale kranten. Die zijn, bij een oplage van 100.000 en meer, wat hun advertentie-inkom- BEI JRS W E E K ïs van een scherpe teruggang. En in feite een ramp voor de we reldeconomie. Want ook Japan heeft dit jaar tot dusver een krachtige stijging op zijn han delsbalans kunnen constateren. Nu ook Groot-Brittannië zich bij' de kring van de landen met han delsoverschotten heeft kunnen voegen, moet worden gevreesd dat dit alles in toenemende mate ten koste gaat van de Verenigde Staten waar inderdaad in het eer ste kwartaal sprake was van een nog altijd stijgend tekort. De Europese optiebeurs had weer met een korte werkweek te maken, want na vier dagen han del werd de periode afgesloten. De gemiddelde dagomzet kwam op 45.000 contracten tegen 40.800 vorige keer. Opmerkelijk was de enorme omzet in goudopties met blijvend sterke klemtoon op de calls. Op sommige dagen over troffen de goudopties die van de aandelen. Daar schoot nu en dan Philips sterk uit, gevolgd door Koninklijke Olie en Akzo. gen van het IPR-budget te verval len zal de bewindsman elders in de regeling gaan besparen. Hij noemt daarvoor een reeks van mogelijk heden, maar hij wil nog met de pro vincies overleggen alvorens beslui ten te nemen. De Korte schrijft verder dat het tekort van 1,8 miljoen gulden dat bij de IPR-regeÜng in Drenthe is ontstaan in 1985 is ontstaan. Met Drenthe is hij overeengekomen dat de provincie een kwaart en het mi nisterie van economische zaken driekwart van dat bedrag voor zijn rekening zal nemen. BRASILIA (RTR/ANP) - De Brazi liaanse regering heeft de cruzado gedevalueerd en is van plan de no dige bezuinigingsmaatregelen te nemen. De doelstelling voor de economische groei is fors verlaagd. Volgens waarnemers zijn de maat regelen duidelijk een initiatief van de nieuwe minister van financiën, Luiz Carlos Bresser Pereira. De cruzado is ten opzichte van de dollar met 6,97 procent gedeva lueerd. De officiële wisselkoers be draagt nu 27,25 cruzado per dollar. Voor de devaluatie was dat 25,35 cruzado voor een dollar. Met deze waardevermindering hoopt de Braziliaanse regering haar doel stelling voor het handelsoverschot voor dit jaar (acht miljard dollar) te kunnen verwezenlijken. Bovendien kondigde de regering donderdag aan dat zij de doelstel ling voor de economische groei voor dit jaar heeft verlaagd van ze ven procent tot drie procent. Ver der streeft zij naar bezuinigingen op de overheidsuitgaven, nieuwe belastingmaatsregelen, terugkeer naar indexering van prijzen en lo nen, een strakker monetair beleid en nieuwe onderhandelingen met de buitenlandse schuldeisers. sten betreft, voor ongeveer 20 pro cent afhankelijk van landelijke ad vertenties. En dat aanbod valt, zo als een onlangs door deskundigen opgesteld rapport uitwees, voor een groot deel weg als er een com mercieel derde televisienet komt. Zou er daarna wellicht nog de mo gelijkheid komen om reclame te maken op eventuele regionale en lokale televisie, dan zou dat vol gens Van Tienen rampzalig zijn. Smit-Kroes bezorgd om 'uitvlaggen' van schepen DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer) is bezorgd over de in ons land opkomende tendens tot het „uitvlaggen" van Nederlandse schepen, het onder goedkopere vlag brengen van scheepvaartactiviteiten. Zij vreest dat dit proces zich bij gelijkblijven de omstandigheden waarschijnlijk zal voortzetten. In antwoord op schriftelijke vra gen deelt de minister mee, dat de grote handelsvloot in de afgelopen jaren met ongeveer 75 schepen is teruggelopen. Afstoot van schepen heeft zich vooral voorgedaan in de categorie olietankers (veel naar de sloop), grote bulkcarriers en vooral in de sectoren containerschepen, koelschepen, zware ladingschepen en chemicaliën- en produktentan- kers. Minister Smit-Kroes meent dat met de aangekondigde voortzet ting van de IPZ-steunregeling ook voor ons land een goede basis aan wezig is voor het behoud van de eigen vloot. De regeling (tot een be drag van 200 miljoen gulden) geldt voor een periode van drie jaar. MADRID (AFP) - De directie van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia heeft alle 4.000 seizoenwerkers ontslagen die nog onlangs in dienst waren genomen om het hoofd te bieden aan de extra drukte in het hoog seizoen. De directie had al met deze maatregel gedreigd als de stiptheidsactie van het grondpersoneel niet zou worden beëindigd. De vakbonden eisen een loonsverhoging van 7%, terwijl Iberia niet verder wil gaan dan 5,5%, een half procent meer dan de regering heeft aanbevolen. Audet neemt stelling tegen commercieel derde net

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7