Ziekteregeling in onderwijs op de helling Lubbers roept vragen op met zijn 'overbelaste democratie' Doe'ns een dagje Duinrell. Daarkikkerjevanop! Vrouwen gebrekkig over schildje geïnformeerd Parade van 'eendjes' Schietpartij Man vraagt straatverbod voor lastige ex-echtgenote Te veel cadmium in volkstuinen ZATERDAG 2 MEI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Deetman (onderwijs) werkt aan een nieuwe vervangingsregeling voor zieke leer krachten in het basisonderwijs. Hoe die regeling eruit komt te zien, is nog niet bekend. De Onderwijsinspectie adviseerde de bewindsman gisteren om de huidige wacht- dagenregeling voor zieke onderwijskrachten in te trekken of aan te passen. UTRECHT (ANP) - "Mevrouw, het is nog zo goed als nieuw. Het is zonde om het te verwijderen", zei een arts tegen een vrouw die na ne gen maanden klachten het zoge naamde Dalkonschildje wilde la ten weghalen. Een vrouw die we gens pijn en bloedverlies door het schildje alle zin in vrijen kwijt was kreeg van haar dokter te horen: "Ik verwijder het niet omdat het be trouwbaar is en goed zit. Maar ik zal u een injectie geven, dan vindt uw man u vanavond een engel in bed." Het zijn de ervaringen van twee van de 1.334 vrouwen die een scha declaim hebben ingediend tegen de Amerikaanse fabrikant van het Dalkonschildje, een voorbehoeds middel. De jeugdarts D.M. Duk- kers van Emden geeft er in het art senblad Medisch Contact een over zicht van. Het, Dalkonschildje kwam in 1970 op de markt. Vier jaar later verschenen berichten over - soms dodelijke - complicaties. De Ge- neeskundige Hoofdinspectie advi seerde de Nederlandse artsen in ju li 1974, het Dalkonschildje (een soort spiraaltje) niet meer in te brengen. Toch zijn er daarna vol gens Dukkers nog minstens 41 in gebracht. In totaal zijn er na 1970 in Nederland 40.000 verkocht. Scha declaims konden tot 30 juli 1986 worden ingediend. De Consumen tenbond heeft daar een coördine rende rol bij gespeeld. De gemiddelde leeftijd waarop de vrouwen het schildje gingen ge bruiken was 30 jaar. Door 328 van de 1.334 is het minder dan één jaar gedragen, door 457 twee of drie jaar en door 549 langer dan drie jaar. Een kleine 40 procent van hen had last van pijn en/of bloedingen. ruim 40 procent van pijn en bloe dingen gecombineerd met curetta ge en/of het verwijderen van de baarmoeder, rond 20 procent werd toch zwanger -soms buitenbaar- moederlijk- en liet al of niet een abortus uitvoeren, iets minder dan 20 procent kreeg bekkenontstekin gen en/of een miskraam en onge veer eenderde had niet alleen deze laatste klachten maar moest ook operaties ondergaan en/of werd on vruchtbaar. Uit een steekproef onder de vrouwen bleek, dat driekwart van hen bij het plaatsen van het schild je geen informatie had gekregen over mogelijke nadelige effecten. Soms had de arts het zelfs aanbe volen. De uitvinder van het schildje, de arts H.J. Davis, heeft het volgens Dukkers van Emden indertijd in een Amerikaans gynaecologisch tijdschrift in een zeer korte publi- katie, na er slechts geringe erva ring mee te hebben opgedaan, aan geprezen'als de "beste keuze voor contraceptie". Maar hij vergat vol gens haar te vermelden, dat hij er toen nog direkt financieel belang bij had. Hij was voor 35 procent aandeelhouder van Dalkon Corpo ration tot hij de rechten van het schildje in juni 1970 verkocht aan A.H. Robins Company. De gebeurtenissen met het Dal konschildje vestigen volgens Duk- ker van Emden opnieuw de aan dacht op de gebrekkige wetgeving in Nederland. De Wet Medische Hulpmiddelen uit 1970 is een ka derwet die met nadere besluiten moet worden ingevuld. Tot nu toe is dat alleen nog maar gebeurd met de steriliteit van ziekenhuismate riaal en rubber condooms. EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense politie houdt er ernstig reke ning mee morgenmiddag te wor den geconfronteerd met een ware "eendenplaag". In het kader van het reizende theaterspektakel Bou levard of Broken Dreams, dat mo menteel in Eindhoven is neerge streken, wordt morgen een re quiem gehouden voor de Lelijke Eend, die onlangs uit de produktie is genomen. In het kader van het requiem wordt onder meer een optocht ge houden door Eindhoven. Na afloop van de optocht wordt een van de auto's in beton gegoten en vervol gens aangeboden aan de directeur van de Nederlandse importeur. De inspectie concludeerde uit een onderzoek dat door de regeling op de basisscholen de gevoelens van onvrede toenemen en de werksfeer verslechterd. De regeling houdt in dat op basisscholen leerkrachten bij ziekte de eerste dagen niet mo gen worden vervangen. Volgens de inspectie heeft de re geling een aantal ongunstige gevol gen. Individuele hulp aan leerlin gen blijft achterwege en leidingge vende taken blijven liggen. De leerlingen krijgen bij samenvoe- Kok: VVD moet vasthouden aan lastenverlichting HEESWIJK-DINTER (ANP) - PvdA-leider Kok daagt de WD uit niet te buigen voor coalitiegenoot CDA door af te zien van de wens tot lastenverlichting volgend jaar. Op de 1-mei-bijeenkomst van de socialisten gisteren in Heeswijk- Dinter herinnerde de Pvd A-fractie voorzitter zijn WD-collega Voor hoeve en vice-premier De Korte aan de WD-eis begin dit jaar van 1,5 tot 2 miljard aan belastingverla ging. Voorhoeve liet afgelopen don derdag na het nachtelijk kabinets beraad weten dat de WD in 1988 een begin wil maken met verlich ting van de lastendruk, in weerwil van de uitspraak van premier Lub bers dat dat er niet in zit. CDA-frac- tieleider De Vries deelt de opvat ting van de premier. Kok vreest dat de lastenverlichting voor de WD uiteindelijk niet meer blijkt dan een verkiezingsitem voorafgaand aan de statenverkiezingen van 18 maart. De PvdA-voorman noemt het "verbazingwekkend" dat het kabi net wel tot in de kleine uurtjes doorvergadert over de financiën (hetgeen uitmondde in 1,2 miljard extra ombuigingen voor 1988), maar niet over de werkloosheid. "Lubbers heeft toch zijn politieke lot verbonden aan een daling van die werkloosheid met 50.000 per jaar en met 200.000 tot 1990", aldus Kok. Hij zet grote vraagtekens bij de geloofwaardigheid van de minis ters Deetman (onderwijs) en Nij- pels (VROM) die ondanks fel ver zet in de nacht van woensdag op donderdag elk voor nog eens 100 miljoen bezuiniging zijn aangesla gen. "Hoe kun je blijven volhou den dat de grens van het bezuini gen op je departement nu echt is bereikt, als je elke keer toch weer door de knieën gaat?". DEN HAAG (ANP) - "Mijn cüënt mag van geluk spreken dat hij nog leeft. Zo bezien kan hij inderdaad blij zijn nog vier jaar gevangenis straf uit te zitten. Maar de omstan digheden rond de schietpartij waar hij bij betrokken was zijn zo ondui delijk dat hij het voordeel van de twijfel dient te krijgen en vrijge sproken moet worden." Dat zei mr Weski gisteren voor het Gerechtshof in Den Haag, ter verdediging van een in Rotterdam gedetineerde man. Deze wordt er van verdacht op 24 mei vorig jaar in de Rotterdamse VlPS-disco- theek de Joegoslavische bendelei der Pero in het hoofd te hebben ge schoten. Pero overleefde de schietpartij, maar verloor het licht in een oog en loopt nog steeds met de kogel in zijn hoofd rond. De dader werd in de discotheek, waar verscheidene schoten vielen, in zijn knie gescho ten. Zijn ene been is daardoor 4 centimeter korter geworden. Er viel nog een aantal gewonden. In tegenstelling tot mr Weski achtte procureur- generaal mr B. de Hoogh poging tot doodslag ech ter wel degelijk bewezen: hij eiste vier jaar, conform het eerdere von nis van de rechtbank in Rotter dam. Daar was 7 jaar geëist. De momenteel voortvluchtige Pero was als crimineel bendeleider werkzaam in Frankfurt, maar hij wilde, zo bleek ter zitting, zijn werkzaamheden naar Rotterdam verleggen. Daarbij zou de verdach te hem in de weg hebben gestaan. Volgens Weski heeft een van de overige bendeleden Pero per onge luk in het hoofd geschoten. Zij ci teerde getuigen die een andere man dan J. hadden zien schieten. De door haar aangewezen schutter ligt echter letterlijk op het kerkhof: toen hij met aan elkaar geknoopte lakens uit de Bijlmerbajes 'wilde ontvluchten, scheurde het textiel waardoor hij doodviel. De president doet 15 mei uit spraak. ging van klassen geen gericht on derwijs meer of worden naar huis gestuurd. Het laatste kan bij wijze van protest gebeuren of omdat een zinvollere oplossing ontbreekt, al dus de inspectie. Deze omstreden regeling gedraagt zich volgens de inspectie niet met de huidige struc tuur van het onderwijs. Uit het onderzoek is gebleken dat de scholen in de meeste geval len (37 procent) bij ziekte van on derwijzers klassen samenvoegen. Eén op de tien keer hielden de ou ders hun kinderen thuis of werden de leerlingen door de school naar huis gestuurd. Ook gingen school leiders (21 procent) lesgeven of werden vrijwilligers (9 procent) ge bruikt. In 7 procent van de geval len bekostigde de school of het ge meentebestuur een tijdelijke leer kracht. Reorganisatie De onderwijsinspectie van het ministerie staat overigens aan de vooravond van een ingrijpende reorganisatie. Het aantal inspectie kantoren wordt teruggebracht van 135 naar 14 (regionale). Het totale personeelsbestand wordt terugge bracht met 67 plaatsen, van 556 naar 489. Het eerste regionale inspectie kantoor wordt naar verwachting 1 oktober geopend in Arnhem. Dc leiding van de inspectie, nu geves tigd in drie plaatsen, wordt gecon centreerd in Zoetermeer. De gehe le operatie zal volgens het ministe rie vóór 1 januari 1990 zijn afge rond. MAASTRICHT (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft gisteren in Maastricht de officiële heropening verricht van het grondig verbouwde en heringerichte Bonnefantenmuseum. Hij sprak zijn waardering uit voor de manier waarop twee bovenverdiepingen van het oorspronkelijk als warenhuis bedoelde gebouw thans een museale bestemming hebben gekregen. De minister schonk de afdeling oude kunst een collectie van 120 Italiaan se schilderijen uit de periode 1300 tot 1500 in permanente bruikleen. De overdracht symboliseerde hij in de aanbieding van één schilderij, een Madonna met kind van Philipino Lippi van rond 1470 aan directeur A. van Grevenstein van het museum. Directeur F. Verbaas van de Stichting Museum Jaarkaart luidde gisteren in Maastricht tegelijk het landelijk museumweekeinde in. Een gelukkig initiatief volgens Verbaas, omdat meer dan veertig procent van de Neder-- landers nooit een museum bezoekt. Dit weekeinde zijn vierhonderd musea in ons land gratis toegankelijk. (foto ANP) ADVERTENTIE GRONINGEN (ANP) - Een 40-jari- ge inwoner van de Oostgroninger gemeente Beerta heeft gisteren in een kort geding rechtbankpresi dent mr. P.P. Lampe in Groningen gevraagd zijn 32-jarige ex-echtge- note een straatverbod op te leggen voor het buurtschap Drieborg (ge meente Beerta) waar de man met zijn drie kinderen woont. Zij zou hen voortdurend lastigvallen en een normaal gezinsleven onmoge lijk maken. Volgens de advocate van de man, mr. A. Spronk, is er een onhoudba re situatie ontstaan sinds de vrouw al enige jaren overmatig alcohol gebruikt. De problemen die daar door in het gezin ontstonden, leid den uiteindelijk tot een echtschei ding die in februari werd uitge sproken. Op verzoek van de politie van Veendam, waar het gezin tot no vember vorig jaar woonde, heeft de raad voor de kinderbescherming destijds al een verzoek aan de kin derrechter gericht om een onder toezichtstelling voor de drie kinde ren (tussen de vier en dertien jaar) uit te spreken. Het onderzoek hier voor, uitgevoerd door een maat schappelijk werkster van de stich ting Jeugd en Gezin, loopt al drie jaar. Mr. Lampe wil eerst de maat schappelijk werkster als getuige horen voordat hij tot een uitspraak komt. Dat verhoor vindt woensdag 6 mei plaats. Omdat de vrouw van een be scheiden bijstandsuitkering moet rondkomen en een dwangsom geen enkele zin heeft, heeft de ad vocate van de man de rechter ge vraagd de vrouw voor iedere over treding van het verbod drie dagen bij justitie in gijzeling te laten ne men. In november vorig jaar heeft de man met de drie kinderen tijdelijk onderdak gevonden in een opvang centrum in Leek en is daarna naar Beerta verhuisd. Omdat de vrouw vervolgens eveneens naar Beerta verhuisde en het gezin lastig bleef vallen verhuisde de man met de kinderen opnieuw, nu naar het buurtschap Drieborg. Ook daar wordt hij bij voortduring lastig ge vallen door de vrouw die steeds dronken is, soms ruiten ingooit en een normaal functioneren van het gezin onmogelijk maakt. Bemidde lingspogingen van de plaatselijke politie en van het maatschappelijk werk hebben geen positief resul taat opgeleverd. Honderd duiven uitgemoord OUDE PEKELA (ANP) - Onbe kenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag alle honderd duiven van een inwoner van Oude Pekela op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Toen de duiven- houder gisteren zijn duiven wilde gaan voeren, lagen deze her en der verspreid rond de hokken en over het erf. Van alle dieren was de kop van de romp getrokken, aldus de politie. Over het motief voor de slachtpartij tast de politie volledig in het duister. 't Meest veelzijdige attraktiepark in de randstad. Een belevenis voor de hele familie: de Niagara Superroetsj, twee rodelbanen, de kikker-8-baan, carrousel, drie computergestuurde theatershows en nog heel veel meer. En natuurlijk het golfslagbad en tropisch zwem paradijs Tikibad met het grootste overdekte water- glijbanen-complex ter wereld en talrijke andere,, water-attrakties. DUIN RELL-WASSEN AAR (Infolijn 01751-14765). NS-dagtocht 31. NZH-kombikaart. \A Onderzoek Vereniging Milieudefensie met Gif expres: Kiek't met Kodak DEN HAAG (ANP) - De grond van de volks- en moestuinen bevatten volgens de Vereniging Milieude fensie een verontrustend hoog ge halte aan cadmium. Hierdoor lo pen de particuliere tuinders een verhoogd risico op schade aan hun gezondheid. Dit staat in een giste ren gepubliceerd rapport over een onderzoek van de milieuorganisa tie naar de kwaliteit van de grond waarop particulieren hun eigen groenten telen. Tijdens de Gifexpres, waarmee Milieudefensie het afgelopen jaar door Nederland trok, onderzocht de organisatie 450 grondmonsters op hun gehalte aan cadmium en lood. Uit het rapport blijkt dat tweederde van de grondmonsters zodanig vervuild was met cad mium en/of lood dat Milieudefen sie de tuinders adviseerde hun ge was te laten onderzoeken om na te gaan of deze zonder zorg te eten is. Ofschoon de gehalten aan het giftige cadmium van de gewassen beneden de norm van de Warenwet lagen, is volgens de milieuorgani satie het gevaar van schade aan de gezondheid van de mensen die da gelijks uit eigen tuin eten duidelijk aanwezig. Als een volkstuinder ook nog een stevige roker is, zal hij de norm voor de volgens de wet aanvaardbare dageUjkse dosis on getwijfeld overschrijden. Van de mensen die bij de milieu organisatie grondmonsters hadden ingeleverd, had ruim driekwart het vermoeden dat er iets mis was met de grond uit hun tuin. Meer dan tweederde van de monsters bleek dan ook werkelijk verontreinigd te zijn met cadmium en/of lood. Van Als een donderklap bij heldere he mel heeft premier Lubbers de afge lopen weken een nieuw thema ge lanceerd: de 'overbelaste democra tie'. Het maatschappelijk bestel dreigt te bezwijken onder de toene mende normvervaging en crimina liteit. Justitie raakt steeds verder overbelast. In toenemende mate kan iedereen vrijwel ongestraft zijn gang gaan. Criminelen worden soms maar weer de straat op ge stuurd omdat er geen cellen vrij zijn. Strafzaken worden gesepo neerd omdat de tijd voor vervol ging ontbreekt. Geen wonder dus, aldus de premier, dat de criminali teit maar blijft toenemen. door Sjaak Smakman Zijn recept, eerst uitgesproken in het plaatsje Noord-Scharwoude en vorige week luid en duidelijk herhaald tijdens een symposium van de Harmonisatieraad welzijns beleid in Den Haag, is er in grote lijnen één van meer en strenger straffen van overtredingen. De overheid mag er geen twijfel over laten bestaan wat de normen zijn en moet die normen vervolgens ook daadwerkelijk handhaven. Dat moet door de pakkans te ver groten, de justitiële afhandeling te stroomlijnen en - uiteindelijk - meer celruimte. Niet echt duidelijk is, wat nu pre cies de aanleiding voor zijn ontboe zemingen is geweest. Maar zonder twiifel heeft een rol gespeeld, dat Lubbers in korte tijd drie keer in zijn privésfeer te maken kreeg met criminaliteit. Twee pogingen tot diefstal van de radio uit de auto van zijn vrouw kon hij zelf nog ver ijdelen. Korte tijd later was hij het slachtoffer van een inbraak, waar bij voor een ton werd gestolen. Die persoonlijke ervaringen heb ben Lubbers er wellicht toe ge bracht om te pleiten voor (hogere) minimumstraffen, één van de op merkelijkste punten die hij te ber de bracht. Maar behalve persoon is Lubbers ook premier en hij moet zich natuurlijk wel realiseren dat hij met zijn uitspraak over mini mumstraffen balanceert op de grens van zijn (regerings)bevoegd- heden. De scheiding tussen wetge vende en uitvoerende macht geldt als een van de grondbeginselen van de Nederlandse rechtsstaat. Hoewel Lubbers zijn boodschap verpakte met de term 'overbelaste democratie' had hij eigenlijk wei nig nieuws te melden. Het pro bleem is niet nieuw, de 'oplossing' niet, en de kritiek op die oplossing al evenmin. Die kritiek valt samen te vatten in drie hoofdpunten. In de eerste plaats schuift Lubbers de schuld wel heel nadrukkelijk op het bordje van de burger, terwijl de overheid zelf ook bepaald niet vrij uit gaat. Veel wetten en regelingen wor den ingevoerd terwijl niet eens be kend is of ze wel uitvoerbaar zijn. Onderzoek heeft aangetoond dat dat aspect bij de meeste wetten die tussen 1976 en 1982 zijn ingevoerd, niet is onderzocht. En soms - de voordeurdelersregeling is een schoolvoorbeeld - wordt een rege ling ingevoerd terwijl al bekend is dat hij niet uitvoerbaar is. Dat is vragen om moeilijkheden. Het tweede punt is dat over heidsdienaren vaak niet het goede voorbeeld geven: Van Aardenne/ RSV, staatssecretaris Van Zeil, de ABP-affaire en niet in de laatste plaats Lubbers zelf (koopsompolis sen, Hollandia Kloos). Voorbeel den van hoe het dus niet moet. Welke burger zal zich houden aan de regels, als degenen die ze afkon digen dat (ook) niet doen? De oude Romeinen zeiden het al: corruptio optimi pessima (het onfatsoen van de besten is het ergste). En dan is er de vraag of strenger straffen wel werkt. De cellen wor den veelal bevolkt door de 'onder laag' van de samenleving: mensen met lage opleidingen die werkloos worden of blijven en die nauwe lijks uitzicht hebben op meer dan een (steeds lager wordende) uitke ring. Celstraf betekent vaak dat ook het laatste perspectief ver dwijnt. Immers: eenmaal een dief, altijd een dief. Alle reden dus om daar toch voorzichtig mee te zijn. Prijs Wezenlijker dan de hoogte van de straf lijkt de pakkans en het daadwerkelijk straffen. De politie man die zijn verdachte anderhalf uur na het oppakken weer op straat ziet lopen, raakt uiteindelijk gedemotiveerd. Lubbers signaleer de dat ook, maar woord en daad gaan vooralsnog niet hand in hand. Concreet ligt er een kabinetsplan om een kwart miljard op Justitie te korten door meer efficiency. Dat betekent minder 'serviceverlening' aan het publiek door de politie, en dat de goedkope rechtshulp op de tocht wordt gezet. Het moet, stelt de premier, voor al komen van 'zelfwerkzaamheid': de burger moet beter op zijn spul len letten en er wat minder op re kenen dat de politie dat wel voor hem doet. Die pet past ons alle maal, zo vatte een slogan van enke le jaren geleden het uitstekend sa men. Daar schort het nog altijd aan. Overbelasting van de demo cratie, zo zei Lubbers vorige week letterlijk, 'betekent dat de overheid te maken heeft met burgers die veel, soms te veel, verwachten van de overheid'. Die constatering mag waar zijn, de wezenlijke vraag is welke waar de de maatschappij werkelijk hecht aan criminaliteitsbestrij ding? En dan gaat het niet alleen om geld, maar ook om vraagstuk ken als privacy en rechtsbescher ming. Lubbers gaf vorige week een voorbeeld: niemand is tegen het kruisen van de databestanden van de wegenbelasting en de autover zekeringen om zwartrijders en mensen die onverzekerd rondrij den eruit te pikken. "Maar zegt u dan ook nog bij de koppeling van de gegevens van het gewesteUjk ar beidsbureau (het geweigerde werk) en de sociale dienst?", vroeg Lubbers zich af. Ofwel: wat willen we aan privacy eh rechtsbescherming inleveren voor een 'veilig gevoel'? En in hoe verre vormt een aantasting van die verworvenheden een aanslag op de democratie? Want die is er uitein delijk op gebaseerd dat de burger de staat/overheid vertrouwt en niet wantrouwt. Een echt nieuwe dis cussie is het niet, al is hij de vorige keren uiteindelijk verzand in tame lijk academische beschouwingen. Het zal vooral van Lubbers af hangen of dat deze keer weer ge beurt. Hijzelf lijkt tamelijk vastbe sloten: "We zullen het vraagstuk niet alleen abstract, maar ook in concreetheid moeten aanvatten. Doen we dat niet, dan dreigt ver loedering waarvan, laten we wel wezen, de zwakken weer de dupe zijn". de 22 procent die geen duidelijk vermoeden van vervuiling had, bleek overigens ook nog de helft verontreinigde grond te hebben. Ofschoon slechts een gering ge deelte van de 170.000 volkstuinen en tuintjes bij woonhuizen zijn on derzocht, meent Milieudefensie dat de verontreiniging van de grond niet onderschat mag wor den. Het onderzoek, dat op diverse plaatsen in Nederland werd ver richt, toont volgens de milieuorga nisatie duidelijk aan dat particulie re tuinders gegronde redenen heb ben om zich zorgen te maken over de kwaliteit van hun grond en de daarop gekweekte groenten. De gemeenten moeten een on derzoek instellen naar de kwaliteit van de grond op de volkstuinen, zo luidt een van de aanbevelingen in het rapport over de Gifexpres. Om te voorkomen dat er nieuwe ver vuilde volkstuinen bijkomen zal eerst een milieu-onderzoek moeten worden verricht alvorens gemeen ten nieuwe percelen uitgeven. Dit onderzoek zou elke vijf jaar herhaald moeten worden om even tuele nieuwe verontreinigingen op te sporen. Tenslotte zou iedereen die de grond of groente in eigen tuin niet vertrouwt, terecht moeten kunnen bij een Keuringsdienst van Milieu, zo meent de milieuorgani satie. Milieudefensie onderzocht ook monsters van compost, die even eens hoge gehalten aan cadmium bleken te bevatten. Het wordt hoog tijd dat er strenge normen komen waar dit produkt aan moet vol doen, aldus de milieuorganisatie. Zij roept alle volks- en moestuin ders op alleen compost te gebrui ken waarvan de analysecijfers be kend zijn. NVSH wil nieuw condoom-onderzoek DEN HAAG (ANP) - De onzeker- heid over de betrouwbaarheid van het condoom moet zo snel moge lijk worden weggenomen. De con sument moet er van op aan kunnen dat het condoom dat hij of zij koopt heel blijft. Dit stellen direc teur Westendorp van de Consu mentenbond en directeur Julsingh van de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming (NVSH) beiden in een reactie op de testresultaten van een onderzoek van de Consumentenbond naar condooms. "De resultaten liggen zo ver uit elkaar dat het niet meer verklaar baar is. Er moet ergens iets mis ge gaan zijn. Dat kan zowel bij ons als de bond gebeurd zijn", aldus Jul singh gisteren. Hij drong dan ook nogmaals aan op een nieuw onder zoek vooral naar de veroudering van het rubber.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3