Christelijke gedenkdienst voor de zes miljoen joden Niet op cle Dag der Verdelgingmaar op 10 mei Weer kerken kijken in de Domstad Onderscheid priester - leek Verdonkeremaand Heiligen in de Dom PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 2 MEI 1987 DEN HAAG (ANP) Niet op de 'Dag der Verdelging' (Jom haS- hoah), 26 april, wanneer de joden de slachtoffers van de holocaust herdenken, hield de Gemeenschap van Kerken in Den Haag een ge denkdienst voor de zes miljoen jo den die in de Tweede Wereldoorlog omkwamen. Ook niet op 4 mei, maar op 10 mei, de dag dat, nu 47 jaar geleden, de oorlog in Neder land uitbrak. Om half 8 is deze dienst in de Kloosterkerk, Lange Voorhout. "Wij willen mensen niet de mogelijkheid ontnemen naar hun eigen bijeenkomsten te gaan", verklaart Hanneke Gelderblom- Lankhout, die van joodse kant be trokken is bij de voorbereiding van de gedenkdienst. 'Gedenkdienst ter gelegenheid van de Dag der Vernietiging', zo heet de bijeenkomst van 10 mei of ficieel. Evenals in de twee voor gaande jaren is het thema: 'Geden ken om te overleven'. "De dienst is méér dan alleen stilstaan bij wat in de oorlog is voorgevallen", zegt Hanneke Gel derblom. Zij is ook lid van het Overlegorgaan voor Joden en Christenen (Ojec). "Wij begrijpen dat element van schuldbelijdenis in christelijke kringen wel, maar daarin mogen christenen niet blij ven steken. Heel belangrijk is wat er nu gebeurt. Wat doén christenen met hun besef dat ze het verkeerd hebben gedaan? Hoe gaan ze het nu anders doen? Daarom is in de dienst steeds een kroniek voorge lezen waarin wordt vermeld wat jo den en christenen het afgelopen jaar samen hebben gedaan en wat daarin mis was of juist heel goed is gegaan". De gedenkdienst in Den Haag werd twee jaar geleden voor het eerst gehouden op aandringen van een joodse en een christelijke vrou wengroep. Zij vonden dat iets moest worden gedaan met de sug gestie van dr. Hans Jansen aan de Op dinsdag 19 mei begint in Utrecht voor de vijfde achtereen volgende keer het projekt 'Kerken kijken'. Dan openen vijf fraaie binnenstadskerken hun deuren voor belangstellenden. Dat duurt tot 12 september. Behalve de Au- gustinuskerk. de Janskerk, de Willibrorduskerk en de Pieters kerk doet nu ook de pas gerestau reerde Jacobikerk mee. Verder is de Domkerk voor het publiek ge opend. 'Kerken kijken' wordt georga niseerd door de VW-Utrecht in samenwerking met de plaatselij ke Sociale Dienst. Vrijwilligers - voor een deel werkloze jongeren die, met behoud van uitkering, op deze manier werkervaring op doen - verzorgen de rondleidin gen in het Nederlands, Frans, Duits en Engels. Per kerk wordt een team van vier a vijf gidsen geformeerd. Men kan de kerken uiteraard ook op eigen gelegen heid bezichtigen, eventueel aan de hand van een schriftelijke toe lichting. Dit jaar is die ook in het Italiaans beschikbaar. Alle kerken, behalve de Au- gustinuskerk, zijn goed toegan kelijk voor rolstoelgebruikers. Voor kinderen ligt er een puzzel route langs de deelnemende ker ken klaar. De gidsen geven desgewenst ook inlichtingen over andere be zienswaardigheden en evene menten in de Domstad, zoals musea en rondvaarten. Duizenden De Jacobikerk (13de eeuw) aan het Jacobskerkhof is open van 12 uur tot half 5. De Augustinus- kerk (uit 1840) aan de Oude gracht van 10 tot half 1 en half 2 tot half 5. De Janskerk (11de eeuw) aan het Janskerkhof van 10 tot half 5. De Willibrorduskerk uit 1891 van 12 tot 4 uur en de Pieterskerk (de best bewaarde romaanse kerk van Utrecht, ook 11de eeuw) van 10 tot half 5. Alle van maandag tot en met vrijdag, behalve de Pieterskerk, die op maandag gesloten is. De Domkerk - die een eigen programma heeft - staat van maandag tot en met zaterdag open van 10 tot 5 uur. En voor bezoek ook op zondag van 2 tot 5. De reden dat 'Kerken kijken' nu al jaren wordt herhaald is de nog steeds toenemende belang stelling, zowel uit binnen- als buitenland. Kerken zijn tegen woordig meestal gesloten, maar niet omdat er geen belangstel ling voor is. Als ze open staan, maken velen van de gelegenheid gebruik, zeker wanneer men op een prettige manier wordt ont vangen en er mensen klaar staan om tekst en uitleg te geven. Dat aantal bezoekers loopt in Utrecht de tienduizenden. De VW-Utrecht rekent het tot haar taak, hei monumentale ker- kenbezit van deze stad een hoge plaats te geven in de presentatie van bezienswaardigheden. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kramer, 11.45 studentenekklesia; Mare- kerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Boer, Benthui zen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Plomp, O.geest; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 9.30 ds. De Mey-Meulendijk, 11.15 ds. De Mey-Meulendijk en pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Huisman, Hazerswoude; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Mackaay (Leiden); Vredesk. (Burggra- venl.) 10 ds. Nauta, mmv koor 'Emoena'; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk; Oude Vest 10 drs. P. de Bruyn; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hemmes. Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. T. H. v.d. Hoeven. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Koek. Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek, ha. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. S. van Groningen, 10.30 evang. B. Meulenberg. Evangeliecentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 ge bedsdienst, vr. 8 jeugddienst. Pinkster- gem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Le ger des Heils (hoek Vestestr./Groenes- teeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag adventisten ('De Ontmoeting', Noord- hofland V.schoten)elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genoot schap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 Oof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ref. Kerk 10 ds. Fernhout, 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Velema, Nunspeet. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 ds. Lapré, Koudekerk; Kruiskerk 9.30 ds. De Leeuw, Maarn: Opstandingskerk 9.30 ds. Ter Bals. 6.30 ds. Jonkman; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 7 ds. Tase- laar; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis. 10.15 ds. Taselaar, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 drs. Brombacher; Drie- hoorne 7 nam. ds. Nieuwenhuis; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Noorman, Brum- men; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Trouwborst, Vlaar- dingen. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Jonkman. 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 9.30 en 6.30 ds. Boer. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. v.d. Veer, Maassluis, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 evang. E. Poppe. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. M. v.d. Vlugt, 6.30 hr. J. Striet- man. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pink- stergem. (school Batestein 16) 10. Chris tengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Be thel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) streekdienst in Wad- dinxveen. Doopsgezinde Kring (in re monstr. kerk Van Mandersloostr.) 10.30 dienst, voorg. C. J. L. Wigmans. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. A. de Reuver. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 drs. H. C. v.d. Sar. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Hetv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v. Ede, Apeldoorn, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Taselaar, Alphen, jeugddienst; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. v. Hensbergen, Ermelo, 6.30 hulpprediker K. van Dijk, Opheusden. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Bruijn, Gou da. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Plaatsman, ha. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.- Luth. Gem. 10.30 ds. Roodenburg, Haar lem. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. Buikema, Zw.dam. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, 6 mei 7.30 ds. Honkoop kerken - in zijn boek 'Christelijke theologie na Auschwitz' - om een liturgische herdenking van de massamoord op joden te houden. Ook in andere plaatsen (Rotterdam bijvoorbeeld) zijn de laatste jaren zulke initiatieven genomen. Altijd rond de joodse Jom haSjoah op 26 april. Onlangs ontraadden protestant se leiders op het gebied van de ver houding tussen joden en christe nen een gezamenlijke Jom haS- joah-herdenking. wel aangesproken door de bezwa ren van onder anderen Jansen. "Wij moeten er inderdaad erg voor oppassen dat we de joodse herden king niet naar ons toehalen. De christelijke gedenkdienst mag ook niet in de plaats komen van Jom haShoah. Wij moeten er op een an dere manier mee omgaan". "Christenen kunnen de Dag der Verdelging, de joodse herdenking van de slachtoffers van de holo caust, niet naasten schreven on der anderen dr. Jansen (namens de hervormde Raad voor de verhou ding van Kerk en Israël) en ds. J. Littooy (namens de gereformeerde commissie). "Als christenen heb ben wij die verdelging niet doorge maakt. Eerder hebben wij er een vruchtbare voedingsbodem voor toebereid. De joden hebben er recht op, daarover niet te worden lastiggevallen, zeker niet door goedwillende priesters en predi kanten. Daarom zal stilstaan in christelijke kring bij de Jom haS joah nauwelijks een gezamenlijk gedenken kunnen zijn". Gelderblom: "Met een bijeen komst op 10 mei wordt niemand iets afgenomen. Bovendien is het een dienst van de Gemeenschap van Kerkenwaarbij joden aanwe zig zijn. Het is dus niet echt een ge zamenlijke dienst. Wij zijn als jo den gevraagd om mee te doen in het denken erover en er een bijdrage aan te leveren". Dialoog De hervormde predikant IJ. Ak kerman - verantwoordelijk voor de overdenking op 10 mei - voelt zich Akkerman neemt deel aan de ge denkdienst omdat hij het nodig vindt, in een christelijke bijeen komst mét joden stil te staan bij wat er is gebeurd "en ook altijd weer dreigt te gebeuren". Er is in deze dienst sprake van een dialoog. "Als christenen moeten wij luiste ren naar wat joden ons te zeggen hebben. Daardoor proberen wij voor onszelf een weg te vinden naar een nieuwe houding tegen over hen". Het is voor joden niet zo gemak kelijk hieraan mee te werken, vindt Gelderblom. "Het eist in de eerste plaats al heel veel van jezelf, en je krijgt er ook geen positieve waardering voor in de joodse ge meenschap". Zo zei de orthodoxe rabbijn L. B. van de Kamp tot de drie joodse vertegenwoordigers in de organisatie van de dienst - on der wie de liberale rabbijn van Den Haag A. Soetendorp -, dat ze hun tijd beter aan joodse zaken konden besteden. "Maar niet in alle plaatsen is er vanuit de orthodoxe hoek negatief op gereageerd", weet Gelderblom te vertellen. "Zo werkt men in Rot terdam juist mee. En de orthodoxe opperrabbijn van Groot-Brittannië bijvoorbeeld staat ook heel wat minder afwijzend tegenover sa menwerking tussen joden en chris tenen". Op zich heeft rabbijn Van de Kamp gelijk, erkent Gelderblom. "Ik heb nog genoeg te doen op joods terrein. Maar als er zo'n dui delijke vraag van christenen komt, dan wil ik daar wel op reageren. Ook denk ik dat het belangrijk is samen verder te komen in plaats dat iedereen gescheiden met zijn eigen ontwikkeling bezig is. Door gezamenlijk na te denken over zo'n dienst krijgen joden en christenen inspiratie om nog meer dingen sa men te doen". Als voorbeeld noemt zij het voeren van actie voor Russische joden en tegen apart heid. Psalmen De samenstelling van de gedenk dienst gebeurt heel omzichtig. Gel derblom: "We zijn heel alert op het gebruik van woorden". Ds. Akker man noemt als voorbeeld de naam 'Jezus Christus'. "Voor ons een heilig en ook vanzelfsprekend woord, maar joden kunnen het daar moeilijk mee hebben. Dan moet je je afvragen of je die naam wel moet gebruiken. Je wilt toch ook een goed gastheer zijn". Gelderblom stipt het zingen van psalmen aan. "Welke vertaling of melodieën gebruik je, de He breeuwse of de Nederlandse". De afgelopen jaren werd besloten dan maar geen psalmen te zingen. Maar dan kwamen bezoekers met de vraag waarom er geen psalmen wa ren gebruikt. Dit jaar bevat de liturgie wél psalmen. Er is gezocht naar een op lossing die beide recht doet. Een paar verzen worden voorgelezen in het Nederlands en de voorzanger zingt er een aantal in het He breeuws. Van bepaalde teksten bestaan heel verschillende verklaringen. Gelderblom: "Moet je die teksten dan vermijden? Nee, we willen dat onderkennen en bespreken. En dan moeten we er rekening mee houden dat problemen die al twee- Heel positief waardeert Gelder blom de overdenking van ds. Ak kerman op 10 mei. "Hij staat stil bij een bepaalde tekst en maakt dan duidelijk dat dit gedeelte door christenen altijd op een bepaalde manier is opgevat. Uit gesprekken met joodse vrienden is hem geble ken dat die uitleg helemaal niet zo vanzelfsprekend is". In de dienst zijn naast de over denking door ds. Akkerman en het voorlezen van de kroniek door rab bijn Soetendorp ook duidelijk joodse en christelijke elementen aanwezig. Zo wordt een gebed ge zegd dat in de richting van een christelijke schuldbelijdenis gaat en zingt een joodse voorzanger het Kaddiesj, een joods gebed. In afwijking van de vorige keren wordt de dienst niet afgesloten met een Hebreeuwse zegening, maar met een zegenbede waarin christe nen als het ware antwoorden op het Kaddiesj. Gelderblom: "Wij merk ten dat sommige mensen de dienst eigenlijk bezochten om naar de joodse voorzanger te luisteren; het mag duidelijk zijn dat dit niet onze bedoeling is". De eerste twee gedenkdiensten werden door ongeveer 800 mensen bezocht, onder wie ook orthodox- joodse gelovigen. Dit jaar willen de organisatoren ook scholen erbij be trekken. Gelderblom: "Het is be langrijk dat wij dit herdenken doorgeven aan de jonge generatie". Sytwde moet duidelijkheid verschaffen De bisschoppensynode van dit jaar in Rome over de roeping en opdracht van de leek in de Rooms- Katholieke Kerk moet bepalen, wel- T ke taken aan de priesters toekomen V GrWcUTUlg en welke aan de leek. De leek is geen geestelijke, maar mag ook niet naar de kant van de kerk worden teruggedrongen. strijden tegen discriminatie kun nen veel baat hebben bij het werk van leken". Aldus het werkdocument voor de bisschoppensynode dat deze week is uitgekomen. Namens de Nederlandse bis schoppenconferentie hoopt dr. J. M. Gijsen van Roermond de syno de in oktober bij te wonen. In to taal zullen ongeveer 230 vertegen woordigers van bisschoppenverga deringen aan de synode deelne men, van wie er zo'n 40 door de paus zelf zijn aangewezen. Het Vaticaanse document onder streept de gelijkwaardigheid van man en vrouw in het werken voor de kerk. Het kent de leek vooral ta ken toe op het gebied van het ge zin, de samenleving, de politiek, de economie en de cultuur. "Ook de vredesbeweging en groepen die Bij de presentatie beklemtoonde de algemene secretaris van de bis schoppensynode, de Vlaamse aartsbisschop Jan Schotte, dat het onderscheid tussen priesters en le ken de afgelopen jaren soms is ver donkeremaand. Dat heeft, naar zijn idee, geleid tot grote verwarring onder de gelovigen. De synode moet daarom een duidelijke grens trekken tussen het 'algemeen priesterschap van alle gelovigen' en het specifieke priesterambt. Ze zal ook de rol van de vrouw in kerk en samenleving aan de orde stel len. Vermeden moet worden, dat de georganiseerde kerkelijke bewe gingen centraal in de discussie ko men te staan. "De grote zwijgende meerderheid van miljoenen leken die tot geen enkele organisatie be horen is minstens zo belangrijk", zei de Vlaamse aartsbisschop. Gijsen naar Rome. Als het bestuur van de synode er mee akkoord gaat, mogen voor het eerst leken, die als 'waarnemer' zijn uitgenodigd, tijdens de voltal lige vergaderingen het woord voe ren. Tot nu toe mochten zij alleen in de werkgroepen meepraten. Maar, zo waarschuwde Schotte, dit wordt geen 'synode van leken'. "Alleen de synodevaders hebben stemrecht". Is in ons land een protestantse kerk die de hele week open is al een uitzondering, als daarin ook nog een vroegere 'heiligenkapel' wordt gebruikt - aansluitend bij de oorspronkelijke functie -, dan is dat een hoge zeldzaamheid. Zo'n kerk is de Dom in Utrecht. Wel spreekt de predikant J. Kro nenburg liever van 'gedachteniska pel' dan van 'heiligenkapel'. "De protesten van Luther en Calvijn te gen een uit de hand gelopen heili genverering zitten ons nog in de botten. Maar aan de andere kant hebben wij als protestanten het kind met het badwater wegge gooid". Zegt de Dom-dominee in een interview met het blad 'Open Deur/Goede Tijding', oecumenisch georiënteerd maandblad over kerk, geloof en levensvragen. Hij mist in de protestantse tradi tie een verantwoorde manier van- omgaan met 'heiligen'. Onder 'hei ligen' verstaat hij: "mensen die ons zijn voorgegaan op de weg van de Messias; die ook iets hebben laten zien in hun woorden en daden van de betrouwbaarheid van de Mes sias". "Gedenken van heiligen is heel gevaarlijk. Het snijdt in eigen vlees. Immers, geloven kan niet zonder navolging". In de 'gedachteniskapel' van de Dom ligt een boek met op het ogenblik veertig namen. Mensen van alle tijden en plaatsen. Een breed scala van mannen, vrouwen en kinderen. De kinderen van de kindermoord in Bethlehem na Je zus' geboerte. Alle kinderen die slachtóffer werden van geweld. Mensen van vroeger: Augustinus, Luther, Calvijn. Mensen van nu: Romero, Bonhoeffer, Martin Lu ther King. Ook de theoloog Karl Barth en de vroegere Dom-predi- kant Van der Werff. En Teresa van Avila, aan wie de feministische theologie veel aandacht besteedt. Bach en de dichter Martinus Nij- hoff worden ook genoemd. In de kapel staat een grote paas kaars. Symbool van de opgestane Heer. Kronenburg: "Het licht ver teert zichzelf en juist zó verspreidt het licht voor zijn omgeving. Dat was trouwens ook het motto van Calvijn: laat mij maar verteren, als ik maar tot voordeel mag zijn". Als de dominee aan die kaars een kaarsje ontsteekt, probeert hij zijn levensweggetje in te voegen in de weg van de Messias. En hij denkt dan aan al diè mensen in het boek die dat ook hebben gedaan. "Kaar sen aansteken is niet rooms, maar joods. Maar we maken er geen han deltje van, met beeldjes en prentjes en zo. Daar passen we in deze ka pel erg voor op". HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. J. Mulderij, Nieu- werkerk a.d. IJsscI. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Mulder, Lunteren. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, afscheid. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 7 nam. ds. Oegema, O.geest. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort. 5 ds. v.d. Horst, jeugddienst. Vliegkamp Valken burg 10.30 ds. Verseput. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Driebergen; O. Kerk 10 ds. Rietveld, Overberg, 6 ds. Hovius; Ichthusk. 10 ds. Sjollema, 5 ds. Visser; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. v. Roon, Zeist; Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10 ds. G. Juckema, Leerdam, 6 ds. De Jong. Overduin 2.15 ds. A. Baas. 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 10 doven- dienst, hr. C. Haaring. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frede- rikdreef 15) 10 ds. S. Zuidema, IJmond, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Koole, 's Gravenzande, jeugd dienst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Koster. Geref.-K. Vrijg. 9.30 lees dienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. J. Mudde. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remi- sestr.) 10 en 5, 6 mei 7.30 ds. Beens. Ge ref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. C. Brussel, Andijk. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. 9 en 10.45. Gem. 10 ds. Lapré. 7 ds. Bras, S.heim. Geref. Kerk 10 ds. Swierts, Maassluis, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Meer- burgkerk (H. Rijndijk) 11 gastdienst. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zie- kenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. vatori) 10 ds. Vos, 7 ds. v. Dijken. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Ge ref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evange liegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. K. Pot. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engel- bew. zat. 7. zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Poot, Doeveren. Gerei'. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Gerei'. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Boiten, Schie dam. Remonstr. Gem. streekdienst in Wadd.veen. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. en ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. Kooi, 7 zie herv. gemeente. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 (ha) en 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 2.45 ds. Ulehake. Ned. Geref. Kerk (Sal- l9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. J. v.d. Kamp, Beverwijk, 7 ds. Ten Voor de. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9 30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee. 5 ds. Vermaat, Maassluis, 7 drs. G. A. Schol- te; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Meijering, V.schoten; De Rank (Golfbaan) 10 ds. W. Vroegindeweij, Eemnes; Sole Mio 9 ds. Lijesen, Balk. Geref. Kerk Buurt kerk (Hoofdstr.) 10 ds. Lijesen, 7 ds. v.d Lee; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds Slofstra Ned Prot. Bond (aula O Zeew.) 10.30 drs. H. Sachs. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. gezinsdienst; De Zilk 10 ds. Joh. Sierat, Leiderdorp. Rk Kerk Vic torie. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. P. Sierat; Pauluskerk 10 ds. M. A. Sijbrandij-Verbist, Den Haag; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr Dirksen, Leiden, 7 hr. W. Schot. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg, dienst voor jong en oud, ha. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 prof. dr. Douma, Kampen. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen. En degeest 10 pater Boshouwers. Volle- ëvangeliegcm. (Gem.centrum) 4 Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. i. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffenaar, Voorhout. Geref. K. 9.30 kand. W. Vene- ma, 6.30 ds. T. Attema-Roosjen. Re monstr. Gem. 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 en 5 ds. Riemersma, Loosdrecht; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 ds. Grutter. 5.15 ds. R. Houwen. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Chnstengem. (aula mavo) 10 dienst. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM. Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, 7 ds. Baas. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 ds. J. Blaauw, A.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 Stam. Geref Kerk 9 30 en 6 30 dienst. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG: Herv.. Gem. 10 ds. Oe gema en ds. Vermeulen, slotdienst win terwerk, mmv Valkenburgs kinderkoor, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk 6.30 ds. Huisman, H.woude. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. Verseput. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. M. van der Werff. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. M. B. Blom,O.geest; De Ont moeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zeeuw. Zie ook Geref. Kerk. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (kerk- geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoek kade) 9.30 ds. G. H. van Kooten, 4.30 ds. v.d. Hoef, Bodegraven. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zwart, 7 oecum. zangdienst Raad van samenwerkende Kerken in Moeder Godskerk, ds. Blanken, mmv Moeder Godskoor en cantorij van Dorpskerk. hofland 10.30 woorddienst. Rk Kerk Lauc.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7. zo. 9.30. Zie ook Geref. Kerk. Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. 8.30 en 10. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. De Bie, Papen- drecht; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. v. Waas- bergen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aat- ders, 6.30 ds. S. de Jong, Woerden. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds De Clercq, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 hr. De Haan. Geref. Kerk 9.30 kand. J. Eerbeek, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. W. P. Fieggen. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10, Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 hr. P. Noordmans, Benschop, 6.30 ds. Eij- senga. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema. 6.30 ds. Aalders. Remonstr. Gem. 10 streekdienst in Wadd veen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2