'Waarheid over Vietnam moet meer bekend worden' Een persoonlijke benadering werkt heel goed Zonzoekers hoeven geen strandknaak te betalen riïigcïïsy^ Succesvolle Lissese beeldhouwer Frans van der Veld: Brandweer Hillegom bij Rijnland Noordwijkse raad voelt er niets voor pachters zo'n toerist-onvriendelijke regeling toe te staan ZATERDAG 2 MEI 1987 LEIPSCH DAGBLAD" LISSE - Beeldhouwer Frans van der Veld uit Lisse kan er zelf nog smakelijk om lachen. Zijn beeld 'Wind kracht acht' (een vrouw met een omhoogklappende pa raplu) dat in zijn woonplaats staat, kreeg al na een dag in de volksmond de bijnaam 'Annie voor de wind'. "Hoe zoiets zo snel kan, is mij niet duidelijk, maar ik vind het wel leuk. Er wordt over het werk gesproken door de mensen en dat is ook mijn bedoeling", zegt de beeldhouwer. 'Annie voor de wind' moet het echter sinds enige tijd zonder pa raplu stellen. De paraplu is afge broken. Volgens Van der Veld js dat het gevolg van twee factoren. De paraplustok was te dun, waardoor hij afbrak toen spelen de kinderen eraan gingen han gen. Het is echter de bedoeling dat 'Annie' haar paraplu weer te rugkrijgt. Zodra het weer het toe laat, wordt het beeld gerepa reerd. De Lissese kunstenaar is sinds 1967 full-time werkzaam als beeldhouwer. Hij volgde een op leiding aan de Vrije Academie en de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Na zijn opleiding werkte Van der Veld eerst op een atelier in Leiden. Hij kreeg in 1975 de beschikking over een boerderij aan de Vuursteeglaan in Lisse. In verband met de bouw van een nieuw arbeidsbureau moest hij zijn atelier in 1983 opbreken. Sinds die tijd is zijn atelier on dergebracht in een oude schuur aan de Achterweg in het bloem bollendorp. Maar ook daar moet Van der Veld binnenkort weg. De schuur moet worden gesloopt omdat er plannen zijn om op het terreintje twee woningen te bou wen. Van der Veld is geen onbeken de in de streek. In veel plaatsen in de duin- en bollenstreek, maar ook in plaatsen daarbuiten, is werk van zijn hand te vinden. Zijn beelden, speelplastieken en mozaïeken staan onder meer in Noordwijk, Lisse, Sassenheim, Hillegom, Katwijk, Leiden, Zoe- terwoude, Nieuwkoop, War mond en Leiderdorp. Publieksprijs Frans van der Veld exposeerde onder meer in Leidschendam, Nieuwkoop, Laren, Jutphaas, Oegstgeest, Den Haag, in de Hei- neken Galerie en tijdens de Flo- riade 1972 in Amsterdam. De Lis- senaar won in 1984 met de pu blieksprijs mét een door hem ontworpen kamerscherm voor een expositie in de Bijenkorf in Den Haag. Zijn laatste opdracht wordt binnenkort 'ergens' in Lisse ge plaatst. Dat beeld ('Vogels') is in het kader van de aflopende beel dende kunstenaars regeling (bkr) aangekocht door de gemeente Lisse. Het beeld wordt binnen kort overgebracht naar de gieter om daar in de brons te worden gegoten. Daarna krijgt het een plaatsje in de bloembollenge meente. Zelf heeft Van der Veld een voorkeur voor een plekje bij de vijver van 't Huys Dever. Op dit moment werkt de Lisse- naar alweer aan een nieuwe op dracht. Van de gemeente Noord- wijk kreeg Van der Veld de op dracht om een beeld te maken voor de wijk Duinpark in de bad plaats. Dit wordt een beeld van een historisch figuur in de bad plaats: de badman. Een opdracht waar Van der Veld mee in zijn schik is. "Hét is een opdracht waarin ik mij lekker heb kunnen uitleven". De Lissese kunstenaar heeft in de afgelopen 20 jaar niet stilgeze ten. De 'plakboeken' met het werk dat in die jaren is geplaatst, verraadt een voor een normale bezoeker bijna niet te bevatten hoeveelheid werk. Daarnaast heeft hij ook nog veel werk in 'voorraad'. Wat dit hoge werk tempo betreft is Van der Veld be scheiden. "Ik heb mijzelf nog nooit met anderen vergeleken. Ik werk nu eenmaal graag dus daar aan zal die grote produktie wel te danken zijn. Maar zelf heb ik niet het idee dat ik zo verschrikkelijk hard gewerkt heb de afgelopen jaren". Het is min of meer toevallig dat Van der Veld in de beeldende kunst is terechtgekomen. Aan vankelijk ging de liefde van de Lissenaar uit naar de archeolo gie. Als jongen was hij geregeld bij de opgravingen in het Lange- veld in Noord wij kerhout te vin den. "Toen mij echter bleek dat het na een jaar of zeven studeren nog maar de vraag was of ik ooit als archeoloog aan de bak zou komen, heb ik gekozen voor de kunst". Al tijdens zijn opleiding bleek Dijkman) Van der Veld succesvol. Hij on derbrak zijn studie zelfs een jaar om twee opdrachten te kunnen uitvoeren. Zo 'leverde' hij voor het inmiddels failliet gegane be drijf Mulder Vogem in Nieuw- Vennep een beeldhouwwerk in brons van drieënhalve meter hoog. "Het was het grootste werk dat ik tot nu toe heb gemaakt", zegt de Lissese beeldhouwer. In de afgelopen 20 jaar hebben Van der Veld en zijn vrouw Truus, die ook als kunstenares actief is wat de opdrachten be treft, zeker niet te klagen gehad. "Maar dat is niet zomaar op ons afgekomen", vertelt de Lisse naar. "Als we in de krant lazen dat er in een van de dorpen in de streek of daarbuiten een school werd gebouwd, schreven we naar het schoolbestuur met het verzoek of we in aanmerking komden komen voor het leveren van een kunstwerk of speelob- ject. Die persoonlijke benade ring werkt heel goed". Moeilijker Toch is het tegenwoordig niet zo gemakkelijk meer om op drachten te krijgen. "Vroeger schreef je maar met een man of vijftien voor een bepaalde op dracht in. Nu is dat opgelopen tot soms wel 200 kunstenaars. De spoeling is duidelijk dunner ge worden", zegt de Lissese kunste naar. Dat betekende voor Van der Veld ook dat hij soms een be roep moest doen op de zoge naamde bkr-regeling. Op grond daarvan krijgt de kunstenaar een uitkering waarin een bedrag voor het aanschaffen van mate rialen is begrepen. Wat Van der Veld betreft is het in zijn 20-jarige kunstenaarsloop baan nog maar enkele keren voorgekomen dat hij gebruik moest maken van de regeling. Binnenkort verdwijnt die bkr echter. Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur schaft de regeling met in gang van 1 juli van dit jaar af. Dat betekent voor veel kunstenaars dat ze terugvallen op de ww en daardoor nauwelijks geld over houden om materialen aan te ko pen. Van der Veld ziet het het voor zichzelf niet zo somber in. Vol gens hem betekent een en ander wel dat hij harder zal moeten werken. "Nog meer schrijven om opdrachten en ook meer aan ten toonstellingen deelnemen. Al leen als je zelf hard aan de weg timmert, lukt het om het hoofd boven water te houden. Dat is mijn stellige overtuiging". Ngo van Tuan uit Alphen probeert gevluchte landgenoten te helpen ALPHEN AAN DEN RIJN - De jaarlijkse treurdag voor de Viet namese slachtoffers wordt vandaag gehouden in de Amsterdam se Nicolaaskerk. Het is twaalf jaar geleden dat de oorlog in Viet nam, die bijna dertig jaar duurde, werd beëindigd. In de ogen van de in Alphen wonende Ngo van Tuan is daarmee bepaald geen einde gekomen aan de ellende. "Omdat ze allemaal de vrijheid willen en zich hier kunnen verzetten tegen het dictatoriale, on menselijke regime van de Vietnamese communisten vluchten de huidige inwoners en worden ze als politieke vluchtelingen over de hele wereld opgenomen", aldus Van Tuan, die zich op diverse gebieden inzet voor de hulp aan Vietnamese vluchtelingen. Van Tuan (35), student politico logie, spreekt uit ervaring. De Viet namees was in de oorlog kapitein in het Zuidvietnamese leger. In april 1975 gaf Zuid-Vietnam zich in de strijd met Noord-Vietnam ge wonnen. "De oorlog had al te lang geduurd en voor te veel narigheid gezorgd zodat de gehele bevolking vrede wilde. Wie er nu aan de macht moest komen, maakte wei nig uit, als er maar een eind zou komen aan de oorlog". Alle officieren, ambtenaren en degenen die met de Zuidvietname se regering een relatie hadden, kwamen na de terugtrekking van de Amerikanen in 1975 in herop voedingskampen terecht. Van Tuan heeft vijf jaar doorgebracht in zo'n kamp. In 1980 is hij samen met acht andere lotgenoten ge vlucht. Slechts twee van de negen hebben deze vlucht overleefd. Twee maanden bleef hij in Saigon, waar zijn vader leeft. Hij wilde via door Evelien van Vlijmen de kust van Cambodja vluchten, maar ontmoette een soldaat die on der hem in het leger had gediend. Deze man regelde een plaats in een van de vluchtelingenboten waar mee Van Tuan later uit Vietnam vluchtte. Na vier dagen werden de bootvluchtelingen opgepikt door een Nederlands schip en in Singa pore van boord gezet. Hier werd hij voor drie maanden kampleider van een opvangkamp, waar minstens Staatssecretaris houdt voet bij stuk DEN HAAG/HILLEGOM - Staats secretaris D.Y.W. de Graaff-Nauta van binnenlandse zaken wil niet dat de Hillegomse brandweer aan sluiting krijgt bij de regionale brandweer Kennemerland. De staatssecretaris schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het ver zoek van de provincies Zuid- en Noord-Holland om Hillegom by Kennemerland te laten, door haar zal worden afgewezen. De Hille gomse brandweer moet bij de regio De staatssecretaris schrijft een en ander in de 'vierde voortgangs rapportage' reorganisatie rampen bestrijding. In tien gevallen in heel het land hadden provincies verzoe ken gedaan om te mogen afwijken van de bestaande regio's, zoals Zuid- en Noord-Holland in het ge val van Hillegom. Slechts in vijf ge vallen wil de staatssecretaris die verzoeken honoreren. Volgens haar zijn er in de andere gevallen onvoldoende redenen om af te wij ken van de regeling. Ze heeft dit standpunt ook aan de provincies, gemeenten en ande re betrokkenen bekend gemaakt. Alleen als er 'zwaarwegende nieu we feiten' naar voren komen tij dens de nu komende inspraakron de, wil de staatssecretaris haar standpunt opnieuw overwegen. vierduizend Vietnamezen wacht ten om te vluchten. "Na duizend jaar onder het leen- plichtige regime van China, bijna honderd jaar onder de koloniale druk van de Fransen en dertig jaar oorlog, wilden de Vietnamezen hun land niet verlaten. Dat is ei genlijk pas na 1975 gekomen", al dus Van Tuan. De inwoners die nog enig bezit hadden, moesten dat inleveren. Volgens het communistische sys: teem moest al het bezit worden ge nationaliseerd. Grote groepen wer den uit de stad het land opge stuurd om een nieuw bestaan op te bouwen. Deze zogenoemde 'nieu we economische zones' waren be doeld om het onbewoonbare plat teland weer op te frissen. Van Tuan: "Daar komt nog eens by dat jaarlijks mensen naar Sibe rië worden gestuurd om daar te werken. Dat is in een contract gere geld. Op die manier worden door Vietnam de staatsschulden aan Rusland afgelost. Er werken nu al zeker vijfhonderdduizend Vietna mezen in Siberië die nimmer te rugkeren naar hun geboorteland". Van Tuan wijst ook op het feit dat in totaal al ruim driehonderd duizend dienstplichtige jongeren door Vietnam zijn ingezet om in Cambodja en Laos ('landen die als marionetten alle opdrachten uit voeren') te strijden tegen verzets groepen. Volgens Van Tuan zijn dat voor veel Vietnamezen genoeg redenen om hun land te verlaten. Door landgenoten is hij gevraagd steun te verlenen. Zodoende is hij terechtgekomen bij de landelijke Associatie van Vietnamese Vluch- Ngo van Tuan: "Er is nog steeds geen einde gekomen aan de ellende van de Vietnamezen". «foto N&nno Bioupot) telingen (AWN) in Harmeien. Dit is een internationaal georganiseer de club en biedt op sociaal en cul tureel gebied hulp aan alle 'Neder landse Vietnamezen' (ongeveer ze venduizend). Zelf heeft de Vietnamees in 1982 het 'Verenigd Aktiekomitee Viet namese Bootvluchtelingen in Ne derland' opgericht. Deze vereni ging die ongeveer duizend leden heeft, is op de politiek van Viet nam gericht. "De waarheid over Vietnam moet meer bekendheid krijgen. Door het gevén van lezin gen en het uitgeven van blaadjes hopen we de Vietnamese bevol king te steunen", aldus Van Tuan. Het comité wordt geheel door le den en sympatisanten gefinan cierd, in tegenstelling tot het AWN dat subsidie van WVC ont vangt. Ook Alphen en regio zetten zich VUSIUU1CII «i. 24 uur: J. Verhage/C.M. Ma- ggekreek 3, Leiderdorp, tel.] >ekuur Rosmolen 2. Leiden Leonardushuis Haagweg 14, rommel markt en kledingbeurs, tot 15 uur. Ars Aemula Naturae - Pieterskerk- gracht 9. open huis, 12-16 uur. Terrein VTL - Voorschoterweg, Wandel sportver. Zuid-West organiseert wan deltocht. start tussen 9-15 uur. Hartebrugkerk - orgel wandelconcert, 15 Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert, 12.30 uur. Groenoordhallen - vlooienmarkt, tot 16.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Die Blechtrom- mel', 21.15 uur. Schouwburg - Toneelgroep De Appel 'Het verjaardagsfeest', 20.15 uur. Burcht - voorjaarsfeest met Que Passa, 22 uur. Leiderdorp Loods kanovereniging - achter de Mau- ritssingel, open dag kanovereniging Rijnland, tot 16 uur. Meijelaan - straatfeest, 20 uur. Dorpshuis - Kerklaantje, klaverjassen, 20 uur. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 l ris, Pluimzeggi 218661; spreek Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent,1 Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus,' Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Kla proos 34, tel. 126371; spreekuur Minne broersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muysenbergh: za 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel. 125820; spreekuur Burg- gra venlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J. Pleiter. Fruinlaan 11. tel. 131337. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Benit, tel. 720404; spreekuur Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: J.&.R. Zaayer, tel. 316008; spreekuur B. van Niftrikweg 5. Groep 5 - Schaefer, J asperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel. 767646; spreekuur Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord- eindeplein 4a, tel. 123752. Leiderdorp J. v.d. Beek en J. v.d. Leden, tel. 894539; spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofd straat 8, tel. 894539. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten za, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462; L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout, tel. 02522-10140. Wassenaar za, J. Huls, tel. 13027; spreekuuradres Hofcampweg 65; zo, mevr. I.C. Spelt, tel. 11844; spreekuuradres Van Groene- veltlaan 17. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, teï. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts in voor de bootvluchtelingen. De tien Vietnamese gezinnen die hier bij zijn aangesloten komen regel matig bijelkaar. Iedere week is er een sport- en spelavond in buurt huis Elckerlijc in Alphen, waar ie dereen welkom is. Vandaag zal de Franse journalist Michel Tauriac op de treurdag in Amsterdam actuele dia's van Viet nam vertonen. Twee aan Vietnam hulp biedende organisaties, Cap Anamour (Duitsland) en Médecins du Monde (Frankrijk), verschaffen informatie over hun werk. De oprichting van de stichting Zeereddingsacties Vietnamese Bootvluchtelingen, die in het leven is géroepen om de twee buiten landse organisaties te ondersteu nen, wordt vandaag officiéél be kendgemaakt. Deze stichting zal zich vooral inzetten voor het ver krijgen van visa. de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 1 tot vr 8 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel. 894400. Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan f Voorschoten R. Koster, mevr. Koster-Stoker, Narcis- straat 47, tel. 01717-3836. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt 113 i W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215 doet dienst in eigen praktyk. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts De Miryer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. NOORDWIJK - Het is nog lang niet zeker dat de Noordwijkse strandexploitanten het recht krij gen om 2,50 gulden te vragen aan badgasten die op het door hen gepachte stuk strand een eigen tent of scherm neerzetten. De gemeenteraad van Noordwijk is geen voorstander van een dergelijke maatregel. De bepaling is evenwel al wèl opgeno men in de onlangs met drie exploitanten afgeslo ten pachtcontracten. De bepaling is op uitdrukkelijk verzoek van de pachters van strandgedeelten ten noorden van de vuurtoren in de contracten opgenomen. Tot nu toe kunnen zij niets ondernemen tegen strandbe- zoekers die met eigen materiaal op het door hep gepachte stuk strand gaan zitten. Nu de 'strandk naak' in de contracten is opgenomen, vreest de raad dat deze maatregel ook voor de strandge deelten gaat gelden die de maatschappij Zeebad pacht. De contracten met de drie pachters zijn afgeslo ten voordat de gemeentelijke commissie toerisme zich over de kwestie had uitgesproken. De raads leden waren, zo bleek tijdens de raadsvergade ring, hierover nogal verbolgen. Het CDA is er, als enige partij in de raad, voor stander van om de pachters het recht te geven 2,50 gulden te vragen. J. Willms van deze partij wil evenwel de maatregel slechts voor de duur van één jaar, by wyze van proef, invoeren. "We moeten eerst maar eens bekijken of hiermee de problemen werkelijk worden opgelost". Voor Progressief Akkoord Noordwijk is de in voering van de strandknaak absoluut onaan vaardbaar. Volgens PAN-raadslid W. Schelvis heeft iedereen naar zijn mening het recht met ei gen materiaal op het strand plaats te nemen. Folder Ook de PvdA had geen goed woord over voor het onderhandelingsresultaat dat het college met de pachters had weten te bereiken. A. Prins: "De pachters moeten wèl het recht hebben toeristen gebruik te maken van hun eigen materiaal. Zoiets te vragen of ze, als ze op hinderlijke wijze met alleen mogelijk als de verpachte stukken scherm op het verpachte strand zitten, elders wil- strand helemaal zijn afgeschermd" len gaan zitten. Het gaat echter niet aan de pach- Volgens Van Rijnberk doorkruist de maatregel ters de mogelijkheid te geven voor het meebren- ook het beleid van de gemeente om de verhuur- verkoopvoorwaarden op het strand zo veel mogelijk op een lijn te brengen. Een strandex- alïêTóëris^tên.Tn de folder ploitant is namelijk niet verplicht de knaak te vra- J4. worden gegeven over de gen waardoor het voor kan komen dat een strand- waarop het Noordwijkse strand verpacht bezoeker bijI de ene exploitant wèl moet betalen gen van tenten of schermen geld te vragen". De PvdA'er wil het probleem oplossen door folder uit te reiken moet zijn inziens uitleg worden gegeven "Het is hier nogal vreemd met stukken vrij stukken verpacht strand. De toeristen moeten hiervan op de hoogte worden gesteld. Dan weten ze ook waarom badmannen kunnen vragen met een eigen scherm of tent op een stuk vry strand te gaan zitten". Prins kreeg voor dit voorstel de steun van de WD. Voor A.Th. van Rijnberk (Noordwyks Belang) is de boot aan als de 'strandknaak' inderdaad wordt ingevoerd: "Je kunt mensen niet verplich ten bij de exploitant een scherm te huren en geen en bij de andere niet. Onzeker Burgemeester J.M. Bonnike zag de discussie over het onderwerp als een storm in een glas wa ter. Het is naar zijn idee lang niet zeker dat de exploitanten werkelijk gebruik zullen maken van hun recht de toeristen 2,50 gulden te vragen voor het gebruik van eigen standmateriaal op stukken verpacht strand. Bonnike: "Als de exploitant ver wacht dat de toerist daarom een ander stuk strand zal opzoeken, laat hij het wel uit zijn hoofd de knaak te vragen. Hij weet dan immers zeker dat de desbetreffende badgast ook niet voor ver snaperingen bij hem zal aankloppen". De burgemeester gaf toe dat het afsluiten van contracten voordat de commissie zich hierover had gebogen, een wat vreemde gang van zaken is. Bonnike: "We hadden echter haast. De onderhan delingen met Zeebad, die eerst moesten zijn afge rond, hebben meer tijd in beslag genomen dan we aanvankelijk dachten. Het strandseizoen staat voor de deur, dus konden w.e echt niet langer meer wachten". De gemeenteraad van Noordwijk is dus in meerderheid tegen de knaak. Het college zal nu moeten trachten de bepaling uit de inmiddels af gesloten contracten te krijgen. De komende maand zal daarover met de pachters worden ge praat. De gemeenteraad buigt zich in de volgende vergadering opnieuw over de kwestie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13