WD: toch verlichting lastendruk Financiën krijgt koekje van eigen deeg HETBOEKVAN DE MEIMAAND: MARKETGARDENl Film over autisme rekent af met vele vooroordelen Actieblad Bluf toch verschenen Ongeloof politie over gijzeling Omstreden condooms toch weer in verkoop Vergrijzing ontneemt Lubbers speelruimte VT9 De Slegte VRIJDAG 1 MEI 1987 PAGINA 3 HILVERSUM (ANP/GPD) - WD-fractieleider Voorhoeve vindt dat in 1988 toch een begin moet worden gemaakt met verlichting van de lastendruk. Hij zei dit gisteren voor de AVRO-radio in reactie op de uitkomst van het kabinets beraad, waarin werd afgesproken in 1988 een bedrag van 1200 miljoen gulden extra te bezuinigen. Volgens premier Lubbers is er eigenlijk geen ruimte voor verlaging van pre mies of belastingen. UTRECHT (ANP) - Een 20-jarige jongen draagt de hele dag scènes uit de tv-serie De Appelgaard voor. Een ander tekent de meest inge wikkelde schema's, voor niemand te begrijpen. De 12-jarige Joost maakt zeer gedetailleerde land kaarten en weet feilloos de autowe gen door Nederland te noemen. Gerrit tenslotte, is verzot op venti latoren en centrifuges. Eén ding film moet bijdragen aan de maat- hebben ze gemeen: ze zijn autis- schappelijke erkenning van autis tisch, een meestal aangeboren af- me als een specifieke handicap die wijking waardoor deze kinderen individuele aandacht nodig heeft, zich afsluiten van de buitenwereld. Ook wil de film afrekenen met Over Joost, Gerrit, Mark, Feike, vooroordelen als „autistische kin- maar ook over hun ouders gaat de deren hebben nooit liefde van hun film 'Autistisch' die woensdag op ouders gehad" of juist „ze zijn te een persconferentie in Utrecht veel verwend", werd getoond. In Nederland zijn 6.000 mensen De film is een initiatief van de autistisch. Het is in de meeste ge- Nederlandse Vereniging voor Au- vallen een aangeboren afwijking, tisme en verwante contactstoornis- die zich voor de dertigste levens- sen (NVA). Deze vereniging wilde maand openbaart. De oorzaak is al jaren een dergelijke film maken, nog steeds niet duidelijk, de we maar dat kon pas met het geld dat tenschap denkt aan een hersenbe- het Nationaal Fonds voor de schadiging in combinatie met een Geestelijke Volksgezondheid na aantal andere stoornissen. Wel de 1-2-3-actie op tafel legde. De staat vast dat autisme niet te gene zen is. Onderzoek heeft uitgewezen dat zeventien procent van autisti sche kinderen op den duur epilep sie krijgt. Men denkt dat autisti sche kinderen de indrukken die ze opdoen niet goed verwerken. Een gewone huiskamer kan daardoor een chaotische indruk op het kind maken. De sociale contacten met anderen zijn ernstig verstoord, er is sprake van een-taal- en spraak stoornis en het kind kan zonder aanleiding helemaal in paniek ra ken. De jongen die De Appelgaard uit zijn hoofd kent, lijkt een heel ta lent, maar het is een dwangmatig heid die hem tot zijn oraties aanzet. Zelf zegt hij in de film verontschul digend: „Ik kan het eigenlijk niet inhoudpn". De indruk kan ont staan, dat autisten zwakzinnig zijn, maar autisme blijkt op alle intelli- gentie-niveau's voor te komen. Au tistische kinderen zijn vaak heel erg intelligent, zoals Gerrit die een haven compleet met hijskranen en goederen precies natekent. Joost (12) vertelt in de film dat hij „er niet over wil praten. Laten we maar over wat anders praten, niet over dat gepest op school". De filmmakers volgden enkele autistische kinderen en volwasse nen. De meesten van hen zullen la ter niet in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Dit schept binnen het ge zin grote problemen, niet in de laatste plaats voor broers of zus sen. Als de moeder van de vijfjari ge Mark in de film steeds maar weer haar zoontje uitnodigt om mee te spelen, maar Mark liever op zijn wekker blijft tikken - wat hij de hele middag al aan het doen is - reageert zijn zusje verveeld: „Ach, laat hem toch". Wanneer een acht jarig meisje in een winkel een woe de-uitbarsting krijgt, kijken de an dere klanten verschrikt op. Je ziet ze denken: „Waarom geeft die moeder haar kind geen lel om d'r Een vader vertelt: „Hij kan alles zien, ruiken en horen. Maar hij kijkt je nooit recht aan. Hij lacht ook niet. Ja, wel tegen een plekje op het plafond, maar niet tegen ons". De videofilm is bedoeld voor hulpverleners, maar bij voorbeeld ook voor medische studenten, buurthuizen en ouders van autis ten. NVA-voorzitter N. van Leeu wen is blij met de produktie. „De film laat zien wat autisme is, hoe het zich uit, maar vooral wat het betekent voor ouders en het kind zelf'. Volgens Voorhoeve is verlaging van de lastendruk belangrijk voor het verhogen van de groei en de werkgelegenheid in ons land. „De veel te hoge lastendruk is een van de oorzaken van structurele econo mische problemen. Er is boven dien over dit onderwerp een motie van de WD door de Tweede Ka mer aangenomen, ook gesteund door het CDA en die betekent dat in 1988 een begin moet worden ge maakt met verlichting van de te hoge lastendruk in ons land in ver gelijking met het buitenland". De WD-voorman wees er nog op dat de lastendruk volgens het regeerakkoord niet mag stijgen. „In feite is de lastendruk al geste gen. Wij moeten het regeerakkoord op dit punt uitvoeren en de lasten druk stabiliseren". Ook de Kame ruitspraak, dat het kabinet in ruil voor loonmatiging beperking van de lastendruk moet aanbieden, staat nog steeds, aldus Voorhoeve. „Loonmatiging bereik je niet met lege handen". CDA-fractievoorzitter De Vries schaarde zich evenwel achter de opvatting van premier Lubbers. Volgens hem is de mogelijkheid van belastingverlaging voor de burger wel heel erg klein gewor den. „Uit de gegevens waarover we nu beschikken, is geen andere con clusie te trekken", aldus De Vries voor de Avro-radio. Hij gaf zijn steun aan de in het kabinet afge sproken extra bezuinigingsmaatre gelen. Fractieleider Kok van de PvdA voorspelt dat de sociale woning bouw de gevolgen gaat ondervin den van de extra bezuinigingen: minder sociale woningen of aan passingen in de huursubsidies. Hij vreest tevens dat „bovenop het miljard aan bezuinigingen in het onderwijs er nog weer nieuwe aan passingen in die sfeer gaan ko men". Volgens de oppositieleider zullen de burgers weer de rekening gepresenteerd krijgen. „Ik krijg wel eens de indruk dat de zorgen over de financiële pro blemen, hoe reëel op zichzelf ook, zodanig hoog worden opgespeeld, dat de vraag wat er met de werkge legenheid gebeurt meer een rest- of sluitpost in de discussie is dan hoofdzaak. Dat zullen de Nederlan ders op den duur niet begrijpen", aldus Kok. BRAND IN LOODS (ANP) - De Rotterdamse brandweer is gisteren met groot materieel uitgerukt om een brand in drie loodsen met pa pieropslag in de buurt van het Feyenoord-stadion te bestrijden. Eén loods met oud papier is volle dig uitgebrand, evenals een loods van Van Gencien Loos, waarin tex tiel lag opgeslagen. De Rotterdam se brandweer zette bij de brand vijftien brandweerwagens in en twee boten, die dienden voor de aanvoer van voldoende bluswater. Ondanks in beslag genomen oplage AMSTERDAM (ANP) - Het actie blad Bluf is gisteren toch versche nen, nadat de politie woensdag avond bij een huiszoeking in een pand in de Verbindingstraat in Amsterdam de gehele oplage van 2.500 exemplaren in beslag had ge nomen. Medewerkers van dat blad hebben kans gezien in de nacht van woensdag op donderdag enke le duizenden exemplaren te druk ken met drukbladen die zij nog in hun bezit hadden. Gisterochtend werden de losse pagina's van Bluf op lange tafels voor een kraakpand in de Spui straat door tientallen medestan ders gevouwen. Hoewel dat in het openbaar gebeurde greep de poli tie niet in. "Als je iets wil doen op Koninginnedag, met de daarbij be horende grote drukte in de binnen stad, moet je heel goed nadenken over de eventuele gevolgen", aldus politiewoordvoerder Klaas Wil ting. "We hebben rekening gehouden met de mogelijkheid dat er na de inbeslagname van woensdag toch nog exemplaren van Bluf zouden opduiken. Als het om geringe aan tallen gaat is er niet direct reden voor optreden", aldus officier van justitie mr. L. de Wit in een voorlo pige reactie. Hij voerde verder, evenals poli tiewoordvoerder Wilting, als ach terliggende overweging om niet in te grijpen de drukte op Koningin nedag in de binnenstad aan. De eerste exemplaren van Bluf gingen vóór het kraakpand al grif van de hand voor een rijksdaalder, verder trokken colporteurs de stad in om het blad aan de man te bren gen. De alsnog verschenen editie had dezelfde inhoud als de in be slag genomen exemplaren, aange vuld met enkele losse pagina's met een verslag van de politie-inval woensdagavond. In die editie stond ook het kwartaalverslag van de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) uit 1981, dat als "ver trouwelijk" was gekwalificeerd. De publikatie van die gegevens vormde de aanleiding voor het po- litie-optreden van woensdag avond. Dat gebeurde in opdracht van het Openbaar Ministerie, nadat de BVD aangifte had gedaan. De BVD had namelijk het vermoeden gekregen dat het actieblad BVD- informatie zou publiceren. Bij de politie-actie van woens dagavond werden in totaal vier mensen aangehouden. Twee zijn intussen op vrije voeten gesteld, de twee anderen worden nog vastge houden. Eén van de twee wordt nog in arrest gehouden wegens openlijke geweldpleging omdat hij een fiets naar de politie had ge gooid. De ander werd in het pand in de Verbindingstraat aangehou den. Honderden jongeren op de vuist ZWOLLE (ANP) - De politie van Zwolle heeft de afgelopen nacht met assistentie van korpsen uit omliggende gemeenten opgetre den tegen 400 vechtende Zwolse jongeren. Er zijn charges uitge- Dw voerd om de jongelui uit elkaar te werd vanuit de vakantiewoning in drijven. Vijf Zwollenaren in de leeftijd van 18 tot 20 jaar zijn aan gehouden. Zij hebben een proces verbaal gekregen wegens openba re dronkenschap en verstoring van de openbare orde. De achtergrond van de ongere geldheden was de rivaliteit tussen jongeren uit de wijk Westenholte en Zwolle-Zuid. De rellen deden zich voor bij het wijkcentrum van Westenholte. Het begon met een kleine vechtpartij, maar al snel gin gen de jongeren uit beide wijken massaal met elkaar op de vuist. In totaal kwamen 30 politiemen sen in actie. Bij de charges ge bruikten zij de wapenstok. Eén van de jongeren liep een gebroken neus op. De schade van de con frontatie tussen politie en de jonge ren bleef beperkt tot deukjes in po litieauto's. AMSTERDAM (ANP)- Medewerkers van het actieblad Bluf waren giste ren druk bezig met het vouwen van een in alle haast gedrukte editie van het blad. Woensdag was de oorspronkelijke oplage door de politie bij een inval in beslag genomen. Het vouwen van de nieuwe editie vond plaats op straat in alle openheid. De politie greep niet in. (foto anpi Massale vrijmarkt in hoofdstad (Vervolg van pagina 1) den kon toch al worden opgemaakt VALKENBURG/EPEN (GPD) - dat bet ?m een ,brute gijzeling en Kwart voor twee gistermiddag een bankoverval ging. "De man- werd vanuit de vakantiewoning in nen en vrouwen waren ook erg ner- Terziet alarm geslagen over de bru- ve"s en zelfs geïrriteerd. Je kon tale gijzeling van de drie Valken- wel merken dat zij echt heel wat burgse gezinnen van bankem- bedden meegemaakt. Alleen de ployés. Maar het politieapparaat kinderen waren al weer ontspan- kwam pas tegen drie uur op gang. ne"- kleine meisje bedelde Aanvankelijk bestond de indruk ze"s on} oen ijsje en de jongen dat er iets niet klopte. Bankover- vr°eg of hij morgen naar school val, op Koninginnedag als alle ban- J*10681- Pm de spanning wat te bre ken gesloten zijn: dat is toch niet antwoordde ik maar dat dat mogelijk? ni® hoefde aldus chauffeur Bert De ernst van de gebeurtenissen Vbeëen. Vragend naar wat er nu werd pas duidelijk toen de gijze- werkelijk gebeurd was, gaf een van laars in Valkenburg het politiebu- de vrouwen hem slechts het advies reau binnentraden en daar het hele anoere dag in de krant te verhaal vertelden. Volgens majoor AMSTERDAM (ANP) - Van het Centraal Station tot Munt en Leid- seplein, in wijken als Jordaan en Pijp, in het Vondelpark en andere parken, overal was Amsterdam op Koninginnedag traditiegetrouw man gevormd. De rijkspolitie heeft MïS nog geen idee in welke richting zij moet zoeken. Majoor Kuppens denkt overigens (nog) niet dat om terroristen gaat. Van de overvallers is bekend dat zij Frans spraken. spoorloos. Hoe de overvallers zijn ontkomen is niet bekend. De Ter- zieterweg loopt over in een bos weg, die uitkomt in België, de bandieten deze weg hebben ge nomen wordt door majoor Kup- W. Kuppens van de rijkspolitie -- -7 werd toen, omstreeks drie uur, chercheteam van voorlopig twintig meteen ook internationaal alarm i STARTBAAN (ANP) - Het Rotter- damse college van B en W houdt - vast aan het aanleggen van een' nieuwe, gedraaide start- en lan dingsbaan voor het vliegveld Zes tienhoven, tegen het advies in van een speciale commissie onder lei ding van dr. A. van der Zwan. Door het draaien van de baan zou de ge luidsoverlast voor de woonwijken in de omgeving worden vermin derd. De commissie vindt de extra investering van 85 miljoen gulden voor een nieuwe baan niet ge rechtvaardigd, omdat Zestienho ven nauwelijks intercontinentaal passagiers- en vrachtvervoer zal aantrekken. gegeven. Tegelijk met hun alarm naar de politie hadden de slachtoffers ook een taxibedrijf in Valkenburg ge vraagd om voor hun vervoer te zor gen. De chauffeurs reden met een luxe wagen en een busje naar Ter- ziet, aanvankelijk denkend aan een gewoon ritje met een gezelschap dat op stap was geweest. Verbaasd keken zij uit hun ogen toen zij de elf mensen ongeduldig voor de vakantiewoning zagen staan wachten. Enkelen hadden nog gedeelten van de boeien om de polsen. "Nog dachten we eerst aan een grap. Dat het iets met een speurtocht te maken had of zo", al dus de chauffeur. Tijdens de terugreis werd hen duidelijk welke vreselijke dingen hun passagiers hadden meege maakt. Weliswaar werd niet veel verteld, maar uit de weinige woor- gen men en stalletjes stonden kilome ters lang zij aan zij in de veelal ver keersvrije straten. Geïmproviseerde stalletjes met tweedehands spullen als vazen, potten, pannen, lampen, meubilair en kleding, kraampjes met de meest exotische eetwaren en drank naast die met space cake. hasj en marihuana. Want alles mag op Koninginnedag, vergunningen zijn niet nodig. Het leek erop dat heel Amster- tt - j i j 4 j dam, gelokt door het redelijke pens betwjjfeld. Hij denkt dat de weer de straat op was getrokken, bandieten de Teraeterweg terug Massaal trok men langs de stal- letjes en kramen, zomaar voor de - - gezeligheid of om te kqken of er voor een prikje niet wat leuks te koop was. De mensenmenigte kon zich op Rokin, Damrak en Leidse- straat en in het Vondelpark slechts schuifelend voortbewegen. Ner gens leidde dat echter tot proble men. Als men te moe was gewor den strekte men even de benen op de terrassen die er ook in grote aantallen waren. Iedereen probeerde een graantje mee te pikken van deze dag: orga nisaties als Amnesty International, diverse actiegroepen en particulie ren. Een peuter van een paar tur ven hoog telde om een uur of drie in het Vondelpark de kwartjes en guldens die de mensen in zijn pet hadden gegooid voor zijn viool spel. Hij was tevreden met de op brengst, pakte z'n spullen in en vertrok. Ook andere kinderen pro- beerden met muziekmaken of het - gegijzelde bankmedewerkers stapt nog enigszins aangesla- verkopen van produkten hun zak- A (foto anp) geld wat aan te vullen. AMSTERDAM (ANP) - Deze twee dames zaten gisteren op het Amster damse Leidseplein om hun spulletjes aan de man te brengen. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De ruim een week geleden door de NVSH uit de markt genomen drie soorten con dooms komen weer in de verkoop. De Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming heeft daar toe besloten na een intensieve test van de afgelopen week. Uit een on derzoek van de Consumentenbond bleek onlangs dat de kwaliteit van de drie merken Concep Slow, Con- cep Groen en Fun niet deugde. De NVSH zegt dat de uitslag van de NVSH-test sterk afwijkt van het auto na verhoor door de politie. derzoek is volgens de NVSH het gegeven dat de bond bij de test naar kunstmatige veroudering - één van de in de wet genoemde voorschriften ongebruikelijke waarden aantrof. Rubber verliest kwaliteitseigenschappen door warmte. Zo zal een condoom dat geruime tijd in de vensterbank in de zon ligt minder goed zijn dan een zorgvuldig bewaard condoom. De koelkast is dus een goede be waarplaats. De NVSH vermeldt als enige le- onderzoek door de Consumenten- verander op de verpakking van h""'1 n" 1der afzonderlijk condoom een terste gebruiksmaand. Bovendien zal op de bijsluiter in iedere ver- DEN HAAG - Financiële ambtena- Maar ministers als Deetman Nij- ren van diverse departementen lo- pels en De Korte voelen daar abso- pen dezer dagen gniffelend rond luut niets voor. Door een verkeer- als ze collega's van het ministerie de manier van schattingen maken vani financiën tegenkomen. „Jullie dreigen er jaarlijks overschrijdin- wilden toch zo graag de schattin- gen, vooral op de departementen gen van de uitgaven van onze de- die veel geld uitgeven. Overschrij- partementen zelf doen?", zullen ze dingen die telkens opnieuw door bezuinigingen ongedaan moeten leeftijd, blijven de duurste leraren maar dan gelijkelijk verdeeld c door Henri Kruithof worden gemaakt. Bij Onderwijs bijvoorbeeld is het grootste deel van de tekorten ontstaan doordat de salarissen 'in het onderwijs ge middeld hoger zijn dan was ge denken en misschien ook wel zeg- raamd. Bij een departement dat gen. „Vroeger deden we dat zelf en ongeveer viervijfde van zijn uitga toen ging het nog redelijk, maar nu ven aan salarissen spendeert, tikt jullie het doen gaat het mis. Dan dat natuurlijk meteen enorm aan. moeten jullie het ook maar zelf be talen". Toch was het wel te voorzien ge- Daar draait het conflict in het ka- weest dat de salariskosten hoger binet om, waarvoor gistermorgen zouden worden. Paradoxaal ge- vroeg een gedeeltelijke oplossing noeg komt dat door het bezuini- is gevonden. Minister Ruding (fi-, gingsbeleid. Als er ontslagen moe- nanciën) houdt vast aan zijn stand- ten vallen - en bij Onderwijs is dat punt dat overschrijdingen van de de laatste jaren veelvuldig gebeurd verschillende begrotingen binnen - gaan de laatst bijgekomen leer de departementen zelf moeten krachten er het eerst uit. En omdat worden gecompenseerd. hun salaris is gebaseerd op hun over. Bij de ramingen van de uitgaven is daar onvoldoende rekening mee gehouden en daar wilde Ruding Deetman nu voor laten bloeden. Maar Deetman heeft, niet geheel ten onrechte, tegen zijn collega ge zegd: 'je bent zelf met die ramin gen gekomen dus kan ik er niets aan doen. Ik betaal niet voor die overschrijdingen'. Deetman kan tevreden zijn: hij hoeft maar een zeer gering deel van de overschrij dingen te compenseren. De minister van onderwijs heeft bovendien sterk het gevoel dat hij gestraft wordt voor het feit dat hij voorbeeldig zijn afspraken in het regeerakkoord is nagekomen. Hij heeft als eerste de afgesproken be zuinigingen volledig ingevuld. Daardoor heeft Ruding het gevoel dat er nog wel wat van de onder wijsbegroting af kan. Zoals ieder jaar, rolde er ook dit keer uiteindelijk een compromis uit. Het compromis is dat er wel 1,2 miljard extra wordt bezuinigd, alle departementen. Maar er zal nog iets moeten gebeuren aan de ramingssystematiek. De beroeps bevolking vergrijst en relatief ko men steeds meer hoog opgeleide mensen op posten die vroeger wer den bezet door mensen met iets la gere diploma's. Dat bij elkaar geeft een opwaartse druk op de salaris sen. Daarmee moet rekening wor den gehouden. Defensie Wordt de ramingstechniek niet aangepast, dan zullen er jaarlijks grote begrotingsoverschrijdingen zijn, die dan volgens afspraak weer gecompenseerd moeten worden. Dat kan zo niet langer, vinden veel ministers. Lubbers voelt wel wat voor de argumentatie van de vak ministers, maar aan de andere kant kan hij Ruding ook niet opzadelen met een verhoging van het finan cieringstekort. Want dat is - ook in de ogen van de premier - nog steeds te groot. Moeten defensie en ontwikke lingssamenwerking, die nu buiten de bezuinigingen zijn gehouden, er dan maar aan geloven? De discus sie daarover is reeds losgebarsten en defensie moet voor een deel nu ook meedoen in de bezuinigingen. In het regeerakkoord zijn deze de partementen nog buiten schot ge laten, maar met de ontsnappings clausule dat in zeer uitzonderlijke gevallen deze ministeries ook moe ten inleveren. Enkele ministers vinden dat die uitzonderlijke situatie is aangebro ken. De ex-bankier Ruding is zo ver nog lang niet. Maar het kabinet staat voor een principiële keuze: doormodderen op de ingeslagen heilloze weg met ministers die het bezuinigen meer dan zat zijn, of een heel nieuwe koers inslaan. Lubbers heeft laten weten dat las tenverlichting er voorlopig niet in zit. Hij zal de komende tijd zijn in ventiviteit nog fors moeten aan spreken om uit dit heikele pro bleem te komen. bond. De eigen onderzoeken wij zen uit dat alle NVSH-condooms ruim aan de eisen in de wet vol doen. Volgens deze vereniging geldt de Nederlandse wetgeving op controle voor rubbercondooms als één der strengste ter wereld en is voortdurende controle door zo wel de toeleveringsfabrikant als de distributeurs noodzakelijk. Mogelijke oorzaak van de ver schillende resultaten van het Con sumentenbond- en het NVSH-on- pakkïng ook nog een bewaarsug- gestie worden opgenomen, aldus de NVSH. De vereniging zal proberen met de Consumentenbond te gaan pra ten om tot een nieuw onderzoek te komen, waarbij de veiligheid van condooms naar de mening van de NVSH wordt beoordeeld aan de hand van reële criteria. ADVERTENTIE" De nieuwste feiten over AQE Arnhem '44.159 pagina's, Nu van 24.90 voor l|j| Daar wordt een lezer beter van. Brcestraat 73, Leiden.Tel. 071-122007

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3