Thuiswerk vaak 'slavenarbeid' Fietsfabrieken willen niet van diefstal worden verlost' BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG, VRIJDAG 1 MEI 1987 BINNENLAND PAGINA 23 Arnhemmer leurt tevergeefs met onkraakbaar slot ARNHEM Vertegenwoordigers van de ANWB waren kort geleden nog bij hem thuis. Hadden hun beste slotenkraker meegenomen. „Die keek er alleen maar naar", zegt Henk de Brouwer met tevre denheid. „Daar begin ik niet aan. Dat is onmogelijk om open te krij gen", verontschuldigde de man zich. „Had 'ie goed gezien, want mijn fietssloten zijn ook niet te openen. Zelfs niet met zwaar ge reedschap". door Rob Hirdes De Brouwer uit Arnhem zou ei genlijk een tevreden man moeten zijn. Maar dat is hij niet. Hij is boos en verdrietig tegelijk. Want hoewel vriend en vijand het erover eens zijn, dat hij een niet te forceren fietsslot heeft gefabriceerd, ziet hij geen kans zijn uitvinding massaal toegepast te krijgen. Omdat de Ne derlandse fietsenindustrie hem naar zijn zeggen boycot. En dat doet pijn. Veel pijn. „Die rijwielfabrikanten", zegt hij met van ingehouden emotie trillen de stem, „doen net of hun neus bloedt. Die hebben er geen enkel baat bij als fietsen niet langer wor den gestolen. Want daardoor zien zij de vraag op de rijwielmarkt te ruglopen. En daar zitten ze nou juist niet op te wachten. Daarom moet ik, De Brouwer, monddood worden gemaakt. Want ik vorm met mijn uitvinding een regelrech te bedreiging voor hun branche...". De 57-jarige wao'er lacht als uit vinder van het onkraakbare fiets slot om diefstal. „Het is de grootste kolder, dat er nog fietsen worden gestolen. Als je weet wat ik en nog enkele anderen in de loop der jaren allemaal niet hebben bedacht om die diefstallen tegen te gaan; dat houd je niet voor mogelijk. Maar we worden keurignetjes aan het lijntje gehouden. De fietsenindus trie houdt de deur gewoon stevig dicht uit eigenbelang. Zo werkt dat hier in Nederland", moppert de oud-schoolconciërge. Maar alvorens De Brouwer, met zijn niet-aflatende tirade aan het adres van de heren fietsenfabri- kanten, verder aan het woord te la ten, is het wellicht zinvol eerst eventjes stil te staan bij zijn feitelij ke uitvinding. Want daar draait per slot van rekening alles om. In de afgelopen jaren heeft hij menig produkt ontwikkeld om het stelen van fietsen afdoend tegen te gaan. Zijn beste uitvinding op dat gebied vindt hijzelf echter het op allerlei manieren toepasbare, zogeheten roterende stiftslot. Dat past op de voorvork, in de voorvork, aan mu ren en aan fietsenrekken. Dat past dus gewoon op alles. De basis is immer gelijk; een staaf in twee bussen. Op slot te draaien met een cilinderslot. Eigenlijk gaat het om twee staven inéén. Die onafhanke lijk van elkaar roteren. En omdat die staven onophoudelijk draaien wanneer je ze doormidden pro beert te zagen, krijg je er geen vat op. Even simpel als vernuftig. Legt De Brouwer uit: „In feite heb je daarmee niet alleen de dief, maar nog belangrijker ook zijn ge reedschap, de zaag, de tang, de par- ker met slaghamer, uitgescha keld". Roterend Slimmeriken, die menen de voorvork uiteen te kunnen buigen om zodoende het slot te vernielen, komen bedrogen uit. Want datzelf de slot vreet zich dan onherroepe lijk vast. En dat betekent altijd het vernieuwen van de vork. Dat rote rend stiftslot is niet alleen te beves tigen aan de voorvork van de fiets, maar ook aan fietsenrekken, aan muur- en trottoirklemmen, zodat de fiets 'muur- of aardevast' zit. Maar terug naar De Brouwer. Hij was zo overtuigd van de werking van zijn uitvinding, dat hij er het hele land mee door trok. „Overal oogstte ik waardering. Alom en thousiasme viel me ten deel. Com plimenten bijvoorbeeld van poli tiekorpsen, van het Technisch Bu reau ter Bevordering van Schade preventie en van Voorkoming Mis- drijven-ambtenaren. Maar de fiet senindustrie zweeg. En blijft zwij gen. Of ze een slot op de mond heeft. En dat, terwijl er jaarlijks 185.000 vermiste fietsen bij de poli tie worden aangegeven". Al sinds jaar en dag wordt de Arnhemse uitvinder achtervolgd door de gedachte hoe het feno meen van fietsendiefstal te bestrij den. Tien jaar lang werkte hij aan vankelijk in de fietsenbranche. In een fabriek om precies te zijn en zodoende kent hij dus het fabrica geproces van haver tot gort. Daar na was hij vijftien jaar conciërge op het Stedelijk Gymnasium in Arn hem en werd daar uitgebreid ge confronteerd met fietsendiefstal len uit de rijwielstalling. Dat ging hem op den duur zo irriteren dat hij de fietsendief de oorlog ver klaarde. Alarm En zo begon hij zijn niet-aflaten de strijd tegen deze tak van kleine criminaliteit. „Vijf jaar geleden prutste ik al in mijn schuurtje een elektronisch alarm in het frame van een fiets. Werkte perfect. Als je met andermans fiets wegreed, be gon het alarm te piepen. En als de fiets weer stil stond, schakelde het alarm zichzelf weer uit. Ik kwam er mee op de televisie; Brandpunt in de markt". Hoe reageerde de fietsenindus trie? De Brouwer lacht smalend: „Aanvankelijk kwam er uit die hoek geen enkele reactie. En later was het van: Straks zitten we met elf miljoen piepende fietsen. Een gedachtenkronkel natuurlijk van de eerste orde", weet hij. „Want het gaat niet om elf miljoen piepende, maar bewaakte fietsen". Gratis mochten de fabrikanten zijn gees teskinderen hebben. „Ik schreeuwde ze als het ware toe: doe er wat mee. Uit naam van alle gedupeerden. Maar de reacties wa ren nul komma nul. Ik werd volko men genegeerd". In het begin wist hij nog niet be ter en deed met maar liefst dertien AMSTERDAM - 'Een slavenbaan' noemt ze het. Terwijl de adverten tie zo veelbelovend klonk: het draaien van duizend fakkels zou 35 gulden opleveren en achtduizend fakkels per week was makkelijk te halen, werd haar verteld. Ineke Post (20) solliciteerde en zegde haar baan op. Met dat inkomen zou zij rondkomen. Maar dat viel nogal tegen. De fakkelproduktie kwam bij een vijfurige werkdag niet bo ven de 700 fakkels per week. Op brengst: nog geen 25 gulden per week. Thuiswerk is in Nederland een industrie op zichzelf. Uit een in 1979 gehouden landelijk onder zoek bleek dat er meer dan hon derd verschillende vormen van thuiswerk bestaan. De schattingen over hoeveel mensen thuiswerk verrichten, lopen sterk uiteen. Bij de Vrouwenbond FNV worden aantallen genoemd van tussen de 160.000 en 400.000. Voor 90 procent zijn het vrouwen die thuiswerk verrichten. Thuiswerkers worden in het al gemeen zeer slecht betaald en hun rechtspositie is mogelijk nog slech ter. Onzekerheid over werk en in komen, vaak geen enkel recht op een uitkering en onkosten die voor eigen rekening komen zijn de meest gehoorde klachten. Contac ten met collega's komen nauwe lijks voor. Veel thuiswerk speelt zich af in de anonimiteit. door Thea van Beek Voor de Vrouwenbond van de FNV was het in 1985 reden om een steunpunt voor thuiswerksters te opehen in Hengelo. De resultaten zijn vari dien aard, dat in de loop van dit jaar ook in Amsterdam een dergelijk steunpunt in gebruik wordt genomen. De gemeente Am sterdam stelde daarvoor een subsi die van 160.000 gulden beschik baar. Registratie De Wet op de Huisarbeid dateert van 1933. Daarin wordt onder meer bepaald dat thuiswerk geregi streerd behoort te zijn. Aanvanke lijk bestond die registratie uit het inzendingen mee aan een fietsen- innovatie-wedstnjd. Uitgeschre ven door de RAI. Er stroomden in totaal 560 inzendingen binnen, waarvan 160 op het gebied om dief stallen te voorkomen. „Geen van alle konden de toets der kritiek doorstaan. Werden zo aan de kant gedonderd. Nou, het wil er bij mij niet in, dat er geen enkel bruikbaar idee bij zat. Nee, boycotten die hap. Voel je"? Getergd als hij was, bood hij zijn hanteren van loonboekjes door de werkgever. Dit fenomeen wordt al lang niet meer gebruikt. Nelly Al tenburg van de Vrouwenbond FNV noemt de wet dan ook een do de letter. Thuiswerksters hoeven zelden op een uitkering bij ziekte te reke nen. Vakantiegeld komt al hele maal niet in dit hoofdstuk voor. Contracten vermelden veelal ver plichtingen, zoals het betalen van belasting, maar geen rechten. Ineke Post informeerde bij haar fakkelbedrijf hoe het zat met verze keringen. "Het kwam erop neer dat ik in een particuliere verzekering moest en dal kostte me 235 gulden voor drie maanden. Zoveel heb ik niet eens verdiend. Na een paar weken had ik het wel bekeken. Die rommel heeft hier nog twee maan den gestaan voor ze het kwamen ophalen. Voor die laatste 700 fak kels heb ik nooit meer een cent ge- eigen uitvindingen "aan de fietsen industrie aan. Gratis voor niets mochten de fabrikanten zijn gees teskinderen hebben. „Ik schreeuwde ze als het ware toe: Doe er wat mee. Uit naam van alle gedupeerden. Maar de reacties wa ren nul komma nul. Ik werd volko men genegeerd. 80 miljoen De Brouwer geeft het 'nationale Nelly Altenburg: "Je zou in een cao moeten bepalen dal thuiswerk sters een bepaald uurloon verdie nen of een gegarandeerd inkomen krijgen. Ook secundaire arbeids voorwaarden, bijvoorbeeld een vergoeding voor gemaakte onkos ten, zou je daarin kunnen regelen". Op dit moment ontbreekt bij thuiswerksters elk inzicht over hun uitbetalingen. Niemand weet wat de ander verdient voor een be paalde klus en betalingen verschil len nogal eens, blijkt in de praktijk. Bij de Vrouwenbond bestaan ster ke aanwijzingen dat buitenlandse vrouwen vaak nog slechter af zijn. Die verdienen slechts enkele gul dens per uur. Het steunpunt voor thuiswerksters in Hengelo zijn al veel gevallen van regelrechte uit buiting onder de aandacht ge bracht. Contacten Eén van de doelstellingen van probleem' van de fietsendiefstal ook cijfermatig benaderd. Zo kwam hij tot de slotsom, dat het stelen van fietsen inclusief de aan giften en het weer terugbezorgen de gemeenschap in vier jaar tijds zo'n 75 tot 80 miljoen gulden kost. „En dat bedrag betalen we met z'n allen", meldt hij ten overvloede. „Laatst stond ik nog met een fiet senmaker te praten toen er een vrouw volledig overstuur binnen liep en om een goedkoop fietsje vroeg, nadat haar kind haar fiets weer eens was ontstolen. Ze had ei genlijk geen geld te besteden, maar wist ook niet hoe haar spruit an ders naar school moest. Dat zijn toch schrijnende dingen, die in de hand worden gewerkt door de fiet- senfabrikanten. Omwille van de omzet, want daar draait het ge woon allemaal om". het tweede steunpunt dat in Am sterdam komt, is dit soort zaken ju ridisch aan te pakken. Verder wil men thuiswerksters met elkaar in contact brengen voor het uitwisse len van ervaringen. Een derde poot is het geven van advies en informa tie. Nelly Altenburg: "Het is overi gens niet zo dat de Vrouwenbond het thuiswerk wil stimuleren. Wij blijven vinden dat vrouwen meer mogelijkheden moeten hebben op een vaste baan". De Vrouwenbond verwacht dat met het oog op de technologische ontwikkelingen thuiswerk nog verder zal toenemen. Met name het tele-werk kan daarin een storm achtige ontwikkeling doormaken. Omdat de telefonische computer- lijnen overdag overbezet zijn, bete kent dit dat thuiswerksters nu vooral 's nachts hun werk moeten verrichten. Henk de Brouwer Het i Vrouwenbond FTW signaleert misstanden Thuiswerk: slechte betaling, geen rechten DE BMW 5-SERIE EDITION. Als 't om een auto gaat, streven sommige mensen in de eer ste plaats naar exclusiviteit. Zeverplaatsen zich uitsluitend in stijl en hebben oog voor detail en vormgeving. Voor die mensen heeft BMW een primeur Want de 5-serie wordt tijdelijk geleverd in een wel heel speciale uitvoering: de 'Edition'. Een extra editie dus, waarbij het gaat om drie modellen. De 520i, de 524td en de 525e. Uiteraard beschikt elke 'Edition' over alle eigenschappen waarde 5-serie z'n roem aan te danken heeft. Metals uitgangspunt de superieure techniek die resulteert in puur rijplezier. De 'Edition' doet daar nog een schepje bovenop. Want, om het kort te zeggen, deze gelimiteerde uitgave staat voor rijplezier in z'n mooiste vorm. Wat direct opvalt is de Shadow-line. En dat betekent dat u een matzwarte kleur aantreft waar u gewoonlijkchroom zou verwachten. Bovendien zijn buitenspiegels en bumpers meegespoten in de kleur van de auto: diamantzwart, zilver grijs of donkergrijs. Verder hebben we niets aan het toeval overgelaten. Standaard zijn lichtmetalen velgen, verzonken mistlampen, een schuif/kanteldak, elektrisch te bedienen ramen voor en hoofdsteunen achter Accenten die stuk voor stuk bijdragen aan het chique, ingetogen karakter van deze serie. Wij nodigen u uit om kennis te maken met een auto die, en het zal niet de eerste BMW zijn, wellicht als 'collectors item' de gesch ieden is zal i ngaan. mSSmSami giiMiiwwwww

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23