Bram helpt RCL uit de brand Angst slechte raadgever 'Ik baal als een stekker Doelman wijst degradatiekandidaat de weg Gelijkspel Blauw Zwart Punt op valreep voor defensief Roodenburg Rentree van Joachim Cruz Eelman kwaad op Noordwijk De Kom naar Lisse VRIJDAG 1 MEI 1987 PAGINA 21 LEIDERDORP - Hoewel menige RCL'er zich hardop afvraagt of het niet verstandig is om een stapje terug te doen in het zater dagvoetbal, is de actie 'red de Ra cing' toch losgebarsten. Na eer der de afgezwaaide spelbepaler Dick van der Bijl voor de rol van libero te hebben gestrikt, heeft trainer Laurens Mouter inmid dels ook de oudgedienden Bram en David Brandt voor 'de goede zaak' weten te winnen. Tegen kwaliteitsteams als Rijnsburgse Boys en Noordwijk sorteerde die noodgreep nog geen succes, maar tegen het povere Spijkenis- se wees met name Bram Brandt de Leiderdorpse degradatiekan didaat de weg naar een 3-1 over winning. De derde pas van dit seizoen en het is tekenend voor de zwak te van de staartploegen in IA dat RCL zich met een score van 11 punten uit 23 nog lang niet gesla gen weet. Drie wedstrijden voor het competitieslot weet Mouter dat zijn spelers hun lot in eigen handen hebben. Morgen staat de trip naar hekkesluiter Oostkapel- le op het programma. Als RCL zich op Walcheren het Zeeuwse 'vreemdelingenlegioen' van het lijf weet te houden, heeft de Ra cing zich in elk geval verzekerd van deelname aan de degradatie- competitie. Daarin voeren de nummers dertien uit de drie eerste klassen na afloop van het 'gewone' sei zoen een stoelendans op rond één zetel. Wie daar op neer ploft mag zich nog een jaartje verheu gen op 'topvoetbal' in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal. Maar die dans kan RCL nog ont springen door behalve met Oost- kapelle, een bonte verzameling voetballers van zo'n beetje alle Zeeuwse eilanden, over twee we ken ook af te rekenen met RKA- VIC, de ploeg die slechts twee punten meer bijeen heeft ge sprokkeld dan de huidige num mer dertien. Dat is dus RCL, dat gister avond door 'karakterkeeper' Bramd Brandt in het juiste spoor werd gepraat. De nuttige tips en aanwijzingen die de routinier luidkeels het veld inslingerde, le ken tegen Noordwijk (1-6) nog aan dovemansoren gericht, maar werden tegen Spijkenisse bij vla gen 'opgepakt' en zelfs opge volgd. "Waarmee ik reuze blij ben", haalde Mouter na afloop van het meer dan matige duel op gelucht adem. "Al zijn het er maar vijf die goed naar Bram luisteren, dan zijn wel al een eind op de goede weg". De doelman zelf, voor wie zes en een half jaar geleden zelfs een heuse afscheidswedstrijd was georganiseerd, vindt het "eigen lijk belachelijk" dat hij op 36-ja- rige leeftijd nog zijn voetbal schoenen uit de wilgen moet plukken om Mouter uit de brand te helpen. De oefenmeester, die RCL na dit seizoen zal verlaten, deed na de 6-2 nederlaag bij Rijnsburgse Boys een beroep op Brand, die in het recente verle den al eens als plaatsvervanger van de langdurig geblesseerde Peter van der Heijden was opge treden. Niet zozeer de ruime ne derlaag bij de titelpretendent, maar vooral de nervositeit die hij bij Bert Siera bespeurde, deden Mouter besluiten na zijn Peter van der Wal ook zijn tweede kee perskeus onder de lat vandaan te halen. "Bert Siera is in technisch op zicht best een goede keeper", vindt Brandt, "maar die jongen zou wat meer lef en brutaliteit moeten tonen". Eigenschappen waarover de sluitpost die een be langrijke bijdrage leverde aan de opmars van RCL naar de top van het zaterdagvoetbal wel be schikt. Dat toonde hij gister avond tegen Spijkenisse dat zich nauwelijks hoefde in te spannen om de thuisploeg toch in verle genheid te brengen. Pas toen de zonder een gremtje van zelfver trouwen ronddolende Leider- dorpse voetballers de oren open den voor het geroep van hun 'nieuwe' keeper, veranderde het nijvere gezwoeg in zoiets als sa menspel. Daarmee boog RCL tussen de dertiende en de twintigste mi nuut een 0-1 achterstand (fraaie goal van Ricardo de Winter) om in een 2-1 voorsprong. Twee pri ma aanvallen brachten Leo van de Weteringh in kansrijke posi ties. Eerst werd de van Woubrug- ge overgekomen aanvaller ge vloerd door door Stan Roesten- berg, waarna Peter Siera vanaf elf meter de bal bijna door het net achter Wim Veenman schoot (1-1). Zeven minuten later zag Roestenberg Van de Weteringh weer langs hem schieten en met het nodige geluk ook libero Aren Buvens passeren, waarna de rap pe centrumspits de tweede tref fer voor zijn rekening nam. Merkwaardig genoeg bracht deze omwenteling geen rust in de Leiderdorpse gelederen waar in Brandt eindelijk orde op za ken leek te hebben gesteld. RCL trok zich na de 2-1 terug en dat was zelfs tegen het makke Spij kenisse vragen om problemen die er dan ook kwamen. Verdedi gen gaat RCL slecht af, wat blijkt uit het schrikbarende aantal te- gentrefers dat tegen Spijkenisse tot 69 opliep. Dat het daarbij (voorlopig) is gebleven, kan de verdienste van Brandt worden genoemd die redde~bij inzetten van Roestenberg en De Winter en enige orde wist te scheppen in de chaos die zijn ploeggenoten op hun eigen speelhelft veroor zaakten. Bij die organisatorische werk zaamheden werd Brandt na de pauze gesteund door neef David die de zieke Van der Bijl kwam vervangen (aanvoerder Hans Braat maakt even later met een spierblessure plaats voor man- dekker Hans Kolenbrander). Op het moment dat het duo-Brandt de rust bij hun paniekerig spe lende ploeggenoten weer enigs zins terugbracht, bleek RCL prompt nog tot voetballen in staat. Met een derde treffer hield Wim de Roo, die fraai voorberei dend werk van Van de Wete ringh afrondde, de Leiderdorpse hoop op beter tijden levend. JAAP VISSER ROTTERDAM - Blauw Zwart is een punt rijker. Dat was de enige winst die de eersteklasser uit Wassenaar gisteren in Rot terdam tegen CW behaalde. De 0-0 was voor beide clubs voldoende voor een belangrijk punt, maar het degradatiege- ir geldt voor beide nog on verkort. Goed voetbal viel er niet te genieten op de hobbelige gras mat van de Rotterdammers. De enige die zich bij Blauw Zwart onderscheidde, libero Peter i Leeuwen, zorgde ervoor dat CW nauwelijks kansen kreeg. Aan de andere kant kwa men de gasten pas in de tweede helft wat vaker aan aanvallen toe, zonder dat dat overigens veel kansen tot gevolg had. Als de Wassenaarse ploeg de winst had willen grijpen, dan had dat een kwartier voor tijd moeten gebeuren. Cees van Leeuwen kwam toen alleen >r het doel van CW, maar schoot tegen de Rotterdamse sluitpost op. Geen concurrentie MOROCROSS - Kees van der Ven duldt geen concurrentie in de com petitie om de Nederlandse moto- cross-titel in de 500cc-klasse. De ti telverdediger won donderdag op het Trimunt-circuit in Marum de drie manches van de tweede wed strijd voor het kampioenschap. De KTM-coureur uit Bakel reed bijna voortdurend aan kop. Slechts in de derde manche was het Carlo Hul- sen gegund na de start enkele hon derden meters voorop te rijden. Zweed verrast MOTOCROSS - De Nederlandse motocrossers in de 250cc-klasse hebben zich gisteren bij de derde van de zeven races om de nationale titel laten verrassen door een bui tenlander. Jörgen Nilsson won op het Koningsheide-circuit in Arn hem twee manches en werd uitge roepen tot winnaar. De Zweed, die in Noord-Brabant werkt als testrij der bij een fabriek voor veringssys temen, deed echter mee buiten me dedinging omdat hij de Nederland se nationaliteit niet bezit en kreeg geen punten voor het titel-klasse- ment. Bij afwezigheid van de gebles seerde Gert-Jan van Doorn voert Mark Smits het klassement aan. Nyström ten onder TENNIS - Eduardo Bengoechea heeft gisteren voor de enige verras sing gezorgd bij de derde ronde van het open toernooi om de West- duitse tennistitel. De Argentijn profiteerde van de vormcrisis van Joakim Nyström en versloeg de Zweed met 7-6 (7-2), 6-3. Bengoe chea is de enige ongeplaatste spe ler die de kwartfinales heeft be reikt, Bij de laatste acht in Ham burg schaarden zich donderdag ook Ivan Lendl, Miloslav Mecir, Emilio Sanchez, Mikael Pernfors en Martin Jaite. Een dag eerder plaatsten zich Thierrry Tulasne en Kent Carlsson. Tien nederlagen IJSHOCKEY - De strijd om de we reldtitel ijshockey in Wenen wordt voor Zwitserland waarschijnlijk het toernooi van tien nederlagen. De debutant in groep A verloor donderdag de negende wedstrijd. Verdedigende blunders van de Zwitsers leverde Finland de over winning (7-4) op. De Zwitserse ijs hockeyers kunnen zaterdag de eer redden in hun laatste wedstrijd van het toernooi, tegen de Verenig de Staten. Dat land won met 6-3 van West-Duitsland. Zege Van den Berg PLANKZEILEN - Olympisch kampioen Stephan van den Berg heeft donderdag voor de kust van Scheveningen de eerste course ra ce gewonnen. In een sterk veld nam hij direct de leiding en stond die niet meer af. Wereldkampioen Robby Naish startte te laat en werd gediskwalificeerd. De surfwedstrijden in Scheve ningen vormen voor de professio nele plankzeilers een uitje tussen twee wedstrijden om de wereldbe ker. Blessure turnster TURNEN - Turnster Jeannette Witte uit Alkmaar blijkt bij de Grand Prix van Beverwijk haar el leboog te hebben gebroken. Dat is duidelijk geworden bij de bestude: ring van de röntgenfoto's. Binnen kort zal Witte worden geopereerd, waarna het herstel nog minstens zes weken zal duren. Volgens bondscoach Ronald Walter komt voor Witte het wereldkampioen schap, eind oktober in Rotterdam, niet in gevaar. Tweekamp in Spanje SCHAKEN - Sevilla heeft het meeste geld beschikbaar voor de organisatie van de match om het wereldkampioenschap schaken tussen titelverdediger Kasparov en uitdager Karpov. De Andalusische hoofdstad heeft het bod gedaan van ruim 2,8 miljoen Zwitserse francs, bijna vier miljoen gulden. Sevilla werd daarmee de koploper van het vijftal steden, dat zich kan didaat had gesteld. Marcel van der Burg hield de hoop van Roodenburg op lijfsbehoud levend door in het duel tegen Olympia (2-2) twee maal te scoren. Hier probeert hij de bal onder controle te brengen terwijl Kees de Jong van Olympia aandachtig toekijkt. (foto Van Bov< LEIDEN - Ook nu bleek de angst weer een slechte raadgever: door de behoudende tactiek van Roodenburg, slaagde rode lantaarndrager Olympia er bijna in met de volle winst sportpark Noord te verlaten. Dankzij een in de slotminuut benutte penalty van Marcel van der Burg eindigde het duel tenslotte toch nog in een gelijkspel (2-2), waarmee de thuisploeg nog altijd de kans heeft zich in de tweede klasse te handhaven. Een blik op de ranglijst leert echter dat daarvoor een klein wonder no dig is: met nog drie wedstrijden voor de boeg bedraagt de achter stand van de Leidse ploeg drie punten op LENS, Quick en Ver- burch, zij het dat laatstgenoemde nog maar twee duels heeft af te werken. De volle winst in de uit beurt tegen LENS aanstaande zon dag is dan ook absoluut noodzake lijk. Na afloop van de teleurstellende ontmoeting verdedigde Harry Talsma de behoudende speelwijze van zijn team: „We zijn dit seizoen door aanvallend te spelen al zo vaak de boot in gegaan. We kopen er niks voor om de tegenstander op eigen helft vast te zetten om ver volgens via de counter verslagen te worden". Een begrijpelijke redene ring voor wanneer bijvoorbeeld Rkaw, de sterkste ploeg van deze klasse, de tegenstander zou zijn ge weest. Maar met het Goudse Olym pia als opponent, dat zich al sinds lange tijd kansloos wist voor lijfs behoud een duidelijk zwaktebod. Tijdens deze competitie toonde het team uit de kaasstad immers een ontstellend gebrek aan niveau. Toch koos Talsma voor een ver dedigend concept met slechts twee spitsen, Duncan Alberga en Marcel van der Burg. Het storen van de te genstander geschiedde pas ver op eigen helft. Om die reden kon Olympia de eerste helft dan ook bogen op een optisch veldover- wicht zonder dat de ploeg daarbij echt gevaarlijk werd. De verdedi gende taken verloren de Gouwena- op eigen helft hangen om de twee Roodenburg-spitsen te bewaken. En omdat het middenveld van de Kooiclub veel balverlies leed en aan opbouwen nauwelijks toe kwam, ontspon zich voor de ogen van de toeschouwers een schouw spel zoals dat dit seizoen nog niet vertoond werd op sportpark Noord. Het was zomeravondvoet bal van het ergste soort: Olympia hoefde niet en Roodenburg mocht niet. Een matte vertoning was het logische gevolg. Beste kansen De beste kansen waren voor de bezoekers tijdens de eerste rond gang, maar zowel Bas Mol als in valler Eric van Zijst, al snel in het veld gekomen voor de geblesseerd geraakte Edwin van de Wiel, miste in riante positie. De thuisclub wist daar maar bitter weinig tegenover te stellen. Slechts Marcel van der Burg kreeg een kans(je), maar kwam net te laat om een voorzet van Luuk Kok doeltreffend af te ronden. Vlak na rust had Arno Lancel de openingstreffer op zijn schoen, maar doelman Ron van Leeuwen redde fraai. Geheel in overeen stemming met het beeld van de wedstrijd kwam Olympia vlak daarna op voorsprong toen Jurgen Kies steenhard inkopte na een vrije trap van Hans Wouter Valk: 0-1. En toen Arie van der Berg na voorbereidend werk van Eric van Zijst, een kwartier later de tweede Goudse treffer liet aantekenen, leek het pleit beslecht. Toen pas dellijk bleek hoe kwetsbaar de ver dediging van de bezoekers was. Nadat eerst nog Cees Verver een enorme knal van zijn voet had op de lat had zien uiteenspatten, was het een kwartier voor tijd toch raak. Na een misser van doelman Ron van Leeuwen scoorde Marcel van der Burg de aansluitingstref fer. In de slotminuut mocht hij op nieuw aanleggen, ditmaal vanaf elf meter. Na een onschuldig lijkend duel tussen Duncan Alberga en Kees de Jong wees arbiter Van de Boor naar de stip. Terwijl Alberga niet durfde te kijken schoot Van der Burg vervolgens via de handen van Van Leeuwen raak en hield daarmee de hoop op klassebehoud levend: 2-2. Meer verdiende Roo denburg ook niet en de ploeg in casseerde met dit gelijke spel dan ook terecht het loon van de angst. HERMAN JOUSTRA LOS ANGELES (DPA) - De Braziliaan Joaquim Cruz, die in 1984 in Los Angeles Olympisch kampioen werd op de 800 me ter, zal na een langdurige bles surepauze volgende maand te rugkeren op de atletiekbaan. Hij doet op 16 mei aan wedstrij den mee in Los Angeles. Cruz komt dan uit op de mijl. De lange blessureperiode van de Braziliaanse atleet was een gevolg van het feit, dat zijn be nen niet even lang zijn en hij in 1985 een ongekend zwaar sei zoen had. Dat resulteerde in een ontsteking van de achilles pezen, die operatief ingrijpen noodzakelijk maakte. Het her stel vergde bijna 'een jaar. Vol gens trainer Luiz Oliveira is Cruz nu weer fit, maar nog lang niet in topvorm. NOORDWIJK - In navolging van het hoofdveld van Noordwijk, wekte ook het eerste elftal van de lokale eer steklasser gisteren de indruk aan renovatie toe te zijn. Door de herstelwerkzaamheden uitgeweken naar het tweede veld, mocht het elftal van trainer John Eelman na afloop van het duel met RKAVIC de handen dicht knijpen met het gelijkspel (1-1), dat pas vlak voor het einde dank zij Klaas Vink tot stand was gekomen. daarbij niet uit het oog. Conse- achtten de gastheren de tijd rijp quent bleven drie, vier verdedigers om de aanval te zoeken en onmid- LISSE - Achmed de Kom en Peter van Noort behoren tot de bekendste atleten die morgen deelnemen aan de wedstrijden om de Ter Specke- bokaal. Ook Edine van Heezik en Emiel Mellaard komen naar Lisse maar zij beoefenen nog niet hun favoriete onderdeel, verspringen. Net als vele andere atleten beginnen zij het outdoor-seizoen met een uitstapje naar een ander nummer. HJ Daarvoor biedt de organiserende vereniging, De Spartaan, trouwens alle ruimte. Weinig gangbare nummers als 150 en 300 meter zijn op het programma gezet om de atleten over hun drempelvrees heen te helpen. De Kom, Nederlands recordhouder op de 100 meter, zal aan die beide onderdelen deelnemen. Kogelslingeraar Van Noort van De Spartaan ver dedigt de Ter Specke-bokaal, die hem vorig jaar bij de mannen werd toegekend, op zijn favoriete onderdeel. De frommelgoal waarmee de top scorer vijf minuten voor tijd een punt redde voor zijn ploeg en waar mee hij Noordwijk en passant in de kampioensrace hield, paste overi gens precies in het beeld van de wedstrijd. Op de eerste 25 minuten na kwamen de zeekanters tegen de Amstelveense opponent nauwe lijks tot aanvaardbaar voetbal en de spelers konden naderhand dan ook niet anders dan gelukkig zijn met de puntendeling. Die kreeg, eenmaal op de hoogte van de ne derlaag van NSW en het puntver lies van Quick Boys, een nog wran gere bijsmaak dan direct na afloop van de wel spannende, maar verre van hoogstaande wedstrijd. Een overwinning immers had Noordwijk tot een titelkandidaat in de eerste klasse A gemaakt, maar die constatering is feitelijk niet reëel te noemen. Want de thuisploeg was in een nauwelijks aansprekelijke ambiance veel dichter bij verlies dan bij winst. Begrijpelijk dat het gezicht van Eelman na afloop op onweer stond.. "We moeten in deze fase alles winnen, maar als er zoveel mis gaat als vanavond, houdt alles op. Voor al de rechterkant was vreselijk slecht. Als we op een gegeven mo ment met 3-0 achter staan, hebben we niets te zeggen. In de eerste 25 minuten ging het best, alleen ble ven de doelpunten uit. Dan moetje omschakelen naar een ander spel type". De ballen dus in een eerder sta dium voor het doel gooien en niet blijven volharden in combinatie voetbal, dat op het hobbelige veld bijna onmogelijk was en dus tel kens balverlies betekende. Het goede begin (met goede mogelijk heden voor Jos Smits en Klaas Vink en halve kansen voor diezelf de Vink en Kees Nulkes) kreeg geen vervolg, waardoor RKAVIC na een half uur voor het eerst aan counteren mocht gaan denken. Toen bleek dat de Noordwijkse defensie in het algemeen en And- ries Wendt en John Marijt in het bijzonder de Amstelveense aanval lers geen strobreed in de weg leg den, gingen de vijandelijke aanval lers steeds vaker op avontuur. De eerste keer dat Patrick Bijman John Marijt passeerde alsof er he lemaal geen Marijt bestond, bracht de paal achter de uit positie ge speelde Dick Dortmundt redding. De tweede kans (38ste minuut), verkregen omdat Mark Vink de buitenspelval verkeerd toepaste, leverde RKAVIC geen doelpunt op omdat Sander Toussaint het over zicht verloor. Maar vier minuten voor rust werd de desorganisatie aan de rechterkant en de onoplettendheid van Marijt Noordwijk fataal. De vleugelverdediger liep naast Jan de Groot, maar verzuimde in te grijpen, zoals ook keeper Dick Dortmundt, vermoedelijk in de veronderstelling dat zijn verdedi ger zou ingrijpen, slechts bleef toe kijken. Daardoor kon De Groot ge makkelijk de hoek uitkiezen: 0-1. Dat doelpunt bracht na de pauze wel verandering in de instelling van de Noordwijkers, maar niet in het spel. Omdat de ploeg door voornoemde redenen zo mogelijk nog meer balverlies leed dan in de eerste helft, kreeg RKAVIC kans- op-kans. Bijman (die de bal door de paal zag worden gekeerd), Heuyeijans en De Groot verzuim den evenwel het karwei af te ma ken, waardoor Noordwijk (zonder de geblesseerde Toon Houteka mer, Nico Altorf kwam Timo Ger- lof nog vervangen) ondanks alles kansrijk bleef. Zeker na het wegvallen van de geblesseerde laatste man Hans van der Vliet, die bij een doeltrap een spier verrekte, stichtte Noordwijk het nodige gevaar. Omdat de ploeg toen eindelijk besefte dat de kort ste weg naar het doel tevens de meest effectieve was, ontstonden er in onoverzichtelijke situaties kansen, die evenwel niet werden benut. Totdat Andries Wendt vijf minuten voor het laatste fluitsig naal van arbiter Bogaert de bal in een wanhoopspoging nog maar eens in het strafschopgebied pompte en het leder via Geert-Jan Bakker terecht zag komen bij Klaas Vink, die bijna op de doellijn liggend de bal in het doel 'wrong': 1-1. RKAVIC-aanvaller De Groot kreeg daarna alsnog de kans om de zege weg te kapen. De Amstelve- ner passeerde Dick Dortmundt, die in een uiterste krachtsinspan ning probeerde te redden wat er te redden viel. Wanneer de Groot zich op dat moment had laten vallen, had Bogaart ongetwijfeld een straf schop gegeven. In plaats daarvan liep de voetballer met de bal aan de voet over de achterlijn, waardoor Noordwijk een nederlaag bespaard bleef. "Op deze manier verdienden we het niet", realiseerde ook Eelman zich. De opbouw van achteruit was echt dramatisch. We spelen alle potten vol op de winst, maar als je zo voetbalt als wij vanavond, kan je beter ophouden. Ik baal als een stekker". FRED SEGAAR SIZO veilig HALFWEG - SIZO is uit de degra- datiezorgen. Gisteren werd Half weg naar een regelmatige 3-1 ne derlaag geleid door een op vele plaatsen gewijzigd SIZO. Als libe ro fungeerde de na drie jaar weer van stal gehaalde Henny Kamp- horst. Zijn aanwezigheid inspireer de kennelijk, want al voor rust kwamen de gasten dankzij Stef Schotman op voorsprong. Voor Halfweg wat terug had kunnen doen had John Rozendaal de voorsprong al tot 0-2 uitge bouwd. Na de tegentreffer van Halfweg besliste Scot van de Belt de wedstrijd definitief in het voor deel van SIZO: 1-3. Veel eremetaal BRIDGE - De Nederlandse bridge teams hebben bij het EG-kam- pioenschap in Valkenburg met twee maal goud, twee maal zilver en een maal brons een royale greep gedaan in de aanwezige hoeveel heid eremetaal. Het Groningse EGBC, te elfder ure opgeroepen als invaller, bewees dat de tweede plaats bij het nationaal teamkam pioenschap geen toevalstreffer was. Na een gelijkspel tegen Dene marken had het als Nederland B opererende EGBC aan zeven pun ten in de laatste wedstrijd genoeg om zich kampioen te mogen noe men. Dat gebeurde, na een onver wacht spannende strijd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21