Vogels in de tuin bekijken waard IBM komt met een geheel vernieuwde computerlijn Elektrische vijl met veel mogelijkheden Nationale Hengeldag herleeft op 30 mei -VRIJE TIJD VISSPORT ELEKTRONICA Machtige fabrikant neemt afstand van concurrentie Polscomputer voor joggers van Sportmate VRIJDAG 1 MEI 1987 PAGINA 15 DOOR BRAM VAN LEEUWEN Tot en met september kunt u deze visrubriek weer wekelijks in uw krant aantreffen. In afwij king van voorgaande jaren ver schijnt de rubriek nu op vrij dag. Aan de vooravond van het weekeinde waarin de meeste hengelaars actief zijn. Tot 1984 kenden we in ons land een verboden vistijd. Ruwweg van half maart tot eind mei was het voor de sportvisser verboden een hengeltje uit te gooien in het binnenwater. Aan die periode van 'geheelonthouding' voor de hengelaar kwam altijd een feestelijk einde met de officiële opening van het nieuwe vissei- zoen. De minister van landbouw en visserij prikte rond die 1ste juni elk jaar opnieuw een datum waarop de hengels weer uit kas ten, schuren en foudraals moch ten worden gehaald. Een gemar keerd tijdstip dat zowel voor kranten, radio als tv meestal aan leiding was om aandacht te be steden aan de ongeveer 1 miljoen Nederlanders die geregeld naar de waterkant trekken om daar een visje te verschalken. Die gesloten vistijd werd in 1985 afgeschaft en sindsdien mag er in het meeste water het hele jaar door worden gevist. De argumenten van destijds: je moet de vis in de paaiperiode met rust laten om een goede voortplanting te waarborgen gaat al lang niet meer op. Aan de ene kant omdat de meeste wateren in die periode toch bezocht worden door ande re watersporters als zeilers, sur fers, roeiers, kanoërs en oeverre creanten zodat er geen sprake is van rust. Aan de andere kant om dat de hengelaar niet zoals vroe ger gebruikelijk was viste voor de braadpan, maar tegenwoordig vrijwel alle gevangen vis weer te rugzet. Het verdwijnen van die officië le openingsdatum met daaraan gekoppeld de uitgifte van een nieuwe vergunning heeft er vol gens de hengelsporthandel toe geleid dat de verkoop de laatste jaren sterk is achtergebleven. Kennelijk was die 1ste juni toch een grote impuls om eens wat nieuwe hengelspulletjes aan te schaffen. Zelf ben ik ervan overtuigd dat het een totaal verkeerde beslis sing was om als ingangsdatum voor de nieuwe vergunning 1 ja- len is voor het gros van de vissers een bezigheid die bij voorkeur Vissen in de Kromme Aar. Een van de fraaie viswateren in onze directe omgeving. «foto wim Dijkman) wordt uitgeoefend bij aange naam weer. En dat ligt op 1 juni eerder in het verschiet dan in het hartje van de winter. Het is daarom niet zo verwon derlijk dat een aantal organisa ties, dat nauw verbonden is met de sportvisserij, die 'eerste hen geldag' nieuw leven wil inblazen. Dat wil men bereiken door de laatste zaterdag van de maand mei uit te roepen tot Nationale Hengeldag. Dit jaar dus 30 mei. Het is een van de eerste activitei ten van de eind maart opgerichte stichting Nationale Voorlichting Hengelsport(NHV). Minister Braks maakte de op richting bekend bij de opening van de jaarlijkse Visma-tentoon- stelling in het Rotterdamse Ahoy-complex - Tegelijkertijd gaf hij de stichting een eenmali ge subsidie om goed uit de start blokken te komen. Van de nieuwe stichting ma ken deel uit de twee overkoepe lende landelijke hengelsportor- ganisaties het CNHV en de NWS, de DIBEVO als samen werkingsorgaan van producen ten en winkeliers van hengel sportmateriaal, de Visma en de OVB, die in ons land vis kweekt voor de hengelaar. Voorzitter van de nieuwe NVH is R. Wielenga van de NWS, ter wijl zijn plaatsvervanger H.J. Karsten is, die uit Katwijk komt en ook deel uitmaakt van het be stuur van de Hengelaarsbond van Leiden en omstreken. Een bond overigens die vorige week zaterdag het 65-jarig beslaan vierde met een speciale koppel viswedstrijd in de Ringvaart en een feestavond. De stichting wil zich in eerste instantie richten op de jeugd. Dat zal de komende periode vooral gebeuren door het ver spreiden van voorlichtingsmate riaal in de vorm van folders, jeugdvisboekjes, stickers en pos ters. Als motto koos de NVH "Vissen. Sportief ontspannen". Achtergrond van deze krach tenbundeling binnen de hengel sport is om een krachtig weer woord te bieden aan die milieu organisaties die de laatste jaren op steeds luidere toon de hengel sport in diskrediet willen bren gen. De NVH wil een aantal onei genlijke en valse argumenten die in de discussie worden gebruikt ontzenuwen. Ook in de kleinste tuinen ko men vogels. Dat hebt u in de winter wel gemerkt, toen u ze op de voertafel zag. Mussen, spreeuwen en brutale kauwen terwijl de mezen zich aan de vetbollen vastklampten. Héél het jaar door zijn die vogels er echter, veel meer soorten dan u misschien wel vermoedt. Straks zitten er weer bladeren aan bomen en struiken, waar in ze moeilijk te ontdekken zijn. Zolang de takken kaal zijn kunt u ze goed bekijken. Zeker als u een kijker bij de hand hebt. De verenpakjes zijn nu op hun mooist. Zelfs dat van de doodgewone huis mus blijkt een prachtig pa troon te vertonen. Een kijker is ook een prachtig hulpmid del om mannetjes en vrouw tjes uit elkaar te houden en ook om tot nu toe onbekende pieten de bij hen behorende naam te geven. Zéker, als u ook nog een vogelgidsje in de vensterbak hebt liggen. door Frans Wegman Mussen kent iedereen. Met de spreeuwen zijn het de meest voor komende soorten. Toch zijn er minder mussen dan vroeger, toen ze met zwermen op de paardeho- pen konden aanvallen en onder de Oudhollandse pannen voldoende nestgelegenheid vonden. De mo derne dakbedekking biedt die mo gelijkheden nauwelijks. Het ver vuilde milieu, vooral in de steden, zal er ook wel mede-verantwoorde lijk voor zijn dat het aantal Beide soorten nestelen graag in een nestkast, als de opening maar groot genoeg is. Vaak winnen ze het van spreeuwen als het gaat om het bezit van zo'n onderkomen voor het broedsel. Zo agressief zijn vooral de ringmussen. Om het u niet gemakkelijk te ma ken: er scharrelt vast wel een paar tje heggemussen door uw tuin. Man en vrouw hebben een leikleu rig koppie en een dun priemsna- veltje, dus niet zo'n kegel als de Juist nu ze nestelen, vertonen ze een interessant baltsgedrag, waar bij het 'kleurloze' wijfje steeds ach ter het aan zijn zwarte borst her kenbare mannetje aanjaagt. Hoe groter die zwarte vlek, hoe ouder hij is. Hij biedt het vrouwtje een nestholte aan en als het moet nog een tweede of derde. Om het moeilijk te maken zijn er ook ringmussen. Heeft de huis mus-man een grijze kruin, de ring- mus bezit een bruine èn een zwarte wangvlek in het wit. Bovendien is de borst met een minder grote zwarte vlek gesierd. Bij ringmus sen zijn man en vrouw gelijk, wat tekening betreft. Spreeuwen De spreeuwen in hun nu fraai van weerschijnkleuren voorziene verenpakje zijn duidëlijk te onder scheiden van de ongeveer evengro- te merels. Als u die spreeuwen be ter leert kennen, blijken ze niet monogaam. Bovendien wil zij nog al eens een ei in een vreemd nest leggen. Mannetjes kunt u onder scheiden door de in 't voorjaar blauwgrijs gekleurde snavelwor tel, die dan bij de wijfjes rose is. Uiteindelijk wordt de snavel van de man geler dan die van 't wijfje. Veel spreeuwen blijken heel netjes op hun woning te zijn. Oud mate riaal wordt verwijderd en vaak de poneren ze kruiden in het nest, die o.a. vogelvlooien en luizen doen vluchten. Als het verschil tussen spreeuw en merel u duidelijk is, dan kunt u toch in deze tijd wel in verwarring raken. Want leken in de winter vrouw- en man-merel aardig op el kaar, nu hun verenpakje is uitge- kleurd, is de man gitzwart en het wijfje bruinig. Opvallend is de gele snavel van de merelman, en de dui delijk gele ring om de ogen. Het wijfje is - evenals bijvoorbeeld de nachtegaal en heggemus - met een camouflagepakje uitgerust zodat ze broedend straks nauwelijks te zien is. Nu is ze nog bezig met het aanslepen van het nestmateriaal, waarbij ze zich soms met kunststof behelpt. Kijk er niet van op als u een plastic zakje met een merel er aan het luchtruim ziet klieven! Ze nestelen trouwens op de gekste plekken. In mijn tuin zijn ze bezig in de klimop, die is voorzien van groen blad. Clematis en bruids sluier laten ze links liggen, want die vertonen door het late vooijaar nog maar weinig leven! Daar hipt ook een zanglijster door uw tuin. Nee, dat is wéér een andere dan de vrouwtjesmerel. Zijn èn haar lichte borst zijn duide lijk van spikkels voorzien. Bij het wegvliegen ziet u witte ondervleu gels. Man-merel en man-lijster zijn Veel holenbroeders zijn aangewezen op nestkasjes, de zangers in de schemering, hoog op een schoorsteen of in een boom top gezeten laten ze hun luide lied schallen. Nog twee die veel van elkaar weghebben: roodborst en man- vink. De laatste heeft ook een rode borst, maar op de vleugels zijn bij man en vrouw twee witte vlakken te zien, evenals een witte streep langs de staart. De vinkeslag bestaat uit een krachtige waterval van tonen, ein digend met een zwierig 'tjoe-ie-o' De roodborst strooit met nootjes, zodat Jac. P. Thijsse al sprak van 'een rinkelende sleutelbos'. Mezen Van de mezen noemen we als veel voorkomende vogels in de tuin: de groenige koolmees met zwarte borst en witte wangen; en het wat kleinere pimpelmeesje, dat als enige een kobaltblauwe kruin heeft, een pimpelpaars petje dus. Neem het gidsje erbij als 't om an dere mezensoorten gaat, zoals de zwarte-kuif- of -staartmees. In een tuin met oud geboomte willen best duiven broeden. Prole tarische stadsduiven, d.w.z. verwil derde postduiven en deftige hout duiven, voorzien van een witte boord, die zo parmantig kunnen rondstappen. Sinds enkele tiental len jaren is onze fauna uitgegroeid met turkse tortels, een smal zwart bandje om de nek en slanker dan de dikkige houtduif. Ze koeren en maken aanstalten om in de grove den te gaan broeden. De tuin inkijkend denkt u dat daar achterin een blad door de wind wordt voortgeblazen. Tien te gen één dat 't het winterkoninkje is, klein jantje of in 't Limburgs 'duumke' geheten. Dit, omdat het korte staartje als de duim van een lifter omhoog gestoken wordt. U kunt al zijn schetterend liedje ho ren, dat hij onderbreekt voor het maken van heel kunstige nesten Allemaal op elkaar bevestigde bla deren, in een hoek tegen een muur tussen de kamperfoelie of andere ruigte. Soms in een nestkastje. Komt er een kat in de buurt, dan laat hij zijn alarmwekkertje aflo pen: 'tserrrrrr'. De IBM-microcomputer is in feite de standaard in het bedrijfsleven. Andere fabrikanten maken machi nes naar dit voorbeeld, die plug- compatible of soms geheel uitwis selbaar zijn. PC-DOS of de term Personal Computer komen van IBM. IBM komt nu met een 32-bits microcomputer op basis van de 80386 en schoffelt in het voorbij- gaan zijn hele tuintje schoon van het 'onkruid' van de concurrentie. Alle modellen zijn kleiner, handza- mer en krijgen de toevoeging Sys tem/2. De nieuwe lijn omvat acht microcomputers, vier beeldscher men, 4 printers en een nieuwe op tisch opslagmedium. door Hugo van der Heem Vanaf april levert IBM voortaan completere micro's. Dat wil zeggen dat vele zaken die men vroeger via een uitbreidingskaart in de compu ter moest opnemen, nu op het moe derboard zijn ingepast. Er zijn nu ingebouwde I/O-poorten voor se riële en parallelle communicatie, een muis en grafische bewerkin gen (in kleur). Alle system/2 machi nes zijn voorzien 3,5 inch flexibele schijven. De floppies die men dan nodig heeft meten nog maar 8 bij 9 cm. In de grotere machines krijgt het 3,5 inch schijfje een opslagca paciteit van 1,44 Megabyte, bijna anderhalf miljoen tekens: ook een nieuwe norm. De kleinste micro, model 30 sys tem/2, beschikt over de 16 bits 8086-microprocessor. De modellen 50 en 60 over het het Intel 'micro- hart' 80286 en model 80 system/2 ten slotte over een van de modern ste processoren ter wereld, de 80386. Alle computers, vanaf mo del 50, zijn gebaseerd op een nieu we 32-bits architectuur, die uiter mate geschikt is voor het tegelijk werken aan meer taken: multi-tas- king. Voorts is het mogelijk meer dere processoren aan te sluiten voor meer snelheid en 'computer kracht'. Voor alle microcomputers is een nieuw Disk Operating System aan gekondigd. Naast PC-DOS versie 3.3 die gaat verschijnen, komt er Operating System/2. Het is het lo gische vervolg van PC-DOS, maar biedt meer gebruikersvriendelijk heid en levert tevens de gewenste ondersteuning van de nieuwe 80286 en 80386 microprocessoren. Met name de snelheid en de moge lijk om een heel groot werkgeheu gen aan te spreken wordt hierbij geoptimaliseerd. Het nieuwe besturingssysteem komt er in drie versies: een stan daard-versie, een met vensters en een met vensters en extra uitbrei dingen voor database- en commu nicatie-toepassingen. Alle pro grammatuur wordt ook aangepast aan System/2 eisen. Tevens krijgt alle programmatuur mogelijkhe den voor het gebruik van de muis. Nieuwe programmatuur komt er in de Assistent-serie en TopView. Tal van programma's voor koppelirlg met grote computers en netwerken worden aangepast aan de System/2 eisen. Opvallend is ook de aankondi ging van een optisch lees- en schrijfstation, volgens de nieuwste lasertechnieken. Met een verwis selbare schijf van 13 centimeter valt een opslagcapaciteit van 400 Megabyte te bereiken. Alleen is die enorme capaciteit slechts eenmalig te beschrijven, maar oneindig veel keer uit te lezen. Het is een ideale manier om grote tekstbestanden of databases, die vaak gelezen moe ten worden en waarvan de gege vens niet verloren mogen gaan, te bewaren. Deze lasertechniek noemt men WORM: 'Write Once Read Many'. Eenmaal schrijven en veel uitlezen. De apparatuur er voor wordt voor de Europese markt gemaakt door Vimercate in Italië. IBM kondigt ook stillere, maar snellere printers aan. Verder zijn de monochroom- en de kleuren- monitoren verbeterd. Er zijn nu 256.000 kleuren mogelijk en 64 grij stinten. De opfrisfrekwentie is met 70 Hz erg snel en daarom is het beeld stabieler. Daarnaast is de ho rizontale scan-frekwentie opge voerd en zijn er nog meer technie ken voor een beter beeld toege past. Ook de lettertekens zijn lees baarder geworden. Het hoogste op lossende vermogen, met een spe ciale VGA-adapter, levert 1024 bij 768 beeldpunten op. Ook een nieu we standaard. i personal computer IBM system/2. computers, beeld- pel. In de computers zijn specifie- alle andere appara- ke IBM- chips opgenomen. De en sterk IBM stem- computers herkennen bijvoor beeld aangesloten typen beeld schermen en toetsenborden van ei gen merk en passen zich daarbij aan. Een ander beeldscherm, van een willekeurig merk, zal i delijk niet willen werken. *De nieuwe IBM-computer is zo snel dat hij i in het kantoor tegelijk dienst kan doen. Het gebeurt niet zo vaak dat er een (echt) nieuw gereedschap wordt uitgevonden. Van de pas versche nen Powerfile van Black Decker mag echter gezegd worden dat er aan het scala van elektrische ge reedschappen een nieuwe dimen sie is toegevoegd. Het is een compacte, goed han teerbare handmachine met een 300 Watt motor, verkrijgbaar in een uit- meerdere werkplaatsen voering met vaste snelheid (1400 meter per minuut) en een type dat tussen 900 en 1400 meter per mi nuut traploos regelbaar is. De mo tor drijft een eindloze schuurband op linnenbasis aan, 13 of 6 mm breed aan. In beide breedten zijn er twee soorten: voor bewerking van hout en metaal is de band bezet met aluminiumoxyde-korrels, voor keramiek en steen met korrels van siliciumcarbide, kantig en scherp. In beide types is er sprake van een 'open bestrooiing', dat wil zeggen dat er enige ruimte tussen de kor rels zit, waardoor het beruchte 'vol lopen' van de band wordt tegenge gaan. Met grote snelheid kan de machi ne schuurwerk op kleine opper vlakken doen, modelleren (afron den e.d.), verf verwijderen, ont- roesten, gesneden glaskanten glad maken, gipsbouwblokken bewer ken, gereedschap slijpen, inkepin gen frezen enz. Ook in gaten, zoals een zelf ge stoken slotgat, kan de neus van de vijl gestoken worden om te 'rui men' en glad af te werken. Maaier messen, spaden, schoffels e.d. maak je er in een oogwenk scherp mee (aluminiumoxyde band). In de praktijk zal blijken dat er nog heel wat meer klussen mee te doen zijn, waarbij de machine een machinaal alternatief vormt voor vijl, rasp, beitel en schuurpapier. De Powerfile werd op de Eisen- waren Messe in Keulen geintrodu- ceerd en is intussen ook in Neder land verkrijgbaar. Het type met vaste bandsnelheid kost 149, de re gelbare 175 gulden. ifotoGPD) Sportsmate brengt een nieuw horloge op de markt dat veel weg heeft van een complete computer voor joggers en an dere sportievelingen. Behalve tijdsaanduiding, kalender, wekker en uursignaal heeft het een functie als stopwatch, een tussentijdaanduiding, een countdown met een capa citeit van 59 minuten 59 se conden. Dat was de fabrikant van dit multifunctionele trai ningshorloge echter nog niet genoeg. Er is ook een ritme teller ingebouwd, met varia tie van 5 tot 165 tellen per mi nuut, een snelheidsmeter, een afstandsmeter, een passentel- ler en zelfs een caloriemeter die het aantal verbrande ca lorieën tijdens een training aangeeft. Voor die functie kan het horloge op de per soonlijke gegevens van de drager geprogrammeerd worden, zoals leeftijd, ge wicht en de lengte van de pas sen die je doet. De prijs van deze 'polscom puter' ligt beneden de hon derd gulden. Importeur is Eu roplan in Rucphen, telefoon 01654-3003.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15