Koninklijke eik neemt aloude plekje weer in Gouden echtparen 'hebben veel te vertellen' Voorschotenaren: liever feesten dan fotograferen VRIJDAG 1 MEI 1987 Agenda VRIJDAG Leiden Schouwburg - De Appel speelt 'Het ver jaardagsfeest', 20.15 uur. Laktheater - Lantaren met 'Echec', 20.30 Filmhuis LVC - Breestraat, 'Die Blech- trommel', 21.15 uur. Oegstgeest Kasteel Oud Poelgeest - 1 mei-viering PvdA, 20 uur. Leiderdorp Zijlkwartier - Van der Marckstraat, bin go-dansant carnavalsver. 'De Rijnschui mers', 20.30 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, 1 mei-viering PPR/PSP/PvdA, met mu ziek en cabaret, 20.30 uur. ZATERDAG Leiden Leonardushuis - Haagweg 14, rommel markt en kledingbeurs, 10-15 uur. Ars Aemula Naturae - Pieterskerk- gracht 9, open huis, 12-16 uur. Terrein VTL - Voorschoterweg, Wandel sportver. Zuid-West organiseert wan deltocht, start tussen 9-15 uur. Hartebrugkerk - orgelwandelconcert, 15 Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert, 12.30 uur. Groenoordhallen - vlooienmarkt, 10- 16.30 uur. Leiderdorp Loods kanovereniging - achter de Mau- ritssingel, open dag kanovereniging Rijnland, 11-16 uur. Voorschoten SVLV-terrein - Juliana van Stolberg laan, 11e Parkenloop, start 11 uur, in schrijven vanaf 10 uur in het clubhuis van SVLV. Medische Dienstén ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwanenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J. Verhage/C.M. Ma- ris, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Kla proos 34, tel. 126371; spreekuur Minne broersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel. 125820; spreekuur Burg- gra venlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 131337. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Benit, tel. 720404; spreekuur Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: J.&.R. Zaaijer, tel. 316008; spreekuur B. van Niftrikweg 5. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel. 767646; spreekuur Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord- eindeplein 4a, tel. 123752. Leiderdorp J. v.d. Beek en J. v.d. Leden, tel. 894539; spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofd straat 8, tel. 894539. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten za, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462; L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout, tel. 02522-10140. Wassenaar za, J. Huls, tel. 13027; spreekuuradres Hofcampweg 65; zo, mevr. I.C. Spelt, tel. 11844; spreekuuradres Van Groene- veltlaan 17. Zoete rwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 1 tot vr 8 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R. Koster, mevr. Koster-StokeF, Narcis- straat 47, tel. 01717-3836. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: H.A.J.G. Breuer, Floxlaan 1, Oegst geest, tel. 071-155176; spreekuur za en zo om 13 uur. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215 doet dienst in eigen praktijk. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts De Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Na tas nu ook auto gestolen RIJNSBURG - Nadat eerder deze week de tas van een in woonster van Rijnsburg was ontvreemd, is gisteren ook haar auto die geparkeerd stond aan de Korteland in Rijnsburg, ge stolen. De politie van Rijnsburg ver moedt dat dezelfde dieven die de tas hebben gestolen, ook de auto hebben ontvreemd. In de tas zaten namelijk het kente kenbewijs en de autosleutels. WASSENAAR - Als om half elf Oranje-tijd drumband Excelsior per traktor arriveert, ziet het Wassenaarse plantsoen al zwart van de mensen. Kinderen met kroontjes op hun hoofd, mensen met oranje-sjerpjes en anderen. De voorzitter van de Oranjever eniging Koningin Wilhelmina, H.H. Hilgeman, constateert vol blijdschap dat het een stralende koninginnedag is. En burge meester P.H. Schoute is het een "buitengewoon genoegen" om de vereniging een Oranjewimpel te mogen overhandigen ter gele genheid van haar 50-jarig be staan. Een waar huldeblijk voor de club, die in die halve eeuw "zo actief geweest is op koninginne dag en daarbuiten". Hilgeman is "erg onder de indruk". Zo'n wimpel is echt iets bijzonders, zeker wanneer het héér (Beatrix) initiatief is. Het betekent geluk, zegen en plezier. "Oranje is de kroon op onze saamhorigheid", weet hij. De burgemeester heeft hierbij de rol vervuld van "postil lion d'amour" en "trait d'union". Omdat de wimpel pas meetelt wanneer hij boven de vlag wap pert, gaan de twee voormannen eendrachtig aan de slag. Het pu bliek leeft mee als betrof het 'De eerste de beste'. "Laat maar zit ten", heet het pessimistisch bij de eerste tegenslag. Schoute toont zich echter een goed be stuurder en met wat hulp van de wind "valt het allemaal wel mee", merken toeschouwers op. En dan is het tijd voor enkele coupletten van ons aller Wilhel- Uit volle borst zingt Hilgeman het volkslied voor. De samen zang lijkt compleet, al komen de meeste woorden voorzichtig uit de vele kelen. Bekende frasen als 'Den Coninck van Hispaengien heb ick altijt gheeert' klinken ferm en onvervaard. Eik En dan nadert het grote mo ment: de plaatsing van de Soest- dijk-eik. Het blijkt niet het eerste exemplaar te zijn. De voorganger ging in 1937 op dezelfde plek de grond in. De toenmalige voorzit ter van de oranjevereniging zei bij die gelegenheid dat de eik "een symbool van kracht en adeldom is" en sprak de hoop uit dat "de liefde tot het vorstenhuis even diep geworteld zal zijn als de wortels van de eik in de grond". Ook burgemeester Wieg man had een treffende wens. "Ik hoop dat met het groeien van de boom ook het geluk zal groeien, evenals de liefde van en tot het volk", sprak hij. Wassenaarders moesten maar dikwijls samenko men onder de eik. Wassenaar Tien jaar later ging de eik ech ter jammerlijk ter ziele. De slech te verzorging tijdens de Tweede Wereldoorlog was hier waar schijnlijk debet aan. De oude oorkonde bleef gelukkig be waard, zodat hij 50 jaar na de eer ste poging wederom de grond in kan, samen met de nieuwe. De tekst op dit officiële stukje pa pier luidt: 'Ter gelegenheid van de viering van het gouden huwe lijk van prinses Juliana en prins Bernhard wordt deze eik geplant op de plaats van de vorige. Was senaar 30 april 1987'. De vice-voorzitter van de oran jevereniging mag de koker met gewichtige inhoud op de bodem van het gat leggen, in de hoop dat hij vervlochten zal raken met de wortels. Een gouden echtpaar uit Wassenaar krijgt schoppen in handen gedrukt. Voor de ogen van vele pers- en amateurfoto grafen gooien de echtelieden grond op de wortels. Ook Schou te, Hilgeman en Groeneveld hel pen een handje. Voor de laatste heeft dit evene ment een bijzondere betekenis. Hij had hier in 1937 ook gestaan als leerling van een van de ULO's. "Dat heeft zo'n indruk op hem gemaakt. In gedachten is hij dat moment nooit meer kwijtge raakt", laat Hilgeman weten na dat de eik in zon en zand is gezet. Niet voor niets heeft juist deze man zijn oranjevereniging op het spoor van de eik gezet. Symbool Uit dank voor de "inspannen de arbeid op de vroege ochtend", geeft de voorzitter van de Oranje vereniging de planters een flesje wijn uit 1937, met de beeltenis van het prinselijk paar. De bur gemeester bedankt uitgebreid en kijkt nog even terug op de eerste eik: "Toen Wiegman hem plant te, wist hij niet dat de oorlog er tussen zou komen. Laten wij pro beren de boom veel langer te la ten leven, groot te laten worden als symbool van verbondenheid met het Koninklijk Huis". Tijd voor koffie, verzorgd door dames van de Stichting Samen werking Bejaardenwerk Wasse naar. Terwijl zij aandraven met vele kopjes zorgt Excelsior voor vrolijke en stemmige muziek en bezetten volkdansdames het po dium. Zij brengen dansen uit Is raël, als herinnering aan de prachtige reis die Juliana en Bernhard enkele jaren geleden hebben gemaakt naar het beloof de land. VOORSCHOTEN - Het was zo'n leuk idee: Voorschotenaren ge ven hun fotografische visie op een van de wijken en de resulta ten worden in de Ambachtszaal tentoongesteld. Het resultaat is minder. In de grote trouwzaal aan de Voorstraat staan in een hoekje wat tafels met glasplaten. Onder de glasplaten liggen zo'n veertig foto's, de een vergezeld van een bijschrift, de ander al leen voorzien van de naam van de maker. Veel kiekjes van bekende plek jes (Duivenvoorde, het dokters huis, de Kerksloot en het dorps- kerkhof) en evenementen als de paardenmarkt. En verschillende bezoekers vragen zich dan ook af: "Is dit alles?". Veel inzendin gen zijn afkomstig van betrekke lijk professionele fotografen en zijn "buiten mededinging". Het zijn nu juist de grote trekkers: een prachtige foto van een bevro ren bos achter de Laurentius- kerk, een foto van samenpakken de wolken boven een donker Al- lemansgeest en een blik op knie hoogte van de verkeerspoefs. Ook heeft een van deze profes sionelen een haarscherpe serie gemaakt een hoopje vuilnis op de vuilophaaldag - voor en na het ophalen. En dan de gewone inzendin gen. De winnende foto is in de winter gemaakt, vanuit een hoge positie. Veel aandacht voor het lijnenspel met bevroren slootjes, bruggetjes en beginnende boompjes, rechts in een hoek een glimp van huizen. De naam van de y/ijk ontbreekt. De tweede prijs gaat naar een winkelierster uit Noord-Hofland. Haar kleine kleurenfoto's van station De Vink en de verbouwing van het winkelcentrum gaan vergezeld van een reclametekst met forse letters: 'Nu is het nog een beetje rommelig, maar straks staan we weer voor u klaar'. De derde prijs is voor de foto's van Floris 5 in de Voorstraat. Neem het centrum dus. Buiten de prijzen vallen foto's van een baby op een fiets in het park en de helverlichte kassen bij de Krimkade, de wijk Bijdorp met een reusachtige regenboog en vastgevroren bootjes in de Kerksloot. Voorschoten Kolkende massa De Voorstraat, negen uur 's avonds. Komende vanuit de be trekkelijke rust in de expositie ruimte kan de overgang niet gro ter zijn. Voorschotens eeuwe noude hoofdstraat bood gister avond ruimte aan één kolkende massa. Waar koninginnedag vroeger doodbloedde na een afrondende riedel van een fanfare om een uur of negen, daar gaat Voor schoten heden ten dage tot in de kleine uurtjes door met feestvie ren. Is het het nostalgische sfeer tje van de straat? De aanwezig heid van localiteiten als 'Het Wa pen' en 'Floris V' plus de nodige speciaal ingerichte eet- en drink- tentjes? Wie zal het zeggen. Feit is dat koninginnedag in Voor schoten anno 1987 taferelen biedt die te vergelijken zijn met de jaarlijkse paardenmarkt of zelfs, zij het dat de vergelijking voorzichtig moet blijven, met 3 oktober. Rond half elf is het bier zo rij kelijk gevloeid dat zich her en der plassen vormen. De glazen - het zijn échte, niks voorzichtig plastic - worden steeds vaker achteloos op de keien gegooid. Het glasgerinkel doet luguber aan, maar de gemoederen blijven rustig. Even dreigt de feestvreugde weg te ebben als in de muziek tent, waar een enthousiast band je zestiger jaren-klanken ver spreid, een stop doorgeslagen. Het euvel is echter snel verhol pen en men kan weer dóór. De organisatie blijkt met de keuze van de band trouwens een zeer gelukkige te hebben ge daan. Want de aloude Beatle- nummers hebben de tand des ge- neratietijds doorstaan: de veerti ger kan ze nog dromen, maar de zestienjarige herkent de melo dietjes net zo hard. Daar komt bij dat de geproduceerde geluidsde cibellen uiterst beschaafd zijn: er blijft volop ruimte over voor een praatje met een dorpsgenoot. Zo dient een flink stuk Voor straat-keien als geïmproviseerde dansvloer, waarop zich zelfs me nige bedaagde Voorschotenaar zich waagt. Notabelen maken wat voorzichtige pasjes, de jon geren daarentegen gaan 'uit hun bol'. Beide generaties hebben het op hun manier naar hun zin. Als het glasgerinken tegen twaalven wel erg doordringend wordt, houdt menigeen het voor gezien. Toch zal de drank die avond weinig onheil uitrichten. Althans, een opgewekte woord voerder van de Voorschotense politie zou vanochtend melden dat er niets uit de hand is gelo pen. Er zijn slechts wat bolletjes van de feestverlichting gesneu veld, alsmede een flink aantal glazen. Nee, voor de mannen van gemeentereiniging zal 1 mei wel geen snipperdag betekenen. Een blik op de drukke kinderrommelmarkt in de Bloklaan, op het parkeerterrein en alle tussenliggende plekjes. Een bloeiende handel, al moesten veel stukgelezen kinderboekjes weer mee terug, (foto wim Dijkman) OEGSTGEEST - Behalve aan de vele, hoog in de mast wapperen de vlaggen in de Oranjebuurt, is ook aan kleine dingetjes te mer ken dat Koninginnedag in Oegst geest weinig tot niets aan beteke nis heeft ingeboet. Veel Oegst- geestenaren gebruiken deze dag om in hun veelal grote tuinen or de op zaken te stellen. Een in een knoopsgat gestoken bloem of een ander versiersel, dikwijls oranje van kleur, maakt duide lijk dat de gedachten tijdens het harken best bij Juliana, Bern hard en Beatrix kunnen zijn. In deze doorgaans rustige wijk is het vandaag toch levendiger dan anders. In fraaie kostuum gestoken keren juist terug van de ringrijderij, andere buurtbewo ners begeven zich naar de Lange Voort en omgeving waar een ker mis en uiteenlopende spelen de belangrijkste trekpleisters zijn. In de De Kempenaerstraat en omgeving kun je een kogel af schieten. Maar daar is men 5 mei aan de beurt. De oudere Oegstgeestenaren vieren hun Koninginnedag bijna verhuld. Onopvallend in kleine groepjes gaan ze het gemeente centrum binnen waar de Oranje vereniging in samenwerking met de stichting welzijn ouderen Oegstgeest een programma klaar heeft. Een serene rust hier, fel contrasterend met de kermisher- rie, een paar meter verderop. Me vrouw Prager, voorzitter van de SWOO drukt de aanwezigen op het hart "ons aan ons jasje te trekken als het te koud is of er iets anders is". Dan bestijgt bur gemeester Scheenstra het po dium. Hij heeft een lieve, spon taan overkomende toespraak in petto voor zijn aandachtig luiste rende gehoor. De eerste burger herhaalt de woorden die hij eerder die dag bij de aubade ook al heeft uitge sproken: "Koninginnedag is de mooiste dag van het jaar in Oegstgeest". Volgens Scheenstra wordt er in zijn dorp van Konin ginnedag "echt wat gemaakt", "zetten we de bloemetjes bui ten". Oegstgeest Scheenstra zegt te hebben ge noten van het samen zingen van het volkslied. "We waren met zijn allen bij het gemeentehuis, niet om te protesteren, nee om ons volkslied te zingen". Scheen stra voelde "verbondenheid". Dan richt hij zich tot de voor ste rij vullende echtparen, die net als Juliana en Bernhard, hun vijftigste huwelijksjaar hebben gevierd of dat dit jaar gaan doen. De gouden bruidsparen zijn spe ciaal uitgenodigd. Scheenstra kent de echtparen nog van het bezoek dat hij hen heeft ge bracht. "Dat zijn de mooiste be zoeken die mijn'vrouw en ik af leggen, al was het alleen maar omdat u zo veel heeft te vertel len". Wethouder mevrouw Blom doet vervolgens haar naam eer aan en gaat met bloemen rond. Toontje Voor de bezoekers van deze ouderenmiddag houdt hierna het plezier accuut op. De musical die de drie leden tellende theater groep op de plankieren zet, mag ronduit beledigend worden ge noemd voor het publiek. De ou deren worden toegesproken op een toontje dat in peuterspeelza len en boven de wieg wel wordt aangeslagen. De spelers articule ren dat het een lust heeft. Alsof ze tientallen geluidstrechters tot in het inwendigste der inwendig- ste moeten doordringen. De grapjes zijn van het volgen de kaliber: "Over taart gespro ken, hoe is het met je vrouw?". En: "Gelukkig datje een handje komt helpen in de Amandelhof, het is hier namelijk een gekken huis". "Oh, ik dacht dat de Amandelhof een bejaardenhuis was". Een stuk of acht bejaarden stappen op. Ze zijn achterin ge zeten, daarom valt het niet zo op. Mevrouw Blom mag blij zijn dat ze met bloemen is rondgegaan en niet met tomaten. Het wordt nog pedanter in het lied over het bejaardenkoor van De Amandelhof. Een liedregel: "Het koor heeft zelfs een Franse hit, ze doen het zonder kunstge bit". Hier en daar wordt gelachen, maar van echte bijval is geen sprake. Die komt pas als de zaal het lied 'Op de grote stille heide' moet meezingen'. Het stuk is dan al een half uur onderweg. Voor het eerst is deze musical, 'Trik Trak' gedoopt, wat het volgens het programmaboekje had moe ten zijn: een speciale 60-plus pro- duktie, want alleen ouderen ken nen het lied door en door. Voor het overige bestaan er eenvou digweg geen speciale 60-plus produkties. Ouderen zijn ge woon mensen. Het grote moment: de plaatsing van de Soestdijk-eik in Wassenaar. Een gouden echtpaar (midden) neemt die officiële handeling voor zijn rekening, evenals burgemeester Schoute (met ketting) en de scholier van toén, Wassenaarder Groeneveld, die de boom vasthoudt. (foto Ellen Martens)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12