ongeren aan van meer Lian 19 uur' Voor zo weinig geld mogen er best wat gaatjes in zitten. 'Hout raakt nooit uit de mode' Klachten over Bouwfonds Verzekeringswiskundige werd houtzager in Akkrum Hard wetsvoorstel rond handel aanvaard in VS 'Verschil minimum- modaal moet groter' SESEEEHD VeiderdanVan Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. ~)NDERDAG 30 APRIL 1987 «[eerderheid Tweede Kamer: ijn t.EN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid in de Tweede 'on»amer weigert zich neer te leggen bij de wens van het ",abinet om jongeren slechts banen van 19 uur aan te bie- kmrSn in het kader van het Jeugd-Werk-Garantieplan (JWG). lakkvdA en WD willen dat jongeren het minimumjeugdloon k- Hoe ten kunnen gaan verdienen. Het CDA meent dat er oor jongeren die zelfstandig wonen banen van 32 uur loeten komen. LUXEMBURG (GPD/ANP) - De landbouwministers van de EG zijn nog ver van een akkoord over de prijsmaatregelen voor het land bouwjaar '87-'88. Op geen van de punten waarover de ministers moeten beslissen, tekende zich de ze week tijdens hun beraad in Lu xemburg nog duidelijkheid af. Over drie weken komen de twaalf weer bij elkaar, dan in Brus sel, maar een oplossing voor de ve le problemen tekent zich nog niet Overleg EG- landbouw in het slop mr. Frans Andriessen ziet het ver zet tegen de voorgestelde heffing op plantaardige oliën en vetten Waren eerst alleen Nederland en Groot-Brittannië, en in mindere mate de Bondsrepubliek fel tegen die heffing gekant, gisteren bleken ook Portugal en Denemarken hun aanvankelijk aarzelende kritiek te hebben verhard. De door de Belgi sche staatssecretaris voor land bouw De Keersmaeker, voorzitter van het beraad, voorgestelde aan passingen waren hen onvoldoen de. De ministers zijn ook nog lang af. De politieke tegenstellingen der toenemen dan afnemen. Deze W' dej?roblemen rond de zijn op enkele punten zo groot, dat heffing moet worden gebruikt gevreesd wordt dat eind juni de re- geringsleiders van de EG op hun halfjaarlijkse topconferentie enke le knopen zullen moeten doorhak- meenschap komende jaren zo'n netair compenserende bedragen het financieren van 'heTbeheeme^ (MCB's) een stelsel van heffingen van de enorme overproduktie aan en subsidies dat ertoe dient de ge- de EG, die de Ge- v°lgen van valuta-schommelingen de boeren en exporteurs ken. Europees landbouwcommissaris kosten. miljard gulden per jaar gaat todbouwprodukten zoveel moge- v 6 lijk op te vangen. e fracties hebben die wens giste- ;n te kennen gegeven aan minis- t de Graaf (sociale zaken) tijdens ";n kamerdebat over het JWG. De Leraaf voelt er echter niet veel voor. hoiïtas als zou blijken dat de belang- Jr 0f*lling van jongeren voor banen v <an 19 uur nihil is, is hij bereid aarvan af te stappen. Deze week ebben jongerenorganisaties zich een gesprek ook gekeerd tegen anen van maximaal 19 uur. De Graaf wil die beperking .andhaven om zoveel mogelijk jngeren aan het werk te helpen. "■""""Iet JWG moet op 1 januari 1988 ngaan. Tot dat moment geldt een stoTjdelijke subsidieregeling voor ge meenten die werkloze jongeren een tijdelijke baan van 19 uur aan bieden. De tijdelijke regeling kost de overheid 39 miljoen. Met het JWG moeten 50.000 jongeren in de collectieve sector (gemeenten, rijksdiensten, gesubsidieerde in stellingen) aan een tijdelijke baan geholpen worden. Voor de tijdelij ke regeling hebben tot nu toe 41 gemeenten plannen ingediend. Bij elkaar gaat het om 1600 banen. Op 7 mei wordt beslist of alle projec ten worden gesubsidieerd. Het JWG-plan is tamelijk om streden omdat jongeren snel hun uitkering verliezen wanneer ze een JWG-baan weigeren. Bovendien O. vrezen jongerenorganisaties dat er «- i 11 1 werk van slechte kwaliteit wordt ïq^vlpnpha akkoord aangeboden. Veel gemeenten wil- che cUVJVUUi U len er bovendien niet aan meewer ken zolang ze het bedrijfsleven niet mogen inschakelen bij het schep pen van tijdelijke banen. AMSTERDAM (GPD) - Meneba De Graaf voelt er weinig voor om Imeel, bakkerijen en veevoeder) aan de wensen van de kamer tege- -heeft met zijn geldschieters een re- moet te komen, omdat dit te veel geling getroffen waardoor de fi- geld zou kosten. Suggesties uokfriet financiers nanciering van het concern op kor te en langere termijn is veilig ge- steld. Van Nationale Nederlanden '®nkrijgt het concern een hypothecai- 3iaTe lening van 62 miljoen gulden, de ^anNationale Investeringsbank leent 3- 5,6 miljoen gulden, terwijl Meneba bij de banken 87,5 miljoen kan op- >rt?nemen. Daarnaast gaat Meneba ^iesover tot de uitgifte van 25,7 miljoen 'er-obligaties. Nationale Nederlanden en/stelt zich garant voor de plaatsing 71 -van die emissie. PvdA en D66 om het uitkerings- geld dat met het banenplan wordt bespaard mee te tellen, wees hij van de hand. CDA en WD willen dat het be drijfsleven nadrukkelijker wordt ingeschakeld bij het aanbieden van" JWG-banen. De PvdA vindt dat alleen acceptabel als nadrukke lijk wordt gecontroleerd dat geen 'gewoon' werk wordt verdrongen, ook De Graaf is hier beducht voor. Bovendien wil hij de eigen jeugd- plannen van vakbeweging en werkgevers niet doorkruisen. Niet temin houdt hij de deur op Hypotheekschuld stijgt onverwacht Meneba leed vorig jaar een ver lies van 10,8 miljoen. In 1985 werd ïjnog een winst gemaakt van 2,8 mil- I jjoen. Volgens de voorzitter van de [Raad van Bestuur F. van Kuijk is Ihet verlies vrijwel geheel het ge- I volg van extra voorzieningen die AMNESTY - Amnesty Internatio- zijn getroffen. Naast reorganisatie- nal start op 1 mei een internationa- kosten moest er onder andere een le campagne voor vakbondsleden. -N voorziening worden getroffen van Vier vakbondsleden die gevangen -/ 7,5 miljoen voor het stilleggen van zitten in Guatemala, Zuid-Korea, de meelfabriek 'De Sleutel' in Lei- Zuid-Afrika en de Sowjet-Unie, staan in deze campagne model Voor het lopende jaar wordt een ^^,1® e™ kleine winst verwacht, aldus Van maand wordt voor hen actie ge il Kuijk. Volgens hem heeft het to- m middels afgesloten eerste kwartaal betrokken la van het lopende jaar een kleine reSennSen- winst gebracht. De reorganisaties zullen in totaal tussen 150 en 200 arbeidsplaatsen kosten. Van Kuijk te houdt rekening met twintig ge- r_ dwongen ontslagen. De rest kan worden opgevangen via natuurlijk verloop. AMERSFOORT (ANP) - Bij de vereniging Eigen Huis zijn enkele honderden klachten binnengeko- goed r te lichten met als gevolg mensen echter niet te horen wat de 9l- den. dat de marktsector wordt inge- men van eigenaren van premie- schakeld als de tijdelijke subsidie- koopwoningen over onverwachte regeling geen succes is. stijging van hun hypotheekschuld. In alle gevallen betreft het hypo- ---theken die bij het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten zijn afgeslo ten. Ondanks de aflossingen zijn de huiseigenaren geconfronteerd met stijgingen van hun hypotheek schuld tot in sommige gevallen ruim 20.000 gulden. Hoewel de hypotheekoffertes van het Bouwfonds aan de kopers redelijk duidelijk zijn, is het Bouw fonds toch in gebreke gebleven, meent Eigen Huis. Het Bouwfonds zou hebben verzuimd zijn klanten geheel onwetend waren van het financiële onheil dat over hen werd afgeroepen, aldus Eigen Huis. De hypotheekschuld kon on danks de aflossingen stijgen met hoogte van dat tekort was. Boven dien werd hen voorgehouden dat de maandlasten met hooguit enke le tientjes zouden stijgen. In de praktijk moesten sommigen echter 400 gulden per maand meer beta- bedragen variërend van 10.000 tot len dan waarvan sprake was in de i 20.000 gulden, doordat de be wuste kopers tijdens de bouwpe riode minder bouwrente betaalden dan eigenlijk noodzakelijk was. Het Bouwfonds was in veel geval len bereid om de aspirant-kopers een lagere bouwrente in rekening te brengen, omdat de toekomstige huiseigenaren ook nog huur moes ten betalen voor hun oude woning. Het tekort zou later worden verre- Venrl Volgens Eigen Huis kregen de Ruim 25 jaar geleden deelde Bart Tieleman bij het verzekeringscon cern Nationale-Nederlanden in Rotterdam als verzekeringswis kundige een kantoorkamer met CllipS dr*e collega's. In de loop der jaren zijn die drie succesievelijk doorge- De chipproduktie van bet Franse drongen tot de directie van dat be- staatsbedrijf Thomson en de Ita- drijf. Bart Tieieman sloeg een ge- liaanse groep Stet SPA, zal worden heel andere weg in: hij werd hout- samengevoegd. Het nieuwe bedrijf Mger te Akkrum. Van enige fru- zal in Nederland worden geves- stratie bij de nu 55-jarige Tieleman tigd. Door deze fusie wordt de Stet- js echter geen sprake, integendeel, Thomsongroep de op één na groot- hjj voelt zich volmaakt gelukkig, ste producent van halfgeleiders in Het was immers zijn eigen keus, Europa. De grootste is NVPhilips. toen het schone kantoorpand In een verklaring laat Thomson weten dat beide bedrijven al 3,2 procent van de wereldmarkt in GOOT handen hebben en dat de jaarlijkse nAnn- omzet in 1990 een miliard dollar zal DOnne OllenSira verruilde voor de heel wat stoffiger houtzagerij aan de Boorn. De moeder van Bart Tieleman Margreet Schilstra en die was omzet in 1990 een miljard dollar zal bedragen. Ahold Ahold heeft in de eerste vier pe- rioden (16 weken) van 1987 bijna weer een dochter van Gerben negen procent meer omzet geboekt Schilstra, die ooit de houtzagerij in dan in dezelfde periode van 1986, Akkrum begon. Het houtzagen zat terwijl de omzet in de VS met circa de. Rotterdammer Tieleman dus 7,5 procent toenam. Volgens ver- enigszins in het bloed, al had hij wachting bleef het resultaat na be- daar b.Ü de keuze van zijn school- lastingen in de eerste drie perioden opleiding in het geheel geen reke- (12 weken) van 1987 enigszins ach- mee gehouden, ter op het behaalde resultaat in Maar m het beein van de 3F®n 1986. Dit was het gevolg van hoge- zestig kwam Tieleman re belastingdruk in Nederland, aanloopkosten door uitbreidings investeringen in de VS en de lagere omrekeningskoers van de 'dollar, aldus de directie. dat levenslang een zittend beroep uitoefenen nooit zijn passie zou worden. Bovendien trok het platte land en meer in het bijzonder Friesland. Dus nam Bart Tieleman ontslag bij de Nationale-Nederlan den en trad in dienst bij zijn ooms Uilke en Yme en later bij zijn neef Gerben Schilstra, die toen de hout zagerij runden. Drie jaar geleden, Tieleman was dus al 53, nam hij de zaak van zijn neef over. Nu zwaait hij de scepter in de ambachtelijke houtzagerij en werken zijn beide zoons Hayo (25) en Remko (27) mee in het bedrijf. Met zijn drieën zijn ze te vinden in het bijna aftandse pand, waar niets computergestuurd is en veel er nog zo uit ziet als pake Gerben het ooit opzette. Aan de oude straatweg van Ak krum naar Imsum liggen de boom stammen hoog opgestapeld, voor iedereen zichtbaar en ogenschijn lijk voor het grijpen, maar Tiele man heeft nog nooit een stam ge mist. Stelen van dergelijke stam men zal ook niet meevallen, want ze zijn te groot om met handkracht eventjes op een aanhangwagentje te tillen. Tieleman wijst aan: essen, beuken, eiken, iepen, lariks, grove den - waaruit het grenen hout wordt gemaakt - spar voor het alom bekende vurehout. Weinig hout uit de tropische regenwou den, zoals meranti en mahonie. Het is vooral binnenlands hout dat door Tieleman wordt verwerkt. Via relaties onder houthakkers komt de Akkrumer aan zijn hout. Zo langzamerhand weet hij wat hij In de moderne bedrijven zitten jaarlijks ongeveer nodig heeft, computertjes en andersoortige di- maar zeker is hij nergens van. De gitale nieuwigheden op de machi- Akkrumer Houtzagerij is in die zin nog ambachtelijk, dat het bedrijf voornamelijk in opdracht werkt. In ten instellen. Maar als in dat mo- de wat minder drukke tijden wor- WASHINGTON (GPD) - Enkele uren vóór de Japanse premier Na- kasone in Washington aankwam, heeft het Huis van Afgevaardigden gisteren een wetsvoorstel aangeno men dat harde maatregelen moge lijk maakt tegen landen die zich bedienen van 'oneerlijke handels praktijken'. Hiermee wordt vooral Japan bedoeld. Het Huis nam met zeer minieme meerderheid (218 tegen 214 stem men) een motie van Afgevaardigde Richard Gephardt aar staat dat landen die veel door Henk Dam de VS uitvoeren dan zij aan Ameri kaanse produkten invoeren, dat verschil met tien procent per jaar moeten zien terug te brengen. Doen zij dat niet vrijwillig, dan zal de Amerikaanse regering eenzijdi ge maatregelen nemen, zoals het opleggen van hoge invoerrechten. Het voorstel is duidelijk vooral ge richt tegen Japan, dat voor 58 mil jard dollar bijdraagt aan het grote tekort (166 miljard dollar) op de Amerikaanse handelsbalans. De timing van de stemming was niet toevallig. De stemuitslag moet worden gezien als een ernstige waarschuwing aan het adres van Nakasone, die vandaag met presi dent Reagan zal praten over de dreigende handelsoorlog tussen beide landen. De VS legden enkele weken geleden hoge invoerrechten op op onder meer computers en kleuren-tv's uit Japan bij wijze van straf, omdat Japan zich niet zou hebben gehouden aan een handels akkoord over computer-chips. Ja pan heeft steeds ontkend zich niet aan het akkoord te houden. Japan se functionarissen hadden, vooraf gaand aan het bezoek van Nakaso ne, laten weten de opheffing van de invoerrechten als het voor naamste doel van het bezoek te be schouwen. Ook werd aangegeven dat aannemen van de motie-Ge- phardt als een belediging zou wor den beschouwd. Het voorstel van Gephardt heeft overigens niet al leen betrekking op Japan, maar ook op West-Duitsland, Taiwan, Italië, Hong Kong en Zuid-Korea. Het Witte Huis heeft uitgebreid gelobbied om de goedkeuring van de motie te voorkomen. President Reagan heeft al laten doorscheme ren het voorstel van Gephardt met zijn veto te zullen treffen als het door het Congres zou komen. Rea gan sprak gisteren nog persoonlijk met een groep Republikeinse Af gevaardigden en waarschuwde hen, dat aannemen door het Con gres van het voorstel tegenmaatre gelen tegen Amerikaanse export- produkten kan betekenen. Maar voor het zover is, moet eerst de Senaat zich nog over het voorstel-Gephardt uitspreken. De verwachting luidt, dat de Senaat zal proberen het voorstel af te zwakken. AMSTERDAM - Het zit wel snor bij deze meneer die als standhouder op de Huishoudbeurs in de Amsterdamse RAI alleen al door zijn uiterlijk de nodige aandacht weet te trekken. offerte. Eén van de gedupeerde huiseige naren, J. Thier uit Middelburg, heeft het Bouwfonds inmiddels via zijn advocaat voor de rechter ge daagd. Thier kocht in 1981 een pre miewoning van het Bouwfonds en sloot een hypotheek af van 153.000 gulden. In de offerte staat dat hij tijdens de bouw ruim 500 gulden per maand aan rente zou moeten betalen. Omdat hij nog huurde, werd dat 300 gulden. Het verschil van 200 gulden zou de maandlas ten na de oplevering met vijftien gulden doen verhogen, zo rekende een Bouwfondsmedewerker hem voor. Over de verhoging van zijn hypotheekschuld werd met geen woord gerept volgens Thier. Tot zijn verbazing werd nauwe lijks een jaar later het maandelijks te betalen bedrag verhoogd van 752 gulden uit de offerte tot 882 gulden. Bovendien bleek Thier bij de eerste jaarlijkse afrekening van het Bouwfonds ineens aan te kij ken tegen een hypotheekschuld van 163.000 gulden. Op advies van de gemeente besloot Thier toen zijn hypotheek vervroegd af te los sen en een nieuwe af te sluiten bij de Verenigde Spaarbank in Mid delburg. Het'Bouwfonds zegt in een grijs verleden wel eens incidenteel klachten zijn geuit over de finan ciering van de bouwrente, maar dat het zeker niet gaat om honder den klachten. DEN HAAG (GPD) - Het verschil tussen het minimumloon en mo daal moet groter worden, de belas ting- en premiedruk moet op ter mijn omlaag, en er zijn grote inves teringen nodig in de scholing van langdurig-werklozen. Op die ma nier kan bevorderd worden dat de arbeidsmarkt beter gaat werken en de werkloosheid daalt. Dat schrij ven deskundigen uit de Sociaal- Economische Raad, het belangrijk ste adviesorgaan van de regering, in een gisteren gepubliceerd rap port. De uit hoogleraren bestaande commissie meent ook, dat werkne mers met een beroep waar veel vraag naar is beter betaald moeten worden. Uit de loonhoogte moet duidelijker blijken of er veel of weinig vraag is naar een beroep. Als werkgevers en werknemers er niet in slagen daar overeenstem ming over te bereiken, moet des noods de overheid maar ingrijpen in de loonvorming, aldus het rap port. De economische deskundigen van de SER pleiten voor een ver groting van de inkomensverschil len tussen minimum en modaal. Dat kan door het minimumloon - en daarmee de sociale uitkeringen - gedurende enige jaren slechts be houd van koopkracht te garande ren. Een drastische verlaging van het minimumloon zou 'ongetwij feld de flexibiliteit van de arbeids markt vergroten', aldus de deskun digen, maar de 'sociale prijs' voor zo'n ingreep noemen ze 'te hoog'. Dat standpunt is vooral opmerke lijk, omdat de onafhankelijke kroonleden in de SER vorig jaar de werkgevers nog steunden toen die vroegen om een verlaging van het minimumloon met vijftien pro cent. De commissie van deskundi gen vindt dat dus bij nader inzien geen goed idee. Door de lonen directer te koppe len aan de winst van een bedrijf wordt de huidige verstarring van de inkomensopbouw ten dele doorbroken, zo staat verder in het rapport. Een verlaging van de be lasting- en premiedruk moet daar naast op langere termijn ook over wogen worden om de arbeids markt beter te laten werken. Op dit moment is daar echter - gezien het overheidstekort - geen geld voor in de schatkist. Evenmin is er volgens de commissie geld voor verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren. De deskundigen adviseren daar naast het scholingsbeleid te inten siveren. Het wordt 'niet verant woord geacht' de harde kern van langdurig-werklozen 'af te schrij ven'. Wel vinden de deskundigen het te rechtvaardigen dat langdu rig werklozen, die onvoldoende be reidheid tot scholing aan de dag leggen een scholingsplicht wordt opgelegd. Die moet dan wel sa mengaan met het bieden van uit zicht op een baan; in laatste instan tie eventueel een tijdelijke baan in de publieke sector. Wie de scholing weigert, zou de uitkering verliezen, aldus de commissie. Werkloosheid in EG kleiner LUXEMBURG/BRUSSEL (Rtr/ DPA) - Het aantal werklozen in de Europese Gemeenschap is van fe bruari op maart verminderd van zeventien miljoen tot 16,8 miljoen, zo heeft het Europese bureau voor de statistiek gisteren bekendge maakt. In alle twaalf EG-landen werd het aantal werklozen kleiner. Opmerkelijk noemt het bureau de sterke vermindering van de werkloosheid onder djongeren. Italië vormt hierop een uitzonde ring. In Ierland was de werkloos heid met 19,5 procent van de be roepsbevolking het grootst van de EG-landen. In februari was dat percentage nog 19,7. Voor Neder land geeft het bureau voor de sta tistiek van de EG een verminde ring van de werkloosheid op van 12,4 tot 12,1 procent. Verder is bekendgemaakt dat de consumentenprijzen in de gemeen schap in maart met 0,3 procent zijn gestegen ten opzichte van februari. In vergelijking met maart vorig jaar waren de prijzen 3,1 procent hoger. ADVERTENTIE derne bedrijf de zaag op onver wachte spijkers of krammen stuit, staat gans het raderwerk stil, ter wijl in Akkkrum de vijl wordt ge pakt en het euvel snel verholpen is. Echt nieuw wordt alleen de op- den wel eens wat pallets i raad gemaakt, maar voor het gro tendeel wacht men op telefoontjes van opdrachtgevers. Voor de scheepsbouw levert de Akkrumer Houtzagerij het hout slagloods, die binnenkort achter voor bijvoorbeeld masten, zwaar- achter het bedrijf zal verrijzen. Marktberichten LEIDEN - Leidse groenteveiling 29 april; Andijvie 80 - 1.30, snijbonen 6.30 - 6.80, kroten bos 1.02 - 1.05, prei 55 - 62, rabarber 46 - 64, spinazie 23 - 50, cham pions bak 114 -127, uien 22 - 29, witlof 40 - 79, bloemkool 6 per bak 1.50 - 1.70, 8 per bak 2.80 - 3.05,10 per bak 2.20 - 2.80, sla 85 -1.10, bospeen 2.45 - 2.70, peterse lie 87 94, radijs 35 - 57, selderij 32 - 69. paprika st 50 - 1.00, paksoi 47 - 49, amsoi 34 - 35, broeivet 12 - 13. Komkommers I 90/ 88, 76/ 69 - 82, 60/ 65 - 69,50/ 61- 64,40/ 62- 64,35/ 56 - 58,30/ 53- 54. 25/ 25 - 34, krom 66 -'73, tomaten A 22.60 - 23.10, B 23.-, C 20.40, CC 15, AR 22.40 - 23.10, BR 23.20 - 23.50, CR 20.10 - 20,90, CCR 15.30, BVL 22.80, BBVL 3.69, BBBVL2.37, BVLR 23.40, BB3.80, BBB 3.49. den en roeren. En natuurlijk het hardhout voor de betimmering. In het bedrijf gebeurt echter meer dan alleen het zagen van hout. Op bestelling worden complete pro dukten gemaakt. Dat kunnen ko zijnen zijn, maar net zo goed kan een eiken tafel naar eigen ontwerp besteld en uitgevoerd worden. De 'gril' van het wit in de huiska mer hebben ze in Akkrum ook on dervonden. Veel belangstelling dus voor de blankere soorten hout, maar, zo heeft de ervaring geleerd, het is allemaal van tijdelijke aard. „Hout in het algemeen raakt nooit uit de mode", voorspelt Bart Tiele man, „hout is van alle tijd en ver veelt niet. Het blijft boeiend om er naar te kijken, maar ook mee te werken. Wat wij doen is verschrik kelijk zwaar werk en met al die scherpe zagen is het ook niet onge vaarlijk. Maar niet gezond met al dat stof? Nee, ik geloof het niet. Heel wat van mijn voorgangers zijn ouder dan negentig jaar gewor den." Vooijaar voor voeten bij Van Haren: geperforeerde molières. Lekker luchtig leer in de kleuren blauw, zwart of wit. Maat 36 t/m 41. Slechts

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7