=Peres en Sjamir botsen opnieuw Scheuring dreigt bij Westduilse Groenen Arafat van alle kanten de mantel uitgeveegd Va onthulling details vredesplan Politie-inval Z-Afrika bij zwarte vakbeweging Thatcher: geen onderzoek BOVEN DE BOOMGRENS ORANJEBOOM ONDERDAG 30 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 kortii nen] jEPfEL AVIV (AP) - De Israëlische televisie is gisteren voor het eerst met details gekomen beZjfan een voorstel voor een internationale vredesconferentie over het Midden-Oosten. Het 'oorstel is geformuleerd door de Israëlische minister van buitenlandse zaken Simon 10 Peres en geniet de steun van de Amerikaanse regering. JOHANNESBURG - Zwaarbewa pende Zuidafrikaanse politieman nen zijn gistermiddag, net als een week geleden, het gebouw binnen gevallen van de vakbondsfederatie COSATU, in het centrum van Jo hannesburg. Zeven personen wer den hierbij gearresteerd. Pas later op de avond werd aan de honder den personen toestemming gege ven om het elf-verdiepingen tellen de gebouw te verlaten. De secreta ris-generaal van COSATU, Jay Naidoo en die van de Nationale Unie van Mijnwerkers (NUM), Cy ril Ramaphosa, waren in het vak bondskantoor, toen de politie het gebouw kamer voor kamer door zocht. De politie ging over tot inval van het COSATU-gebouw in verband met de moord op vier transportar beiders. Hun lijken werden dins dagavond ernstig verminkt op een open veld bij het Kazerne- treinsta tion in Soweto aangetroffen. Er was ook gepoogd de lijken met rubberen autobanden in brand te steken. Volgens de Zuidafrikaanse politie waren de vier eerst door le den van bij de COSATU aangeslo ten vakbond voor transportarbei ders (SARWHU) naar het COSA TU-gebouw gebracht, daar zwaar gemarteld en vervolgens in Soweto terechtgesteld. De politie baseert haar informatie op de getuigenis van een vijfde man, die kon ont snappen. - drie zwarten en een kleurling - zouden gedood zijn om dat ze geweigerd hadden deel te de staking onder de transportarbeiders, die zes weken heeft geduurd en vorige week ein digde met een massa-ontslag van circa 16.000 SARWHU-leden. Vol gens ooggetuigen in het COSATU- gebouw, was de politie vergezeld van twee zwarte mannen, die ge maskerd waren. Deze wezen in to taal zeven personen aan, die in ver band zouden staan met de gruwe lijke moord, een dag eerder. COSATU-advocaat Peter Harris probeerde gistermiddag tevergeefs via de rechter een einde te maken aan de belegering van het gebouw in Endstreet door de politie. Zijn pogingen om via een kort geding de politie weg te krijgen, misluk ten echter. Harris baseerde zijn verzoek aan de rechter op een uit spraak van het hooggerechtshof van Johannesburg, twee dagen ge leden, waarbij werd bepaald dat de politie moet stoppen met het bela gen van COSATU. De politie voer de echter aan, dat het in dit gevaal niet ging om het belemmeren van vakbondsactiviteiten, maar om het uitzoeken van een moord. Waarnemers menen dat de po litieactie in het COSATU-gebouw van gisteren ook alles te maken heeft met de oproep van de vak bondsfederatie en het Verenigd Democratisch Front (UDF) om dinsdag en woensdag aanstaande tot 'protestdagen' te maken. Op woensdag 6 mei vinden namelijk de exclusief blanke verkiezingen plaats. Omdat het illegaal is om tot een staking op te roepen, spreken de COSATU en het UDF nu van een 'dag van actie'. [et is nog onduidelijk of het voor- ,w tel aan het Israëlische parlement 7. al worden voorgelegd. Volgens de ïlevisie, die zei de informatie te ebben verkregen van functiona- issen van het rechtse Likoedblok premier Izaak Sjamir, heeft de merikaanse ambassadeur in Is- ël, Thomas Pickering, het voor- 1 vorige week aan de Israëlische Iremier overhandigd. De stukken laren voorzien van een begelei- ende notitie, waarin stond dat de ^WASHINGTON (GPD) - In wat de eerste rechtszaak in het kader van r de Iran-affaire was, heeft de con servatieve geldinzamelaar Carl Channell gisteren toegegeven schuldig te zijn aan een poging de V; belastingdienst op te lichten. Channell stond voor de rechter enkele uren nadat de door presi dent Reagan benoemde openbare yyraanklager die dé Iran-affaire uit- y zoekt, Lawrence Walsh, hem offi- l cieel in staat van beschuldiging had gesteld. Channell zei voor de rechter twee medeplichtigen te hebben ge had. Het gaat óm Oliver North, de .AP^edewerker van de Nationale Vei ligheids Raad die als de centrale fi guur in de Iran-affaire geldt, en pr- man Richard Miller. In de officiële beschuldiging van Walsh staat, dat Channell ten on rechte belastingvrije status heeft geclaimd voor een van zyn stich tingen, de National Endowment for the Preservation of Liberty. H Deze stichting heeft de afgelo- ■■pen jaren meer dari 2 miljoen dol- ^^lar aan giften van door Channell benaderde particulieren naar de Contra's gestuurd ten behoeve van A-de aankoop van wapens en andere niet-humanitaire goederen. ft' Daar zit precies het probleem: -y^Channell zou alleen recht hebben gehad op belastingvrijheid, als het om humanitaire goederen zou zijn gegaan. In de aanklacht staat ver der, dat Channell grote donateurs r heeft aangemoedigd hun giften - ook dus ten onrechte - van de be lastingen af te trekken. Channell heeft Walsh beloofd, verder mee te werken aan diens onderzoek naar misdadige activi- teiten die in het kader van de Iran- affaire zijn gepleegd. tekst van het voorstel afkomstig was van minister Peres, maar de volledige instemming geniet van de Amerikaanse regering. Het doel van de internationale vredesconferentie moet zijn „het tot stand brengen van een algeme ne vrede in het gebied en de inwil liging van de legitieme rechten van het Palestijnse volk op basis van de resoluties 242 en 338 van de Ver enigde Naties". Aan de conferentie moet worden deelgenomen door de „partijen in het Arabisch-Israë- lische conflict" en de vijf perma nente leden van de Veligheidsraad de VN: de VS, de Sowjet-Unie, China, Groot-Brittannië en Frank rijk. Volgens de televisie hebben functionarissen van het Likoed blok de informatie opzettelijk laten uitlekken om de vredesinitiatieven van Peres te dwarsbomen. Naaste medewerkers van Peres en leden van diens Arbeiderspartij hebben kwaad gereageerd op de onthullin gen en Likoed ervan beschuldigd „halve waarheden" te laten uitlek ken. Tussen het Likoedblok en de Ar beiderspartij bestaat een diep ver schil van mening over het nut van zo'n internationale conferentie. Het Likoedblok vreest dat ook mi litante groeperingen van de PLO daarbij zullen worden vertegen woordigd en gelooft in het alge meen niet dat het Israëlische be lang is gediend met een groots op gezette conferentie met deelname van tal van landen. Volgens de medewerkers van Peres beperkt de rol van de perma nente leden van de Veiligheidsraad zich in het voorstel tot het uitnodi gen van de meest betrokken partij en om zich op te splitsen in kleine re overleggroepen op basis van geografische ligging om zo directe onderhandelingen te beginnen. Functionarissen van de Arbei derspartij lieten weten dat de Ame rikaanse ambassadeur Sjamir had gezegd dat zowel president Ronald Reagan als minister van buiten landse zaken George Shultz met het voorstel akkoord zijn gegaan. Zij voegden hieraan toe dat in het voorstel algehele overeenstem ming wordt verlangd over wie voor deelname aan de conferentie wor den uitgenodigd. Hiermee wordt de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO) in feite van de confe rentie uitgesloten. MANAGUA - Een Amerikaanse vrijwilligster in Nicaragua houdt in de hoofdstad Managua een kruis omhoog met daarop de naam ge schreven van haar landgenoot Benjamin Linder die eerder deze week bij acties van de Contra's, die tegen de Sandinistische regering strijden, werd gedood. Linder was het eerste Amerikaanse slachtoffer van de door de regering in Was hington gesteunde Contra's. In Ni caragua werken ongeveer 200 Amerikaanse vrijwilligers die het volkomen oneens zijn met de poli tiek van de regering-Reagan ten opzichte van het Middenameri- kaanse land. Gisteren trokken zij met protestborden langs de VS- ambassade in Managua. (Foto ap> DAMASCUS (AP) - De Libische leider Gaddafi heeft woedend ge reageerd naar aanleiding van de re sultaten van de vergadering van de Palestijnse Nationale Raad (PNC), die verleden week in Algiers werd gehouden. Gaddafi heeft Palestijn se groeperingen in Libië, die zich achter PLO-voorzitter Jasser Ara fat hebben geschaard, gelast het land te verlaten, zo hebben diplo matieke zegslieden in Damascus verklaard. Arafat werd tijdens de PNC-ver- gadering door de militante facties onder druk gezet om de banden met Egypte geheel te verbreken, maar weigerde dit. Gaddafi zou om die reden de facties, die aan de PNC-vergadering hebben deelge nomen, de wacht aan willen zeg gen. Officieel is door Tripoli nog geen commentaar op de resultaten van Algiers naar buiten gebracht. „Gaddafi is erg kwaad", aldus een diplomatieke zegsman, die niet met name genoemd wilde worden. De Libische leider speelde een be langrijke rol by de verzoening tus sen Arafat en diens door Syrië ge steunde rivalen George Habash en Nayef Hawatmeh, met het doel een militanter PLO-beleid te bewerk stelligen. Vóór de PNC-vergadering trad Gaddafi op als gastheer voor een voorbereidende verzoeningsbij eenkomst in Libië, waar de PLO werd opgeroepen de banden met Egypte te verbreken wegens het bestaande vredesverdrag met Is raël. Arafat zegde in Algiers toe de betrekkingen op een lager pitje te zetten, maar weigerde ze geheel te verbreken. De Egyptische president Hosni Moebarak uitte zijn verontwaardi ging over de stellingname van Ara fat door maandag aan te kondigen alle PLO-kantoren in het land te zullen sluiten. De Marokkaanse ko ning Hassan II liet weten toekom stige vergaderingen van de PLO te zullen boycotten uit protest tegen het feit dat de verzetsbeweging Po- lisario bij de vergadering was ver tegenwoordigd. Ook Syrië lijkt strafmaatregelen te treffen. Volgens Ahmed Jibril, leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Alge- meen Commando (PFLP), zullen Habash en Hawatmeh ontdekken dat „Syrië de deur in hun gezicht heeft dicht geslagen". Jibril deed deze voorspelling na afloop van zijn overleg met de Syrische vice- president Abdul-Halim Khaddam. Het dagblad Gulf News in de Verenigde Arabische Emiraten be richtte gisteren dat Habash en Ha watmeh door Syrië te verstaan hebben gekregen dat zij om veilig heidsredenen beter niet naar Da mascus kunnen terugkeren. Palestijnse bronnen in Aboe Dhabi uitten het vermoeden dat binnenkort een door Syrië ge steunde coup binnen de gelederen van het PFLP kan worden ver wacht, met het doel deze factie weer van Arafats PLO te scheiden. Ook Saoedi-Arabië is, volgens berichten, weinig ingenomen met de gang van zaken tijdens de ver gadering in Algiers. De Saoedische woede werd opgewekt door het feit dat de Palestijnse communistische partij voor het eerst is vertegen woordigd in het uitvoerend comi té. Volgens een naaste medewerker van koning Fahd, die de PLO in het verleden altijd een warm hart heeft toegedragen, is deze razend op Arafat. Officieel heeft Saoedi- Arabië geen commentaar op de ontwikkelingen rond de PNC-ver gadering naar buiten gebracht, maar het is genoegzaam bekend dat Fahd een duidelijk anti-com munistische overtuiging aanhangt. ADVERTENTIE LONDEN (GPD) - Hebben agen ten van Engelands nationale vei ligheidsdienst in 1974 gepro beerd de regering-Wilson in dis krediet te brengen en zowel in de ambtswoning als in de werkka mer van oud-premier Wilson af luisterapparatuur aangebracht? Deze intrigerende vraagstelling houdt hier onveranderd de parle mentaire gemoederen in Enge land bezig, nu de huidige rege ringsleidster Margareth That cher weigert een nieuw onder zoek te gelasten naar deze be schuldigingen. Zij blijft zich be roepen op het onderzoek dat haar voorganger, de socialisti sche premier James Callaghan in 1979 instelde en waaruit hij de conclusie trok dat er geen reden was om het vertrouwen in 's lands veiligheidsdienst op te zeg gen. Maar nu Engeland duidelijk op weg is naar nieuwe algemene verkiezingen en een uiterst om streden boek van een ex-agent van de geheime dienst opnieuw gewag maakt van een samenzwe ring tegen de voormalige La- bourregering van Harold Wilson, wordt er van oppositiezijde grote druk uitgeoefend op de conser vatieve premier Margareth That cher om nogmaals oficieel te la ten nagaan wat er zich destijds precies heeft afgespeeld. Alle op winding is het gevolg van de me moires van ex-agent Peter Wright, die in eigen land is ver guisd en daar ook niet meer aan bod komt, maar in Australië in eerste instantie een lang en kost baar proces heeft gewonnen om daar zijn memoires wel te kun nen publiceren. Dit publikatie- recht is echter opgeschort han gende het hoger beroep dat de Inmiddels hebben drie kran ten toch onthullingen uit zijn boek gepubliceerd. Met als ge volg dat de Engelse regering nu een rechtszaak tegen hen heeft aangespannen, die tot hoge geld boetes en zelfs gevangenisstraf voor de respectievelijke hoofdre dacteuren kan leiden. De nu 71- jarige lord Wilson noemt alle op winding over de zaak overbodig. De oud-premier heeft verklaard dat ook hij, net als premier That cher, achter het oordeel staat dat destijds zijn opvolger James Cal laghan heeft gegeven. Wat voor iedere drank geldt, geldt ook voor een boompje: drink niet te vaak te veel. En vooral, boompjes zijn zo lekker dat de boom grens nog wel eens overschreden wordt. Dus als u door de bomen het bos niet meer ziet: laat u naar huis brengen of bestel een taxi. N VORSTELIJK BIER SINDS 1671 Finland De Finse Conservatieve Partij en de Sociaal-democratische Partij zijn het na harde onderhandelin gen eens geworden over de vor ming van een nieuwe coalitierege ring. De nieuwe premier wordt de conservatief Harri Holkeri. Het is 30 het eerste links-conservatieve ka- g binet uit de parlementaire geschie- denis van Finland. In het kabinet ïljl krijgen de conservatieven zeven en de sociaal-democraten acht minis tersposten. Rijnvervuiling m j Uit de zuiveringsinstallatie van het chemische bedrijf Ciba-Geigy in Baz zijn gisteren vloeistoffen in de Rijn gestroomd, die de rivier over een afstand van vijf kilometer rood hebben gekleurd. Volgens een woordvoerder van het bedrijf ging het om een ongevaarlijke stof. De Westduitse deelstaatminister voor milieuzaken Weiser stuurde een telegram naar Bazel om te pro testeren tegen het feit dat de Rijn opnieuw als afvoerweg voor afge werkte stoffen is gebruikt. BONN - De Westduitse Groenen beginnen vrijdag aan het zwaarste congres in hun nog prille geschie denis. Ondanks overtuigende suc cessen bij de algemene verkiezin gen van januari en de deelstaatver kiezingen in Hessen begin april, verkeert de partij in een desolate toestand. Er heerst een nerveuze onrust in de acht jaar jonge milieu partij. Realo's, fundi's, milieu-radi calen, milieuspecialisten, iedereen ligt met elkaar overhoop. Joschka Fischer, gedurende ruim een jaar de enige groene mi nister in de enige rood-groene coa litie in de deelstaat Hessen, noteer de na de zege van de CDU en de liberalen in Hessen: "Het omstre- door Hans Hoogendijk den en bestreden meerderheidsal ternatief van links heeft verloren. De enige reële hoop op het einde van de conservatieve heerschappij in Bonn is voor lange tijd voorbij. Links zal voortaan gescheiden in twee partijen aantreden, intern en tegen elkaar strijdend. Groene rea listische politiek is nu geen prak tisch experiment meer". Fischer vreest de „afmars van de partij in het zelfgekozen getto van de zuive re radicale leer en dus de prakti sche doelloosheid". De klap voor de realisten binnen de Groenen was groot. De radica len, zoals Jutta Ditfurth en Rainer Trampert, wreven nog extra zout in de wonden. Zij stelden triomfan telijk vast, dat het idee van een meerderheid links van het midden, zoals Willy Brandt een paar jaar ge leden voorspelde en waarop de rea listen binnen de Groenen hun par lementaire strategie hadden ge bouwd, een droom blijft. De realo's die tot het moment dat de coalitie in Hessen struikelde over de kernenergie de wind mee hadden, voelen zich sindsdien be dreigd. Zij vrezen dat de radicalen, ook wel fundi's genaamd, een machtsgreep voorbereiden. Van daar dat een van hun woordvoer ders benadrukte dat nu 'Bonn' weer een belangrijker rol moet gaan spelen, want in Bonn zit de grotendeels realistische parle- mentsfractie. Maar hier zetelt ook het door de fundamentalisten ge domineerde partijbestuur. Ego-tripperij Vanaf het moment dat de Groe nen in 1983 hun entree maakten in het parlement is er heftig gestre den tussen fractie en partijbureau. De radicale bestuurders verweten de parlementariërs keer op keer ego-tripperij, carrière-zucht, ijdel- heid en ga zo maar door. De diep gewortelde argwaan leidde regel matig tot bijna komische situaties. Als de radicale partijwoordvoer ders Jutta Ditfurth en Rainer Trampert weer eens een buitenge woon fel basis-communiqué lieten verspreiden, haastten gematigde fractieleden als Antje Vollmer en Otto Schily zich op een persconfe rentie het tegenovergestelde te be tonen. Joschka Fischer - afmars van de partij - (foto AP) De derde partijwoordvoeder, Luckas Beckmann, heeft vier jaar geprobeerd een bemiddelende rol te spelen tussen fractie en bestuur. De drie woordvoeders treden nu allen af. Alleen Jutta Ditfurth kan dideert zich opnieuw. Behalve de ze drie vacatures dienen de groene afgevaardigden nog twee bestuurs- plaatsen te bezetten in de elfhoof- dige partijleiding. De realisten vre zen dat de fundamentalisten vier van de vijf plaatsen zullen verove ren. Daardoor zou bijna de hele partij in hun handen komen. Koortsachtig zoeken zij dan ook naar kandidaten, maar dat wil nog niet erg lukken. Niet uitgesloten is dat de realo's alsnog Joschka Fi scher in de strijd sturen. Vast staat dat Jutta Ditfurth te rug komt. Ditfurth en Fischer zijn echter water en vuur en zij zullen zeker voor het nodige vuurwerk zorgen. De hele strijd komt er in het kort op neer, dat de realo's de maat schappij via de parlementaire weg en dus via deelname aan de macht willen veranderen, terwijl de fun di's daar niets voor voelen. Macht corrumpeert, vinden zij. Hoewel van alle groene kanten wordt be toogd dat de veelheid aan menin gen binnen de beweging juist haar grootste kracht is, lijkt een scheu ring toch onontkoombaar. Tussen de elkaar bitter bestrij dende kampen bevindt zich nog een derde stroming die zo hetero geen van samenstelling is dat er nog geen naam voor is bedacht. Parlementariërs als Christa Nic kels en Antje Vollmer worden er toe gerekend. Christa Nickels uitte haar frustratie onlangs in een ge sprek: „Je kunt de knol niet onge straft voortdurend slaan". Met die 'knol' bedoelt zij de hele achterban van de partij, die „zich afmat om op alle mogelijke gebieden iets in beweging te brengen". Nickels ver zuchtte dat de Groenen eigenlijk een man nodig hebben als SPD-lei- der Hans-Jochen Vogel, die disci pline eist en ervoor zorgt dat de strijd intern en niet op straat wordt uitgevochten. Maar dat is in strijd met het basisprincipe van de Groe nen. De vage derde stroming is zo heterogeen dat ze niet in staat is ei gen bestuurskandidaten naar vo ren te schuiven, die bemiddelend of verzoenend kunnen werken. De strijd tussen fundi's en realo's zal dan ook voorlopig wel doorgaan. Niemand durft te voorspellen of de beweging dat nog lang overleeft. Vrouwen Om het allemaal nog gecompli ceerder te maken dreigt een vrou wenprobleem het congres te ver scheuren. De vrouwen zijn ver deeld in twee kampen. Enerzijds de 'groene moeders', die vinden dat „de tijd rijp is voor een nieuwe vrouwenbeweging". Zij willen best in eerste instantie hun kinderen opvoeden en dus thuis blijven, maar als loon voor de moeite eisen zij opwaardering van hun opvoe dende taak, zowel materieel als im materieel. Opvoeding moet wor den betaald, crèches op elke straat hoek, bij de officiële instanties, in de winkels en in de parlementen, experimenten met gekwalificeerde arbeid en wettelijke regels voor deeltijdbanen. De feministen menen een con servatieve lucht op te snuiven. Zij zijn buitengewoon argwanend. Een van hun voorvrouwen, zelf moeder van drie kinderen, schreef in het vrouwenblad Emma onder meer: „De gebalde kracht van de moedercultus is bijna niet meer te voorkomen. Heroisch worden don kere kringen van oververmoeid heid onder de ogen en lieflijk glim lachen tentoongesteld. Overal moeders met zweetdruppels op hun voorhoofd, die proberen brul lende kleine kinderen tot rust te brengen". Voor deze feministen is dat precies wat de conservatieve vrouwenpolitiek van de centrum rechtse regering wil. De radicale vrouwen eisen rigoreus gelijkstel ling van man en vrouw. Hun rivalen denken daar uiter aard heel anders over. Zij willen de weg vrij maken voor de bewuste vrouwen uit het 'christelijk-conser- vatieve kamp'. Ook deze principiële strijd zal een belangrijke rol spelen op het partijcongres van de Westduitse Groenen. Van vrijdagmiddag vier uur tot zondagmiddag drie uur hebben de 500 gedelegeerden de tijd om in ieder geval te voorko men dat er na het komende week einde twee Groene partijen zijn.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5