[nval politie bij lactieblad 'Bluf 'Vroeger moest je lintje zelf kopen' Ziekenhuis zoekt sponsors voor dure apparatuur Boekje over aids voor jongeren Jiijlage bevatte staatsgeheimen' 'Balletje-balletje bijna niet meer te bestrijden' "ONDERDAG 30 APRIL 1987 MSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft gisteravond in opdracht van het penbaar ministerie bij een huiszoeking vier medewerkers van het actieblad Bluf gear- ;steerd. De oplage van deze week (circa 2.500 exemplaren) werd in beslag genomen, 'oordvoerder mr. L. de Wit van het Openbaar Ministerie in de hoofdstad heeft dit meege- eeld. i=iiwi="imi. e politie voerde buiten het pand teerd, omdat hij een fiets gooide i ;nmaal een charge uit tegen medestanders van het actieblad. en man werd daarbij gearres- Abonnee Bluf krijgt gelijk ran ombudsman TT DEN HAAG (ANP) - De PTT ™%eft zich niet behoorlijk gedragen Dor de verspreiding van het actie- lad Bluf eind mei 1986 enkele da- 1( ten op te houden. De PIT had, ge lent op de actualiteitswaarde van aaiet blad, moeten aandringen op verleg op kortere termijn met het penbaar Ministerie. Dit heeft de paationale Ombudsman gisteren t zi.ekendgemaakt. Hij heeft een on- n. jerzoek gedaan naar aanleiding /olan een klacht van een abonnee oran het blad. jktln het bewuste nummer van het krlad, dat als partijenpost op don derdagavond 29 mei bij een Am- llirlerdams postkantoor werd aange- e Soden, stond een praktische en ge- Beetailleerde handleiding om een cterandbom met tijdsontsteking te eniervaardigen. Een PTT-beambte ojieldde dit bij zijn superieuren. De TT mag volgens de Postwet stuk- te en ophouden of weigeren die een deievaar voor de veiligheid van de Iitaat of de openbare orde opleve- Li Overleg over de kwestie was vol- g ^ens de PTT pas mogelijk op naandag 2 juni. De officier van jus- us*tie besloot die dag niet tot vervol- ez(ing over te gaan en de klagende ;n bonnee ontving het blad daardoor pas dinsdag 3 juni. De ombudsman ■i, oncludeert dat de klager zodoen- e informatie miste over evene- aenten en acties van 31 mei tot en net 2 juni. :UIKËNS VERBRAND - Bij een »n irand in het Drentse Hollandsche- ezeld (gemeente Hoogeveen) zijn h Jistermiddag 23.000 kuikens ver- 'anrand. De oorzaak van de brand is 3buet bekend. De schade bedraagt i ^50.000 gulden, aldus de politie. Jo de richting van de politie, die de deur van het pand moest forceren om binnen te komen. De reden voor deze politie-actie is dat Bluf in haar vandaag te ver schijnen editie plus bijlage staats geheimen wilde publiceren, aldus De Wit. Het zou daarbij gaan om van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) afkomstige informa tie. Niet alleen het publiceren van staatsgeheimen is strafbaar, maar en toe te werk gaat: wel interessant om te lezen". De redactie van Bluf zegt er „geen flauw idee" van te hebben hoe het vertrouwelijke rapport de BVD is „ontfutseld". „Misschien stond ergens een bureaula open, misschien vergat een ambtenaar z'n aktetas in de trein of heeft er iemand gewetensbezwaren gekre gen. We weten het niet". Het actie blad zegt „nauwkeurig" gepro beerd te hebben na te gaan of het ook de voorbereiding daarvan. Dit toegespeelde rapport „echt" laatste was volgens De Wit het val. Overigens bleek de politie er niet in te zijn geslaagd alle exem plaren van de bijlage in beslag te nemen De actie tegen Bluf is een gevolg van een aangifte van de BVD zelf bij de Amsterdamse hoofdofficier van justitie, lichtte de politie woordvoerder in de hoofdstad na der toe. De BVD liet weten „het ernstig vermoeden" te hebben dat haar informatie door Bluf ver- „Je weet maar nooit of iemand pro beert ons een loer te draaien of dat de BVD bewust verkeerde infor matie laat uitlekken", aldus de redactie in een toelichting. Ook extra's voor rijke patiënt Een medewerker van Bluf toont een exemplaar van de jongste editie. Vrijwel de gehele oplage is door de politie in beslag genomen. (foto anp» LEEUWARDEN (ANP) - Het Me disch Centrum Leeuwarden (MCL) is van plan zijn patiënten extra dienstverlening aan te bieden, wanneer zij daar tenminste zelf voor willen betalen. In de eerste plaats denkt directeur P. Bonnema van het MCL aan voorzieningen die het verblijf in het ziekenhuis kunnen veraangenamen, zoals lek kere hapjes, videofilms of een ijs- kastje naast het bed. Bonnema is echter ook van plan het bedrijfsleven te benaderen voor de 'sponsoring' van medische voorzieningen, zoals een niersteen vergruizer. De vergruizer zou in de eerste plaats ter beschikking staan van patiënten die daarvoor zelf in de beurs willen tasten. Bonnema zei dat zijn plan is in gegeven door de bezuinigingen in de gezondheidszorg: „We moeten toch op de een of andere manier aan ons geld zien te komen. Daar om willen wij patiënten tegen bij- DEN HAAG (ANP) - „Niemand Mevrouw L. den Uyl kreeg het spreid zou gaan worden. Waarop hoeft ongewild aids te krijgen; je eerste exemplaar aangeboden om- >r doen, dus je kunt dat zij zeven kinderen en „zeer veel doen om het niet te kleinkinderen" heeft. Ze deelde er op haar beurt een aantal uit aan leerlingen van het Nederlands Ly ceum. „Je moet mensen met aids niet discrimineren of in de steek la- ciaal' moment, aldus een verbou- je 'Aids en jongeren'. Zijn bureau ten, maar als mensen blijven be handelen en dan wel zorgen dat je zelf niet besmet raakt", aldus me- dat vermoeden gebaseerd wordt in het midden gelaten. Bluf zelf denkt dat in haar gelederen „een lek" heeft gezeten. De politie sloeg toe op moet er iets er ook veel a krijgen." Dit zei dr. J. van Wijn gaarden van het Landelijke Bu reau Beleidscoördinatie aids giste- i bij de presentatie van het boek- wereerde Bluf-woordvoerder. De oplage was net gedrukt en moest nog „geraapt en gevouwen". De medewerkers zaten net te eten in de kantine van het pand. Bluf bevestigt dat in de bijlage van-het nummer van deze week in formatie van de BVD was opgeno men. Het ging om een intern over zicht van deze organisatie van het vierde kwartaal 1981, aldus het ac tieblad: „dit overzicht was ons toe gespeeld". Het overzicht vermeldt onder meer de BVD-activiteiten in die tijd inzake de CPN, de actiegroep De lastige Zwanenburger (die strijdt tegen vliegtuiglawaai bij Schiphol), de anti-kerenergiebewe- ging en de Arabische Liga. „Ik zou dit geen staatsgeheimen willen noemen", aldus de Bluf-woord voerder. „Het was ons erom te doep te laten zien hoe de BVD af vrouw den Uyl. „Als je met ver stand samen ergens aan werkt dan kan het beter worden." Uit de ervaringen met de aids-in- folijn is volgens Van Wijngaarden gebleken dat vooral ouders die zich zorgen maken om hun kinde ren. Uitgever A. Donker zei dan ook te verwachten dat het vooral de ouders zullen zijn die het boek je, dat voor iedereen gemakkelijk leesbaar is, zullen kopen. „Dat moeten ze eigenlijk ook wel." 'Aids en jongeren' is de Neder landse versie van 'Aids og unge' van de Deense psychologe Lauest. Het werd in december 1986 in De nemarken op de markt gebracht en is inmiddels aan de vijfde druk toe. Het zal deze zomer in praktisch alle EG-landen te koop zijn, aldus Don- kèr. Voor Nederland zijn er tien duizend exemplaren vervaardigd. Het tijdstip van verschijnen is vol gens Donker ideaal, omdat veel jongeren binnenkort op vakantie gaan en dan hun eerste seksuele er varingen zullen opdoen. Tot nog toe was er te weinig AIDS-informa- tie voor tieners, aldus Donker. Hij heeft het boekje zonder steun van de overheid uitgegeven. „De respons van de boekhandels is al zo groot dat ik me geen zorgen meer hoef te maken. h< ROTTERDAM (ANP) - Treinrei- üc zigers die het centraal station in t r Rotterdam door moeten, voelen zich extra onveilig op plaatsen waar zwervers en drugsgebrui kers rondhangen. Niettemin Pr( krijgt Rotterdam CS van het pu- *in bliek een 'voldoende' voor veilig- °e heid, zo blijkt uit een onderzoek r y van de Spoorwegpolitie en het Criminologisch Instituut van de RU Leiden onder 840 treinreizi- gers. Een opvangplaats direct naast het station voor „rondhangende personen" zal wellicht binnen- ■J5' kort een einde maken aan het on- veilige gevoel bij treinreizigers, ar' evenals een andere inrichting 1 0 van de stationshal. Mensen die an hoofdzakelijk overdag, 's avonds Pc op op zeer onregelmatige tijden i reizen, voelen zich meer dan ge- 2 middeld onveilig, terwijl spits- :n reizgers zich minder onveilig voelen. Reizigers voelen zich in Rotter- dam CS niet onveiliger dan in de ;lc< omgeving van het station. Hoe- 1 n wel driekwart van de onder- 'Zwervers 'bij station storen treinreiziger vraagde vrouwen en de helft van de mannen zich veiliger voelt door de aanwezigheid van poli tie, is er volgens de onderzoekers een verzadigingspunt. Als dat punt wordt gepasseerd, ervaren reizigers meer politie als onpret tig. Het onderzoek is gehouden in het kader van het project Kwali teitszorg bij NS. Rotterdam CS is uitgekozen omdat de Spoorweg politie de indruk had dat het on- veiligheidsgevoel daar meer toe nam dan in andere stations. Een opmerkelijke uitkomst van het onderzoek is dat onder vraagden tussen de 30 en 39 jaar aanmerkelijk minder positief zijn over het effect van de politie op de veiligheid in en om het sta tion. Hoewel uit de enquête de roep om meer politie nogal eens naar voren komt, zijn slechts weinigen bereid ook te betalen voor de inzet van meer politie. Meer politie in het station zal volgens de onderzoekers waar schijnlijk niet tot aanzienlijk meer treinreizen leiden, al zijn mensen die vanwege onveilig heid niet met de trein reizen niet benaderd. Slechts dertig procent van de reizigers weet het bureau van de Spoorwegpolitie in het station te vinden. De gemeente Rotterdam heeft al enige tijd geleden onderkend dat er iets gedaan moet worden aan de zwervers die dagelijks in en buiten het Centraal Station rondhangen. In verband daar mee is met financiële steun van de gemeente een opvanggelegen- heid naast het station ingericht. Volgens de gemeente is echter het niet eenvoudig om de groep naar elders te verplaatsen. splinter binnenland te<" Minister Van Dijk weer aan het werk DEN HAAG (ANP) - Eind volgen- de week gaat minister Van Dijk (binnenlandse zaken) weer aan het werk. Dat heeft premier Lubbers vanochtend meegedeeld. Er moe ten volgens de premier alleen nog enige formaliteiten worden afge handeld. De minister werd drie maanden geleden aan zijn hart ge opereerd. Minister De Koning (voorheen sociale zaken) fungeert momenteel als minister van bin nenlandse zaken en staatssecreta ris De Graaf is tijdelijk minister op het departement van sociale zaken. Deze benoemingen moeten eerst nog bij Koninklijk Besluit onge daan worden gemaakt voordat Van Dijk weer formeel minister van binnenlandse zaken is. AMSTERDAM (ANP) - De strijd tegen de zogenoemde balletje-balletje spelers in het centrum van Amsterdam blijkt moeilijk te beslechten zo lang het openbaar ministerie „veel te laat" de mensen die in verband met het spelen van dit spel zijn aangehouden voor de rechter brengt. Dat is de mening van de Amsterdamse politie, die de handen steeds voller en vol ler krijgt met de bestrijding van dit „gigantische probleem". Een belangrijke maatregel die burgemeester Van Thijn onlangs nam om de balletje-balletjespelers aan te kunnen pakken, het opleggen van straatverboden aan spelers die al eens door de kantonrechter zijn veroor deeld voor het spelen van het spel, blijkt daardoor „weinig handen en voeten" te hebben, aldus de woordvoerder van de Amsterdamse politie. De tientallen spelers die in januari van dit jaar door de kantonrechter moesten verschijnen werden allen veroordeeld voor het spelen van bal letje-balletje tot en met juli vorig jaar. „Daarna hebben we niets meer gehoord. Ondertussen zijn er echter wel allemaal weer nieuwe spelers bijgekomen. Die kunnen we echter geen straatverbod opleggen, zolang ze niet al eens veroordeeld zijn", aldus de woordvoerder van de Amster damse politie. Andere maatregelen die de politie tegen de balletje-balletje-spelers neemt zijn het geven van informatie aan de buitenlanders door middel van folders en via luidsprekers. Ook op de straten zijn waarschuwingen geschilderd, waarmee de mensen op het gevaar van het spel worden ge- Persofficier van justitie L. de Wit verklaarde gisteren desgevraagd dat het openbaar ministerie ten aanzien van de balletje-balletjespelers een „consequent vervolgingsbeleid" voert. De zaken tegen deze mensen wor den zo mogelijk met voorrang op de zittingen aangebracht, aldus De Wit. De woordvoerder van de politie heeft meegedeeld dat deze week be gonnen zal worden met het uitdelen van waarschuwingen aan de balletje- balletjespelers. Daarin worden ze gewezen op het noodbevel van burge meester Van Thijn, waarin bepaald wordt dat recidivisten de toegang tot een bepaald gebied in de binnenstad kan worden ontzegd. betaling extra voorzieningen aan bieden". Hij stelt nadrukkelijk dat hij de extraatjes wil betalen met geld van patiënten of via subsidie uit het bedrijfsleven. De basiszorg in het ziekenhuis blijft dus onaan- gestast. De Friese ziekenfondsen hebben verontrust gereageerd op de plan nen. Directeur H. Smid van het Ziekenfonds Leeuwarden Sneek: „De gezondheidszorg wordt op de ze manier weer een elite-toestand. Iedereen in Nederland heeft recht op een optimale medische behan deling. Het zou kwalijk zijn als de mensen met een dikke portemon nee meer voorzieningen zouden krijgen dan iemand met minder geld." Ook directeur H. Möller van het Algemeen Provinciaal Zieken fonds (APFZ) is teleurgesteld over de plannen van het MCL: „Com mercie hoort niet thuis in de ge zondheidszorg. Bedrijven willen immers winst maken. Het is onge past om dat over de ruggen van zie ke mensen te laten gebeuren". Voorzitter M. Schreurs van de sectie ziekenhuizen van de Natio nale Ziekenhuisraad, zelf directeur van het Amsterdamse Slotervaart- ziekenhuis, reageerde gisteren af wijzend op het plan van haar Leeu warder collega om te gaan „stun ten" met medische apparatuur zo als niersteenvergruizers: „Iedereen heeft recht op een goede gezond heidszorg. Dat moet niet afhangen van je inkomen. Bovendien staat vast dat ons land genoeg heeft aan drie niersteenvergruizers om aan de vraag te voldoen. Dan is het on juist om grote investeringen te doen voor de aanschaf van extra vergruizers". Volgens Schreurs staat Bonne ma betrekkelijk alleen in zijn idee om extra medische mogelijkheden te creëren voor draagkrachtige pa tiënten. Zij verwacht niet dat ande re ziekenhuizen nu ook met derge lijke initiatieven zullen komen. Schreurs zei wel dat er volgens haar geen enkel bezwaar tegen is patiënten extra te verwennen in de niet-medische sfeer, bij voorbeeld door een eigen televisie of door het verzorgen van een glaasje sherry als daar behoefte aan is. De patiënt die zulke extraatjes verlangt moet "daar wel zelf voor betalen. Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur liet weten dat het ziekenhuis in Leeu warden op de particuliere markt naar financiering van een nier steenvergruizer mag zoeken. Wan neer het MCL zijn budget niet overschrijdt heeft het die vrijheid. Een woordvoerder van het minis terie zei wel dat er ethisch bezwa ren om de hoek komen, als de par ticulier gefinancierde vergruizer alleen bestemd is voor patiënten die daarvoor extra willen betalen. KATTEN BEVRIJD - Inde afgelo pen nacht heeft het Dierenbevrij dingsfront een aantal proefkatten bevrijd uit het proeflaboratorium van het AZU (Academisch Zieken huis Utrecht). Op deze wijze wil het Dierenbevrijdingsfront protes teren tegen de meer dan een mil joen zinloze dierproeven die per jaar plaatsvinden in Nederlandse laboratoria. In het proefdierenlab van het AZU in Utrecht zitten on der andere apen, honden, katten, ratten, konijnen en andere weerlo ze speeltuigen van de heren medi ci, aldus het front. Secretaris EIberse van Kanselarij der Nederlandse Orden ADVERTENTIE DEN HAAG - Menigeen die giste ren in het kader van de jaarlijkse lintjesregen werd verrast met ko ninklijke eretekenen wegens bij zondere onderscheiding op maat schappelijk of ander vlak zal zich afvragen: waar komen ze eigenlijk vandaan: het eremetaal, de rozet, het lint, het strikje? Liggen ze in het magazijn van het koninklijk paleis? Bewaren de ministeries ze in schatkisten? Niets van dit alles. door Jan-Dirk van Scheyen In werkelijkheid zijn alle insig nes, verpakt in fraaie doosjes, zorg vuldig opgeborgen in twee kluizen van de Kanselarij der Nederlandse Orden, een deftig Haags 'hoog col lege van staat' dat ressorteert on der het ministerie van binnenland se zaken. De gehele jaarvoorraad aan eretekenen heeft een waarde van een miljoen gulden. Het spreekt dan ook vanzelf dat het in stituut zeer streng wordt bewaakt, laat H. J. G. Elbertse weten. Hij is secretaris van de negen medewer kers tellende kanselarij. „Je zou kunnen zeggen dat wij het uitvoerend orgaan zijn op het gebied van de onderscheidingen. We moeten uitvoering geven aan hetgeen door de koningin wordt toegekend op voordracht van de ministeries. De kanselarij heeft dus geen toetsende taak. De burge meesters, de commissarissen van de koningiri en een decoratiecom missie moeten beslissen of iemand recht heeft op een onderschei ding". Elbertse legt uit dat de kanselarij is belast met 'voorbereiden en af werken'. „En dat vergt verschrik kelijk veel werk". Zo moet op ver zoek van ministeries in het register worden nagegaan of te decoreren personen niet al eerder een lintje hebben gekregen. In dit register is tot het jaar 1815 na te trekken wie er in ons land onderscheiden zijn. Verder ontvangt iedereen een oor konde, als getuigschriften van de onderscheiding die de koningin heeft verleend. Kwetsend „Het invullen ervan gebeurt op de schrijfmachine", aldus EIberse. Ik zou ze graag laten kalligraferen maar dat is te duur. Het is een enorm precisiekarwei. Om te voor komen dat dit werk een te grote druk op ons personeel legt wordt het slechts voor korte tijd achter el kaar door dezelfde persoon ver richt. Fouten mogen absoluut niet gemaakt worden, dat kan zeer kwetsend zijn, want het is tenslotte de koningin die de oorkonden uit geeft. Daarom is een hoge mate van accuratesse absoluut vereist. Voordat de oorkonden worden ge tekend vindt er twee keer een con trole plaats". Een onderscheiding moet na ie mands dood door de nabestaanden aan de staat worden teruggegeven. EIberse: „Maar dat geldt niet voor de dapperheids-onderscheidingen. En ik moet eraan toevoegen dat EIberse: „Ingeleverde onderschei dingen worden gerestaureerd en opnieuw gebruikt". (foto gpd> men tot 1954 helemaal geen erete kenen kreeg als men benoemd werd in de Orde van de Nederland se Leeuw of van Oranje-Nassau. Toen kreeg je alleen de oorkonde en moest je de versierselen er zelf bij kopen. Sinds 1954 geldt de rege ling dat de versierselen in bruikleen worden gegeven. Als wij van een gemeente vernemen dat een gedecoreerde overleden is wachten we eventjes tot de nabe staanden de insignes komen inle veren. Als ze dat niet binnen de vastgestelde termijn uit zichzelf doen schrijven we ze aan". „Wat veel nabestaanden echter niet weten is dat zij de versierselen in plaats van in te leveren ook mo gen kopen. Als meer mensen dat zouden weten zou er zeker vaker van die mogelijkheid gebruik wor den gemaakt, want men doet er moeilijk afstand van. Op het mo ment gebeurt dat twee a drie keer per maand", aldus EIberse. Hij schat de prijs van bijvoorbeeld de tekenen van een ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw op zo'n 450 gulden. Gerestaureerd Hij wijst erop'dat de ingeleverde eretekenen door de Rijksmunt in Utrecht - die ze ook vervaardigt - worden gerestaureerd tot ze weer als nieuw zijn. Daarna kunnen ze gewoon opnieuw worden gebruikt. „Maar het lint wordt altijd vervan gen". Dertig tot veertig procent wordt echter uiteindelijk afge keurd en omgesmolten. Het be drag aan goud en zilver dat de kan selarij daardoor derft wordt door de Rijksmunt in de kas van de kan selarij gestort. Over een mogelijke vereenvoudi ging van het decoratiestelsel laat EIberse zich liever niet uit. „Dat is een kabinetszaak. Het is niet aan ons om daar een oordeel over te vellen. Maar als je kijkt naar de be roepsbevolking van 6 miljoen men sen vind ik dat je niet irreëel bezig bent wanneer er per jaar zo'n 6500 worden gedecoreerd".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3