'We moeten toe naar avondjes televisie' Musical zonder muziek Weer een Van Gogh onder de hamer «1DERDAG 30 APRIL 1987 We praten samen over hoe ver schillend kinderen kunnen zijn, over de invloed van je vrouw op je werk, over de keuze laat een gezin te stichten, omdat je in het begin van je carrière geen tijd voor een gezin hebt, over het geluk van een gezond en vruchtbaar leven, en - natuurlijk - over Utrecht en de kunst: „Toen ik pas in Utrecht werkte had ik het gevoel, dat de kunst een stiefkind was. En nog zou er veel meer uit te halen zijn. Maar er is ook geen stad in Neder land, die zoveel voor de beeld houwkunst heeft gedaan als Utrecht. Nergens staan zoveel beeldhouwwerken in een stad als hier en bij elkaar is het een verza meling, die groter en mooier en re presentatiever is dan welke andere verzameling ook. Mij zul je niet ho ren klagen". Seth Gaaikema geeft college aan universiteit van Groningen GRONINGEN (GPD) - De cabare tier Seth Gaaikema geeft op 11, 18 en 25 mei gastcolleges Nederlands aan de Groninger universiteit. Hij doet dan verslag van zijn eerste on derzoeken naar de literaire aspec ten van de kleinkunst. In het nieu we studiejaar volgt er een serie werkcolleges. Seth Gaaikema studeerde ruim twintig jaar geleden af in Gronin gen. Uiteindelijk hoopt hij over ruim twee jaar als doctor te promo veren bij professor G. J. Dorleijn. De colleges zijn toegankelijk voor studenten Nederlands en algeme ne letteren. Voor zover er plaats is, mogen andere geïnteresseerden ook komen luisteren. Seth Gaaikema: „Het worden geen conférences. Wat ik ga zeggen is niet om te lachen. Ik doe weten schappelijk onderzoek en ga in op de geschiedenis van het taalge bruik in het cabaret en de methodi sche benadering. Het is opmerke lijk dat de historie van het Neder landse cabaret wèl beschreven is, maar dat er nog nooit iets is gepu bliceerd over de taal van de klein kunst". Topprijs voor Stradivarius' LONDEN (AFP) - De Italiaanse violist Luigi Alberto Bianchi is gis teren op een veiling bij Christie's in Londen eigenaar geworden van een Stradivariusviool uit 1716, bij genaamd "Colossus". Antonio Stradivari leefde van 1643 tot 1737. De viool, die toebehoorde aan de Amerikaanse musicus Simon A. Carfagno, kostte Bianchi de nieu we topprijs van 1.400.000 gulden. De nieuwe eigenaar zei dat hij het nieuw verworven instrument in juni op een concert in Genève zou bespelen. LONDEN (Rtr) - De voorstel ling van de populaire musical "Cabaret" in Londen is woens dagavond doorgegaan, hoewel de musici in staking waren ge gaan naar aanleiding van een conflict met producers over ontslagen in het 13 leden tellen de orkest. Maar de directie van het thea ter besloot de ster van de musi cal, rockzangeres en actrice Toyah Wilcox, en de 28 andere acteurs en actrices, zonder mu zikale begeleiding toch te laten spelen. De meeste bezoekers met een kaartje maakten gebruik van de gelegenheid om hun geld te rug te halen, maar 70 belang stellenden namen hun plaatsen in het 897 stoelen tellende thea ter in. Voordat het doek opging zei producer William Hancock te gen de aanwezigen dat Britten er niet gauw onder doorgingen en dat het de traditie van het West End-theater was dat koste wat het kost doorgespeeld moet worden. Degenen die toch kwamen om een unieke musical te zien, mogen op een andere avond gratis terugkomen om te horen hoe het met muziek klinkt. VEILING - Bij Drouot in Parijs zijn gisteren toneelattributen van wijlen de Amerikaanse cabaretière Josephine Baker geveild. De ver koop bracht 260.000 gulden op, be stemd voor de twaalf kinderen die Baker had geadopteerd en die de toneelattributen hadden geërfd bij de dood van hun pleegmoeder. Onder de veilingstukken waren veren hoofdtooien, blote jurken en persoonlijke souvenirs. De hoogste prijs werd betaald voor een bron zen beeld van Baker, naakt staande met boven het hoofd ineengesla gen handen. Het bracht 50.000 gul den op. FEI3I3I? tussen de klimop-ranken, die een deel van de ateliermuren bedek ken. „Vader kon heel goed teke nen, en moeder... Ach, die voelde zich zo thuis in het kunstenaarsmi lieu. Als meisje van twaalf heeft ze model gestaan voor de schilder Ja cobus van Looy, die haar op een wandeling door Soest had ont moet. 'Aaltje met de geit' heet het schilderij en we hebben het later nog menigmaal bekeken in het Museum Van Looy in Haarlem. Drie jaar lang heeft dat contact ge duurd en het heeft haar hele leven beinvloed. Nee, ik kreeg zonder problemen de vrijheid om te gaan studeren". De gemeente Utrecht gaf hem zijn eerste opdracht, een beeld voor de Spinozabrug. Pieter d'Hont maakte de gemeentelijke instanties duidelijk, dat hij een ate lier nodig had en iemand wees op de mogelijkheid van het voormali ge bolwerk. In 1946 begon hij pas echt aan zijn loopbaan als beeld houwer. Het atelier moest dan nog gerestaureerd worden: het dak was lek. Maar in 1949 werd het dak ver nieuwd. Al heel snel kwamen er opdrach ten - en zo is het zijn leven lang gebleven: „Voor een kunstenaar is dat natuurlijk een ideale start: als je meteen kunt beginnen, komt van het een het ander. Ik heb nooit iets anders hoeven doen om te kunnen leven. Veertig jaar lang heb ik bij wijze van spreken dage lijks mijn werk kunnen doen. En dat doe ik ook: heel gediscipli neerd, van 's morgens negen uur tot 's avonds vijf uur. En als het me te veel wordt, als ik me op dood spoor voel zitten, dan ga ik weg. Naar Parijs, naar Frankrijk of Ita lië; me volzuigen met de mooiste dingen die ooit gemaakt zijn. De accu -weer opladen. En af en toe krijg ik dan wel eens een gevoel van twijfel: waar ben ik zelf eigen lijk mee bezig? Wat kan ik nog toe voegen aan de magistrale schoon heid van bij voorbeeld een kathe draal van Chartres? Maar die aarze lingen zijn nooit van lange duur. Ik ben beeldhouwer en ik kan en ik wil niets anders". Groots Dat gigantische atelier aan de Wijde Doelen heeft hem in staat ge steld de grootste werken in eigen atelier uit te voeren. Het timpaan bijvoorbeeld boven de ingang van het Utrechtse stadhuis, veertien meter lang, waar hij zes jaar lang aan heeft gewerkt. Of het wandre- liëf voor het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven, een beeldverhaal in steen van de ge schiedenis van de geneeskunst, waar hij samen met zijn vriend Arie Teeuwissen tien jaar aan heeft gewerkt. Een imposant werkstuk, waarin tal van figuren die bepa lend zijn geweest voor de ontwik kelingen van de geneeskunst zijn geportretteerd. Maar waarin beide kunstenaars ook - met een verwij zing naar de middeleeuwse kathe- dralenbouwers - elkaar hebben af gebeeld: Pieter als Pasteur, Arie als Aiskleipios. Slechts de op dracht van de gemeente Zwijn- drecht, een waterpartij temidden van een hoogbouwwijk, is in ge deelten uitgevoerd. Maar dit kunst werk is dan ook van enorme afme tingen: een basis van 24 meter doorsnee, een waterbassin van 12 meter, omzoomd met vier bronzen beelden die geloof, kunst, weten schap en arbeid voorstellen, be kroond met een beeld van een vrouw met kind als symbool van het leven. Daar is honderd kubieke meter steen in verwerkt; er waren 48 heipalen nodig om te voorko men, dat het de grond in zakte. Pieter d'Hont wordt niet voor niets beschouwd als een monu mentaal beeldhouwer. Daarvan ge tuigen alleen al de beelden, die thans in zijn atelier staan. „Ik ben materiaal aan het verzamelen voor ™*ii ik Pieter d'Hont zie, t ik onmiddellijk aan pastoor uit den iende wijngaard' iken. De Utrechtse tldhouwer is de astzinnige versie van de ensgenieter, die Felix nmermans met zoveel tegenheid in zijn roman schrijft. zelfde goedmoedigheid, selfde bezonkenheid, Eelfde betrokkenheid bij tl werk kenmerken deze in, wiens werk op tal n plaatsen in het hele id is te zien; van venter tot Delfzijl, van Briel tot Amsterdam. 24 april is hij zeventig geworden. In tember krijgt hij een rzichtstentoonstelling De Stallen' van het Intraal Museum in echt. ins Lutz ECHT (GPD) - Pieter d'Hont ift vast en zeker het mooiste ate- het land. Het is een van de historische bolwerken van ;tad Utrecht, een vroegere bin- iplaats in de stadsomwalling reusachtige afmetingen, hele- overdekt met glas. Hij heeft ogenoeg al zijn werk, hoe groot maat, kunnen maken. :n toeval, dat ik er aan gekomen en ik ben er elke dag opnieuw gelukkig mee", zegt hij. jj heeft het indrukwekkende li- gemakkelijk gedrapeerd op stoel, de ogen stralen verge- de markante kop: Pieter niet alleen vanwege zijn a gelukkig mens. Hilversum geboren. Va- spoorman, moeder een irendochter. Het gezin heeft nog nilburg gewoond, maar komt in 0 in Utrecht terecht. In 1935 Pieter studeren aan de jksacademie in Amsterdam, bij of. Bronner, „de man die voor eerst een Nederlandse beeld- heeft opgeleid meetelde". Vijf jaar later rondt zijn studie af met de Prix de Ro- in zilver. D'Hont spreekt met grote gene- nheid over zijn ouders. Hun por- tten staan een beetje verscholen [RO-programmaleider Gerard Hulshof: de tentoonstelling in september. Daarom staat het hier ook een beetje vol", zegt hij bijna veront schuldigend. Alsof het vervelend zou zijn om te praten temidden van zoveel indrukwekkende plastie ken, krachtige portretten". Krachtige hand „Temidden daarvan een houten beeld, het resultaat van een op dracht tijdens zijn studietijd, toen de leerlingen rechtstreeks in hout een portret moesten hakken. Een beeld uit 1937, bestoft en ge scheurd, maar waarin reeds de krachtige hand van d'Hont herken baar is. Zijn stijl is in de loop van de jaren niet wezenlijk veranderd. Hij werkt figuratief („met abstracte kunst heb ik geen affiniteit") en heeft zijn hele leven gestreefd naar een synthese van vorm en inhoud. „Als geest en materie elkaar in een beeld ontmoeten, dan is het goed. Dan is het in zekere zin ook ab stract. Iedere kunstenaar, ook de figuratieve, werkt met abstracties. Wie in de buitenkant blijft steken is niet goed aan het werk. En veel hedendaagse kunstenaars zijn zo bezig: buitenkant, oppervlak, die mij niets te zeggen heeft. Ik wil dat niet. Maar van de andere kant wil ik ook geen verhaaltjes vertellen in mijn beelden. Het gaat om de uit straling, niet om het poppetje. Ik zie liever iets dat stuntelig is ge maakt dat iets zegt dan het prach tigste kunstwerk, dat niets te ver tellen heeft. Je kunt in dit vak ook niet snel zijn: een karakter, een idee moet groeien in de klei of de steen en als het klaar is is het klaar. Je kunt dat niet forceren, daarvoor is dit ook te veel een ambacht. Als het niet lukt, moet je stoppen, moet je iets anders gaan doen: er zijn genoeg tijden, dat je als je wel goed bezig bent, niet eens kunt stoppen". „Die gevoelsmatige relatie die je hebt met het werk dat je aan het maken bent, maakt het ook een eenzaam beroep. Als ik werk heb ik rust om me heen nodig, geen mensen die mijn aandacht vragen of afleiden". Hoe rampzalig dat gestoord wor den kan uitpakken wordt geïllu streerd door een voorval uit het be gin van de jaren zeventig. Pieter d'Hont is vele jaren een groot be wonderaar geweest van de Franse filmacteur Michel Simon. Hij had aan de hand van foto's en zijn fan tasie een kop van Simon gemaakt, die deze in zijn bezit kreeg. In 1972 belde Simon Pieter d'Hont op om te zeggen dat hij ter gelegenheid van de Cinemanifestatie naar Utrecht zou komen. Een afspraak was snel gemaakt, maar tijdens Si mons bezoek aan het atelier had deze tal van andere artiesten in zijn kielzog. De slechtst mogelijke om standigheden voor d'Hont om te werken. Want hij wilde van Simon een portret maken. De acteur heeft een middag en een ochtend gepo seerd, het beeld in klei groeide naar zijn volmaking toe. Maar in al zijn spontaniteit en afgeleid door al die mensen was de beeldhouwer de inwendige constructie voor de kop vergeten. Toen hij een paar da gen later de kop nog eens wilde zien was deze compleet uitgezakt; slechts een foto resteerde. Leraar Voor Pieter d'Hont is alleen zijn een noodzaak om te kunnen werken. Dat is er wellicht ook de reden van, dat hij zich nooit tot het leraarschap aangetrokken heeft ge voeld. Hij heeft overigens twee jaar lang een dag in de week les gege ven op de Rietveldacademie, op uitnodiging van Arie Teeuwissen die Pieter de meest aangewezen persoon vond om als vervanger Pieter d'hont in zijn atelier. voor een zieke docent op te treden. „Ik ben er toen eens te meer achter gekomen, dat ik daarvoor niet in de wieg ben gelegd. Die ene dag in de week was net zo inspannend als een hele week werken. Later heb ik alles bij elkaar nog zo'n vijf leer lingen gehad, maar het heeft nooit doorgezet. Ik mis daarvoor kenne lijk een paar eigenschappen". Wat hij zeker niet mist, is liefde voor de mens en integriteit. Die gpreken uit al zijn beelden, uit de genegenheid en zorgvuldigheid, waarmee hij de beelden zijn 'hand schrift' meegeeft. Nooit een mo ment van agressie daarin, altijd ge richt op het opwekken van schoon heid. Niet uitsluitend op estheti sche kwaliteiten, maar op de schoonheid, die van binnenuit komt. Dat maakt ook dat zijn beel den voor zeer veel mensen zeer toe gankelijk zijn: het stelt geen eisen aan voorstellings-, maar aan inle vingsvermogen, ontvankelijkheid voor het idee, dat Pieter d'Hont on der de buitenkant heeft gestopt. Als vakmanschap en liefde voor het onderwerp kwaliteiten zijn dan is het werk van Pieter d'Hont van de hoogste kwaliteit. Later, als we in een Utrechts eta blissement aan de wijn zitten, komt hij daar nog op terug: „Ik heb eens een keer een fraai gevormd stuk bronsafval officieel tentoon gesteld. Ik had het 'Doortocht door de Rode Zee' genoemd. Wie schetst mijn verbazing en schrik, toen ik in de kritieken las, dat 'd'Hont eindelijk de goede weg was ingeslagen". Ik heb mij gerept om te verklaren, dat het niets an ders dan een geintje was. En ben mezelf verder trouw gebleven". ILVERSUM (GPD) - „De /akte van de KRO zit hem et in het feit dat we niet ge- >eg kwaliteit in huis zouden ;bben, maar in het feit dat we et goed programmeren. De ie keer staan we aan de top, andere keer ergens onder in". Gerard Hulshof is sinds ?gin dit jaar programmaleider levisie en opvolger van Ad angebent. Hij staat in zijn euwe functie aan de voor rond van grote veranderingen d televisiegebied. oor enate van Iperen maf april volgend jaar komt het trde televisienet in de lucht. Ge- >lg daarvan is dat de zes A-omroe- :n ieder twee tv-avonden ter be- hikking zullen krijgen op een iste zender. KRO. NCRV en VA- zullen samen Nederland 1, en VRO, TROS en Veronica Neder- nd 2. De KRO heeft de maandag vrijdag toegewezen gekregen en oet het in zijn programmering jnemen tegen AVRO en TROS. evreesde concurrenten, meent ulshof. Hij had het liever opgeno- ien tegen Veronica, „want die om- tep mikt per definitie niet op het abliek, waar de KRO zijn kracht indaan moet halen'. Het is in de visie van Hulshof van vensbelang dat zijn omroep een eleid op langere termijn ontwik- slt en minder aan het toeval over at. „We moeten veel meer gaan oen aan continuiteit en herken- aarheid. En we moeten in de nieu- re situatie eigenlijk kunnen be- :hikken over ten minste twee pro- ramma's, waarna bijna de helft an het publiek kijkt. Program- la's dus als Cosby, Sonja, Zeg 'ns .a en de Soundmixshow". In zijn algemeenheid is Hulshof an mening dat de KRO zijn blik leer moet richten op een breder ubliek dan nu het geval is. „Pro- ramma's als Brandpunt, De Ver an m'n bedshow, Applaus en Ge- ane zaken worden eigenlijk alle- ïaal voor hetzelfde deel van de be- olking gemaakt. De mensen, die ïts hoger opgeleid zijn, belangstel- ng hebben voor informatie, lezers an Trouw, De Volkskrant of de IRC. Ik heb liever dat we ons met nze informatieve programma's ok richten op mensen die het Al- emeen Dagblad, Libelle of Mar riet lezen. Want: „Als je met je •rógramma's maar een klein deel an het publiek bereikt, dan doe je >et niet goed". Hoewel de financiële situatie bij e KRO-televisie niet direct zorge- Het schilderij, uit de Arles-perio- de van de meester, zal op 29 juni in Londen onder de hamer komen. Een Japanse verzekeringsmaat schappij heeft onlangs voor tegen de 80 miljoen gulden een zonne bloemschilderij van van Gogh ge kocht. "Le Pont de Trinquetaille" is een van vijf grote schilderijen die van Gogh in oktober 1888 in het zuiden van Frankrijk maakte en het is be faamd om haar blauwen, perspec tief en compositie. Het onderwerp is de ijzeren brug over de Rhone in Aries. In een brief aan zijn broer Theo schreef Vincent over de pe riode waarin hij Le pont de Trin quetaille schilderde: „Ik heb meer dan eens een doek van formaat 30 op één dag gedaan, maar dan zat ik hier van 's ochtends tot zonsonder gang, uitgezonderd een hapje. Ik ben halfdood van het werk van vo rige week." Het schilderij hangt sinds drie jaar in het Metropolitan Museum of Art in New York, in bruikleen van de familie Siegfried Kramars- ky. De familie kocht het in 1932 en het werd vlak voor de Tweede We reldoorlog uit Nederland naar de Verenigde Staten gebracht. Nieuwe KRO-man Gerard Hulshof: dat we niet goed programmeren'. lijk is, voorziet Hulshof toch grote problemen in de nabije toekomst. Sponsoring als middel om pro gramma's te kunnen betalen, wijst hij echter in de meeste gevallen af. „Het kan zeker niet bij amuse ment, want dat heeft geen journa listieke traditie. Je kunt je bij de keuze van onderwerpen maar al te gemakkelijk laten leiden door het aanbod van een sponsor. Actuali teitenprogramma's zouden er wel tegen kunnen, daar gelden tenmin-. ste de gouden regels van de journa listiek zelf, maar ook dan ben ik er huiverig voor. Sponsoring van kunstprogramma's kan daarente gen wel, we hebben dan tenminste nog geld om ze uit te kunnen zen den". Volgens Hulshof is het van het grootste belang dat de Nederland se omroepen erin slagen hun pro gramma-aanbod zó samen te stel- 'De zwakte van de KRO zit in het feit len, dat de kijkers niet gemakkelijk geneigd zullen zijn over te schake len. „We moeten toe naar 'avondjes televisie', die één geheel vormen. Ik durf te wedden dat als we in staat zijn die drie netten straks goed te vullen, we 80 procent van het kijkpubliek voor ons land kun nen behouden. De meesten vinden nu eenmaal de eigen taal, de eigen actualiteit en de eigen artiesten be langrijk". Voorlopig heeft Hulshof alle ver trouwen in het nieuwe drie-netten- systeem. Maar hij vindt wel dat op het moment dat AVRO, TROS en Veronica op de commerciële toer gaan, ook de KRO die weg op moet gaan. „We moeten één systeem van regels blijven hanteren. Want ge beurt dat niet, dan gaat iedereen weer naar sluipwegen zoeken om zijn eigen programma betaald te krijgen. En dat is vreselijk". NEW YORK (UPI) - Het veiling huis Christie in New York heeft woensdag bekendgemaakt dat het een schilderij van Vincent van Gogh, "Le pont de Trinquetaille", op de markt brengt. Het verwacht er de op één na hoogste prijs uit de geschiedenis voor te krijgen. Haarlemmerstraat 157. Leiden Tel' 071-146459

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21