Saravakos Grieken naar 'Een heel aardig elftal Madam 'Ik zal Oranje blijven dienen' schiet zege Van Breukelen blijft positief Pfaff redt Belgen in Ierland: 0-0 Claesen wil spelen Oranje een uur lang sterk op dreef [98 DONDERDAG 30 APRIL 1987 ROTTERDAM (GPD) - Het kan haast niet anders of de verrassende passeerbeweging, die Rinus Mi- chels voor de interland tegen Hon garije (2-0) maakte ten opzichte van Hans van Breukelen, zal verstrek kende gevolgen hebben voor de 30- jarige doelman van het nationale team. Hoewel de bondscoach na af loop ruimte liet voor een rentree van de PSV-sluitpost, is het niet ondenkbaar, dat de EK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Griekenland van 25 maart dit jaar de laatste in terland is geweest van Van Breu kelen. Vooral het feit, dat Michels hem niet stressbestendig genoeg acht en na een aantal misstappen (tegen Griekenland en in de competitie wedstrijd tegen Feyenoord) kenne lijk ook het grenzeloze vertrouwen in hem is kwijtgeraakt, hebben de internationale carrière van de doel man behoorlijk op de tocht gezet. Daar komt bij, dat de 28-voudige international en indirect ook zijn vervanger van gisteravond Joop Hiele voortdurend gehinderd wor den door een onzichtbare concur rentiestrijd met Stanley Menzo van Ajax, in wie velen de toekomstige poortwachter van het Nederlands gen. Natuurlijk ben ik teleurge steld, zeker wanneer je er 100 pro cent van overtuigd bent, dat je speelt. Ik had dit absoluut niet ver wacht. Desondanks blijf ik me po sitief opstellen. Ik dien het Neder lands elftal en dat ben ik van plan te blijven doen, dus ook op de bank". Spanning De reden van de wisseling van de wacht lichtte Michels als volgt zelf toe: „De spanning en de druk, waaronder hij de laatste tijd heeft moeten spelen, waren mijns in ziens te groot. In de ogen van velen mocht hij geen fout meer maken. Gelet op de belangen die er van avond op het spel stonden, vond ik het niet verantwoord hem op te stellen. We hebben een goede tweede man achter de hand. Van daar dat ik voor Joop Hiele heb ge kozen. Tenslotte verdient hij ook een kans en die heeft hij met beide handen aangegrepen". Met die laatste opmerking deed de ex-clubcoach van Ajax» Barce lona en FC Köln de waarheid ATHENE (Htr) - De verrassende opleving van het Griekse voetbal heeft gisteravond in Athene, waar 70.000 enthousiaste toeschouwers het Olympisch stadion bevolkten, ook niet te lijden gehad van het Poolse elftal. De Grieken, die pas echt gingen geloven in hun kansen om de eindronde van het Europees kampioenschap te halen na het gelijkspel (1-1) tegen Nederland, verdedigden de eerste plaats in groep 5 door met 1-0 te winnen dankzij een treffer van aanvaller Dimitris Saravakos na een klein uur spelen. Michels is weliswaar enigszins geweld een andere mening toegedaan, Feyenoorder werd in zijn derde i of moet zwichten voor de Ajax- clan, c.q. de beoogde redder des voetbalvaderlands, Johan Cruijff. De ex-PSV-ers Jan van Beveren en Willy van der Kuylen kunnen daar over meepraten, want vlak voor het WK '74 in West-Duitsland 1980 tegen Ierland in Dublin en te gen de DDR in Leizig vorig jaar - had 27 maal balcontact, waarvan 21 terugspeelballen. Slecht vier keer kreeg de met een dijbeenblessure sukkelende Hiele de gelegenheid zijn kwaliteiten te tonen. Zoals strekte de Amsterdamse macht der meer bij twee acties van Detari Gees Cruijff) zo ver, dat beiden be dankten voor de nationale ploeg. Krediet Niet alleen bij Oranje, maar ook bij zijn eigen club heeft Van Breu kelen overigens het nodige krediet verspeeld. Diens uitspraken over de ontslagen manager Hans Kraay, wiens vertrek hij namens de spe lersgroep een bevrijding noemde, alsmede zijn weinig overtuigende optreden van de laatste tijd met als hoogtepunt het 'polletje-incident' tegen Feyenoord, hebben zijn ima go en niet in het minst zijn eigen gemoedsrust weinig goed gedaan. Vandaar dat de doelman, die via FC Utrecht en Nottingham Forest twee jaar geleden bij PSV terecht kwam, niet afwijzend staat tegen over aanbiedingen van andere werkgevers. Het Engelse Totten- ham Hotspur heeft zich in een po ging een opvolger te vinden voor Ray Clemence inmiddels al bij de gloeilampen-voetbalfirma gemeld, maar tot een akkoord is het voorlo pig niet gekomen. Enerzijds, om dat Van Breukelen contractueel nog een seizoen aan PSV vastzit en anderzijds, omdat het lijdend voor werp zelf (nog) geen oordeel heeft gevormd over zijn voetbaltoe komst bij de club. Na gisteravond en mede ook ge let op de ontwikkelingen rondom de mogelijke aanstelling van Rinus Michels als technisch directeur bij PSV zijn de zaken echter anders komen te liggen. Als voorschot op een eventueel vertrek van Van Breukelen heeft PSV de bespre kingen geopend met Toni Schuma cher. De bij FC Köln uitgekotste ex-international, voor wie 300.000 mark betaald moet worden, heeft via spelersmakelaar Ger Lagendijk laten weten niet afwijzend te staan tegenover zijn komst naar de licht stad. Zo ver is het nog niet, maar na Nederland-Hongarije lijkt een ver sneld afscheid van de doelman heel dichtbij. „Op het besluit van Michels mij te passeren, geef ik geen commen taar", zo reageerde Van Breukelen gisteravond. „Dat moeten jullie zelf maar aan de bondscoach vra- „Veel werk heb ik niet te doen gehad", zo gaf Hiele achteraf toe. Glunderend loopt Joop Hiele, Michels' verrassende keus als doelman voor de wedstrijd tegen Hongarije, naar de kleedkamer. Het karwei zit erop. (foto ANP) „maar dat betekende geenszins, dat de druk voor mij persoonlijk niet groot was. In tegendeel. Er za ten tenslotte 55.000 mensen in het stadion en dat ben ik bij Feye noord niet meer gewend. Boven dien had ik er totaal niet op gere kend dat ik zou spelen. Vooraf was er geen enkel signaal in die rich ting gegeven. Voor mij was het een geweldige verrassing, maar ik be grijp best dat de teleurstelling bij Hans van Breukelen heel groot is. Hij heeft het sportief opgepakt en me veel succes toegewenst. Ik zal in elk geval alles in het werk stel len om deze basisplaats vast te houden. Temeer, daar ik ervan overtuigd ben, dat het verhaal Van Breukelen nog niet uit is". De eerste helft van het duel, ge speeld onder frisse omstandighe den (het was in Athene minder dan twaalf graden) en bij een krachtige wind, kende weinig boeiende mo menten. Beide elftallen leken de taktiek (4-4-2) meer te hebben afge stemd op het voorkomen van doel punten dan op het maken ervan. De Polen, zonder steraanvaller Bo- niek en Hamburger SV-speler Okonksi die eerder voor het teleur stellende duel tegen Cyprus (0-0) wel een uitnodiging had gekregen, kregen na rust de rekening gepre senteerd voor de afwachtende hou- LONDEN (AP) - Een half jaar na zijn vertrek naar de Londense club Tottenham Hotspur heeft de Belgische international Nico Claesen gedreigd op te stappen als hij niet een plaats in de basis opstelling krijgt. Claesen heeft er genoeg van steeds op de bank te moeten zitten of als middenvelder te worden opgesteld. Claesen speelt in het Belgische nationale elftal als aanvaller en tegenover Britse kranten liet hij weten: „Ik wil spelen op de plaats die ik heb gehad in België, als aanvaller vooraan. Mijn ervaringen met de Spurs zijn zeer frustrerend en als ik niet in de F.A. Cup speel dan zou ik wel eens een andere club kunnen gaan zoeken." Eerder deze maand scoorde Claesen voor het Belgische team drie doelpunten tegen Schotland. Sinds zijn transfer naar Totten- ham Hotspur voor het bedrag van 650.000 pond is hij er niet in geslaagd een vaste plaats in de opstelling te krijgen. ding. Saravakos, ook ditmaal ge vaarlijker dan topschutter Anasto- poulos, kwam die in de 57e minuut brengen. Door deze krappe, maar verdiende overwinning behield Griekenland één punt voorsprong op Oranje, dat echter wel een wed strijd minder heeft gespeeld en door de zege van 2-0 op Hongarije in doelsaldo gelijk kwam: 12-7 om 6-1. Verrassing De weg naar de eindronde in West-Duitsland is voor Spanje gis teravond veranderd van een auto baan in een kronkelig pad. Het elf tal van Miguel Munoz liet zich in Boekarest verrassen door Roeme nië. De Oosteuropeanen wonnen met 3-1 en namen daardoor, op grond van een beter doelsaldo, de leiding in groep 1. Voor 40.000 toeschouwers in het Steaua-stadion bepaalde Roeme nië van het begin tot het einde het verloop van de wedstrijd. De sterk spelende Oostblok-ploeg domi neerde vooral door fysieke inzet. De weg naar het doel werd mede door het geblesseerd uitvallen van de verdedigers Camacho en Goi- coechea gemakkelijk gevonden. Zeven minuten voor de pauze, ROTTERDAM (GPD) - Knarsetandend begroette Rinus Michels gisteravond laat de uitslag van Griekenland-Po len. De bondscoach, de dagen voorafgaand aan het treffen met Hongarije toch al niet een van de vrolijkste mensen in voetballand, had even daarvoor nog zakelijk de 2-0 winst van Oranje op elf rondzwalkende Magyaren geanalyseerd, maar fronste de wenkbrauwen toen hij op de hoogte werd gesteld van de magere, maar zo gewichtige 1-0-overwin- ning die de Grieken gisteravond in Athene tegen Polen wegkaapten. „Daarmee", zo bracht Michels de prestatie van zijn discipelen tot de juiste proporties terug, „beschikt Griekenland over de beste papieren om zich voor de eind ronde van de Europese kampioenschappen te plaatsen". Het Nederlands elftal zit dus, met nog drie EK-kwalificatiewedstrij- den voor de boeg (Cyprus thuis, Polen en Griekenland uit), in de wachtkamer. Althans, in de visie van de man, die het liefst zijn bu reaufunctie in Zeist zou willen in ruilen voor het wekelijkse span ningsveld bij een club als PSV, maar daar na gisteravond geen ac tuele aanleiding meer voor heeft. „Ik veronderstel", aldus Michels, „dat de komende wedstrijden niet voor verschuivingen in groep 5 zul len zorgen. Polen heeft de laatste twee wedstrijden drie punten ver speeld, de praktijk wijst uit dat je je zoveel verliespunten niet kunt veroorloven. Griekenland (negen punten uit zes wedstrijden) en Ne- ADVERTENTIE 28 ha Bloemenpark in Lisse. 5000 m2 Binnenexposities 20 ha parkeerterrein Dagelijks open van 8 -18.30 uur Vragen? Bel 02521-19144 Binnen Expositie: Narcissen PRACHTIG DAGJE KLEUR derland (acht punten en een wed strijd minder) zijn nu redelijk los gekomen van de andere ploegen. Dus mag je aannemen dat de be slissing in het onderlinge treffen met de Grieken in december zal vallen. Zij spelen dan thuis, en dat maakt Griekenland voor mij favo riet". Michels oogde somber gister avond, en dat ondanks het feit dat hij volgens eigen zeggen „een uur goed voetbal" had gezien in de na genoeg uitverkochte en smoorhete Kuip. „Dit elftal heeft zich van avond als een eenheid gepresen teerd. Ook de pure individualisten, die het eerder thuis tegen Grieken land lieten afweten, hebben zich volledig aangepast. Maar toch blijft het jammer dat we juist in die wed strijd een punt hebben laten lig gen. In december weten we of Oranje daarvoor de tol moet beta len". En daarmee legde Michels pre cies de vinger op de plek, die de afgelopen dagen in het Zeister bos van een forse pleister moest wor den voorzien. Na de 1-1 tegen de Grieken en de daaruit voort vloeiende verwijten die het surplus aan Ajacieden (ook gisteravond weer met zes man in de basis) som mige PSV'ers (Ronald Koeman, Gabor Hires komt te laat om de inzet van Ruud Gullit (uiterst links) te stoppen, terwijl de reeds verslagen Hongaarse doelman Jozef Szendrei het nakijken heeft. Nederland leidt met 1-0. (foto anp) kun je het toch ook eens benade ren?" Ruud Gullit, hij opende de score met een fraaie kopbal nadat al eer der een doelpunt van hem terecht wegens buitenspel was afgekeurd door de Engelse scheidsrechter Courtney, irriteerde zich na afloop eveneens aan de kritische opmer kingen. „Het is ook nooit goed. We winnen van Hongarije (de eerste thuiszege sinds 1939, red.), blijven in de race voor de EK, en dan wordt er alleen maar naar de slech- Van der Gijp en Van Breukelen) te kanten gekeken. Natuurlijk viel toeslingerde, bleek een open ge sprek in de voorbereiding op het treffen met Hongarije noodzakelijk om de Oranje-selectie weer op een lijn te brengen. 'Alles is opgelost' concludeerden initiatiefnemers Gullit en Van Basten naderhand, opvallend was het dan ook om te zien dat juist zy elkaar gisteravond veelvuldig niet begrijpend stonden aan te staren. Concessies deed Michels ook, niet alleen door de een zenuwinzin king nabije Hans van Breukelen buiten de ploeg te laten ten faveure van Joop Hiele, maar ook door Van der Gijp in trainingspak te laten. De PSV'er stond zijn plaats af aan ploeggenoot Gerald Vanenburg, die met name in de eerste helft ex- - celleerde en zijn directe tegenstan der Preszeller bij vlagen verneder de. Na rust deelde Vanenburg ech ter in de algehele apathie die zich intussen van Oranje meester had gemaakt. „Het is jammer voor het publiek dat we het tempo van voor rust niet de hele wedstrijd hebben kunnen volhouden", zei Vanen burg, „maar het belangrijkste is dat we gewonnen hebben. We heb ben geen kans weggegeven. Zo de tweede helft weinig meer te beleven, maar we zijn wel als een heid blijven spelen. Dat is toch ook heel wat waard, of niet soms? Ty pisch Nederlands om juist die wat minder spectaculaire minuten naar voren te halen". Hoewel het 53.000 zielen tellende Oranje-legioen gisteravond al een uur voor de aftrap helemaal in de stemming was door de zangkun sten van Manke Nelis en de con stant door het stadion golvende 'Wave', kwam het Nederlands elf tal pas op gang toen het duel al een kwartier oud was. De defensie, te gen Griekenland hét zwakke punt, vond elkaar in een taakverdeling die Koeman en Rijkaard om beur ten in staat stelde naar het midden veld door te schuiven, Van Tigge- len in de vaste mandekking op de eenzame spits Kovacs bracht en Si- looy verplichtte de spaarzaam op komende Jozsef Kiprich op te van gen. Afgezien van niet eens als echte kansen te omschrijven pogingen van de 24-jarige Lajos Detari (een afvaardiging van het geinteresseer- de Anderlecht noteerde hem giste ren als het enige lichtpunt aan Hongaarse zijde), en Kovacs werk te die opzet verlammend op de toch al geringe offensieve daden van de Magyaren. „Wij wilden wel", zei parttime-bondscoach Joz sef Verebes na afloop over de uit schakeling van rijn team voor de EK, „maar konden niet. Nederland was gewoon te sterk voor ons. In alle linies". Wat betreft het laatste half uur van de eerste helft had Verebes volkomen gelijk. Oranje draaide als in de gouden jaren zeventig. Vloeiende combinaties overspoel den de door de lachwekkende Ga bor Hires geleidde Hongaarse ver dediging, Van Basten en Gullit toonden de aanwezige Westduitse bondscoach Franz Beckenbauer waarom AC Milan bereid is ge weest miljoenen in het duo te in vesteren en de dankbare Kuip stond op z'n kop. Nadat Gullit uit een voorzet van Van 't Schip de verlossende 1-0 had ingekopt, maakte Mühren een einde aan de eventueel nog aanwezige Hongaar se hoop door vanaf twintig meter de definitieve tweede treffer te pro duceren. „Een heel aardig elftal", stipte ook Wim Suurbier, vanuit de Ver enigde Staten naar Nederland overgewipt om de 40-jarige verjaar dag van Johan Cruijff luister bij te zetten, die periode aan. „Buiten Mühren en Van Tiggelen ken ik niemand van die jongens, het is dan ook tien jaar geleden dat ik voor het laatst een wedstrijd van Oranje heb gezien, maar ze herin nerden mij even aan het team van '74. Jammer, dat ze het niet de hele wedstrijd hebben volgehouden. Die tweede helft ben ik uit verve ling maar wat rond gaan zitten kij ken in het stadion. Maar dat heeft ook z'n goede kanten, hoor. Ik heb heel wat mensen gedag kunnen zeggen die ik in geen jaren tegen het lijf ben gelopen". twee minuten na de wissel van Goicoechea, opende Pitoca de sco re. Op slag van rust vergrootte Roe menië, spelend met acht mannen van Steaua Boekarest, de marge tot drie treffers door toedoen van Mateu en Ungureanu. Spanje, drie jaar geleden bij de Europese titel strijd in Frankrijk nog verliezend finalist, herstelde zich in de tweede helft niet. Negen minuten voor tijd gaf Caldere de nederlaag nog wel een draaglijker aanzien. In dezelfde groep won Oosten rijk met 1-0 van Albanië. De Oos tenrijkers kwamen al in de zeven de minuut aan de leiding door een door Toni Polster met succes geno men vrije trap. De Albanezen zet ten alles op alles om de vroege te genslag weg te werken en kregen het beste van het spel, maar de ac ties resulteerden niet in doelpun ten. Albanië blijft daardoor punt loos. Saai Jean-Marie Pfaff, een week gele den de reddende engel voor Bayem München in het Europa cup-duel tegen Real Madrid, be hoedde het Belgisch elftal voor een nederlaag in de uitwedstrijd tegen Ierland. Het duel, waarin de thuis ploeg de minst slechte partij was, eindigde in 0-0. De routinier Brady was enkele keren dicht bij een doelpunt, maar Pfaff keerde de bal. De doelkansen van het Belgische elftal, waarin de Waloniër Albert debuteerde, waren op de vingers van een hand te tellen. Vlak voor de rust werden Claesen en Desmet in de gelegenheid gesteld te sco ren, maar zij faalden. De 20.000 toe schouwers in Dublin beleefden een saaie avond, maar coach Thijs was tevreden. Zijn ploeg staat eer ste in groep 7 met zeven punten uit vijf wedstrijden. Tegenvaller Na drie achtereenvolgende over winningen kreeg Engeland in groep 4 een tegenvaller te verwer ken. Turkije besloot het duel tegen de groepsaanvoerder in Izmir met 0-0. In de kwalificatieronde voor de wereldtitelstrijd had het team van Robson de Turken nog met 8-0 ver slagen. In dezelfde groep won Joe goslavië gisteravond in Belfast met 2-1 van Noord-Ierland. Bij de rust leidden de Noordieren door een doelpunt van Clark met 1-0. Stoj- kovic en Vujovic zetten na de her vatting Joegoslavië op winst. Zeker De Sowjet-Unie is volgend jaar zo goed als zeker van de partij in West-Duitsland. De ploeg van coach Lobanovski had in Kiev wei nig problemen met het taaie Oost- Duitsland. De 95.000 toeschouwers zagen twee spelers van Dinamo Kiev scoren; Alexander Savarov vier minuten voor de rust en Igor Belanov vier minuten na de pauze. Frankrijk, eveneens uitkomend in groep 2, won met dezelfde cijfers van IJsland. Voor 35.000 toeschou wers scoorden Micciche (38e mi nuut) en Stopyra (65e minuut). De eerste wedstrijd tussen IJsland en Frankrijk eindigde in 0-0. Hoop De voormalige Ajacied Jan Möl- by hield de hoop van Denemarken op deelneming aan de eindronde om het Europees kampioenschap levend. De middenvelder van Li verpool zorgde in Helsinki voor het enige doelpunt in de wedstrijd te gen Finland. Zeven minuten na de rust schoot Mölby raak uit een vrije trap. Coach Piontek miste zijn produktiefste spelers. Laudrup en Elkjaer-Larsen zegden af wegens blessures. Finland is na de kleine nederlaag uitgeschakeld voor het eindtoer- nooi. Tsjechoslowakije heeft in groep 6 evenveel punten als Dene marken, maar een minder aantrek kelijk doelsaldo. In Wrexham speelden Wales en de Tsjechoslo- waken gelijk (1-1). Knoflicek bracht de bezoekers een kwartier voor tijd op voorsprong. Zeven mi nuten later volgde de gelijkmaker van doelpunten-grossier Rush. BOEDAPEST (SDI) - Tijdens een bijeenkomst van de atleten- commissie van het Internationa le Olympisch Comité in Boeda pest, heeft de voormalige doel man van het Russische ijshoc- keyteam Tretjak, voor lichte op schudding gezorgd. De Rus stel de de commissie voor doping controles gedurende het hele jaar en ook zonder aankondiging plaats te laten vinden. De uri- Tretjak wil onverwachte dopingcontroles nestalen zouden dan moeten worden onderzocht door een nieuw op te richten, onafhanke lijk instituut. Het plan van Tretjak wekte verwondering bij de andere le den van de commissie. Eerdere voorstellen in die richting waren altijd door vertegenwoordigers van Oosteuropese landen afge wezen. Tot nu toe werd er alleen bij grote toernooien als Europe se- en wereldkampioenschappen en bij de Olympische Spelen ge controleerd. Tijdens de bijeenkomst in Boe dapest werd door de commissie ook gevraagd de straffen voor op het gebruik van dope betrapte sporters, te verzwaren. Als het de vertegenwoordigers van de atleten ligt, worden hun colle ga's voor de rest van hun loop baan geschorst voor deelneming aan de Olympische Spelen. In de huidige situatie wordt atleten het recht ontzegd in hun verdere loopbaan aan wedstrijden deel te nemem, maar krygen zij meestal na achttien maanden gratie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17