Alle stoomhobbyisten zijn een beetje getikt' Luchtshow van motorzweefvliegers Wandelen langs plas zuidduinen weer mogelijk Jeugdherberg Kaag zeker van bestaan Stoomgroep Hazerswoude wil expansiemachine DONDERDAG 30 APRIL 198 pol HAZERSWOUDE - "Ik denk dat alle stoomhobbyisten een beetje getikt zijn". De 17-jarige Vincent Schoonder- woerd zegt het met veel overtuiging. Het geldt overigens volgens hem ook voor zichzelf en zijn twee jaar jongere vrienden John Groenen en Minco de Groot. Samen vor men zij sinds een jaar of twee de Stoomgroep Hazerswou de. "Het is geen officiële vereniging, al hopen we dat nog eens te worden", zegt Vincent. Nu nog bouwen ze modellen van stoommachines, die ook echt kunnen werken. Maar ze hopen hun 'park' binnenkort te kunne uitbreiden met een echte tweecylinder expansiemachine, die in een fabriek als generator werkte om stroom op te wekken. Het zoeken is nu nog naar een ge schikte plaats om het anderhalve ton wegende gevaarte neer te kun nen zetten. Met deze machine be ginnen de jongens aan het 'echte' werk. De keteldruk van twaalf at mosfeer is wel even hoger dan de drie atmosfeer van de modelletjes. Vincent laat al zyn machines overigens keuren door de Neder landse Vereniging van Modelbou wers, waarvan hij ook lid is. "Dat keuren hoeft pas vanaf de drie at mosfeer, maar als je dat wilt, kan dat toch wel", zegt Vincednt. Hij blijft liever aan de veilige kant. "Van een keteltje kunnen de stuk ken wel door de ruiten vliegen als hij klapt. Dat is dus zeker geen kin derspeelgoed. Maar met een sprin gende ketel van twaalf atmosfeer of meer kun je je hele huis wel af schrijven". Het is trouwens nog lang niet ze ker dat de drie jongens de grote stoommachine verwerven. "Als door Jacqueline Boting het ding naar het stoommuseum gaat, heb ik er ook vrede mee. Maar niet als ze wordt gesloopt, want dat vind ik erg". Conducteur Het is tekenend voor de opstel ling van de ware stoomliefhebber. Het bouwen en laten werken van de modellen zijn niet de enige acti viteiten van de jongens. Zo hebben Minco en Vincent elkaar leren ken nen in Katwijk, waar ze beiden ac tief zijn bij de Nederlandse Smal spoor Stichting. Vincent was er twee jaar lang conducteur op de Yvonne, een Maffei-locomotief. Het leverde hem een even enthou siaste penvriendin op, die hem voorziet van de laatste nieuwtjes over de Zeeuwse spoorlijn. Nu is hij vrijwilliger op de werktrein, waar hij meewerkt aan het onderhoud van het prachtige spoortraject door de duinen. De jongens hebben even rust, want ge durende het vogelbroed De jeugdige Hazerswouds\ stoomfanaten bij enkele van hm pronkstukken. De verzameling wordt mogelijk uitgebreid met eei echte expansiemachine, die een ge wicht heeft van anderhalve ton Vlnr: Minco de Groot, John Groe nen en Vincent Schoonderwoerd. (foto T. Spadon Stoomdag, waaraan de andere de spoorlijn tot 18 juli gesloten. De stoomlijnen wel meewerken. Katwykse treinen kunnen daarom ook niet meedoen aan de Nationale Maar op die Hemelvaartsdag zijn de jongens toch in Leek. Daar be mannen zij een stand tijdens de In ternationale Stoomdagen. Stoom- enthousiastelingen uit heel Europa trekken dan naar het landgoed Nienoord, dat altijd al in het teken staat van stoommachines en -trei- Vincent doet het al voor de vier de keer. De jongens kunnen dan weer hun hart ophalen. Niet alleen met de getoonde modellen, maar vooral door de contachten met an dere hobbyisten. "Iedereen is hele maal gek van stoommachines et we krygen ook veel hulp van ande ren. Dat is fijn, want het kan eer heel kostbare hobby zijn", aldus Vincent. Thema Eerst laten ze in hun woonplaats hun gezicht zien met de festivitei- ten op koninginnedag aan de Da Costasingel. Ze zijn druk bezig met de voorbereidingen. Hun stand wordt opgezet rond het thema '150 jaar spoorwegen'. Hierbij blijkt al weer hoe de stoomenthousiastelin- gen elkaar helpen, want toen ze hun voornemen kenbaar maakten bij de musea en de smalspoorstich ting vlogen daar de deuren voor de jongens open en kunnen ze weer alle mogelijke hulp rekenen. Het kraampje moet er dan ook opperbest uit komen te zien. Vin cent: "Misschien levert het een paar nieuwe leden op. We kunnen best wat meer hulp gebruiken. Want als je zo'n stand hebt, dan moet je je hooft bij de machines houden. Tegelijkertijd wil je ook zo goed mogelijk alles uitleggen. Ach, en misschien geeft het ook wat be kendheid". ALKEMADE - Het voortbestaan van de Kaagse jeugdherberg De Trekschuit lijkt verzekerd. De ge meenteraad van Alkemade ging deze week akkoord met een plan van uitgangspunten dat er in voor ziet dat De Trekschuit in handen komt van een stichting. Deze gaat het gebouw beheren en het 's win ters inrichten als dorpshuis voor de Kaagse gemeenschap. De stich ting krijgt hiervoor van het ge meentebestuur een garantie van 250.000 gulden voor een af te slui ten lening. Het ontbrekende geld, zo'n honderdduizend gulden, moet de Kaag zelf bijeen zien te brengen. De stichting krijgt het gebouw wegens achterstallig onderhoud in eigendom van de gemeente voor het bedrag van één gulden. Ook wil Alkemade bijdragen in de kosten van aanleg van een centrale ver warming. De opzet die het college van burgemeester en wethouders voor ogen staat, voorbereid door een werkgroep van de Kaagse dorpsraad, oogstte lof van de drie grote partyen in de gemeenteraad van Alkemade: CDA, WD en PvdA. Slechts de eenvrouwsfractie van de PPR liet blijken er weinig vertrouwen in te hebben. A.A.P. Castelein: "Het is erg voorbarig om nu al een principebesluit te nemen. De uitwerking staat nog niet vast en dat lijkt mij slecht". Zij was echter een roepende in de woestijn en zij verzwakte die troep zelf nog eens door uiteindelijk toch met het voorstel in te stem men. Het is de bedoeling om nog in de tweede helft van dit jaar met een definitief voorstel op tafel te komen. Gehele nieuwbouw van de jeugdherberg is door het college af gewezen omdat dit aanzienlijk ho gere investeringen vraagt. De huur door de Nederlandse Jeugdher bergcentrale (NJHC) is nog ver lengd tot 1 juni omdat de bedrijfs woning nog niet leeg kan worden opgeleverd. De stichting wil de re novatie en exploitatie van de jeugdherberg pas op zich nemen zodra de NJHC het gebouw leeg oplevert. Over twee weken wandelpad Tijdens de werkzaamheden is een deel van het duinlandschap langs de grote plas veranderd i Het zal waarschijnlijk jaren duren voordat het landschap van de ingreep is hersteld. i een zandvlakte. (foto Wim Dijkman) Aeroclub Valkenburg viert jubileum met 'hoogstaand' evenement VAT.KRNRTTRr. Mof alc ..Sr/. VALKENBURG - Met als hoog tepunt van de dag een luchtshow boven het marinevliegkamp Val kenburg viert de Aeroclub Val kenburg, een vereniging van mo torzweefvliegers, volgende week zaterdag haar tienjarig bestaan. Belangstellenden voor dit evene ment zullen zich echter buiten de hekken van het vliegveld moeten opstellen, want de lustrumvie ring op het terrein van het vliegkamp draagt wegens de strenge veiligheidseisen een be sloten karakter. Maar ook van buiten de hekken is er volgens de organisatoren voldoende te zien. door Thijs Jansen Al met al zullen er volgens het bestuur van de Aeroclub ruim 400 genodigden binnen de hek ken aanwezig zijn, onder wie zich naar verwachting ook de burgemeesters van Katwijk, Val kenburg en Wassenaar zullen be vinden. De feestdag begint al om ne gen uur 's morgens wanneer zo genaamde motorzwevers vanuit het hele land in Valkenburg aan komen. Motorzwevers zijn zweefvliegtuigen met een hulp motor, die een topsnelheid kun nen bereiken van circa 200 kilo meter per uur. Het vliegtuig kan met behulp van de motor zelf standig het luchtruim kiezen. Bij een goede thermiek kan de mo tor worden afgezet en gedraagt het toestelletje zich als een zweefvliegtuig. Om 14.00 uur begint een serie demonstraties met een aantal van dergelijke motorzweefvlieg tuigen. Bijdragen aan deze lucht show worden geleverd door een demonstratieteam van de Aero club dat uit drie motorzwevers bestaat. Een aerobatic team ver- Zweefvliegers in actie i 'geboren'. volgt de show met een Pitts-spe- cial aerobatic vliegtuig, waarna het 'demoteam' van de zweef- vliegclub ZHVC (die eveneens de basis op het Valkenburgse vliegkamp heeft) het luchtruim kiest. Andere hoogtepunten tijdens de luchtshow zijn daarna een de monstratie met ultra-light vlieg tuigen, een demonstratie van modelbouwers met een helikop termodel en een demonstratie van de brandweer van het vlieg veld Valkenburg. Ook zullen en- het duingebied bij Noordwijk. In deze streek werd de Nederlandse zweefvliegerij (foto Roger Soupart) kele nieuwe Fokker-vliegtuigen - de Fokker 50 en de Fokker 100 - te zien zijn, waarmee de show om ongeveer 16.00 uur wordt af gesloten. Hoewel de Aeroclub Valken burg pas tien jaar bestaat, bete kent dat niet dat er voor die tijd in deze regio niet werd gevlogen met zweefvliegtuigen. De vader landse zweefvliegerij is zelfs in de omgeving van Noordwijk 'ge boren'. De sport wordt in de streek nog veelvuldig beoefend De Aeroclub Valkenburg i gin 1977 opgericht door een oud marinevlieger. De motorvlieg club zou moeten worden gesta tioneerd op het marinevlieg kamp Valkenburg. Het motor- zweefvliegen was in die tijd in opkomst. Het is bij voorbeeld drie keer zo goedkoop als het vliegen met een sportvliegtuig. Maar voor de vereniging kon worden opgericht, moest eerst worden nagegaan of er wel met dit type vliegtuig in Nederland mocht worden gevlogen. Dit bleek het geval te zijn: de rijks luchtvaartdienst ging akkoord. De aanschaf van een motor- zweeftoestel kostte de Aeroclub 75.000 gulden. Eén jaar na de oprichting van de vliegclub werd het toestel naar Valkenburg overgevlogen. Voor dit nieuwe type vliegtuig,' dat in de weekeinden dikwijls boven het westen van Leiden is te zien en te horen, was voorals nog weinig geregeld. Uitgangspunt werd dat men sen die met dit toestel wilden vliegen eerst een zweefvliegbe- wijs moesten hebben, voordat men geheel zelfstandig met een motorzwever de lucht in mocht. Sinds kort is het ook mogelijk om direct op een motorzwever te beginnen. Aanvankelijk was het lidmaat schap van de Aeroclub alleen weggelegd voor mensen die 'eni ge verbintenis met defensie' had den. Maar na enkele jaren werd dit principe verlaten en konden ook burgers lid worden van de vereniging. Op dit moment telt de Aeroclub ruim 70 leden en wordt vanaf verschillende vlieg- veldën met meerdere toestellen gevlogen. In de tien jaar dat de Aeroclub bestaat, is gebleken dat motor zwevers veilig zijn. "Ernstige on gevallen hebben "zich al die tijd niet voorgedaan en dat terwijl er ongeveer 900 vlieguren per jaar worden gemaakt", aldus een woordvoerder van de Aeroclub. De tochten met een motorzwe ver beperken zich niet tot de re gio Leiden of de rest van het land. Er worden onder meer vluchten gemaakt naar Frank rijk, Zwitserland, Duitsland, En geland, Oostenrijk en Denemar ken. KATWIJK - De wandelrou- te langs de grote plas in de Katwijkse zuidduinen wordt op 15 mei weer voor het publiek opengesteld. Rond die datum heeft de Leidse Duinwatermaat- schappü (LDM) de werk zaamheden in dit deel van het duingebied afgerond. De meest aantrekkelijke wandel route door de zuidduinen is de af gelopen maanden afgesloten ge weest door de aanleg van een nieuw winkanaal voor de duinwa termaatschappij. Voor een deel on der en voor een deel naast het oude wandelpad is een leiding van 1380 meter gelegd, waaraan 110 water putjes zijn gekoppeld. In de leiding wordt het water opgevangen'dat in de duinen is geïnfiltreerd. Het nieuwe winkanaal vervangt het oude winkanaal 6 van de LDM, dat de afgelopen jaren in slechte staat verkeerde. Met de nieuwe lei ding kan de waterproduktie van de maatschappij worden verhoogd. Dat is vooral noodzakelijk met het oog op de komende den, wanneer het verbruik stijgt. Met de aanleg vi ding was zoveel haast geboden dat voor een deel in het broedseizoen moest worden gewerkt. Om die re den hadden de Stichting Duinbe houd en de gemeente Katwijk gro te moeite met de werkzaamheden. Er werd uiteindelijk toch een aan- legvergunning afgegeven, nadat af spraken waren gemaakt om de na tuur zoveel mogelijk te bescher- Zandvlakte De wandelroute langs de grote plas in de zuidduinen zal overigens zeker in de eerste jaren veel min der aantrekkelijk zijn. Door de aan leg van het nieuwe winkanaal zijn de kleine kwelplasjes aan de west zijde van het wandelpad volledig drooggevallen, waardoor een uniek uitzicht op de nestplaatsen van de watervogels is verdwenen. Ook delen van de grote plas zijn opgespoten met zand om de af stand tussen het water en de nieu we leiding te vergroten. Als deze afstand te klein is wordt het water onvoldoende door het duinzand gezeefd voordat het in de leiding terecht komt. De ontstane zandvlaktes langs de plas zullen gedeeltelijk worden ingeplant met helm en verder wor den er takken'neergelegd om de wind te breken. De natuur moet er de komende tijd zelf voor zorgen dat ook hier weer een duinland schap ontstaat. Hoelang het duurt voordat het gebied van de ingreep is hersteld, is volgens een woord voerster van Staatsbosbeheer niet te zeggen. Meer aandacht geëist voor slachtoffers seksueel geweld DEN HAAG/BOSKOOP - De Tweede Kamerleden Groenman en Kohnstamm (beiden D66) willen dat er alsnog een vertrouwenstele- foon of -spreekuur voor slachtof fers van incest en seksueel geweld wordt ingesteld bij de Boskoopse rijkspolitie. De rijkspolitie heeft het instellen van een vertrouwen stelefoon geweigerd na een ver zoek van de gemeente. Op voorstel van de D66-fractie had de Boskoopse gemeenteraad tijdens de behandeling van de be groting 1987 uitgesproken dat de drempel naar de politie voor slachtoffers van dergelijke misdrij ven nog altijd te hoog is en dat een vertrouwenstelefoon of -spreekuur vaak voor hen de uitweg is om hun problemen kenbaar te maken. Het gemeentebestuur van Boskoop vroeg dan ook aan de rijkspolitie een dergelijk spreekuur in te stel len. De commandant van de rijkspo litie in het district 's Gravenhage. kolonel Van den Ban, liet weten niet te kunnen voldoen aan het ver-- zoek. Het aantal gevallen van in cest en seksueel geweld in Bos koop is te gering voor een apart spreekuur. Zo'n spreekuur zou te veel problemen opleveren voor de dagelijkse gang van zaken. Een vertrouwenstelefoon wordt ook niet overwogen vanwege de kos ten. Namens de commandant schreef het hoofd justitiële dienst Botter- weg dat ervaringen elders in het district hebben aangetoond dat mensen die hulp nodig hebben de weg naar de hulpverlenende in stanties steeds beter weten te vin den. Incest en seksueel geweld hebben overigens de volle aan dacht van het district 's Gravenha ge. De rijkspolitie Boskoop kan op het district een beroep doen als slachtoffers van seksueel geweld begeleiding nodig hebben. De D66-kamerleden willen van de minister van justitie weten of hij het standpunt van de rijkspolitie deelt. In schriftelijke vragen ma ken de twee duidelijk het verzoek van de Boskoopse raad te steunen. Ze verzoeken de minister "te be vorderen dat het verzoek van het gemeentebestuur van Boskoop als nog wordt ingewilligd".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16