actief in Eén zandkorrel kan het project geheel verknallen Leidenaar organiseert nieuwe wereldrecordpoging dominostenen in Thialfstadion Caféhouder gewond bij steekpartij Aangifte van mishandeling Eremedaille in goud voor Van der Zeeuw Beauty case van 4 mille gestolen DONDERDAG 30 APRIL 1987 ILEIDSCH m DAGBLAD ildlildgf- LEIDEN - "Het nieuwe project gaat slagen, dat is zeker", zegt Jo- han Vogel (23) uit Leiden met een pre heel serieus gezicht. Vorig jaar de len cember was hij betrokken als foto- oet graaf bij de wereldrecordpoging igsl dominostenen in de Stassenhal in oce Lisse. "Er ging zoveel mis, bij een ide project dat ik op zich buitenge- cel< woon fascinerend vind, dat ik met ver een dacht: dit moeten we opnieuw kei doen. Maar dan wel perfect". De re- cordpoginig staat gepland voor de zomer van 1988 in de gloednieuwe ijshal Thialf in Heereveen. Het the ma wordt de Nederlandse cultuur. 1,(1 Tijdens die weken in Lisse heeft IUV Vogel heel veel vertrouwen gekre- D' gen in bouwer Ton Smeets (30) uit ho Eindhoven, met name in de weten- ge schappelijke benadering van het ge elf t0< door na Meindert van der Kaaij rteI neerzetten van de stenen. Samen ar met de hem heeft Vogel plannen *\r' ontwikkeld voor een nieuwe re- T,e cordpoging. Deze keer willen ze 1.200.000 stenen gaan omleggen. 1Jn De ploeg die zich aan dit karwei gaat zetten is aanmerkelijk kleiner nd dan in Lisse, waar maar liefst 60 studenten zich in het zweet hebben gewerkt. Nu gaat er gewerkt wor- ae den in drie groepen van vijf zes man. De plannen zijn in zo'n ver gevorderd stadium. 1S De organisatoren zeggen geleerd ls te hebben van de fouten in Lisse. De grootste fout was dat de voor- bereidingstijd te kort was. "Vijf weken van tevoren moest alles 1J' door initiatiefnemer en hoofdspon- n: sor KLM nog geregeld worden. Het el was een leuk idee om de contouren van Nederland als basisprincipe te nemen en daar binnen allerlei za- 1S ken uit te beelden. Maar toen we in 3" de Stassenhal in Lisse kwamen, 11 bleek dat we rekening moesten n houden met allerlei naden in de n vloer. Het was sowieso al geen -• mooie vloer, er moest veel worden u geïmproviseerd. Dat gaf stress. Ook bleek in het ontwerp helemaal e geen rekening te zijn gehouden 'l met de aorta, zeg maar de hoofd- n lijn. Die is onmisbaar, want mocht een project stilvallen dan gaat de aorta verder", legt Vogel uit. Zandkorrel De studenten van de drie techni sche universiteiten uit Eindhoven, Twente en Delft, stonden voor een bijna onmogelijke taak, aldus Smeets die bijna is afgestudeerd als informaticus. "Door allerlei ver schuivingen kwam de Van Gogh in Duitsland te liggen. Er was boven dien geen rekening gehouden met het feit dat een vlakke vloer van le vensbelang is". Niet alleen een gladde vloer is essentieel, ook een kraakschone ondergrond is van vi taal belang. "Weet je dat een zand korrel van een halve millimeter het project kan verknallen? Moetje na gaan. We moesten in de Stassenhal werken op een vloer, waar dage lijks grote karren met bloemen over heen gaan". Thialf is voor dominostenen vol gens hen de meest perfecte hal in Nederland. De vloer is schitterend vlak. Het klimaat is makkelijk te regelen. Er kunnen geen insecten of muizen komen. Er zijn daar goe de faciliteiten voor de bouwers, die ook dit keer weer onder studenten worden gezocht. De belichting is ideaal voor de televisieopnamen. Bovenal is Thialf waterdicht. "De lekkages in Lisse brachten ons tot wanhoop. Dat is nu verleden tijd", zegt een enthousiaste Vogel. Juist over de registratie met een camera heeft Vogel nog wel wat te zeggen. Het programma dat live werd uitgezonden, hield maar liefst 8,7 miljoen Nederlanders aan de buis gekluisterd. Over het kijk cijfer had men niet te klagen, want dat was het hoogste van alle pro gramma's in 1986. "Vorige keer is met het ontwerp te weinig reke ning gehouden met televisieopna men. Ik wist van te voren dat de hal te laag was om met een camera een mooi overzicht te krijgen van het geheel. De regie liep niet hele maal perfect waardoor de camera vele mooie stunts miste". Dat het op tv toch zo'n succes is geworden, bewijst volgens hem dat velen het vallen van zo'n groot aantal domi nostenen een prachtig gezicht vin den: "De dag daarna waren de do minostenen het gesprek van de dag". Welke omroep nu de dominoste nen in beeld mag brengen, is nog niet zeker. "In principe maakt dat ons niet uit. Ikzelf vind de VPRO de beste omroep, maar die zal zoiets niet uitzenden", zegt Johan Vogel. "We willen een omroep die met hetzelfde enthousiasme het spektakel met dominostenen per fect in beeld wil brengen. Een om roep die bovendien meedenkt hoe de verschillende projecten zodanig kunnen worden opgesteld dat het visueel effect maximaal is. We be seffen dat het amusement is". Nutteloos De twee initiatiefnemers zijn vaak geconfronteerd met kritiek dat het allemaal zo nutteloos is om weken hard te werken om hon derdduizenden dominostenen neer te zetten om die vervolgens weer om te gooien. "Dat het nutteloos is, kunnen we niet ontkennen. Maar het is natuurlijk amusement. Bo vendien beleven we er veel plezier aan. Er wordt van voetbal toch ook niet gezegd dat het nutteloos is. Het is populair en spelers en toe schouwers beleven er lol aan". "We zijn gedwongen het com mercieel aan te pakken, want er zijn zeer hoge kosten aan verbon den. We moeten Thialf voor 30 da gen afhuren. Dat kost geld, hoewel we korting krijgen,omdat de hal in de publiciteit wordt gebracht met deze activtieit. Het blijft een heel bedrag. Daarnaast moeten we ook de bouwers en medewerkers te eten geven. We gaan dat nu wel so berder doen dan vorige keer, maar toch moet het geld daarvoor op ta fel komen", aldus Vogel. Het geld is nog niet rond. Nog steeds wordt er onderhandeld met de hoofdsponsors. "Natuurlijk hebben we de KLM benaderd. Die had trouwens direct na afloop al te kennen gegeven dat het om een eenmalig gebeuren ging, maar fat soenshalve hebben we ze toch aan geschreven. We hebben niets meer gehoord, dus we nemen maar aan dat ze niet geïnteresseerd zijn", zegt Vogel die zich met organisato rische zaken bezighoudt. Hij kan nog niet bekend maken wie de nieuwe hoofdsponsor zal zijn. Smeets, die over de technische zaken gaat, heeft een nieuwe opzet bedacht. Volgens Vogel geniaal, maar hijzelf is daarover beschei den. "Het is in wezen een heel sim pel iets. Je moet er echter wel op komen". Smeets zegt heel veel wij zer te zijn geworden sinds de re cordpoging in de Stassenhal vorig jater. "We wilden toen al een ste- nen-zet-machine in gebruik ne men, maar dat ging toch niet. Alle stenen moesten één-voor-één met de hand worden neergezet. Daar hebben we nu een machine voor. Het geheel is geperfectioneerd en werkt het ook echt". Wetenschappelijk Vogel kan niet nalaten Smeets' wetenschappelijkheid te roemen, die hem destijds zo heeft aange sproken. Smeets was voor hem de eerste man met wie hij wilde sa menwerken. "Ja, ik heb me wel be ziggehouden met bijvoorbeeld de valsnelheid van de stenen. Dat is belangrijk voor de tijdplanning. De manier waarop de steen valt onder verschillende omstandigheden zo als met bochten, trapjes en andere grappen, bepaalt of iets lukt of niet. Dat proberen we op de uni versiteit te bepalen met modellen. Er wordt gebruik gemaakt van su persnelle foto's, maar ook van be rekeningen met computers. Geloof me: al die verschillende invloeden maken van zo'n berekening een pittige som", zegt Smeets. Hij laat daar direct op volgen dat de werkelijkheid toch het beste model is. In Lisse heeft hij de fee ling gekregen voor wat kan en wat onmogelijk is. Daar is ook geble ken dat studenten erg goed zijn in het bedenken van de meest geniale plannetjes, maar dat het doorzagen van een plank voor grote proble men zorgt. Daarom is ook voor het komend project Arnold Kroon in de arm genomen. Hij was in Lisse de reddende man. Studentes barst ten in luid snikken uit toen op het laatste moment de rail met het vliegtuigje die alles in gang zou zet ten, niet wilde werken. "Hij heeft alles in goede banen geleid. Met zijn jaren lange ervaring als decor bouwer bij de televisie is hij goed op de hoogte van de effecten bij te levisie", zegt Vogel die op alle plaatsen de juiste mensen wil heb ben. Spanningen De enorme spanningen voor de uitzending hebben diepe sporen achtergelaten. Smeets vertelt dat, terwijl hij bezig was met het her stellen van het IJsselmeer waarvan de dominostenen door lekkages LEIDEN - Een 24-jarige Hazers- woudenaar heeft bij de politie aan gifte gedaan van zware mishande ling, waarbij hij een gebroken ver brijzeld neusbeen opliep. De man is naar zijn zeggen afgelopen zon dagavond in elkaar geslagen in het gebouw van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit aan de Lange- gracht. De vermoedelijke dader moet nog worden gehoord. Over de aanleiding van de mishandeling is de politie nog niets bekend. LEIDEN - Vanmorgen vroeg weryd als vonouds op het Stadhuisplein de vlag gehesen ter gelegenheid van Koninginnedag. Die officiële plechtigheid werd verricht met medewerking van de drumband en de majoretten- groep van Matilo. (foto wim Dijkman) Een opname in de Stassenhal in Lisse tijdens de recordpoging in december vorig jaar, die gedeeltelijk mislukte. In dominostenen is Van Gogh uitgebeeld. (archieffoto gpd» LEIDEN - Bij een steekpartij gis teravond rond half tien in café Van Melzen aan de Nieuwe Beesten markt is de 44-jarige caféhouder met een scherp voorwerp in zijn buik gestoken. De man, een Leide naar, is op eigen gelegenheid naar het Academisch Ziekenhuis ge gaan en onmiddellijk geopereerd. Een 39-jarige Leidenaar heeft zich bij de politie als dader gemeld. Hij is aangehouden op verdenking van poging tot doodslag c.q. zware mishandeling. De Leidenaar zegt door de caféhouder met een mes te zijn bedreigd. LEIDEN - Een wel heel merkwaardige stoet trok vanmorgen vroeg door Leiden: een langzaam rijdende politie auto met aan de trekhaak een koe vastgebonden. Het dier was herhaalde malen losgebroken uit zijn onderkomen aan de Jacgues Perkstraat. Omwonenden hadden de koe al een paar keer opnieuw terug achter het hek gezet, maar het beest ging steeds weer aan de wandel. Omwonenden schakelden daarom maar de politie in. Agenten zetten het dier om zeven uur terug op haar plek. Ze moesten echter om acht uur wederom opdraven, omdat de koe in De Genestetstraat was gesignaleerd. Omdat de eigenaar niet direct was te achterhalen, besloot de politie de koe maar achter de auto te binden en zolang op het bureau aan de Langegracht te parkeren. Op de foto de koe op het politiebureau. (foto wim Dijkman) waren omgevailen, er opnieuw ha gelkorrels door het dak kwamen. "Moet je nagaan. Dat was 16 uur voor de uitzending. Er moest nog verschrikkelijk veel gebeuren. Ik heb beveiligingen aangebracht en ben maar naar de kant gegaan, heb wat gymnastiekoefeningen gedaan en ben een half uurtje op de bank gaan liggen. Je kunt dan toch niets meer doen. Als je gaat staan kijken, vreet je jezelf van de zenuwen hele maal op. Dat kost kracht en die kon ik wel beter gebruiken". Voortdurend wordt gezegd dat het niet de bedoeling is om de re cordpoging in Lisse af te kraken. Ze hebben nu alleen de zaken om gedraaid. Eerst de accommodatie en ontwerpen, dan pas het geld. Er wordt nu ook meer tijd aan de voorbereiding besteed aan de 'sport' die ze beoefenen. Dat het een sport is, is volgens hen zeker. Alleen wel een rare. "Zodra de eer ste steen valt, is het afgelopen en kijk je naar je eigen prestaties. Al les wat je in de afgelopen maand hebt gepresteerd, flitst als in een razendsnelle herhaling aan je voor bij. De hele actie is dan samenge bald in een half uur. Je staat dan wel te genieten. Met de spanning in je lijf of het goed zal gaan en aan de andere kant de ontspanning van de schoonheid van het tafereel", zegt Smeets. Johan Vogel (links) en Ton Smeets hebben plannen om in 1988 e organiseren in het Thialfstadion. LEIDEN - De heer Th. van der Zeeuw heeft gistermiddag een ko ninklijke onderscheiding gekre gen. Hij kreeg die eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau in verband met het feit dat hij 40 jaar in dienst is van uitgeverij Stenfert-Kroese aan de Morssingel in Leiden. Ter gelegen heid van dat jubileum werd Van der Zeeuw een receptie aangebo den in de Engelberta Hoeve waar hem de onderscheiding werd uit gereikt. Triathlon De Christelijke MTS Leiden houdt vrijdag een mini-triathlon in Noordwijk, waarbij ruim 90 leerlingen en leraren het tegen el kaar opnemen in de onderdelen zwemmen (1000 meter), fietsen (36 km) en hardlopen (8,5 km). Gezwommen wordt er in het Bol- lenbad, het fietsen en lopen be gint bij de accommodatie van voetbalvereniging Noordwijk. Museum Ter gelegenheid van het natio naal museumweekend organi seert het rijksmuseum van Oud heden zaterdag en zondag een aantal activiteiten. Op het pro gramma staan onder meer een exclusief diaprogramma over het graf van Maya, traditionele Egyptische geredchten, een schat tenjacht en folkloristische mu ziek. Het museum is het weekein de vrij toegankelijk en geopend van 10.00 tot 17.00 uur (zaterdag) en 13.00 tot 17.00 (zondag). Folklore In het jeugddorp aan de Voor- schoterweg wordt zondag een folkloredag gehouden. Het pro gramma biedt een tentoonstel ling van authentieke Zweedse klederdrachten, volksdansen en een demonstratie over het dragen van kleding door de week en bij feesten. De dag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Engeland. Jong en homo zijn in Engeland, is het thema waarover de homo jongerengroep Pink Puppies zon dag een avond beleg ten. de video 'Framed Youth' wordt vertoond, na afloop is er gelegenheid tot discussie. Aansluitend is er een new wave-party. De avond heeft plaats in het pand van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit aan de Langegracht 65. Aanvang 20.00. Duivensport Postduivenvereniging De Vriendenclub hield een wed vlucht vanuit Aalst. De uitslag: 1,2,3,8 comb. Kooy-Werkhoven; 4,7 W. Siera jr5 A. Bink; 6 F. Ladan; 9 comb. Bodyn-Vinke- stein; 10 F.J. Compier. Vissport Visvereniging VOF '74 viste in het Amsterdam-Rijnkanaal. De uitslag: 1 H.J. Plug, 49 st, 10740 gr; 2 J. Boot, 40 st, 11700 gr; 3 J. Heijmans, 25 st, 21060 gr; 4 H. Binnendijk, 61 st, 9000 gr; 5 F.W. Keereweer, 46 st, 10300 gr; 6 G.J. Kokkedee, 23 st, 10600 gr; 7 D. v. Rossen, 22 st, 8240 gr; 8 C. Meijer, 15 st, 10160 gr; 9 A. Segijn, 23 st, 3960 gr; 10 J.P. Verbiest, 16 st, 7240 gr. Astma Van 11 tot 17 mei is er weer de nationale collecte van het Neder lands Astma Fonds. Het Fonds heeft dit jaar ruim 9,5 miljoen gulden nodig om het werk (we tenschappelijk onderzoek. LEIDEN - Uit een kamer in het AZL is gisteren een krokodillen-le deren beauty case ter waarde van 4000 gulden ontvreemd. In de case zaten voorts 500 gulden en 5000 Belgische Franks. De beauty case behoorde toe aan een 66-jarige vrouw uit Belgiè, die voor onder zoek in het ziekenhuis was.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15