Oegstgeest blij met komst grootgrutter 'We grijpen zo min mogelijk in' FigMMWIiMflFi Ia Verraderlijke brand in Zoeterwoudse molen Jeroen Krabbé bij talkshow in Oegstgeest Transport naar Polen is vannacht vertrokken PAGINA 14 LE»DSCH tJËi DAGBLAD: DONDERDAG 30 APRIL 198' :doni Invulling Markthof transactie van het jaar Via een ladderwagen probeerde de brandweer gistermiddag het Technische recherche stelt onderzoek in naar oorzaak ZOETERWOUDE - Een brand heeft gistermiddag voor tien duizenden guldens schade aan gericht aan de 'molen-zonder- kap' aan de Zoeterwoudse Zuidbuurtseweg 50. Hoewel voor de massaal toege stroomde kijkers er weinig specta culairs te zien was, betrof het vol gens de Leidse brandweer een in drukwekkende en moeilijk te be strijden brand, omdat deze brand die zich voornamelijk in het bin nenste van de kaploze molen af speelde. "Het klinkt pedant, maar u kunt rustig stellen dat door ri goureus ingrijpen onzerzijds, die •molen er nu nog staat", aldus een woordvoerder van de Leidse brandweer. Rond kwart voor twee zag een voorbijganger rook uit één van de kozijnen komen. Hij waarschuwde de brandweer, die, toen zij even la ter ter plaatse kwam, constateerde dat de brand al een uur of twee daarvoor moet zijn ontstaan. Maar omdat de molen vrij afgelegen ligt en het vuur naar het binnenste van de molen kroop, viel er van buiten af weinig te zien. Intussen smeulde de brand echter maar door. De Leidse brandweer bestreed het vuur met twee auto's, een lad derwagen en veertien man perso neel. Men creërde brandgangen in de rieten kap Ook van binnenuit werd de dakbedekking gesloopt om te voorkomen dat het vuur zich almaar verspreidde in het brandge- voelige riet en hout. Gewerkt werd met een speciaal, schuimvormend, blusmiddel. Een middel dat dieper in het stro dringt dan water dat zou doen. Tot half zeven 's avonds was de brandweer doende met bluswerkzaamheden. Rond half tien gisteravond kwam men nog terug voor een nacontro le. Toen kon het sein 'brand defïni tief meester' worden gegeven. De brand moet zijn ontstaan aar de buitenkant, bij één van de kozij nen op de begane grond. Het heeft zich verraderlijk onzichtbaar plaatst onder het stro, helemaal naar boven. De brandweer signa leerde diverse brandhaarden. Hoe de brand precies is ontstaan, is nog niet bekend. De technische recherche zou vandaag koolresten onderzoeken om de oorzaak te we ten te komen. Een politiewoord voerder houdt het er voorlopig op dat het vuur kén zijn aangestoken, maar ook wordt er rekening mee gehouden dat spelende kinderen de boosdoeners zijn. De technische recherche hoopt zo spoedig moge lijk uitsluitsel te krijgen. De molen, eigendom van een particulier die het opvallende ge bouwtje verhuurde, was wel verze kerd. De huurders waren op het moment dat de brand uitbrak niet thuis. OEGSTGEEST - Louter te vreden mensen kwamen gisteren het akkoord be spreken dat Markthof-eige- naar B. Proper en Ahold hebben bereikt over vesti ging van een Albert Heijn- winkel in het winkelcen trum aan de De Kempe- naerstraat in Oegstgeest. Omdat alle betrokken instanties (gemeente, Ahold, Proper, de win keliersvereniging van de De Kem- penaerstraat) zich vertegenwoor digd wisten, kan er geen andere conclusie worden getrokken dan dat de onderhavige "invulling" van de Markthof wordt "gedragen" door de Oegstgeester gemeen schap. Dat is wel eens anders ge weest. Vast staat wel dat de Markthof flink verbouwd zal moeten worden alvorens AH zich er zal nestelen. Zelfs hét dak moet eraan geloven; dat zal worden verhoogd. Tijdens de bijeenkomst, gistermiddag laat, werd een beetje de indruk gewekt dat Ahold de verbouwing volledig zal betalen. Het zou gaan om een "zware investering" voor de Ahold. Hoeveel geld er met de hele trans actie is gemoeid, wordt geheim ge houden. Het beleid van Ahold in Oegstgeest zal niet veranderen. De grootgrutter blijft ook aan de Lan ge Voort, het andere winkelgebied van het dorp, van de partij. De Markthof blijft zijn drie en trees aan het Terweeplein, Gevers- straat en de De Kempenaerstraat behouden. Het winkelend publiek kan zodoende om een stuk af te snijden dwars door de Markthof blijven lopen zonder dat daarbij een bezoekje aan de grootgrutter wordt afgedwongen. Wel wordt de ingang aan de Terweeweg verlegd. Die komt nu ter hoogte van de op slag van zaadhandelaar De Kluy- Blanke, die het woord voerde na mens Ahold, complimenteerde het college van B en W van Oegstgeest. Want het zou aan het dagelijks be stuur van de gemeente zijn te dan ken dat Ahold en Proper "weer on speaking terms" waren gekomen. Zulke opmerkingen wekken nieuwsgierigheid op naar het ver loop van het overleg. Veel willen de mannen daarover niet kwijt. Ze hebben er een half jaar over ge daan, is dat lang? Dat is het vol gens Blanke niet. "Het is allemaal vrij vlot verlopen, als we alles zo eens konden regelen. Maar we had den door de langdurige leegstand wel een achterstand in te lopen". Proper zwijgt. Kettingbeding Volgens Blanke moet er nog en kele haakjes en oogjes worden weggenomen. Zo zijn er nog geen definitieve inrichtingsschetsen van de 900 vierkante meter vloer oppervlakte die AH gaat bezetten. Over de winkelruimte elders aan de De Kempenaerstraat die AH gaat verlaten, zei Blanke, dat Ahold er een kettingbeding "op heeft gelegd" wat zó veel betekent dat de nieuwe eigenaar - want Ahold wil het pand verkopen -' er in elk geval geen kruidenierswin kel mag beginnen. Uit de contexst van het gesprek wordt voorts dui delijk dat er geruchten de ronde doen als zou Blokker belangstel ling hebben voor het pand. Blanke zette die geruchten op een laag pitje door de bewering dat men bij Blokker thans nog niet eens af weet van de verhuizing van AH, maar terwijl hij die opmerking maakte, leek zijn gezicht andere taal te spreken. Wethouder Kohlbeck (PvdA, openbare werken) wees erop dat ook de gemeente alleen maar baat heeft bij de Oegstgeester transactie van het jaar. "Dit is gunstig voor de parkeerproblematiek en voor het bevoorradingsprobleem". Zoals bekend ondervónden onwonenden van AH de last van de parkeer druk. Deze is nu verlegd naar het Terweeplein dat daar veel beter op is berekend, alsmede naar de Ge versstraat. De Koninginnelaan zal ter zijner tijd worden afgesloten voor gemotoriseerd verkeer, pre heel cies zoals was afgesproken tijden cem de onlangs afgesloten mammoet graa inspraakprocedure over het Oegst dom geester winkelgebied. Die proce Liss dure, zo verzekert wethoudei proj Kohlbeck, wordt op geen enkel] woc wijze "gefrustreerd" door de over een eenkomst Proper-Ahold, sterkei doe nog alles past op en in elkaar. cor< zon Droom «sh ma De lijst voordelen, vertelde mid T denstandswethouder mevrouv Voj Blom (WD) is nog veel langer. Dt ger bevoorrading van de Marktho: Eir hoeft niet langer te worden afge scfc wikkeld via de daarvoor onge schikte De Kempenaerstraat zelf maar via de Geversstraat. Daartoe dC dient wel het een en ander te wor - den uitgebroken. Voorts heeft na M1 tuurlijk het winkelend publiek ei een lel van een AH bij, veel grotei ne, althans dan de huidige winkel van m( AH, elders in de De Kempenaer- on straat. De andere winkeliers van de c0 straat hebben eindelijk hun trek- ker Proper is de ruimte in zijn! Markthof kwijt, evenals de enorme ga kosten die een almaar leegstaand <ja geboilw met zich meebrengen en s^, de gemeente, nogmaals, ziet in dit ge alles "een verbetering van de <jc stadsstructuur". m Proper zelf blijft betrekkelijk g€ koeltjes onder de vreugde. Hij is uiteraard "blij" dat er een einde is te gekomen aan dit vooral voor hem j) angstige avontuur dat alles bij el- b, kaar - van de eerste bouwtekening w van de Markthof tot het uiteindelij- ke "invullen" van het winkelcen- s( trum - tien jaar heeft geduurd. Het w lange wachten is beloond. Maar Vi wat Proper vermoedelijk dwars zit n is dat zijn droom eigenlijk nooit is uitgekomen. Want door alle op- luchting wordt bijna vergeten wat b Proper tien jaar geleden met zijn b Markthof voor had, namelijk een v onderkomen voor wat luxere, r kleinschalige winkeleenheden. Nu' g zal het worden gevuld met één gro- te grutter. De fotowinkel aan de g kant van de De Kempenaerstraat' j blijft overigens gewoon zitten j OEGSTGEEST - Jeroen Krabbé heeft gistermiddag het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest aangedaan. De momenteel on der andere in een James Bond film furore makende acteur was daar op uitnodiging van een aantal vier-VWO-leerlui- gen. Zij hadden, gebaseerd op de ingrediënten uit het Hïlver- sumse, een heuse talkshow op poten gezet en wisten daarbij Sonja, Ivo, Tineke, Mies en Adriaan aardig naar de kroon te steken. Althans, Jeroen Krabbé leek het gistermiddag heel aardig naar zijn zin te hebben op de Oegstgeester school. De talkshow op het Rijnlands Lyceum maakte deel uit van een over massacommunicatie handelend project van VWO 4. (foto Holvast) ZOETERWOUDE - Vannacht is vanuit Zoeterwoude weer een vrachtwagen met medicamenten vertrokken naar een ziekenhuis in de Poolse stad Poznan. Het Komitee Tuberculose Be strijding in Polen, dat drie jaar ge leden vanuit allerlei op Polen ge richte organisaties is ontstaan in het Zoeterwoudse, heeft dit trans port georganiseerd. Het comité heeft al meerdere malen een be roep op de plaatselijke bevolking gedaan om geld in te zamelen voor Polen en kon dan ook heel wat vrachtwagens wegsturen Volgen de maand zal er overigens weer een transport met kleding die kant op gaan. Een en ander met met veel kunst- en vliegwerk gebeuren. De vrachtwagens zijn meestal alleen gedurende het weekeinde beschik baar. Vrijwilligers moeten de wa gens besturen, waardoor nogal eens vertraging ontstaat. Zo ook met dit transport, dat eigenlijk vo rige week al had moeten vertrok ken. Omdat men kampte met auto pech, moest alles worden uitge steld. De zending bestaat dit keer uit door het Academisch Ziekenhuis in Leiden ingekochte medicijnen, medische artikelen en injectiespui ten. "Tuberculose dreigt een volks ziekte te worden in Polen. We ho pen dus dat alle enthousiaste vrij willigers hun werk kunnen blijven uitvoeren, want het is broodno dig", aldus Leiderdorper Tieken, een van de leden van het comité. Tennissen mag niet naakt. WASSENAAR - De naturistenclub 'Vrienden van Randstad Natuur' mag niet naakt tennissen in de Wassenaarse sporthal. De blote sporters zouden de kijkers aan de andere kant van de glazen wand in verlegenheid brengen. De burge meester en wethouders weten geen oplossing voor de derde baan. De vrienden kunnen hem niet betalen en voor de gemeente is het te kostbaar hem braak te laten lig gen tijdens het naakttennis. Ook wanneer de derde baan wél ver huurd wordt aan geklede tennis sers, dreigen gevaren. "De kans be staat dan dat andere sporters age ren", zegt de woordvoerder. Leiderdorpse heemtuin jubileert LEIDERDORP - Tuinieren doen ze liever niet, de medewerkers van de Leiderdorpse heemtuin. "We grijpen zo min mogelijk in," licht A. Rijntalder, educatief me dewerker van de morgen vijftien jaar bestaande tuin, de werk zaamheden toe. "Het enige dat we doen is lichte rukjes aan het stuurwiel geven. Voor de rest moet de natuur het zelf doen". Door de telefoon had Rijntal der al gezegd; "Wat een heem tuin is? Dat is niet te beschrijven. Dat moetje zien". Samen met be heerder W. Kanbier probeert hij toch een goede omschrijving te vinden. "Het tegenovergestelde van een tuin," oppert Kanbier. Die definitie wordt afgekeurd, want dat tegenovergestelde zou chaos betekenen. "Hou het er maar op dat we hier proberen in heemse, dus Nederlandse plan ten in hun natuurlijke verhou dingen te laten groeien," hakt Rijntalder de knoop door. Langs de wandelpaden staan bordjes met aanduidingen als kievitsklokje, fluitekruid, wilde orchideeën, rozenkransje of ra- punzelklokje. Exotisch klinken de namen voor zeer Hollandse planten. De wandelpaden slinge ren zich door verschillende soor ten landschappen als moeras, beek, bosrankstruweel, akker, hooiweide en veengrond. Ver schillende landschappen beteke nen verschillende grondsoorten waardoor een grote variatie in begroeiing mogelijk is. Met het creëren van heuveltjes en dalen zijn verschillende niveaus ont staan. De heemtuin beschikt over een eigen waterhuishou ding die door een dam van ander Leiderdorps water is afgeschei den. "Eigenlijk zou het helemaal niet zo bijzonder moeten zijn wat we hier doen," vindt Rijntalder. "In de heemtuin staan planten die nü zeldzaam zijn, terwijl je er vroeger bij wijze van spreken over struikelde. Maar door de moderne technieken in de land bouw zijn heel veel planten ver dwenen omdat ze voor de boer van geen enkel nut waren, Van bezoekers horen we dan ook vaak dat ze sommige planten wel kennen van vroeger, maar deze nu nooit meer tegenkomen". Ouderwets Van de 1500 'wilde' planten die ooit in Nederland groeiden, zijn zo'n 1000 soorten in de heemtuin te bezichtigen. Deze 'ouder wetse' planten worden door de medewerkers ook op een tradi tionele manier onderhouden. Daarbij is gif uit den boze. Onge wenst groen in de Leiderdorpse plantsoenen e.n parken wordt overigens helemaal zonder enig gifmiddel bestreden. De colle ga's van de gemeente-afdeling groenvoorziening gaan 'onuitge nodigde groeiers' met machines te lijf. In de heemtuin wordt al jarenlang op één bepaalde dag in het seizoen met de zeis gemaaid. Zo kunnen de planten wennen aan dat patroon en zich aanpas sen aan de nieuwe omstandighe den. Soms wordt een snel groeiende plant wat 'gekort wiekt' of krijgt een zeldzaam ex emplaar wat meer ruimte toebe deeld. "Zeldzame planten be staan overigens eigenlijk niet," merkt Kanbier op. "De omstan digheden waaronder een plant voortkomt, die zijn zeldzaam. Niet de plant zelf'. Het derde lustrum van de Lei derdorpse heemtuin wordt mor gen 'gevierd' met een open huis. Tussen twee en zes uur zijn alle belangstellenden welkom om er een kijkje te nemen. Medewer kers van de heemtuin zijn aan wezig om tekst en uitleg te ge- Vlakbij de veenkom is een stuk grond afgeplagd: de boven ste laag van de grond is wegge- graven. Met als gevolg dat dit jaar voor het eerst de zonnedauw de kop heeft opgestoken. Een piepklein plantje dat ondanks de lieflijke naam niet zo aardig is. De zonnedauw is namelijk een vleesetende plant. Het nauwe lijks één vingerkootje hoge 'groeisel' heeft een aantal glinste rende druppels op haar bladen liggen. Een mier of torretje dat daarin terechtkomt is verloren. De druppels zijn zo kleverig dat het zich niet kan losmaken en voordat het beestje het in de ga ten heeft, wordt hij omsloten door 'tentakels', de rode stekels aan de bladranden van de zonne dauw. "Het is natuurlijk leuk als je al veel van de wilde flora afweet. Dan is de tuin eeri doorlopend feest van herkenning. Maar wie er niets vanaf weet, kan elke eer ste zaterdag van de maand mee lopen met een rondleiding. We doen ook veel projecten met scholen. Want de natuur kun je nu eenmaal niet leren kennen uit biologieboekjes. Dat moet je zien, ruiken en voelen," besluit Rijntalder. Een medewerker van de heemtuin tussen het natuurlijk e groen: 'Natuur moetje zien, ruiken en voelen...' (foto

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14