Honda heeft 'air-bag' gereed voor produktie Alfa Romeo gaat vooral snelheid verkopen AUTO Auto Allerlei Opel heeft nu ook de Omega 3000 in huis DONDERDAG 30 APRIL 1987 PAGINA 11 Schematische weergave van alle componenten van de Air-bag in een Honda Legend. Honda zegt de zogenaamde 'air-bag' nu produktierijp in huis te hebben. Nog dit jaar zal hij worden toegepast in een produktiemodel voor de Ame rikaanse markt. Verwacht wordt namelijk dat de bij een botsing uit het stuur springen de luchtzak in de naaste toe komst in Amerika verplicht zal worden gesteld. Heel vaag wordt gezegd dat deze nuttige veiligheidsvolor- ziening ooit in de verre toe komst wel eens naar Europa zal kunnen komen. De air-bag zelf bevindt zich met het opblaassysteem in het midden van het stuurwiel. Voorin de auto zitten de sensoren, die - wanneer de kracht van een botsing een vast gestelde norm te boven gaat - sig nalen uitzenden, waarop het op- blaaselement reageert. Er zijn voorzieningen ingebouwd om te Nog dit jaar gaat ook Thailand au to's exporteren. Een Thais bedrijf (MCC-Sittipol Co) gaat Mitsubishi Lancers bouwen. De Japanse fa briek heeft een aandeel van 47 pro cent in de Thaise onderneming ge- BX-zestienklepper Citroen heeft in Parijs de jongste versie in de BX-serie laten zien een GTI met een zestienkleppen motor. Het is het eerste model van dit Franse merk dat is uitgerust met een motor met meer dan twee kleppen per cilinder. De Fransen hebben voor de wagen - die in juli zal worden uitgebracht - gekozen voor een krachtbron van 1905 cc inhoud, die dank zij die verbeterde 'ademhaling' een vermogen vah 160 pk bij 6.500 toeren per minuut kan ontwikkelen. Abs wint terrein Abs wint langzaam maar zeker ter rein. Het systeem, dat via elektro nische weg voorkomt dat bij het remmen de wielen blokkeren, kan men op hoe langer hoe meer auto's tegenkomen. Weliswaar als meest al als vrij duur extra, maar toch... Ook op de Ford Ecort kan men deze veilige voorziening krijgen. En nu ook op enkele VW Golfs Voorlopig alleen op de duurste ty pen (de GTI, de GTI 16 V en Synchro). voorkomen, dat bijvoorbeeld bij parkeerschade de zak zich op blaast. Maar eenmaal in werking gezet stuwt het systeem zestig liter stik- stofgas in de air-bag. Het hele pro ces tussen het eerste contact in de botsing en de volledig opgeblazen toestand van de zak duurt slechts zeshonderdste seconde. Dan is de bestuurder nog niet eens los van de rugleuning van zijn stoel. Hij zit maar op korte afstand van de opge blazen zak. Daardoor is de kracht waarmee het lichaam in aanraking komt met de air-bag al sterk gere duceerd. Aan de achterzijde zitten er ga ten in de zak, waardoor het gas weer kan ontsnappen. Het is dus geen hard obstakel, maar een ver end geheel. Na totaal elfhonderste seconde is de zak alweer leeg. Net genoeg om de klap op te vangen. Een lampje op het dashboard waarschuwt wanneer het systeem door een storing niet in staat van paraatheid is. sportiviteit en veiligheid Bij de introductie van de Opel Omega - vorig jaar in Duits land - was er meteen gelegen heid tot een (vluchtige) ken nismaking met het topmodel van de serie: de 3000 met een zescilinder injectiemotor. Maar de Opel-mensen zeiden er toen ook bij dat het nog eni ge tijd zou duren voor dit vlaggeschip daadwerkelijk te water zou worden gelaten. Dat is nu pas gebeurd. Net als bij de gewone Ome ga valt het weggedrag van de ze machtige 3000 op. En dan vooral wat de wegligging be treft. Dat komt door de bij zondere wielophanging. Daar bij is een constructie gevolgd die 'zelfdenkend' wordt ge noemd en bij de 3000 boven dien 25 millimeter is verlaagd Dat geeft een opvallende koersvastheid. Op moeilijke momenten. bijvoorbeeld in scherp aange sneden bochten, voelt men als het ware de achteras een cor rectie aanbrengen. Dat ge voegd bij het inmiddels be proefde anti-blokkeersysteem op de remmen rechtvaardigt de constatering, dat veilig heid en sportiviteit bij de 3000 hand in hand gaan. Die sportiviteit wordt uiter lijk onderstreept door een spoiler op de achterklep en door de lichtmetalen wielen Het interieur ademt een soort gelijke sfeer: sportieve stoe len (met als enig nadeel de on handige verstelbediening), het fraaie en robuuste dash board en een met leder be kleed sportstuur. Het uitzicht naar achteren laat te wensen over, als gevolg van de raam- stijlen en de hoofdsteunen. De zware 6-cilinder motor is een oude bekende. Hij is ge baseerd op de krachtbron uit de Monza en de Senator. De luchtweerstand van de auto is ronduit schitterend. Ondanks de extra behoefte aan koel lucht is de coëfficiënt niet meer dan 0,30. De topsnelheid ligt op 220 km per uur en Opel geeft als gemiddeld verbruik 10,5 liter per 100 kilometer op. Malaga Playa in witte uitvoering De Seat Malaga met ander halve liter motor is tijdelijk voor 300 gulden meer te koop in een speciale (witte) Playa uitvoering. Met sportieve wieldoppen, een aparte grille, speciale strepen en een extra zonnedak. De serie is tot 150 stuks beperkt. Ook Thailand De geschiedenis behoort in middels alweer tot het (recen te) verleden. Een befaamd merk als Alfa Romeo raakt in moeilijkheden en duikt zo diep in de rode cijers, dat het op de automarkt in de bak met uit verkopen terecht komt. Twee gegadigden zitten op het vinkentouw om de beroem de naam voor een relatief prik je over te nemen. Ford grijpt mis want de nationale trots doet de balans naar Fiat door slaan. Men kan zich wellicht nog het ver volg herinneren: de Fiat-kopstuk ken in Turijn koppelen Alfa Ro meo aan Lancia en de nieuw gefor meerde twee-eenheid moet in de toekomst een jaarlijkse produktie van 600.000 auto's gaan realiseren. Lancia mag in deze firma voor de stijlvolle modellen zorgen, aan Alfa wordt het sportieve deel van de modellenreeks toevertrouwd. Troeven Het leek wel of Alfa de eerste troeven al achter de deur had staan. Dat was in feite ook zo, want de twee supersnelle jongens die meteen daarna in de 75-serie wer den uitgebracht hadden al eerder kunnen worden geïntroduceerd: de drieliter V6 en de tweeliter Twin Spark, met vermogens van respec tievelijk 188 en 148 pk. Geldgebrek had hun lancering echter opgehou den. Nu zijn ze er toch. De kracht bronnen uit deze wagens zullen we aanstonds oo^ tegenkomen in de in september te introduceren grote Alfa Romeo 164. In die serie komt daar te zijner tijd nog een turbo V6 bovenop, die een vermogen van ongeveer 300 pk kan produceren. Goed voor een top van om en nabij de 250 km/uur. Men ziet het, het merk Alfa - dat eens een grote naam opbouwde in de racerij - is weer helemaal terug op de snelle toer. Voelen Dat is al te voelen in de Alfa 75 Twin Spark 2.0, die een voor een viercilinder record-vermogen van 148 paardekrachten op de wielen kan brengen. Deze uitzonderlijke kracht heeft de motor vooral te danken aan het Bosch Motronic- systeem: een microcomputer, die zowel de injectie als de ontsteking elektronisch regelt. De computer zorgt zo voor ideale omstandighe den voor de best mogelijke ver branding. Bovendien dirigeert het apparaat de variabele nokkenasre- geling. Zodra de bestuurder het gaspe daal van deze 2,0 Twin Spark aan raakt bemerkt hij de gretigheid De 75 Twin Spark van Alfa Romeo: een razend snelle jongen. van de motor. Subtiele dosering is nodig om er voor te zorgen dat al die krachten niet te luidruchtig los barsten. De door Alfa-liefhebbers zo gewaardeerde brom kan gemak kelijk buitensporige proporties aannemen. Maar eenmaal gewend kost het geen moeite de heel han delbare auto soepel, snel en accu raat door het verkeer te sturen. Ac celereren gaat moeiteloos, ook in de onderste regionen van het toe- renveld. Sportief Natuurlijk zijn onderstel en rem men aangepast aan de beschikbare krachten, heeft de buitenkant een extra sportief tintje gekregen in de vorm van een nadrukkelijke spoi ler en is het interieur zo goed ver zorgd, dat hij de prijs van 44 mille volop waard is. Want dat is dan wel een prijs waarin standaard een 25 procent-sperdifferentieel (goede grip van de achterwielen bij moei lijke rij-omstandigheden), centrale deurvergrendeling, stuurbekrach tiging, koplampsproeiers en elek trische ramen voor zijn begrepen. Uiteraard kost de Alfa 75 met de drieliter V6-motor nog wat meer: die komt in de buurt van de 52 mil le. Nederland rijdt 40 jaar Volkswagen. En ter ere van die gelegenheid komen we met de Avance serie. Een serie Volkswagens die nu eens niet over de hele wereld verkrijgbaar is. Sterker nog, deze Volkswagens zijn niet eens in Duitsland te koop. Maar alleen hier, in Nederland. En al roept u dat u hierboven gewoon de Polo's ziet staan, u ziet dan wel 't een en ander over het hoofd. Het betreft hier namelijk speciale Volks wagen Polo's die verkrijgbaar zijn in twee "uitvoeringen" Avance Sportief en Avance Comfort. De eerste heeft sportstoelen, een sport stuur en een achterspoiler. De tweede groen warmtewerend glas en een analoge klok plus dagteller. Bovendien zijn beide versies voorzien van een rechterbuitenspiegel, hoofdsteunen, een intetvalschakelaar op de ruitewissers vóór, handige opbergvakken in de portieren en een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. En uiter aard heeft u ook bij de Polo Avance de keuze uit een driedeurs, tweedeurs of Coupé model. Stuk voor stuk voorzien van een kata lysator. Of u moet er op staan dat u een Pob "zonder" wilt hebben. U loopt dan wel het extra prijsvoordeel van f 900,- mis. Zeker in combinatie met de speciale Avance prijs kan juist dat u een in alle opzichten aantrekkelijke auto opleveren. De exclusieve Polo Avance. Omdat N< Maar let wel, deze Avance wordt maar één keer uitgebracht. Dat betekent dat u er snel bij moet zijn. Want op op. Bel 020-8ó 73 51 als u wilt weten waar de dichtstbijzijnde dealer zit en maak een af spraak voor een proefrit in de Polo Avance. De Volkswagen die, ter ere van het feit dat Nederland 40 jaar Volkswagen rijdt, dit jaar alleen hier te koop is. En daarna nergens meer. Ierland 40 jaar Volkswagen rijdt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11