LEIDSCH DAGBLAD CÉ Voor lasten verlichting geen ruimte Politieke crisis Anierika-Oostenrijk vandaag Israëlische kranten melden vredesakkoord met Jordanië PREI EN SPEKLAPJES Echtpaar na roofoverval vastgebonden FELLE BRAND IN CARROSSERIEFABRIEK President Ned. Bank: Kom ideeën verzamelen "Gratis pinda's, Albert" "Mooi meegenomen,Duyvis." BROEKEN. SPECIALIST Strenger toezicht op druggebruikHaarlem DINSDAG 28 APRIL 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38303 In Leiden LEIDEN - Bij een roofoverval door drie gemaskerde mannen op een echtpaar in een woning aan de Rei gerhorst is afgelopen nacht een hoeveelheid sieraden met nog on bekende waarde buitgemaakt. Bij de overval is geschoten. De 42-jarige man en de 46-jarige vrouw lagen te slapen toen rond drie uur plotseling drie mannen met bivakmutsen in de slaapkamer verschenen. De wakker geschrok ken vrouw begon te gillen, waarna er een schot werd gelost. De politie vond later in de kamer een kogel uit een vuistvuurwapen terug. Twee van de drie overvallers sprongen boven op de man om hem in bedwang te houden, terwijl de vrouw werd gesommeerd een kluisje open te maken. Een hoe veelheid daarin aanwezige siera den werd gestolen. Vervolgens bonden de overval lers man en vrouw vast en maakten zich uit de voeten. De slachtoffers slaagden er pas na twintig minuten in zich los te maken en sloegen alarm. De politie heeft de omge ving uitgekamd, maar zonder re sultaat. Van het signalement van de daders is vooralsnog alleen be kend dat zij een fors postuur heb ben. Waldheim wegens oorlogsverleden toegang tot VS ontzegd WASHINGTON/WENEN (Rtrdie wegens betrokkenheid bij oor- DPA) - Het besluit van de Ameri- logsmisdaden met welkom zijn. kaanse regering de Oostenrijkse Volgens een hoge functionaris van president, Kurt Waldheim, wegens het ministerie speelde Waldheim, zijn oorlogsverleden als privé-per- J'~ n>"' soon de toegang tot het land te ont zeggen heeft tot een politieke crisis geleid. die tijdens de Tweede Wereldoor- Vranitzky, noemde het Ameri kaanse besluit een „zeer ernstige en onthutsende gebeurtenis voor de regering en heel Oostenrijk". Vranitzky wilde niet zeggen welke Duitse leger diende, een belangrij ke rol in de deportatie van zigeu ners, joden en partizanen uit de Oostenrijk riep zijn ambassadeur Balkan na« uit Washington terug voor overleg, tiekampen. log als inlichtingenofficier bij het gevolgen de maatregel zal hebben voor zijn voorgenomen bezoek aan de VS in mei. Waldheim noemde het besluit in de Duitse concentra- strijd met de „rechtsbeginselen van de beschaafde wereld volgens Kurt Waldheim. terwijl Waldheim zijn „diepe te leurstelling" over de maatregel uit sprak. De Oostenrijkse regering beraadt zich vandaag over de Ame rikaanse maatregel. Joodse organi saties in de VS hebben verheugd gereageerd op de maatregel. Het Amerikaanse ministerie van justitie maakte gisteren bekend dat Waldheim op een lijst van on geveer 50.000 personen is geplaatst Het is voor het eerst dat de VS een staatshoofd van een bevriende natie de toegang tot het land ont zeggen. Amerikaanse regering- functionarissen beklemtoonden dat de maatregel tegen Waldheim persoonlijk is gericht en zeiden te hopen dat de Oostenrijkse boos heid over de stap snel zal wegeb ben. De Oostenrijkse kanselier, Franz welke niemand schuldig kan wor den verklaard zolang daarvoor geen bewijzen zijn". In een rede tij dens een receptie voor leden van het Oostenrijkse parlement ver klaarde de vroegere president, die tien jaar secretaris-generaal van de Verenigde Naties is geweest, dat hij ondanks alle beschuldigingen een „zuiver geweten" heeft. Volgens het Amerikaanse minis terie van justitie was Waldheim be trokken bij de deportatie van joden van de Griekse eilanden Korfoe en Rhodos. Het bevel daartoe zou door Waldheim zijn uitgevaardigd. Verder zou hij ook verantwoorde lijk zijn geweest voor het verprei- den van pamfletten waarin tot „het elimineren van joden" werd opge roepen. Bovendien zou Waldheim als in lichtingenofficier ook met de SD (de veiligheidsdienst van de nazi's) hebben samengewerkt bij het voorbereiden van een vergeldings actie tegen Joegoslavische partiza nen in 1944. Volgens Amerikaanse functionarissen zijn er ook bewij zen dat hij betrokken was bij het overdragen van burgergevangenen aan de SS voor dwangarbeid. RUR naar elders AMSTERDAM (GPD) - Jan Lenferink en Veronica moeten op zoek naar een geschikte ver vangende ruimte voor het tv- praatprogramma RUR. De ge legenheid die daarvoor werd gebruikt, Righter, aan de Regu liersdwarsstraat in Amsterdam, is vanmorgen voor onbepaalde tijd door de Amsterdamse poli tie dichtgetimmerd. Dit gebeurde op advies van burgemeester Ed van Thijn na dat de narcoticabrigade had vastgesteld, dat er in het pand nogal wat hard-drugs werden verhandeld. TEL AVIV (Rtr/DPA) - De minis- overleg tussen Israël en een Jor- ters van buitenlandse zaken en de- daans-Palestijnse delegatie in het fensie van Israël, Simon Peres en kader van een internationale vre- Izaak Rabin, hebben deze maand desconferentie onder toezicht van in het geheim overleg gevoerd met de Verenigde Naties, koning Hoessein van Jordanië. Tij- dens de gesprekken zouden beide Peres verklaarde vorige week partijen overeenstemming hebben nog dat Israël dicht bij directe on- bereikt over het kader voor het vre- derhandelingen met Jordanië is desoverleg. in het Midden-Oosten, gekomen. Hij zei ervan overtuigd Dit hebben Israëlische kranten z^n dat Jordanië directe onder- vandaag gemeld. handelingen met Israël zal begin nen, zonder de Palestijnse Bevrij- De socialistische krant Al-Ha- E^>te i^S SS mishmar citeerde „bronnen van de westelijke Jordaan-oever" die heb ben gezegd dat de Israëlische be- gesloten enige Arabische land dat, in 1979, vredesverdrag met Israël heeft windslieden en de Jordaanse vorst na een gespreksronde van zeven uur hebben ingestemd met direct 29 APRIL T/M 3 MEI dagelijks van 10-18 uur, za. en zo. 10-17 uur. AMSTERDAM raï Trein Toegangbil|etten bij NS-stations Meer bewolking Sjamir bevestigde gisteren in Pa rijs dat president Ronald Reagan hem een dag eerder per brief heeft opgeroepen de „nu ontstane histo rische gelegenheid" te benutten. Sjamirs kabinet in Jeruzalem liet nu weten dat het in het kader van het Camp-Davidakkoord tot on derhandelingen kan komen met Jordanië en de Palestijnen, maar niet met vertegenwoordigers van de PLO. ARNHEM - Een hevige uitslaan de brand heeft vanmorgen voor ze ker twee miljoen schade aangericht bij Carrosseriefabriek Veth op een industrieterrein in Arnhem. De brand brak uit bij werkzaam heden aan een auto in de werk plaats. Daar stonden op dat ogen blik enkele tientallen personenau to's en bestelwagens. De Arnhemse brandweer rukte uit met 6 wagens en bestreed de vuurzee met 20 man. Een van de personeelsleden van Veth moest met brandwonden in het gelaat worden opgenomen in het ziekenhuis. (foto anpi Op koninginnedag zullen onze kantoren GE SLOTEN zijn. Voor het aan nemen van advertentieop drachten voor onze edities van donderdag 30 april en vrijdag 1 mei geldt als ui terste inleveringsdatum: woensdagmiddag 29 april 14.00 uur. Onroerend goed en personeels advertenties voor de krant van zaterdag 2 mei dienen woensdag 29 april 15.30 uur in ons bezit te zijn. Directie Leidsch/Alphens Dagblad PRINS MAURITS MARINIER - Prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven, gaat eind augustus zijn dienstplicht vervullen bij het Korps Mariniers. Dit is door de Rijksvoorlichtingsdienst beves- Vllf maanden voor LONDEN - De 4-jarige James Wil- tigd. jn Rotterdam zal hij worden «J son uit Erdlington in de Brtise West opgeleid tot reserve-officier. Mau- verduistering van uitkeringsgelden DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft vandaag een 36- jarige Haagse wegens verduiste ring van uitkeringsgelden veroor deeld tot twaalf maanden gevange nisstraf waarvan zeven maanden voorwaardelijk. Doordat een amb tenaar van de Gemeentelijke So ciale Dienst in Den Haag twee be dragen omgewisseld in de compu ter invoerde, heeft de vrouw, een jaar lang elke week een woonlas tenvergoeding van bijna 4.600 gul den ontvangen. De regen- of onweersbui. Minimumtempe- ^rrt3CVradênda^SrSfiJke" denper week moestdoen, had lang met e wind. keer 4.600 gulden als woonlasten- De vooruitzichten voor donderdag tot vergoeding moeten ontvangen en en met zondag: half tot zwaar bewolkt verder wekelijks bijna 93 gulden. dan buien. Middagtempera- 2e kreeg echter één keer 93 gulden en elke week 4.600 gulden. Ze had al 287.000 gulden geïncas seerd, toen ze in 1985 besloot om aangifte te doen. Maar voordat de Midlands kreeg 23 hechtingen in rfts (19) doet, dit jaar eindexamen zijn gezicht nadat hij was aange- 0p Veluwe College in Apel- vallen door een 9 maanden oude doom. Hij is na kroonprins Willem- Doberman Pincher De hond, die Alexander het tweede lid van de kort tevoren was gekocht in een die- jongste generatie binnen de ko- renasiel, moest worden afgemaakt. ninklijke familie dat bij de (foto AP) wji dienen. Als de klanten van de 100-jarige Albert Heijn deze week een zak van 250 gram gezouten pinda's van Duyvis kopen, krijgen ze een zakje van 75 gram Japanse pinda's gratis. Duizendmaal dank Duyvis. 1 het week- Woensdag 29 april 1987 1 op: 06.14 uur, zon on.der: 21.02 tan op: 06.27 u Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.51 en 17.12 ter: 00.41 en 13.11 uur. onder: 23.18 vr0UW daartoe overging kwam bij de Gemeentelijke Sociale Dienst uur; laagwa- een anonieme tip binnen en werd ze door de politie ingerekend. Bij Duyvis gezouten pinda's, 1 QQ zak 250 gram 'n GRATIS zakje Japanse pinda's, 75 gram AMSTERDAM (GPD/ANP) - Ruimte voor lastenverlich tingen is er niet en zal er in de komende jaren ook niet zijn. Regering en parlement moeten eventuele meevallers aan wenden voor verkleining van het tekort in de schatkist. Verder is het noodzakelijk door te gaan met loonmatiging, om de concurrentiekracht van het Nederlandse bedrijfsle ven op peil te houden. Aanbieding is geldig t/m zaterdag 2 mei a s. Zolang de voorraad strekt Dat is in het kort de boodschap van dr. W. Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank, in het vandaag verschenen jaarverslag van de bank over 1986. Naar zijn oordeel bezuinigt de overheid on voldoende. De 18 miljard aan om buigingen die WD en CDA in het regeerakkoord hebben afgespro ken, moeten er volgens hem zeker 25 miljard zijn. In een toelichting op het jaarver slag wees Duisenberg op het snel teruglopen van het overschot op de betalingsbalans (het positieve ver schil tussen inkomsten uit export en uitgaven aan import). „Daarin weerspiegelt zich de drastische vermindering van het spaarover schot van de particuliere sector. De tegenhanger daarvan, het tekort van de overheid, zal dus ook om laag moeten", aldus Duisenberg. Juist met dat financieringstekort gaat het niet de goede kant op. Dit jaar loopt het weer met 1 procent op naar 8,5 procent van het natio naal inkomen. Voor volgend jaar tekenen zich negatieve signalen af, in de vorm van dreigende over schrijdingen bij de uitgaven en door een sterk tegenvallen van de internationale economische groei. Duisenberg: „Wie in deze omstan digheden ruimte ziet voor lasten verlaging, nu of op afzienbare ter mijn, mag het zeggen. Ik niet". In het jaarverslag signaleert Dui senberg een aantal positieve pun ten. De bedrijfsinvesteringen ste gen aanzienlijk sterker dan ver wacht (35 procent in vier jaar), ter wijl sedert 1984 weer arbeidsplaat sen in de industrie worden gescha pen. Vorig jaar werd zelfs een cijfer bereikt dat sinds de jaren zestig niet meer is voorgekomen. Dat dat desondanks niet leidde tot een spectaculaire daling van het werk loosheidscijfer, komt door het gro te aantal nieuwkomers op de ar beidsmarkt. „Die bereikte resultaten", zo waarschuwt hij, „illustreren dat op de ingeslagen beleidskoers moet worden doorgegaan en dat veeleer van intensivering van het ingezette beleid sprake zou moeten zijn dan van verwatering en accentverleg ging. Reacties De FNV zegt in een reactie hét onbegrijpelijk te vinden dat de bank nog meer bezuinigingen van de overheid vraagt. Dat extra om buigingen nadelige sociale gevol gen kunnen hebben en dat ze de strijd tegen de werkloosheid ver der bemoeilijken, speelt kennelijk geen rol, aldus de vakcentrale. Het VNO, de grootste werkge versorganisatie in ons land, vindt dat Duisenberg onvoldoende aan dacht heeft voor de noodzaak van lagere belasting- en premiedruk als voorwaarde voor groei van werk gelegenheid. Wel is het VNO het met Duisenberg eens dat het tekort van de overheid snel kleiner moet worden. (Zie ook pagina 7) VRIJETIJDSKLEDING Haarlemmerslr. 197 Hoofdcommissaris Valken weg bij Amsterdamse politie. (foto anp) Georganiseerde misdaad krijgt nog teveel kansen. PAGINA 2 Van Eekelen wil niet alle kernraketten laten ver dwijnen uit Europa. PAGINA 3 Slapende matroos vergat boegdeuren van ramp- veerboot te sluiten. PAGINA 5 Wensen van Tweede Ka mer voor belastingvereen voudiging zijn te duur. PAGINA 7 Rinus Michels volgt Ajax- concept in wedstrijd tegen de Hongaren. PAGINA 17 Gevestigde orde beheerst het North Sea Jazzfestival. PAGINA 21 HAARLEM (GPD) - De Haarlemse politie houdt sinds gisteren nog strenger toezicht op drugsgebruik op en rondom de Grote Markt in Haarlem. Hoofdcommissaris Stra- ver heeft aan junks in de politiecel een brief met een waarschuwing laten uitdelen. De brief wordt ook uitgedeeld aan verslaafden, die bij [MlHet Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen VONDELLAAN 80, LEIDEN. MA T/M ZA8.I5- 17.45 de GG en GD methadon komen ha len. De aanleiding voor de verscher ping van de actie 'Grote Markt schoon' is de komst van de kermis op het plein. Kermisexploitanten hebben geklaagd dat hun inkom sten soms met honderden guldens verminderen als junks bij hun at tracties rondhangen en openlijk drugs verhandelen. Gezinnen met kinderen worden daardoor afge schrikt. Eind vorige maand vond de eerste prikactie plaats. Daarbij werden negen verdachten aange houden wegens winkeldiefstal en handel en gebruik van drugs. De laatste maanden is de Grote Markt uitgegroeid tot een plek waar veel junks samenkomen en vaak openlijk in drugs wordt ge handeld. Ook leggen junks er con tacten met lotgenoten. De overlast hiervan heeft veel winkeliers en horeca-mensen uit de omgeving er toe gebracht hun nood te klagen bij de politie. STEEKPARTIJ - Bij een steekpar tij in Bussum zijn vanochtend een moeder en haar dochter om het le ven gekomen. In verband met het onderzoek weigerde de politie van morgen nadere mededelingen. De dader is nog niet opgespoord. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Speklapjes, kilo ®s 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1