Gepensioneerde Van der Have weer burgemeester Oranje-boven in Leidse regiogemeenten Autodieven slaan vier maal toe in de regio De duurste Porsches bij Hotel Wassenaar Wim Rijsbergen schiet RCL-lopers weg MAANDAG 27 APRIL 1987 -r LEIDSCH DAGBLAD 7 bli/c bij Hotel Wassenaar WASSENAAR - Hotel Wassenaar, dat wat luxe auto's betreft wel wat gewend is, kreeg dit weekeinde een wel heel goed gevulde parkeer plaats. De Duitse Porscheclub uit Wuppertal kwam met 35 Porsches langs, die een gezamenlijke waarde hebben van zes miljoen gulden. Na een lekker ritje op het behen digheidscircuit in Zandvoort, wer den de peperdure auto's zaterdag avond flink beveiligd: specialisten zetten ze bumper aan bumper en legden een stalen kabel rond de miljoenenbuit. Twee beveili gingsbeambten hielden de Por sches vervolgens in de gaten. Een eenvoudige Porsche kost in Neder land ongeveer honderdduizend gulden, maar de Duitsers waren vooral met dure exemplaren geko- OEGSTGEEST/VOORSCHO- TEN - Uit drie auto's in Oegst- geest zijn zondagnacht radio cassetterecorders gestolen. De werkwijze was bij alle auto's hetzelfde: het zijraampje van het autoportier werd ingesla gen waarna de radiocassette- spelers 'netjes' werden gede monteerd. De auto stonden ge parkeerd in de Kennedylaan, de Cartesiuslaan en de Admiraal de Ruyterlaan. Volgens de poli tie is de gemiddelde waarde per gestolen radiocassette 1500 gul den. De daders zijn onbekend. In Voorschoten werd in d> nacht van zaterdag op zondag ingebroken in een auto op de Wilhelminalaan. De nog onbe kende daders sloegen het ruitje van het achterportier in en men de radiocessettespeler, een zonnebril, een jas, een paraplu, een boormachine en een gereed schapskist mee. De waarde van de vermiste spullen is nog onbe kend. OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft het sterke ver moeden dat een 33-jarige Oegst- geestenaar afgelopen donderdag avond twee aanrijdingen in zijn woonplaats heeft veroorzaakt, waarbij een vrouw gewond raakte. Op de kruising Kleyn Proffijtlaan/ Ida Gerhardtlaan werd die avond een Oegstgeester vrouw liggend op straat aangetroffen. De vrouw, die zich volgens de politie niet kon herinneren hoe ze was gevallen, werd met een gebroken sleutel been overgebracht naar het AZL in Leiden. Een getuige verklaarde dat hij een fiets had horen vallen en daar na een auto een zijstraat had zien inrijden. Een andere omstander, een 33-jarige Oegstgeestenaar, ver telde dat het slachtoffer bij hem op een verjaardagsfeest was geweest. De man, die een Renault bezit, bleek in de zijstraat te wonen waar volgens de getuige de auto was in gereden. Terwijl de politie bezig was met het onderzoek in de Kleyn Proffijt laan, kreeg ze een melding door dat kort tevoren er op de Narcissen- laan in Oegstgeest een aanrijding tussen twee personenauto's had plaatsgevonden waarbij de dader, een bestuurder van een Renault, was doorgereden. Bij controle bleek de Renault van de omstan der blikschade te vertonen die vol gens de politie was opgelopen bij de botsing op de Narcissenlaan. De bestuurder werd meegenomen naar het politiebureau voor een bloedproef en een nader verhoor Gezien het feit dat de Renault-au- tomobilist in de zijstraat woont waar de wagen in verdween na het ongeval, vermoedt de poütie dat hij ook de vrouw heeft aangereden Speelweide Irislaan - Beoordeling huisdieren, aanmelden vanaf 14.30 uur. 15 uur. Irislaan - Wedstrijd eieren vangen, 15 Inslaan - Demonstratie vrijwillige brandweer, 15 uur. Tent Buitenlust - Poppenkastvoorstel ling, 15 uur. Het Witte Huis - Oranje Bridge Drive, 20 uur. Inschrijven via tel. 155287. Gemeentecentrum, Lijtweg - Oranje bal, 21-00.30 uur. WARMOND 30 april Schoolplein Laan van Oostergeest - Beoordeling dingen gemaakt door leer lingen basisscholen, 09.00 uur. Laan van Oostergeest - Opstellen stoet voor optocht, 09.15 uur, vertrek 09.30 Gemeentehuis, Herenweg - Aubade en toespraak burgemeester. 10.15 uur. Sportpark Overbos - Estafette-straten- loop, 12 uur. inschrijven vanaf 11 uur in clubhuis 'Warmunda'. Plein bij de pomp/Muziektent Baan - Spelmiddag voor jong en oud met o.a. straattheater, maanwandelen, straatte kenen, mastklimmen, 14-16.30 uur. De Baan - Concert door de Brass Band Warmond, 14 uur. Dorpsstraat - Volksdansen. 15 uur. Sportpark Overbos - Voetbalwedstrijd brandweer-gemeente, 17 uur. Kantine 'Warmunda', sportpark Over bos - Oranje-bingo, 20.30 uur. Ut Sloepie - Disco-avond. 21.30 uur. LEIDERDORP Koninginnedag Van der Marckstraat/Hubrechtstraat/ Beukenschans - Vertrekpunten kinder optochten naar het gemeentehuis. 09 uur. aankomst Statendaalder 09.30 uur Gemeentehuis. Statendaalder - Sho woptreden Leidse muziekvereniging 'De Burcht', 09.35 uur, daarna vertrek naar bejaardencentrum De Dillenburg. Plein gemeentehuis, Statendaalder Optreden muziek- en showgroep 'Con Bravura', 09.45 uur, gevolgd door drum- fanfare/majorettenvereniging 'Tamar- Plein gemeentehuis, Statendaalder Aubade, 10 uur. Terrein De Does, Hoogmadeseweg Kermis, 10-23.30 uur RCL, sportpark De Bloemerd - Gera- niummarkt. 10 uur Gebouw Zijlkwartier, Van der Marck- straat - Kleutervoorstelling door pop pentheater, 11 en 14.30 uur. Dorpshuis, Kerklaantje - Filmvoor stelling leerlingen basisscholen, 11 uur en 14.30 uur. Trefpunt, Eikenlaan - Start puzzel- tocht leerlingen basisscholen, 11 uur RCL-terrein, De Bloemerd - Oranje- voetbaltoernooi D en E junioren, 10 uur Clubgebouw Tamarco, Splinterlaan 89a - Snelschaak-kampioenschappen 11.30 uur, opgeven tot 10.45 uur. Van Diepeningenlaan (bij Santhorst) - Start Oranje-prestatieloop, 17 uur Menswórdingskerk. Van Diepenin genlaan - Start lampionnenoptocht/ver- sierde voertuigen, 20 uur. Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 - Jazzconcerten: Little Steamband Dixie land Jazz om 15 uur, Proozht om 17 uur en The Swinging Crasch Big Band 21 ZOETERWOUDE Dinsdag 28 april Ons Huis, Kosterspad 3 - Klaverjas- en kruisjaswedstrijden, 20 uur Koninginnedag Muziekcentrum, Schenkelweg - Ver trekpunt voor rondgang drumfanfare Vios door het dorp en balonnen uitde ling 08.45-09.15, rondgang start 09.30 Klaverhal, Hondsdrafweg - Volleybal toernooi. organisatie: Utopia. Inschrij ven tel. 2601. Start toernooi om 10 uur. Loethe - Kinderspelen, 10.30 uur. Sportpark Haasbroek - Start Klaver loop voor dames, heren en junioren, over 4250 meter, start 12.30 uur Don Bosco (parkeerplaats), Zuid- buurtseweg - Disco-bal, 14 uur Muziekcentrum, Schenkelweg - Op treden kindertheater 'Pardoes', 14.30 Loetheveld - Touwtrekwedstrijden voor teams van zes personen, opgave tel. 1609 of 2638, start 15 uur. Jan van Banmngstraat - Scoutkonter- trioduwbakraces voor ploegen van drie personen, inschrijven vanaf 16 uur, be gin race om 16.30 uur Don Bosco, Zuidbuurtseweg - Bridge drive, 20 uur. De Westender, Hondsdrafweg - Disco avond Utopia, 20.30 uur. Eendenkooi, Kooikerspad Oranjebal m.m.v. de Sweetwood Dixie Stompers. 21 uur VOORSCHOTEN Woensdag 29 april Cultureel Centrum, Manjkelaan 4 Oranje-instuif, vanaf 21 uur. Terrein bij sporthal - Kermis, 15-23.30 Koninginnedag Dorpstoren, Schoolstraat - Feestelijke intrada beiaard Addie de Jong. 08.30 Baron S. v d. oyelaan - Vertrek verem gings-kinderoptocht, 09.30 uur Bloklaan en omgeving - Jeugdrom melmarkt, 11.30-15 uur. Dorpskerk - Torenbeklimming tussen 11 en 13 uur. Ambachtshuis, Voorstraat 12 - Loop- in concert Barokensemble, 12-13 uur. Evenementenplein Schoolstraat (bij slecht weer sporthal) - Jeugdtheater 'Klapsigaar' speelt voorstelling jeugd 5- 12 jaar, 12-13.15 uur. Parkeerterrein Cultureel Centrum. Marijkelaan 4 - Fietspuzzeltocht, in schrijven vanaf 12.30 uur, start tocht 13 Cultureel Centrum, Marijkelaan 4 Bridge-dnve, 13 tot 17 uur. Voorstraat - Volksspelen met o.m touwtrekken, hindernisrace, kuipje ste ken, vanaf 14.30 uur. Ambachtshuis, Voorstraat 12 - Expo sitie 'Neem de wijk in Voorschoten', van 11 tot 18 uur Sportterrein SV Voorschoten - Voet- bal-buurttoernooi, 15 uur. Voorstraat - Taptoe-feestavond met showband 'Victory', vanaf 21 uur. Zaterdag 2 mei SVLV-terrein, Jul. van Stolberglaan - Parkenloop over 2, 5, 10 km. en 10 En gelse mijl. start 11 uur Inlichtingen tel. Hl 71 7 fiKQO WASSENAAR Woensdag 29 april Dorpscentrum, Schoolstraat 6 - Oran je-feestmiddag rond hét Gouden Bruidspaar, vanaf 14.30 uur. Koninginnedag Van Heeckerenhuis - Startpunt Oran jemars (5 tot 40 kilometer), van 7.00 tot 18.00 uur Gezondheidscentrum - Vertrek kin deroptocht naar sporthal, 9.00 uur. Sporthal - Kinderfeestprogramma 'la chen maar', 9.45 tot 11.00 uur Blauw zwart terrein - Mixed voetbal- toumooi, vanaf 10.00 uur. Hoek van Zuylen van Nyeveltstraat' Johan de Wittstraat - Officiële opening van Koninginnedag met planting van de Oranje-eik uit Soestdijk, 10.30 uur. Sterrenbad - Oranjeprestatieloop door Wassenaar, 11.00 uur. Inschrijven vanaf 10.00 uur Sporthal - Oranje-sporthalfestijn met kindervrijmarkt, 11 00 tot 17.00 uur. Deijlercentrum, hoek Hofcampweg - Goude Oranjebal voor ouderen, 14.00 Blauw-zwart terrein - Demonstratie parachutespringen, 15.30 uur Sporthal - Avro's toppop discolymics. 20.00 uur Messiaskerk tegenover het politiebu reau Koninginneconcert, 20.00 uur. Doorrijden na aanrijdingen met letsel n LEIDERDORP/BENTHUI- e ZEN - Het telefoontje kwam precies op tijd. Had men M.A. van der Have - 67 nu - t niet gevraagd om tijdelijk eerste burger van Benthui- - zen te worden, dan zou de vleesgeworden ex-burge meester van Leiderdorp zelf wel ergens op zijn afgegaan. In april 1985 zei hij 'dank baar maar opgelucht' te zijn dat het erop zat. Een ruim veertigjarige loopbaan bij de overheid, waarvan zes tien jaar als burgemeester van Leiderdorp: het was welletjes. door Miep de Graaff Dat zei hij toén. Precies twee jaar later is het nu en tijdens dit onver wachte interview heeft de ietwat uitgebluste blik van twee jaar gele den plaatsgemaakt voor een glun derende. "Ja, de accu is weer opge laden", zegt hij meteen. "En net op tijd kwam dat telefoontje. Dit is een buitenkansje". Om er meteen wat relativerend aan toe te voegen: "Maar het is tijdelijk natuurlijk hè, want Benthuizen dreigt straks bij de gemeentelijke herindeling te worden opgeheven". Het 3500 in woners tellende dorp zal waar schijnlijk één gemeente moeten vormen met Hazerswoude en Kou dekerk. Anderzijds beseft de nieu we burgemeester dat "ook het na bijgelegen Zoeter meer staat te trekken". ■Wat Van der Have betreft zal er niks worden op- of heringedeeld, laat hij maar meteen weten en de vraa^ rijst of de Commissaris van de Koningin, de man die burge meesters aanstelt, geen wolf in schaapskleren heeft binnenge haald? "Ik vind van niet. De ge meente Benthuizen wil zelfstandig blijven. En ik moet straks de eed afleggen dat ik de belangen van die gemeente zo goed mogelijk zal be hartigen. Dat betekent: rekken, die zelfstandigheid, zo lang mogelijk en met alle macht". "En ach, niemand kan in de toe komst kijken. Die herindeling komt er pas als de wet in de Twee de Kamer wordt aangenomen. Dat kan 1 januari 1989 zijn, 1 januari 1990, wie zal het zeggen? Er ligt nu weer een studie waarin de herinde lingsplannen worden veroordeeld. Je kunt je wel aan het getalscrite rium van 10.000 houden, zeggen dat elke gemeente die minder in woners heeft moet verdwijnen, maar dat is wel erg gemakkelijk. Bestuurskracht is moeilijk meet baar. Valkenburg (een van Van der Have's vroeger standplaatsen, red.) bestaat tenslotte ook nog, waarom Benthuizen niet?" Verbijsterd Van der Have heeft zichzelf geen termijn gesteld. Hoe lang hij waar nemer zal zijn voor de twee weken geleden vertrokken burgemeester A. Verbree laat de Leiderdorper in het midden ("zoiets kun je moeilijk doen"). Duidelijk is dat hij er zin in heeft. Niet dat hij zich de afgelopen twee jaar zo verveelde. Evenmin omdat hij het vervelend vond voortaan overal op de achterste rij te zitten ("ik heb me in Leiderdorp bewust op de achtergrond gehouden. Uit nodigingen werden bijna allemaal afgeslagen"). Maar de nieuwe uit daging lokt. "Ik heb bij mijn af scheid van Leiderdorp een fiets ge kregen. Op de teller staat nu 4100 kilometer. Ik heb wat afgefietst! Maar ja, altijd fietsen, dat is ook zo wat...". Zijn omgeving was afgelopen weekeinde, toen de benoeming af kwam, verbijsterd. "Iedereen zei: dat had ik nooit gedacht. En ikzelf ook niet hoor. Zeker niet dat het allemaal zo snel zou gaan. De hele benoeming, was in twee weken rond!". - Geen moment bedenktijd ge vraagd? "Geen seconde. Van tevoren had ik mijn vrouw al even gepolst en die zei: als je dat nu zo graag wilt.... En ik heb aan een half woord al ge noeg". Weer die twinkelende ogen: "Stel je voor: ik keer weer terug in het mooiste ambt dat er bestaat. Een ambt waar je nog eens in terug kunt komen..." Benthuizen De plaats Benthuizen zelf is voor het nieuwe burgemeestersecht paar nog een gesloten boek. De po litieke verhoudingen zijn natuur lijk bekend: in de gemeenteraad hebben SGP, CDA en WD ieder Van der Have in het Leiderdorpse zonnetje: "De ac cu is weer opgela den". (foto Eleen Martens) drie zetels. De overige twee zijn voor de PvdA. Zelf is Van der Have van origine CDA-er. Dat bijt elkaar allemaal dus niet. Over de invulling van het burge meesterschap wordt men het daar ook wel eens. Van der Have is, zo als bekend, een 'burgemeester ou- de-stempel' die graag en veel con tacten met de burgers onderhoudt, her en daar zijn gezicht laat zien en wars is van de manager die menig 'modern' burgervader uithangt. Ook straks blijft Van der Have een burgemeester oude stempel. "Ik dacht ook dat ze dat in Benthuizen van me verwachten. Ach, oude mensen moetje niet meer verande ren". Oude mensen? Grijzend: "Ja, maar met een jong elan.." Van zijn fietstochten weet Van der Have dat Benthuizen een lan delijk plaatsje is - veel kleinschali ger dan Leiderdorp. De onvermij delijke nieuwbouw is volgens hem "prachtig. Ziet er heel lief uit. Blijkbaar is er een goede stede- bouwkundige aan het werk ge weest". Wat nu, wordt Van der Have zijn jaren gekoesterde kreet 'Leider dorp is de fijnste gemeente van het land' nu al ontrouw? De diplo- maat-Van der Have blijft stoïcijns. "Ik ga gewoon proberen om van Benthuizen het één na mooiste dorp te maken, ik wil het in de vaart der volkeren opstoten". Volgens Van der Have is het ge meentebestuur van Benthuizen niet echt teleurgesteld door zijn komst, al had men daar liever ie mand gehad die jéren zou blijven ("Maar dat ligt niet aan mij hè"). Mede met die wetenschap in het achterhoofd wil hij zijn installatie op 5 mei sober houden. OEGSTGEEST Wim Rijsbergen bij het begin van de sponsorloop van het Leiderdorpse RCL. ifotoHenk Bouwman) WARMOND Lenteprikkels bezorgen niet alleen ijverige huismoeders de lust om schoon te maken, zo werd zaterdag duidelijk bij de accommodatie van de koninklijke watersportvereniging De Kaag in de Warmondse Sweilandpolder. Want ook daar meldden zich vanaf tien uur waterspor ters met schoonmaakspullen, verfkwast en tuingereedschap om de diverse gebouwen eens goed binnenste buiten te keren, op te lappen en orde op zaken te stellen in het groen. Gesproken kan worden van zelfopoffering, want het was prachtig weer om te zeilen. Bij de grote schoonmaakactie, moest onder meer de starttoren eraan geloven. Het uitzicht op de plassen werd door een ramen lappend Kaag lid hersteld. (Foto Henk Bouwman) Dinsdag 28 april Lijtweg - Kermis, vanaf 16 uur Café De Roode Leeuw, Dorpsstraat 55 - Klaverjaswedstrijd, 20 uur, inschrijven tel. 175611. Woensdag 29 april Lijtweg - Kermis, vanaf 14 uur Scholen aan Terweeweg/Borneostraat (Buitenlust) en Greet Koemanplein - Vertrek lampionnenoptocht, telkens om 21 uur, aankomst rond 21.30 uur bij de Louise de Colignylaan en rond 22.30 uur op hoek Lange Voort/Lijtweg. Koninginnedag Plein raadhuis, Wilhelminapark Op treden clown, 09.05 uur. Lijtweg - Kermis, vanaf 10 uur Gemeentehuis, Wilhelminapark - Vlag hijsen en aubade, 09.55 uur. Lijtweg - Paardentram rijdt door dorp van 10 tot 17 uur. Gemeentecentrum. Lijtweg - Schaak- simultaanwedstrijd, 10 uur, voor opgave tel. 174006. Wilhelminapark - Inschrijven voor de ringrijderij, 10-10.30 uur Wilhelminapark - Ringrijderij met paarden en rijtuigen. 10.30-12 uur Grasveld Jelgersmakliniek - Tonk- nuppelen, 10.30-12 uur. Terrein Jelgersmakliniek - Kinderspe len kinderen 5-9 jaar, 10.30-12 uur. Terrein Jelgersmakliniek - Jeugdspe- len (10 t.m 14 jr.), 10.30-12.15 uur Gemeentecentrum, Lijtweg - Middag- feest voor ouderen, 13.30-16.30 uur Lange Voort - Trottoirtekenen. 14-15 Irispark - Ingebruikname jeu de bou- lesbaan door Oranjevereniging, 14 uur Irislaan - Bezichtiging oude stoom wals. 14 uur Inslaan - Touwtrekwedstrijd tussen stoomwals en 100 volwassenen. 14.30 Veld Irislaan - Penalty schieten voor pupillen, 14.30-15.30 uur Lijtweg - Sjoelbalspel voor oudere jeugd, 15 uur. LEIDERDORP - Ex-stervoetballer Wim Rijsbergen kon afgelopen za terdag onder ideale weersomstan digheden zo'n 80 voetballers 'weg schieten' voor de inmiddels tradi tionele sponsorloop van Leider dorps voetbalvereniging RCL. Vliegensvlug legde Rijsbergen ver volgens het startpistool ter zijde om zelf een rondje mee te rennen. De opbrengst van deze loop bleek uiteindelijk ongeveer 4100 gulden. Een deel van de opbrengst is be stemd voor Jespa, de sportinstuif voor invaliden, en een ander deel gaat naar de Houtkampgroep, de Leiderdorpse scoutinggroep voor minder-validen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9