Ruim miljoen mensen op de been voor corso FNV furieus over ontslagen bij Baronie Je riskeert daar wel een afgang Fraaie weer, nieuwe route en verlichte wagens zorgen voor topdrukte Nog twee gegadigden Staats vissershaven MAANDAG 27 APRIL 1987) LEIPSCH DAGBLAD- riHMSF- BOLLENSTREEK - Zo merse temperaturen, het rij den met verlichte praalwa gens en een langere route hebben afgelopen zaterdag garant gestaan voor een on gekend grote belangstelling voor het bloemencorso van de bollenstreek. Volgens de organisatoren bracht het ju bilerende corso 1,2 miljoen mensen op de been. Een ab soluut record. De drukte tekende zich in de och- tenduren reeds af. Bij het vertrek uit Haarlem stond het publiek al ryendik langs de route. Dat zou tot aan het eindpunt in Noordwijk zo blijven. In de badplaats, waar 's avonds feeëriek verlichte wagens voor het klapstuk van de dag zorg den, was een nog zelden vertoonde toeloop met tot in de late uurtjes overvolle terrassen. door Adriaan Brandenburg "We kennen de plaatsen waar het altijd druk is, maar ook waar nor maal gesproken maar weinig men sen staan was de belangstelling nu onvoorstelbaar groot", verklaarde P. Goemans, die de scheidende corsovoorzitter S. Bonkenburg binnenkort waarschijnlijk opvolgt, na afloop in Noordwijk. Grootste knelpunten waren Lis- se en Bennebroek. Goemans: "We moesten daar als een schroeve- draaier doorheen, zo druk was het". Niettemin liep het veertigste corso nauwelijks enige vertraging op. Alleen door enkele wegopbre- kingen in Noordwijkerhout arri veerde de stoet iets te laat in Noordwijk. De warmte speelde sommigen echter wel parten. Drie muzikan ten werd het allemaal iets te veel, zij moesten worden overgebracht naar het ziekenhuis om op verhaal te komen. En ook de bloemen had den meer dan in andere jaren te lij den van de hoge temperaturen. Een van de feeëriek verlichte wagens die 's avonds door de straten van Noordwijk reden. (foto Dick Hogewoning) "De kwaliteit gaat nu eenmaal sneller achteruit bij een dergelijke warmte", aldus Goemans. "Ik had wat dat betreft liever een paar gra den willen reserveren voor vol gend jaar". Traditie Het kleurrijke lint dat zaterdag door de duin- en bollenstreek trok, telde in totaal 20 praalwagens, een groot aantal met bloemen versier de luxe auto's en diverse muziek korpsen (die van tijd tot tijd wer den 'ververst'). In tegenstelling tot vorig jaar, toen de weergoden het corso duidelijk minder goed ge mind waren en er wegens een tekort aan bloemen flink moest worden geïmproviseerd, had het corso weer het vertrouwde karakter, waarbij narcissen en hyacinten als vanouds de boventoon voerden. Keurig op tijd arriveerde de kleurrijke stoet omstreeks drie uur 's middags in Lisse. De deelnemers mochten in het bloembollendorp rekenen op een luid applaus. De handen gingen vooral op elkaar voor de winnaar van de ere-prijs, de wagen van Keukenhof en - hoe kan het ook anders - voor Lisa, Hil da en Saskia, de praalwagens van Lisse, Hillegom en Sassenheim. Met het meerijden van de drie 'da mes' werd een oude traditie in ere werd hersteld. De knipoog naar het verleden - het motto van het corso was 'Veer tig jaar Lenteparade' - werd verder uitgebeeld door middel van de ver schillende arrangementen op de wagens die verwezen naar thema's van corso's uit voorgaande jaren. Toch viel er in Lisse ook een vleugje kritiek te beluisteren. Het ging volgens een blondine met Brabantse tongval allemaal iets te snel. "Bij ons rijdt de stoet met car naval een stuk langzamer", zo stel de zij vast. Maar ook lovende woor den vielen uit haar mond op te te kenen. "Tijdens het carnaval loopt iedereen overal maar doorheen. Dat gebeurt hier gelukkig niet". Na Sassenheim te hebben aange daan, vertrok de stoet 'geneutrali seerd' naar Noordwijkerhout om vervolgens na een pauze koers te zetten in de richting Noordwijk waar de schijnwerpers op de wa gens werden ontstoken. Een pri- 3 stond het publiek rijendik opgesteld c r het geval op de Parklaan. meur voor het corso van de bollen streek. In de badplaats had op een van de terrassen aan de boulevard zich ook het corsocomité genesteld om de feestelijk verlichte stoet met ei gen ogen te kunnen aanschouwen. De spanning straalde van de ge zichten. "Ik wil nu wel eens weten of de verlichting het doet", sprak Goemans die niet langer kon wach ten tot het moment dat het corso de boulevard zou opdraaien. Het verlossende antwoord kwam al snel van VW-directeur W. Rovers. "Alles doet het. Alle wagens staan in het licht", riep hij tot grote op luchting van de aanwezigen. Goemans later: "Begrijp me goed. Twee jaar lang zijn we bezig geweest met dit experiment. Wij kennen geen halve finale, maar di rect een finale. Alles moet in een keer goed gaan". En het ging goed, herhaling volgend jaar in :hiet ligt. Aan het publiek zodat i het verschiet zal het in elk geval niet liggen. Ze ker niet aan de man die in Noord wijk de sigarenlucht verkoos bo ven die van de bloemen die aan zijn neus voorbijgingen. Zijn een- de kleurrijke wagens te bewonde- (foto Dick Hogewoning) tonige, maar veelzeggende com mentaar bij het passeren van elke! wagen: "Schitterend, schitterend. Het is net een sprookje". Het corso, werd 's avonds besloten met eenl groots vuurwerk op het Noord-] wijkse strand. Honderden wachtten vergeefs SASSENHEIM - De wijziging in de route van het bloemencorso van de bollenstreek heeft er afgelopen zaterdag toe geleid dat enkele honderden mensen tevergeefs op de kleurrijke stoet hebben staan wachten op de Rijksstraatweg in Sassenheim. In plaats van koers te zetten naar de Warmonderdam, reed het corso dit jaar in Sassenheim over de Wilhelminalaan om vervolgens geneutrali seerd naaf Noordwijkerhout te rijden, een gemeente die dit jaar voor het eerst in de route van het corso was opgenomen. Volgens een woordvoer der van de Sassenheimse politie is nog overwogen om met een geluids wagen langs de wachtenden te rijden en te wijzen op de wijziging van de route. "Maar het was zo druk dat wij daarvoor geen tijd hadden", aldus de politieman. Bonden weten niets van reorganisatie ALPHEN AAN DEN RIJN - De Voedingsbond van het FNV heeft furieus gerea geerd op de aangekondigde gedwongen ontslagen bij het Alphense bedrijf De Baronie/De Heer. Een groep beleggers onder lei ding van de Investerings maatschappij Nederland (IMN) heeft eind vorige week bekendgemaakt het meerderheidsaandeel in het bedrijf te willen ver werven. Daarbij is tevens gesteld dat er gedwongen ontslagen kunnen vallen. "We hebben er nog alleen kennis van kunnen nemen", aldus P. Lo- diers, districtsbestuurder van de Voedingsbond, die de vakbonden -vertegenwoordigt in het overleg met de directie. "Ik heb een paar weken geleden wel vertrouwelijk iéts gehoord, maar dit slaat alles. Men heeft het kennelijk niet nodig gevonden de vakbond in te schake len en daarom ga ik mijn gram ha len. Deze week zal er wel contact worden opgenomen". De groep van beleggers heeft aangekondigd een grondige reor ganisatie door te voeren. Volgens een woordvoerder van de IMN zal daarbij 'in lichte mate sprake zijn van ontslagen'. Bij Baronie/De Heer werken 318 mensen in vaste dienst en nog een wisselend aantal arbeiders in deeltijd. In de Alphen se vestiging zijn er ruim honderd personeelsleden. Inbreker langs de deur in flat ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij vier woningen aan de Marnixstraat in Alphen zijn afgelopen vrijdag in braken gepleegd. De voordeuren van de woningen werden op klaar lichte dag ingetrapt. De totale waarde van de buit wordt geschat op achttienduizend gulden. Bij de eerste woning zijn girobe taalkaarten, alsmede sieraden ge stolen ter waarde van achtduizend gulden. Even verderop ging de in breker er vandoor met drieduizend gulden aan cheques en een fototoe stel. In de twee overige woningen is voor zevenduizend gulden aan sieraden, cheques en horloges meegenomen. Baronie/De Heer heeft onlangs aangekondigd op zoek te gaan naar geldschieters. De financiële positie van het bedrijf is verslechterd van wege de vele overgenomen onder nemingen. Bovendien heeft een aantal tegenvallers een zwaar ver lies te zien gegeven in de afgelopen jaren. Na de hersteloperatie hopen de beleggers reeds dit jaar een po sitief bedrijfsresultaat te kunnen behalen. Baronie/De Heer is een van de grootste producenten van chocola de en aanverwante artikelen van ons land. Er zijn vestigingen in Al phen, Rotterdam, Nijkerk en Har derwijk. De omzet bedraagt onge veer negentig miljoen gulden. Mo gelijk krijgt de onderneming in de toekomst een notering op de Am sterdamse beurs. De onderhande lingen over de overneming van het concern zijn overigens nog niet ge heel afgerond. Theo Vork (65) koninklijk onderscheiden NIEUWKOOP/NOORDEN - 'On vergetelijk', noemde de 65-jarige Theo Vork na afloop de huldiging die hem zaterdag ten deel viel in het sportvisserscentrum "Het Pias huis" in. Noorden. Een huldiging voor het feit dat hij 40 jaar onafge broken de bezoekers van dit cen trum met raad en daad terzijde stond. U heeft daarover afgelopen zaterdag uitvoerig kunnen lezen in ons bijvoegsel. Voor die hulp en steun ontving hij een koninklijke onderscheiding uit handen van de Nieuwkoopse burgemeester Seinstra: de ereme daille in brons behorend bij de or de van Oranje Nassau. Verder wa ren er vele tientallen vrienden en bekenden naar Het Piashuis geko men om Theo Vork te feliciteren met zijn jubileum. Zo werd hij onder meer toege sproken door de president-com missaris van de bv, de heer De Cler en namens alle bezoekers door de heer Rietveld. Hoe ver de populari teit van Theo Vork strekt, bewees het feit dat hij zelfs een telegram uit de VS en een brief uit Frankrijk ontving, terwijl enkele vrienden uit Duitsland speciaal voor deze gelegenheid waren overgekomen. Velen lieten het niet alleen bij woorden, maar overhandigden de jubilaris ook diverse geschenken. Alphense (15) tweede op muziekconcours ALPHEN AAN DEN RIJN - Ze is afgelopen zaterdag tweede gewor den, maar voelt zichzelf winnares. Het Concours voor Amateurmusici in het Utrechtse muziekcerltrum Vredenburg heeft op een ondub belzinnige manier kennis gemaakt met het vijftienjarige Alphense muzikale talent Edith Woudstra. Tot verrassing van velen viel deze onbekende pianiste in de prijzen als jongste deelnemer van de fina le. Zelf had ze dit resultaat ook niet verwacht. door Mark van Dijk "Ik heb helemaal niet meege daan om te winnen. Het gaat mij om de ervaring met het geven van concerten. Zelfbeheersing is alleen met publiek aan te leren. Het berei ken van een tweede plaats is alleen maar meegenomen", vertelt de als virtuoos omschreven Alphense. In de aula van de Alphense streekmu- ziekschool vertelt Edith Woudstra nuchter over het voor haar zo suc cesvol verlopen concours. Van de honderd zestig deelne mers tweede worden, is haar niet vreemd. In maart van dit jaar over kwam het haar eveneens in het Edit Steinconcours, waaraan ook professionele pianisten mogen deelnemen. Toen greep ze even eens net naast de hoofdprijs, maar baarde veel opzien bij de kenners met haar perfecte spelvaardigheid. Eeuwig "Een eeuwige tweede wens ik niet te blijven. Zaterdag waren veel mensen het ook niet eens met de beslissing van de jury en hadden mij de eerste plaats gegund. Het verschil tussen de beste twee of drie is vaak heel klein en dan Edith Woudstra achter de vleugel de beroepsopleiding". wordt het toch vaak een weinig ob- spelen van blokfluit en xylofoon. len, zei: hou dat kind in de gaten, jectieve keuze", zegt de pianiste uit Op haar zesde raakte ze voor het daar zit pure muziek in", de Doornenburg. eerst de toetsen aan van een piano. Edith Woudstra zit in het derde Op een geïsoleerd bovenkamer- Inmiddels heeft ze privéles van leeijaar gymnasium op het Christe- tje heeft ze thuis een piano staan, Marcel Baudet, docent op het lijk Lyceum in Alphen. Een be- maar het liefste oefent Edith in de Haagse conservatorium. Moeder wuste keuze die een drukbezette streekmuziekschool, waar ze de Woudstra, tevens haar 'manager': dagindeling met zich meebrengt: eerste muzikale stappen zette van "We hebben de muziek nooit opge- "Ik had ook de beroepsopleiding haar loopbaan. De Alphense begon drongen. Dat kwam spelenderwijs, kunnen volgen, maar daar worden reeds op driejarige leeftijd met het Iedereen die haar had horen spe- de niet-muziekvakken oppervlak kig gegeven. Het is nu een zwaar leventje en ik zit daarmee voorlo pig niet in een ongunstige positie. Ik heb hetzelfde niveau als de leer lingen van de beroepsopleiding". Overigens is een loopbaan als concertpianiste het grote doel voor de Alphense. Na haar opleiding aan het Christelijk Lyceum volgt ze dan ook een studie aan het con servatorium in Den Haag. Het gro te voorbeeld is een pianist te wor den als Wladimir Horowitz, die vol gende maand weer een uitvoering geeft in de hoofdstad. De toegangs prijs van tweehonderd gulden is het haar wel waard, maar niet de uren wachten voor de kassa's. Chopin Edit Woudstra speelde op het Concours voor Amateurmusici de verplichte. Aria van Hans Kox en bracht als eigen vrije keuze de tweedé ballade van Chopin. Ze zegt over die ballade: "Het is een van de moeilijkste stukken en van een hoog technisch en muzikaal ni veau. Ik had vijf weken op het stuk geoefend en dan riskeer je daar wel een afgang. Mijn leraar vindt ech ter da(t ik wel aan dat stuk toe was. Er zijn deelnemers, die een jaar vooraf aan hun repertoire gaan werken. Öat zijn de echte con courslopers en die muzikanten strijken vaak ook de prijzen op". Het Concours voor Amateurmu sici werd gewonnen door Licette Westland uit Almelo en leverde haar 750 gulden op. De Alphense streek een geldbedrag op van vijf honderd gulden. Moeder H. Woud stra: "Het is de moeite bijna niet eens waard, maar het geld gaat in het spaarpotje voor de vleugel". Opnamen van het muziekconcours zijn opgenomen door de AVRO en worden op woensdagavond 6 mei uitgezonden op Radio 4. DEN HAAG/KATWIJK - Voor de overname van het Staatsvissersha- venbedrijf (SVHB) in IJmuiden zijn door de Nationale Investe ringsbank (NIB) twee kandidaten voorgedragen. Het gaat om het Vis sershavenbedrijf IJmuiden bv in oprichting, waarin onder meer de gemeente Katwijk en bedrijven uit die plaats deelnemen, en de zoge naamde BOS-groep. De NIB heeft minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) geadviseerd uit de plannen van deze twee kandidaten een keuze te maken. Het Vissershavenbedrijf IJmui den bv komt voort uit de zoge naamde Initiatiefgroep van acht bedrijven die al enkele jaren bij de plannen voor de overname van het IJmuidense staatsbedrijf is betrok ken. Ook de BOS-groep, waarin be- Gijjven uceinemen die al op het terrein van het Staatsvissershaven- bedrijf werkzaam zijn, is al langer i de 1 de het SVHB. Beide groepen hebben volgens de Nationale Investerings bank plannen ontwikkeld die vol doende aangrijpingspu. ten bieden om tot uitvoering gebracht te wor den. Minister Smit-Kroes heeft het advies van de Nationale Investe ringsbank aan de Tweede Kamer gestuurd met de mededeling dat zy geen beslissing neemt over de ver koop totdat eert en ander meer ge stalte heeft gekregen. MAANDAG Leiden Gebouw De Linde - Herenstraat, ruil beurs De Leidse Postzegelvereniging De Postzegelvrienden, 19 uur. Centrum Ex'85 - Koppenhinksteeg 15, bijeenkomst ondersteuningsgroep voor ouders van verslaafden, 20 uur. Centraal Faciliteitengebouw - Cleverin- gaplaats, zaal. 1175/011, lezing prof. I.M. Veldman^ over 'De beeldende kunst' i.k.v. de cyclCB De eeuw van Constan ten Huygens. De Nederlandse Repu bliek in de Gouden Féuw', 18.45 uur. Schouwburg - Black Ballet Jazz USA, 20.15 uur. Kapelzaal K&O - Franse pianomuziek door Lanny Kho, 20.15 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder. raads vergadering, 20 uur. Terrein Zwembad De Does - Hoogma- deseweg, kermis, tot 23.30 uur. DINSDAG Leiden Clubhuis Matilo Zaanstraat, thema ochtend over verslaving, 9.30 uur. Centrum Ex'85 - Koppenhinksteeg 15, Kundalini-meditatie, 17.30 uur. i door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vry. van 10 tot 16 uur. TERMINALE THUISZORG: vrywiUi- gers-hulp van de stichting Terminale Thuiszorg kan aangevraagd worden via Brandkast met kwart ton weg ALKEMADE - Een brandkast met daarin een kwart ton aan contan ten is in de nacht van zaterdag op zondag gestolen uit het transport bedrijf HTB aan de Lasso in Roelo- farendsveen. Bovendien zaten in de 60 kilogram zware kluis siera den ter waarde van 2000 gulden. Uit het bedrijf zijn voorts een vi deorecorder, een radio en diverse cd-plaatjes weggenomen. FLORA NOVA - De beurs Flora Nova in de Boskoopse Floridahal heeft de afgelopen weken 40.000 bezoekers getrokken. Dit heeft de organiserende jubilerende Ko ninklijke Vereniging voor Bos koopse Culturen bekendgemaakt. Gisteren was de laatste dag van de ze boomkwekerijtentoonstelling.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8