'Asielzoekers worden soms schandalig uitgebuit' Lezingencyclus over invloed van Amerika op West-Europa leidsch dagblad: Leidse afdeling van Vereniging Vluchtelingen Nederland: Meisje (5) gewond in Parkstraat Leidenaar opgepakt voor diefstal Bromfiets afgepakt Dekbedden gestolen Leidenaars betrapt bij dumpen van brandkast Cursus jonge ondernemers Illegalen aangehouden Jongens vallen vrouwen lastig Gemeente wil 3 miljoen terugvorderen van rijk 19 MAANDAG 27 APRIL 1987 LEIDEN - De Leidse afdeling v«*u de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (WN) houdt vast aan de beschuldiging dat asielzoekers op schandalige wijze worden uitge buit door bepaalde Leidse huisba zen. "Natuurlijk kunnen we niets hard maken. We hebben niets zwart op wit, daar kijken ze wel voor uit. Er zijn altijd alleen maar mondelinge overeenkomsten ge sloten. Feit is wel dat er elk jaar weer een groot aantal asielzoekers is dat extreem hoge huren betaalt", zegt Pim van Iterson, een van de vrijwilligers is van de WN. door Meindert van der Kaaij Een voorbeeld geeft een vluchte ling uit Iran die het gesprek bij woont en kan putten uit ervaring. Hij wil niet dat zijn naam in de krant komt, want volgens Pim "weet je nooit hoe dat ooit nog eens tegen hem gebruikt kan wor den. Een vluchteling is nu eenmaal kwetsbaar. We hebben daarom de stelregel dat geen namen en foto's van vluchtelingen in de publiciteit mogen komen". De Iraniër vluchtte naar Neder land met zijn vrouw en zocht on derdak bij een vriend. "Daar werd door de sociale dienst en de wo ningbouwvereniging een stokje voor gestoken. De laatste staat niet toe dat drie personen op een kamer wonen. Bovendien dreigde de so ciale dienst op de uitkering van mijn vriend te zullen korten. Daar om ging ik zelf op zoek naar een kamer. Dat viel niet mee. Uiteinde lijk kon ik een kamer krijgen tegen een huur van 650 gulden per maand, exclusief. Voor de sociale dienst had ik een huurcontract no dig. Dat kon ik wel krijgen, maar dat vermeldde een veel lager be drag, namelijk 160 gulden. Dat was volgens de man voor de belasting", vertelt de asielzoeker. Volgens Van Iterson is dat nog niet alles: "Na twintig dagen kwam hij naar ons toe, want het was daar niet meer te harden. Ik ben daar ook zelf geweest. Het ging om een zeer vochtige kamer. Hoewel het hartje zomer was, was het bedde- goed helemaal klam. De tegels kwamen van de muren. De kamer mocht niet worden verwarmd om het wat droger te krijgen. De huis baas vertelde mij dat hij niets wil de repareren, niets wilde doen om de situatie te verbeteren. Hij zei geen boodschap aan ons te heb ben. Ik heb ze daar onmiddellijk weggehaald en naar ons opvang huis aan de Plantage gebracht". Plantage Dat was wel niet eenvoudig vol gens Van Iterson, want het huis was daar toch al overbevolkt. Uit nood is de eetzaal tot slaapzaal om gebouwd en die situatie duurt tot op heden voort. "We hebben wel voor 20 dagen betaald, dat was 500 gulden, en zijn zo met de spullen weggegaan. Tegen de zin van de huisbaas in, want in principe is er een opzegtermijn van twee maan den. Niet dat de eigenaar daar ver der wat aan heeft gedaan. Hij was natuurlijk bang tegen de lamp te lopen", aldus Van Iterson. Het gaat volgens hem in deze kwestie om een bekende van de WN. Reeds eerder zijn er vluchtelingen in zijn huis aan de Musschenbroekstraat aangetroffen die hoge huren moes ten betalen. Eigenlijk zijn de opvanghuizenn van de VVN tijdelijke oplossingen. Volgens Anton Dronkers, predi kant van de hervormde diakonie en ook medewerker van de WN, lukt het niet om vluchtelingen bin nen de termijn van een half jaar er gens permanent onder te brengen. "Er is totaal geen doorstroming. Alles zit verstopt, terwijl je de men sen moeilijk op straat kunt zetten. De twee huizen die de WN nu heeft, aan de Rijnsburgerweg en Plantage, zitten tjokvol". Op dit ogenblik zijn er echter ze ven vluchtelingen die geen huis vesting hebben en uit nood in ho tels zijn ondergebracht. "We heb ben van de gemeente de toezeg ging gekregen voor een pand in de binnenstad, maar daar zijn we nu niet mee gered. We hebben daarom een noodoplossing gevonden. We mogen zolang gebruik maken van een pand van Stichting Studenten huisvesting aan de Hooigracht. De gemeente heeft wel goedkeuring gegeven, maar toch mogen we er nog niet in", zegt een hevig geïrri teerde Dronkers. Hij stelt dat de gemeente zonder enige vorm van creativiteit huis vestingsproblemen aanpakt. "Voor de Pasen had alles al in kannen en kruiken kunnen zijn, maar nu zit nog steeds een groep in hotels in Leiden. Dat kost ons onnodig geld. En waarom we nog geen gebruik mogen maken van de Hooigracht? Dat weet ik niet. Het gaat allemaal door ambtelijke molens en die werken niet zo snel. Misschien dat het vandaag nog rond komt", zegt Dronkers. Gefrustreerd Hij geeft wel aan dat de vrijwilli gers door de trage handelwijze da nig worden gefrustreerd in hun werk. Volgens Dronkers worden regelmatig makkelijk oplosbare za ken op heel moeilijke wijze afge handeld. "Dat op het laatste mo ment noodsprongen moeten wor den gemaakt, roept na een tijd on genoegen bij ons op. Aan de ande re kant is het ook weer zo dat wet houder De la Mar altijd bereid is om mee te werken". Vroeger toonde de gemeente zich vaker bereid om groepen vluchtelingen toe te laten. Als er vluchtelingen waren die niet direct konden worden opgenomen, wer den ze met een gerust hart naar grote steden als Amsterdam en Den Haag gestuurd. Daar waren al tijd wel goedkope pensions te vin den. Nu is dat volgens Dronkers helemaal veranderd. De pensions en andere opvangmogelijkheden zoals het Leger des Heils, zitten propvol. "Nu zeggen B en W: tot hier en niet verder. Dat vinden we als WN op zijn zachts gezegd rechtlijnig. Als je nu vluchtelingen weigert, stuur je ze portieken en stations in. Dat vinden we uiter aard onjuist". Dronkers begrijpt dat ook niet onbeperkt vluchtelingen kunnen worden opgenomen. "Als de vluchtelingen er echter eenmaal zijn, moeten ze worden geholpen aan een slaapplaats. De WN vindt dat ze daar verantwoordelijkheid voor heeft. In dat licht moet ook onze oproep aan de burgerij in de - Medewerker van de WN, Pim van Iterson met op de rug gezien dagbladen worden gezien voor een huis waarin vluchtelingen tijdelij ke kunnen worden opgevangen. Op het ogenblik is er bij het minis terie van justitie een nieuw beleid in de maak waarbij asielzoekers meer over het land verspreid wor den opgevangen. Tot die tijd kun nen door de gemeente Leiden niet alle vluchtelingen roekeloos op straat worden gezet. Dat zeggen wij niet vanuit onze luie stoel. We halen ons daarmee heel veel werk op de hals, terwijl het veel makke lijker is om de deuren te sluiten", aldus Dronkers. Ook vluchtelingen die niet asiel gerechtigd zijn, moeten worden opgevangen. "Ze hoeven niet in ons land te blijven. Maar als je die een slaapplaats weigert, tref je ook met goede asielrechten. Daarbij wordt vaak gedaan alsof vluchtelingen zonder de juiste, of beter gezegd politieke motieven, avonturiers zijn. Zij hebben heus niet voor niets huis en haard verla ten", aldus Dronkers. Over het algemeen is de WN niet helmaal ontevreden met het beleid van Leiden. Zo heeft de ge meenteraad onlangs besloten om elk jaar zes huizen voor vluchtelin gen beschikbaar te stellen. Dat is volgens de WN al heel wat meer dan de omringende gemeenten die zich heel weinig of zelfs niets aan de vluchtelingen gelegen laten lig gen. Als voorbeelden dienen Voor schoten, die eenmalig voor 1987 een huis beschikbaar heeft gesteld, en Leiderdorp die helemaal geen asielzoekers huisvesting wil bie den. LEIDEN - Een vijf-jarig meisje uit Leiden is gewond geraakt na een aanrijding met een auto, vrijdag middag in de Parkstraat. Zij is met letsel aan haar arm en vermoede lijk een hersenschudding overge bracht naar het Elisabethzieken- huis. De aanrijding ontstond nadat het meisje zonder uitkijken met haar fiets vanuit een doorgang de Parkstraat opreed. Een auto kon haar niet meer ontwijken. Het meisje werd over een afstand van twaalf meter meegevoerd en nadat de auto stopte zeven meter wegge slingerd. LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden op verdenking van inbraak bij het bedrijf Censo Unico aan de Oude Herengracht, waar hij een vuilniszak vol kleding zou hebben ontvreemd. De politie kreeg rond twee uur een melding van de inbraak bin nen. Eenmaal ter plaatse bleek de dader al gevlucht, maar een voor bijganger wist te vertellen dat een man zich door een bovenlicht naar binnen had gewerkt, even later met een volle vuilniszak weer naar buiten was gekomen en vervolgens verdwenen in de richting van de Ververstraat. De politie trof hem daar ook aan. Hij had zich bij het naderen van de politie van de vuil niszak ontdaan, maar die werd even later gevonden op het dak van een schuurtje. LEIDEN - Een 16-jarige Leidse jongen heeft aangifte gedaan van diefstal met geweld. Hij zou in de nacht van zaterdag op zondag op de Voorschoterweg door twee jon gens op een brommer staande zijn gehouden, die zijn bromfiets opeis ten omdat die van hen zou zijn. De jongen gaf aan die eis niet toe en zou daarop zijn bedreigd met een mes, waarna de knapen er volgens de jongen met zijn bromfiets van door gingen. LEIDEN - Bij een bedrijf aan het Stationsplein zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een partij dek bedden, de kassa en een kassalade met 150 gulden ontvreemd. Een 22- jarige Leidenaar is in verband hier mee zaterdagmorgen aangehouden in zijn woning. In het huis trof de politie een hoeveelheid dekbedden aan LEIDEN - Op het Leidse Plein van het Academisch Ziekenhuis had afgelopen zaterdag de prijsuitreiking plaats van een tekenwedstrijd die de werkgroep 'Kind en Ziekenhuis' in het kader van haar 10-jarig bestaan dvingen een prijs. De tekeningen zijn nog een week te zien in het het Diaconessenhuis en het Elisabethziekenhuis. De werkgroep het kind in de gezondheidszorg. Op de foto een paar (foto Henk Bouwman) had georganiseerd. 75 van de 250 deelnemers 0 AZL. Een selectie wordt daarna tentoongesteld i 'Kind en Ziekenhuis' houdt zich bezig met het welzijn 1 kinderen tijdens de prijsuitreiking. LEIDEN - De politie heeft vrijdag avond vier Leidenaars aangehou den toen die de brandkast met 3500 gulden, die vorig jaar november werd gestolen uit installatiebedrijf Zirkzee aan de Flevoweg, in het Rijn- en Schiekanaal aan het dum pen waren. Drie van hen zijn na verhoor vrijgelaten, de vierde, een 23-jarige man, zit nog vast op ver denking van meer inbraken. De politie kwam op de hoogte van de dumping door het onder zoek dat wordt ingesteld naar de brand bij bedrijf De Rooy aan de Admiraal Banckertweg. De 27-jari- ge Leidenaar die in verband hier mee wordt vastgehouden, heeft be kend de brandkast bij Zirkzee, in zijn eentje en met behulp van een vorkheftruck, te hebben gestolen. De politie kwam uit het onderzoek te weten dat de kast zou worden gedumpt. Nadat agenten zich vrij dag aan het Rijn- en Schiekanaal vervoegden, lag de kast al in het water maar de vier mannen waren nog aanwezig. De duikploeg van de brandweer heeft de kast uit het water gehaald. AUTOKRAKEN - Zo'n 25 auto's zijn tussen donderdag en zondag nacht opengebroken. In de nacht van donderdag op vrijdag werden in totaal 14 auto's gekraakt, vooral in de Merenwijk. In de nacht van zaterdag op zondag moest vooral de binnenstad het ontgelden. De buit bedroeg veelal radio-cassette recorders Ruilen De Leidse Vereniging van Post zegelverzamelaars houdt dins dag een ruil- en contactavond in het restaurant van het zwembad De Zijl aan de Parimaribostraat 66. De zaal gaat open om 19.00 uur, terwijl de vergadering om 20.00 uur begint. Vrijwilligsters De VAS (Vrouwen alleen Sa men) zoekt vrijwilligsters voor de begeleiding van vrouwen die gaan scheiden of gescheiden zijn. Belangrijkste taken zijn gesprek ken met hulpvraagsters, verga deringen bijwonen en deelnemen aan trainingen en thema-bijeen komsten. Van gegadigden wordt verwacht dat zij inzicht en ken nis hebben van de positie van vrouwen. Informatie en sollicitatie bij Marianne van de Pol of Ineke Ros bij het Leids Volkshuis, tele foon 149180 (elke dinsdag en woensdag en woensdagavond). De VAS zoekt voorts per 1 sep tember twee coördinatrices. Be langstellenden kunnen zich ook bij bovenstaande personen mel den. Vissen Hengelsportvereniging TOP viste in het Amsterdam-Rijnka naal. De uitslag is: I K. Schouten 42 stuks, 1425 cm; 2 D. Schouten 50 stuks, 1420 cm; 3 C. Hoppen brouwer 40 stuks, 1234 cm; 4 F. Oudshoorn 39 stuks, 1163 cm; 5 B. Heemskerk 32 stuks, 1023 cm; 6 J. van Rijn 30 stuks, 969 cm; 7 J. Moenen 26 stuks, 743 cm; 8 H. Schouten 24 stuks, 700 cm; 9 T. Hoppenbrouwer 21 stuks, 674 cm; 10 S. Teunissen 10 stuks, 348 cm. Molens Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk (NIVON) houdt dinsdag een bijeenkomst waar de heer Thomassen vertelt over molens in de omgeving van Lei den. De voordracht wordt gehou den in de Petruszaal aan de Lammenschansweg. Aanvang 20.00 uur. Nivon Bij de Nivon spreekt dhr. Tho massen morgenavond over 'mo lens in onze omgeving'. Plaats van handeling is de Petruszaal aan de Lammenschansweg, aan vang 20.00 uur. Rommelmarkt In buurthuis Op Eigen Wieken wordt op 5 mei een rommelmarkt gehouden voor kinderen. Kinde ren die iets willen verkopen kun nen op 5 mei vanaf 2 uur 's mid dags terecht in het buurthuis. De spullen die worden verkocht, mo gen niet duurder zijn dan f 7.50. Oranjewandeltocht Wandelkring Leiden en omstre ken houdt donderdag 30 april een oranje-wandeltocht over de afstanden 5,10,15, 25, 40 kilome ter. De start is bij het restaurant van de ijsbaan aan de Vondel laan tussen 9.00 en 14.30 uur LEIDEN - Het Studium Generale organiseert vanaf 27 april een zestal lezingen onder de noemer 'What makes America tick'. In deze lezingen wordt op zoek gegaan naar de identiteit van de Verenigde Staten en de invloed daarvan op West-Europa. De toegang is gratis en de lezingen zijn vrij toeganke lijk, een studiemap is verkrijgbaar bij het bureau Studium Generale aan de Kloksteeg 25 (tussen 9 en 13 uur). Alle lezingen hebben plaats in het centraal voorzieningengebouw van de universiteit en beginnen steeds om 20.00 uur. Op maandag 27 april houdt prof. dr. A. Lammers Deze organisaties willen infor matie geven over zaken waarmee de jonge ondernemer te maken heeft. Daarnaast wil men informeel contact tussen de ondernemers be vorderen. De VNO heeft ervaren dat mensen die een eigen bedrijf willen beginnen wel worden gehol pen, maar dat ze na het begin er helemaal alleen voor komen te staan. Toch is er dan volgens de or ganisatoren veel behoefte aan in formatie. Tijdens de bijeenkomst komt het verhaal aan de orde van een onder nemer, P. Schulpen van Schulpen Schuim BV, die vertelt over zijn er varingen. De adviseur van de VNO-actie 'Word je eigen werkge ver' L. Lyklama, behandelt die avond de vraag 'Eens een onderne mingsplan, altijd een onderne mingsplan?'. De algemeen secreta ris van de Kamer van Koophandel, A. Berkhout, vertelt wat de kamer voor jonge bedrijven kan doen. Aanvang van de avond is 20.00 uur. LEIDEN - Voor 'jonge onderne mers' wordt woensdag 29 april een informatieve bijeenkomst gehou den in Holiday Inn. Die is vooral bedoeld voor mensen die in de af gelopen driejaar een eigen bedrijf zijn begonnen. Het is een initiatief van van het VNO-Zuid Holland, de Kamer van Koophandel en de Leidse Vereniging voor Industrie. LEIDEN - Het innen van een be keuring vanmorgen vroeg bij een woning op de Nieuwe Rijn leverde geen geld, maar wel een viertal ge vallen van vermoedelijk illegaal verblijf in ons land op. De agenten die het geld wilden gaan innen troffen de buitendeur van het be wuste pand open aan. Nadat zij binnen waren gegaan, renden twee schaars geklede personen langs hen heen naar buiten en maakten zich uit de voeten. In de woning werden vijf man nen met de Turkse nationaliteit in de leeftijd van 27 tot 34 jaar aange troffen, die niet konden aantonen dat zij legaal in Nederland verblij ven. Zij zijn meegenomen naar het bureau. Van een van hen bleken na onderzoek de papieren alsnog in orde, de zaak van de vier anderen wordt nog onderzocht. LEIDEN - Drie Voorschotense jongens van 19, 20 en 22 jaar oud zijn gisteravond aangehouden op verdenking van het lastig vallen van twee meisjes op het Vijf Mei plein en mishandeling van een vrouw in Voorschoten. De drie jon gens zouden op het Vijf Meiplein twee meisjes onder meer hebben verhinderd om door te lopen. Later op de avond kwam een melding binnen dat zij in Voor schoten een vrouw zouden hebben mishandeld. Aan de hand van de signalementen konden zij uitein delijk in de Herenstraat worden aangehouden. De 19-jarige ver dachte verzette zich bij de aanhou ding en liep na een schermutseling met twee agenten een wondje aan zijn mond op. de eerste lezing die als titel 'Het verwende kind van de Westerse wereld' heeft meegekregen. Maan dag 4 mei spreekt dr. M. van Ros- sem over 'Het idéé fixe van de glo bal security'. De Amerikaanse eco nomie staat centraal in een spreek beurt van dr. J. van Duijn op maan dag 18 mei. Op maandag 25 mei be spreekt prof. dr. W. Stott de cul tuurwaarden van de Verenigde Staten in een lezing met de titel 'America pictures itself. De laatste lezing wordt gehou den op maandag 1 juni en gaat over de achtergronden van de verhou ding tussen de Verenigde Staten en West Europa. Deze wordt ver zorgd door prof. dr. M. Brands. In lichtingen en opgave is 's ochtends mogelijk via tel. 272233. In het kader van deze cyclus worden in de Lak-cinema een aan tal speciale films vertoond. Dins dag 12 mei draait 'Once upon a ti me in America' van regisseur Ser gio Leone (aanvang 20.00 uur). Dinsdag 19 mei wordt 'The Front' (20.00 uur) en 'Fort Apache' (22.00) gedraaid. LEIDEN - Twee Leidse zijn gisteravond rond elf 1 Sophiastraat gebeten door een hond. De ene vrouw werd gebeten in haar rug, de ander in haar hand. Zij zyn behandeld in het AZL. De hond, een Rottweiler, die werd uit gelaten door een kennis van de ei genaar, wist zich los te rukken en viel de wandelende vrouwen aan. LEIDEN - De gemeente Leiden wil een rechtzaak beginnen tegen het rijk om een bedrag van drie miljoen gulden terug te vorderen. Dat bedrag heeft de gemeente ver loren op de verkoop van een aantal verplaatsbare wisselwoningen. Tot 1984 betaalde het rijk via een spe ciale regeling de verliezen die ge-' meenten hadden bij het van de hand doen van dergelijke wonin gen. De regeling kwam in septem ber van dat jaar te vervallen. Leiden had echter de toezegging van het ministerie van volkshuis vesting dat de tekorten zouden worden gedekt tot november 1984. De hoofingenieur-directeur van het ministerie draalde volgens de gemeente echter lang met het ge ven van een definitieve toestem ming voor de verkoop van de wis selwoningen. Zo lang zelfs, dat de datum van november ruimschoots werd overschreden. Het ministerie van volkshuisvesting vindt nu dat de verliezen maar moeten worden betaald uit het stadsvernieuwings fonds. De gemeente Ledien acht deze gang van zaken onrechtmatig. Ze heeft de beslissing al aangevoch ten bij de Raad van State. Die ver klaarde de klacht op formele gron den echter niet-ontvankelijk. Ge zien het forse bedrag dat de ge meente nu uit eigen zak moet beta len, stellen burgemeester en wet houders de gemeenteraad voor een civiele procedure te beginnen. ADVERTENTIE In het grofvuilschema ge publiceerd in de gemeen teadvertentie van 24 april j.l. staat vermeld: dat het HUISVUIL van Koninginnedag (30 april) op 28 april wordt opge haald. Dit moet zijn; GROFVUIL.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7