Oplossing EG-tekort ïog ver weg Arafat blijft leider van geradicaliseerde PLO Tsjernobyl op vele plaatsen in Europa herdacht Guernica bedolven onder de anjers IVoeizaam gesprek ministers !a Stakingen unest voor toerisme naar Spanje Na verkiezingen in IJsland: Sleutelpositie feministen Socialisten zitten Fanfani dwars BUITENLAND PAGINA 5 s IJXEMBURG - Binnen de EG bestaat nog geen enkele fereenstemming over de financiering van de Gemeen- ihap in de komende jaren. Voorstellen van de Europese kommissie voor een forse verhoging van de inkomsten in de EG zijn tot nog toe zeer gereserveerd ontvangen. >k tijdens de bijeenkomst van de j-ministers van buitenlandse za- ;n, gisteren in Luxemburg, bleek it de meningen ver uiteen liggen, rijwel zeker zullen eind juni in russel de regeringsleiders van de /aalf op hun halfjaarlijkse top- nferentie de knoop moeten door- ikken. Volgens minister Hans van den LADRID (GPD) - Het Spaanse )erisme dreigt ernstig gedupeerd worden door de bijna onophou- elijke stakingsakties van werkne- lers van de Spaanse luchtvaart- iaatschappijen Iberia en Aviaco. olgens een onderzoek van een mtal Spaanse horecaorganisaties verwegen talloze buitenlandse tisorganisaties hun klanten te ad- seren deze zomer hun vlieg- ikanties naar Spanje te annuleren et het oog op nieuwe stakingsak- 3s in de maanden mei en juni en aar te boeken voor rustiger \kantieoorden als Italië en Joego- avië. De stakingen tijdens de af tlopen Paasvakantie kwam de ireca vooral op de Balearen en op c Canarische eilanden al te staan o een geschat verlies van onge ler 500 miljoen gulden. De laatste dagen heeft de stipt- lidsactie van het onderhoudsper- sneel van de Spaanse luchtvaart- matschappijen opnieuw voor aan- 2nlijke vertragingen gezorgd. Illoze vhegtuigen van Iberia nesten dit weekeinde van Madrid rar Barcelona en Malaga gediri- Éërd worden om daar reparaties oeen revisiebeurt te ondergaan. Iïria heeft uit noodzaak zes pas- sjiersvliegtuigen uit de dienst roeten nemen. Vanaf gisteren zal Iïria dagelijks noodgedwongen 2 vluchten moeten annuleren. Voral de luchtbrug Madrid-Bar- cona zal het moeten ontgelden. Eor de stakingsactie van het stoonmaakpersoneel is de Madri- lmse luchthaven Barajas ontaard inen grote vuilnisbelt. 3uitenland kort (ntslag )e Braziliaanse minister van fï- mciën Dilson Funaro heeft zijn otslag ingediend. Funaro is de ar- citect van het economisch beleid vi het land. Er werd al maanden gpeculeerd over zijn vertrek om- dt zijn 'cruzado-plan', waarbij ter tstrijding van de inflatie de prij- zn werden bevroren en de lonen sgen, niet werkte. Aanvankelijk lik het plan te slagen en waren Bnaro en president Sarney de hel en van het volk. Met de uiteinde- lke mislukking van het plan daal- c eind verleden jaar het politieke Enzien van de minister. Jxtreem links De extreem linkse Griekse 'Re- olutionaire Organisatie 17 novem- fer' heeft zich in een bij de krant leftherotypia afgegeven verkla- ng verantwoordelijk gesteld voor e bomaanslag op een bus met merikaanse militairen in Athene, r vielen daarbij 17 gewonden, van ie twee nog in het ziekenhuis lig- ?n. In de verklaring wordt afgege- ïn op het Amerikaanse imperia- sme als de belangrijkste oorzaak in het internationale terrorisme. :e VS worden er ook van beschul- <gd de Turkse aanspraken op de- In van de Egeische zee te steunen. "erroristen De politie heeft gisteren in Bar- dona twee vermeende Italiaanse trroristen opgepakt, een dag na- ct zij twee andere Italianen en een Saanse vrouw in dezelfde stad ar- isteerde. De twee die gisteren te- fn de lamp liepen zijn de 43-jarige leardo D'Este en zijn gezellin, de 1-jarige Laura Trevisano. Beiden x>rden ervan verdacht te behoren 1t de Rode Brigades. D'Este zou tn van de oprichters van deze or- *nisatie zijn geweest. Hij ,wist in jni 1985 uit een gevangenis in Ro- ie te ontsnappen, waar hij een a-af van negen jaar uitzat voor ver stallende delicten. REYKJAVIK (Rtr/UPI/DPA/AFP/ AP) - De IJslandse Vrouwenpartij is uit de bus gekomen als een van de grote winnaars van de zaterdag in IJsland gehouden parlements verkiezingen. De grote verliezer was de centrumrechtse regerings coalitie die haar meerderheid in het 63 zetels tellende parlement verloor. De Vrouwenpartij verdubbelde haar zetelaantal en kan met de zes zetels die zij nu heeft een sleutelpo sitie innemen bij de kabinetsfor matie. Leiders van de grote partij en erkenden dat de feministen in een positie zijn gekomen waarin ze bij de onderhandelingen tussen centrumrechts en links kunnen be palen wie de macht krijgt. Goede resultaten waren er ook voor de conservatieve Burgerpartij van oud-minister Albert Gud- mundsson. De Burgerpartij is nog maar enkele weken oud. Gud- mundsson richtte haar op nadat hij verleden maand onder druk van de regering zijn ontslag als minister van industrie had moeten indie nen. De nieuwe partij kreeg tien procent van de stemmen, goed voor zeven zetels. De oude regeringscoalitie zag haar zetelaantal aanzienlijk terug lopen. Dit was vooral te wijten aan het verlies van zes zetels van de conservatieve Onafhankelijkheids- partij, die er nog maar 18 overhield. De Vooruitgangspartij van premier Hermannsson verloor één zetel en kwam uit op 13 zetels. De sociaaldemocraten boekten een winst van een zetel en hebben in het nieuwe parlement 10 zetels. De communisten moesten een stapje terug doen en kwamen uit op 8 zetels. Hermanssson liet weten dat hij morgen het ontslag van zijn rege ring zal aanbieden aan president Viedis Finnbogadottir. De vor ming van een nieuwe regering zal niet eenvoudig zijn. De feministe Kristmunsdottir voorspelde dat de kabinetsformatie lang en moeilijk zou worden. Zij sloot zelfs niet uit dat het onmogelijk zou blijken op basis van deze verkiezingsuitslag een nieuwe regering te vormen. Zowel de oude coalitie als de so ciaaldemocraten hebben in eerste commentaren op de uitslagen al la ten weten dat belangstelling te hebben voor een coalitie met de Vrouwenpartij. Woordvoersters van de Vrouwenpartij lieten er geen twijfel over bestaan dat dit zijn prijs zou hebben. De Vrouwenpartij wil dat, wan neer zij aan de regering deelneemt, de lonen voor vrouwen omhoog gaan. Ondanks de bestaande wet- Vrolijke gezichten bij de IJslandse feministen als duidelijk wordt dat zij hun zetelaantal in het parlement bij de verkiezingen hebben verdubbeld. ten op gelijk loon voor r vrouwen, verdienen vrouwen min der. Verbetering wenst de partij ook te zien in de kinderopvang. Zij wijst er op dat IJsland het hoogste percentage alleenstaande moeders heeft van de westerse landen. De voorspellingen zijn dat er een driepartijencoalitie zal komen van hetzij de Progressieve Partij, de Onafhankelijkheidspartij en de fe ministen, hetzij de Onafhankelijk heidspartij, de Sociaaldemocrati sche Volkspartij en de feministen. Broek is iedereen het er wel over eens dat een uitbreiding van de EG-middelen noodzakelijk is. Maar over de omvang en vorm van die verhoging is men het nog aller minst eens. „De posities zijn niet echt in beweging. Tot nog toe zijn we niet verder gekomen dat inlei dende beschietingen", zei Van den Broek gisteren. door Hans de Bruijn Centraal in de discussie staat een voorstel van de Europese Commis sie, het dagelijks EG-bestuur, om de inkomsten van de Gemeen schap niet langer te berekenen op basis van de btw-ontvangsten van de lidstaten, maar op basis van de bruto nationale produkten. In plaats van 1,4 procent van de btw- inkomsten zouden de twaalf dan een vast percentage (bijvoorbeeld 1,4) van het BNP moeten afdragen. Daardoor zullen de rijke landen meer gaan betalen dan de arme. Tegelijk zullen daardoor de EG-in- komsten fors toenemen. De Com missie wil dat geld vooral gebrui ken om de zogenaamde structuur fondsen te verdubbelen, de fond sen waaruit de steun aan achterge bleven gebieden in de EG wordt betaald. Minister Van den Broek zei giste ren dat verdubbeling van die fond sen onder de huidige omstandighe den niet haalbaar is. Wel valt te praten over een flinke verhoging. Die wordt vooral nodig geacht om de zuidelijke EG-lidstaten hun eco nomische achterstand op het rijke noorden te kunnen laten inlopen. West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Denemarken en België hebben zich tegen deze nieuwe formule, die hen meer geld dan tot nog toe zou gaan kosten, verklaard. Ook Nederland staat niet te juichen voor het Commis sie-voorstel. Van den Broek zei gis teren dat de Nederlandse regering 'een lichte voorkeur' heeft voor handhaving van de btw-grondslag als basis voor de EG-financiering. Het huidige percentage van 1,4 zou dan wel kunnen worden ver hoogd, omdat Nederland niet prin cipieel tegen een verhoging van de EG-inkomsten is. Tot hoeveel kon Van den Broek echter niet zeggen. Nederland voelt ook weinig voor de wens van de Commissie om de EG-inkomsten nu al tot 1992 af te spreken. „We willen ons nu nog niet op de omvang van de EG-gel- den vastleggen". De discussie over de EG-finan ciering zal in belangrijke mate af hangen van de sanering van het Europese landbouwbeleid. De landbouwuitgaven van de EG vor men tweederde van de hele EG-be- groting en zijn de belangrijkste oorzaak voor het uit de hand lopen van de EG-financiën. Zonder een bezinning op die uitgaven heeft ook een nieuwe financieringsfor mule weinig kans van slagen, zo oordeelt men in EG-kring. ALGIERS (AP) - Jasser Arafat is in Algiers opnieuw gekozen tot leider van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO, zo heeft de Pale stijnse Nationale Raad (PNC, het parlement van de PLO) gisteren bekendgemaakt. Mohammed „Aboel" Abbas, het brein achter de kaping van het passagiersschip Achille Lauro in 1985, behoudt zijn zetel in het beleidsvormende comi té van de PLO. Enkele Palestijnse zegslieden hadden voorspeld dat Abbas uit het comité zou worden gezet om dat hij het imago van de PLO zou schaden. Arafat en zijn twee radi cale rivalen, Nayef Hawatmeh en George Habash, liepen zaterdag avond hand in hand naar de beslo ten vergadering van de PNC onder luid applaus van zo'n 1000 af gevaardigden en genodigden. Twee uur eerder dreigden Ha watmeh en Habash de inspannin gen voor eenheid in de gelederen teniet te doen als Arafat niet toegaf aan de eis van een verbod op be trekkingen met Egypte. Vrijwel al le Arabische landen verbraken de banden met Cairo nadat Egypte in 1979 een vredesakkoord sloot met Israël. Het drietal voerde eerder overleg in Arafats streng bewaakte villa 25 kilometer ten westen van Algiers. Over de inhoud van dat overleg werd niets in de openbaarheid ge bracht maar de drie leiders ver klaarden na afloop dat alle geschil len uit de wereld waren geholpen. Direct na hun terugkeer kwam de PNC bijeen voor de slotvergade ring. Een cruciale politieke resolu tie werd punt voor punt vrijwel unaniem goedgekeurd. Daarbij werd onder meer een uit 1983 date rende resolutie bekrachtigd waar bij alle contacten tussen de PLO en Egypte werden verboden. Enkele Palestijnse zegslieden lieten doorschemeren dat Arafat mogelijk pogingen zal onderne men de beperkende politieke reso lutie te omzeilen en op een andere manier zal trachten de contacten met de Egyptische president Hosni Moebarak open te houden. De Palestijnse leiders kondigden een week geleden aan dat zij een oplossing hadden gevonden voor hun vijf jaar oude geschillen, die de organisatie in negen subgroepe ringen had opgesplitst. Een com promis werd gesloten waarbij Ara fat zou hebben toegezegd zijn in spanningen met Jordanië voor vre de in het Midden Oosten op te schorten. In ruil daarvoor zouden het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina PFLP van Habash en het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina DFLP van Hawatmeh Arafat hebben toe gestaan zijn „bijzondere band" met Egypte voort te zetten. In de politieke resolutie van het afgelopen weekeinde werd de eer dere eis echter weer uit de kast ge haald dat Arafat zijn betrekkingen met Moebarak verbreekt. „Arafat gaf er kennelijk de voorkeur aan de eenheid binnen de PLO te behou den boven zijn persoonlijke relatie met Moebarak", aldus een Pale stijnse zegsman. In de resolutie wordt voorts be loofd „de gewapende strijd voort te zetten om onze grondgebieden te bevrijden van de Israëlische bezet ting". Voorts wordt het plan van de Arabische Liga goedgekeurd voor wederzijdse erkenning en vreedza me samenleving tussen Israël en de Arabische landen in ruil voor de totale terugtrekking van Israël uit de Westoever van de Jordaan, de Gaza-strook en Oost-Jeruzalem. Bovendien wordt het Russische voorstel goedgekeurd voor een in ternationale vredesconferentie voor het Midden Oosten waaraan moet worden deelgenomen door de PLO, de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties en „alle in het con flict betrokken partijen". GUERNICA (GPD) - Het Baski- sche stadje Guernica, dat in de Spaanse burgeroorlog op 26 april 1937 door het Duitse Kondorle- gieon bijna met de grond gelijk werd gemaakt, was gisteren op nieuw het doelwit van een bombar dement. Maar precies 50 jaar later waren het dit keer geen Junkers en Heinkels, die over het bolwerk van het Baskische nationalisme scheerden. Twintig sportvliegtuig jes, die dezelfde route van Sala manca naar Guernica hadden ge volgd als destijds de bommenwer pers van het Kondorlegioen, bedol ven Guenica gisteren onder een ta pijt van anjers. Het symbolische bloemenbom- bardement was het hoogtepunt van uitgebreide herdenkingsplech tigheden, die ook werden bijge woond door slachtoffers uit het Ja panse Hiroshima en Nagasaki. In de talloze toespraken, onder meer van de Baskische president Ardan- za, werd het verlangen onder streept om van Guerica een inter nationaal vredescentrum te maken als symbool tegen het zinloze oor logsgeweld. Opmerkelijk was de afwezigheid bij de herdenkingsplechtigheden van belangrijke vertegenwoordi gers van West-Duitsland. De enige representant was de invaller-con sul van West-Duitsland in Bilbao. Vijftig jaar na de vernietigende ac tie van het Kondorlegioen tegen het civiele doel van Guernica, dat in de Spaanse burgeroorlog geen enkel militair belang had, is de Bondsrepubliek nog steeds huive rig om de volledige verantwoorde lijkheid voor het bombardement op zich te nemen in verband om geen politiek precedent te schep pen. BOSBRAND - Ten oosten van het Baikal-meer in Siberië in de Sow- jet-Unie woedt al 26 dagen een reusachtige bosbrand. Meer dan 2.000 mensen en 28 vliegtuigen zijn ingezet om de vuurzee te bestrij den. De brand, aangewakkerd door een straffe wind, woedt in een ge bied van 2.200 kilometer van de stad Irkutsk tot Chita. De grote bosbrand is waarschijnlijk het ge volg van het uit de hand lopen van het afbranden van oud gras op en kele boerderijen, ondanks een ver bod hiertoe. ROME - Het debat, dat afgelo pen weekeinde in de Italiaanse Tweede Kamer werd gehouden, is in opperste verwarring geëin digd. In zijn regeringsverklaring door Hein ten Kortenaar had premier Fanfani nog eens omstandig uiteengezet wat ieder een de laatste maanden duidelijk was geworden: de vijf-partijen coalitie is uiteengevallen en er is met het huidige parlement geen regering te vormen die een ka mermeerderheid achter zich heeft. Het debat en de afsluitende vertrouwensstemming moesten dienen als proef op de som, met de logische consequentie dat het parlement wordt ontbonden en het woord aan de kiezers wordt gelaten. Deze eenvoudige rede nering is echter in de war ge schopt door vier dagen kamerde bat. Daarin slingerden Fanfani's tegenstanders, met name de so cialisten, hem de ergste verwij ten naar het hoofd. Tegelijk kon digden ze aan hem het vertrou wen te zullen schenken dat hij helemaal niet wenst. De bedoeling is om aan te to nen dat het parlement wel dege lijk in staat is een regering te steunen, zodat er geen enkele re den bestaat het voortijdig naar huis te sturen. Als Fanfani, on danks het gekregen vertrouwen, toch zou aftreden en de presi dent zou adviseren het parle ment te ontbinden, pleegt hij vol gens de socialisten een „aanslag op de grondwet". President Cos- siga zou zich in dat geval volgens de radicale voorman Marco Pan- nella zelfs aan een „staatsgreep" schuldig maken. De enigen die niet aan het alge mene gooi- en smijtspel mee doen, zijn communisten en neo fascisten: zij willen gewoon ver kiezingen en zullen Fanfani hun vertrouwen onthouden. De christen-democraten zitten met het probleem, hoe zij het onge wenste vertrouwen kunnen voorkomen zonder zelf tegen hun eigen ministers te moeten stemmen. Een pijnlijk dilemma, dat zij misschien moeten oplos sen door morgen, op het moment van de stemming, de vergader zaal te verlaten. Veel hangt intussen af van de wijze waarop Fanfani vandaag, in zijn antwoord op het debat, de vertrouwenskwestie zal stellen. LONDEN (AP) - Behalve in Neder land hebben dit weekeinde ook el ders in West-Europa tienduizen den activisten gedemonstreerd of wakes gehouden teneinde te her denken dat een jaar geleden door een explosie en brand in de kern reactor in Tsjernobyl in de Sowjet- Unie een wolk radioactiviteit plaat sen op het Europese continent heeft besmet. In Tsjechoslowakije arresteerde de politie vijf leden van de milieu organisatie Greenpeace die een be toging hielden in Praag. Drie van hen hadden geprobeerd een enorm spandoek te bevestigen op de voor gevel van het Nationale Museum, aldus ooggetuigen. De anderen, twee jeugdige Oostenrijkers, trachtten pamfletten te versprei den. In de pamfletten werd de Sowjet-Unie ervan beschuldigd een reactor, de WWER 440, te heb ben ontworpen die een groter risi co voor het milieu vormt dan de beruchte Tsjernobylreactor. In lan den in Oost-Europa en Finland staan 34 van dergelijke WWER- reactoren. Het vijftal werd, na en kele uren te zijn vastgehouden, uit gewezen. In Frankrijk, West-Duitsland, Spanje en Italië werden groot scheepse betogingen gehouden. In Italië vormden ongeveer 50.000 mensen een menselijke ketting van 25 kilometer tussen een kern centrale en een militair vliegveld. Honderden Zweden droegen gis teren witte kisten en kruisen om de 31 Russen te herdenken die bij de ramp omkwamen. De demonstra ties werden gehouden buiten enke le kerncentrales, zoals de Barse back-centrale in zuid-Zweden, waar de politie een zestal betogers arresteerde dat had geprobeerd over het hek rond de centrale te klimmen. In Denemarken, dat zelf geen kerncentrales bezit, hielden beto gers een driedaagse wake bij de ambassade van de Sowjet-Unie in Kopenhagen. Er werd gekozen voor drie dagen om aan te geven dat het 67 uur duurde voor de Sow- jet-autoriteiten voor het eerst offi cieel melding maakten van het on geluk. In Londen namen zaterdag dui zenden demonstranten deel aan een betoging tijdens welke leden van de groep „Friends of the Earth" 31 bloemenkransen van de Westminster Bridge in de rivier de Thames wierpen. In Thionville in noord-Frankrijk, dicht bij de bouwplaats voor een nieuwe grote kerncentrale te Catte- nom, voegden betogers uit West- Duitsland en Luxemburg zich bij -ongeveer 3.000 mensen die door de stad liepen en beëindiging van het kernenergiebeleid van de regering eisten. Frankrijk is voor zijn elek triciteit voor tweederde deel afhan kelijk van kernenergie. In West-Duitsland kwamen dui zenden betogers naar een opwer kingsfabriek in Beieren. Ongeveer 300 personen marcheerden door Keulen. Voor de kathedraal van Keulen ontvouwden de betogers een groot spandoek met de tekst: „Tsjernobyl - Een Jaar Later en Reeds Vergeten". Het protest in Italië viel in een periode waarin er fel wordt gede batteerd over de vraag of er refe rendums over kernenergie moeten worden gehouden. Italië was het eerste land dat beperkingen ten aanzien van de consumptie van voedsel en water verordende nadat de radioactieve wolk over Europa was getrokken. In Japan, waar in 1945 de eerste atoombom werd geworpen, ston den betogers in verschillende ste den stil bij de ramp van Tsjerno byl, zoals in Tokyo en Osaka. In Hong Kong overhandigde een anti-nucleaire groep petities aan de Chinese regering en de Britse goe- verneur, waarin wordt aangedron gen op beëindiging van bouwacti viteiten voor een Chinese kerncen trale dichtbij de grens. De ramp in Tsjernobyl kreeg in de Sowjet-Unie zelf weinig aan dacht. Het blad Komsomolskaya Pravda was één van de weinige kranten die in zijn kolommen ruimte uittrok voor de catastrofe van een jaar geleden. Het blad meldde dat in totaal aan donaties voor een hulpfonds voor slachtoffers van de ramp ruim 1,6 miljard gulden was gestort. Het fonds is gebruikt voor de bouw van huizen, de aanschaf van kleding en andere voorzieningen voor de slachtoffers. PRAAG - Eén van de Greenpeace-activisten, de Zweedse Milo Dahlmann, wordt door de Tsjechische politie verwijderd van het balkon van het Nationaal Museum in Praag, waar zij met andere leden van de milieu organisatie een spandoek wilde ophangen gericht tegen kernenergie. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5