'Spreiding kennis technologie nodig' Al Autonomen verzieken demonstratie Borssele Geen plaats voor hoeren in museum over Katendrecht Advies Commissie-Dekker Milieuorganisaties willen duidelijk standpunt over ozon Vogelbescherming wekt woede asiels Wolkbreuk in Zuid-Limburg Chib laat Nederlands schip gaan Arbeidsbureau gesloten op 1 en 5 mei MAANDAG 27 APRIL 1987 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - De kennis over toepassing van nieuwe technologieëen moet beter verspreid worden, zodat het hele Nederlandse bedrijfsleven -en niet alleen de grote be drijven- ervan kunnen profiteren. Dat is volgens de Adviescommissie voor de Uitbouw van het Technologiebeleid een van de belangrijkste zaken, die snel moeten worden aan gepakt. Anders wordt de achterstand, die Nederland op dit terrein toch al heeft, alleen maar groter. Het omzetten van technologische kennis in rendabele produkten en diensten vormt dan ook een van de steeds weerkerende thema's in het rapport 'Wissel tussen kennis en markt', dat de voorzitter van de commissie, professor dr. Wisse Dekker, vanochtend heeft over handigd aan minister De Korte (economische zaken). Om de sprei ding van kennis te bevorderen, stelt de commissie voor twintig re gionale 'kenniswinkels' (officieel: Innovatie Advies Centra) op te richten, die vooral ten dienste moe ten staan van het midden- en klein bedrijf. In ons land zijn het vrijwel alleen de grote ondernemingen, die de moderne technologieën weten toe te passen. Kennis is er voldoende, maar deze is te weinig verspreid in de Nederlandse bedrijvigheid, con stateert de commissie. De commissie noemt daarnaast verhoging van de scholingsgraad van de beroepsbevolking een an dere, belangrijke zaak in het tech- AMSTERDAM (ANP) - De Vereni- de bescherming van de ozonlaag. nologiebeleid. Daarbij dient tevens de achterstand van de deelneming van vrouvJen aan het (technisch) beroepsonderwijs te worden inge lopen. Om-, her-, en bijscholing zal volgens de commissie een steeds belangrijker rol moeten gaan spe len. Werkgevers en werknemers moeten de eerste verantwoorde lijkheid dragen voor die latere scholing, zoals de commissie het noemt, en niet de overheid. De commissie-Dekker stelt ver der voor een adviesorgaan voor het technologiebeleid op te richten. Daarin moeten onafhankelijke des kundigen zitting nemen die de overheid bij het technologiebeleid van advies kunnen dienen. Naast dit officiële adviesorgaan moet er dan nog een professionele organi satie komen die bepaalde delen ,van het beleid moet gaan uitvoe ren. Deze organisatie (aangeduid WOGNUM BERGEN KAMPEN als 'agentschap') wordt dan tevens AMSTERDAM (GPD) - Bijna der- SCHIPHOL - Kroonprins Willem-Alexander mocht zaterdag op Schiphol een naamgenoot dopen. Met het leeg gieten van een fles champagne op de blinkende romp gaf de prins aan de eerste Jumbojet van Martinair zijn naam: Prins van Oranje. De kroonprins viert overigens vandaag zijn 20ste verjaardag. (foto anpi de koepel van de twintig op te rich ten regionale kenniswinkels. De voorstellen van de commis sie-Dekker kosten per jaar 550 mil- tig vogelasiels in ons land zijn 1 ontwaardigd over de manier waar op de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels omgaat Terwijl er wel een ton naar werkgroep Noordzee-Olievrij gaat, die toch al zeven miljoen per jaar van het Rijk krijgt", aldus Van de Werff. ging Milieudefensie en de Stich ting Natuur en Milieu roepen de gesproken Nederlandse regering op een delijk standpunt in te nemen c joen gulden. Dit geld is gedeelte- met de 375.000 gulden die in janua- m riirf lijk nodig om de achterstand in de ri via de Wedden Dat-show voor de o band. Tijdens vorige besprekingen in februari van dit jaar heeft Neder land zich.volgens de milieuorgani saties vrijwel onbetuigd gelaten als gevolg van een verschil van me ning tussen de ministers Nijpels (milieu) en De Korte (economische zaken). De Korte verzet zich onder VALKENBURG (GPD) - Een kort druk van de chemische industrie maar hevig noodweer heeft zater- tegen beperkingen van de produk- lijk nodig om de achterstand aanschaf van apparatuur in het on derwijs weg te werken, voor een ander deel ter versterking van be staande subsidieregelingen. en Ransdaal moesten diverse 1 gen voor alle verkeer worden afge sloten. Tal van kelders liepen onder wa ter, vermengd met massa's mod der. Boeren raakten in paniek toen hun vee door een brede stroom modder getroffen dreigde te gaan dan de voorgestelde twintig procent reductie, aldus de organi saties. De ozonlaag beschermt het leven op aarde tegen schadelijke ultra violette straling. Deze laag wordt aangetast door een aantal gassen ANTOFAGASTA (AP) - Het Ne derlandse schip Nedlloyd Manila, geschrokken te zijn dat sinds vrijdag met een lading van de vogelasiels. Kees Buurman via de Wedden Dat-show voor de vogels in nood bijeen werden ge bracht. Vooral de asiels in Kam pen, Amsterdam, Wognum en Ber gen zijn boos omdat ze zich afge scheept voelen. "Het geld gaat niet naar de doelen waarvoor het was bedoeld", zegt men daar. "Veel asiels hebben nog steeds geen cent gezien, andere zijn afgescheept met een fooi en er zijn asiels die niet eens bericht hebben gehad over deze actie. Met het geld is nog vrijwel niets gebeurd. Het is volks verlakkerij geweest". Ook de AVRO, verantwoordelijk de desbetreffende show, zegt dereacties den. Persoonlijke ongelukken heb- die de mens in de atmosfeeF ben zich niet vooigedaan, maar de brengt. De CFK's zijn daarvan de munitie in de Chileense havenstad "We hebben onmiddellijk de cij- Antofagasta aan de ketting lag, fers opgevraagd. Die zijn echter heeft gisteren zijn voortzetten. De lading van het vaartuig be staat uit 138.000 stuks munitie van uiteenlopend kaliber en was aan boord genomen in Acapulco in Me xico met bestemming Chili. De ha- mevrouw Van de Werff van het x deelte van de zondag brandweerkorpsen van Valken burg, Voerendaal en Gulpen druk in de weer om wegen schoon te spuiten. Op hellingen rond de dor pen Ransdaal, Wijlre en Eijs vorm de zich een modderstroom van wel 25 meter breed, die zich een weg zocht naar lager gelegen gebieden. Mochten de besprekingen niet tot resultaten leiden, dan zullen de milieugroepen actie gaan voeren tegen de productenten die de scha venautoriteiten in Antofagasta x klaarden dat de kapitein en zijn ze venkoppige bemanning waren Het Chileense ministerie van de fensie liet zondag evenwel weten dat er alleen iets niet in orde was met de vrachtpapieren en dat het gelasiel in Kampen. "Iu de praktijk komt het er echter op neer dat de eerste nood niet is gelenigd. Alleen de olieslachtoffers zijn inmiddels hier en daar vergoed", zo stelt zij. "Door die actie hebben we wel al les verspeeld aan vaste steun. Ie dereen denkt namelijk nu dat we geld genoeg hebben gekregen. De asiels, ruim 140 door het hele land, krijgen in totaal 75.000 gulden is er BORSSELE (GPD) - "Nou, da's dus 1-0 voor jullie". De politieman, die samen met 30 collega's heeft geprobeerd de poort van Péchiney Nederland in het Sloegebied vrij te maken, geeft de actievoerder een speels tikje. Een mooi gebaar. Even eerder hebben ze aan elkaar staan rukken en trekken. De actie voerder reageert welwillend. Maar die houding verandert snel wan- 'neer de Mobiele Eenheid arriveert. Op de leus 'ME, weg ermee' blijkt een variatie mogelijk: 'ME, knup pelvee'. De commandant van het ME-pe- loton is een beleefd man. "Goede middag", zegt hij door zijn mega foon voordat hij de demonstranten tot drie keer toe sommeert van de poort weg te stappen. Even laten zwiepen wapenstokken door de lucht. Zaterdagmiddag kwart voor vier: de toon van het actieweekein de bij de kerncentrale Borssele is gezet. Het leven komt zaterdagmorgen maar moeizaam op gang in het ten tenkamp. Menig actievoerder kruipt zijn tent uit met een gelaat suitdrukking die een bijna onbe dwingbare neiging tot uitslapen verraadt. Maar er moet een kern centrale worden geblokkeerd. Voor de 800 bewoners van het kamp is een kraan beschikbaar. De meesten besluiten de ochtendwas beurt maar te vergeten. Voor de keukentent staat een lange rij -hon- gerigen. Bruin brood met kaas, thee en een appel vormen het favo riete ontbijt. Tegen tienen begeven de eerste groepjes actievoerders zich naar de kerncentrale. Voorop loopt een jongen in een mouwloos hemd met een roestig olievat. Hij beklimt de dijk voor de hoofdingang van het centralecom plex en begint te trommelen. Hij oogst aanvankelijk bewondering bij zowel betogers als toeschou wers voor zijn virtuositeit en zijn uithoudingsvermogen. Wanneer hij ruim anderhalf uur later een pauze inlast - zijn schouders be ginnen dan al bedenkelijk rood te worden - is die waardering inmid dels overgegaan in een lichte irrita tie. Een olievat is geen instrument tiemensen Mitella Terwijl de bezetters van de toe gangen naar het centralecomplex zonnebadend en keuvelend het feit herdenken dat de kerncentrale in Tsjernobyl een jaar geleden ont plofte, haasten de actievoerders die over de beste communicatie middelen beschikken naar Péchi ney. Uit de verklaring die aan de poort van het bedrijf wordt ver strekt, blijkt dat het om een tevo: ren geplande actie gaat. De avond ploeg van het aluminiumbedrijf wacht gelaten voor de versperde poort. De politie reageert volgens het draaiboek. Eerst probeert een handvol poli gen een nieuwe poging. De eerste klappen vallen. De komst van de ME is de volgende stap. Die treedt aan in vredestenue, zoals dat heet. Helmen en schilden blijven in de bussen. Deze attributen komen even later wel te voorschijn wan neer tijdens het vrijmaken van de poort een grote groep actievoer ders de blokkade voor de toegang van het bedrijf wil versterken. Ste nen, stukken hout en kluiten vliegen door de lucht. Een meisje houdt aan de schermutseling een gekneusde pols over. Ze blijft de rest van het weekeinde fier met haar arm in een mitella rondlopen. 'Dit is ME-werk' staat beschuldi gend op de draagdoek. dat zich leent voor een breed scala muzikale uitdrukkingen. dienst de poort geopend te krijgen, vervolgens doen ze met hun deci de surveillance- De actie bij de kerncentrale groeit in de loop van de dag uit tot een attractie van formaat. De poli tie sluit de weg onderlangs de Wes- terscheldedijk af. Het wordt te druk met automobilisten die de ac tievoerders van nabij willen zien. Ook wandelaars en fietsers geven de weg om het centralecomplex het aanzien van flaneer-boulevard. Bij de poort die naar het vliegas- opslagterrein leidt, blijft niemand lang staan. De 'autonomenpoort' is deze toegang al snel gaan heten. Jongeren met een woest uiterlijk zitten ervoor. Twee van hen roffe len op pauken. Een dreigend ge luid in de invallende duisternis. Ontknoping Bij de dageraad is er geen auto noom meer te bekennen. De met stenen, kraaiepoten en glas bezaai- willen vergroten. De ministerscon ferentie in Londen, waar knopen moeten worden doorgehakt, staat voor de deur. Preventieve maatre gelen betekenen uiteindelijk min der olieslachtoffers en daar willen we naartoe". 'Overheid maakt puinhoop van automatisering' DEN HAAG (GPD) - De ministe ries van justitie en binnenlandse zaken hebben grote fouten ge maakt bij de aanschaf van compu ters, waarin politiegegevens wor den opgeslagen. Volgens de Utrechtse hoofdcommissaris van politie J. Wiarda, is zeker een kwart van die systemen, die in to taal veertig miljoen gulden hebben gekost, bijna onbruikbaar. Daar door is een schade van twintig tot dertig miljoen gulden ontstaan. De Utrechtse hoofdcommissaris wijt de schadepost aan een ondes kundig aankoopbeleid van de twee ministeries. „De departementen concurreren met elkaar en met de politiekorpsen om de besteding van geld voor computersystemen zoveel mogelijk in eigen hand te houden", zei Wiarda gisteren voor de NCRV-radio. De ministeries van justitie en binnenlandse zaken werken op dit gebied langs elkaar heen, meent hij. „Daardoor wordt veel werk dubbel gedaan en gaat veel tijd verloren met het bezig houden van elkaar." Om de automatisering van de po litiebestanden, waarin gegevens over daders en delicten zijn opge slagen, weer in orde te krijgen, is volgens Wiarda een aanvullende investering nodig van zo'n tien tot twintig miljoen gulden. De Utrechtse hoofdcommissaris van politie pleitte er gisteren voor de aanschaf van computerapparatuur in het vervolg aan de politiekorp sen zelf over te laten. VERKEERSDODEN (ANP) - Het verkeer heeft het afgelopen week einde een hoge tol geëist. Bij zes ongelukken kwamen acht mensen om het leven en raakten evenveel mensen gewond. Voor het vogelasiel in Kampen is deze 'laatste trap in de rug' reden om af te haken. Volgens mevrouw Dijkhuizen is de verdeling van het geld een kwestie van vriendjespoli tiek. "Het grootste deel van het geld, 125.000 gulden, is naar een asiel in Friesland gegaan", zegt zij. "Daar is inderhaast een nieuwe stichting in het leven geroepen, de Stichting Kustasiels, waar ik grote twijfels over heb". Directeur Woldhek van de Vo gelbescherming begrijpt alle op winding rond de gelden niet. "Ik heb geen enkele schriftelijke klacht binnengekregen", zegt hij. "De Werkgroep Kustasiels heeft onmiddellijk 25.000 gulden gekre gen voor verdeling onder de kusta siels die vogels aan het opknappen zijn en er ligt nog eens honderddui zend gulden voor ze klaar. Dat be drag kan worden verdeeld zodra we de aanvragen binnen hebben. De gewone vogelasiels die door de kou extra inspanningen hebben moeten verrichten, hebben ook meteen 25.000 gulden gekregen en ook voor hen is er nog eens 50.000 gulden. Eenzelfde bedrag is naar het Comité Wintervoeding gegaan. Een ton gaat inderdaad naar de Werkgroep Noordzee-Olievrij, om dat we daarmee de publieke druk de weg, de totaal vernielde poort en enkele pelotons ME zijn de ge tuigen van de strijd die in de nachtelijke uren is gevoerd. De sfeer is grimmig. Met steigerpalen en prikkeldraad wordt de toegang weer gesloten. De politie besluit haar de-escalerende houding te la ten varen. De rest van de dag blijft de ME zichtbaar aanwezig. Of het nu door het minder mooie weer of door de gewelddadigheden komt, de belangstelling voor de protestmars van Borssele naar de kerncentrale valt tegen. Krap dui zend deelnemers - een tiende van het aantal dat de organisators in hun enthousiasme als verwachting hebben uitgesproken - wandelen door de Noordsingel van het dorp. In deze straat en op de twee kruis punten die ze op hun weg door Borssele passeren, worden de be togers nieuwsgierig gadegeslagen door tientallen inwoners van het dorp. De houding van de Borsselena- ren is bijna welwillend. De demon stranten zijn dan ook heel wat min der extravagant uitgedost dan de actievoerders bij de poorten van de centrale. Kinderen uit het dorp wandelen een eindje mee. Ze roe- De laatste schermutseling op zondagmiddag. Een peloton ME voert een korte charge uit tegen een aantal pen iedere keer 'Open' wanneer de 'autonomen' die een 'platte pet'-college belaagt. In tegenstelling tot zaterdagnacht valt het aantal gewonden deze deelnemers aan de protestmars keer mee. (fotoAP) hun 'Borssele dicht' scanderen. Maar zachtjes, want het is tenslotte zondag. ROTTERDAM - Wie Katen drecht zegt, denkt onmiddellijk aan maar een ding: prostitutie. Jarenlang was dit schiereiland, tussen de Rijn- en Maashaven, de enige wijk in Rotterdam waar hoeren voorkwamen. In mijn jeugdjaren, zo'n 25 jaar geleden, heette het een 'vieze buurt'. Bo vendien had 'de Kaap'zoals Ka tendrecht beter bekend is, iets mysterieus. Hier streken eind vo rige eeuw de eerste Chinezen neer in ons land. Die deden er, zo werd je toen verteld, niet anders dan opium snuiven en gokken. Een enkele keer las je in de krant dat er een op een geheimzinnige uit de weg was geruimd. door Bas Hoppel Van het bloeiende nachtleven op Katendrecht is vrijwel niets meer overgebleven. Onder druk van de 'nette' bewoners moesten de prostituees er het veld ruimen en uitwijken naar andere delen van de stad. Het eroscentrum van toen is nu veranderd in een verpauperde buurt. De bars, dan cings, café's en voortreffelijke Chinese restaurants van toen zijn nu dichtgetimmerde panden. In een van die dichtgespijkerde lo kaliteiten, waarin vroeger de Griekse sirtaki-dancing Xenos was gehuisvesd, wil een groep bewoners een wijkmuseum on derbrengen. Ze zijn daar al een lange tijd mee bezig en het ziet er nu eindelijk naar uit dat het ook gaat lukken. Van het Anjerfonds, Zomer- postzegels en andere fondsen heeft de museumclub al enkele duizenden guldens losgepeu terd. Nu moet alleen nog begin volgende maand de gemeente met een bedrag van f50.000 over de brug komen en de zaak is ge regeld. Het tijdstip kan niet mooier want uitgerekend een maand later gaat het veerbootje, dat je vroeger voor een stuiver vanuit de binnenstad naar Ka tendrecht bracht, weer varen. Succes verzekerd voor het wijk- Chinezen Nog maar kort geleden opende een minister in een buurthuis op Katendrecht een tentoonstelling over de Chinezen die zich er in de loop van de afgelopen tiental len jaren gevestigd hebben. Een Chinese kapper, een schooltje waar kinderen in het chinees on derwijs krijgen en een sojabo nen-fabriekje is het enige dat nog aan de Chinezen op de Kaap her innert. Wat ligt meer voor de hand dan, nu er toch een wijkmu- seumpje komt, dat te openen met een tentoonstelling over de prostitutie? Hieraan heeft in de afgelopen tientallen jaren de helft van de Katendrechtse be volking op de een of andere ma nier zijn of haar brood aan ver diend! Maar nee, daar komt niets van in. Het museumclubje heeft zo de buik vol van de hoerenwijk die Katendracht altijd is geweest dat er met een wijde boog om heen wordt gelopen. Ton Stuivenberg, een van de initiatiefnemers van het wijkmu- seum-in-oprichting, zegt dat al lerminst hypocriet te vinden. 'Wij willen de positieve kanten die Katendrecht heeft, bena drukken. Dan begin je niet met de prositutie waar jarenlang te gen gestreden is', aldus Stuiven berg. Die strijd is overigens niet helemaal gewonnen want in de afgelopen jaren hebben zich steeds meer en vooral Zuidame- rikaanse vrouwen er'weer enig emplooi gevonden. Eroscentrum Met de komst van een gemeen telijk eroscentrum aan de Keile- weg aan andere kant van de Maas, waar nu toch echt haast mee wordt gemaakt, lijkt de prostitutie op Katendrecht z'n langste tijd te hebben gehad. Pas bij volledige uitroeiing van het rosse leven op de Kaap denkt het museumclubje aan een tentoon stelling. Maar wat zou je dan ei genlijk moeten laten zien? ADVERTENTIE Na enig aandringen zijn de actie voerders aan de poorten bereid zich bij de optocht aan te sluiten en naar het kamp te wandelen om de afsluitende manifestatie bij te wo nen. Alleen de autonomenpoort blijft bezet. Er hangt een nieuwe confrontatie tussen politie en de harde vleugel van de demonstran ten in de lucht. Een ME-peloton rijdt dichterbij. Toeschouwers zoe ken alvast een goed plaatsje. De ontknoping is verrassend. Terwijl iedereen zich opmaakt voor een treffen, voert een ander peloton ME'ers op de weg bij het tentenkamp een korte charge uit om een niet-geüniformeerd lid van een arrestatieploeg te ontzetten. Alle autonomen spoeden zich er heen. Maar ze zijn te laat. De ME trekt zich alweer terug. En de poort is zonder strijd genomen. Deze slag is duidelijk voor de politie. Op vrijdag 1 mei en dinsdag 5 mei zijn alle arbeids bureaus en Centra voor Vakopleiding de hele dag gesloten. In een aantal gevallen is ook het uitzendbureau Start op die dagen gesloten. U kunt dan altijd terecht bij het hoofdkantoor van Start in Gouda, tel. 01820-63911. De arbeidsbureaus

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3