mm 5 0 T 'En nu het buitenland in' Roodenburg pakt tegen Quick laatste strohalm Wanprestatie Lugdunum irriteert Rij ster borgh Degradatie is kwestie van tijd Leiden viert titel vierde Idasse uitbundig Gemotiveerd Altior verrast SJC MAANDAG 27 APRIL 1987 LEIDEN - De slingers die Dun can Alberga de dag van te voren had gekocht om de kleedkamer op te fleuren voor de verjaardag van Arno Lancel, bleken uitein delijk ook in een ander opzicht (enigszins) op hun plaats: tegen Quick boekte Roodenburg voor het eerst dit seizoen een thui soverwinning (1-0) door een zeld zaam mooie goal van dezelfde Al berga. Maar omdat ook de con currenten Alphense Boys, Den Hoorn en LENS wonnen, kon van een echte feestviering geen sprake zijn: meer dan de laatste strohalm betekende de overwin ning niet. De uittocht van spelers als Koet, Valk, Klein en Jansen eist dit seizoen zeker zijn tol. De Kooiclub beschikt weliswaar over voldoende talent, mede dankzij de gedegen jeugdoplei ding, maar het ontbreken van een rustgevend figuur kostte de ze competitie al de nodige pun ten. Zo bestaat de achterhoede voornamelijk uit pure mandek kers, slechts Erwin Koree heeft in aanvallend opzicht wat in de melk te brokkelen, maar komt organiserend en opbouwend te kort. Mede daardoor stond Sjaak Nievaart, althans de eerste sei zoenshelft, uiterst onzeker te keepen. Het middenveld moet het stellen zonder een echte spel verdeler en bestaat louter en al leen uit noeste werkers, terwijl in de voorhoede een echte afmaker ontbreekt: Marcel van der Burg en aanvoerder Lancel mogen zich met elk vier goals topscorer dit voetbaljaargang noemen. Hoe belangrijk de aanwezig heid van een leider op het veld is, bewees routinier Kees Verver in de wedstrijd tegen Quick. Ter wijl hij bikkelde om elke meter, organiseerde hij tegelijkertijd verdediging en middenveld. De Leidse aanval kwam in dit duel nauwelijks uit de verf, evenals de Haagse trouwens. Verver: „We waren van een verdedigende tac tiek uitgegaan, met slechts twee spitsen. Maar hierdoor raakte de aanval wel geïsoleerd". De enige oplossing voor Roodenburg was dan ook dikwijls 'de lel naar vo ren'. Een kolfje naar de hand van het lange verdedigingsduo van Quick, Rob Teeuwissen en Erik de Jonge. Omdat de Hagenaars zelf puur op de verdediging speelden deden zich nauwelijks doelrijpe mogelijkheden voor. In de eerste helft konden de bezoe kers bogen op welgeteld een kans: de knal van Hans Verkaart werd echter schitterend door Sjaak Nievaart gepareerd. Tij dens de tweede rondgang kwa men de Hagenaars niet eenmaal tot een uitgespeelde kans. Dat ze vlak voor tijd nog bijna de gelijk maker scoorden, Jos Vercaute- ren miste evenwel in kansrijke positie, was dan ook meer een gevolg van het paniekerige ver dedigen van Roodenburg dat al zo vaak de winst verloren had zien gaan. De thuisploeg zelf wachtte ge duldig af. Robert Goodway: „We zijn onszelf dit seizoen al vaak genoeg voorbijgelopen. Het be langrijkste was dat we in elk ge val de nul vasthielden". De kan sen die er kwamen werden in eerste instantie echter gemist. Robert Goodway kon in de eer ste helft een voorzet van Nico van As niet onder controle krij gen, waarna Erik de Jonge red ding bracht. Ook een indirecte vrije trap binnen het strafschop gebied leverde niet het gewenste resultaat op, omdat Marcel van der Burg slordig overschoot. Het meeste gevaar ontstond nog door schoten uit de tweede lijn. Een knal van Peter Pret spatte even wel uiteen op de vuisten van doelman Alex Gerbrandy, waar na dezelfde Pret en Nico van As in de rebound het doel niet wis ten te vinden. Invaller Duncan Alberga, net in het veld, zorgde tenslotte voor de ommekeer door tien minuten voor tijd verwoestend uit te ha len. Uit een voorzet van de jarige Arno Lancel, knalde Alberga ge hinderd door De Jonge de bal met een schitterende omhaal via de onderkant van de lat in het Haagse doel. Alberga: „Ik ving die bal met links op en voelde die speler in m'n rug. Ik moest toen wel in een keer met rechts uitha len". Hierdoor bleef de kans op lijfs behoud aanwezig. Aan een ver blijf in de de derde klasse willen de spelers nog niet denken. Rob Pret: „We hebben het nog in ei gen hand. Maar als we toch de graderen dan zie ik nog geen spe lers weggaan". Dat valt te hopen voor Roodenburg, want een nieuwe uittocht van spelers zou wel eens de genadeklap kunnen zijn. HERMAN JOUSTRA LEIDEN - "Hiermee hebben Roodenburg geen goede dienst mee bewezen", besefte Lugdunum- trainer Sjaak Rijsterborgh na afloop van het met 1-2 verloren duel tegen het Haagse LENS. Vooral ook omdat de stadgenoten uit Leiden-Noord tegen Quick aan de goede kant van de score bleven (1-0), waren de druiven extra zuur. Bovendien hadden de Kikkers het oog nog gericht op de derde plek op de ranglijst, die na dit door Lugdunum niet ingecalcu leerde verlies, nu moeilijk is te realiseren. Met name het optreden van Daan Kooimans, doorgaans de grote animator bij Lugdunum, was aan de kritiek van Rijsterborgh onderhevig. Bal verlies van de Leidse libero in de frontlinie had enkele malen gevaarlijke situaties voor het eigen doel tot gevolg, mede omdat Kooimans niet snel genoeg terugkeerde. Er was echter niemand binnen de gelederen van de Leidse ploeg die de voortrekkersrol van Kooi mans tijdens de wedstrijd kon overnemen. Hoewel Albert Siera zijn best deed om zich aan de grijze massa te onttrekken door zijn directe tegenstander Marcel Zandberg volledig uit de wedstrijd te spe len. Maar toen Zandberg het veld moest verlaten ten faveure van Ed Perreijn was het ook met Siera In de eerste rondgang was Lugdunum opper machtig en LENS leek een smakelijke eenhaps- cracker, die de Leidenaars zonder problemen zou den verorberen. Nadat Siera na goed doorzetten Harm de Vos nog op doelman Peter Meefout zag stranden, begon Kooimans aan een onstuitbare so lo. Jeroen Brussee begreep de bedoeling van zijn libero en hij werd dan ook op tijd aangespeeld. Óp zijn knal had Coomans ditmaal geen verweer (1-0). Een zeer terechte voorsprong tot op dat moment, maar de Hagenaars hadden tot veler verrassing het antwoord snel klaar. Daar ging overigens een foutje van de Lugdunummer Wim van As aan voor af. De Haagse centrumspits Hans Kooyenga onder schepte een pass van de Leidse voorstopper die de gevaarlijke Marco van Delden aanspeelde. De vleu gelspits bedacht zich geen moment maar zijn dave rende knal sprong via de onderkant van de lat het veld weer in. De bezoekers kregen nu de overhand en de opge komen voorstopper Martin Leyendekker kreeg op een hoekschop van Van Delden nog de beste kans, maar had weinig geluk met zijn krachtige kopstoot. Nadat Leidenaar Bert Bakker een schuiver door Oscar van der Laar op de lijn zag gekeerd, kwam LENS op gelijke hoogte met Lugdunum. Kooyen ga speelde bij de hoekvlag wat met Hennie Braxho- ven en kreeg van de Leidse verdediger de kans om Van Delden aan te spelen. Die trok de bal laag en hard voor het Leidse doel waar de geheel vrijgela ten Fred Spa in de 32ste minuut de bal achter doel man Wim Eradus gleed (1-1). Toen vond LENS-trainer Lubbe het tijd worden om Zandberg in te wisselen voor Perreijn. Eerst leek het of ook Perreijn de tanden in Siera zou stukbijten, maar na gelang de wedstrijd vorderde kwam ook de Leidse linkerspits niet meer in beeld. In de 64ste minuut had Van der Laar al een fout van Kooimans meedogenloos moeten afstraffen, maar inplaats daarvan gaf hij een voorstelling die op het balletpodium niet zou misstaan. Vlak voor het eindsignaal werd de wanprestatie van Lugdu num in de tweede helft dan toch 'beloond'. Van Delden kreeg tot tweemaal toe de kans Eradus on der vuur te nemen en bij de tweede slaagde hij met vlag en wimpel (1-2). "Om van zo'n ploeg te verlie zen is een regelrechte aanfluiting" mopperde Rij sterborgh. Met veronschuldiging aan Roodenburg... RUUD PATTIAPON Blauw Zwart nog in zorgen WASSENAAR - In het 'vier punten-duel' tegen Sliedrecht trok Blauw Zwart uiteindelijk aan het kortste eind (1-3). Door dit resultaat verkeert de ploeg van Chiel Jansen nog steeds in degradatiezorgen. Doelman Nol Aarden van Sliedrecht bleek gistermiddag het grote struikelblok: vooral door hem slaagde de thuis ploeg er niet in het enorme vel- doverwicht in doelpunten om te zetten. Zo stuitten Wijnand Bakker (2x) en Harold Haa strecht tijdens de eerste rond gang op Aarden. Tien minuten voor rust kwamen de bezoe kers na een van de schaarse uit vallen op voorsprong door Mi chel Ooijen: 0-1. Ook in de tweede helft was Blauw Zwart heer en meester, maar Peter van der Ploeg en Wijnand Bakker zagen hun in zetten door Aarden gestopt. In de slotfase sloegen de bezoe kers opnieuw toe. Eerst scoor de van Ooijen zijn tweede tref fer, waarna Michel de Man het pleit beslechtte: 0-3. In de slot minuut scoorde Cees van Leeu wen nog tegen: 1-3. Moeilijke hoek Edwin Bekkering knalde de bal tegen de lat, de ijverige Tunesiër Michael Meiri schoot uit een moei lijke hoek in het zijnet en Peter v.d. Broek vond keeper De Haan op zijn weg. Die gegevens zijn ont leend aan de eerste helft: na de pauze vielen de Leidenaars bijna plichtmatig aan, zonder ooit echt gevaarlijk te worden. Dit in tegen stelling tot het team van trainer John Karelse, dat de score na de pauze had kunnen opvoeren. Ri chard Verschelden en Pierre Schultz weigerden de mogelijkhe den evenwel te benutten. Die mis sers kwamen Voorburg, dat door het gelijkspel van Delfia weer een punt uitliep, bijna nog duur te staan. Nadat Edwin Bekkering vlak voor het einde 1-2 had ge scoord, voorkwam keeper De Haan echter de 2-2 van Sam Holswilder. "Deze wedstrijd hadden we moe ten winnen", realiseerde Wim Vis ser zich naderhand. "Het zit alle maal een beetje tegen. Als die scheidsrechter de 1-0 goed keurt, loopt het heel anders. Nu wordt het heel moeilijk". FRED SEGAAR LEIDEN - Omdat de temperatuur Door de overwinning van de in de overvolle kantine het kook- Vlietclub op concurrent Floreant punt naderde, brak 'Beer' los. Maar (3-2) had Leiden aan het 0-0 gelijk- buiten, waar het aanmerkelijk be- spel tegen De Jodan Boys genoeg ter toeven was, vond Hennie Bee- om de tweede titel in evenzoveel renfenger evenmin rust. De met seizoenen binnen te halen. Met de omhelzingen gepaard gaande woorden "Bedankt jongens, neem handdrukken vlogen de Leidse naar een biertje van me", stuurde trainer na het behaalde kampioen- Beerenfenger de voetballers van schap letterlijk om de oren. De feli- Sleutels de hete kantine in. Daar citaties van de Sleutels-broers Rob deed Fred Vermeer, voorzitter van en Marcel Groenendijk, "als een de supportersvereniging en voor speer naar de Mors gekomen", on- de gelegenheid 'ceremoniemees- derscheidden zich van al die ande- ter', het feest tot ongekende hoogte re gelukwensen omdat de twee oplaaien. Buiten keek de 33-jarige geen deel uitmaken van de Leiden- oefenmeester terug op het nog lo- 'familie', maar toch daadwerkelijk pende competitie, maar blikte hij een bijdrage leverden aan het kam- ook vooruit naar het volgende sei- pioenschap van de Morsclub. zoen, "waarin we net zo zullen spe- LEIDEN - In de derdeklasse A zijn minuten spelen slaagde Peter van de beslissingen nabij. Voorburg de Heuvel er in alleen door te bre- verkreeg uitzicht öp het kampioen- ken en de score voor Gouda te ope- schap door de 2-1 overwinning op nen. Daarna ging de strijd gelijk LFC, dat nu samen met Celeritas op, met goede kansen over en voor degradatie in aanmerking weer. Nog net voor de pauze be komt. Gouda speelde zich, door reikte Stan Uljee met lange pass een 1-1 gelijkspel tegen Foreholte, Puck van der Voort, die de gelijk- naar de derde plaats tenkoste van maker binnenschoot. SJC, dat met 1-4 van Altior verloor. SJC-Altior: 1-4. Een gemotiveerd In 3 C bleef KBV met FC Lisse op spelend Altior verraste SJC. De gelijke hoogte: 1-1. Langeraarders kwamen in de jacht Gouda-Foreholte: 1-1. In een aan- op de voor hen nog belangrijke trekkelijk duel toonden Gouda en punten tot hun beste wedstrijd Foreholte aan, waarom zij beiden Louis van der Hoorn met het zo lang de in de strijd bovenin hun hoofd, Peter Ouwerkerk uit een rol hebben meegespeeld. Al na vijf corner en Henk Bader met een ge richt afstandsschot brachten Altior de verdiende 0-3 voorsprong Ben van de Zalm kon pas halverwege de tweede helft de eer voor SJC kon redden. Daarna schoot Frans de Boer nog eenmaal raak voor Al tior. KBV-FC Lisse: 1-1 Een duide lijk sterker FC Lisse verzuimde het overwicht in doelpunten om te zet ten. De bezoekers hadden een ver- dedigingsfout van KBV nodig om door Ferry Baak op 1-0 te komen, maar het gaf, door zelf een bijna identieke fout te maken, KBV de kans om via Peter Mijnders de ge lijkmaker te scoren. len als nu", aldus de trainer. "We gaan dus eerst een beetje ac climatiseren. Zo hebben we het dit jaar ook gedaan. Er zal vermoede lijk een halve competitie voor no dig zijn om te wennen in de derde klasse. Daarna zien we wel verder. Met die doelstelling zijn we ook in de vierde klasse begonnen. We hadden geen hoge verwachtingen. Eerste vereiste was de sfeer goed te houden. Na acht wedstrijden be gon het plotseling te draaien. De jongen hebben keihard gewerkt en werden zich bewust van de kwali teiten. Resultaat kon daardoor bij na niet uitblijven". Boekdelen De reeks van elf overwinningen spreekt in dit opzicht boekdelen. Tegen Jodan Boys werd zaterdag voor het eerst in twaalf wedstrij den puntverlies geleden, maar dat had dank zij de zege van De Sleu tels op Floreant geen nadelige ge volgen. Volgens verwachting maakte de Morsclub in de ontmoe ting van zaterdag een nerveuze in druk, waardoor er veel eer te beha len was voor doelman Peter Selier, die bij de spaarzame counters van de Gouwenaars (kansen Wilco Wensveen) aantoonde een uitste kende doelman te zijn. Leiden was weliswaar tachtig van de negentig minuten in balbezit, maar Henk Landwaart voor de pauze en Rob en Rik Bink na de rust ontbeerden scherpte, zoals die ook ontbrak bij Fred Kanbier, de technisch begaaf de linkerspits van de Morsclub. 'iwee jctcti geleden stond de 22- jarige aanvaller op het punt om zijn club de rug toe te keren, "want ik zag het onder Siem van der Ham helemaal niet zitten. Maar toen ik hoorde dat Beer zou komen, ben ik gebleven. Ik had in de jeugd ook onder hem getraind en ik wist wat ik aan hem had. Hij is er in ge slaagd van het eerste elftal een hechte groep te maken. Het is hier altijd gezellig, mede dankzij Beer. Die man voelt de sfeer goed aan. Hij straalt wat uit". De samenwerking moet volgens Kanbier ook in de derde klasse tot resultaat leiden. "Achterin en op het middenveld zullen we resolu ter moeten ingrijpen. Soms lopen ze nog een beetje teveel te trutten. Aan de andere kant hebben we vol gend seizoen misschien het voor deel dat ze je meer laten voetbal len. Dit jaar heb ik meer schoppen dan vreten gehad". Beerenfenger gaat er voorlopig van uit "dat het tempo in de derde klasse hoger zal liggen. De jongens hebben een hoop geleerd. Als ze het in de toekomst blijven oppik ken, zie ik het best zitten. Pro bleem is alleen dat we niets van die tegenstanders weten. We gaan als het ware het buitenland in met al die onbekende tegenstanders uit het Westland". Volgens Fred Vermeer, die in het feestgedruis de realiteit even uit het oog verloor, is dat nog niet ver genoeg. "In 1990, als Leiden vijftig jaar bestaat, spelen we in de eerste klasse tegen IJsselmeervogels". FRED SEGAAR Noodklok luidt voor Valken LEIDEN - De Sleutels heeft Lei den de derde klasse binnenge loodst door de naaste concurrent van de koploper, Floreant, met 3-2 te verslaan. Valken'68 zal nu alle zeilen moeten bijzetten om degra datie te ontlopen. In de directe confrontatie met mededegradatie kandidaat Koudekerk kwamen Valkenburgers niet verder dan 1-1. Ook bij Voorschoten klopt het de gradatiespook aan de deur. Tegen DEVJO kregen de Voorschotena ren met 1-3 op de broek. Rohda en Oegstgeest speelden om des kei zers baard en hielden het op een t bloedeloze 1-1 remise. De Sleutels - Floreant 3-2. In dit duel werden twee penalties gemist. Aan de kant van De Sleutels was dat Jan van der Berg en aan de an dere Kees Franssen. Overigens te recht, want aan beide toekennin gen zat een luchtje. Leo Compeer opende de score voor de Leide naars waarna Kok de Bruijn kop pend de stand nivelleerde (1-1). Na rust beging de Leidse doelman Rob Groenendijk een fout waar door Gerrit van der Berg Floreant op voorsprong bracht. Compeer bracht de stand echter weer in evenwicht waarna Paul de Vos vijf minuten voor het eindsignaal niet alleen De Sleutels deed juichen, maar even later ook Leiden. Valken'68 - Koudekerk 1-1. Met nog twee wedstrijden te gaan luidt voor Valken nadrukkelijk de noodklok. Frank Duindam gaf nog reden tot juichen voor de thuisclub maar één minuut voor tijd drukte Mark Bakker namens Koudekerk het arme Valken met de neus op de feiten. Voorschoten - DEVJO 1-3. Paolo Sobral (2x) en Ed Haring bezegel den in dit duel het lot van Voor schoten. Roel Veloo gaf de gast heer nog eventjes hoop. Rohda - Oegstgeest 1-1. De naar UDO vertreldcende Gerard Slie- rings gaf Oegstgeest in deze lauwe wedstrijd de leiding. Een vrije trap van de Bodengravense speler Joost de Bruijn zorgde ervoor dat dit duel terecht geen winnaar kreeg. LFC verspeelt laatste kans LEIDEN - De wonderen zijn de wereld nog niet uit, maar LFC moet nu toch serieus met degrada tie rekening gaan houden. Omdat de Boshuizerkadeclub zelf met 1-2 verloor van koploper Voorburg en de directe concurrenten VFC en Celeritas een punt behaalden tegen respectievelijk HBS (dat ook nog niet veilig was) en Delfia, zijn er nauwelijks ontsnappinsmogelijk- heden voor de Leidse club, die het verschil met VFC tot drie punten zag oplopen. "Het wordt nu heel zwaar, maar zolang de kloof te overbruggen is, blijf ik hopen", weigerde trainer Wim Visser zich naderhand bij af daling naar de vierde klasse neer te leggen. Diep in zijn hart besefte de toekomstige oefenmeester van Monster evenwel dat zijn pupillen tegen Voorburg hun laatste kans hadden verspeeld. Dat het voor de eens zo vermaarde amateurclub de laatste mogelijkheid was om zich te handhaven, leken overigens niet alle Leidse voetballers te beseffen. Pas na de late 1-2 van Edwin Bek kering (acht minuten voor tijd) zet ten de Leidse voetballers allesrop- alles. Sam Holswilder was in die slotfase heel dicht bij de gelijkma ker, maar met een uiterste krachts inspanning voorkwam invaller doelman Peter de Haan' de 2-2. "Denk je dat ze verzwakt zijn door het ontbreken van hun vaste keeper, blijkt die invaller dus een kanjer", dacht Visser terug aan de slotfase. "Het zit ons niet mee. Ook niet wat betreft de scheidsrechters. Ik wil de schuld van de nederlaag niet in de schoenen van deze man schuiven, maar hij floot bepaald niet in ons voordeel". Wim Visser dacht daarbij terug aan de zevende minuut van de wedstrijd. Nadat Loek van der Post in kansrijke positie onregle mentair was gestuit door Chris Jansen, schoof Bles Zuma de bal uit de toegende vrije schop naar Erik v.d. Wijngaard, die via de bin nenkant van de paal doel trof. Vol gens scheidsrechter Van der Steen "stonden er op dat moment twee LFC'ers hinderlijk buitenspel", al dus de arbiter, die waarschuwin gen uitdeelde aan Leidenaar Sam Holswilder en Voorburger Gerard Schultz. Geen protest LFC dacht daar uiteraard heel anders over, maar protesteerde nauwelijks. De voetballers van de 80-jarige vereniging maakten in de ontmoeting tegen de (uiteraard) beter voetballende ranelijstaan- voerder de indruk zich te hebben neergelegd bij het onvermijdelijke. Met name de mandekkers Dick v.d Walle en Sjaak te Hennepe leken er niet meer in te geloven, maar vol gens Visser was daar geen spreake van. "Die jongens hadden hun han den vol aan die spitsen van Voor burg. Dat zijn gewopn heel goede voetballers". Dat bleek al in de twaalfde mi nuut, toen Richard Verschelden een goede combinatie met een tref fer afrondde (0-1) en dat kwam vijf minuten voor de pauze nog duide lijker tot uiting. Kees Toet passeer de vier toekijkende LFC'ers, om vervolgens van de rand van het strafschopgebied ook invaller-kee per Marcel van Leeuwen (Dick Akerboom was ziek) te verslaan (0- 2). De thuisclub, die in Erik v.d. Wijngaard en Bles Zuma zijn beste spelers had, kreeg net als Voor burg kansen, maar de Leidse voet ballers misten de scherpte en het geluk van de koploper. Het elftal van Leiden behaalde zaterdag de titel van de vierde klasse. Trainer Hennie Beerenbenger heeft op de achterste rij in het midden ■plaatsgenomen tussen Fred Kanbier (l) en Rick Bink. <f0to Loek zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13