RT Avanti verovert de Europa Cup Amstel Goldraee hommage aan Joop Oranje als praatgroep 1AANDAG 27 APRIL 1987 'Bestel voor mij maar een taxi PAGINA 11 Die neem ik zelf wel Extra veel wasgoed Publiek geeft de doorslag ok IJMUIDEN - Tot verrassing van voorzitter Bart van Leeuwen sprong middenvelder Aad Neuteboom bijna uit zijn vel toen hij scheidsrechter Van der Boor giste ren na afloop van de uitwedstrijd tegen Stormvogels (2-0) in de spelersbus van UVS zag plaatsnemen. „Be stel voor mij maar een taxi. Ik ga onder geen beding in 1 één bus zitten met de man die mijn hele zondag heeft vergald", brieste Neuteboom tegen Van Leeuwen. Ook andere UVS-spelers en trainer Arie Lagendijk toonden zich weinig ingenomen met de aanwezigheid van Van der Boor, die op het veld herhaaldelijk woor den had gehad met de Leidenaars. Van Leeuwen, die Van der Boor had toegezegd een eindje met UVS te kunnen meerijden, wist even niet wat hij moest doen. De bus stond al te ronken, mét Van der Boor, maar zonder de complete UVS-selectie aan boord. Na enige aarzeling stapte de voorzitter de bus in om even later met Van der Boor weer uit te stappen. De i scheidsrechter kon alsnog met het openbaar naar zijn woonplaats Dordrecht afreizen. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Nestor peloton krijgt vrij baan MEERSSEN (GPD) - Professioneel wielrennen is een keihard métier. Lief zijn voor elkaar is er nauwelijks bij. Slechts bij hoge uitzondering worden er cadeautjes weggeven. Dan moet het echter wel om een heel speciaal geval gaan. Zoals zaterdag in de Amstel Goldraee, waarin good old Joop Zoetemelk (40 jaar) keurig in de hoofdrol werd gema noeuvreerd. beker torsend neemt Joop Zoete- De nestor van het Nederlandse pe loton zet aan het eind van dit sei zoen een dikke punt achter zijn roemrijke carrière. Het minste wat je zo'n man, die het volk zo vaak heeft laten juichen, kunt geven is een passend afscheidsgeschenk. Vandaar dat de veteraan van Su- perConfex vrij baan kreeg in Meerssen, waar hij een lang ge- LEIDEN - Paul Schlagwein, aanvoerder van Leidsche Boys, maakte in het duel met Oranje Groen het laatste fluitsignaal van de Sassenheimse arbiter Rewijk niet binnen de lijnen mee. De be baarde laatste man van Leidsche Boys. die het al diverse malen aan de stok had gehad met de man in het zwart, kreeg wegens praten eerst een boeking. Wat later protesteerde Schlagwein op wel zeer eigen wijze tegen de strafschop die de scheidsrechter terecht aan Oranje Groen gaf toen Johan de Ridder binnen de beruchte lijnen was gevloerd. Na het fluitsignaal nam tot ieders verbazing niet' Johan de Ridder, maar Paul Schlagwein plots de strafschop. Onhoudbaar plaatste hij de bal achter zijn verbaasde doelman Patrick Kooien. Waarna hij kon vertrekken, want de leidsman kon dit 'geintje' typisch niet waarderen. Overigens volgde Johan de Ridder niet het juiste voorbeeld dat Schlagwein had gegeven want hij zag zijn inzet wél worden ge keerd door doelman Kooien. Dat overkwam MVKV, de Kat- wijkse afdelingsclub die zater dag de titel in de eerste klasse voor zich opeiste. Op eigen veld namen de gastheren sportieve wraak (2-1) op tegenstander Ka- gia dat onder aanvoering van trainer Jan Dorresteyn (ex- MVKV) voor de wedstrijd een 'koude oorlog' had gevoerd. Bij aankomst in Katwijk bleek niemand in het gezelschap uit Lisserbroek zich te kunnen her inneren dat het bestuur van MVKV was beloofd dat Kagia in reserveshirts de kampioenswed strijd zou afwerken. Daardoor verschenen beide elftallen in de vertrouwde oranje shirts op het veld waar scheidsrechter Van der Bent uiteraard weigerde te laten aftrappen. De arbiter gaf de thuisploeg een half uur de tijd om voor andere shirts te zorgen, maar die waren op het complex aan de Karei Doormanweg niet voorradig. Uiteindelijk toonde Kagia zich bereid de meegenomen reser veshirts uit te Tenen aan MVKV, dat in het hagelwit van de tegen stander de promotie naar de vier de klas bewerkstelligde. Behalve met een kater, de ploeg had bij winst koploper MVKV nog kun nen achterhalen, aanvaarde Ka gia uiteindelijk met een extra hoeveelheid vuil wasgoed de thuisreis naar Lisserbroek. koesterde wens in vervulling zag gaan; een triomf in Neerlands eni ge klassieker van betekenis. De 22ste editie van de Goldraee zal derhalve in de boeken worden bij geschreven als een hommage aan Joop. Natuurlijk moest onze beroemd ste wielerzoon aller tijden even flink op de pedalen duwen, alvo rens hij zijn feestelijke intocht in Meerssen kon maken. En diende hij op zowel de Keutenberg als de Cauberg te bewijzen dat hij nog al tijd met de besten mee kan. Anders zou de wielersport zich wel een héél slechte dienst hebben bewe zen. Maar - daarover kan geen mis verstand bestaan - het lag er dui- mendik bovenop dat Joop het van harte was gegund. Met name door Steven Rooks en Teun van Vliet, die in de laatste ki lometers uit beleefdheid hun ge soigneerde benen stilhielden nadat Joop er van tussen was gegaan op een wijze die identiek (zonder echt te demarreren) was aan die in het Italiaanse Giavera Montello, waar aan hij in 1985 een niet meer ver wachte wereldtitel overhield. Van Vliet en Rooks deden daar ook niet geheimzinnig over, al wil- HAZERSWOUDE - Finales om de Europa Cup plegen normaal op 'vreemde' grond te worden afgewerkt. Bij tafeltennis gelden echter andere normen. Daar beslist het lot over het thuisvoordeel. Zo kon het gebeuren dat Dextro/Avanti in eigen haven de eindstrijd tegen het Tsjechische Spartak Vlasim mocht organiseren. Achteraf bleek dat de aanwe zigheid van 'eigen' publiek doorslaggevend was. Gedragen door de luidruchtige onder steuning van de Hazerswoudse supporters werd het bloednerveuze Avanti dank zij een 5-3 zege eigenaar van de belangrijkste tafeltenniscup. Daarmee zorgden Bettine Vriese- koop, Mirjam Kloppenburg en El len Bakker voor een primeur, want nog nooit tevoren stond een Neder landse club in de finale, waarop Hongaarse ploegen een abbone- ment hebben. Statisztika uit Boe dapest won de beker al 18 keer, maar op weg naar de eindstrijd werd die club gestuit door Avanti. Die aanzienlijke prestatie maakte de ploeg van Gerard Bakker toren hoog favoriet, maar zijn toch ge routineerde tandem Vriesekoop/ Kloppenburg kon de druk voor het toegestroomde Hazerswoudse volk nauwelijks aan. Met alles was in het dorp in de Rijnstreek rekening gehouden. Feestprogramma's waren rond, no tabelen waren opgetrommeld en de muziekband in het bomvolle clubhuis wachtte op het sein tot spelen van de als ceremoniemees ter dienstdoende voorzitter Van der Werff. Die begon zich, na een aanvankelijk voortvarend begon nen avond, langzamerhand zorgen te maken, toen zowel Vriesekoop als Kloppenburg het hoofd verloor. Wat kon er na de onverwachte zege van Ellen Bakker tegen Da- vidkova eigenlijk nog misgaan? Vriesekoop en Kloppenburg ver keerden nu in de geruststellende wetenschap dat zij zich een mis stap konden veroorloven. Vriese koop stelde haar téamgenotes te vreden met een overtuigende score tegen Masarikova: 21-9, 21-12, wat een 2-0 voorsprong betekende. Waarna Mirjam Kloppenburg, door Avanti voor Europa Cup duels ingehuurd, het feestpro gramma van Van der Werff in de war leek te sturen. De zenuwen hielden de Lichtenvoordse in een wurgende greep, op het moment dat 3-0 tegen de Tsjechische kop- vrouwe Kocova voor het grijpen lag. "Ik begrijp het nog steeds niet", was na afloop Kloppenburg nog verbaasd over de misstap. "Normaal geef ik een voorsprong nooit uit handen. Ik stond verstijft achter de tafel". Zoals ook collega Vriesekoop te gen Davidkova. Het ongeloof straalde van de Hazerswoudse tri bunes af, toen de plaatselijke favo riet de 17-jarige benjamin van de Tsjechische ploeg moest felicite ren. Tot die actie ging ook Ellen Bakker over, na de verloren partij tegen Kocova. Van de riante uitgangspositie (van 2-0 werd het 2-3) was derhalve weinig meer over. Integendeel. Het internationaal gelouterde duo Kloppenburg/Vriesekoop kon zich nu geen verlies meer veroorloven. Dat realiseerde Mirjam Kloppen burg zich kennelijk niet in haar partij tegen Masarikova, want in de beslissende derde game stevende zij bij 9-14 op een desasteuze ne derlaag af. Immers, bij verlies werd het lot van Avanti in handen ge legd van Ellen Bakker en van haar mochten geen wonderen worden verwacht. Kloppenburg keerde echter met de hulp van het publiek bijtijds te rug in de realiteit. Met de tong op haar schoenen finishte zij met een 21-17 zege en inspireerde Vriese koop tot grootse daden. Met een duidelijke overwinning op kop- vrouwe Kocova, de nummer 4 van Tsjechoslowakije, manoeuvreerde zij Avanti weer in kansrijke positie. Evenals vorig jaar (toen de Nan cy Evans-Cup werd gewonnen) werd Kloppenburg in de gelegen heid gesteld het beslissende punt te scoren. De 'huurlinge' voldeed aan de wens van het thuisfront, al gebeurde dat weinig overtuigend "Het was een rare wedstrijd", keek Bettine Vriesekoop terug. "We hebben merkwaardig gespeeld, Mirjam en ik. We waren misschien Ellen Bakker - Daniela Davidkova 21-14, 21-18; Bettine Vriesekoop - Ivana Masarikova 21-19,21-12; Mirjam Kloppenburg - Miluse Korchova 20-22,21-19,20-22; Vriesekoop - Davidkova 21-2311-21; Bakker - Korcho va 14-21,6-21; Kloppenburg - Masarikova 21-13,20-22,21-17; Vriesekoop - Korchova 21-19, 21-13; Kloppenburg - Davidkova 21-12, 21-19. wel te gespannen. Niemand hield rekening met een nederlaag. Het had een grote domper geweest, als we hadden verloren". Gerard Bakker dankte het Ha zerswoudse publiek uitvoerig voor de luidruchtige ondersteuning. De coach wist namelijk als geen ander dat de supporters de bij 2-3 sparte lende ploeg op 'vreemde' grond waarschijnlijk onderuit was gegle den. ROB ONDERWATER Vreugde kost doelman leven FALKE (SID/AFP) - De vreugde over het toekennen van strafschop aan zijn vereniging FC Falke, heeft ZEIST (GPD) - Tot woensdag zal de trainingsstage van Oranje het karakter hebben van een praat groep met als onderwerp Honga rije. Tegen dat tijdstip zullen zo wel de Ajacieden als de PSV'ers de resten van de onderlinge ver wijten geruimd moeten hebben om niet nog een keer in eigen huis het slachtoffer van een mis stap te worden. Het taaie Polen en het zwaar onderschatte Grie kenland knaagden flink aan de onderlinge verstandhouding bin nen de Nederlandse selectie. Het keurkorps van Rinus Michels on derging afgelopen weekeinde nog een laatste wijziging. Wilbert Suvrijn (Roda JC) werd alsnog opgeroepen voor Sjaak Troost. De Feyenoorder liet gisteren bij een oefenduel op het KNVB- sportcentrum in Zeist verstek gaan wegens droeve familieom standigheden. De tegenstander van Oranje in dat oefenduel, de brave amateurs van DSVP uit Pijnacker, herin nerden zich de verdiensten van hun vroegere trainer, Dick Advo caat, en werkten bereidwillig mee aan een solide basis voor de komende dagen. De zaterdag eersteklassers bedwongen zelfs anderhalf uur lang hun gods dienstige weerstand tegen het spelen op zondag. Het resultaat: 9-0 en twee speelhelften waarin Oranje het hele voetbalscala mocht opentrekken. Het handjevol toeschouwers dat het veld in de Zeister bossen omzoomde, kreeg voornamelijk uitersten te zien. Staaltjes van voetbalperfectie afgewisseld met periodes van oervervelend zo- meravondgebal. Marco van Bas ten 3, Ruud Gullit 2, Ronald Koe man 2 (penalty's), John Bosman en René van der Gijp tekenden voor de eindstand. Een opmerke lijk resultaat, want normaliter is de groep van Michels niet in be weging te krijgen in dit soort sparringpartijen. „Gewoonlijk is er weinig ani mo voor dit soort oefenpartij tjes", had Rinus Michels van te voren al laten weten, maar had er meteen aan toegevoegd dat „het niet zo kan zijn dat er spelers met de pet naar gooien". De bonds coach kon dus over het resultaat tevreden zijn en ook over het feit dat alle spelers zich soms schul dig maakten aan verstoppertje spelen. Marco van Basten week daartoe regelmatig uit naar de positie van René van der Gijp die een uitstekend plekje had be machtigd waarop hij nauwelijks aanspeelbaar was. Het duo werk te wat dat betreft eendrachtig sa men en dat zal Michels ook met genoegen geconstateerd hebben. Het uitpraten van die onderlinge rivaliteit staat immers hoog in het vaandel dezer dagen in Zeist. „Dat is het nadeel wanneer het elftal is samengesteld uit vrijwel spelers van twee verenigingen", aldus Michels. king zal hier een belangrijk on derwerp zijn, maar niet het eni ge. Het gaat namelijk om de wed strijd tegen Hongarije en de vori ge thuiswedstrijden zijn niet meegevallen. De ploeg heeft, ze ker tegen de Grieken, niet alle kracht op het gras gelegd. Tegen de Hongaren moet dat wel. Wij moeten hen verslaan. De kracht en de klasse daartoe is aanwe zig". Ajax bewees in het recente verleden over de juiste wapens te beschikken als het internatio naal aan de slag moest. Rinus Mi chels worstelt zelfs met die inter nationale successen. „Een terug slag bij de Ajacieden is mogelijk als reactie op de euforie van Za- ragoza. Een reactie in dergelijke situaties is normaal. Dit te voor komen is de belangrijkste opga ve in de voorbereiding op woens dag". Rinus Michels had zijn team ten opzichte van de laatste inter land op enkele plaatsen gewij zigd. Adrie van Tiggelen was weer present en speelde een helft als rechter vleugelverdediger. Ronald Koeman kwam weer te rug in het hart van de verdedi ging, terwijl de linkerflank ge heel uit Ajacieden bestond: Si- looy, Mühren en Van 't Schip. Jan Wouters bleef aan de kant vanwege een lichte scheenbeen blessure. Nieuw in de basis was het optreden van Gerald Vanen burg. Hij speelde op de stek van ploeggenoot Van der Gijp. Moge lijk dat Vanenburg tegen de Hongaren er van aanvang bij is. Of de ontmoeting rechtstreeks op tv zal worden uitgezonden, daarover zal de KNVB morgen middag beslissen. Woordvoerder Wim Jesse: „Er zijn nog tiendui zend kaarten niet verkocht. Een fiks bedrag als je nagaat dat je praat over kaarten die dertig a vijfendertig gulden per stuk moeten opbrengen. Er zijn nog te veel open plaatsen in de Kuip om nu al een tv-uitzending vast te stellen". de 23-jarige Deense doelman Peter Michalke het leven gekost. In de kampioenswedstrijd tegen TSV Marklt, stond de ploeg van Michal ke met 0-1 achter. De penalty werd door de jonge doelman uitbundig gevierd. Plotseling stortte hij ech ter in. De door artsen direct uitge voerde reanimatie had geen in vloed meer. Zij konden nog slechts de dood constateren. de laatstgenoemde nog wel bena drukken dat hij toch heus wel had geprobeerd te winnen. De Noord hollander, die zich vorig jaar verze kerde van een plaats op de erelijst van deze klassieker, kreeg echter geen meter speelruimte. Dat voor recht was slechts weggelegd voor Joop, ofschoon de Fransman Cor- nillet zich daar niet zonder slag of stoot bij neer wilde leggen. Samen met de Britse surpise Elliot vorm de de moeilijk in het gareel te krij gen Cornillet de buitenlandse in breng in de vijfmans kopgroep, die na de Cauberg het heft in handen had genomen. Eigenlijk kwam het Van Vliet en Rooks helemaal niet zo slecht uit dat Zoetemelk van hen wegreed. Beiden vreesden het sprintvermo gen van Elliot, die op het vinken touw zijn kans zat af te wachten. Van Vliet: „We zagen liever een Nederlander winnen dan een En gelsman. Dat kun je de Nederland se wielerliefhebbers toch niet aan doen. En daarbij moet je toch ook aan de organisatie denken. Wat moet die nou met zo'n onbekende Engelsman als winnaar? Nee, dit was voor mij dc minst slechte op lossing. Als wij dat gat naar Joop hadden dichtgereden, zou die El liot ons zeker hebben geklopt". Woorden die door Rooks werden onderschreven. „Toen Joop weg ging, was het voor mij ook niet zo moeilijk meer. Ook al omdat Joop goed had meegereden, terwijl die Engelsman maar een beetje zat te linkeballen". En Joop zelf? De veteraan stelde koeltjes vast dat hij eindelijk eens alles mee had gehad in het Lim burgse heuvelland. In 1970 (win naar Georges Pintens) was hij al van de partij, maar een eerste viool spelen zat er nimmer in. Vorig jaar was hij er heel dichtbij, toen hij met Rooks om de hoofdprijs duel leerde. De troef van PDM hield echter de eer aan zichzelf, hetgeen bij het publiek een lichte mate van treurnis teweeg bracht. Profiteren Dit keer lagen de kaarten anders. In het voordeel van Zoetemelk. „Als je met je tweeèn bent is het een gevecht van man tegen man. In een kopgroep van vijf kun je soms profiteren van bepaalde situaties. Als ze bijvoorbeeld voor elkaar niet willen rijden, wat nu is ge beurd. Deze overwinning komt me in elk geval heel goed uit. Het is eentje die telt en voor mij het be wijs dat ik mijn afscheid goed hebt gepland. Nu kunnen ze tenminste niet meer zeggen dat ik een jaar te lang ben blijven fietsen". Hoewel hij dit seizoen be schouwt als een afbouwjaar, had Zoetemelk zich voorgenomen niet geruisloos het peloton de rug toe te keren. Hij wilde er vooral in de Waalse klassiekers en de Goldraee nog een keer 'staan'. In de Waalse Pijl lukte dat nog niet, maar afgelo pen zondag in Luik-Bastenaken- Luik ging het al een stuk beter. Toen dook hij zelfs nog even op in de kopgroep, al was het niet voor lang. Onder het aanhoudende ge weld dat Criquielion ontketende, bezweek hij dertig kilometer voor de finish. Zoetemelk: „Maar ik heb er wel veel zelfvertrouwen gekre gen. Ik wist dat er kansen voor mij waren in de Goldraee. Daarom ben ik hard gaan trainen, 's morgens vier uur en 's middags ook nog eens twee uurtjes. Dat heeft zich geloond". Tour Natuurlijk kwam in Meerssen ook de Tour weer ter sprake. Ie mand die een klassieker wint, misstaat niet in het Franse spekta kel. Joop houdt echter bij hoog en bij laag vol dat hij zich daarvoor niet meer leent. „Pffff...nee hoor, echt daar begin ik niet meer aan. Ik heb er niets meer te zoeken. Ja, dat zei ik vorig jaar ook, maar in mijn achterhoofd speelde de Tour toen nog wel een beetje. Dat is nu be slist niet het geval". Toch is niet iedereen binnen zijn ploeg ervan overtuigd dat Joops besluit definitief is. Zijn soigneur Cock van Leeuwen, met wie Zoete melk al 27 jaar optrekt, acht een ze ventiende Tourstart niet uitgeslo ten. De Leidenaar: „Ik schat de kansen fifty-fifty. Van mij mag hij in elk geval. Het zou ook goed voor de firma zijn, hoe je het ook be kijkt. Hij brengt toch een hoop pu bliciteit met zich mee. En hij kan het ook nog aan. Zijn benen zijn ietsje dunner geworden, maar ver der is hij nog helemaal de oude. Geloof mij nu maar, in Joops ach terhoofd speelt de Tour echt nog wel"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11