Verrassende groei economie Amerika Genemuiden: kamerbreed calvinisme Miljoenenverkoop aandelen De Boer Vertrouwen in dollar blijft gering Steigers van beton zo vast als een huis Japan wil krediet aan schuldenlanden geven Recordwinst bij Martinair Winst van Nedlloyd gehalveerd VRIJDAG 24 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 WASHINGTON (Rtr) - De Amerikaanse economie is in de eerste drie maanden van dit jaar - omgerekend op jaarbasis - met 4,3 procent verrassend gegroeid. Dat is de sterkste groei sinds het tweede kwartaal van 1984, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendgemaakt. TEXEL (GPD) - Systeembouwer Meyert Boon uit De Cocksdorp construeerde voor de jachthaven in Oudeschild op Texel zes beton nen steigerplaten, die de verouder de houten steigers vervangen. Meyert Boon hoopt met deze con structie, die per strekkende meter goedkoper is dan soortgelijke uit voeringen in hout of aluminium, afnemers in heel Nederland te inte resseren. „De mensen geloven vaak niet dat beton drijft totdat ze het met eigen ogen zien", weet Meyert Boon inmiddels uit ervaring. En kele jaren geleden bouwde hij uit cement een schip dat de toepasse lijke naam 'Van Steen' heeft gekre gen en dat werkelijk als een huis op het water ligt. Voortbordurend op zijn ervaring als beton- en sys- „Zo'n betonnen plaat is veel luier in zijn bewegingen. Een houten of aluminium steiger wiebelt meest al; het beton houdt de steiger beter in balans", vertelt Meyert Boon. Geheel volgens de normen van de 'gewapend betonvoorschriften' bouwde hij de steiger. Elk deel van zes meter lengte weegt circa 3,5 ton en bestaat uit een houten bekisting gevuld met 'piepschuim' van zestig centimeter dikte. Bovenop deze laag, die dient als drijfoppervlak, wordt het beton gestort. Een groot voordeel van de beton constructie is dat de steiger nage noeg onderhoudvrij is. Het 'piep schuim' neemt het eerste jaar vijf procent water op, maar in de daar op volgende jaren is het opname vermogen heel gering. Verder is van belang, dat het ruwe oppervlak van het beton door vocht nauwe lijks glad zal worden. Bij hout (door regen of door opspattend boegwater) is dit risico veel groter. Bijkomend voordeel is ten slotte dat de kosten van de betoncon structie per strekkende meter circa 500 gulden zijn. Dat is goedkoper dan hout (bijna 600 gulden) en alu minium (700 gulden). De verrassend sterke sche groei in het eerste kwartaal volgt op de magere groei van 1,1 procent in de laatste drie maanden van 1986. Over heel 1986 groeide Amerikaanse economie met 2,5 procent. De forse stijging van het bruto na tionale produkt in de periode ja nuari tot en met maart is volgens deskundigen in eerste instantie toe te schrijven aan de toeneming van de vraag van industriële en han delsondernemingen, die hun voor raden hebben aangevuld. Voorts heeft de exportsector melding ge maakt van betere resultaten. Aan gezien in beide gevallen nog met voorlopige cijfers over maart is ge werkt, wordt nog wel een herzie ning van het groeicijfer verwacht. Het ministerie van handel deelde voorts mee dat de inflatie in het eerste kwartaal 3,5 procent op jaar basis heeft bedragen. In het laatste kwartaal van vorig jaar bedroeg de inflatie 0,7 procent, een ongebrui kelijk laag percentage. De Amerikaanse dollar heeft gis teren niet kunnen profiteren van de publicatie van gunstige cijfers over de economische groei in de Verenigde Staten. Na de bekend making dat de groei in het eerste kwartaal is toegenomen tot 4,3 pro cent op jaarbasis ging de koers zelfs iets omlaag. De koers van de dollar is vandaag in Tokio tot het laagste punt sinds de Tweede Wereldoorlog gedaald. De Amerikaanse munteenheid sloot op 139,05 yen, ondanks po gingen van de Japanse centrale bank om met aankopen de koers op peil houden. In Amsterdam opende de dollar vanochtend op 2,0310 gulden, ongeveer een halve cent lager dan de slotkoers van gis teren in New York en bijna twee cent lager dan de Amsterdamse slotkoers. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd gisteren voor de dollar een officiële middenkoers WASHINGTON/TOKIO (Rtr/DPA) - Japan wil de komende drie jaar dertig miljard dollar lenen aan lan den die met hoge schulden te kam pen hebben. Dit heeft de speciale afgezant van de Japanse regering, de voormalige minister van buiten landse zaken Sjintaro Abe, ver klaard in een gisteren gepubli ceerd interview met de Washing ton Post. Abe is naar de Verenigde Staten gereisd om de spanningen op han delsgebied tussen zijn land en de VS te verminderen. Het plan voor leningen aan schuldënlanden moet Kort Zakelijk Chauffeurs De directie van het streekver- voersbedrijf ZWN zal met ingang van het dit weekeinde op de lijn dienst Voorne-Putten een contro leploeg beschikbaar stellen om di rect te kunnen optreden bij agres sie tegen chauffeurs en buspassa giers. Dit is het resultaat van on derhandelingen die gisteren heb ben plaatsgevonden tussen de di rectie van ZWN, de Vervoersbond FNV en de ZWN-chauffeurs. De chauffeurs weigerden het afgelo pen Paasweekeinde de avond dienst op Voorne-Putten uit te voe ren in verband met de toenemende agressie van voornamelijk disco- jeugd. Komend weekeinde zal niet gestaakt worden. Stukgoed Vandaag gaan de partijen in het stukgoed-conflict in de Rotterdam se haven voor het eerst sedert vele weken weer aan tafel zitten om te trachten een oplossing te vinden voor het dreigende ontslag van 350 werknemers in deze sector. Het overleg vindt plaats onder leiding van commissaris van de koningin in Flevoland, H. Lammers, die in het conflict zal bemiddelen. Zijn streven is erop gericht uiterlijk op Koninginnedag een akkoord tus sen de partijen te bereiken. Texaco De strijd tussen de Amerikaanse oliemaatschappijen Texaco en Pennzoil over een bedrag van 10,3 miljard dollar ligt weer open. Gis teren bepaalde de faillissements rechtbank van New York dat het uitstel van betaling die Texaco heeft aangevraagd niet verhindert dat Pennzoil de kwestie van de borgsom van 10,3 miljard dollar, die is opgelegd in afwachting van een boete ter hoogte van hetzelfde bedrag, opnieuw voor het hof van beroep van Texas brengt. Texaco zocht eerder deze maand bescherming onder de faillisse mentswetgeving om te voorkomen dat zij de miljardenborg moest be talen. Het is nog nooit eerder ge beurd dat een zo grote onderne ming surséance aanvroeg. LEIDEN - Groenteveiling: andijvie 2.30-2.50, snijbonen 6.40-7.60, kroten bos 1.23-1.32, prei 80-1.05, rabarber 40-95, spinazie 26-66, champions bak 1.22-1.37, uien 25-47, witlof 76-1.28, bloembool 6 per bak 2.65-3.30, 8 per bak 2.15-2.40, sla 55-84, bospeen 2.95-3.05, peterselie 81- 1.08, raapstelen 12-30, radijs 37-66, selde rij 80-93, paprika st 57-1.13, paksoi 1.02- 1.09, amsoi 29-35, broeivet 8.00-8.90. Komkommers: 90/86, 76/1.06. 60/97- 99. 50/90-94, 40/81-85, 35/67-68, 30/37-42, 25/26, krom 91-1.00. Tomaten A 17.50-17.70. B 17.40, C 16.60, CC 10.00, AR 17.30-18.40, BR 16.90-17, CR 16.50-16.80. CCr 11, Bvl 17.50, BBvl 2.90-2.94. BBBvl 3.02-3.32, Bvl.R 17.40, BB 3.08-3.22, BBB 3.50. worden gezien als een tegemoetko ming aan de Amerikaanse rege ring, die verlangt dat Japan meer doet om de onevenwichtigheden in de internationale handel te vermin deren. De leningen moeten de schuldenlanden volgens Abe in staat stellen meer te importeren. Aangezien vooral de schuldenlan den in Latijns-Amerika belangrij ke afzetmarkten voor de VS zijn zou dit gunstig kunnen zijn voor de Amerikaanse export. Abe noemde overigens geen na men van landen die voor de lenin gen in aanmerking komen. Wel verklaarde hij dat aan de kredieten niet de voorwaarde zal worden ver bonden dat daarmee Japanse pro- dukten moeten worden gekocht. Verdere details zullen volgens Abe volgende week door premier Naka- sone worden meegedeeld tijdens diens bezoek aan de VS. Buiten dit initiatief zal de Japan se overheid stappen moeten onder nemen om de economie van het land te herstructureren en minder afhankelijk te maken van de ex portsector. Dit staat in een rapport van een adviescommissie onder leiding van de voormalige presi dent van de Japanse centrale bank, Haruo Maekawa, dat gisteren aan de regering-Nakasone is gepresen teerd. Volgens de adviescommissie zal de binnenlandse vraag drastisch moeten worden gestimuleerd. Ge pleit wordt onder meer voor nieu we initiatieven van overheidswege op het gebied van de woningbouw. Doel moet zijn, aldus het rapport 'het consumptiepatroon van de Ja panse bevolking te verhogen'. Een poging daartoe van presi dent Nakasone is echter vandaag gestrand. Een hoofdelement uit de begroting voor het jaar 1987/88, dat Nakasone had willen gebruiken om de binnenlandse vraag te sti muleren, is door het parlement ge schrapt. Nakasone wilde een btw- tarief invoeren van vijf procent om daarmee de overheidsuitgaven te kunnen vergroten en de belastin gen te verlagen. Het btw-plan wordt nu verder bestudeerd. vastgesteld van 2,0535 gulden. Vandaag bracht de dollar rond het middaguur 2,0270 gulden op. Het uitblijven van een positie! ei- fect van het gunstige groeicijfer voor de Amerikaanse economie geeft volgens valutahandelaren aan dat er nog steeds weinig ver trouwen in de dollar bestaat. Het handelsconflict tussen de VS en Japan speelt daarbij een belangrij-. ke rol. De dollarkoers zou volgens' handelaren nog lager zijn uitgeko men, als de centrale banken van Japan, West-Duitsland en Zwitser land niet hadden ingegrepen. Voor het goud werd gisteren op de markt in Londen een officiële prijs vastgesteld van 453 dollar per ounce (31,1 gram). Dat was 7,50 dollar meer dan de 445,50 dollar van woensdag en maar iets minder dan het maandag bereikte hoogte punt van 454,30 dollar. De belang stelling voor het goud wordt toege schreven aan de vrees voor toene ming van de inflatie. Deze zorg werd gevoed door de bekendma king dat de inflatie in de VS is toe genomen. Ook de zilverpnjs is gisteren flink gestegen. Op de markt in Zu rich werd een officiële prijs vastge steld van 8,33 dollar per ounce, bij na 0,50 dollar meer dan de prijs van de voorgaande dag. Later op de dag viel de zilverprijs iets terug. Handelaren schreven de winst toe aan speculatie op grond van de be kendmaking op dinsdag dat Peru het aanbod wil verminderen. Historische beursentree van grootgrutter AMSTERDAM (ANP/GPD) - Met het herplaatsen van meer dan 90 procent van de aandelen, die goed zijn voor een opbrengst van 225 miljoen gulden, zorgt De Boer Win kelbedrijven voor de grootste in troductie uit de geschiedenis van de Amsterdamse effectenbeurs. De erfgenamen van Evert en Jan de Boer, die zestig jaar geleden als dorpskruideniers de basis legden voor de huidige winkelketen, ver kopen hun hele aandelenbezit. Tot dinsdag 5 mei kunnen beleg- Winst Intematio ROTTERDAM (ANP) - Het haven- concern Internatio-Müller, dat meer dan 10.000 werknemers telt zich met technische installatie, handel en transport bezighoudt, is optimistisch voor het jaar 1987, na dat de nettowinst over 1986 is toe genomen van 30,2 tot 35,3 miljoen gulden. Minder rentelasten en een lagere belastingdruk werkten posi tief, maar het stukgoed in de Rot terdamse haven en de lagere koers van Australische dollar speelden het concern parten. Elders in het concern beginnen echter sanerin gen en reorganisaties vruchten af te werpen. De netto-omzet nam vorig jaar af van 2,75 tot 2,49 miljard gulden, doordat onderdelen van het con cern werden afgestoten. Het be drijfsresultaat daalde van 60,3 tot 58,3 miljoen. Vooral door lagere rentelasten kon echter het resul taat voor belastingen toch toene men van 38,3 tot 41,1 miljoen gul den. gers inschrijven op de aandelen te gen de vaste prijs van 68 gulden. De nettowinst per aandeel over 1986 kwam uit op 4,87 gulden. De onderneming verwacht voor dit jaar 'een redelijke toename van de nettowinst' te verwachten. De Am- ro Bank, die samen met de Rabo bank De Boer naar de beurs brengt, denkt dat de winst per aan deel dit jaar op 5,50 gulden kan uit komen. De Boer omvat 86 supermarkten, voornamelijk in noordwest-Neder land, die vorig jaar goed waren voor een kassa-omzet van 792 mil joen gulden en een landelijk marktaandeel van ongeveer 3 pro cent. Verder is er een keten van 72 Trekpleister Voordeel Drogisterij en, grote zelfbedieningswinkels die met een kassa-omzet van 108 miljoen gulden een marktaandeel van 6,6 procent heeft in Nederland. De 57 Mitra Slijterijen, eveneens vooral gevestigd in het noorden en oosten van het land, zijn goed voor een kassa-omzet van 94 miljoen gulden. De omzet van de hele groep be draagt ongeveer een miljard gul den en het streven van topman ir. E. de Boer, die binnen enkele jaren wordt opgevolgd door een niet-fa- milielid, is gericht op een netto winst die net als vorig jaar (19,5 miljoen) in de buurt blijft van 2 procent van de omzet, voor deze branche een behoorlijk grote mar ge. Algemeen directeur De Boer zet te gisteren uiteen dat in de secto ren van De Boer sterk wordt ge concurreerd, maar dat de groot- SCHIPHOL (GPD) - Martinair heeft een goed jaar achter de rug. De luchtvaartmaatschappij boekte een recordwinst van ruim 33 mil joen gulden en vervoerde 325.000 mensen naar een van de Europese zonbestemmingen. Ook voor dit jaar zijn de vooruitzichten goed, al dus directeur Martin Schroder. Schröder presenteerde gisteren de financiële resultaten over het af gelopen boekjaar. Opvallend was de sterke invloed van de lage dollar op de richting van de vervoersstro men. Het passagiersaanbod uit de Verenigde Staten - mede dank zij Tjernobyl en het terrorisme - te gen. Er werd een daling genoteerd van zestig procent. Heel wat trans atlantische vluchten gingen niet door. Het feit dat er veel meer Eu ropeanen richting Amerika vlogen kon de achteruitgang op deze route niet stuiten. De koersdaling van de dollar had zo mogelijk een nog groter effect op de richting van het goederen vervoer. De export naar de Ver enigde Staten en het Midden-Oos ten nam sterk af. Vlogen er in 1985 nog vliegtuigen vol bloemen naar ROTTERDAM (ANP) - De winst van het transportconcern Nedlloyd is vorig jaar gehalveerd tot 72 mil joen gulden. In 1985 werd nog een winst van 143 miljoen gulden ge boekt. J. Groenendijk, voorzitter van de raad van bestuur van Nedl loyd kondigde vorige jaar al aan dat met een halvering van de winst rekening gehouden moest worden door de daling van de dollarprijs en de energieprijzen en de overca paciteit in de transportsector. Ook voor dit jaar is Nedlloyd al lesbehalve optimistisch gestemd. Het concern verwacht voor dit jaar weer een duidelijk lagere winst. Het resultaat in de scheepvaart sector steeg van 49,1 miljoen gul den in 1985 tot 58,6 miljoen gulden in 1986. Door een aangepaste inzet van de vloot, inclusief het afstoten van verouderde tonnage, 'hebben we nog enigermate het hoofd kun nen bieden aan de nog steeds zeer duidelijk aanwezige overcapaciteit en de prijsdrukkende werking daarvan', aldus Nedlloyd. In de sector 'overig transport' (luchtvaart, cargadoors- en stuwa doorsactiviteiten) liep het resultaat terug van 44 naar 39,4 miljoen gul den. Dit kwam vooral door de te genvallende ontwikkeling van car gadoors en stuwadoors. Nedlloyd stelt een dividend voor van zeven gulden (vorig jaar 14 gul den) per aandeel van 50 gulden. *Een van de betonnen steigerplaten die Meyert Boon uit De Cocksdorp heeft vervaardigd. De constructie blijft uitstekend drijven. (foto gpd» winkelbedrijven het niet slecht doen. In de levensmiddelen daalde het aantal detailhandelspunten in de periode 1980-1986 met 13 pro cent, in de slijterijen met 9 procent en in de drogisterijen met 11 pro cent. De grootwinkelbedrijven hebben hun marktaandeel ver groot van 47,5 procent tot 65,3 pro cent. De Boer nam in 1980 de B&W- filialen over en de overneming van de Fred van der Werff supermark ten ging in 1982 gepaard met een verdubbeling van de omzet. De su permarkten lieten overigens met 3,9 procent de kleinste omzetgroei zien in de periode 1985/1986. De Trekpleister-drogisterijen lieten daarentegen een groei zien van 21,3 procent. De Mitra-slijterijen groei den met 5,6 procent. Opleiding voor automonteur in trek bij meisjes AMSTERDAM (ANP) - Steeds meer meisjes kiezen voor het vak van automonteur. Via de vakop leiding van de VAM volgen dit jaar 58 meisjes een opleiding tot 'automonteuse' in het kader van liet leerlingwezen. Dat is nog maar één procent van het totaal aantal leerlingen, maar er is spra ke van een stijgende lijn. De VAM werft sinds twee jaar actief meisjes voor dit vak. Dit zegt emancipatiemedewerkster E. de Fijter van de VAM. De VAM wil meisjes in het vak omdat over drie jaar een tekort aan vakkrachten wordt ver wacht. Meisjes blijken volgens De Fijter uitstekend te voldoen aan de eisen. Vak-technisch zijn er volgens haar geen problemen. De aanvankelijke achterstand van meisjes ten opzichte van jon gens - wat betreft kennis van ge reedschappen bijvoorbeeld - is snel bijgespijkerd omdat zij goed gemotiveerd de opleiding begin nen. Ook hun lichamelijke kracht blijkt voldoende, er zijn bovendien genoeg hulpmidde len. Sociaal geeft een vrouw in de werkplaats wel problemen. Het komt voor dat ze worden lastig gevallen of beetgepakt. Ook zijn er klanten die een meisje aan hun auto niet vertrouwen. De VAM wil deze ervaringen verza melen om er in de toekomst be ter op voorbereid te zijn. Amerika, in 1986 zakte deze markt volledig in. De enorme vraag van uit het Verre Oosten naar vliegtuig ruimte richting Europa compen seerde de achteruitgang op de transatlantische markt. En mede dankzij deze ontwikkeling zag Martinair het aandeel van de vracht in de totale omzet stijgen tot 49 procent. Martinair slaagde erin op tijd op de nieuwe richting van de ver voersstromen in te spelen. Dit was mogelijk doordat de luchtvaart maatschappij de beschikking heeft over een 'convertible' vloot. Vlieg tuigen die binnen een mum van tijd om zijn te bouwen van passa giers- tot vrachtuitvoering en om gekeerd. CHRYSLER - Het Amerikaanse autoconcern Chrysler heeft de prestigieuze Italiaanse autofabri kant Lamborghini overgenomen, zo is gisteren in Modena bekendge maakt. Chrysler koopt de onderne ming rechtstreeks van de familie Mimran uit Genève, die Lamborg hini in 1980 overnam toen het be drijf onder regeringstoezicht stond in verband met financiële proble men. Wat Chrysler betaalt is niet meegedeeld. Het is de tweede transactie van Chrysler met een Italiaanse sport wagenproducent. Vorig jaar mei nam het Amerikaanse concern een minderheidsbelang in Maserati, met daaraan gekoppeld de moge lijkheid om in januari 1996 een meerderheidsbelang te v Arbeider en directeur werken vaak zij aan zij in het historisch museum van Genemuiden. Het ouderwetse vlechten van oer-Hollandse biezenmat- werklozen ten kan men er van dichtbij meemaken. (foto gpd) personen, ofwel zo'n 3 procent van Genemuiden: een klein stadje aan het eind van de Kamper Zeedijk, waar 90 procent van de bevolking tot zeer orthodoxe kerkgemeen schappen behoort (60 procent Ge reformeerde Bond en 21 procent de Gereformeerde Gemeente). Te gelijkertijd een toonbeeld van in dustriële expansie, waarvan het einde nog niet in zicht is. door Marien van den Bos Omsloten door polders, rietvel den en het Zwarte Water gaat men in deze vroegere Zuiderzeehaven gewoon z'n eigen gang. Zo wordt er opnieuw een enorm stuk indus trieterrein uit de grond gestampt, voor uitbreiding van de tapijtfa- brieken, terwijl het bestaande in dustrieterrein nog maar zo'n zeven jaar oud is. Met het werven van bedrijven van buiten Genemuiden, om zich op het nieuwe industrieterrein te vestigen, is het gemeentebestuur maar weer opgehouden. In de eer ste plaats is het al de enige kleinere gemeente in Nederland met meer industrieterrein dan bewoonde op pervlakte. Maar in de tweede plaats is het 'Genemuiden voor de Genemuiders', erkent PvdA-wet- houder Van Dalfsen. Van Dalfsen meldt een aantal hooguit 30 tot 40 de beroepsbevolking. Een percen tage dat landelijk alleen kan vóór komen in uitzonderlijk gunstige conjuncturele omstandigheden. Hoewel niet moet worden uitgeslo ten dat vooral onder de vrouwen de verborgen door de sterk gere formeerde aard, niet aan het licht komt. Genemuiden zou overigens minstens even veel miljonairs als werklozen tellen. "Mijn grootvader plukte 's zo mers de biezen en vlocht er 's win ters matten van. Daarmee ging hij op de fiets naar Duitsland en bleef- ie soms wel twee weken weg om ze te verkopen", vertelt een inwoner van het stadje. Nu heeft de familie een tapijtfabriek met contacten tot ver over de landsgrenzen. "Ik was op dertienjarige leeftijd blij dat ik van school af mocht, de fabriek in". Een gepensioneerde directeur aan het woord, die enkele jaren geleden wel een tapijtfabriek met een omzet van 80 miljoen gul den per jaar aan zijn jongere broer heeft overgedragen. Zestig procent van het kamer brede tapijt dat in Nederland wordt verkocht, wordt gemaakt in dit stadje met z'n 7000 inwoners. Dat is omgerekend zo'n 300.000 meter 'kamerbreed' per jaar. Zestig procent van de produktie wordt bovendien geëxporteerd. Maar ook nieuwe produkten als kunststof grasmatten voor sportvelden wor den naar alle windstreken ver kocht. Op zoek naar het geheim van de ze succesformule is niet heen te ko men om het belang van de calvinis tische instelling: opvattingen als 'in het zweet des aanschijns zal men zijn brood verdienen'. Ook de saamhorigheid van het tot voor kort zeer geïsoleerde stadje heeft hiermee te maken. De gesloten heid die hieruit volgde blijkt bij voorbeeld uit het feit dat nog altijd alle fabrieks-eigenaren en verre weg de meeste werknemers inge- borenen zijn. Omdat ook de fabriekseigenaar na de lagere school de fabriek in is gegaan, kent hij elk detail van zijn onderneming en steekt de handen uit de mouwen als dat nodig is, ook al worden ze vies. De arbeiders zijn niet vies van werk en komen bo vendien van dezelfde lagere school. Er heerst in zo'n tapijtfa briek in Genemuiden de sfeer van 'die klus knappen we met z'n allen op'. Het gaat goed met alle Genemui- dense bedrijven. Hoewel er van de 37 tapijtmakers vlak na de oorlog - toen vooral kokosmatten - op dit moment slechts 13 over. Zonder overnames en zonder faillissemen ten. "Dat kennen we hier niet". Het overnemen van familiebedrijven wordt op de een of andere manier niet netjes gevonden in Genemui den. En failliet gaan helemaal niet: je liquideert je eigen bedrijf. Toen vlak voor de oorlog werd overgeschakeld op de produktie van kokosmatten, begon de storm achtige groei van deze nijverheid in Genemuiden. Maar ook aan de vraag naar kokosmatten lijkt een einde gekomen, om dezelfde reden als met de biezen: de prijs. Ver- goeilijkend wordt hier gesproken over de gemaakte fout om de afge dankte, verouderde machines, in Sri Lanka te verkopen, met als ge volg moordende concurrentie van die kant. "Maar zoiets doen we na tuurlijk nooit weer". De heersende eenkennigheid be tekent ook dat er geen enkele roep om verscheidenheid te brengen in de plaatselijke economie. Toeris me bijvoorbeeld, vooral de water sport, dat aan de overkant van het Zwarte Water in Zwartsluis, van grote betekenis is geworden, hoeft helemaal niet van Van Dalfsen. "Laat dat maar aan de overkant blijven. Het zoeken naar andere in komstenbronnen, dat belijden we alleen met de mond". De verdraagzaamheid binnen de eigen woon- en werkgemeenschap lijkt op die manier een eigen karak ter te hebben. Vergelijkingingen met Staphorst worden door de in woners van Genemuiden dan ook stellig van de hand gewezen. "De ondernemers hier hebben een mondiale kijk op de wereld gekre gen". Al blijft het opmerkelijk dat de man soms de hele wereld rond zwerft en de vrouw niet verder is geweest dan Zwolle. En de televi sie heeft in veel SGP-gezinnen nog niet haar intrede heeft gedaan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7