iVeel politie op de been in Borssele Gestolen fiets sneller terug Kunstgebit: geen arts meer nodig 'Geen sprake van opzet bij levering aan Iran' P; Terparts eist miljoen na beschuldiging van moord Raad van State verbiedt afschieten van rotganzen Registratie moet ook heling bemoeilijken BORSSELE (ANP/GPD) - De rijkspolitie in Zeeland brengt het komende weekeinde 650 politiemensen op de been om de blokkade en de demonstratie bij de kerncen trale Borssele, die door de actiegroep 'Nooit meer Tsjerno- byl' wordt georganiseerd, in goede banen te leiden. n-Ji' Dat heeft overste J. Veenstra, dis trictscommandant van de rijkspo litie in Zeeland, tijdens een pers conferentie in Borssele meege deeld. De politie krijgt voor deze actie bijstand uit het hele land en zal volgens Veenstra zoveel moge lijk regelend optreden. Er zullen veel politiemensen in uniform en in burger ter plaatse aanwezig zijn. Voorts zal de hele actie vanuit de lucht worden gecontroleerd. 1 De demonstratie en de blokkade worden volgens burgemeester drs. G. van den Heuvel van Borssele ge doogd. Maar als de actievoerders zich niet aan de gemaakte afspra ken houden, zal er tegen hen wor den opgetreden. Ook strafrechte lijk, zo liet de Zeeuwse hoofdoffi cier van justitie mr. J. Huigen we ten. Er is extra celruimte vrijge maakt, waarin mensen die zich strafrechtelijk misdragen zullen worden opgesloten. Ook de illegale radiozender, die gedurende de drie actiedagen - vanaf vandaag - door de actievoer ders in de lucht zal worden ge bracht, wordt gedoogd, mits men zich met te buiten gaat aan op ruiende taal. Diverse vrije radio- omroepen uit onder meer Nijme gen en Amsterdam hebben hun medewerking aan de radiozender toegezegd. Tandartsen boos over wetsvoorstel Dees Prominenten doen beroep op regering "ipUTRECHT (ANP) - Voormalig pre- mier Joop den Uyl, de vroegere mi nister voor ontwikkelingssamen- werking Jan Pronk, Ien van den Heuvel, voorzitster van het Inter- kerkelijk Vredesberaad, Sicco V1 'Mansholt, destijds voorzitter van rt'de Europese Commissie, Nobel- prijswinnaar Jan Tinbergen en an- erj.dere vooraanstaande Nederlanders hebben een dringend beroep ge daan op minister-president Lub bers en de ministers Nijpels (mi lieu) en De Korte (economische za ken) niet verder te gaan met de ont hei wikkeling van kernenergie. :dej a| Samen met 127 politici, weten- em schappers, scluïjvers en kerkelijke e yc autoriteiten uit tien andere landen ter ondertekenden zij een oproep van nei de internationale milieu-organisa- smi tie Friends of the Earth, die deze ppi week aan de nationale regeringen ah werd gericht, zo deelde de Vereni- erit ging Milieudefensie gisteren in ge Utrecht mee. dl leic De ondertekenaars, verontrust der over de gevolgen van de ramp met de Russische kerncentrale in Tsjer- ief nobyl, verzoeken de overheden de be ontwikkeling van veilige en duur- nel zame energie-opwekking te ver een snellen. „Het is nog niet te laat een enl andere weg in te slaan. Kerncentra- »en les dragen nu nog betrekkelijk wei- is nig bij aan de energievoorziening zei in de wereld", aldus het manifest, der Met het oog op de beslissing van de regering eind dit jaar over de me bouw van nieuwe kerncentrales de begint de Vereniging Milieudefen- len sie na de zomer een reclamecam- oij pagne voor alternatieve energie- zij, bronnen. De milieuorganisatie is is' van mening dat de bevolking nog 3e I onvoldoende op de hoogte is van de mogelijkheden die de wind, de zon, energiebesparing en de inzet rte van het uitgespaarde aardgas bie- [in den om in de behoefte te voorzien, an Zo'n vijf procent extra energiebe sparing is volgens de milieuorgani- an satie al voldoende om kernenergie ie- overbodig te maken. fs HEIDEBRAND - In het nattiurge- 'n bied Dalerpeel in de zuidoosthoek n- van Drenthe is gistermiddag onge in veer 40 hectare heide en beemd- in gras verloren gegaan door brand. :n Volgens de politie is niet bekend r- hoe de brand is ontstaan. (ANP) it De politie heeft geen maatrege len gepland om eventuele tegenac ties van de bevolking van de dor pen tegen te gaan. De actie is door een deel van de Borsselse bevol king niet juichend ontvangen. Men hoopt dat gewelddadige confronta ties van actievoerders en tegen standers zullen uitblijven. Burge meester Van den Heuvel zei ook te hopen dat de demonstranten (men verwacht er zo'n tienduizend) zich aan de afgesproken routes zullen houden die buiten het dorp Bors sele lopen. De start van de stoet zal aan de Monsterweg zijn. De bevol king heeft hierom via handteke ningenacties uitdrukkelijk ge vraagd bij het gemeentebestuur. Volgens woordvoerder Volkert Vintges van de actiegroep kan de actie probleemloos en vreedzaam verlopen „als de toezeggingen van de burgemeester en de rijkspolitie gestand worden gedaan". Hij schat dat er aian de blokkade circa 2000 tot 3000 mensen zullen deelnemen. De Zeeuwse elektriciteitsmaat schappij PZEM zal tijdens de 28 uren durende blokkade van de kerncentrale honderd mensen ex tra inzetten, namelijk drie wissel ploegen en technisch personeel voor de kerncentrale en mensen voor toezicht op de kolencentrale. Vandaag, vrijdag, beginnen de activiteiten met het inrichten van het kamp op een havenschapter rein aan de Europaweg-oost (onge veer 14.00 uur). Zaterdag 10.00 uur begint de 28 uur durende blokkade van de tien toegangspoorten tot het PZEM-complex. Op zondag verzamelen de deelnemers aan de demonstratie zich. De stoet bereikt om ongeveer 14.00 uur het PZEM- complex. Daar wordt dan de blok kade opgeheven en de demonstra tie ontbonden. DEN HAAG (ANP) - Het verzor gen van een kunstgebit bij volko men tandeloze mensen is voortaan niet langer voorbehouden aan al leen tandartsen en artsen, maar mag ook door tandprothetici ge beuren. Het aanmeten van halve prothesen (waarbij een deel van het natuurlijke gebit nog in de mond aanwezig is) blijft wel het ex clusieve recht van tandartsen en artsen. Verder komt er een wette lijke regeling voor de opleiding van tandprotheticus. Dit is de kern van het wetsvoor stel inzake tandprothetici dat INCEST - De rechtbank in Gro ningen heeft een 54-jarige man uit Winschoten wegens incest veroor deeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden. Hij heeft gedu rende een periode van tien jaar seksuele handelingen verricht met twee van zijn dochters. De man be gon daarmee toen de meisjes res pectievelijk drie en acht jaar oud waren. De kinderen werden in de zelfde periode eveneens geregeld bedreigd en mishandeld door hun vader. (ANP) MUIDEN (GPD/ANP) - De direc tie van Muiden Chemie heeft de in druk dat vooral politieke overwe gingen een rol spelen bij de dag vaarding van de kruitfabriek. De Amsterdamse officier van justitie, mr. L. de Wit, maakte gisteren be kend dat de Muidense kruitfabriek wordt gedagvaard wegens verbo den leveranties aan het oorlogvoe rende Iran, ter waarde van 24 mil joen gulden. Directeur mr. J. de Graaff van Muiden Chemie liet gis termiddag echter weten „er geen moment aan te twijfelen dat de kwade opzet niet zal worden bewe- De dagvaarding spreekt zowel van een misdrijf als van een over treding. De Wit zegt aanwijzingen te hebben dat Muiden Chemie, in juridische zin, met voorbedachten rade heeft gehandeld en dus opzet telijk de in- en uitvoerwet en het uitvoeringsbesluit strategische goederen heeft genegeerd. Dat zou een misdrijf zijn. Volgens de officier van justitie staat vast dat er in Iran voor enkele tientallen miljoenen guldens Mui- dens kruit zijn aangekomen. De le veringen kwamen in november aan het licht toen justitie en de Economische Controle Dienst een inval deden bij het bedrijf. Dat ge staatssecretaris Dees (volksge zondheid) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het wets voorstel beoogt de toepassing van de volledige gebitsprothese niet langer uitsluitend voor te behou den aan (tand)artsen. De Tweede Kamer heeft in 1983, tegen het advies van de centrale Raad voor de Volksgezondheid in, reeds aangedrongen op een wette lijke regeling van het beroep tand protheticus. Naar schatting (van de Organisatie Nederlandse Tandpro thetici ONT) geschiedt nu reeds in 25 procent van de gevallen de toe- beurde na een tip uit Zweden, waar justitie een onderzoek had inge steld naar de activiteiten van de Zweedse springstoffabriek Bofors die ook verdacht werd van het le veren van springstoffen aan Iran. Muiden Chemie erkent wel eens materialen aan Bofors geleverd. De Graaff stelt echter nooit te hebben geweten dat de 1,7 miljoen kilo kruit, geleverd aan Zweden en Joe goslavië, uiteindelijk bestemd was voor het land van Chomeini. „Wij hadden voor alles van de Neder landse overheid een exportvergun ning en daarbij is ons inziens zorg vuldig gehandeld. Wij wisten niet beter dan dat de landen waaraan wij leverden ook de eindbestem ming was. Kijk, als daar een aantal mensen van plan is om ons kruit illegaal door te voeren, zullen ze ons dat niet vertellen", aldus De Graaff. De directie van de kruitfabriek heeft sterk het vermoeden dat poli tieke overwegingen een rol spelen bij de dagvaarding. Officier van justitie De Wit sluit overigens niet uit dat in een later stadium perso nen worden gedagvaard. Voorals nog is dat echter niet het geval en mag Muiden Chemie zelf bepalen wie er in het beklaagdenbankje komt te zitten. De zaak dient op 12 AMSTERDAM (ANP) - Met de re gistratie van een fiets bestemd voor het Leger des Heils heeft mi nister Korthals Altes van justitie gisteren in Amsterdam het start sein gegeven voor de Nationale Fietsregistratie. Door middel van deze actie, die het motto „Van een geregistreerde fiets hoor je nog eens iets" meekrijgt, probeert de rijwielbranche in samenwerking met de overheid de diefstal van fietsen aan te pakken. In eerste plaats moeten hierdoor gestolen fietsen die worden terug gevonden, makkelijker aan de ge registreerde eigenaar kunnen wor den terugbezorgd. Daarnaast hoopt de branche dat ook een pre ventieve werking van de registratie uitgaat doordat een geregistreerde fiets door een gele band herken baar is. Zodat, verwacht Korthals Altes, voor fietsendieven zal gel den: „aan een geregistreerde fiets heb je niets" Door de registratie (dat kan bij iedere fietsenhandel voor een tien tje) worden de fietsen in een com puter-bestand opgenomen. Met be hulp van de telex waarop alle poli- tiebureau's in het land zijn aange sloten, moet het terugbezorgen van gestolen tweewielers veel eenvou diger worden. Korthals Altes verklaarde vanuit het kabinet ook te werken aan ver dere beheersing van het probleem van de fietsendiefstallen door het stimuleren van stallingsruimten in gebieden met weinig sociale con- passing van gebitsprothesen bui ten tandarts of arts om. Bij de tandartsen, die al jaren met de prothetici in de clinch lig gen over het kunstgebit, zijn de voorstellen van Dees in het ver keerde keelgat geschoten. Hoofd bestuurder A. Heyboer van de tandartsenorganisatie NMT ver klaarde in ccn eerste reactie dat de patiënten de dupe dreigen te wor den en dat Dees uitsluitend de pro thetici een dienst bewijst. Volgens de NMT zijn de protheti ci weliswaar goede technici, maar juni voor de meervoudige econo mische strafkamer te Amsterdam. De belangrijkste straf die de kruitfabriek opgelegd kan krijgen is de ontneming van het weder rechtelijk voordeel dat de fabriek kreeg door de leveringen. Volgens de persofficier loopt dit voordeel in de tientallen miljoenen guldens, trole. Hoewel het uitvoeren van dit plan op nogal wat problemen stuit, zal hiervoor volgens de minister binnenkort gezamenlijk actie wor den ondernomen door gemeenten, rijk en belanghebbende organisa ties. Daarnaast vindt hij het van het grootste belang dat ook een doel matiger bestrijding van heling wordt opgezet. De geautomatiseer- DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State heeft gisteren de vergunning geschorst om rotgan zen op Terschelling af te schieten. Minister Braks (landbouw en vis serij) had deze vergunning op 2 april verleend. De Vogelbescher ming had hiertegen protest aan ge tekend bij de Raad van State. Volgens de Vogelbescherming wordt de schade die rotganzen aan graslanden in de landbouw toe brengen alleen maar verplaatst door het openen van de jacht. De beesten vliegen op en gaan naar grasgronden in de buurt of wat ver der weg. De Vogelbescherming vindt dat de overheid hier en daar komt voor het aanmeten van een kunstgebit veel meer om de hoek komt kijken dan de techniek. De NMT vindt de plannen van Dees des te onbegrijpelijker gezien het feit dat er onder de tandartsen nu al een werkloosheid is van rond tien procent. Circa 500 niet alleen goed maar ook duur opgeleide tandartsen kunnen vanwege de overcapaciteit niet aan de slag. Een deel van hen had wel aan het werk kunnen gaan als Dees zijn oren wat minder naar de wensen van de pro thetici had laten hangen, aldus de NMT. die Muiden Chemie bij een veroor deling terug zou moeten geven. Los van de juridische gang van zaken wil het PvdA-kamerlid H. Van den Bergh ook de rijksover heid ter verantwoording roepen in deze affaire. De Nederlandse staat heeft een belang van 25 procent in de registratie van goederen vormt daarin een belangrijk kernpunt. Het aantal gestolen fietsen in Ne derland bedraagt volgens schattin gen van de rijwielbranche 600.000 tot 700.000 per jaar. Het streven is dit aantal drastisch terug te bren gen door de fietsenregistratie. De branche hoopt dat binnen vijf jaar daarin ongeveer zeventig procent van het totale fietsenbestand in Nederland zal zijn opgenomen. gronden moet inrichten waar de vogels terecht kunnen. De over heid zou die grond moeten kopen of pachten. Nu de minister van Landbouw en Visserij in deze kwestie al diverse malen door de Raad van State terecht is gewezen, moet hij maar eens serieus aan een oplossing gaan werken, aldus de Vogelbescherming. Ook vergunningen die waren verleend om op verschillende plaatsen in Nederland te jagen op roeken mogen niet meer worden gebruikt, zo oordeelde de Raad van State. Behalve de Vogelbescher ming hadden ook Kritisch Fauna beheer en Natuur en Milieu zich te gen de afgifte door de minister ver zet bij de Raad van State. De roek veroorzaakt eveneens landbouw- schade. Volgens een woordvoerster van Kritisch Faunabeheer betekent de ze uitspraak dat de jacht op de brandgans en de kleine rietgans, waarvoor de minister een afschot- vergunning had klaarliggen, even min mag worden verstrekt. Kritisch Faunabeheer heeft tot twee maal toe met behulp van de Raad van State voorkomen dat de jacht op de beschermde rotgans ter hand kon worden genomen. Fau nabeheer vindt dat er voldoende andere middelen zijn om de over last te beperken, zoals verjagen met geluid en het inrichten van voedingsterreinen. De woordvoerster zegt dat de af deling rechtspraak van de Raad van State van oordeel is dat Land bouw en Visserij niet zelf wijzigin gen mag aanbrengen in de jacht wet om zo de vergunningen te kun nen verlenen. Voor wetswijzigin gen is ook het oordeel van het par lement vereist. Cocaïne per rouw-envelop ASSEN (ANP) - De politie van As sen heeft vijf inwoners van Assen en twee Amsterdammers aange houden in verband met een vrij omvangrijke handel in heroïne, co caïne en amfetamine in de Drentse hoofdstad. Dit heeft de politie don derdag meegedeeld. De drugs wer den door de mannen uit Assen in Amsterdam opgehaald, maar een 31-jarige Amsterdammer stuurde ook wel per post cocaïne naar As sen. Hij verzond kleine hoeveelhe den van het middel in rouwenve- loppen. Volgens de Asser politie kwam de cocaïne op die manier zonder vertraging bij de geadres seerden aan dankzij de voorkeurs behandeling door de PTT van der gelijke post. NEERGESTORT - Een éénmoto- rig lesvliegtuig van de Rijkslucht vaartschool is donderdagmiddag bij een mislukte landing op de thuisbasis Eelde bij Groningen volledig vernield. De drie inzitten den bleven ongedeerd. Het vlieg tuigje werd gevlogen door een luchtmachtinstructeur. Als gevolg van hevige turbulentie (luchtwer velingen) sloeg de linkervleugel vlak voor de landing tegen de baan. De twee mede-inzittenden waren leerlingvliegers. de fdabriek. „Er zitten twee rege ringscommissarissen bij Muiden Chemie. Er moet duidelijkheid ko men over de rol die zij mogelijk hebben gespeeld", aldus Van den Bergh. Hij wil op korte termijn van economische zaken horen hoe de controle verloopt op de kruitzen- dingen en welke invloed de rege ring kan uitoefenen. Voor alle leveranties had de 'kruitfabriek een exportvergunning nodig. Dat is in feite het controle middel in Nederland om te voorko men dat er wapenzendingen naar oorlogvoerende landen gaan. Woordvoerders van minister De Korte (economische zaken) bewe ren dat voor alle kruitladingen van Muiden Chemie vergunningen af gegeven zijn, zij het op basis van de opgegeven eindbestemmingen (zo als Joegoslavië en Zweden). Van den Bergh heeft evenals me vrouw R. Beckers (PPR) eerder vragen gesteld over het bij econo mische zaken gehanteerde contro lesysteem. Die zijn nog niet beant woord. Kamerlid J. de Boer (CDA) meent dat het beter is de uitspraak van de rechter over Muiden Che mie af te wachten. Wellicht is dan al duidelijk hoe de besluitvorming binnen de onderneming is verlo pen. DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag buigt zich deze weken over een eis tot schadevergoeding van bijna een miljoen gulden. De eis is afkomstig van de Haagse huisarts die in 1985 werd beschuldigd van moord op drie bejaarden in het verzorgingstehuis de Terp maar uiteinde lijk werd vrijgesproken omdat het bewijs op onrechtmatige wijze was verkregen. De arts zelf heeft altijd volgehouden dat hij de drie bewoners van het verzorgingtehuis door middel van euthanasie uit hun lijden heeft gehol pen. De rechtbank veroordeelde hem aanvankelijk tot een jaar gevange nisstraf wegens moord. De straf viel zo laag uit omdat er geen motieven waren te vinden. De zaak strandde bij het gerechtshof, toen na nader onderzoek door de rechter-commissaris bleek dat de patiëntenkaarten op ongeoorloofde wijze in beslag waren genomen. De raadsman van de arts, mr. G. Spong, zei donderdag half mei een beslissing over de eis tot schadevergoeding te verwachten. Op vrijdag 1 mei zal de advocaat de dokter nog moeten verdedigen bij het medisch tuchtcollege. Dit orgaan besloot de arts na diens vrijspraak toch ter ver antwoording te roepen. ADVERTENTIE Muiden Chemie vermoedt politieke overwegingen achter dagvaarding De toegangspoort van Muidense kruitfabriek, via welke voor miljoenen aan kruit richting Iran zou zijn verdwenen. (foto anp» HISTORISCHE SCHAT De middeleeuwse afvalkelder in het centrum van Dordrecht heeft onlangs deze verzameling antieke potten, pijpen en fluiten prijsgegeven. De vondst is volgens de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek van grote historische waarde. De kelder werd min of meer bij toeval ontdekt tijdens opgravingen op de plaats, waar eeuwenlang de V/aag heeft gestaan. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3