'Drastischer bezuinigen op groen' Raad Oegstgeest keurt beleid goed Nieuwe 'bieb' snel open Winkelier in het nauw door verkoop pand Warmonds burgemeester kapt discussie af: nota wordt splijtzwam Nog voor de zomer besluit over sportpark Adegeest? Ambtsgebed afgeschaft in Warmond? 00111081 Wel of geen cadeautje voor Warmondse jeugd? SJZ-leden lopen 6500 gulden bijeen RCL E loopt voor goede doel PAGINA 14 LEIDSCH ÏËi DAGBLAD ZOETERWOUDE - De verbou wing van de voormalige Aloy- siusschool aan de Schenkelweg in Zoeterwoude is binnen nt kele weken voltooid Omstreeks half mei hoopt de bibliotheek, een grootscheepse verhuizing, de lezers in het nieuwe onderko men te kunnen ontvangen. De officiële opening vindt overigens op 4 september plaats. Deze da tum sluit uitstekend aan op de start van de Nationale Bibl: theekweek op 5 september. In de gezamenlijke vergadering werd gisteravond de toegankelijkheid van de nieuwe openbare bibliotheek bespro ken. Men kon unaniem akkoord gaan met het plan om een invali den-oprit te maken. Omdat men verwacht dat veel lezers per fiets naar de Schenkelweg komen, worden er 20 fietsenstandaards geplaatst. Speelplaatsen Tijdens dezelfde commissie vergadering werd duidelijk dat het droevig is gesteld met de staat waarin de speelplaatsen van de Corbuloschool en de Hel lebellen zich bevinden. Er is der tien jaar niets aan het onderhoud gedaan. Omdat de boel steeds verder verzakt, komen de riolen bloot te liggen. De zandbak loopt regelmatig vol met grondwater en er wordt heel wat vuil de scholen ingelopen. Ook bij de Klaverweideschool is de toestand verre van ideaal. Als de schoolpleinen worden op gevuld met zand en vervolgens worden bestraat, dan moet dat in de toekomst nog tien maal ge beuren om het zakproces - 40 centimeter per jaar - te kunnen ondervangen. Een afdoende, maar dure op lossing is een constructie met schuimbeton, aangevuld met zand. Voor de Klaverweide- school gaat dat 90.000 gulden kosten, voor de Corbuloschool 248.000 gulden. De raadscom missies kozen voor het laatste voorstel. Men hoopt dat de werk zaamheden tijdens de zomer vakantie kunnen worden ver richt. VOORSCHOTEN - De Voorschotense winke lier Stolk is in een rare positie geraakt door de verkoop van zijn Schoolstraatpand met ach terliggende grond. Omdat hij ook die 135 vier kante meter heeft verkocht waar volgens een contract een zeven meter brede dienweg moet komen, heeft de gemeente gedreigd met een boete van 50.000 gulden en een extra schade claim. De koper van het pand, de projectontwikke laar Hofstad winkels, dreigde Stolk vervol gens met een andere procedure. De winkelier moet de afgesproken boete betalen wanneer hij de omstreden vierkante meters, waar nu verplaatsbare garageboxen staan, niet ver koopt. Naast die boete eist Hofstad nog eens 210.000 gulden om het verlies op te vangen: bij doorverkoop aan de collega-projectontwikke laar Metterwoon zou het object namelijk flink wat minder gaan opbrengen dan tot nu toe af gesproken. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeente raadsvergadering, waar de stukken boven ta fel kwamen die tot dan toe alleen in besloten commissies waren behandeld. Uit die papie ren bleek dat de gemeente met een compromis kwam zodra ze merkte dat de plaatselijke on dernemer door de ontwikkelingen van zijn ou dedagsvoorziening wordt beroofd. Ze ontbindt, aldus het voorstel, de overeen komst van 1982 waarin staat dat Stolk in 1989 de bewuste grond moet verkopen wanneer de gemeente daarom vraagt. Vervolgens wordt het lapje getaxeerd en koopt of onteigent de gemeente het. Omdat de grond volgens het be stemmingsplan-centrum de bestemming dien- weg heeft, zal die prijs niet zo hoog zijn. Wel zal hij hoger uitvallen dan de taxatieprijs, ver wacht de gemeente. En dat verschil in prijs moet de verkoper dekken door een bank garantie. De eigenaar heeft dit voorstel inmiddels af gewezen. Hij had moeite met de hoogte van de bankgarantie en was onzeker over de beslis sing van de gemeenteraad. B en W betreuren dit omdat de voorgestelde dading grote voor delen zou bieden voor de eigenaar. "De juri disch adviseur van Stolk ziet blijkbaar nog mogelijkheden. Ik vraag me af welke", aldus wethouder J.D. van Dalen gisteravond na de gemeenteraadsvergadering. Volgens hem blijkt uit alles dat de gemeente nooit de bedoeling heeft gehad om de onder nemer, die op 1 juni de laatste sportartikelen hoopt te verkopen, het vel over de neus te trek ken. De boete was alleen maar bedoeld als af schrikking en gebaar naar hogere overheden: de gemeente Voorschoten maakte op die ma nier duidelijk dat het haar ernst was met de aanleg van de dienweg in het verlengde van de Overslagstraat. En ook na de contactbreuk door Stolk stelde de gemeente zich flexibel op: de aanbieding hangt nog immer boven tafel. Dat heeft de ge meenteraad gisteravond beslist. Voor alle ze kerheid heeft de overheid wel aan een conser vator de opdracht gegeven beslag te leggen op het pand en de gronden. Op die manier dekt Voorschoten zich in tegen veijaring en verlies van recht of bezit. Wethouder Van Dalen: 'Ik vraag me af welke mogelijkheden er nog zijn....' WARMOND - In de Warmondse raad tekent zich een krap pe meerderheid af van collegepartij CDA minus haar wet houder Van Schagen en oppositiepartij WD, die wil dat de groennota veel nadrukkelijker wordt gebruikt om te bezuinigen. In de nota is te lezen hoe Warmond zijn groen het beste kan beheren. Burgemeester Hendrick-Vlaar moest de zowel inhoudelijk als qua tijdsduur flink uit de klauw gelopen discussie gisteravond afbreken. De volgende keer komt de raad er op terug. Besluiten zijn er nog niet gevallen. Duidelijk is wel dat de groennota een politieke splijtzwam is van jewelste. CD A-raadslid Bon net en zijn eigen wethouder ruzie den er gisteravond openlijk over. De verschillen lopen dwars door de fracties heen- Bonnet (CDA) en Saris (WD) konden elkaar gisteravond uitste kend vinden in hun beider kritiek dat B en W veel te weinig hebben bezuinigd. De twee denken vooral aan het onderhoud van de sport velden. Zelfwerkzaamheid van de verenigingen moet hier uitschot bieden. De groennota was in de tyd dat de raad vroeg om de opstelling er van inderdaad veel nadrukkelijker bedoeld als bezuinigingsstuk. In de gemeentebegrotingen is de laat ste jaren echter wat meer lucht ge komen en de noodzaak om het VOORSCHOTEN - Het is nog on zeker of de gemeente Voorschoten r de z hockeyers en voetballers van Ade geest. Zij willen ook een sporthal over de toekomst van sportpark Adegeest. De meningen liggen ver deeld en B en W willen ook andere Voorschotense sport wensen mee wegen. Dit heeft sportwethouder L.L. Marselis gisteravond gezegd tijdens de raadsvergadering. De WD-fractie toonde zich belissing neemt bouwen en hebben uitgewerkte door het Warmondse groen te halen, verminderd. Afge zien daarvan houdt wethouder me vrouw Dalhuisen (Progressief War mond) bij hoog en bij laag vol dat er toch wel degelijk is bezuinigd. En nog flink ook. Ze rekent voor dat toen om de nota werd gevraagd de dienst gemeentewerken uit 11,5 arbeidskrachten bestond. Een ad viserend bureau stelde destijds dat Warmond met 11,2 toe zou kunnen komen. Inmiddels bestaat de dienst uit nog maar 11 mensen. Dit ondanks "twee nieuwe buurten" die Warmond erbij heeft, Lommer- lust en het steeds meer tot ontwik keling komende plan Zuid (indus trieterrein). Burgemeester Hen- drickx-Vlaar vergelijkt de cijfers met die van 1981 en stelt vast dat er in vergelijking met de planning van die tijd 2,5 mensen minder werken bij de dienst gemeentewer ken die behalve uit de plantsoe nendienst, uit de reinigingsdienst en de directeur bestaat. B en W voeren aan dat zij de be zuinigingen waarom de raad des tijds vroeg weliswaar niet specifiek in de plantsoenendienst hebben gevonden maar op de hele dienst gemeentewerken. Hendrickx- Vlaar vindt ook niet dat de raad zo ver moet gaan dat deze tot in de details gaat regelen hoe B en W moeten bezuinigen. privatiseringsplannen: "Boven dien zijn er ook andere en oudere wensen uit andere takken van sport". Volgens hem heeft de nieu we commissie voor sport en recrea tie een advies uitgebracht, dat vol gende week wordt 'uitgeschreven'. Vervolgens moet dit door verschil- ontevreden over de behandeling lende partijen worden 'doorge- van de hockeyclub in het sport- sproken'. park. Deze vereniging heeft de af- gelopen twee jaar herhaaldelijk ge klaagd over de erbarmelijke staat van de natuurgrasvelden en de ge meentelijke reactie beviel de libe rale fractievoorzitter H. Willemsen niet erg. 't is een beetje eh. Nou, niet zo voortvarend. Het riekt naar onzorgvuldig bestuur". En hij stel- speciale c i te stellen, met leden uit alle poli- WARMOND - Burgemeester Hen- an Warmond wil dat PW, WD en CDA 3 erop dat het "zich diepgravend beraden" Dorpskerkmiddag Voor het achtste achtereenvol gende jaar zal er onder de naam Dorpskerkmiddagen muziek wor den gemaakt in Zoeterwoude. Op zes zondagmiddagen in het voor jaar en de zomer zullen allerlei mu sici en muziekgezelschappen de Zoeterwoudse Dorpskerk met mu ziek vullen. Aanstaande zondag, de 26ste, is de eèrste middag, ver zorgd door het 'Roomburgkwartet' uit Leiden. Het wordt begeleid door Gerrit Oosterholt op orgel en piano. Gezongen worden onder an dere werken van Schütz, Haydn, Morley, Bennet, Wilbye, Handel en BRahms. Aanvang half drie; de toegang is vrij. Curiosamarkt De Munnikhal aan de Hoogma- deseweg in Leiderdorp vormt mor gen het decor voor een curiosa- markt, die om negen uur 's och tends wordt geopend. Er zullen twee clowns aanwezig zijn die kin deren schminknen. Tevens vanaf 12 uur een optreden van een drie mans orkest. Snuffelen kan tegen betaling van een gulden. Jeugdtheater Het Voorschotens poppenthea ter 'Wellus Nietus' speelt aanstaan de zondag in het Zoeterwoudse 'Ons Huis', gelegen aan het Koster spad. Het gaat om de voorstelling 'De Tentkarromobiel', bedoeld voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Toegang gratis voor ouders en een rijksdaalder voor kinderen. De voorstelling begint om half drie en duurt 75 minuten. het ambtsgebed dorp nog altijd de raadsvergaderin gen worden ingeluid. De burge meester deed dit verzoek gister avond in de raad, naar aanleiding van uitspraken in het Leidsch Dag blad. gisteren, van het nieuwe PW- raadslid Hein van Dam. Deze vindt het ambtsgebed "een gebed zonder einde" en bovendien achterhaald. Al eens eerder heeft de burge meester op een herbezinning op het ambtsgebed aangedrongen. Dat was na een pleidooi voor af schaffing van het inmiddels ver trokken PW-raadslid Van Kuyen. Volgens de burgemeester heeft een ambtsgebed alleen maar zin "als je zoiets met zijn allen wil". De eerste burger wees erop dat het overigens de koffiepauze bij. Toch Koffiepauze Hoewel al die tijd de plantsoe nendienst forse ingrepen bespaard zijn gebleven en daardoor de sport velden er optimaal bij liggen in Warmond, redeneren Bonnet en Saris toch de andere kant op. Van dat onderhoud moet echt wat af, vinden ze. Ze denken aan twintig procent. Ook willen ze het besluit om de plantsoenendienst op vijf mensen vast te prikken, met een half jaar uitstellen. Volgens hen moet dat aantal omlaag. De twee worden ondersteund door Viel- voye en De Vos van de WD en door de dames Den Ouden en Van Schie van het CDA. PW, de burge meester en CDA-wethouder van Schagen zijn vierkant tegen. Zelfwerkzaamheid van de ver enigingen vindt dit laatste kleurrij ke gezelschap geen reële mogelijk heid. De vrijwilligers die voor die clubs het werk opknappen, kun nen ook niet nog eens een keer de plantsoenendienst gaan helpen de velden te onderhouden, denkt wet houder Dalhuisen. Bovendien moet dat werk overdag gebeuren en dan hebben de meesten een baan. De cynische wethouder van Schagen richting collega-christen democraat Bonnet: "Of had u soms gedacht dat de plantsoenendienst voortaan 's nachts erop uittrekt?". Bonnet wil echter niet van wij ken weten. Hij heeft in de groenno ta ook gezien dat de plantsoenen dienst er anderhalf uur over doet om van het ene project naar het an dere (op de fiets) te rijden. Daar zit ambtsgebed in gemeenten uit deze regio of in discussie is of al afge schaft. vindt Bonnet dat te lang. En heeft hjj nog wel wat bezuinigings voorstellen. WARMOND - Alleen burgemees ter en wethouders van Warmond zien weinig in het ideetje van PW-fractieleider Duijnhoven om de burgemeester op 30 april, als heel Nederland het gouden hu welijksjubileum van Bernhard en Juliana viert, de Warmondse kinderen "iets te laten geven". Duijnhoven denkt aan een beker met inscriptie of iets dergelijks. Duijnhoven heeft de behoefte aan een dergelijk initiatief be speurd bij de oudercommissies van de scholen. Hij weet heel ze ker dat "dit erg leeft, ook al is het misschien een beetje sentimen teel". Er zouden veel Warmon- ders zijn die nog een beker heb ben van het zilveren huwelijksju bileum van het prinselijk paar hebben staan. De WD en het CDA hoorden het voorstel van Duijnhoven met glinsterende oogjes aan. Zij zijn erg in voor een gemeentelijk initiatief. Burgemeester Hendrickx- Vlaar is er niet kapot van. Dat het feest zo sterk leeft bij Warmon- ders gelooft ze niet zo erg. De deelname van scholen aan de au bade, elk jaar op 30 april voor het gemeentehuis, is zeer gering. Men kwam er niet uit. Onbe kend is dan ook wat er nu zal ge beuren. Duidelijk is iedereen wel geworden dat de tijd dringt. Vooral jeugdige leden van SJZ verschenen gisteravond hun rondjes te lopen. ZOETERWOUDE - Welgeteld 101 leden van de Zoeterwoudse voet balvereniging SJZ hebben gister avond tijdens een sponsorloop op sportpark Haasbroek zo'n 6500 gul den bijeengelopen. Het bleef trou wens niet bij lopen: een gebles seerde speler van het eerste elftal - zijn been zat in het gips - reed zijn rondjes in een rolstoel. Veel junio ren legden heel wat rondjes van een kilometer af. Wouter Verheij liep zelfs I6V2 kilometer. De loop was georganiseerd om dat de jeugdafdeling van SJZ voor extra activiteiten ongeveer 10.000 gulden per jaar nodig heeft. In de wintermaanden moet men vaak za len huren om de jeugdige Zoeter- woudenaren met zaalvoetbal bezig te houden. Ook gaat men soms met de jeugd zwemmen, terwijl er veel geld nodig is voor het sportweek einde tijdens de zomermaanden. Voorlopig is de kas dus weer ge spekt. Jeugdpenningmeester War- menhoven toonde zich gisteravond zeer tevreden over de geschatte op brengst. Overigens gaat SJZ binnenkort ook geld inzamelen om het club huis te kunnen opknappen. Dat clubhuis vertoont momenteel ster ke slijtageverschijnselen. Het ziet er naar uit dat de hele voorpui en het dak moeten worden ver nieuwd. Deze herstelwerkzaamhe den vergen zeer grote bedragen en die heeft SJZ niet liggen. Men heeft besloten een superlo terij. uit te schrijven. Er worden 100Ó loten verkocht, die 100 gulden per stuk kosten. Tussen eind juni en eind januari zullen acht maan delijkse trekkingen worden gehou den. Inlichtingen: M. Berg, tel. 1490. LEIDERDORP - De Leiderdorpsel voetbalvereniging RCL houdt mor\ gen een sponsorloop in en om het eigen onderkomen in sportpark de! 'Bloemerd'. De opbrengst van dezeI L dag wordt besteed aan het jeugd- *e werk binnen de voetbalverenigingb< aan Jespa (een stichting die zich inzet voor het sporten van gehandi-l capten) en aan scoutinggroepu: 'Houtkamp' die bijeenkomsten ver-1 n' zorgt voor gehandicapten. Destich-1 d ting Jespa en de scoutinggroep zul-\ len waarschijnlijk beiden het geld\ r' aan spelmateriaal besteden. d RCL, die een dergelijk evenement 1 ieder jaar organiseert, denkt dat R de loop dit keer een groter succes p wordt dan vorig jaar. Toen bleek p dat er aan de organisatie nogal wat mankeerde. Dit jaar heeft RCL r zich nog meer ingezet voor het jaar lijks gebeuren. Zo werd aan alle' 700 leden van de club persoonlijk informatie verschaft. Het is de bedoeling dat iedere deelnemer ook niet-leden zijn van harte welkom) zelf bij vrienden en j kennissen geld. ophaalt voor elke ki-1 lometer die hij of zij loopt. Het 1 startschot wordt om tien uur gege-1 ven door de ex-Nederlands elftal speler en huidige jeugd Ajax-trai- 1 ner. Wim Rijsbergen. Tot twaalf uur krijgt iedereen de gelegenheid om zoveel kilometers te lopen als hij of zij kan. Prijzen zullen worden uitgedeeld aan degene die het meeste geld heeft opgehaald, de meeste kilome ters loopt en een prijs voor het team dat met elkaar het hoogste geld be drag bijeen heeft kunnen krijgen. Niet- leden kunnen een inschrijf formulier krijgen bij de bestuurs kamer van de voetbalvereniging. Huur kunstgras iets verlaagd ZOETERWOUDE - Voor de huur van het nieuwe kunstgrasveld plus een 'gewoon' veld zal de Zoeter woudse voetbalvereniging Meer burg de komende jaren 17.100 gul den per jaar moeten gaan betalen. Daarnaast zal de vereniging vrijwel het gehele onderhoud van het ge wone speelveld, alsmede van de omgeving daarvan, voor haar reke ning nemen. 'Meerburg' vond het huurbedrag nogal aan de forse kant. Men stelde een bedrag van 15.000 gulden per jaar voor. Tijdens de gezamenlijke commissievergadering gister avond vonden de gemeente en de vereniging elkaar al snel. Wat bleek: gemeente-ambtenaar Van Leeuwen heeft van de kunstgrasle verancier een toezegging gekregen dat hij enkele reclameborden langs het terrein betaalt. Het ziet er naar uit dat na de raadsvergadering van komende dinsdag de definitieve opdracht tot de aanleg van het kunstgrasveld kan worden verstrekt. VOORSCHOTEN - Bij een woning aan de Papenlaan in Voorschoten is woensdagnacht een herenbrom fiets gestolen die tegen de woning stond geparkeerd. De waarde is on bekend. De politie tast over de da- derCs) nog in het duister. 'Burgers nu in vroeg stadium van financiële situatie op de hoogte' OEGSTGEEST - Het toekom stig beleid van de gemeente Oegstgeest en de financiële ge volgen daarvan zijn voor de ja ren 1988-1991 in de vorm van een Vooij aarsnota gisteravond door de raad goedgekeurd. De ze Vooijaarsnota bevat alleen die gemeentelijke activiteiten die geen uitstel meer dulden. Zoals bijvoorbeeld de restaura tie van kasteel Oud Poelgeest en de aanpak van de Lange Voort. "Nu kan er gelukkig geen sprake meer zijn van hap-snap beleid: er ligt immers een nota die door de raad wordt gesteund en die als richtlijn kan dienen. Bovendien voeren we nu een heus voorjaars«- debat", zo sprak ze. Samen met D66-woordvoerder Visser oordeelde de PvdA-vrouw dat, wat een aantal bezuinigings posten betreft, er niet goed is nage dacht over de eventuele gevolgen ervan. Bosman en Visser doelden met name op de bezuinigingen op de jeugdsportsubsidies. Zy stel den: "Welke sportverenigingen er Als de gemeente Oegstgeest alle door de bezuinigingen nu precies oorspronkelijke plannen'zou door voeren, zal volgens de laatste cij fers de begroting van 1988 een te kort van ruim twee ton vertonen. Dit verlies wordt allereerst veroor zaakt door de tegenvallende bouw- produktie in Haaswijk dit jaar. Zo doorgaan kan niet meer. En omdat de gemeente vooral geen belasting verhoging (onroerend goed-belas- ting) wil doorvoeren, kunnen er geen nieuwe zaken worden aange pakt zonder dat op andere terrei nen wordt bezuinigd. "Het voorgestelde pakket bezui nigingen is honderd procent. Laat dit in het vervolg 120 procent zijn, dan kan de politiek nog kiezen wat de minst aangename bezuinigin gen zijn", stelde PvdA-raadslid mevrouw Bosman de verantwoor delijk wethouder van financiën, Van Veen, voor. Mevrouw Bosman zei zeer blij te zijn na negen jaar raadslidmaat schap eindelijk eens een begroting die zich over meerdere jaren uit spreidt te kunnen aanschouwen. totaal CDA-raadslid Van der Bend stel de voor de subsidie niet binnen twee, maar in vier jaar af te bou wen. De 'pijn' is dan minder voel baar, aldus Van der Bend. Reacties Wat de Vooijaarsnota zelf be treft: Visser (D66) opperde dat de Oegstgeestenaren nu meer gele genheid krijgen om in een zeer vroeg stadium kennis te nemen van het gemeentelijk beleid. De burger kan zo vroeg mogelijk aan de bel trekken bij de gemeente. D66 wil graag dat de gemeente zich telkens blijft afvragen: willen we het, en zo ja: tegen welke prijs dan wel? Visser doelde met name op kas teel Oud Poelgeest en op het met verlies draaiende zwembad, dat volgens wethouder Van Veen mo menteel een waarde heeft van een miljoen gulden. Een reden te meer, D66-raadslid Vissers: "Pas over verbouw gemeentehuis praten als er een echt personeelsplan op tafel ligt". (archieffoto) vond WD'er Rijks, om eens te overwegen of de gronden niet be-" ter kunnen worden verkocht. Alle politieke partijen bleken het gisteravond over eens dat kasteel Oud Poelgeest behouden moet blijven. Een hot item, ook tijdens het voorjaarsdebat. Raadslid Rijks (WD) verklaarde dat zijn partij niet ongenegen is om met een eventuele belangstellende over verkoop te praten. Van Eisen (PPR) daarentegen zei meer te zien in de verkoop voor het symboli- sche bedrag van een gulden, waar na de koper de plicht krijgt het kasteel te restaureren. Wethouder Kohlbeck deelde mee dat volgende maand een uitgebreide nota over dit onderwerp zal verschijnen. Daarna zal er weer verder worden gediscussieerd. De politiek oordeelde gister avond voorts dat de drie miljoen, uitgetrokken voor nieuwe huisves ting van de ambtenaren, teveel van het goede is. Wethouder Van Veen legde echter uit dat dit bedrag no dig is voor de verbouwing of even tuele nieuwbouw. Hiervoor zijn en kele varianten mogelijk. Visser, hierop inhakend, zei een echt per soneelsformatieplan te verlangen. Een plan waarin een taken-, perso neels- en huisvestingsplan wordt beschreven. Alhoewel Van Eisen verklaarde dat gemeenschapsgeld niet is be doeld om op te potten tot reserves, verklaarde wethouder Van Veen dat de reservepositie van Oegst geest zeker niet sterk is te noemen. Aldus de wethouder, die aan het eind van het debat tevreden vast stelde dat over de Vooijaarsnota de zon heeft geschenen, "terwijl zo hier en daar een hagelbui de oogst niet heeft verwoest".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14