Commissie-Oort onder vuur Commissarissen: niet slechts een carnavalscollege rrrrrrN DERDAG 23 APRIL 1987 BEEZEnUKSIH HAAG (GPD/ANP) - De T -hting van de Arbeid, het over- I I brgaan van de werkgevers- en rknemerscentrales, wijst een angrijk deel van de voorstellen i de Commissie-Oort voor belas- fvereenvoudiging af. Het gaat rbij om het plan de werknemers Prof. dr. C.J. Oort, de voorzitter van de commissie die zijn naam draagt, riep werkgevers en werk nemers onlangs nog op geen pro blemen te maken rond de overhe velingsoperatie. De eerder door hun organisaties afzonderlijk geui te bezwaren zouden volgens Oort bij u 'werkgeverspremies te gaan la- wel meevallen. Lukt de vereenvou- betalen onder gelijktijdige ver Pyra?inê van hun brutoloon. Dit irstel kan niet worden uitge- Auveerd zonder extra kosten of zon- effecten op inkomens, twee uit- igspunten waarvoor het kabinet r' ?ft gekozen, aldus werkgevers werknemers. pDe Stichting van de Arbeid irijft dat in een brief aan de reede-Kamercommissie voor fi- ng- nciën, die de voorstellen van de arat'emmissie-Oort volgende week """"iandag bespreekt. De Stichting >pt daarmee vooruit op een vol- i'g advies dat zij over de voor alen zal uitbrengen. operatie om de werkgevers- digingsoperatie nu niet dan duurt het weer jaren, aldus Oort toen. Verstoring van beloningsstruc turen treedt volgens de Stichting op. omdat in het bedrijfsleven zeer veel verschillende arbeidsvoor waardenregelingen voorkomen, waarbij tevens sprake is van een voor de bedrijfstak of bedrijf uitge balanceerde beloningstructuur. Werkgevers en werknemers ge ven voorts aan dat er geen vaste procentuele verhouding is tussen de verschillende delen die samen het brutoloon vormen en het be drag waarmee het brutoloon om hoog moet, als de werknemer de te hevelen zal belo- werkgeverspremies gaat betalen. Dat betekent dat men geen vast percentage kan kiezen waarmee de brutolonen zouden moeten wor- rdën "gemaakt, dan* zal" dat"dë den verhoogd, zonder daarmee mkosten fors opdrijven met alle verschillen in netto besteedbaar -• loon uitblijven. hgssystemen en pensioenrege- Igen hoe dan ook aanzienlijk ver- Moet dat weer ongedaan De Stichting heeft ook grote be zwaren tegen de gevolgen die de operatie voor de pensioen heeft. De pensioenkosten en zullen om hoog gaan. terwijl het netto pen sioen uiteindelijk lager wordt, stel len werkgevers en werknemers vast. Bouw De Bouw- en Houtbond FNV en de Hout- en Bouwbond CNV ma ken in een brief aan de vaste com missie voor financiën van de Twee de Kamer eveneens bezwaar tegen de belastinghervormingsvoorstel len van de commissie-Oort. De commissie stelt voor het vakantie geld in bedrijfstakken waar dat - zoals in de bouw - per week wordt opgebouwd, volledig te belasten in plaats van zestig procent zoals nu het geval is. Als deze plannen doorgaan, bete kent dat voor werknemers in de bouw een achteruitgang van dertig gulden per week, vreest de FNV. Dit inkomensverlies moet volledig worden gecompenseerd, waardoor de totale bouwkosten met 600 mil joen gulden toenemen. De kamer- bespreekt maandag de ■delige gevolgen voor groei en prkgelegenheid. Ook zal het in- i als gevolg van de operatie bepaalde gevallen achteruit- i, aldus werkgevers en werkne- Zij wijzen erop dat die effec- zeker op langere termijn zullen "treden. ^RR: toeslag "oor gezin met én kostwinner EN HAAG (GPD) - Het belas- ïgvoordeel voor gezinnen met t n kostwinner moet in de toe- jmst een andere vorm krijgen. De etenschappelijke Raad voor het egeringsbeleid vindt dat de voor- ïlen in de vorm van toeslagen aan gezinnen betaald moeten wor- ?n. Nu genieten gezinnen met een «Dstwinner en een partner die de "inderen verzorgt vrijstellingen •jor belasting- en premieheffingen i voordelige pensioenvoorzienin- _Drs. Roel Jansweijer van de rRR wil dat ouders niet alleen inderbijslag krijgen, maar ook ~èn aparte verzorgingstoeslag. Ou- ers moeten zelf kunnen kiezen of ij zo'n toeslag in een korte tijd •erbruiken' bijvoorbeeld om kin- (eroppas te betalen terwijl beiden erken of dat de toeslag over een ingere reeks van jaren wordt uit- esmeerd omdat slechts één van >eiden werkt. De gedachte hier achter is dat vrouwen die lange tijd liet aan het arbeidsproces deelne men, moeite hebben weer een baan s vinden als de kinderen geen per manente verzorging meer nodig lebben. voorstellen de Oort, die een vereenvoudiging van het belastingsysteem heelt be dacht. Volgens bondswoordvoerder J. Sprenger gaan de werknemers in de bouw er bij volledige belast baarheid drie tientjes per week op achteruit. "Dat komt door de pro gressiviteit in de belastingen. Over de eerste honderd gulden betaal je minder belasting per week dan over de tweede. Dat loopt dan op en werknemers moeten bij hon derd procent belasting meer dan het volle pond gaan betalen", aldus Sprenger. Volledige compensering van dat inkomensverlies betekent volgens de Bouw- en houtbond FNV een stijging van de loonsom met circa 450 miljoen gulden. Omdat ook voor de berekening van de werk geverslasten wordt uitgegaan van een beperkte belastbaarheid zullen deze met 140 miljoen gulden toene men, zo vrezen de bonden. De Hout- en bouwbond CNV vindt verder dat de commissie- Oort „voorbij gaat aan de on rechtvaardigheid om premies en belastingen vooraf te innen, terwijl de werknemer pas het jaar daarop het geld daadwerkelijk ontvangt". ZWOLLE (ANP) - De homoseksu eel F.J. van Zijl uit Amsterdam heeft gisteren voor de rechtbank te Zwolle stopzetting geëist van de verspreiding van nummer 17 van de het gospelblad Evan, dat uitge geven wordt door het echtpaar Goeree. „Ik wens niet vergeleken te wor den met een moordenaar, want ik ben geen moordenaar," aldus Van Zijl tijdens een kort geding, dat hij tegen de Goerees heeft aangespan nen. In Evan 17 schrijven de Goe rees dat iemand die homoseksuali teit bedrijft, net als een moorde naar, bloedschuld op zich laadt. Ook schrijven de Goerees dat de ziekte aids de straf van God is voor de zonde die homoseksualiteit zou zijn, en dat bekering de enige kans op genezing is. Verder eist Van Zijl dat de Goe rees in advertenties in drie landelij ke dagbladen alsmede de Gay Krant de 'onnodig grievende, bele digende en kwetsende uitlatingen' in Evan 17 over homoseksuelen rectificeren en dat het de Goerees wordt verboden zich in de toe komst op een dergelijke manier te uiten. Van Zijl voelt zich als homosek sueel maar ook als hoofdverpleeg kundige in een Amsterdams zie kenhuis direct betrokken bij het aids-vraagstuk. Hij is van mening dat de Goerees valse hoop op gene zing geven. Lucas Goeree zei aan Stopzetten van verspreiden blad Goerees eeëst het eind van de zitting dat hij ie mand die aids heeft en zich in Je zus' naam bekeert, kan genezen. „Het is niet moeilijk je voor te stellen hoe grievend deze uitlatin gen zijn voor een homoseksueel en hoe gekwetst je je voelt", liet Van Zijls advocaat, mr. M.C. Meijer we ten, na enkele passages uit Evan 17 te hebben vooorgelezen. Naar zijn mening overschrijdt hel echtpaar Goeree bij de verkondiging van hun geloofsovertuiging de grenzen van het toelaatbare. De advocaat van de Goerees, mr. E.N. Bouwman, betoogde dat de Goerees de gewraakte uitlatingen hebben gedaan als consequentie van hun geloofsovertuiging. „Er wordt op gewezen wat de oorzaak van aids is en dat God de homosek suelen straft. Dit is een theologi sche interpretatie." De advocaat is verder van me ning dat de eisen van Van Zijl moe ten worden afgewezen, onder meer op grond van de vaagheid van de dagvaarding. De advocaat liet ver-* der weten dat het echtpaar eerr eventuele veroordeling aan zijji laars zal lappen. „Zij zijn van më-' ning dat een vonnis van een w© reldlijke rechter, waarin zij in hun evangelieverkondiging worden be-; perkt, voor hen geen rechtskracht heeft." Uitspraak over veertien dagen.. Het echtpaar Goeree Glasz pleit voor meer macht en betere controle Bij de Friesch-Groningsche Hypo theekbank (FGH) hebben de aan deelhouders zich afgevraagd of het eigenlijk wel zin heeft om commis sarissen aan te stellen. Die moeten immers toezicht op de directie houden en daar was bij de FGH kennelijk niets van terecht geko- Ook uit het rapport van de com missie die het debacle van bouwgi gant Ogem onderzocht komt het beeld naar voren van commissaris sen, die jarenlang de meest wilde capriolen van de raad van bestuur hebben gebillijkt. Bij de verhoren over het drama met het scheeps- bouwconcern Rijn-Schelde-Verol- me ontstond de indruk dat de raad van commissarissen niet meer was geweest dan een soort carnavals college, een 'raad van elf. Commissaris: het lijkt een over bodig, maar goedbetaald bijbaan tje voor de elite. Zelden tonen ze hun macht door een ingreep, zoals onlangs bij de KLM, waar de direc tie voor zo'n twee miljard gulden de hele keten van Hilton-hotels wilde opkopen. Het ging niet door omdat de commissarissen het fi nancieel te avontuurlijk vond. Het is de uitzondering die de regel be vestigt. Vaak is de directeur van het ene bedrijf commissaris jDij het andere en omgekeerd en willen ze elkaar dan niet voor de voeten lopen. Het wereldje is maar klein. In het begin van de jaren 70 kwam de voorzitter van het toenmalige vakverbond NKV Mertens met zijn stelling dat 200 machtigen uit het bedrijfsleven het in Nederland voor het zeggen hadden. En onlangs publiceerde de socioloog Jos van Hezewijk het boek 'De Top-elite van Nederland' waarin hij op zoek gaat naar men sen of groepen die veel macht heb ben. De aanvoerder van die top-10 en 'dus' de machtigste man in Neder land is voormalig KLM-president prof. dr. E. H. van der Beugel. Hij is commissaris bij meer dan negen bedrijven en bekleedt twee be stuursfuncties. Nummer twee op de lijst is H. F. van den Hoven, oud- voorzitter van de raad van bestuur Unilever en nu commissaris bij on der meer Amro, Bols, Boskalis, Shell, Stork, Vendex. Drs. De Bruyne, oud-minister H. J. Witte- veen, A. Jiskoot, drs. E. K. den Bakker, dr. J. M. Goudswaard, mr. drs. H. Langman, mr. G. A. Wagner en ir. E. Werner maken de tien vol. Afwachtend De commissarissen kiezen hun opvolgers als het ware zelf (coöpta tie). Zij moeten het totale belang van de vennootschap in de gaten houden en niet alleen dat van aan deelhouders, schuldeisers of werk- Volgens de wet benoemt en ontslaat de raad van commissa rissen de directies van grote onder nemingen. Belangrijke zaken, zo als fusieplannen, een overname, grote investeringen of plannen voor uitgifte van aandelen moeten door de directie vooraf ter goed keuring aan de raad worden voor gelegd. Zelden echter handelt de com missaris naar deze hem toegeme ten verantwoordelijkheden. Nor maliter vertrouwt hij op de door hem aangestelde directie en vol staat hij met een afwachtende hou ding. Vanuit de politieke linker vleugel en vakbondskringen klinkt met enige regelmaat de roep om wetswijzigingen, die een kriti scher, onafhankelijker en actievere opstelling van de raad van com missarissen met zich mee moeten brengen. Zover komt het vooralsnog niet. Het büjft bij de introductie van nieuwe 'gedragsregels, vorig jaar geformuleerd door mr. J. R. Glasz, advocaat in Amsterdam en jaren lang commissaris bij diverse on dernemingen, aangezien minister Korthals Altes (justitie) zich nu ontslagen acht van de plicht om via de wet scherpere eisen aan de rol van commissaris te verbinden. Glasz zelf: "Zwakke commissaris sen zullen zich er hopelijk naar richten; de goede hebben er geen last van, want die pasten ze toch al toe". Glasz noemt als voornaamste eu vel dat het commissariaat nog te veel als een erebaantje wordt be schouwd. "Er wordt te weinig aan de consequenties gedacht. Je moet je huiswerk goed moet doen, je goed inwerken, goed luisteren. Er is altijd wel iets: een order die weg valt, kosten waarop geknepen moet worden, frictie met de onder nemingsraad". Het inzicht dat het commissa riaat meer moet zijn dan een vlag- functie, wint volgens Glasz terrein. "Er zijn voldoende bedrijven fail liet gegaan met klinkende namen in de raad van commissarissen. Van commissarissen wordt nu ver wacht dat ze daadwerkelijk toe zichthouders zijn". Hetgeen niet wegneemt dat be drijven bij het zoeken naar van een commissaris al gauw zullen kijken naar het gewicht dat hij met zich meedraagt. Naar een man die, als tegenprestatie voor zijn vergoe ding van enige tienduizenden per jaar, bijvoorbeeld deuren kan ope nen bij de overheid of voor profij telijke zakenrelaties kan zorgen. "Benutten van het relationele cir cuit van de commissaris", zo for muleert Glasz dat. Ondoorzichtig jongens onder mekaar, die het wel even regelen. Glasz erkent: het we reldje is maar klein en weinig toe gankelijk. "Stel: u en ik zitten in een bedrijf. U mag directeur zijn en ik commissaris of andersom. We hebben een tweede commissaris nodig. Ja, dan gaan we praten. Dan kom je al snel in het circuit van be kende namen". Dat is, meent Glasz, echter geen reden om te veronderstellen dat een kleine elite van zakenlieden het in Nederland voor het zeggen heeft en het systeem in zijn geheel te veroordelen. Zo'n 'top tien' van machtige mannen zegt hem ook niets. "Alleen maar registreren wie de meeste commissariaten heeft, wat heeft dat voor zin? Waar het om gaat is slechts dat de commis saris zijn taak - toezicht houden op de gang van zaken - goed uitoe fent". "Ik denk dat de commissaris al leen dan goed functioneert, als de directie hem óók ziet staan. Goed afgesproken moet worden welke informatie commissarissen vooraf krijgen. Er mogen geen grote ope raties worden uitgevoerd zonder eerst de raad om advies te vragen. Als de raad van commissarissen vanuit de visie van de directie geen functie heeft, dan krijg je wat we vroeger hadden: de commissaris als ornament, er alleen maar bij werd gehaald om fatsoenlijk voor de dag te komen". Nederland rijdt 40 jaar Volkswagen. En ter ere van die gelegenheid komen we met de Avance serie. Een serie Volkswagens die nu eens niet over de hele wereld verkrijgbaar is. Sterker nog, deze Volkswagens zijn niet eens in Duitsland te koop. Maar alleen hier, in Nederland. En al roept u dat u hierboven gewoon de Passat 4-deurs en 5-deurs ziet staan, u ziet dan wel 't een en ander over het hoofd. Het be treft hier namelijk Passat's die verkrijgbaar zijn in een speciale uitvoering. Zo heeft de toch al luxe Passat 4-deurs, Passat Avance Sportief 4-deurs f 30.695,-. U bete in de Avance versie de beschikking over sport stoelen, waarvan de bestuurdersstoel in hoogte verstelbaar is, groen warmtewerend glas, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels, wieldoppen en opbergvakken in de portieren. De Avance 5-deurs en de Passat Avance Variant gaan zelfs nog een stapje verder. Deze ruime limousines hebben zwarte portier stijlen, zwarte portiergrepen en groen warmte werend glas. De stoelen zijn bekleed met de exclusieve "Glencheck" stof, de vloer met "Schiefer" grijs tapijt. Aan de buitenkant be schikken deze Passat's over twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels en sierwieldoppen. Het geheel wordt gecompleteerd met een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, een gescheiden neerklapbare achterbank, stereo- radiovoorbereiding met staafantenne, een 4- spaaksstuur en handige portierbakken. En uiteraard zijn Passat's in benzine-uit voering uitgerust met een katalysator Of u moet er op staan dat u een Passat "zonder" wilt hebben. U loopt dan wel het extra prijsvoordeel van f 1800,- mis. Zeker in combinatie met de speciale Avance prijs kan juist dat u een in alle opzichten aantrekkelijke auto opleveren. Een auto,die door de beperkte leverbaar heid, volgend jaar al een collectors-item kan zijn. Dat betekent dat u er snel bij moet zijn. Want op op. Bel 020-867351 als u wilt weten waar de dichtstbijzijnde dealer zit en maak een af spraak voor een proefrit in de Passat Avance. De Volkswagen die, ter ere van het feit dat Nederland 40 jaar Volkswagen rijdt, gedurende één jaar maar in één land te koop is. En daarna nergens meer. De exclusieve Passat Avance. Omdat Nederland 40 jaar Volkswagen rijdt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9