GRATIS STAATSLOT ^HBt J ELKE POT. Hoogovens: verdere sanering niet nodig Inkrimping met 2500 banen Huishoudbeurs meer dan alleen hapjes proeven Fusie reparatiewerven Rijnmond van de baan HBG: internationale aanpak van noodlijdende baggersector NN verwacht verdere stijging autopremies Overleg VS- Japan geen stap verder WAT MOET U DOEN? DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA 7 IJMUIDEN/AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse staalbedrijf Hoogovens (27.500 werknemers) verwacht buiten een nieuwe saneringsronde in de Europese staalindustrie te blijven. Wel houdt het concern rekening met een noodzakelijke personeelsverminde ring van 2500 man in de komende vier jaar, waarbij echter geen ontslagen zullen vallen, om de produktiviteit te verbeteren. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Hoe wel krantenfoto's van de Huis- houdbeurs steevast smikkelende dames vertonen die zich verlekke ren aan de nieuwste bak- en braadsnufjes en op de luchtjes van frituur en baksels lijken af te gaan, is de Huishoudbeurs veranderd. Het beeld van vroeger, waarbij de liefde voor de beurs bij bezoekers vooral door de maag leek te gaan, is achterhaald. De beurs biedt meer dan alleen stands met lekke re hapjes en drankjes. Dit bleek gisteren in Amsterdam op de pers conferentie van de 42ste Huis houdbeurs die vandaag begint en tot en met 3 mei in de Amsterdam se RAI gehouden wordt. Vorig jaar bezochten bijna 400.000 mensen de beurs. Dit jaar rekenen de organisatoren op zeker zoveel beursgangers. Ruim vijf honderd exposanten verzorgen een uitgebreid expositieprogram ma met produkten, diensten en voorlichting over vrijwel ieder as pect van het dagelijks leven. Huis houdelijke apparaten en artikelen, woninginrichting, mode, toerisme en hobby zijn enkele traditionele onderwerpen die op de beurs ver tegenwoordigd zijn. Nieuw is een project over huisdieren. Behalve informatie over voeding en verzor ging, worden ook demonstraties honden trimmen gegeven. Een an der nieuw onderwerp is de beveili ging van woningen. Echt opzienbarende nieuwighe den zijn op de Huishoudbeurs ove rigens niet te zien. Hoewel 35 expo santen zeggen met noviteiten te komen, bhjkt het in de regel een variatie op een oud thema. Nieuw bijvoorbeeld is de Pack Boy, een nylon tas die precies past in een winkelwagentje. In de winkel de boodschappen erin en na het afre kenen met het karretje plus tas hup naar de auto. Daarna kan alles in één keer zo de auto in. een Amsterdamse tandarts. De clip wordt gebruikt voor het afsluiten van vuilniszakken. Tot nog toe moest wat aangerommeld worden met touwtjes of hechtstrips die nog wel eens op weg naar de vuilnis man los willen laten. De clip be staat uit een plastic rondje met in het midden een opening waarin plastic tandjes. De opening van de zak in een punt draaien, clip erover heen schuiven en vasttrekken. Hij gaat wel vooruit, maar niet meer achteruit en dus muurvast. Een na deel heeft de clip wel. Kinderen kunnen deze aardige 'ring' om de vingers schuiven en zo behoorlijk bekneld raken. Gelijktijdig met de Huishoud beurs worden nog drie beurzen ge houden. De Interieur RAI, de 55 Plus-beurs, speciaal voor senioren, en de Negen Maanden Beurs, be stemd voor jonge en aanstaande ouders. Voorzitter J.D. Hooglandt van de raad van bestuur van Hoogovens Groep BV heeft dit gisteren gezegd tijdens een toelichting op het jaarverslag over 1986. Het Neder landse staalbedrijf heeft zich niet aangemeld voor een nieuwe ronde van inkrimpingen en sluitingen in het kader van de vermindering van de overcapaciteit in de Europese staalindustrie. De Europese Com missie denkt na de vorige ronde van 30 miljoen ton nu 25 miljoen ton jaarproduktie te snoeien. Een aantal bedrijven, met een produk- tie van ongeveer 11 miljoen ton, die voor sluiting in aanmerking komt is al gevonden. Hooglandt ver wacht dat uiteindelijk tussen de 15 en de 20 miljoen ton wordt opgehe ven. Het gaat vooral om capaciteit in de draadsector en in die van de lichte profielen, sectoren waarin Hoogovens geen produktie heeft. Voor het Nederlandse concern ligt het probleem in de warmbandca- paciteit, die 15 procent te groot is. Juist hier is de voorgestelde capa citeitsvermindering nog duidelijk onvoldoende, aldus Hooglandt. Hoewel de plannen de staalpro- duktie aan strakke banden hou den, en Hoogovens daarvan een verklaard tegenstander is, heeft het bedrijf daar vrede mee. Gezien de grote verliezen in de Europese staalindustrie zouden vrije pro- duktiehoeveelheden de subsidië ring van de staal in de lidstaten van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) nodeloos stimuleren. Niets heeft Hoogovens meer schade gedaan dan de one venredig hoge subsidies aan de concurrenten in het verleden, al dus het bestuur van Hoogovens. De staalmarkt had vorig jaar te lijden van de dollarkoersdaling, een achteruitgang van de afzet van walserijprodukten naar landen buiten Europa en een verminde ring van de afzet van blik. Gezien de omstandigheden waren de re sultaten van Hoogovens over het hele jaar eigenlijk nog wel redelijk. De netto-omzet daalde van 7,5 naar 6,1 miljard gulden en de winst van 279 naar 155 miljoen. Een deel van de hierboven ge noemde nadelen werd opgevangen Benzineprijs De prijs van een liter benzine gaat morgen met één cent per liter omlaag. Een liter superbenzine zal vanaf die dag aan de zelftankpomp 162 cent per üter kosten en gewone benzine 157 cent. Dit is gisteren in Rotterdam door de benzinehande laren bekend gemaakt. Kernergie De Sowjet-Unie wil de produk tie van elektriciteit uit kernergie in de periode tot 1995 verdrievoudi gen, zo heeft de Russische minister van kernenergie, Nikolai Lukonin, gisteren verklaard. Tot nu toe was bekend dat Moskou de bedoeling had het aandeel van kernenergie in de elektriciteitsproduktie in het huidige vijfjarenplan (tot 1990) te verdubbelen. Op het ogenblik be draagt dat aandeel elf procent. SHV Het SHV-concern is er na het mislukken van een bod op de aan delen IC-Gas alsnog in geslaagd een groot belang te nemen in Ca- lor, onderdeel van IC-Gas. Dit Britse concern wordt geslitst in de Calor Group en in de Conti- bel Group. SHV was alleen uit op de Calor Group, omdat de werk zaamheden daarvan aansluiten op de activiteiten van SHV. Het Ne derlandse concern ruilt in feite een deel van de aandelen in Contibel om tegen aandelen in Calor. Friesland Bank De Friesland Bank heeft de net towinst over vorig jaar met 19,7 procent opgevoerd tot 12,6 miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag. De winst wordt toegevoegd aan de reserves. De rentebaten stegen van 49,4 miljoen naar 57 miljoen gul den, zowel door stijing van de om zet als door een verruiming van de rentemarge. Vredestein De achterban van de Industrie bonden FNV en CNV, de Unie BLHP en NCHP bij Vredestein (3400 werknemers) hebben het 'ui terste bod' van hun directie voor een nieuwe cao massaal afgewe zen. Een meerderheid van de bondsleden houdt vast aan de in voering van een gemiddeld 36-uri- ge werkweek en wijst onder meer bedrijfstijduitbreiding in de vorm van op zaterdag werken als 'onbe spreekbaar' af. Vandaag krijgt de directie een brief van de bonden, waarin zij het concern op het hart drukken 27 april met een 'con structieve opening' voor de begin deze maand vastgelopen onder handelingen te komen, omdat ac ties anders onvermijdelijk zullen zijn. door verlaging van de eigen kos ten. Hooglandt gaf aan dat Hoogo vens best tevreden kon zijn met de resultaten over 1986 in vergelijking met andere staalbedrijven. Die zit ten vaak zwaar in de rode cijfers: de Franse Sacilor-Usinor (verlies 1,5 miljard gulden), Italsider (900 miljoen gulden) en de vijf grootste Japanse bedrijven (samen 2,5 mil jard dollar), om maar te zwijgen van de catastrofale situatie in de Amerikaanse staalindustrie. Hoewel het staalconcern dit jaar verlies zal lijden, is de verwachting dat in de tweede helft van 1987 her stel volgt. Volgens Hooglandt gaat het Nederlandse bedrijf minder diep in het dal gaat en daar eerder en komt het er beter uit tevoor schijn dan de concurrentie. Verder is er de laatste tijd sprake van een onmiskenbaar herstel van het prijsniveau voor staal- en alumi- niumprodukten. KNP - Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken (KNP) verwacht dat het resultaat over het eerste halfjaar van 1987 dat van hetzelfde tijdvak van vorig jaar tenminste zal evenaren. Dat heeft de voorzitter van de raad van bestuur, F.J. de Wit, gisteren in de jaarvergadering meegedeeld. De winst over het eer ste kwartaal is hoger uitgevallen en ook het tweede kwartaal ziet er voor KNP gunstig uit. Deze nieuwe fabriek van Hoogovens is in aanbouw in IJ muiden. De dompelverzinklijn kost 185 miljoen gulden en is eind volgend jaar klaar. Het staalbedrijf speelt met deze investering in op de vraag naar corrosiebestendig staal. (foto ANP) RIJSWIJK (ANP) - De noodlijden de baggersector, waarin te veel be drijven te weinig werk hebben, kan alleen uit de problemen ko men, met internationale maatrege len. Dit zei ir. J.J. Endtz, bestuur- spresident van de Hollandsche Be ton Groep HBG, gisteren bij de presentatie van het jaarverslag over 1986 van dit concern. In mogelijke oplossingen op uit sluitend Nederlands niveau ziet Endtz geen heil. "De internationale concurrentie zou juichen als de baggervloot in Nederland zou wor den gesaneerd. Nee, er moet echt worden gewerkt aan een interna tionale sanering, waarbij te kleine bedrijven moeten verdwijnen. HBG wil behoorlijke baggeractivi- teiten behouden", zei Endtz. HBG wil wel aan een Europese oplos sing meewerken, maar is bang dat het nog wel enige jaren kan duren voor er sprake is van een echte sa nering. Endtz: "Het plan heeft al leen kans van slagen als de nood zeer hoog wordt". HBG zit op het vinkentouw voor een antal grote orders in Neder land, zoals een oeververbinding over de Westerschelde, capa citeitsuitbreiding van de Van Brie- nenoordbrug en de broodnodige verbetering van het rioolstelsel. Op de Europese markt ziet HBG ook kansen, zij het op wat langere ter mijn. Er kan daar worden gewerkt met de ervaring die in Nederland is opgedaan met grote projecten, zo als de bouw van waterkrachtcen trales, aldus Endtz. HBG ziet ook perspectief in de bouw van elektriciteitscentrales. Doordat de eisen voor de nieuw bouw van traditionele centrales in diverse landen na de ramp in Tsjer- nobyl nader zijn geformuleerd, waardoor in die landen de besluit vorming weer op gang komt. Voor HBG is deze ontwikkeling van be lang omdat zij betrokken is bij voorbereiding en uitvoering van verschillende typen centrales. Het ziet er daarom naar uit dat de betrokkenheid van de groep bij de bouw van traditionele centrales op korte termijn zal toenemen, wat zal uitlopen op meer omzet in deze sector. Voor kerncentrales is dit op langere termijn te verwachten, zo schrijft het bestuur in het jaarver slag. De HBG-bedrijven in Nederland hebben weer belangrijk tot de net towinst van 45 miljoen gulden bij gedragen. De staalsector was ech ter verliesgevend. Het Belgische bedrijf leed ook verlies, maar de andere Westeuropese bedrijven de den het goed. Na de verliezen van de afgelopen jaren van het Engelse bedrijf Nuttall werd daar vorig jaar een positief resultaat bereikt. Bij de Hollandse Constructie Groep (HCG), waar maatregelen met gedwongen ontslagen zijn ge nomen, was het resultaat negatief als gevolg van verliezen op offsho re-projecten. Voor 1987 wordt hier een bescheiden positief resultaat verwacht. Atv in de DDR OOST-BERLIJN (Rtr/ANP) - Harry Tisch, voorzitter van het Oostduitse vakverbond FDGB, heeft gisteren tijdens een vak bondscongres aangekondigd dat er stappen worden onder nomen om de werkweek terug te brengen van gemiddeld 43,5 uur naar 40 uur. Tisch, die te vens lid van het Politburo is, noemde geen datum voor de verkorting van de werkweek, maar zei wel dat een en ander afhankelijk is van de ontwikke lingen in de nationale econo mie. Momenteel geldt een 40- urige werkweek voor een vijfde deel van de werkende bevol king. Het Oostduitse persbureau ADN meldde verder dat er tij dens het congres een aantal veranderingen op 'sociaal ge bied' bekendgemaakt werden. Zo zal de vakantie van vrouwen boven de 55 jaar en mannen bo ven de 60 met ingaan van vol gend jaar met een week worden verlengd. De pensioenen gaan omhoog met dertig tot honderd DDR-mark (officiële koers DDR-mark is ruim 1,10 gul den), afhankelijk van de duur van het arbeidsverleden. Ook de kinderbijslag wordt ver hoogd. AARDGAS - In de ruim honderd jaar sinds in 1872 het onderzoek naar aardgas is begonnen zijn re serves gevonden van in totaal 139,650 biljoen kubieke meter, zo blijkt uit een onderzoek van Esso AG in Hamburg. Van die totale voorraad is inmiddels een vierde gedeelte uit de grond gehaald. ROTTERDAM (ANP) - De fusie van de reparatiewerven Niehuis en Van den Berg en Vlaardingen Oost is definitief van de baan. Vlaardin gen Oost ziet meer perspectief in samenwerking met de Schiedamse werf Wilton Fijenoord. In de voor ziene combinatie zouden twee dok ken en drie kranen van de inmid dels failliet verklaarde werf Boele in Bolnes worden ingebracht. De curator van Boele heeft het af springen van de fusie, mede na mens Niehuis en Van den Berg, gisteren bekend gemaakt. Enige weken geleden hebben de werven met het oog op de fusie nog een plan op tafel gelegd bij minis ter De Korte van economische za ken. Daarin werd voor het realise ren van de samenwerking een le ning van vijftien miljoen gulden gevraagd van de overheid. Bij de nieuwe combinatie zouden een kleine achthonderd mensen aan het werk kunnen. De directie van Wilton Fijenoord heeft zich van be gin af aan verzet tegen de samen werking van de reparatiewerven. Enige tijd na het indienen van het fusieplan bij De Korte werd be kend dat Vlaardingen Oost toch weer in gesprek was met Wilton Fijenoord, zoals ook in het verle den al het geval was geweest. Die gesprekken werden op inititatief van de Wilton-directie gestaakt, toen bleek dat Vlaardingen Oost ook met Niehuis en Van den Berg en Boele aan het onderhandelen TOKIO (Rtr) - Twee Amerikaanse topfunctionarissen hebben giste ren hun besprekingen met de Ja panse regering over de handels conflicten beëindigd zonder dat er vooruitgang werd geboekt. Han delsafgevaardigde Clayton Yeutter en minister van landbouw Richard Lyng zeiden dat zij zeer teleurge- teld zijn door het gebrek aan mede werking van de Japanners. Yeutter verdedigde het besluit van president Reagan om extra in voertarieven te heffen op Japanse elektronicaprodukten omdat Ja pan zich niet houdt aan een vorig jaar gesloten chipsakkoord. Hij zei dat de VS over ondubbelzinnige bewijzen beschikken dat Japan zich niet aanhoudt aan het vorig jaar gesloten chipakkoord, waarin onder meer werd afgesproken dat Japan zijn eigen markt meer zijn openstellen voor Amerikaanse pro dukten. Yeutter en Lyng hebben bij de Japanners aangedrongen op snelle actie nu de neiging tot pro tectionisme in de VS snel in kracht toeneemt. Volgens bestuurder Berger van de Industriebond FNV ontstaat er door het samengaan van Wilton Fijenoord en Vlaardingen Oost een sterke combinatie. „Voor die twee werven is het een goede zaak", al dus Berger. Het voordeel van Vlaardingen Oost in het samen gaan met het kapitaalkrachtige Wilton zit volgens Berger in het feit dat nu de financiering van Vlaar dingen Oost sneller geregeld kan worden dan wanneer gewacht moet worden op steun uit Den Haag. Volgens Berger is het voor het voortbestaan van Wilton niet nodig om met Vlaardingen Oost samen te gaan. Door deze samenerking heeft Wilton Fijenoord zich wel ontdaan van een potentieel krachtige con current. Het afspringen van de sa menwerking tussen Niehuis en Van den Berg en Vlaardingen Oost heeft volgens Berger in ieder geval tot gevolg dat 110 werknemers van de failliete werf Boele definitief op straat komen te staan. Bovendien zal Niehuis en Van den Berg nu een plan moeten maken om zelf standig te kunnen overleven. Vol gens Berger zal dat niet eenvoudig zijn. In mei opnieuw acties Spaans luchtverkeer MADRID (AP) - De Spaanse lucht verkeersleiders willen in mei ver schillende malen het werk neerleg gen om de regering te dwingen hun arbeidsomstandigheden te verbeteren. De verkeersleiders wil len vermindering van de indivi duele werktijd van 1.500 naar 1.200 uur per jaar en betere ziektekos tenvoorzieningen. De gisteren bekend gemaakte plannen van het Spaanse verbond van luchtverkeersleiders voorzien in stakingen op 4-6 mei, 15 mei, 22- 23 mei en 29-31 mei. Het departe ment voor de burgerluchtvaart ver wacht dat de stakingen het lucht verkeer van en naar Spanje op die dagen volledig stil zullen leggen. De aangekondigde staking zal een nieuwe zware slag toebrengen aan de Spaanse toeristenindustrie, die al eerder getroffen werd door stakingen bij de luchtvaart, de spoorwegen en de veerdiensten die de verbindingen onderhouden met de Canarische eilanden en de Ba learen. De communistische vakbond CCOO heeft intussen ook nieuwe stakingen bij de spoorwegen aan gekondigd. Op die manier wil de bond grotere loonsverhogingen af dwingen dan de vijf procent die de regering van de socialistische pre mier Felipze Gonzalez wil toe staan. DEN HAAG (ANP) - Bestuurslid J.J. van Rijn van het verzekerings concern Nationale Nederlanden (NN) verwacht dat de premies voor autoverzekeringen volgend jaar verder omhoog gaan. De premie verhoging van ongeveer 10 pro cent, die de verzekeraars vorige week hebben bekendgemaakt, kan niet alle verliezen in deze sector opvangen. Pas in 1988 kan deze sector quitte spelen. Van Rijn zei dit gisteren tijdens een toelichting op het jaarverslag over 1986 van NN. In totaal leed de verzekeraar vorig jaar op de au toverzekeringen een verlies van 151 miljoen gulden. De bij NN ver zekerde Nederlandse chauffeurs leverden het bedrijf een verlies van 33 miljoen gulden op. NN boekte vorig jaar een winst van vier procent. Behalve de de au toverzekering speelden ook de in ternationale valuta het bedrijf par ten. De koersen van de buitenland se munten en de renteontwikke ling bepalen of de winst van het verzekeringsconcern het komende jaar op dit niveau blijft, voorspelde bestuursvoorzitter T.C. Braakman daarbij. Braakman stond uitvoerig stil bij de invloed die de dollarkoers heeft op zijn organisatie. De nettowinst zou zonder de koersdaling van de Amerikaanse en Australische dol lar en het pond sterling 31 miljoen gulden hoger zijn geweest dan de 635,5 miljoen die Nationale Neder landen, zoals eerder bekend werd gemaakt, vorig jaar heeft verdiend. De omzet viel door valutadalin gen 1,9 miljard lager uit en kwam op 17,3 miljard gulden. Bijna de helft van de omzetdaling werd ver oorzaakt door de dochtermaat schappijen in Noord-Amerika. Zonder valuta-invloeden en een aantal wijzigingen in de consolida tie (twee Amerikaanse maatschap pijen kwamen er gedeeltelijk bij en de RVS-bednjven in Frankrijk en Italië plus het kantoor in Denemar ken werden afgestoten) zou de net towinst een stijging met 15 procent te zien hebben gegeven. Een goed resultaat, gezien de gemiddelde winststijging met 14 procent over de afgelopen tien jaar, maar we hebben te maken met absolute cij fers en we zijn dan ook niet tevre den met de in 1986 bereikte winst groei van 5,3 procent, aldus Braak- Brazilië drukt winst banken VS NEW YORK (DPA) Twee van de grootste Amerikaanse handelsban ken, Citicorp en Manufacturers Hanover Trust, hebben in het eer ste kwartaal van dit jaar minder winst gemaakt dan vorig jaar als gevolg van de beslissing van Brazi lië om voorlopig geen rente meer te betalen over zijn buitenlandse schuld. Door deze beslissing moes ten de banken hun vorderingen aan Brazilië de status van niet-ren- tedragende leningen geven. Een derde grote bank, Bankers Trust Corporation, maakte weliswaar meer winst, maar de winstgroei zou groter zijn geweest zonder de Braziliaanse problemen. Citicorp maakte in de eerste drie maanden van dit jaar een netto winst van 264 miljoen dollar, twee procent minder dan vorig jaar. Wanneer Brazilië de rente over de leningen van 3,8 miljard dollar van Citicorp gewoon zou hebben be taald dan was de winst van deze bank met zeventien procent toege nomen. De winst van Manufactu rers Hanover bedroeg in het eerste kwartaal 81 miljoen dollar tegen 102,1 miljoen dollar in de vergelijk bare periode van vorig jaar. ADVERTENTIE Honderdduizend gulden: dat is de prijs die u kunt winnen met 1/5 Staatslot Een vijfje, dat u bij Nescafé Goudmerk tijdelijk cadeau krijgt Tenminste..als u er snel bij bent Want Nescafé deelt precies 10.000 loten uit niet meer en niet minder. Knip de bon van deze advertentie uit en vul hem in. Stuur hem samen met het afsluitfolie van een 200 grams pot Nescafé Goudmerk op naar Nestle Nederland BV, Postbus 12365,1100 AJ Amsterdam. De aanbieding geldt ook bij 2 folies van een 100 grams pot of 4 folies van een 50 grams pot Maximaal 1 lot per adres. Medewerkers van Nestlé Nederland BV en haar reclamebureau zijn uitgesloten van deelname. Inzendingen die ons vóór 7 mei bereiken dingen mee. Behoort u tot de eerste 10.000 inzenders (de volgorde van binnenkomst is bepalend) dan hebt u uw 1/5 Staatslot R(-y. vóórdejuli-trekking J jn hujs J Deze bon met de afsluitfolie(s) voor 7 mei opsturen naar: J Wn wensen u al- Nestlé Nederland BV Postbus 12365,1100 AJ AMSTERDAM i NESCAFÉ, DA'S KOFFIE, KOFFIE EN NOG EENS KOFFIE. I Woonplaats: L

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7