Processen in Argentinië opgeschort Tamil-rebellen steeds verder in het nauw Bayer mogelijk veroordeeld wegens vervuiling Schelde VS-diplomaat betrapt op spionage Militairen mogelijk vrij Gorbatsjov: kernwapens in Azië ook beperken 'Doodstraf staat los van discriminatie' DONDERDAG 23 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BUENOS AIRES (AP) - Het Hooggerechtshof van Argen tinië heeft de dossiers opgeëist van een proces tegen 20 marine-officieren. De rechtszaak zou vandaag beginnen voor een federaal gerechtshof. Woordvoerders van het federaal gerechtshof zeiden dat de voortgang van het proces hierdoor voor onbepaalde tijd wordt opgeschort. Ook een aantal andere processen tegen militairen zijn voorlopig uitgesteld. ANTWERPEN (GPD) - De voorzit- ter van de rechtbank in Antwerpen bepaalt morgen of vier topfunctio narissen van het chemieconcern Bayer NV achter de tralies verdwij nen wegens het vervuilen van de Schelde. Als de uitspraak van rech ter uitvalt conform de eis van pro cureur des konings (zes maanden gevangenisstraf en 17.000 gulden boete), dan is het de eerste keer dat er in België industriële vervuilers flink worden bestraft. Voor de mi lieubewegingen in ons buurland is de zaak-Bayer dan ook een 'test-ca- r de rechter zien te drijven, ook krijgen." De zaak Bayer draait lijk om het lozen van het zure ti- Martijn Besieux, actieleider van taandioxyde op de Schelde. toe altijd zo dat illegale lozingen ning om het zure afvalwater recht- niet werden aangepakt, en als ze streeks in de r werden aangepakt kwam het he- jaar later r laas nooit tot veroordelingen. Bij Bayer ligt dat iets anders. In deze te vrijwaren van een straf. Gaat de Het bedrijf verzuimde vervolgens rechter mee met de eis van de pro vergunning aan te cureur, dan kunnen wij meerdere gen en bleef 15 jaar het afvalwater zaken, tegen andere chemische be de titaandioxyde-produktie ongezuiverd op de Schelde lozen. Ook toen in 1981 de Belgische overheid nieuwe normen vaststel de waaraan de twee titaandioxyde producerende bedrijven in België moesten voldoen, zag de bedrijfs leiding geen enkele aanleiding om maatregelen te treffen. Toen de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij (VWZ) in 1985 monsters nam bij het chemiebe drijf op de Linkeroever bleek dat Bayer met zijn lozingen ver boven de algemene norm zat. Ook Green- peace-België kwam een jaar later, in het voorjaar van 1986, tot de ont dekking dat Bayer de normen ruimschoots overschreed. Tijdens monsternames door de opvaren den van het Greenpeace-onder- zoeksschip Beluga bleek boven dien dat Bayer ook xyleen, fenol, PCB's en tetrachloormethaan in de Schelde loosde. Greenpeace-België diende een klacht tegen Bayer NV in en eiste van het chemieconcern een morele schadevergoeding van één Belgi sche frank wegens schending van het leefmilieu en het veroorzaken van schade aan de collectieve be langen van de milieu-organisatie. Tijdens de zittingen wilden de topfunctionarissen van Bayer niets weten van overtredingen die zou den zijn gemaakt. Volgens de be klaagden was de Belgische over heid jarenlang in gebreke gebleven door het bedrijf er niet op te wijzen dat de vergunningen niet in orde waren. Procureur des konings N. Snelders vond dat de schuld volle dig bij de bedrijfsleiding lag. Hij wees verder nog op het Duitse moederconcern dat een geheel an dere aanpak heeft. „Anders en pro perder", aldus Snelders. Hij eiste vervolgens zes maanden gevange nisstraf en een geldboete van 17 mille. Greenpeace-woordvoerder Be sieux hoopt dat de rechter morgen tot een veroordeling komt. „Dat zou namelijk de basis leggen voor een betere aanpak van industriële vervuilers. Wanneer bedrijven, ze ker in Antwerp, merken dat ille gaal lozen niet meer straffeloos kan geschieden, dan zullen zij zeker maatregelen nemen om dergelijke lozingen te beperken. Daarmee is iedereen gebaat. Schelde en Wes- terschelde zijn lang genoeg ge bruikt als een open riool. Het wordt hoog tijd dat daar verande ring in komt", aldus Besieux. Het Hooggerechtshof, dat bestaat uit vijf rechters, verklaarde in een kort communiqué dat de dossiers zijn opgeëist om ze nader te kun nen bestuderen „in verband met de klacht van een aantal advocaten van de verdachten". Een aantal advocaten van de offi cieren heeft de competentie van de federale rechter in twijfel getrok ken, en geëist dat de officieren worden berecht door de Militaire Hoge Raad, de hoogste militaire rechter. Het proces tegen de 20 officieren is één van de meest beladen proce dures tegen militairen die terecht moeten staan wegens schending van de mensenrechten tijdens de „vuile oorlog" tegen tegenstanders van het militair regime. Onder de aangeklaagden is luitenant Alfredo Astiz, die wordt beschuldigd van betrokkenheid bij de verdwijning van twee Franse nonnen na een overval op een kerk in Buenos Ai res in 1977. De twee nonnen, Alice Domon en Leonie Duquet, hielpen familieleden van personen die door het leger werden ontvoerd, de „desaparecidos." Astiz wordt ook beschuldigd in verband met de verdwijning van Dagmar Hagelin, een Zweeds-Ar gentijns meisje van 17. Volgens de aanklacht is zij doodgeschoten toen ze door een commando onder leiding van Astiz op straat in Bue nos Aires gevangen werd geno- De getuigenverklaringen in het proces tegen de 20 officieren had den vandaag moeten beginnen; de meeste van de ongeveer 100 getui gen zijn mensen die de gevangen schap in de technische school van de marine hebben overleefd. Dit „opleidingscentrum" ten noorden van Buenos Aires werd tijdens het bewind van de junta gebruikt als gevangenis en foltercentrum. Veel van deze getuigen hebben ook ver klaringen afgelegd tijdens de pro cessen tegen de negen leden van de drie militaire junta's die het land na de staatsgreep van 1976 hebben geregeerd. President Alfonsin voerde giste ren spoedoverleg met president JERUZALEM (AP) - In het proces Jose Severo Caballero van het in Israël tegen de van oorlogsmis- Hooggerechtshof. Het hof heeft be- daden beschuldigde John Demjan- halve t.a.v. de 20 marine-officieren juk heeft rechter Dov Levine giste- ook de rapporten opgevraagd van ren een door de Sowjet-Unie ter tuuena jarnze,™ aan iviosanu de rechtbanken die zaken onder beschikking gesteld document als Diplomaten in Moskou zeiden hebb^enenkele honde, MOSKOU (AP) - Sowjetpartijlei der Gorbatsjov wil ook komen tot beperking van kernwapens voor de korte afstand- in Azië. Hij heeft dit gezegd in een rede ter gelegen heid van het bezoek van zijn Pool se collega Jaruzelski aan Moskou militair bij het opvolgen van orders. Als voor de andere benade ring wordt gekozen, zouden be schuldigingen tegen veel van de in totaal 250 verdachten moeten wor den ingetrokken. gisteren uit de verklaring van Gor batsjov op te maken dat de Sowjet- Unie bereid is tot een akkoord te komen over alle kernwapensyste men voor de korte afstand (SRINF) in de wereld. In de voorstellen die Gorbatsjov onlangs opperde leek hij de onderhandelingen te willen beperken tot de SRINF-wapens in Europa. Het lijkt er nu op dat ook de wapens die in het oostelijk deel van de Sowjet-Unie staan opge steld in het voorstel zijn begrepen, aldus een westerse diplomaat. Naar zijn oordeel lijken de Russen bereid om te praten over verwijde ring van alle korte-drachtwapens uit Europa, de VS en de Sowjet- Unie. Ofdezeinterpretatiejuistismoet worden afgewacht bij het wapen- WARSCHAU (AP) - Polen heeft overleg tussen beide supermach- gisteren een Amerikaanse dipló ten in Genève, dat vandaag wordt maatvan spionage beschuldigd Volgens zegslieden overweegt aangevoerd dat deze zogeheten het Hooggerechtshof een andere Trawniki-kaart een vervalsing zou interpretatie van een wet over de zijn. wettige verantwoordelijkheid Omstreden kaart aanvaard als bewijsstuk in zaak-Demj anj uk echter vol het slachtoffer van een persoonsverwisseling te zijn. De Trawniki-kaart is een identi teitsbewijs dat werd afgegeven door een SS-trainingskamp met deze naam, waar kampbewakers schrikkelijke' te zijn. Hij houdt tijdens de Tweede Wereldoorlog De 67-jarige Demjanjuk, een voormalig automonteur uit Ohio, wordt ervan verdacht de beruchte bewaker van het concentratie kamp Treblinka, 'Iwan de Ver- israël terecht staat wegens oorlogsmisdaden, had gisteren veel plezier (foto AP) werden opgeleid. De kaart kan al leen bewijzen dat Demjanjuk in derdaad een dergeUjke opleiding heeft gehad, maar niet of hij bewa ker in Treblinka is geweest. De be wakers uit Trawniki werden altijd naar drie dezelfde kampen ge stuurd, waaronder Treblinka. Levine oordeelde dat het docu ment door de aanklagers als zeer ter zake doend bewijsmateriaal bij het proces tegen Demjanjuk mag worden ingebracht, maar hij be hield zich het recht voor de kaart op een later tijdstip alsnog als be wijsmateriaal af te wijzen als mocht blijken dat het een verval sing betreft. WASHINGTON - De rechters in de verschillende Amerikaanse sta ten mogen de doodstraf geven, ook als statistieken lijken aan te tonen dat er bij het verlenen van de dood straf sprake is van rassendiscrimi natie. Met vijf tegen vier stemmen heeft het Opperste Gerechtshof in Washington, het hoogste recht sprekende college in het land, gis teren deze uitspraak gedaan. De uitspraak betekent een zware klap voor de tegenstanders van de doodstraf in de VS. door Henk Dam Het Opperste Gerechtshof gaf gisteren zijn oordeel over de uit spraak van een rechter in Georgia, die in 1978 een zwarte man, Warren McCleskey, tot de elektrische stoel veroordeelde omdat hij een blanke politieagent had omgebracht. McCleskey ging, daarbij gehol pen door organisaties die tegen de doodstraf zijn gekant, in beroep. Daarbij was zijn voornaamste gument een onderzoek Baldus, een hoogleraar ten. doodstraf moeilijker zou maken door op het raciale aspect te wij- Maar het Gerechtshof deed dat niet. Een van de bij de uitspraak betrokken rechters, Lewis Powell, erkende dat het statistisch mate riaal onverklaarbare 'ongelijkhe den' aantoont. „Maar we weigeren aan te nemen dat wat onverklaar baar is, direct discriminatie in houdt". De uitspraak van het Opperste Gerechtshof bepaalt het lot van on geveer een kwart van de 1900 Ame rikanen die thans in de dodencel len zitten. Als McCleskey in het ge lijk was gesteld, hadden ook zij met succes beroep kunnen aante kenen. Douane pakt jongetje met koffer heroïne Baldus toonde in een statistische studie aan, dat degenen die in Georgia een blanke vermoorden, een elf keer zo grote kans hebben op de elektrische stoel te belanden dan degenen die een zwarte ver moorden. De hoop van McCleskey, Baldus en organisaties als Amnesty Inter national, die juist enkele maanden geleden een grote campagne tegen de doodstraf is begonnen, was, dat het Opperste Gerechtshof in het hele land de uitvoering van de NEW YORK (AP) - De douane op David Kennedy Airport, de internationa- de rech- le luchthaven van New York, heeft vorige week een jongetje van ne gen jaar aangehouden, dat arri veerde vanuit Nigeria. Het ventje was alleen aangekomen in het douanegedeelte van de luchthaven en had de argwaan gewekt van een douanebeambte. Hy had een hut koffer bij zich, waarin een hoeveel heid heroïne met een straatwaarde van 1,5 miljoen dollar bleek ver stopt. Het jongetje is niet in staat van beschuldiging gesteld, omdat de politie ervan overtuigd is dat hij niet in de gaten had waar hij voor werd misbruikt. ADVERTENTIE tevens bekend gemaakt dat de man het land het afgelopen week einde heeft verlaten nadat hij eerst een aantal uren door de politie was vastgehouden. Regeringswoordvoerder Jerzy Urban zei dat Albert Mueller, sinds april 1985 werkzaam bij de politie ke afdeling van'de Amerikaanse ambassade in Warschau, vertrou welijke militaire informatie en te vens bijzonderheden over de acti- viteiten van de verboden vakver- samenwerking op eniging Solidariteit had ingewon- - Hij werd het afgelopen week einde opgepakt tijdens een klan- Pool- contactpersoon. Urban zei dat Mueller door de contraspionagedienst van het mi nisterie van binnenlandse zaken op heterdaad werd betrapt op het moment dat hij de Pool niet alleen spionage-opdrachten meegaf, hervat. Daar zal blijken of het voor stel wordt ingebracht in de officië le onderhandelingen met de VS. Buitenland kort Verdrag De Sowjet-Unie en West-Duits- land hebben gisteren een akkoord gesloten v het gebied van vreedzame toepas sing van kernenergie. Het akkoord omvat naast de kernenergie ook de destiene ontmoeting met daaraan verbonden industrie kernfysica. Het geldt voor een pe riode van vijf jaar en in die periode- zal informatie worden uitgewis seld. Daarnaast zullen gezamenlijk conferenties, onderzoek en oplei dingen worden georganiseerd. Het zwaartepunt ligt hierbij op de veilgheidsaspecten. Vrijlating Dankzij de inzet van de Algerijn se Liga voor de Rechten van de Mens zijn gisteren in Algerije 186 gevangenen vrijgelaten. Met de vrijlating wil de Algerijnse rege ring ook een bijdrage leveren aan het verminderen van de sociale on rust na de betogingen van novem ber vorig jaar, waarbij een onbe kend aantal doden viel. De Liga werd onlangs door de Algerijnse regering erkend. Een van de eerste initiatieven was het verzoek tot vrijlating van de 186 jongeren, die tijdens de demonstraties van stu denten tegen hun leef- en werkom standigheden waren gearresteerd en veroordeeld tot zware straffen van twee tot acht jaar. Invalide Sowjet-functionarissen hebben gisteren gezegd dat de meeste mensen die vorig jaar bij het onge luk in de kerncentrale van Tsjerno- byl gewond raakten redelijk her steld zijn. Dertien van hen liepen echter zulke ernstige brandwon den op dat zij de rest van hun leven invalide zullen blijven. In veel ge vallen was de huid ernstig bescha digd en was plastisch chirurgie no dig. Er waren geen opdrachten ge geven om abortussen uit te voeren bij zwangere vrouwen die aan ra dio-actieve straling hadden bloot- maar ook apparatuur en geld. Als bewijs voor deze beschuldigingen toonde Urban een videobandje waarop de ontmoeting tussen bei de mannen in een park en ook het verhoor door de politie was vastge legd. Woordvoerder Paul Smith van de Amerikaanse ambassade beves tigde dat Mueller zaterdagavond door de politie zeseneenhalf 1 Amerikaanse missie in Moskou zei Urban: „De Amerikaanse autoritei ten geven blijk van een specifieke paranoia ten aanzien van spionage- activiteiten door vertegenwoordi gers uit socialistische landen. Te gelijkertijd hebben de VS in die zelfde socialistische landen, ook in Polen, talloze agenten". Hij merkte daarbij op dat het aantal medewer kers bij de Amerikaanse ambassa de de laatste tijd opvallend is ge- hechtenis was gehouden en gaf stegen en dat zich daar een volledi- ook toe dat hij zondag naar de Ver- ge staf bevindt die zich toelegt op van de Poolse beschuldigingen wilde Smith echter geen commen taar geven. De Amerikaans-Poolse betrek kingen waren de laatste tijd enigs zins verbeterd na een periode van diplomatieke koelte van vijf jaar. Met verwijzing naar de door de VS met veel ophef naar buiten ge brachte spionage-affaire rond de Urban zei dat Mueller niet tot on gewenst persoon is verklaard om dat hij het land al had verlaten toen het Poolse ministerie van buiten landse zaken dinsdag officieel pro test uitbracht bij de Amerikaanse ambassade. Hij wilde overigens niet zeggen of de contactpersoon van Mueller was gearresteerd en wilde ook geen verdere bijzonder heden over deze man prijsgeven. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. COLOMBO (Rtr/AFP/DPA) - Met twee bombardementen in het noorden van Sri Lanka heeft het le ger de tegenaanval ingezet op Ta- mil-opstandelingen die verant woordelijk worden geacht voor de bloedige reeks aanslagen van de af gelopen dagen, waarbij meer dan 200 Singhalese burgers om het le ven zijn gekomen. Waarnemers verwachten dat president Jayewar- dene hiermee de aanzet poogt te geven tot een „beslissend offen sief', nu de bemiddelingspogingen van India en een recent eenzijdig bestand op niets zijn uitgelopen. Volgens het Indische persagent schap UNI is de Tamil-guerrilla- groepering „Revolutionaire Stu dentenorganisatie voor Tamil Ee- lam" (EROS) verantwoordelijk voor de bomaanslag van dinsdag op een busstation in de hoofsta'd Colombo waarbij minstens 115 mensen om het leven kwamen. UNI zegt zich te baseren op krin gen rond de ambassade van Sri Lanka in New Delhi. Tot nu toe hebben opstandige Tamils hun be trokkenheid bij de geweldplegin gen van de afgelopen dagen ont kend. Dinsdagavond kondigde de rege ring van Sri Lanka „Operatie Blik semstraal" af, een gecombineerde actie van leger en politie om verder verzet en gewelddadigheden van opstandelingen te voorkomen. In de hoofdstad is een avondklok in gesteld en zijn samenscholingen verboden. De politie heeft het bus station, waar tijdens het spitsuur de bom ontplofte, voor alle publiek gesloten. De staatsradio heeft de bevolking opgeroepen de kalmte te bewaren. De regering is bang voor oncontroleerbare woedeuit barstingen van de Singhalese meerderheid op Sri Lanka. Verzwakt Een militaire vergeldingsactie van het leger van Sri Lanka in het noorden van het land - met name op het schiereiland van Jaffna - zou volgens deskundigen de Tamil-op- standelingen zware verliezen kun nen toebrengen. Het leger is de laatste tijd extra bewapend met ge vechtsvliegtuigen, snelle vaartui gen, pantserwagens en moderne wapens. Ook zijn de soldaten beter getraind en kennen zij een straffere discipline. De Tamil-opstandelin- gen daarentegen zijn verzwakt, niet in de laatste plaats omdat zij zelf een groot aantal van de gema tigde Tamils om het leven hebben gebracht. Hierdoor is de „buffer" tussen leger en opstandelingen aanzienlijk kleiner geworden. Bovendien zijn in de afgelopen maanden enkele belangrijke lei ders en vele soldaten van de Tamil- opstandelingen gesneuveld. Presi dent Junius Jayewardene meent dat de rebellen nog slechts op het schiereiland actief zijn, en daar makkelijk verslagen kunnen wor den. Punt hierbij is echter wel dat een vérgaande legeractie ook veel slachtoffers zou eisen onder de burgerbevolking, iets dat voorals nog voor enige terughoudendheid heeft gezorgd. In elk geval lijkt volgens waarne mers de burgeroorlog op Sri Lanka op een nieuw - en mogelijk beslis send - hoogtepunt te komen. Het vermoorden van ongewapende burgers, zoals in de afgelopen da gen, is daarbij niet nieuw. Wel zijn voor een deel de rollen omgekeerd: de opstand van Tamils is in 1983 onder andere uitgebarsten als ver gelding voor de moord door Sing halese bendes op bewoners van de Tamil-minderheid, in het zuiden van het eiland Sri Lanka. De afgelopen vier jaar zijn bij tal rijke gevechten al meer dan 5.000 slachtoffers gevallen. Ruim 100.000 Srilankanen -zowel Tamils als Singhalesen - hebben elders hun heil gezocht, voor het merendeel in het buurland India. Ook in Neder-, land zijn tientallen gevluchte Ta mils ondergebracht. De strijd tussen Tamils en Sing halesen speelt zich met name af op het noorden en een deel van het oosten van het eiland. De Tamils vormen 13 procent van de 15 mil joen inwoners op Sri Lanka. Zij ei sen van de regering volledige zelf standigheid en eigen bestuur in een deel van het land. Volgens de opstandelingen discrimineert de Singhalese overheid de Tamil-min derheid en stelt zij haar achter op gebieden als onderwijs, werkgele genheid en verdeling van de grond. India Verder dan een gedeeltelijke au tonomie voor het noorden en oos ten wenst president Jayewardene niet te gaan. Wel is de hulp ingeroe pen van India om in het conflict te bemiddelen. De belangen van de Indische regering in de Srüan- kaanse burgeroorlog betreffen vooral de 50 miljoen Tamils in haar zuidelijke deelstaat Tamil Nadii, die nauwe culturele en religieuze banden kennen met de Tamils op Sri Lanka. Maar de belangrijkste groep Ta- mil-opstandelingen, de „Tijgers" van Tamil Eelam, weigert met de Singhalesen om de tafel te gaan zit ten. De Tijgers worden hierin ge steund door de Tamil-studentenor- ganisatie Eros - dezelfde die nu verantwoordelijk wordt geacht voor de bomaanslag van dinsdag op het busstation in Colombo. Bo vendien hebben de Tijgers drie kleinere Tamilbewegingen, waar onder het politieke Verenigde Ta- mil-Bevrijdingsfront (TULF), ge waarschuwd dat onderhandelin gen militair zullen worden afge straft. In een poging de betrokken par tijen toch dichter tot elkaar te brengen, kondigde de regering op Sri Lanka 11 april jongstleden een eenzijdig bestand af. Een week heeft het geduurd, daarna vonden de aanslagen plaats die de afgelo pen dagen zoveel burgerslachtof fers hebben geëist. Het leger van Sn Lanka is inmiddels met bom bardementen teruggekeerd op het strijdtoneel; de burgeroorlog is op nieuw in alle hevigheid op gang ge komen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5