Aantal ingrepen specialist stijgt Som Nu tijdelijk extra hoge rente op de deposito's. 'Bruinvis moet terugkeren in de Noordzee' Philips sponsort dictator NIMimUH VNZ-arts wil rem op declaraties Ziekenfondsen wijzen concurrentie van hand Verbod op afmaken van gezonde dieren in asiel DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - Hoewel het aantal ziekenfondsverzekerden en het aantal verwij skaar- ten tussen 1975 en 1983 (recentere cijfers zijn er niet) nauwelijks zijn gestegen, is het aantal specialistische verrichtingen in die periode meer dan verdubbeld. De bedragen die de specialisten bij de fondsen declareerden stegen in die jaren van 579 tot 909 miljoen gulden. Het gaat hierbij louter om zelfstandig declarerende specialisten en niet om spe- cialisten die in dienstverband in het ziekenhuis werken. Dat stelt P.M.W. Starmans, me disch adviseur van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, in het blad van de VNZ. Hij schrijft het sterk groeiende aantal specia listische verrichtingen onder meer toe aan allerlei technologische ont wikkelingen die op een gegeven moment routine worden en het steeds meer en vaker inschakelen van hulppersoneel. De specialist krijgt daardoor tijd voor nieuwe onderzoeken en behandelingen. De ervaring heeft geleerd dat er nauwelijks sprake is van vervan ging van oude onderzoeken en be handelingen, aldus Starmans. Hij zegt dat nieuwe ontwikkelingen meestal bovenop gebruikelijke verrichtingen komen. Zo is in 1979 een apart tarief vastgesteld voor het lezen van een elektrocardio- BUITENLANDERS - Op 1 januari van dit jaar woonden er in Neder land 565.000 mensen met een ande re dan de Nederlandse nationali teit, tegen 553.000 een jaar eerder. Dit komt neer op bijna vier procent van de totale bevolking van Neder land. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit bekend ge maakt. De Turken zijn met 162.000 personen de grootste categorie niet-Nederlanders. Daarna volgen de Marokkanen met 123.000, de Westduitsers met 41.000, de Britten met 38.000, de Belgen met 23.000, de Spanjaarden met 18.000 en de Italianen met 17.000. gram op verzoek van huisarts of specialist. Daarmee zou een gerich- tere verwijzing naar de cardioloog worden bevorderd. In vijf jaar steeg het aantal van dit soort ver richtingen van 30.000 tot ruim 100.000, maar het aantal verwijzin gen naar de cardioloog nam toe van 140.000 tot 180.000. Een ander voorbeeld is de in 1975 als aparte verrichting geïntro duceerde arthroscopic van het kniegewricht. Het argument was het voorkómen van onnodige knie operaties. Het aantal arthrosco- pieën steeg van 90 in 1975 tot ruim 17.000 in 1983, maar in dezelfde pe riode steeg het aantal van dit soort knie-operaties met 6.000. Uit deze cijfers kan volgens Starmans moei lijk worden afgeleid dat de nieuwe onderzoekmethode operaties en ziekenhuisopnamen heeft voorko- Tussen 1975 en 1983 is het aan deel van de specialistentarieven met een abonnementskarakter ge daald van 54 tot 43 procent, en om gekeerd steeg het aandeel van de betalingen per verrichting. Star- mans stelt voor allerlei verrichtin gen die nu nog afzonderlijk wor den betaald (zoals onderzoeken waarbij de specialist slechts ten de le betrokken is) in het tarief voor verwijs- en herhalingskaartcn op tc nemen. Waar wel sprake is van ho norering per verrichting zal bij het vaststellen van het tarief meer re kening moeten worden gehouden met de tijd die de specialist ermee kwijt is. ZEIST (ANP) - De algemene leden vergadering van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen ver werpt concurrentie in de gezond heidszorg, een van de belangrijkste pijlers van het advies van de com missie-Dekker. Bij haar definitieve standpuntbepaling over dit advies nam de vergadering gisteren in Zeist een resolutie aan waarin ze voorkeur uitspreekt voor regionale samenwerking van verzekeraars. Ook verwerpt de VNZ in deze re solutie het maken van winst bij het Per ongeluk hele gebit getrokken EMMEN (ANP) - De 45-jarige R. Hoving uit Volthermond heeft een eis tot schadevergoeding bij het Scheperziekenhuis in Emmen in gediend omdat daar in januari per abuis zijn ondergebit is verwij derd. Hoving werd in januari van dit jaar in het ziekenhuis opgeno men om zijn bovengebit te laten verwijderen. Toen hij bijkwam uit de narcose was behalve zijn boven- ook zijn onderkaak tanden- en kie- zenloos. Hoving bracht de zaak in de pu bliciteit omdat hij vreest dat het ziekenhuis hem aan het lijntje houdt. Volgens directeur J.P.M. Detmers is daarvan geen sprake: „Het is de eerste keer dat wij met een dergelijke fout worden gecon fronteerd. De verzekeringsmaat schappij zal de zaak regelen." verzekeren van de kosten van de gezondheidszorg. De veertig zie kenfondsen vinden dat de huidige verstrekkingenpakketten van de Ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) globaal moeten worden gehandhaafd. Naast een een pre mie naar draagkracht zal slechts een beperkte extra premie mogen worden geheven. Met de nominale premie zullen ziekenfondsen en particuliere ver zekeraars elkaar niet mogen be concurreren. De door de commis sie-Dekker voorgestelde basisver zekering met daarnaast een om vangrijke vrijwillige aanvullende verzekering zal volgens de VNZ de toegankelijkheid van de zorg voor mensen met lagere inkomens, be jaarden, chronisch zieken en ge handicapten ernstig belemmeren. De VNZ staat wel positief tegen over het voorstel in het basispak ket ook de bejaardenzorg, de ge zinszorg en het algemeen maat schappelijk werk op te nemen. Voorwaarde is wel, dat dit niet ten koste gaat van essentiële verstrek kingen uit de huidige pakketten van ziekenfonds en AWBZ. VNZ-voorzitter De Vries zei dat het gezien de politieke reacties er op geen zin heeft om helemaal 'nee' te zeggen tegen het plan-Dek ker, zoals het Haagse ziekenfonds Azivo wilde. Volgens hem komt de nu aangenomen resolutie neer op „een ja met een flink aantal mit sen". De VNZ zal haar standpunt in mei toelichten in een gesprek met een 'zware' kabinetsdelegatie. Ondeugdelijke condooms uit markt genomen DEN HAAG (ANP) - Naar aan leiding van een onderzoek van de Consumentenbond naar de kwaliteit van in Nederland ver kochte condooms heeft de NVSH drie soorten condooms onmiddellijk uit de markt ge nomen. Deze condooms heb ben van de Consumentenbond het predikaat 'slecht' gekregen. Bestuurslid Van der Woude heeft dit gisteravond meege deeld. Het gaat om de merken 'Con- cep Slow', 'Concep Groen' en 'Fun'. Deze worden niet meer aangeboden. Mensen die in het bezit zijn van deze soorten kun nen ze bij de NVSH inwisselen tegen andere. In het - nog lo pende - onderzoek uit de Con sumentenbond zijn ernstige verontrusting over de slechte kwaliteit van de in Nederland verkochte condooms. 2 ribbelcondooms met glijmiddel NVSHjÜ/ Niet lekvrij De belangstelling voor con dooms is toegenomen door de angst voor de ziekte AIDS. De NVSH had overigens zelfbij de Consumentenbond op een der gelijk onderzoek aangedrongen en gaat nu de fabrikant voor de schade aansprakelijk stellen. De NVSH-woordvoerder zei te vreden te zijn met de resultaten van het onderzoek. Maar of het bij de drie ge noemde produkten blijft is nog maar de vraag want een woord voerder van de Consumenten bond zei gisteren dat uit het on derzoek waarbij 29 condooms de revue mochten passeren een „verontrustend beeld naar vo ren komt". Het zouden er der halve wel meer kunnen wor den, want het onderzoek is pas eind mei afgerond. Van de 28 onderzochte condooms zijn er 9 van de NVSH, 9 van het merk Durex en 6 zijn zogenoemde 'homocondooms'. Ook bij merk Durex - al zijn nog geen concre te testresultaten bekend - zit kaf tussen het koren, aldus de woordvoerder van de Consu mentenbond. ECHT - Een viaduct over de A2 in de buurt van het Limburgse plaatsje Echt is gisteravond inge stort na een aanrijding door een Duitse vrachtwagen. De brokstuk ken van het viaduct versperren bei de rijbanen. De bestuurder van de vrachtwagen, een 25-jarige West duitser, is op slag gedood. De vrachtwagencombinatie was met een lading staal op weg naar Eindhoven. Dooreen klapband ver loor de chauffeur de macht over het stuur en botste via de vangrail te gen de twee pijlers midden onder het viaduct. De vrachtwagen vloog direct in brand en uit de wagen ge slingerde lading trof twee perso nenauto's. Persoonlijke ongevallen hebben zich daarbij verder niet voorgedaan. Het verkeer uit beide richtingen moest ook vanmorgen nog worden omgeleid. Rijkswater staat heeft pas vandaag de ravage kunnen opruimen. (foto ANP) HAAKSBERGEN (GPD) - Het landelijk hoofdbestuur van de Dierenbe scherming heeft in een telex aan de afdeling in Haaksbergen, Neede en Eibergen en het asiel in Haaksbergen nadrukkelijk verboden gezonde dieren af te maken. Het hoofdbestuur zal de verblijfskosten van de dieren in het asiel Brammelo betalen. Dit in afwachting van een onderzoek naar het afmaken van gezonde honden en katten door het Haaksbergse asiel. In dat asiel zou de Haaksbergse dierenbescherming door geldnood ge zonde asieldieren hebben moeten doden. Volgens afdelingsvoorzitter H. Penterman wordt de zaak opgeblazen. ..We hebben niet zomaar een paar dieren gedood. Na drie weken, de periode waarin de gemeenten de ver blijfskosten van nieuwe asieldieren betalen, kan een gezond dier worden afgemaakt als er geen nieuwe eigenaar is gevonden". De drie gezonde honden en de katten die de dierenbescherming liet inslapen, zaten volgens Penterman reeds vele weken in het asiel. .,Ze waren niet elders onder te brengen. Het afdelingsbestuur trof een nood maatregel. Wij draaiden voor de verblijfskosten op. Vanwege het geldge brek konden we dat niet meer opbrengen. Andere dieren kwamen in gevaar". 'Straf in geval bijstandsfraude is zaak rechter' DEN HAAG (ANP) - Het is aan de rechter en niet aan de gemeente strafmaatregelen te treffen bij bij standsfraude. Gemeenten moeten zich beperken tot het terugvorde ren van de ten onrechte verleende bijstand. Dit staat in een unaniem advies van het College Algemene Bijstandswet (ABW) aan minister De Graaf (sociale zaken). De Graaf wilde advies over de si tuatie die ontstaat als de grenzen voor het doen van aangifte en de daaropvolgende vervolging door de rechter zouden worden ver hoogd. Het College ABW vindt dat pas bij een fraudebedrag van meer dan één maanduitkering en min der dan driemaal de maanduitke ring de gemeente aangifte moet doen. De zaak zal in zo'n geval door de officier van justitie voorwaardelijk worden geseponeerd, aldus het College. Die zal er dan op toezien dat het behaalde voordeel wordt terugbetaald. Bij een hoger fraude- bedrag moet de betrokkene echter zonder meer worden gedagvaard. Dat moet ook gebeuren als er her haaldelijk wordt gefraudeerd of als de fraude georganiseerd wordt ge pleegd. Vóór het verhogen van de aangif- tegrens pleit volgens het College dat kleine fraudeurs niet in de sfeer van het strafrecht komen. Bo vendien kan doordat alleen de ge meente erbij is betrokken, op een eenvoudige manier het teveel uit betaalde worden teruggevorderd. Ertegen pleit dat de gemeente niet de taak moet krijgen van toepassen van sancties met het karakter van een straf. PASPOORTRUZIE - Staatssecre taris Van der Linden (buitenlandse zaken) heeft de Algemene Reken kamer schriftelijk gevraagd met spoed een onderzoek in te stellen naar de invoering van het nieuwe fraudebestendige paspoort. Het moet bij het onderzoek met name draaien om de 'stammenmoorlog' tussen de ministeries van binnen en buitenlandse zaken, waarbij binnenlandse zaken een eigen on derzoek van circa 400.000 gulden instelde naar een ander model pas poort dan het model waaraan bui tenlandse zaken de voorkeur geeft. UTRECHT (ANP) - Volgens de FNV sponsort Philips het tv-sta- tion van de Chileense dictator Pi nochet. De Nederlandse multina tional steekt geld in een van de be langrijkste spreekbuizen van het regime in ruil voor een grote tv- spot met het beeldmerk van Phi lips die na de Chileense nieuwsuit zending over de volle breedte van het scherm verschijnt. Tot die ontdekking is een FNV- delegatie gekomen die de afgelo pen drie weken een bezoek bracht aan de vakbeweging in Chili, Bra zilië, Urugay en Paraguay. „Dat multinationals als Philips het regi mes als dat van Pinochet niet moeilijk maken was ons bekend, maar dat Philips het regerings-tv- station van Chili sponsort en daar mee dit gehate regime actief steunt en in feite actief politiek bednjlt is ook voor ons verbijsterend nieuws. Philips zal wel weer zeggen dat het ging om een onschuldig reclames potje maar dat is het bepaald niet", aldus FNV-secretairis H. van Ee- kert. Een woordvoerder van Philips noemt de beschuldigingen van de FNV-delegatie „onzin". Hij zei dat Philips in Chili opereert in een open economie waar net zulke con currentie is als hier in Europa. Dat betekent dat er reclame gemaakt moet worden. In Chili is de televi sie daarvoor volgens hem de meest effectieve weg. Philips adverteert daar op drie zenders, waaronder de overheidszender kanaal 7. Daar voor worden volgens de woord voerder normale tarieven betaald. „Van sponsoring van wie dan ook is geen sprake". ADVERTENTIE Griffierecht houdt burger niet tegen bij rechtsgang DEN HAAG (ANP) - De instelling van het griffierecht in het Kroon- beroep en de verhoging van het griffierecht in Arob-zaken tot 150 gulden per geval heeft in de eerste drie maanden van 1987 geen afrem mende werking gehad op het aan tal bij de Raad van State aangemel de zaken. Dat zei mr. W. Scholten, vice-president van de Raad van State, gisteren in een toelichting op het jaarverslag van de raad over 1986. De instelling van het griffierecht in het Kroonberoep en de verho ging van dit recht in Arob-zaken werd per 1 januari van dit jaar van kracht. Naar aanleiding daarvan constateerde mr. Scholten in het jaarverslag dat de grenzen van wat in financieel opzicht mogelijk is zonder een rem op het zoeken naar recht te leggen, in zicht zijn. De vi ce-president voegde daar gisteren aan toe dat sinds 1 januari wel sprake was van een niet onbelang rijke stijging van verzoeken van mensen met een laag inkomen om vrijstelling van griffierecht. Deze verzoeken betekenden voor de Raad van State opnieuw een niet onbelangrijke verzwaring van de werkdruk, aldus Scholten. Het aantal aangemelde zaken bij de afdelingen rechtspraak en ge schillen van bestuur steeg ten op zichte van 1985 opnieuw. Bij de af deling geschillen van bestuur ging het vorig jaar om 7.585 zaken, te gen 7.547 zaken in 1985. De cijfers voor de afdeling rechtspraak zijn 14.501 zaken in 1986, tegenover 13.816 het jaar daarvoor. DEN HAAG (ANP) - Het water van de Noordzee moet zo schoon wor den dat de bruinvis hierin kan te rugkeren. Dat is de eis die de Lan delijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Werkgroep Noordzee stellen aan de tweede ministersconferentie over de be scherming van de Noordzee eind dit jaar in Londen. Gezien de huidige vervuiling en bedreiging van het zeemilieu moe ten er nu eindelijk maatregelen ko men, vinden de beide organisaties. Zij zullen de komende maanden al lerlei acties voeren om aandacht te vragen voor de bescherming van de Noordzee en Waddenzee. De milieubeschermingsorgania- ties verwachten onder meer van de voor de Noordzee verantwoordelij ke bewindslieden dat zij afspraken maken over een veilige scheep vaart. Voor bepaalde gedeelten van de Noordzee zal beloodsing ver plicht moeten worden gesteld. Er mag geen afval meer over boord worden gezet. In de havens zullen voldoende mogelijkheden moeten komen om het afval in te zamelen, olie en chemicaliën ipoet beter worden gecontroleerd. Bovendien moeten de straffen bij overtreding zwaar zijn, zo menen de twee orga nisaties. Het eisenpakket omvat voorts een absoluut verbod op de Neptunus voert op de Razende Bol, een zandplaat nabij Texel, actie tegen de vervuiling van Noord- en Waddenzee. (foto anp» lozing van kwik, cadmium, ganische stoffen als PCB's. De Waddenvereniging en de Werkgroep Noordzee zien de mi nistersconferentie, die op 25 en 26 november aanstaande in de Britse hoofdstad wordt gehouden, als een mooie gelegenheid voor de onder tekening van de zeevervuilingswet MARPOL door alle Noordzeesta- ten. Lang niet alle landen hebben dit verdrag, waarin het verbod op de lozing van olie en het overboord zetten van afval wordt onderte kend. Olie Sinds de eerste ministersconfe rentie over de bescherming van de Noordzee in 1984 in Bremen is er weinig veranderd, menen beide ac tiegroepen. De problemen zijn al leen nog maar groter geworden. Recent onderzoek van Rijkswater staat heeft aangetoond dat de olie lozingen van booreilanden veel groter is dan men aanvankelijk had aangenomen. Een nieuwe bron van vervuiling door schepen is de lo zing van allerlei kunststof verpak kingsmateriaal, dat een groeiende bedreiging vormt voor het leven in Ook de toenemende recreatie langs en op de Noordzee draagt in belangrijke mate bij aan de opeen hoping van kunststof materiaal in het water. Bij militaire oefeningen worden grote hoeveelheden over tollige munitie in zee gestort. Ook het storten van haven- en rioolslib door verschillende Noordzeelan den verstoort het leven in dit wa ter. dat nog steeds tot één van de biologisch rijkste zeeën ter wereld gerekend kan worden. De belang rijkste bronnen van vervuiling ko men overigens nog van het land. Via pijpleidingen wordt afval rechtstreeks de zee ingepompt. Bang dat het op de tweede Noordzeeconferentie ook bij mooie woorden zal blijven, voeren de Waddenvereniging en de Werk groep Noordzee de komende maanden een intensieve campagne om het publiek en de beleidsma kers te overtuigen van de nood zaak van ingrijpende maatregelen. Met een levensgrote Neptunus, die als symbool voor de activiteiten is gekozen, zullen de organisaties aanwezig zijn op allerlei manifesta ties, visserijdagen, jaarmarkten, tentoonstellingen enz. om de be zoekers voor te lichten. Watersporters De activiteiten werden gisteren ingeluid met de landing en een korte bezetting van het Wad de „Razende Bol", tussen Den Helder en het eiland Texel. In samenwer king met de ANWB en de kustge- meenten zullen tijdens de zomer schoonmaakacties van het strand worden gehouden. Watersporters wordt gevraagd hun ogen goed te gebruiken als ze op de Noordzee of Waddenzee varen. Met behulp van antwoordkaarten kunnen zij de Waddenvereniging melden welke vormen van vervuiling zij tegenko- ten half procent rente extra betekent bij ons 67i%. Wie de kranten van de laatste tijd goed heeft gelezen, weet dat sommige banken de rente op spaardeposito's plotseling hebben verhoogd. Soms wel met een half procent. Daarmee kwamen ze opeens akelig dicht in de buurt van onze percentages. Die tot dan toe altijd de hoogste waren geweest. Maar als wij zeggen dat we meer doen, doen we ook meer. Dit jjnbod geldt t/m 30 april voor Spajrdeposito's en Maandrentedeposito's. Dus verhogen we onze toch al aantrekkelijke rente nu met een extra half procent. Zodat u bij ons toch weer de hoogste rente krijgt op spaargeld dat u best vast wilt zetten. Tien jaar vast geeft bij ons 6 /j%. nutsspaarbank De Nutsspaarbank doet een half procent meer voor snelle beslissers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3