9Drie maal zoveel alcohol als in 1 960dat is teveel9 Eenheid binnen PLO wordt duur betaald Interview Matigingscampagne WVC krijgt permanent karakter Kritiek op domineesreis naar Zuid-Afrika PAGINA 2 DONDERDAG 23 APRIL 1981 E Van Londen: „Eigenlijk zijn DEN HAAG - De mate waarin de bevolking alcohol als een maatschappelijk probleem ervaart is het afgelopen jaar opvallend gestegen. Dat zegt dr. J. van Londen, direc teur-generaal volksgezondheid bij het ministerie van WVC. Hij spreekt van „een opmerkelijke eerste stap" sinds de overheid afgelopen najaar actie is gaan voeren tegen overmatig alcoholgebruik. „Want het grootste ge vaar van alcohol is juist dat het tegenwoordig zo gewoon wordt gevonden om bij allerlei gelegenheden iets te drin ken". Onder het motto 'Alcohol Mond jesmaat' liep dinsdag een nieuwe campagne tegen drankmisbruik van stapel gelopen. Het is een ver volg op de actie 'Drank maakt meer kapot dan je lief is', die de burger moet aanzetten tot matiger gebruik van alcoholica. Het be langrijkste doel van de nieuwe campagne is drinkers te leren van overmatig drankgebruik tijdig te onderkennen. De daarmee gepaard gaande problemen worden meestal te laat onderkend. Van Londen: „Eigenlijk zijn er in ons land nog maar twee sectoren die overwegend 'droog' zijn: het onderwijs en de werkplek. Maar ook daar zien we alcohol de laatste jaren binnen sluipen. Het lijkt wel een verplichting om mee te drin ken. Nog niet eens zo lang dronk men alleen bij speciale gelegenhe den. Feestjes bijvoorbeeld, zijn nu helaas voor velen aanleiding ge worden om eens flink door te zak ken". door Cees Cornelisse Uit onderzoek van het Bureau Alchol Voorlichtings Plan is geble ken dat acht glazen bier op een feestje normaal wordt gevonden. "Een op de zeven ondervraagden vindt zelfs vijftien glazen bier nor maal", aldus Van Londen. "En naarmate je zelf meer drinkt, ac cepteer je natuurlijk ook van ande ren grotere hoeveelheden. Door de opeenhoping van drink- situaties en drinkgewoonten zijn we in de afgelopen kwart eeuw steeds vaker en meer per keer gaan drinken" zegt hij. "We konden het ook makkelijk betalen. Want de koopkracht nam toe. En alcohol houdende dranken werden ten op zichte van alle andere produkten en diensten meer dan een derde goedkoper. Momenteel drinken we drie maal zoveel als in 1960. Dat is te veel". Aandoeningen Van Londen herinnert zich nog, uit de periode dat hij als psychiater bij de GG en GD werkte, hoe alco hol bij veel acute opnamen en psy chische aandoeningen een belang rijke rol speelt. Dat blijkt dikwijls niet op het eerste gezicht. En daar om moeten de gegevens over aan doeningen door alcohol als mini- mumcijfers worden gezien, aldus de directeur-generaal. Hij wijst op een sterke toeneming van het zoge heten Korsako w-syndroom, het verschijnsel van vroegtijdige de mentie door chronisch alcoholmis bruik. Het gaat om een onherstel bare aandoening. En het meest verontrustende is dat het Korso- kow-syndroom op steeds lagere leeftijd blijkt voor te komen. Maar alcohol legt ook een toene mend beslag op de politie en justi tie: verstoringen van de openbare orde, geweldsmisdrijven en - niet in de laatste plaats - het rijden on der invloed. Jaarlijks kunnen ze ker 500 verkeersdoden en 5000 ge wonden op rekening van het alco holmisbruik worden geschreven. „Doordat bijna iedereen aan het verlreer deelneemt en doordat er zoveel drinksituaties bijgekomen zijn is dat een maatschappelijk probleem van de eerste orde ge worden", aldus Van Londen. „Men moet zich eens voorstellen wat er per verkeersongeval aan te pas komt - bij 30 tot 40 procent van alle verkeersongevallen is alcohol in het spel, vooral bij de ernstige. Neem een 20-jarige jongeman, ie mand uit de belangrijkste risico groep dus. Onherstelbaar persoon lijk leed in meerdere gezinnen. Be slag op capaciteit van politie en justitie. Hoge revalidatiekosten in de gezondheidszorg. Als de slacht offers al kunnen terugkeren, gaat dat voor de rest van hun leven met allerlei extra voorzieningen ge paard. Ook bedrijven kunnen het slachtoffer zijn: werknemers in wie veel is geinvesteerd kunnen van de ene dag op de andere wegvallen". Schadepost Het is maar een voorbeeld van de schade als gevolg van alcoholmis bruik, dat ook zonder verkeerson gevallen al oorzaak is van verzuim, bedrijfsongevallen en arbeidson geschiktheid. Van Londen: „Al die zaken bij elkaar betekenen een enorme schadepost voor de samen leving. Niet alleen door chronisch overmatig drinken, maar vooral ook door incidenteel gebruik vap doorgaans sociale drinkers. Dat laatste wordt nog wel eens te mak kelijk vergeten. Wellicht omdat wij allemaal tot die categorie beho- Het kabinet heeft in december 1986 met de nota 'Alcohol en sa menleving' een pakket van maatre gelen gepresenteerd. Ook verho ging van de accijns op alcoholica wordt niet uitgesloten „Wij weten zeker dat zowel verkrijgbaarheid als prijs een belangrijke rol spelen in het alcoholvraagstuk. Daarom vindt WVC dat de distributie en het prijspeil moeten worden bein- vloed", aldus van Londen. Die voorstellen liggen nu bij de Twee de Kamer, die zich er in juni over zal buigen. Maar vooral moet de voorlich ting motiveren tot matiging: min der vaak en minder per keer drin ken. „De primaire doelgroep van ons voorlichtingsplan bestaat uit: drinkers tussen de 15 en 40 jaar, die per week tussen de 15 en de 50 gla zen nuttigen. Natuurlijk worden ook buiten deze groep positieve ef fecten beoogd. Maar de voorlich ting concentreert zich toch op deze groep van naar schatting zo'n vijf miljoen drinkers. En waarom? Om dat potentiële drinkers onder de 15 jaar, die wel eens alcohol hebben gedronken maar dat nog niet regel matig doen, een geheel andere be nadering vereisen. Ze kunnen nog niet als drinker worden aangespro ken". Jongeren Dat betekent volgens Van Lon den niet dat voor deze groep jonge ren van ruim drie miljoen niets wordt gedaan. Binnen de gezond heidsvoorlichting in het onderwijs zal meer aandacht moeten worden besteed aan alcohol. „De boven grens van veertig jaar is gekozen, omdat de ervaring leert dat men op oudere leeftijd- afgezien van indi viduele probleemdrinkers- wat rustiger omspringt met alcohol". Van Londen wil overigens wel kwijt dat er niet alleen maar nega tief tegen drank wordt aangeke ken, om de indruk te vermijden dat de overheid alleen maar de vinger heft. „Natuurlijk is er aan alcohol heel wat positiefs te beleven. Men legt gemakkelijker kontakten; het suggereerst gezelligheid en tot op zekere hoogte kan alcohol ont spannend werken. Het is ook ge woon lekker. Het tegengaan van al cohol op zich kan dan ook niet de bedoeling zijn. Het gaat niet om een anti-alcoholcampagne. Het gaat om matiging: minder vaak en minder per keer drinken." Uit onderzoek naar de communi catieve waarde van de slagzin „Drank maakt meer kapot dan je lief is" (waarmee staatssecretaris Dees het matigingsbeleid vorig jaar najaar startte) bleek dat zeer veel mensen te maken krijgen met alcoholproblemen. In hun eigen gezin, op het werk of bij vrienden. Bijna iedereen, zo ervoeren de WVC-onderzoekers, bléek het dan ook eens te zijn met dit motto en vond het ook gerechtvaardigd er iets aan te doen. Dat 'er iets er aan doen' zal vol gens Van Londen een kwestie zijn van de lange adem. „Het gaat niet om een plotseling opkomende ziekte als bijvoorbeeld aids. Het gaat wel om een verandering van onze basishouding tegenover alco hol. Dat heeft tijd nodig. Daarom kunnen we nu nog niet met cijfers aantonen dat het helpt: het ver bruik van gedistilleerd daalde vo rig jaar, maar dat daalde steeds al door de vergrijzing. Bier en wijn stabiliseerden zich ten opzichte van 1985. We moeten gewoon blij ven kloppen met onze boodschap". TEL AVIV - Eenheid is de droomwens van iedere leider binnen de Arabische wereld. Toch is verdeeldheid troef. Ook PLO-leider Jasser Arafat was vier jaar een getergde baas over een gespleten vleugellamme or ganisatie. Maar op het deze week geopende achttiende congres van de Palestijnse Nationale Raad (PNR, een soort parlement in ballingschap) in Algiers ver zoenden twee belangrijke radica le groeperingen zich met hem en daarmee met de PLO. door Taco Slagter Arafat triomfeerde, toonde zijn bekende brede grijns toen hij on der een oorverdovend applaus de congreszaal betrad. En vergat kennelijk even de prijs, en de ge volgen daarvan, die voor het sa mensmeden van radicale en ge matigde handen was betaald. Er is echter geen sprake van een totale hereniging van de af gesplitste fracties. Alleen de PFLP van George Habasj en de DFLP van Nayef Hawatmeh hebben na jaren van bittere vij andigheid de politieke vete en de persoonlijke tegenstellingen met Arafat bijgelegd. Belangrijke af- scheidingsgroepen als die van Aboe Moessoe en Achmed Jibril en onbeduidender splinters zijn in Algiers weggebleven. Om ideologische geschillen, maar vooral omdat Arafat al jaren de macht alleen probeert uit te oefe nen. Niettemin heeft de PLO-lei der de verbroedering met de twee grootste rivaliserende frac ties slim uitgebuit om zijn volk en de wereld te doen geloven dat de ineengeslagen handen niet meer uit elkaar te krijgen zijn. Feeststemming De prijs die voor de verzoening met Habasj en de anderen is be taald kan geen reden tot feest stemming zijn. Nu resoluut het zogeheten Akkoord van Amman met Jordanië is opgezegd heeft dat zonder twijfel verstrekkende negatieve gevolgen voor het vre desproces in het Midden-Oosten. Arafat en koning Hoessein wa ren twee jaar geleden overeenge komen gezamelijk een definitie ve oplossing van het Palestijnse vraagstuk op -een internationale vredesconferentie te bepleiten. De PNR zal deze week waar schijnlijk een resolutie aanne men waarin wordt bepaald dat de PLO door een onafhankelijke delegatie bij die conferentie moet worden vertegenwoordigd. Voor de Jordaanse vorst, maar zeker ook voor Israël en de Ver enigde Staten is dat onaanvaard baar met alle gevolgen vandien. Met de toetreding van de door Syrië gedomineerde harde kern tot de PLO is onvermijdelijk een proces in gang gezet dat de ge matigde koers van dé afgelopen jaren zal ombuigen tot een on verzoenlijke radicale richting. Dat Jasser Arafat zich hiermee heeft ingelaten is niet zo vanzelf sprekend als het misschien lijkt. Het is zonneklaar dat de PLO-lei der bij die keuze op de eerste plaats aan zijn eigen positie heeft gedacht, maar er zijn daarbij wel degelijk ook politieke afwegin gen betrokken die de radicalise ring van de organisatie beter ver klaren. Het was Arafat de afgelopen twee jaar duidelijk geworden dat het verbond met Jordanië hem niets zou opleveren. Voortdu rend drong hij er bij koning Hoessein op aan hem vooraf gaande aan een internationale vredesconferentie de garantie van het recht op zelfbeschikking te geven. Want vanuit eerdere er varingen was Arafat doodsbe nauwd dat de kleine slimme vorst bij een territoriaal compro mis met Israël onder het verbond met de PLO de westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook als nog zou inlijven bij zijn konink rijk. Dat diepgewortelde wan trouwen was de voornaamste re den voor Arafat de door Hoes sein verlangde erkenning van VN-resolutie 242 (o.a. erkenning van Israël) te blijven weigeren. Het kan niet worden ontkend dat Hoessein vanaf het begin de bedoeling heeft gehad de rol van de PLO bij de bepaling van de toekomst van de Westoëver en Gaza zo veel mogelijk te verklei nen. Voornamelijk uit angst dat als de Palestijnen hierin een gro tere invloed zouden krijgen de troon van het Hasjemitisch ko ninkrijk wel eens in gevaar zou kunnen komen. Bovendien speelde de koning uit eigen be lang met die strategie in op cfe nationale overeenstemming in Israël 'nimmer met de PLO te zullfen onderhandelen'. Wel be sefte de vorst dat hij niet om een Palestijnse vertegenwoordiging bij vredesonderhandelingen heen kon, maar gokte er op dat een gematigd alternatief leider schap zich in de bezette gebie den zou aandienen. Erkenning Een andere oorzaak van de ver harding van de PLO-lijn is zon der meer de houding van de VS. Washington had twee jaar de tijd om de Jordaanse en Israëlische obstructiepolitiek tegenover de PLO te doorbreken. Maar presi dent Reagan en minister van bui tenlandse zaken Shultz, gebon den als zij zich voelen aan een eenzijdige belangenbehartiging van Israël, hielden de boel als maar op. Enerzijds uit politieke angst dat bemiddelingspogingen niet zouden slagen en anderzijds uit politieke onwil de PLO te er kennen als vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Voor het Witte Huis staat die erken ning gelijk aan het toegeven aan een Palestijns nationaal tehuis. Want dat zien de Amerikaanse politieke beleidsmakers als een destabiliserende politieke factor in het Midden-Oosten. Dat de huidige situatie al even rampza lig is, zo niet ernstiger, i| in het denken van het trio Amman- Washington-Jeruzalem een blin de vlek. Maar de door de PNR aan vaardde verharde koers is er niet minder rampzalig om. Hoewel de roep om een internationale vre desconferentie de laatste maan den steeds harder klonk, bete kent de breuk met Jordanië een onbepaald uitstel, zoal niet af stel, van die zo dringend gewen ste vredesonderhandelingen. Bo vendien krijgt het al even radica le Syrië via haar met de PLO ver zoende vazallen meer invloed op de organisatie die het vredespro ces nog verder naar de afgrond zal duwen. Maar ook Egypte betaalt de tol voor de onverwachte wendingen op het PNR-congres. Cairo, dat Palestijnse eenheid zo hartstoch telijk nastreefde in het belang van het naderbij brengen van een alles omvattende vrede, is door de PLO vanwege het vre- desverdag met Israël weer tot pa ria binnen de Arabische wereld gebrandmerkt. Voor president Moebarak is dat een forse terug slag en geen aanmoediging voor hem de PLO nog langer serieus te nemen. Het ergste van alles op de korte termijn is echter de te verwach ten opleving van terreur. In de terminologie van de PLO heet dat overigens 'gewapende strijd'. Waarnemers in het Midden-Oos ten voorspellen dat door aan moediging van in de PLO-rijen opgenomen radicale elementen het Palestijns terrorisme niet al leen zal toeslaan in Israël en de bezette gebieden, maar dat ook Jordanië en Egypte daarvan het doelwit zullen worden. De al ruim twintig jaar gevolg de gewapende en diplomatieke politiek van de PLO heeft helaas de nationale aspiraties van het verdrukte Palestijnse volk geen stap dichterbij gebracht. PLO-leider Jasser Arafat en koning Hoessein van Jordanië begroe ten elkaar hier nog vriendelijk. Arafat heeft echter het akkoord van Amman met Hoessein opgezegd, hetgeen de betrekkingen tussen bei den zal verkoelen. Drs. H. J. Bavinck (Baarn). voorzitter van de gereformeerde predikantenvergadering, be treurt het zeer dat veertien van zijn collega's binnenkort deelne men aan een reis naar Zuid-Afri ka, georganiseerd door het Comi té Overleg Zuid-Afrika (Coza). "Dat comité bekijkt de toestand in Zuid-Afrika louter vanuit het blanke perspectief'zei Bavinck. "De Gereformeerde Kerken hebben voor een andere koers gekozen, namelijk solidariteit met de onderdrukte zwarte be volking en geloofsgenoten. Met dat standpunt valt zo'n reis moei lijk te rijmen". Afwijzing van de apartheid door de blanke Neder duits Gereformeerde Kerk vindt Bavinck nogal gemakkelijk als dat geen politieke gevolgen heeft. "Ik begrijp niet hoe je nog één goed woord voor dat bewind kunt hebben als je weet dat jon ge kinderen gevangen zitten en worden gemarteld". Bavinck is er tegen dat de ver eniging zich bevoogdend tegen over de betrokken predikanten zou opstellen. "Ieder is vrij om te doen wat hij voor zich kan ver antwoorden". Wel meent hij, dat het misbruik van studieverlof is als zo'n reis in die periode wordt gemaakt. Op de jaarvergadering begin mei zal de voorzitter stuk ken voorlezen uit een briefwisse- ling tussen de predikantenver eniging en het Comité Overleg Zuid-Afrika. De reis is van 8 tot 28 mei. Veertien gereformeerde en acht hervormde predikanten gaan mee. Het comité wil geen namen noemen. "Dat doet een reisbu reau ook niet", zei een woord voerder. De deelnemers betalen zelf een deel van de kosten. De rest betaalt het comité. De bijdragen van donateurs aan het comité zijn vooral geste gen na de Makro-branden en de weigering van de hervormde en gereformeerde synodevoorzit ters om met professor Johan Heyns van de Zuidafrikaanse Nederduits Gereformeerde Kerk te praten toen deze in januari ons land bezocht. Volgens de woord voerder van Coza keurde 60 tot 70 procent van alle hervormde en gereformeerde predikanten deze weigering af. Doel van de reis is, de deelne mers "tweezijdig over de situatie in Zuid-Afrika voor te lichten". Coza: "Wij willen de verstand houding tussen Nederland en Zuid-Afrika verbeteren. Die ligt in duigen omdat in Nederland bijna uitsluitend aandacht be staat voor negatieve ontwikke lingen in Zuid-Afrika". Coza wil, naar eigen zeggen, de dialoog met alle stromingen in dat land openhouden. "Als iemand de dialoog verbreekt, zet hij zichzelf buiten spel". Krijgsmacht Als het voorstel van de com missie onder leiding van profes sor mr. E. Hirsch Ballin over geestelijke verzorging in de krijgsmacht werkelijkheid wordt, komen er minder rooms- katholieke en protestantse ver zorgers en meer humanistische. De huidige verdeling is 209 uit de kerken en 33 uit het Humanisr tisch Verbond. Voor de kerken is het voorstel onaanvaardbaar. Dat stelt een verdeling voor naar persoonlijke behoefte onder de militairen. Op verzoek van het kabinet stelt de commissie-Hirsch Ballin normen op voor financiële steun van de overheid aan kerken en andere genootschappen op geestelijke grondslag. Het voornaamste bezwaar van de kerken is dat de behoefte-pei- ling waarvan het voorstel spreekt geen rekening houdt met de bestaande behoefte aan geestelijke verzorging van bur gers in gewone omstandigheden. De overheid geeft toch ook sub sidies om andere grondrechten mogelijk te maken, zoals vrijheid van drukpers, onderwijs en kunst, zónder daar de individue le behoefte te laten gelden. Bruikbare normen voor geeste lijke verzorging in de krijgs macht zijn onder andere: het aantal leden van kerken, het aan tal geestelijke verzorgers dat ker ken in dienst hebben - zónder subsidie - en de eigen bijdragen van leden aan het kerkelijk bud get. Als militairen bij indiensttre ding wordt gevraagd naar hun behoefte aan geestelijke verzor ging, dan speelt bij hun ant woord de onbekendheid met het krijgsmachtpastoraat zeker een rol. Die peildatum is, volgens de kerken, een zwak punt in het voorstel. Een ander zwak punt is de gelijkstelling van dienstplich tigen en beroepsmilitairen. Toe passing van de 'individuele be hoefte' is voor de kerken ook on aanvaardbaar met het oog op eventuele crisisperioden, als ook reservepersoneel en grootverlof gangers worden opgeroepen. Het Humanistisch Verbond is tevreden. By de verdeling van de geestelijke verzorging, zegt het Verbond, moet worden uitge gaan van de behoeften van de militairen zelf. Synode De synode van de Vrijge maakt Gereformeerde Kerken, die in Spakenburg bijeenkomt, heeft de Amersfoortse predikant dr. A. N. Hendriks (53) tot voor zitter gekozen. Het nieuw geko zen moderamen (bestuur) be staat verder uit ds. T. Dekker, Kampen, ds. H. J. Boiten, En schede, en ds. R. Houwen, Voor burg. Dekker is tweede voorzit ter, Boiten eerste secretaris en Houwen tweede. De Spakenburgse predikant K. Folkersma riep de synode in zijn openingstoespraak op, haar werk te doen "bij een open bijbel en het goede voor de kerk te zoe ken overeenkomstig de norm van het Woord". "Dat geeft vrij moedigheid, ook tegenover de buitenwacht, die nog onlangs smaad heeft uitgegoten over de Gereformeerde Kerken en een van haar voorgangers". (De pre dikant doelde daarmee op het IKON-programma van Goede Vrijdag 'Hete hoofden, koude harten'. Daarin spraken familie leden van wijlen professor dr. H. J. Schilder - die allen de vrijge- maakte kerk inmiddels hebben verlaten - over het drama van kerkscheuring binnen hun ge- zins- en familieverband). Belangrijke agendapunten voor de synode van Spakenburg zijn de benoeming van vier nieu we hoogleraren, de mogelijke in stelling van een leerstoel voor zendingswetenschappen en een voorstel tot instelling van een de- putaatschap (commissie) voor de eenheid van gereformeerde belij ders. Hervormde Kerk: beroepen te Wieringermeer kandidaat me vrouw J. van de Putte Amster dam; aangenomen naar Nieuw- Beijerland kandidaat J. de Jong Werkendam. Edith Stein. Een paar hon derd mensen uit het Limburgse Echt zullen op 1 mei in Keulen de zaligverklaring door de paus bijwonen van de karmelietes dr. Edith Stein, de rooms-katholiek geworden jodin, die in augustus 1942 in Auschwitz om het leven kwam. De filosofe Edith Stein verbleef van eind 1938 tot augus tus 1942 als kloosterling in Echt, samen met haar zuster Rosa. Ook zij werd in Auschwitz vergast. Op 31 mei wordt in Echt zelf een 'internationale manifestatie van dankbaarheid' gehouden. Aan de voorgevel van het kloos ter wordt dan een monument onthuld ter nagedachtenis van Edith Stein. De zusters van het klooster krijgen een schilderij van de zaligverklaarde. Echt ont wikkelt zich langzamerhand tot bedevaartsoord ter ere van Edith Stein. Volgende maand komen er groepen uit New York, leper (België) en Keulen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2