Muziekprijs van 3M voor de altviolist Henk Guittart moet meer naar het publiek toe 'Filmmuseum Shakespeares liederen prachtig gedeclameerd Toneel in kassencomplex A. Schotpiïjs voor Leidse vertaalsters RENEE EN MONIQUE IN EEN FILM DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA 25 "Wat U maar Wilt". Liederen op tek sten van William Shakespeare. On derling verbonden en/of ingeleid door voordracht van fragmenten uit de diverse toneelstukken in Neder landse vertaling. Meta Bourgonjen - mezzo-sopraan. Maria Stiegelis - voordracht. Thom Bollen - piano en Mare Lezwijn - gitaar. Idee en sa menstelling: Meta Bourgonjen. Ge hoord op 22 april in de Kapel-zaal. LEIDEN - Na een concert als dat van gisteravond bekruipt mij al tijd de neiging om de lectuur ter hand te nemen van de auteur, wiens teksten zijn vertolkt. In dit geval is dat Shakespeare. Alhoe wel de Vereniging "Vrienden van het lied" de teksten van de liederen had laten afdrukken, bleef het toch een lastige zaak om deze te lezen én te vertalen. Zeker als je nog wilt genieten van de muziek en de zang. Tel kens van het blaadje op je schoot opkijken naar de zangeres en dan weer terug, omdat je niet precies begrijpt waar de tekst over gaat, is onbegonnen werk. Er was een hoop te beleven Maria Stiegelis declameerde de liederen aan elkaar op een over tuigende en natuurlijke manier. Ook Meta Bourgonjen en Thom Bollen werden af en toe bij de de clamatie betrokken, wat aan de avond een sfeer van eenheid gaf. Shakespeare heeft een groot aantal componisten geïnspireerd met zijn gedichten. Het is na tuurlijk vreselijk boeiend om te horen hoe verschillende versies van eenzelfde lied gestalte heb ben gekregen zoals in het geval van When daisies pied' (van achtereenvolgens: Arne. Fortner en Tedescho) en 'It was a lover and his lass' (van Morley en .War lock). Niet alleen geeft de tijd een andere interpretatie, maar ook de persoonlijkheid van de com ponist zorgt voor een andere sfeer en andere kijk op de zaak. Meta Bourgonjen wist prachti ge vertolkingen te geven van de liederen. Met haar wat warme heldere stem riep ze stemmingen op van vrolijkheid en liefde, van dood en verlatenheid en van schalksheid over de bedrogen echtgenoot. Thom Bollen bege leidde haar een groot deel van de tijd in een klare, duidelijke speel- trant, waarbij hij geheel opging in de muziek. Voor de rest van de begeleiding zorgde de gitarist Mare Lezwijn. daarbij de luit imi terend. Ook de introduktie (van Morley) en een intermezzo (van de hedendaagse Henze) nam de gitarist voor zijn rekening. Het intermezzo werd ragfijn en veel gevoel voor klankkleur gespeeld. De introduktie werd enigszins verstoord door het hinderlijke geluid van een of andere schuur- machine Het geheel was een bijzonder sfeervolle avond, waar te weinig mensen bij aanwezig waren. MONICA SCHIKS LEIDEN - Het Schönberg Kwar tet, met de winnaar Henk Guit- tart (altviool), Janneke van der Meer (viool), Wim de Jong (viool) en Hans Woudenberg violoncel lo) treedt dinsdag 28 april (aan vang 21.00 uur) op bij de Sti cking Burcht. Dit kwartet is in 1976 ontstaan uit het uit 14 musi ci bestaande Schönberg Ensem ble, dat twee jaar eerder werd opgericht door leerlingen en oud leerlingen van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Sinds 1984 treedt het Schönberg kwartet ook zelfstandig op. De in 1953 geboren altviolist Guittart heeft volgens de jury aan zijn ensemble, het muziekle ven, en de actuele muziekgeschie denis een dimensie toegevoegd. "Hij is niet de individueel stra lende solist, die alle aandacht naar zich toe trekt: zijn plaats te midden van het Schönberg En semble en kwartet is illustratief voor zijn persoon". Evenals bij de programmering van het Schönberg Ensembele vormen de werken van de drie belangrijke componisten van de Tweede Weense School - Arnold Schönberg, Anton Webern, en Al- ban Berg - het hoofdbestanddeel van het repertoire van het kwar tet Verder bestaat het repetoire uit composities van twintigste eeuwse componisten als Darius Milhaud. Artur Schnabel, Léos Janacek. Matthijs Vermeulen, Conlon Nancarrow, John Cage. Ruth Crawford, George Antheil, Charles Ives, Elliot Carter, Luigi Nono. (foto Robert Schllngermann) ZAANDAM (ANP) - Theatergroep Hollandia speelt het levensverhaal ..Gust" van Herbert Achternbusch vanaf 27 april in een kassencomplex in Hoofddorp. De eerste serie voorstellingen loopt tot en met 30 mei. Aan de voorstellingen die in verband met de zonsondergang 's avonds om kwart voor tien beginnen, werken mee: Ernst Boreel, Paul Koek. Johan Simons en Rik van Uffelen. Het toneelspel werd een paar jaar geleden in Duitsland uitgeroepen tot het beste van 1985. De schrijver werd niet alleen bekroond, hy werd even vaak bedreigd met strafmaatregelen en censuur. Achternbusch vertelt direct en zonder omwegen en wordt gedreven door een verlangen naar vrijheid en geluk terwijl hij weet dat er slechts wensbeelden zijn. De alt violist Henk Guittart rechts neemt de 3M-prijs ontvangst. AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam moet in de toekomst meer inspelen op de behoeften van het pu bliek. Daartoe moeten vier verschillende diensten wor den opgezet: een studiecen trum, een distributiecen trum, een filmtheater en een centrum waar aan een breed publiek informatie wordt geboden over de we reld van de film. Dat is het belangrijkste beleids voornemen van het bestuur van het filmmuseum om het gebrek aan toegankelijkheid van het mu seum in zijn huidige vorm op te lossen. Voorzitter M. Sanders maakte dit gisteren in Amsterdam bekend tijdens de presentatie van het rapport 'Naar een publieksge richt filmmuseum' dat over de toe komstmogelijkheden van het mu seum is opgesteld. Hij overhandig- AMSTERDAM (ANP) - De Aleida Schotprijs, groot 5.000 gulden, is toegekend aan Y. Bloemen e Wiebes. Beide vrouwen, woonach tig in Leiden, ontvangen de onder scheiding morgen voor hun verta ling van 'Goedenacht' (Abram Terts) van Andrej Sinjavski. De prijs van de gelijknamige stichting wordt eens in de twee jaar toege kend voor de beste vertalingen van proza en poëzie uit één van de Sla vische talen. de de nota aan minister Brinkman van WVC, enige subsidient van de instelling. Sanders wees de minister er met een op dat voor de uitvoering van de plannen het subsidieniveau met ruim twee miljoen gulden ver hoogd moet worden tot ongeveer vijf miljoen gulden. Een bedrag dat er wat Brinkman betreft, zo viel uit zijn woorden te beluisteren, ook vermoedelijk wel zal komen. Het is de bedoeling dat het 'film museum nieuwe stijl' over twee a drie jaar gereed is. Het veertigjarige filmmuseum kan volgens Sanders - en ook Brinkman onderstreepte dit - een unieke bijdrage leveren aan de ver sterking van de filmcultuur. Daar bij moet het zich in eerste instantie richten op films van Nederlandse origine of over Nederland en de voormalige koloniën. Daarnaast zal veel aandacht besteed moeten worden aan films die voor de ge schiedenis van de cinematografie van belang zijn. Samenwerking met de internationale filmarchief- organisatie FIAF wordt daarbij on ontbeerlijke geacht. Maar ook met instellingen die de laatste tien jaar de functie van het filmmuseum (gedeeltelijk) hebben overgenomen - het circuit voor de distributie en vertoning van de kunstzinnige film, duplicaat-ar chieven bij wetenschappelijke in stellingen en conserveringsactivi teiten met betrekking tot histo risch filmmateriaal door bij voor beeld de Rijksvoorlichtingsdienst - wil het bestuur van het filmmu seum gaan samenwerken. De collectie van het museum be staat uit o.m. 500 Nederlandse - en 18.000 buitenlandse speelfilms, 9.000 documentaires en opdracht films, ruim 10.000 boeken en 250.000 foto's. Daar wordt nu naar verhouding weinig mee gedaan. Het bestuur van het filmmuseum hoopt met behulp van de gepresen teerde plannen daar verandering in te brengen. AMSTERDAM - In het culturi nale Hoorndagen gehouden. R de foto een groep hoornblazers op de plaats De IJsbreker' in Amsterdam worden tot en met 26 april de Inlernatio- 50 hoornblazers uit tal van landen geven er lessen, lezingen en concerten. Op DEN HAAG (ANP) - De internatio nale Jazzprijs 'Bird' van het North See Jazz Festival is voor dit jaar toegekend aan altsaxofonist en klarinettist Piet Noordijk in de ca tegorie Nederland, voor Europa aan jde Deense bassist Niels Hcn- ning Orsted Pedersen en in de groep Amerika aan altsaxofonist en trompettist Benny Carter. De trofeeën, ontworpen door Thea IJdens, worden op het ko mende festival uitgereikt. De ge- lauwerden treden bovendien op 10 juli, de eerste dag van het festival in Den Haag. op in een concert met eerdere winnaars van een Bird. Voor de toekenning van de on derscheidingen waren er twee ju ry's, een Nederlandse van vijf ra diomedewerkers en een zeer uitge breide internationale van befaam de jazzkenners. Piet Noordijk werd voorgedra gen omdat hij een altsaxofonist en klarinettist is zonder weerga in de Nederlandse jazz van na de Twee de Wereldoorlog en een veelzijdig musicus die een schitterend even wicht heeft weten te vinden tussen 'orde' en 'loos gaan', aldus het jury rapport. De internationale jury oordeelde dat Niels Pedersen een Bird heeft verdiend omdat zijn bijdrage aan groepen en musici wordt inge kleurd door zijn Europees-muzika le afkomt, omdat hij als begeleider moet worden gerekend tot de beste ensemble-bassisten en omdat hij een onovertroffen solist is. Benny Carter soleert constant op hoog niveau in een elegante stijl en met een groot uitdrukkingsvermo gen, stelt de jury. Hij is de beste coach die de jazz kent, wat blijkt uit onder andere zijn platen en op tredens met Europese groepen in de jaren dertig. De veteraan speelt nog steeds goed en leverde een be langrijke bijdrage aan de ontwik keling van de jazzmuziek, ook als componist en arrangeur, naar de jury heeft vastgesteld. Rembrandt-ets blijkt 'n kopie ENID (AP) - Aan de droom van een Amerikaanse autohande laar die dacht een echte Rem brandt op de kop te hebben ge tikt voor 60 gulden is een abrupt einde gekomen. De ets die hij een aantal jaren geleden in Amsterdam had gekocht blijkt een kopie te zijn. De Amerikaan, Dale Sayre, kreeg gisteren het teleurstel lende nieuws van de Newyork- se kunsthandel Sotheby waar hij de ets - Christus heelt de zie ken - wilde veilen, in de hoop er 16.000 dollar voor te kunnen krijgen. Ondanks het wat zure einde vond Sayre het wel een leuke ervaring om naar New York te gaan en op televisie te verschij nen in het ontbijtprogramma van de ABC. Boos was Sayre al leen op de directeur van het Goddard Art Museum in Ard- more, William Riggs, die Sayre had doen geloven dat de ets een origineel was. Riggs zelf betreurt het voor val zeer maar zegt dat hij nooit gezegd heeft dat het een origi neel is. „Ik heb het geïdentifi ceerd en niet als echt ver klaard," aldus Riggs. Riggs noemde de zaak een 'nachtmerrie' waarmee hij aan gaf dat hij er blijkbaar slechter aan toe is dan de eigenaar van de nep-Rembrandt. Die heeft er nog een leuk snoepreisje aan over gehouden. te studeren bij leraren in het bui tenland, met name bedoeld voor het kwartet en hopen we niet uitge geven werken uit ons repertoire te laten uitgeven". Henk Guittart werd geboren in 1953 en kreeg zijn opleiding bij Jürgen Kussmaul aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag. Nog in zijn studententijd richtte hij het Schönberg Ensemble op. In 1974 had het eerste concert plaats, niet in Nederland, maar in België, in het Festival van Vlaanderen Nu is het Schönberg Ensemble met z'n dirigent Reinbert de Leeuw niet meer weg te denken in Nederland. Er wordt zo authentiek mogelijk gemusiceerd. Daartoe studeerden Guittart en zijn kwar tetleden onder anderen bij Eugene Lehner in Boston, altist van het Kolisch Kwartet dat nog met Schönberg, Berg, Webern en Bar- tok heeft samengewerkt. Men kan de beide ensembles gespeciali seerd in de muziek van de Nieuwe Weense School noemen, een feit dat ook in het buitenland wordt er kend. De jury, die in dezelfde samen stelling ook volgend jaar weer zal aantreden, bestaat uit Frans de Ruiter, voorzitter, directeur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, Willem van Beusekom, directeur van de VARA-radio, Hein van Royen, directeur van het Concertgebouworkest, Peter Smids, directeur van het Concert gebouworkest, en Jan van Vlij men, intendant van de Nederland se Opera. Citaat uit het juryraport: „Zowel het Schönberg Ensemble als het Schönberg Kwartet zijn altijd draaiende gehouden door Henk Guittart, de financiële zaken, de publiciteit en het kantoor; pas re cent is hier enige ondersteuning gekomen. Beide ensembles wor den gevoed door de mentaliteit die Henk Guittart uitdraagt; hun kwa liteit wordt thans nationaal en in ternationaal geroemd en dit wordt bereikt door grote inzet, enorme energie en een ongeëvenaarde hoe veelheid repetities ter voorberei ding van concerten en opnamen". Het ereconcert, dat vrijdagavond 1 mei in het Muziekcentrum door beide ensembles met medewer king van de alt-mezzo-sopraan Jard van Nes zal worden verzorgd begint om acht uur. Het program ma bevat werken van Schönberg, Webern en Berg. INTERNATIONALE HOORNDAGEN IN AMSTERDAM AMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst in de Nederlandse filmgeschiede nis heeft een grote Amerikaanse filmmaatschappij al tijdens de opname periode de wereldrechten van een Nederlandse speelfilm gekocht. Het gaat hier om Nouschka van Brakels 'Een maand later'. Deze door Mathijs van Heijningen geproduceerde speelfilm zal nu over de gehele wereld worden uitgebracht door Warner Brothers. In verband met de verspreiding over de hele wereld wordt zowel een Nederlandstalige als een Engelstalige versie van de film gemaakt. De hoofdrollen in 'Een maand later' worden vertolkt door Monique van de Ven en Renée Soutendijk. Het scenario is geschreven door Van Brakel met medewerking van Ate de Jong en Jan Donkers en is gebaseerd op het gelijknamige toneelstuk waarmee laatstgenoemde in 1986 zijn debuut als toneelauteur maakte. Het betreft een 'relatie'-komedie over de ervaringen van twee vrouwen, die van leven ruilen. De film wordt in september in roulatie gebracht. De foto geeft een beeld van de opnamen met rechts Monique v.d. Ven en links bij het raam Renée Soutendijk. (foto anp» Minister Brinkman (rechts) van WVC bladert met Filmmuseum-voorzit ter M. Sanders het aan dit museum gewijde rapport door. <r0to anpi UTRECHT (GPD) - De alt violist Henk Guittart heeft het stipendium, groot hon derdduizend gulden, van 3M gewonnen. Op 1 mei zal mr. S.Patijn, commissaris van de koningin in Zuid- Holland, het stipendium of ficieel overhandigen in het Muziekcentrum, waar het Schönberg Ensemble en het Schönberg Kwartet dan zullen concerteren. Guittart, die deel uitmaakt van het door hem opgerichte Schönberg Ensemble, heeft de prijs in haar ge heel bestemd voor het verwezenlij ken van een aantal projecten, die het ensemble al langere tijd op sta pel heeft staan, maar door gebrek aan geld niet kan uitvoeren. 3M (Minnesota Mining and Ma nufacturing) is een multinational waarbij in Nederland ongeveer 560 mensen werken. De hoofdvesti- gign zit in Zoeterwoude. In Neder land zijn meer dan 14.000 3M-pro- dukten te koop met betrekking tot kantoor, automatisering, elektroni ca, gezondheidszorg, pharmaceuti- ca, veiligheid, garage, communica tie, constructie en onderhoud; van plakband tot videoband, van schuurpapier tot operatie-instru mentarium. Eén van de redenen dat dit laure aat is ingesteld is het feit dat zoiets nog niet bestond in deze orde van grootte in ons land. Het toekennen van geld aan niet commerciële ob jecten, aldus 3M-directeur E. Moe, is gebruikelijk bij 3M en heeft vooral plaats op het terrein van de verpleegkunde, waarvoor een gro te internationale prijs bestaat. De ze muziekprijs komt voort uit een nieuw initiatief. Het stipendium zal in elk geval ook de eerstvolgen de vier jaren worden toegekend. Henk Guittart zelf wist nog slechts veertien dagen dat hij lau reaat zou zijn. „Ik wist wel, dat ik volgende week vrijdag hier in het Muziekcentrum moest spelen en ook dat het programma zou wor den omgegooid van Amerikaanse muziek naar werken van Webern en Schönberg, maar het waarom van dat alles was me niet bekend". In zijn dankwoord na afloop van de officiële bekendmaking giste renmiddag in het Muziekcentrum zei Guittart, dat de toekenning van de prijs wat hem betreft onlosma kelijk verbonden is met het door hem opgerichte Schönberg En semble. ,,Ik stel mij voor met be hulp van het 3M-stipendium onder meer de volgende projekten te on dersteunen en te realiseren: onder zoek en publicaties op het gebied van de Verein für musikalische Privataufführungen, de door Schönberg in het leven geroepen vereniging, die in zovele opzichten ons tot voorbeeld dient. Dit ter ge legenheid van een groots Verein- festival". „Dat moet dan in samenwerking met Schönberg-Institute in Los Angeles tot stand komen en niet al len daar worden uitgevoerd, maar ook in Nederland en wellicht ook in Londen", zo vulde Reinbert de Leeuw, leider van ensemble, later „Verder", aldus de winnaar, ho pen we vooronderzoek en redactio neel werk te doen voor een tv-serie over leven en werk van Schönberg, commercieel niet haalbare platen uit te brengen, onderzoek te doen voor de specifieke uitvoerings praktijk van het Schönberg En semble en het Schönberg Kwartet,

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25