Veel meisjes zwanger door onwetendheid Heitje voor karweitje zeker geen slavenarbeid' Wat je moet weten over vakantiewerk MUSEUMPRIJSVRAAG Anderwijs Zomerzegels met museum prijsvraag HOOFDPRIJS: 4 DAGEN LONDEN DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA 21 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Seksuele voorlichting in Amerika slecht Hoewel de Verenigde Staten (VS) van Amerika bekend staan als een modern en verlicht land, is daarvan weinig te merken als het om seks tussen tieners gaat. In Amerika is seks voor tieners nog een taboe, als we weten schappers moeten geloven die daar onderzoek naar hebben ge daan. Het gevolg is dat door de onwetendheid bijvoorbeeld het aantal geboorten bij moeders van 15 tot en met 19 jaar zeven keer zo hoog is als bij ons in Ne derland. In een boekje dat de polikli niek voor geboorteregeling van het Leidse Academisch Zieken huis ter gelegenheid van haar 15- jarig bestaan liet verschijnen, is te lezen dat in de VS 96 van de 1000 (blanke) meisjes tussen 15 en 19 jaar zwanger worden. In Nederland zijn dat er 14. Overi gens hebben de onderzoekers voor blanke meisjes gekozen om dat zij dachten dat het veel hoge re cijfer onder de zwarte meisjes te verklaren is uit armoede, racis me, uiteenvalen van gezinnen en dergelijke. Dat verschil zit 'm er niet in dat Nederlandse tieners vaker met elkaar naar bed gaan dan de Amerikaanse: volgens de onder zoekers zijn er wat dat betreft niet zo veel verschillen. Het komt doordat in Amerika sek sualiteit in het openbaar slecht bespreekbaar is en er minder voorlichting en hulpverlening is. Nederland is wat dat betreft pre cies het tegenoverstelde van de VS. In Nederland komen zwan gerschappen onder jonge moe ders dan ook steeds minder vaak De onderzoekers werd ook duidelijk dat het geringe aantal in Nederland voor een belangrijk deel te danken is aan een toene mend gebruik van betrouwbare voorbehoedsmiddelen: dus niet periodieke onthouding en coïtus interruptus ('voor het zingen de kerk uitgaan'). Desondanks ge bruikt toch nog twintig procent van de tieners geen anti-concept iemiddel bij de eerste keer. Volgens de wetenschappers ra ken veel meer Amerikaanse dan Nederlandse tieners zwanger doordat het voor Amerikaanse jongeren het belangrijk is om seksueel contact te hebben als je 'erbij wilt horen'. "Ik maak liever mijn verkering uit, dan dat ik te gen mijn zin met mijn vriend naar bed moet", is een uitlating die van de Nederlandse nuchter heid getuigt. Een Nederlandse tiener zei dit tijdens een uitzen ding over sex van het Ikon-pro- gramma 'Snuiters' De Amerikaanse mentaliteit is duidelijk anders, dat blijkt al thans uit enkele voorbeelden. In 1982 probeerde het ministerie van volksgezondheid aldaar bij voorbeeld een verordening aan genomen te krijgen, waarin on der meer stond dat door de over heid gesubsidieerde klinieken ouders van meisjes van 17 jaar en jonger moesten inlichten als de tieners een recept voor voorbe hoedsmiddelen kwamen halen. Deze verordening werd uiteinde lijk door de rechter onderuit ge haald, maar het geeft te denken, vooral ook over de behoudende regering-Reagan Op de televisie in de VS is anti conceptie nog steeds een smerig woord, zo blijkt. De Amerikaan se vereniging voor Verloskunde en Gynaecologie heeft eens ge probeerd spotjes voor jongeren te laten uitzenden, waarin een verstandig gebruik van voorbe hoedmiddelen werd aangepre zen. De drie grote televisiesta tions weigerden ze uit te zenden. Tot slot is het verhelderend te melden dat in de VS voorbe hoedsmiddelen nogal eens 'ge vaarlijk' worden genoemd. Pil en spiraal zouden dodelijk kunnen zijn. Veel vrouwen geloven dat de gevaren van voorbehoeds middelen voor de gezondheid groter zijn dan een ongewenste zwangerschap. Hoe halen ze het in hun hoofd, zou je zeggen. Deelnameformulieren voor deze prijsvraag van het Comité voor de Zomerpostzegels zijn verkrijgbaar bij de Zomerzegelstands (op postkantoren e.d en in de musea. Met dank aan PTT post en Joh. Enschedé en Zonen Het affiche voor de museumprijsvraag - De stichting Comi- tee voor zomerzegels' heeft naast de jaarlijks terugkerende zomer- postzegel actie (van 7 tot 31 mei), dit jaar een museumprijsvraag georganiseerd. Over zomerzegels betaal je der tig cent extra. Van de totale op brengst binnen de provincie gaat vijftig procent naar culturele en sociale projecten die van lokaal belang zijn. De commissarissen van de koningin adviseren het Comitee hoe het geld het best te besteden is. Ook gaat een deel van de opbrengst naar landelijke instellingen die een nationaal be lang hebben. Zo gaat er jaarlijks ook een bij drage naar musea. De museum consulent adviseert welk mu seum steun nodig heeft en in welke mate. Bijvoorbeeld als de catalogus moet worden gewij zigd of de collectie aangevuld. Hierdoor is er een band ontstaan tussen musea en het komitee voor zomerzegels. Twee stagaires bij het Comitee voor zomerzegels hebben nu een museumprijsvraag bedacht, waarbij extra geld binnen komt voor de musea. De belangstelling voor musea wordt vergroot en de verkoop van zomerzegels bevor dert. Want de zomerzegels zijn nu niet alleen in het postkantoor en bij plaatselijke comitee's te krijgen, maar ook in de meeste musea. Bij musea waar te weinig personeel in dienst is of waar een postkantoor op de hoek zit, wor den geen zegels verkocht maar wel de wedstrijdkaarten. Ieder een kan hieraan meedoen, daar wordt rekening mee gehouden door de jury. Je moet slechts zes vragen over musea invullen en een rijmpje of slagzin bedenken. Een eigen postzegelontwerp te kenen in plaats van het rijm mag ook. Dat stuur je op met een zo- merzegel (55 en 30 cent). Een 4-daagse vliegreis voor twee personen naar Londen is de hoofdprijs. Maar ook een rond vlucht boven Schiphol of andere dagjes uit zijn te winnen. Het Comitee voor de zomer postzegels heeft al veel reacties gekregen op de museumprijs vraag. Een van de medewerk sters van de stichting vertelt dal het opmerkelijk is dat het vooral mensen boven de achtien jaar zijn die aan de wedstrijd mee doen. Terwijl de prijsvraag voor iedereen is bedoeld en het Comi tee nog veel reacties verwacht. Vooral voor de scholieren die dit jaar eindexamen doen, komt de tijd voor vakantiewerk er weer aan. En hoewel het lang niet ie dereen zal interesseren wat wel mag en wat niet - het gaat meest al op de eerste plaats om de ver diensten - stelt de overheid aller lei regels en beperkingen die op vakantiewerk betrekking heb ben. Werken in de schoolvakanties mag bijvoorbeeld alleen als je 15 jaar of ouder bent. Het is alleen toegestaan om licht werk te doen: werkende jongeren wor den namelijk beschermd door speciale regels en die gelden ook voor vakantiewerkers. Voor mensen onder de 18 jaar zijn bepaalde soorten werk of werkomstandigheden verboden. Nachtwerk bijvoorbeeld mag niet. In fabrieken en kantoren mogen jongeren onder de 18 niet werken tussen 18.00 en 7.00 uur. In winkels, horecabedrijven en de verpleging mogen ze niet tus sen 19.00 en 7.00 uur werken. Jongeren van J5 jaar die nog leerplichtig zijn, mogen in de schoolvakanties werken zonder dat zij een zogenaamde 'arbeids kaart' hebben. Jongeren onder de 18 die niet leerplichtig zijn moeten altijd beschikken over zo'n arbeidskaart, ook als het om vakantiewerk gaat. Die kaart is op het gemeentehuis te krijgen. Vanaf 15 jaar hebben werkende mensen recht op het minimumjeugdloon, als meer dan eenderde van de normale ar beidstijd wordt gewerkt, dus meestal minstens 13 uur. Per be drijfstak verschillen deze lonen, maar voor ongehuwden zijn de nettobedragen per week onge veer: 15 jaar 110 gulden, 16 jaar 127, 17 jaar 145, 18 jaar 163, 19 jaar 185, 20 jaar 212, 21 jaar 245, 22 jaar 283 en 23 jaar en ouder 323 gulden, bij een volledige werk week van vijf dagen. Behalve recht op het mini mumloon heeft de vakantrewer- ker ook recht op vakantie en vakantietoeslag. Wie bijvoor beeld een maand werkt, heeft recht op minstens een dag vakantie: om precies te zijn 20/12 dag voor wie op 1 mei 1987 nog geen 18 jaar is en 15/12 dag voor wie ouder is. Bovendien heb je recht op ten minste 7,5 procent van het verdiende loon extra, de vakantietoeslag. Krijgen je ouders kinderbijslag voor je, dan komt deze niet in ge vaar als je niet meer dan 1400 gulden netto verdient. Meer in formatie hierover geeft de Raad van Arbeid. Mensen die een uit kering op grond van de studiefi nanciering genieten mogen als vakantiewerker niet meer dan 2440,20 verdienen, anders kan een korting op de toelage het ge volg zijn. De Centrale Directie Studiefinanciering in Groningen kan hierover nadere informatie verschaffen. Als je vakantiewerk gaat doen kan de vraag rijzen of je verze kerd bent en of dat nodig is. Krijg je van de werkgever een keurig arbeidscontract dan zal hij meestal sociale premies af dragen. Dat betekent dat als je ziek wordt, je aanspraak kunt maken op een uitkering op grond van de ziektewet. Toch komt het voor dat vakantiewer kers niet verzekerd zijn: vaak in de agrarische sector, als mensen daar niet langer dan 23 dagen werken. Iets om even op te let ten. Vakantie werkers kunnen soms ook nog eens geld terug krijgen van het rijk. Bijvoor beeld de premie voor zieken fonds of ziektekostenverzeke ring die je ouders hebben be taald voor de periode dat je vakantiewerk doet. Het zieken fonds kan hierover informatie verstrekken. Als op je vakantie- loon in 1987 bovendien meer dan 200 gulden aan loonbelasting is ingehouden, dan kun je dat van de belasting terugkrijgen. Bij het belastingkantoor is hiervoor het zogenaamde T-biljet te krijgen. Wie meer wil weten over het werken in de vakantie kan voor informatie terecht bij het Ar beidsbureau. De Arbeidsinspec tie kan meer vertellen over welk werk je wel of niet mag doen en de Loontechnische Dienst kan antwoord geven op vragen over lonen of vakantie(toeslag). Kabouters, die aardige, behulp zame mensjes, bestaan echt. In de hele regio helpen ze deze week bij huishoudelijke klussen. Ze accepteren geen droge brood korst als dank maar voor een 'heitje' (kwartje) zijn scouting- jongeren wel te porren voor aller lei huis-, tuin- en keukenklussen. Met de inflatie in het achter hoofd noemen sommige mensen deze actie al 'een taak voor knaak'. Mevrouw A. van der Lin den, van de scoutinggroep Brit tenburg in Katwijk, houdt het echter op de oude, vertrouwde kreet: een heitje voor een kar weitje. Ze vertelt dat de jongste deel nemers van Brittenburg in de leeftijdscategorie 5 tot en met 13 jaar afgelopen zaterdag al op stap zijn geweest voor de actie. De Rowans en Sherpa's, jongens en meisjes van 14 tot en met 17 jaar, zullen zaterdag nog een grote klus klaren. Ze gaan dan auto's wassen bij het clubhuis aan de Zwarteweg en in de Kerkstraat. Voor 7,50 gulden kan iedereen zijn auto weer als nieuw laten blinken. Moet de binnenkant van de auto ook schoongemaakt wor den, dan kost dat 2,50 gulden ex tra. Van der Linden: "Ik denk dat er van Brittenburg zo'n 200 kin deren meedoen aan de actie. Exacte getallen kan ik niet geven want de actie is nog niet afgelo pen. En dat geldt ook voor het eindbedrag. Ik schat dat we zo'n 1500 gulden ophalen. Als je ziet hoeveel energie de kinderen in 'heitje voor een karweitje' ste ken, dat is echt ongelooflijk. Ei genlijk staat dat eindbedrag in UTRECHT - Ben je volgend jaar eindexamenkandidaat en maak je je nu al zorgen over bepaalde vakken? Dan kan een bijspijker kamp bij de Vereniging Ander wijs je wellicht helpen. Ander wijs staat voor een groep studen ten in Utrecht die tijdens de kerst-, vooijaars- en paasvakan tie kampen voor middelbare scholieren organiseert. Marjolein Masselink, woordvoerster van de vereniging vertelt hoe dat in z'n werk gaat. "De naam bijspijkerkamp klinkt wel heel Spartaans maar we geven niet met de zweep in de hand les. Op verschillende plaat sen in Nederland huren we acco- modaties. Niet al te duur en liefst in de buurt van de natuur en win kels. Overdag krijgen de leerlin gen zo'n 6 uur les van studenten van universiteiten en lerarenop leidingen. We geven ook les tij dens de feesdagen. Daarin zijn we wel streng," lacht ze. "Die les sen worden gegeven in kleine groepjes van 2 of 3 leerlingen," vervolgt Maijolein. "Zo krijgt el ke leerling de volle aandacht. Deelnemers moeten hun eigen leerboeken meenemen en aan de hand daarvan krijgen ze les." Op dit moment zijn 34 scholie ren hun slechte cijfers aan het bijspijkeren in kampen in Buren, Schokland en Nijden. Elke mid delbare scholier in Nederland kan een kamp volgen mits hij of zij maar slechte cijfers heeft. Je hoeft niet per sé voor je eindexa men te zitten. Naast de stu die is er volop tijd voor spel en ontspanning. Volgens Marjolein zijn slechte cijfers vaak te wijten aan een ver keerde aanpak van het huiswerk of ongeïnteresseerdheid. "We proberen met de leerling een effi ciënte manier te vinden om z'n huiswerk te maken. We maken leerlingen nieuwsgierig, zodat ze zich weer gaan interesseren voor de lesstof." Over de reacties van de deelne mers aan een kamp is Marjolein zeer bescheiden. "Een week kamp is vaak tekort om een ach terstand in te halen. Maar de meesten zijn heel tevreden en gaan vol goede zin weer terug naar school." Als je meer wilt weten over de Vereni ging Anderwijs, schrijf dan een brief je naar postbus 13228, 3507 LE in Utrecht of bel 030-521239 geen verhouding tot die energie en het enthousiasme". Het geld zal gebruikt worden om het te kort van de bouw van het nieuwe clubhuis te .dekken. Slechte ervaringen, verhalen over puur misbruik, zijn er vol gens Van der Linden niet. "Oh, nee, eerder het tegendeel. Soms krijgen kinderen zomaar geld. Dat vinden ze helemaal niet leuk want ze willen wel het idee heb ben er voor te hebben gewerkt". Wel geeft ze toe dat 'de kleintjes' minder geld krijgen dan de oude ren. "Maar voor een kwartje een hele tuin omspitten, nee, dat komt gelukkig niet meer voor". Ook F. Biesters van de Sleutel- groep in Leiden heeft alleen maar positieve ervaringen met de heitjes-actie. "Het enige ver velende gebeurde zo'n 3 jaar ge leden. Toen moest een kabouter de zolder van een huis opruimen. Je had bijna een kapmes nodig om door het spinrag heen te ko men. Maar verder hoor ik alleen maar leuke berichten," aldus Biesters. Deze dagen gaat 'zijn' groep in de wijk Oud-Voorscho ten aan de slag. "Het is mooi weer, dus ik verwacht dat het no dige onkruid wel gewied moet worden. En gras maaien natuur lijk. Verder hebben mensen al aangekondigd de afwas op te sparen," vertelt Biesters. "Maar echt grote of zware klussen ver wacht ik niet. Dan kan ook niet want het zijn allemaal kabouters die op pad gaan, dus de leeftijds groep van 6 tot en met 11 jaar". De opbrengst van de actie wordt hoogstwaarschijnlijk bestemd om een nieuwe kooktent te ko pen voor het zomerkamp. Bies ters: "Onze oude bungalowtent gaat nu al zo'n 20 jaar mee. Die is nu echt aan vervanging toe. Het zou te optimistisch zijn om te verwachten de we met de op brengst een tent kunnen betalen. Maar alle kleine beetjes helpen". Van de Lissese Kaninefaten doèn de verkenners, de leeftijds groep 11 tot en met 16 jaar, niet mee. "Nee, die voelen zich te groot," aldus mevrouw van Hou ten. In Lisse klussen de welpen tot aanstaande zondag. De op brengst zal waarschijnlijk be steed worden aan spelmateriaal en nieuwe pannen om de kam peeruitrusting weer op peil te brengen. Van Houten verwacht niet dat er buitensporige kar weitjes moeten worden verricht. "Nee, het gewone werk zoals de straat vegen, afwassen en bood schappen doen. Vorig jaar vertel de een welp me hoogst veront waardigd dat hij een heel vieze wc moest schoonmaken. Maar dat is zo ongeveer het meest schokkende wat er ooit is voor gekomen," besluit ze haar ver haal. Ouders, leiders en scoutingjon- geren kunnen gerust zijn. Niet elk karwei is even leuk maar zwaar onderbetaalde 'slavenar beid' hoeft niet meer verricht te worden. Verhalen van kabouters die 10 kilo aardappelen moeten schillen, kunnen rustig naar het rijk der fabelen worden verwe zen. En wie zich afvraagt waar om alle auto's en ramen zo mooi 'glimmen in het gebied tussen Hillegom en Katwijk, weet nu het antwoord: de 'kabouters' zijn langsgeweest. Goede* mwtë jq whsêh een OHGineie P/esptf, mm mwiM hog b/el v<an mbMl cf eer] sHrMbM... v® fembw Wellicl#.N 5inds die war) een ets van föwibrandt °Petn bazar koelitztt&l H/eSoed- de fuwmeiwarkteri stielen - tlr len tt de (Widen Ft nu komen de mensen daaiDPAf-en \mwkr au Altijd dAttie m&m -Hoep cpzddtf heften we hebtfn noö een jetgefc vakante

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21