Lok Leipzig: arbeid adelt it A a "fl #1 Aj |ax tot veel in staat m T 'Pfaff verdient zeker een tien' Bordeaux afgetroefd Bayern-doelman stopt Real 'Ook Lokomotiv Leipzig kunnen we aan' Van Basten gaat zich in Milaan oriënteren Hoddle voor PSV te duur Dundee en Göteborg in finale DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA 17 LEIPZIG (AFP/ANP) - Ajax heeft gisteren een duidelijke waarschuwing gekregen uit Leipzig: met hard werken en gedisciplineerd voetbal kan een elftal met een betere tech niek en meer voetbalintelligentie worden afgetroefd. Lok Leipzig, de Oostduitse bekerwinnaar, heeft op papier de voetbalwereld misschien minder schoons te bieden dan Girondins Bordeaux, maar staat op 13 mei wel tegenover Ajax in de eindstrijd van het bekerwinnaarstoernooi. MADRID (GPD) - Bayern München heeft als eerste Euro pese ploeg de ban gebroken van het Santiago Bernabeu- stadion. Waar gerenommeerde clubs als Borussia Mön- chengladbach, Anderlecht of Inter Milan zich in de afgelo pen twee jaar ondanks een kansrijke uitgangspositie lieten hypnotiseren door de magie van het Madrileense stadion, hield de Duitse kampioen het hoofd koel. De minimale nederlaag (1-0) bleek achteraf meer dan voldoende na de 4-1 van twee weken geleden in München. Het wonder van Bernabeu bleef dit keer uit. Real Madrid, dat dit sei zoen alles gezet had op de verover ing van de 7e Europacup in 21 jaar, moest zich tevreden stellen met de schrale troostprijs om als enige Bayern München in het Europa- Cuptoernooi een nederlaag te heb ben bezorgd. Het was overigens niet alleen de verdienste van de Duitsers, dat de lo. Na rust zakten beide ploegen ver terug. Wie een wanhoopsoffensief verwacht had van de Madrilenen om in de resterende 45 minuten nog twee treffers te forceren, die een finaleplaats zouden garande ren, kwam bedrogen uit. De dui velse bezieling van voorgaande ge schade tot één treffer beperkt legenheden ontbrak evenals bleef. Real Madrid kan achteraf de hand in eigen boezem steken, want i kansen ontbrak het de Madri- beetje geluk, maar als de zaken voor het doel van Pfaff penibel dreigden te worden, bleek de F lenen allerminst. Al meteen na het vleugeltjes te krijgen. Zoals bij het beginsignaal van de uitstekend fluitende Franse arbiter Vautrot maakte Real zijn intenties duide lijk. Martin Vazquez en Butrague- no stelden Jean-Marie Pfaff op de proef, maar de Belgische interna tionale doelman stak gisteravond in grootse vorm. Leo Beenhakker had net als te gen Rode Ster gekozen voor een superaanvallend concept met vete raan Santillana en de Mexicaan Hugo Sanchez in de spits met ook nog eens Butragueno in het cen trum. Die overbezetting van het strafschopgebied noopte Real Ma drid echter tot een even simpel als doorzichtig spelletje: via Gordillo op links en Michel op rechts de bal len hoog voor het doel van Pfaff gooien in de hoop, dat Santillana zijn fabelachtige koptechniek zou kunnen uitbuiten of Hugo Sanchez een paar van zijn opportunistische goaltjes zou kunnen meepikken. Maar die tacktiek slaagde slechts een enkele keer. In de 28 minuut- van de eerste helft scoorde San tillana na een rommelige scrimma ge 1-0. Slechts zelden namen de Madri lenen hun toevlucht tot openingen over de vleugels of schoten van af stand. Het' gekrioel in het Bayern- strafschopgebied had als enig ef fect, dat de Madrileense voorwaart- sen elkaar onophoudelijk voor de voeten liepen. Santillana kwam scherpte tekort, Butragueno liep zich keer op keer vast en het enige wapenfeit van Hugo Sanchez was de provocatie van Augenthaler. De Duitse libero raakte tijdens een duel met de irritante Mexicaan zo van de kook, dat hij even zijn knie in de nek drukte van de op de grond liggende Mexicaan, waarna Vautrot na consultatie van zijn grensrechter geen pardon kende. Maar zelfs na de rode kaart slaag de Real er niet in zijn numerieke meerderheid uit te buiten. Alleen in de blessuretijd van de eerste helft, die Vautrot met maar liefst 9 minuten verlengde, was Real dicht bij de hoopgevende tweede treffer. Maar de uitblinkende Pfaff rea- ADVERTENTIE briljante lobje van Santillana, dat in de kruising dreigde te belanden. Als een kolibri tikte Pfaff de bal alsnog tot corner. Zelfs de wissel van Pardeza voor Martin Vazquez bracht geen oplossing. Zonder al te veel problemen speelde Bayern met een uitblinkende Pfluger de wedstrijd uit. Na afloop accepteerde Leo Been hakker de uitschakeling met gela tenheid. „Bayern heeft defensief een briljante wedstrijd gespeeld. Maar ze hebben het vooral aan Pfaff te danken, dat het slechts 1-0 is gebleven. Pfaff verdient zeker een tien voor de manier, waarop hij heeft staan keepen. AMSTERDAM (GPD) - Als een standbeeld van onver zettelijkheid stond hij daar. Johan Cruijff. Temidden van de complete chaos waarin het feest over het bereiken van de finale van het Europa Cup 2-toernooi zich gisteravond afspeelde, was de technisch-directeur van Ajax eigenlijk de enige die zijn emoties in bedwang hield. Eén hand losjes in de broekzak, in de andere de onvermijdelijke Fil tersigaret en met een blik van van- zelfsprekenheid, die zou doen ver geten dat het toch werkelijk veer tien jaar geleden is dat de Amster dammers voor de laatste keer op het hoogste Europese platform ac teerden. Daar waar voorzitter Ton Harm- sen zijn tranen de vrije loop liet over de dikverdiende zege op Real Zaragoza (3-0), spelers elkaar dol gelukkig in de armen vielen en de 55.000 een feest bouwden dat zelfs het kille olympisch stadion kon verwarmen, ontluisterde Cruijff zelfs een beetje met zijn nuchtere houding. „Maar voor mij is dit dan ook niet de eerste keer dat ik een EC-finale bereik", verklaarde de man, die Nederland binnen twee jaar weer internationaal aanzien op voetbalgebied bezorgde. „Wat ook weer niet wil zeggen dat ik er niet blij mee ben. Natuurlijk voel ik vreugde, sterker nog, ik ben trots". Trots vooral over de manier waarop zijn zo jonge discipelen (de gemiddelde leeftijd van het team dat gisteravond voor de tweede halve-finale-wedstrijd tegen Zara goza in het veld stond bedroeg 24 jaar, red.) het laatste obstakel op weg naar Athene liquideerden. De Spanjaarden moeten de indruk hebben gehad dat Cruijff niet elf, maar wellicht zelfs het dubbele aantal roodwitten de mat had laten betreden, zo overweldigend, bijna gênant was de hegemonie van de Amsterdamse jonkies. „Afgezien van het eerste kwartier, heeft ie dereen zich goed van zijn taak ge kweten", analyseerde Cruijff. „En dat is toch de verdienste van de ploeg zelf. Wij hadden vanavond alleen maar af kunnen gaan. Ieder een ging er al vanuit dat Ajax de finale in Athene nooit meer mis zou kunnen lopen na die 3-2 winst in Zaragoza. Dat heeft vooraf een enorme druk op de ploeg gelegd, maar ik moet zeggen dat ze zich daar prima van ontdaan hebben". Over de tegenstander die Ajax over drie weken definitief het pres tige van de zeventiger jaren moet bezorgen, het Oostduitse Lokomo tiv Leipzig, toonde Cruijff zich ech ter wat minder tevreden. „Oh, dat is erg jammer", was zijn eerste reactie nadat bekend was gewor den dat de huidige nummer twee in de DDR zich via strafschoppen alsnog langs Girondins Bordeaux had weten te worstelen. „Ik had liever tegen de Fransen gespeeld. Bordeaux is net als Ajax een ploeg die van aanvallend en technisch voetbal houdt. Van Leipzig weet ik nog niet al te veel af, ik heb alleen wat videobeelden van ze gezien, maar ze komen op mij over als een erg stugge ploeg". Doelman Cedrun ziet het niet meer zitten na de derde Ajax-treffer van Rijkaard, die op de c bedolven door feestvierende ploeggenoten en supporters. AMSTERDAM (GPD) - Terwijl zijn ploeggenoten vandaag nog na genieten van de gisteravond be werkstelligde finaleplaats in het Europa Cup 2-toernooi, houdt Mar co van Basten zich in Italië al met volgend seizoen bezig. Op uitnodi ging van AC Milan-voorzitter Ber lusconi is Van Basten vanochtend vroeg in het vliegtuig gestapt voor, AMSTERDAM (GPD) - Glenn Hoddle blijkt te duur voor PSV. De middenvelder, die het Engelse Tottenham Hotspur graag wil inruilen voor een club op het vasteland, legde zijn persoonlijke eisen on langs voor aan spelersmake laar Ger Lagendijk, die na mens PSV om een gesprek met Hoddle had verzocht. „Maar die bedragen lagen zo hoog", aldus Lagendijk, „dat een eventuele transfer tot de. on mogelijkheden behoort". zoals hij het zelf zegt, „een oriënte rend gesprek bij de club die zoveel interesse in me schijnt te hebben". „Ik weet inmiddels", aldus de Europees topscorer van vorig sei zoen, „wat Ajax me volgend sei zoen te bieden heeft, dus kan het geen kwaad het Italiaanse bod aan te horen. Mocht blijken dat die aanbieding beter is, en naar ik heb gehoord schijnt dat ook zo te zijn, dan zal ik echt niet twijfelen waar ik mijn handtekening moet zetten. Ik voetbal graag, zeker in Amster dam, maar de centen spelen toch ook een belangrijke rol. Dat gaat voor iedere werknemer op, lijkt mij". „Marco heeft vandaag een vrije dag", reageerde Cruijff op het blik sembezoek van Van Basten aan Milaan, „en dan mag'ie doen wat hij zelf wil. Maar ik kan me voor stellen dat het bereiken van de fi nale een rol heeft gespeeld bij de planning van het bezoek. Zo'n fina leplaats betekent toch een sterkere onderhandelingspositie voor hem persoonlijk. Het maakt mij niet uit dat een en ander in de aanloop naar de finale is gepland. Als Marco er op 13 mei in Athene staat en daar zijn werk verricht, komt hij wat mij betreft zijn verplichtingen ten op zichte van Ajax volledig naV. KIEV (ANP) - De manier waarop FC Porto de finaleplaats in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen afdwong had veel weg van een overval. De elf spelers van het zwaar favoriete Dinamo Kiev en de 100.000 toe schouwers op de tribunes waren met stomheid geslagen. Porto, dat een benauwde zege van 2-1 kwam verdedigen, had bepaald niet met angst en beven de lange reis naar de Sowjet-Unie aan vaard. De Portugezen gingen er kennelijk van uit dat 2-1 tegen de houder van de Europa Cup II een verloren stand was. Ze speelden daarom alles of niets, trokken in de hoogste versnelling ten aan val en scoorden binnen een kwartier tweemaal. De overige vijf kwartier waren een formali teit. In de vierde minuut al trof middenvelder Celso doel met Probleem Assistent-trainer Tonnie Bruins Slot is van plan zo snel mogelijk naar de DDR af te reizen om de equipe van trainer Hans Ulrich Thomale aan het werk te zien. Pro bleem is evenwel dat de Oostduitse autoriteiten vooralsnog elke vorm van medewerking weigeren te ver lenen bij het verstrekken van het programma. „Op onze eerste telex hebben we zelfs helemaal geen ant woord gehad", aldus Bruins Slot. „We zullen ons verzoek nog maar eens herhalen, en dan maar af wachten". Ook het bestuur van Ajax had liever Bordeaux als tegenstander gehad in Athene, maar dat had niets met voetbaltechnische aspec ten van doen. „Bordeaux", aldus penningmeester Bartels, „brengt gewoon meer geld in het laatje. Ik vraag me af of Leipzig zal aanspre ken bij het Griekse publiek". „Daarom", zei Cruijff cynisch, „mogen we de burgemeester van Rotterdam ook erg dankbaar zijn dat hij de EC 2-finale niet in zijn stad wilde hebben. Dat had een uit verkocht huis betekend, promotie een vrije trap. Zijn schot werd door het muurtje van Kiev van richting veranderd. Zeven minu ten later maakte spits Gomez zijn faam waar. Van twee meter af stand passeerde Europa's top scorer van 1983 en 1985 doelman Tsjanov met een kopbal uit een hoekschop. Met achterstanden van eerst 1-2 en thuis 0-2 stond EUROPA CUP I Dinamo Kiev voor een hopeloze opgave. De 'wonderploeg' van de Sowjet-Unie, in feite de nationa le ploeg, moest ineens nog vier doelpunten maken om voor het eerst de eindstrijd der landskam pioenen te halen. De eerste van de vier werd wel iswaar één minuut na Gomez' voor het Nederlandse voetbal en bovendien hadden we op massale ondersteuning van het publiek kunnen rekenen. Weliswaar kun nen we, als ik de berichten moet geloven, in Athene tussen de tien en twintigduizend supporters ver wachten, maar juist dat gevoel om thuis te spelen is zo enorm belang rijk". Misschien extra Europese plaats AMSTERDAM (ANP) - De finale- plaats van Ajax in het Europese be kerwinnaarstoernooi heeft de hoop van FC Groningen, FC Den Bosch en FC Den Haag op een plaats in de Europa Cup groter gemaakt. Vol gens woordvoerder Jesse van de KNVB komt Nederland, als Ajax in Athene de Europa Cup 2 ver overt, in aanmerking voor een ex tra plaats in het bekerwinnaars- toernooi van 1987/1988. De regle menten van de UEFA staan toe dat de verliezende finalist van het toer nooi om een nationale bekercom petitie aan het Europese voetbal deelneemt, indien de winnaar van die finale andere rechten voor deel neming heef aan het Europese toernooi van de bekerwinnaars of dat van de landskampioenen. In dien Ajax de Nederlandse bekerfi nale niet speelt, maar wel in Athe ne wint, dan is er ook voor twee Nederlandse clubs, de bekerwin naar en Ajax een startbewijs. treffer door Mikhailisjenko in het net van Mlynarczyk gescho ten. Vier minuten later trof Mik hailisjenko de lat. Meer was niet mogelijk. Porto verdedigde rus tig en bekwaam maar had geluk toen scheidsrechter Bridges kort voor rust geen strafschop gaf toen Tsavarov onderuit werd ge haald. Kievs aanval, onder aanvoe ring van Europees voetballer van het jaar 1986 Belanov, werd vaak voor onoplosbare problemen ge steld. Belanov draaide zo slecht, dat hij na rust werd vervangen. Kiev miste Bal, die in de eerste wedstrijd de rode kaart had ge kregen. Wanneer door Kiev het Portugese doel wel werd gevon den bleek doelman Mlynarczyk in uitstekende doen. Hij werd de grote uitblinker. Bondsvoorzitter Jo van Marle liep zich gisteravond ook nog te verbijten over het verbod van bur gemeester Peper van Rotterdam. „Afgezien van het voordeel dat Ajax ervan had kunnen hebben en de promotionele waarde van die wedstrijd, scheelt het de KNVB ook nog eens 400.000 gulden aan inkomsten. Geld, dat we momen teel best hadden kunnen gebrui ken". Ajax hoeft zich in tegenstelling tot de KNVB voorlopig geen zor gen te maken over zijn financiële toekomst. De toprecette van bijna twee miljoen gulden die in negen tig minuten voetbal werd ver diend, en de talrijke lucratieve uit nodigingen voor vriendschappe lijk voetbal die Ajax met het berei ken van de finale tegemoet kan zien, zorgen ervoor dat Cruijff en Co voorlopig niet meer stuk kun nen. De spelers ook niet, zij ontvin gen voor het bereiken van Athene een premie van 5.000 gulden per persoon, een zeer nietig bedrag vergeleken met de 16.000 gulden die de spelers van Zaragoza getou cheerd hadden wanneer ze voor een verrassing hadden gezorgd, maar toch. Basisplaats „Typisch iets voor de pers om op een avond als deze over geld te pra ten", hekelde Peter Boeve na af loop de financiële beschouwing. „Laten we het toch alleen over het voetbal hebben, het voetbal van Ajax". Zaragoza betekende voor Boeve dan ook meer dan een halve finale. Maandenlang zat hij zich te De onverzettelijkheid van de Oost duitsers bleek doeltreffender dan de artistieke waarde van de Fran sen. Na de verrassende 0-1 zege van Lok twee weken geleden in Bordeaux, volgde gisteren zelfde score in de Oostduitse industrie stad. Al na drie minuten zorgde een van de twee Joegoslavische broers Zujovic, dit keer was het Zlatko, er voor dat de partijen weer op gelijke hoogte stonden. Na negentig minuten was er, on danks een reeks van mogelijkhe den aan beide kanten, nog niets aan die stand veranderd. Ook de twee verlengingen die er op volg den, brachten geen wijziging in de 1-1 totaalstand. Pas van elf meter bleek er een miniem verschil tus sen de twee ploegen te zijn. In de eerste serie misten zowel Liebers, voor de gastheren, als Vercruysse. In de tweede reeks, waarbij de twee ploegen om beurten mochten trappen, viel de beslissing snel. De Oostduitse doelman Müller had geen moeite zijn Franse doelman Dropsy te verschalken. Een mi nuut later zag de tweede Vujovic, Zoran, geen kans Müller te passe ren. Het snelle doelpunt van Zltako Vujovic was voor de Oostduitsers een grote schok. De Joegoslaaf deed wat hij in het eerste duel re gelmatig had nagelaten; op de juis- verbijten op de bank naast Cruijff, en gisteravond kreeg hij dan einde lijk zijn kans. Geholpen door de schorsing van Blind was er einde lijk weer eens een basisplaats voor de linksback weggelegd. Directe tegenstander Roberto heeft het ge weten, want de enige bal die de Spanjaard gisteravond mocht tou cheren was bij de aftrap. „Iedereen dacht dat voor mij het licht al uit was bij Ajax", glunderde Boeve na. „Maar alleen ik wist dat mijn tijd nog wel zou komen. Ik ben er altijd in blijven geloven, ondanks alle cy nische opmerkingen. En met steun van mijn gezin ben ik er uit geko men. Ik heb perfect gespeeld van avond, ik reken erop dat ik er straks tegen Leipzig weer bij ben". Uiteindelijk waren Van 't Schip, de ongrijpbare Witschge en Rij kaard in de laatste minuut er met hun treffers direct voor verant woordelijk dat Ajax naar Grieken land kan afreizen. „Van doorslag gevende betekenis is het collectief geweest", wist Cruijff echter. „Zelfs zonder Blind, Bosman (bei den geschorst) en Spelbos (gebles seerd) kunnen we ons eigen spel blijven spelen. Dat heeft de ploeg vanavond aangetoond. Boeve, Scholten („Wat een ervaring om voor zoveel mensen te spelen, ik heb dit nog nooit meegemaakt") en Winter (hij speelde meer als libero dan als voorstopper, red.) hebben bewezen dat dit Ajax tot veel in staat is. Ja, inderdaad, zoals bij voorbeeld het winnen van de Euro pa Cup 2, ook Lokomotiv kunnen we aan", merkte Cruijff nuchter op. te plek staan. Het duurde niet lang alvorens de Oostduitsers die klap te boven waren. Drie minuten na het succes van de Joegoslaaf noop te een inzet van Scholz Dropsy tot een redding. Maar de Oostduitse storm bleek maar van korte duur. De Fransen, met Tigana en Ferreri als de sterke mannen op het mid denveld, kregen steeds meer vat op het spel van de Oostduitsers. EUROPA CUP II De strijd werd door de felle inzet van de gastheren, ook steeds har der. De geroutineerde Engelse scheidsrechter Courtney lu-eeg nauwelijks tijd op adem te komen, zo vaak moest hij voor een overtre ding fluiten. Maar het resolute in grijpen van de Engelsman zorgde er wel voor dat er sprake bleef van een wedstrijd. De kansen vielen over een weer. Na een half uur spe len ontkwamen de Fransen net aan de gelijkmaker toen Zoran Vujovic net voor Marschall de bal voor het inschieten had, ingreep. Maar ook Bordeaux kreeg enkele mogelijk heden, de beste werd gemist door Touré. De conditie-slag die beide ploe gen opvoerden kreeg in de tweede 45 minuten, geen winnaar. Na de reguliere speeltijd was er veel werk voor de twee verzorgers. De aan vallen van kramp waren legio. De verlengingen gaven dan ook een heel andere spelbeeld te zien. Twee ploegen die eigenlijk de zestienme ter gebieden nauwelijks opzoch ten. Dat gebeurde pas na 120 minu ten toen strafschoppen de beslis sing moesten brengen die dus uit viel in het voordeel van de Oost duitsers. In hoeverre de voetbalwe reld daarmee is gediend, moet vol gende maand in Athene blijken. MÖNCHENGLADBACH (SID/ ANP) - Crocodile Dundee verslindt dit seizoen alles. Na Racing Club de Lens, Uni Craiova, H^jduk Split en FC Barcelona versloeg Dundee United gisteren ook Borussia Mön- chengladbach. De treffers van Fer guson en Clark op de Bökelberg, een voor en een na rust, waren na de 0-0 in Schotland genoeg voor kwalificatie van de eindstrijd van het toernooi om de UEFA-beker. Tegenstander wordt IFK Göteborg dat een imponerende reeks over winningen in uitwedstrijden voort zette met een 1-0 zege in Innsr- bruck op FC Tirol. In Mönchengladbach bleef de verwachte storm van Borussia uit. De Schotten speelden het spelletje slim. Ze lieten de thuisclub komen, maar zonder dat het gevaarlijk werd voor het doel van Thompson. Slechts Criens kreeg in de eerste helft twee redelijke mogelijkhe den. Aan de sloom ogende spits waren ze echter ook gisteren niet besteed. Als om de Westduitsers te helpen, liet Ferguson in de 43e mi nuut zien hoe het wel moest. Hij strafte een verdedigingsfout van li bero Borowka resoluut af. Vlak na de pauze, toen het grote Borussia offensief had moeten be ginnen, lieten de Schotten ander maal zeer slim te kunnen voetbal len. Uit twee uitvallen kregen Fer guson en Redford twee goede kan sen. De eerste schoot naast, Red- ford trof buiten bereik van doel man Kamps de kruising. De waar schuwing voor de Westduitsers leek duidelijk, maar was aan dove mansoren gericht, zoals bleek toen Clarck er in de laatste minuut 0-2 van maakte. Felix Latzke, de trainer van FC Tirol die wordt opgevolgd door Ernst Happel, had weliswaar een overwinning met 3-0 voor de thuis club voorspeld, maar dat bleek al snel weinig meer dan een wens droom. De Zweden waren fitter en sneller. Hansi Müller, de vroegere Westduitse international, speelde bij de Oostenrijkers lang niet de in spirerende rol, die men van hem had verwacht. In de 72e minuut scoorde Michael Andersson na een door doelman Tomislav Ivkovic slecht weggewerkte bal.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17