B enW van Katwijk willen naaktstrand op grens Wassenaar Kwaliteit woon- en leefomgeving hoofdpunt Quick Boys moet einde competitie op bijveld spelen Jeugdherberg Kaageiland wellicht dicht 'Geen TGV spoorlijn in groene hart van NIEUWE UITVALSWEG IN ALPHEN provincie' Brandjes Katwijks industrieterrein 'vol' iS)3dfr7 DONDERDAG 23 APRIL 1987 DEN HAAG/REGIO - Ondanks de grote financiële problemen die de provincie Zuid-Holland de komen de jaren wachten, zullen de opcen ten op de motorrijtuigenbelasting en andere heffingen niet worden verhoogd. Om een tekort te voor komen is het nodig om voor 1990 veertig miljoen gulden te bezuini gen. Nog voor de zomer wil het nieu we college van gedeputeerde sta ten (GS), waarin wederom PvdA, WD en CDA zitting hebben, der tig van de veertig miljoen hebben ingevuld. De beleidsterreinen mi lieu, recreatie, natuur- en land schap en het ouderenbeleid zullen bij de ombuigingsoperatie worden ontzien, zo schrijft het college in het programma 'Basis voor het be leid 1987-1991'. dat gistermiddag is bekendgemaakt. Het programma van het nieuwe college, dat uit vier PvdA'ers, twee WD'ers en twee CDA'ers bestaat, heeft als hoofdpunt "de kwaliteit Nieuw GS-college wil hef fingen niet verhogen van de woon- en leefomgeving". Drie terreinen krijgen daarbij de meeste aandacht: de bescherming van het milieu, het versterken van de economische positie van de Randstad en meer aandacht voor de stad, waarbij de nadruk ligt op veel steun voor de stadsvernieu wing. Een hoofdpunt is verder de emancipatie. Omdat de gelijkbe rechtiging van de vrouw vele be leidsterreinen betreft, is ook een aantal gedeputeerden verantwoor delijk, maar één portefeuillehou der zal worden aangewezen als coördinator emancipatie. De extra aandacht voor de stad, een punt waar de PvdA zich al ja ren sterk voor maakt, uit zich ook in het plan om verantwoordelijk heden van de provincie over te dra gen aan de grotere gemeenten. Met Rotterdam en Den Haag zijn daar toe al zogenoemde raamovereen komsten gesloten. Daarover komt in 1988 een rapportage, waarna een besluit valt om dergelijke overeen komsten ook met gemeenten als Leiden en Alphen te sluiten. Om het landschap niet verder aan te tasten wil de provincie de knelpunten in het verkeer vooral aanpakken door het beter benut ten van de bestaande wegennetten. De nadruk ligt op het beter bereik baar maken van de grote steden en andere economische centra voor het goederenvervoer en het zake lijk verkeer. Reconstructie van het Leidse Stationsplein zal veel aan dacht krijgen. De provincie hoopt dat het rijk wil bijdragen in de kos ten. Een verbetering van het open baar vervoer moet er verder toe lei den dat meer mensen trein en bus verkiezen boven de auto. In dit ka der pleit het nieuwe college van GS dan ook voor de aanleg van nieuwe stations in Sassenheim, Voorhout en de Leidse Merenwijk. Verbeterd moeten eveneens de vaarwegen worden, waarbij de om legging van de Oude Rijn in Al phen een van de belangrijkste pun ten is. De beslissing over deze, al vijftig jaar gewenste maar peper dure omlegging, zal halverwege 1988 in overleg met de gemeente worden genomen. Dan zal wel dui delijk moeten zijn waar het geld vandaan moet komen. De verbetering van het leefkli maat is ook een van de redenen om sluiting van de vuilverbranding in Leiden te bevorderen. Verouderde en daardoor milieubelastende in stallaties moeten verdwijnen. Voor 1991 zal de Leidse vuilverbranding dan ook dicht zijn, zo staat in het collegeprogramma. Er zijn diverse andere mogelijkheden voor de ver werking van het vuil, waaronder de AVR die nu nog vuil uit Utrecht en Noord-Holland verbrandt. Bo vendien kan de Dordrechtse vuil verbranding mogelijk worden uit gebreid. Landschappelijk schoon en het behoud daarvan krijgen veel aan dacht in het collegeprogramma. Behoud van de verscheidenheid aan landschappen in Zuid-Holland is het belangrijkste streven. De duinen, de uiterwaarden, de veen- weidegebieden en het open polder landschap worden gehandhaafd als het aan de provincie ligt. Er zul len bufferzones worden ingesteld die het natuurschoon bescherming bieden tegen de oprukkende ver stedelijking. Bovendien zou er het Nationaal Park De Zilk moeten worden gerealiseerd. De bollen streek moet volgens de provincie worden aangewezen als "speer punt" in het toeristisch beleid dat het rijk voert. Het collegeprogramma 'Basis voor beleid 1987-1991' wordt de ko mende weken van een prijskaartje voorzien. Nog voor de zomer moet de financiële vertaling van alle wensen gereed zijn. Daarna zal het programma worden besproken door provinciale staten. NJHC heeft exploitatie beëindigd ALKEMADE - De gemeenteraad van Alkemade beslist maandag of jeugdherberg De Trekschuit op het Kaageiland zijn functie behoudt en ook of de herberg verder nog een rol kan blijven vervullen in de Kaagse dorpsgemeenschap. Het college van burgemeester en wet houders heeft de raad een voorstel gestuurd met daarin een aantal uit gangspunten die de basis moeten vormen voor een definitief plan. Dit wordt de gemeenteraad ver moedelijk in de tweede helft van dit jaar voorgelegd. De Trekschuit wordt in de toe komst beheerd door een stichting omdat de Nederlandse Jeugdher bergcentrale (NJHC) de exploitatie heeft beëindigd. Dit vanwege een te lage bezettingsgraad-. De stich ting laat het gebouw functioneren als jeugdherberg en 's winters als dorpshuis. Hoewel de gemeente het in-de stichting voor het zeggén wil hebben, is zij niet van plan daarin ook geld te steken. Het gemeentebestuur overweegt de stichting een garantie te geven voor een lening tot een bedrag van 250.000 gulden. Een werkgroep van de Kaagse dorpsraad die het plan heeft voorbereid had een garantie gevraagd tot 350.000 gul den. Het college vindt echter dat de stichting in oprichting moet probe ren geld te krijgen van particulie ren, bij voorbeeld via het aantrek ken van een burgerzinlening. Het vindt het niet een taak van de ge meente om de jeugdherbergfunc tie van het gebouw financieel te ondersteunen. - Bij het bepalen van de hoogte van de gemeentegarantie gaat men ervan uit dat het gebouw, waaraan veel achterstallig onderhoud moet worden verricht, voor het symboli sche bedrag van één gulden in ei gendom aan de stichting wordt overgedragen. Het eigendoms recht vervalt echter weer als de ge meente op haar garantie zou wor den aangesproken. Ook staat het de stichting niet vrij om het ge bouw zonder toestemming van de gemeente te verkopen. Naast het' verlenen van de gemeentegarantie wordt de raad ook voorgesteld een subsidie beschikbaar te stellen voor de aanlegkosten van een cen trale verwarmingsinstallatie. De hoogte hiervan is gebaseerd op het bedrag dat dorpshuizen in andere kerkdorpen van Alkemade hier voor hebben ontvangen. B en W voelen niets voor het idee van de werkgroep van de Kaagse dorps raad om een geheel nieuwe accom modatie op een andere plaats van het eiland te bouwen. Deze sugges tie werd in maart gedaan door een woordvoerder van de Kaagse dorpsraad tijdens een vergadering van de commissie welzijn. Ook verhoging van de gemeente garantie tot 300.000 gulden, zoals voorgesteld door deze commissie, neemt het college niet over. Met het uitwerken van het plan op financiële en technische haal baarheid is nog wel enige tijd ge moeid. Om het gebouw toch snel ter beschikking te krijgen heeft de gemeente met de NJHC afgespro ken dat deze het pand ontruimd zal opleveren. Aangezien de dienstwo ning nog wordt bewoond door de laatste beheerster heeft de NJHC toegezegd een gerechtelijke proce dure te starten tegen haar om het gebouw leeg te kunnnen opleve- KATWIJK - Aan de grens met de gemeente Wasse naar moet Katwijk alsnog een strandgedeelte van hon derd meter reserveren voor naaktrecreatie. Alleen door het nemen van een derge lijk besluit kan de gemeen teraad van de kustplaats proberen te voorkomen dat naaktrecreanten ook van andere delen van het strand gebruik maken. Dat blijkt uit een voorstel van het Kat- wijkse college van burge meester en wethouders. Door het aanwijzen van een eigen naaktstrand weet niet alleen de naaktrecreant maar ook de strand- politie waar zij aan toe is, zo menen B en W. Op de overige delen van het strand kan tegen het bloot zon nen worden opgetreden en mag de politie ervan uitgaan dat het open baar ministerie in deze gevallen de overtreders ook vervolgd. Of de rechter deze naaktrecrean ten ook een straf oplegt, blijft ove rigens een open vraag. Hij kan zelf standig bepalen of de plaats waar op de overtreders zijn bekeurd, al dan niet geschikt is voor naaktre creatie. Die bevoegdheid heeft de rechter op grond van artikel 430a van het wetboek van strafrecht, waarin wordt gesteld dat naakre- creanten alleen kunnen worden ge straft als zij zich bevinden op een openbare plaats die 'ongeschikt voor ongeklede recreatie' is. De rechter bepaalt welke plaats wel en welke plaats als 'niet geschikt' kan worden aangemerkt, maar houdt daarbij wel rekening met het oor deel van de gemeenteraad. Het naaktrecreëeren wordt sinds enige tijd niet meer beschouwd als een zedendelict. Blootlopers kan met het oog op de openbare orde wel een overtreding ten laste wor den gelegd als zij zich op een 'niet geschikte' plaats bevinden. Oplossing Het voorstel van B en W om als nog een Katwijks naakstrand aan te wijzen wordt vanmiddag in een extra commissievergadering be handeld. Het college komt hiermee terug op een eerder ingenomen standpunt om van het onderwerp naaktrecreatie een zogenaamde 'vrije kwestie' te maken en geen advies aan de raad uit te brengen. Burgemeester C.A. Bos van Kat wijk zei vorige week nog tijdens een commissievergadering dat de gemeenteraad zelf maar een oplos sing voor dit probleem moest be denken. Het B en W-voorstel is een aange paste versie van de nota die al in de zomer van 1986 aan de gemeente raad werd voorgelegd. In juni van dat jaar oordeelde een meerder heid van de politieke partijen in de kustplaats dat de beslissing over het aanwijzen van een naaktstrand moest worden uitgesteld. Na die tijd is er nauwelijks meer over het onderwerp gesproken. In zijn vergadering van 7 mei kan de gemeenteraad volgens B en W in principe op drie manieren reage ren op het onderwerp naaktrecrea tie. Er kan een naaktstrand worden aangewezen, er kan een uitspraak worden gedaan dat er in Katwijk geen geschikte plaats voor naakre- creatie aanwezig is en de raad kan helemaal geen besluit nemen en de situatie laten zoals die nu is. De twee laatste mogelijkheden worden door het college afgewe zen. Voor de uitspraak dat er in Katwijk geen geschikte plaats voor naaktrecreatie is, zal de gemeente raad bijzonder goede argumenten moeten aandragen. Dat is volgens B en W niet mogelijk, zonder daar bij te verwijzen naar de 'plaatselij ke zedelijkheidsopvatting' dat naaktrecreatie niet is te töllereren. Deze opvatting, 'die op zichzelf le gitiem en respectabel is', mag vol gens de wetgever in dit geval geen rol spelen. Als er geen enkel besluit wordt genomen, plaatst de gemeenteraad zichzelf volgens het college volle dig buiten spel. De politie en de rechter zullen dan volledig naar ei gen inzicht uitleg moet geven aan artikel 430a van het wetboek van strafrecht. Skuytevaert Het strandgedeelte dat grenst aan de gemeente Wassenaar is vol gens B en W het meest geschikt voor ongeklede recreatie. Het eni ge alternatief, het 'stille' strand te gen de gemeentegrens met Noord- wijk, wordt door de toenemende bebouwing van Rijnsoever en de aanwezigheid van de camping en een groot openbaar parkeerterrein steeds drukker en is daardoor min der geschikt als naakstrand. Het door het college voorstelde naakstrand ligt ongeveer 450 meter van het terrein van de Katwijkse watersportvereniging Skuytevaert en is behalve over het strand slechts te bereiken via het provin ciale fietspad door de zuidduinen. Naaktrecreanten die met de auto komen moeten een flink eind lo pen. Op de grens van het naak strand en op de toegangen naar dit strandgedeelte zullen borden wor den geplaatst om 'ongewenste en onverwachte' confrontaties met ongeklede recreanten te voorko- De watersportvereniging Skuy tevaert heeft bij de gemeente overi gens al geprotesteerd tegen de komst van een naakstrand op ge ringe afstand van het verenigings terrein. Gewezen werd op de over last die in de afgelopen jaren al van naaktrecreanten is ondervonden doordat zij gebruik maakten van de sanitaire voorzieningen op het Skuytevaertterrein en op het feit dat de naaktrecreanten op het strand beschutting zochten tussen de boten van de vereniging. DEN HAAG/STREEK - D.e aanleg van een speciale spoor lijn voor de hoge snel heidstrein, oftewel de train a grande vitesse (TGV), door het groene hart van Zuid-Holland wordt door de provincie afge wezen. Ten zuiden van Rotter dam wil het nieuwe college van gedeputeerde staten van Zuid- Holland nog wel akkoord gaan met een speciale lijn, maar tus sen Rotterdam en Amsterdam wordt dat afgewezen. Een en ander ,blijkt uit het programma van het nieuwe college dat gis teren verscheen. GS vinden de aansluiting van de Randstad op het Europese net van hoge snelheidstreinen van groot belang. De aanleg van een speciale lijn, waardoor de TGV met hoge snelheid door kan rijden, dwars door het groene hart gaat hen echter te De TGV zal gebruik moeten maken van de bestaande en eventueel te verbeteren spoor lijn Rotterdam-Den Haag-Am sterdam, waardoor er met een veel lagere snelheid zal moeten worden gereden. DONDERDAG Leiden Clubgebouw Aktief - Berlagestraat 2, bingo, 20 uur. Buurtcentrum Westerkwartier - Ten Ka- testraat 10a, expositie schildersclub Pa let, 19-22 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loop-spreekuur, 19-21 uur. Schouwburg - 'Benjamin bij het leger', 20.15 uur. De Waag - voorronde Leids Cabaretfes tival, 20.30 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadsvergadering. 20 Warmond Gemeentehuis - Herenweg, raadsverga dering, 20 uur. Voorschoten Gemeentehuis - Leidseweg. raadsverga dering, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, ver gadering van alle raadscommissies, 20 VRIJDAG Leiden Clubhuis Matilo - Zaanstraat, volksdan- sinstuif voor ouderen, 14 uur. Centrum Ex'85 - Koppenhinksteeg, le zing over verslaafd zijn door Johanna Sabben, 20 uur. Clubgebouw - Lage Morsweg 14a, rom melmarkt, 19-22 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, informatie avond over pleegzorg, 19-21 uur. Sportzaal Op Dreef - Van Alphenplein. bridgedrive, 19.30 uur. Clubgebouw Tamarco - Splinterlaan, play-back show, 19 uur. Parkeerterrein zwembad - Hoogmade- seweg, kermis. KATWIJK - De laatste thuiswed strijden van deze competitie moet het eerste elftal van de voetbalver eniging Quick Boys op een van de bijvelden van het sportpark Nieuw-Zuid afwerken. Het hoofd- veld, het visitekaartje van de speel- accommodatie in het duingebied, wordt momenteel ingrijpend gere noveerd. Met de opknapbeurt kon niet worden gewacht tot het einde van de competitie. De bestaande gras mat is namelijk volledig verwij derd en het duurt een aantal maan- NOORDWIJK - De Noordwijkse brandweer is gisteren twee keer uitgerukt voor een klein brandje in het dorp. Aan de Achterweg in de kust plaats brak rond 10.00 uur brand uit in een schuurtje. Er gingen een aantal gaasbakken, stro en jute zakken in vlammen op. Spelen met lucifers was de oorzaak. 's Middags om 15.00 uur kwamen de spuitgasten in touw aan de Trimbaan. Daar was brand ont staan in een stuk grasland. Volgens de politie had een 12-jarige jongen uit Warmond met lucifers gespeeld en" daardoor was het droge gras in brand geraakt. Een stuk land van ongeveer 30 bij 10 meter ging ver loren. De jongen kreeg op het poli tiebureau een schrobbering. centrum is bijna klaar. De langs het spoor en krijgt een vy u.yi\jU.I.C via het HazeveldL komt daar mee te vervallen. Op de foto is de nagenoeg voltooide kruising te zien van de verlengde Conradstraat met het Rietveldse Pad, dat overigens is omge doopt tot Nieuwe Dijk. Het plan is de nieuwe zuidelijke uitvalsroute op 22 mei in gebruik te nemen. Ter hoogte van de opslagruimte van Zeeman aan de Schans maakt de weg een scherpe bocht en draait in de richting van de hefbrug. De plaat is geschoten vanaf het grondlichaam van het toekomstige via duct voor de Goudse Schouw, de aansluiting op rijksweg 11. Het viaduct wordt volgend jaar gebouwd; de rondweg bij Alphen wordt in 1989 open gesteld voor het verkeer. (foto T. Spadon) den voordat het nieuwe zaaigoed opkomt. Als de werkzaamheden tot de zomerstop waren uitgesteld, zou het speelveld niet voor het be gin van de competitie '87-'88 ge reed zijn. Behalve de aanleg van een nieu we grasmat omvat de grote op knapbeurt ook het plaatsen van een nieuwe veldafrastering. Met de werkzaamheden is een bedrag van 28.000 gulden gemoeid. De kosten worden betaald door de gemeente Katwijk, de eigenaar van het sport park Nieuw-Zuid. Het hoofdveld is niet beschik baar in een periode dat het eerste elftal van Quick Boys erg goed meedraait in de competitie. Het be stuur van de vereniging kijkt dan ook met enige zorg naar het 'thuis'- programma dat op veld 2 van het sportpark nog moet worden afge werkt. Met name de toppers tegen Rijnsburgse Boys en Marken, wed strijden die gewoonlijk door enke le duizenden toeschouwers wor den bezocht, zouden dan voor pro blemen kunnen zorgen. In het geval dat Quick Boys afde lingskampioen zou worden,, ont staan nog grotere problemen. Dat moet in een soort nacompetitie met andere clubs worden gestre den om de landstitel voor zaterdag clubs. Wellicht wordt dan uitgewe ken naar een andere sportpark. "Maar zover zijn we nog niet", al dus een woordvoerder van Quick Boys, dat een reputatie als 'eeuwi ge tweede' heeft. De grasmat van het hoofdveld van de Katwijkse voetbalvereniging Quick Boys is al verwijderd. Binnenkort wordt het veld opnieuw ingezaaid. (foto Dick Hogewoningi KATWIJK - Voor het Katwijkse industrieterrein 't Heen zal geen reclame meer worden gemaakt. Het col lege van burgemeester en wethouders van de kust plaats is van mening dat in de toekomst zuinig moet worden omgesprongen met de resterende grond in 't Heen. Op korte termijn zal dan ook het reclamebord langs de Provincialeweg S-l, waarmee Katwijk zijn indus trieterrein de afgelopen jaren heeft aangeprezen, wor den verwijderd. Het bord werd enkele jaren geleden geplaatst toen het aantal grondtransacties tot een mi nimum was gedaald. Ook langs andere weg zal de kustplaats het industrieterrein niet meer promoten. In de afgelopen twee jaar is de vraag naar grond op het Katwijkse industrieterrein enorm gestegen. In 1985 werd meer grond verkocht dan in de hele periode 1980 tot en met 1984. In totaal werd meer dan 100.000 vierkante meter uitgegeven, onder meer aan C A, Nobels Machinefabriek en Oostingh/Ruygrok. Vorig jaar werd een groot aantal kleinere percelen grond uitgegeven, voornamelijk aan bedrijven die al op het industrieterrein waren gevestigd en hun onder komen wilden uitbreiden. Om ook in de toekomst de ze mogelijkheid open te houden, wil Katwijk de ko mende jaren voorzichtig omgaan met de resterende grond. Voorkomen moet worden dat bedrijven met uitbreidingsplannen alleen nog naar andere gemeen ten kunnen worden doorverwezen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16